DOLLE DADEN DINSDAG 18 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 BINNENLAND. De Pauselijk Internuntius mgr. Giobbe heeft in de kerk in dc Eland straat te 's-Gravenhage op 2de Pink sterdag de H. Priesterwijding toege diend aan een zoon der parochie Pierre van der Maden, van het groot seminarie te Charlon in Frankrijk. Te Maastricht is op 1ste Pink sterdag de Sint Servaas-processie uitgetrokken. Het was een schitte rend schone manifestatie van het geestelijk leven in Limburg, bedoeld ook als een voorspel van de grote Heiligdomsvaart. Het hoofdbestuur van de Lande lijke Bedrijfsgroep Hotel-, Café-Res taurant en Lunchroompersoneel, tot nu toe aangesloten bij de E.V.C., heeft in een proclamatie aan de le den medgedeeld, dat zij de organisa torische verhouding met de E.V.C. heeft verbroken. Tot burgemeester van Alkmaar is benoemd mr. dr. H. J. Wijtema, burgemeester van Beilen. De heer Wijtema is lid van de Partij van de Arbeid. Tot burgemeester van Maartens dijk in de provincie Utrecht is be noemd de heer P. Schuller, burge meester van St. Maartensdijk op Tholen. De heer H. Truffino te 's-Gra venhage, lid van het bankierskan toor Truffino en Co. en bestuurslid van velé charitatieve organisaties is op 83-jarige leeftijd overleden. De commissie voor de perszui vering heeft bepaald, dat gedurende 30 jaar geen persorgaan de naam „Dagblad de Telegraaf" mag dragen en gedurende twintig jaar geen pers orgaan de naam „De CourantHet Nieuws van de Dag". Een grote brand heeft een aan zienlijk deel van de scheepswerf van de firma Vuyk en Zn. te Kapelle a. d. IJssel verwoest. Het pasgebouwd jeugdhuis van de Ver. „Jong Nederland", dat Zon dag door mgr. Lemmens zou worden geopend, is 's nachts daarvoor' in de vlammen opgegaan. Het Amsterdamse bijz. gerechts hof heeft de 27-jarige Bet je Wery, door wier verraad de persoonsbewij zen-centrale van de groep-Badriaans in 1944 in de val liep, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, alsme de ontzetting uit de burgerlijke eri politieke rechten. Tegens haar was de doodstraf geëist. Bij het zwemmen is te Süedrecht verdronken de 32-jarige G. D. Te Wageningen is de 14-jarige H. v. d. B. bij het spelevaren te water ge raakt en verdronken. Tc Capelle a. d. IJssel is'de 16- jarige W. J. op de fiets door een vrachtauto overreden en gedood. Te Ede is de 61-jarige wielrij der J. v. d. R. bij het oversteken van de weg door een luxe auto gegrepen. Hij was onmiddellijk overleden. De politie te Nijmegen heeft een veertigtal zwarthandelaren gearres teerd wegens grove handel in schaarse goederen. Hieronder zijn verdachten, die al sinds de oorlog verboden handel dreven in goud en vooral gouden munten. De politie te Tilburg heeft een groot smokkelcomplot ontdekt. Naar schatting is voor een halve ton aan Nederlandse deviezen verloren ge gaan. POS. NED SCHEPEN Aardijk 17 Mei van R'dam te New York. Algcnib pass 17 Mei Finisterre Alliena 18 Mei van Baires te R'dam. Alwaki 15 Mei van R'dam naar Ham burg. Amsteldiep 17 Mei van Bata via te Amsterdam. Amstclkerk 16 Mei te Dakar. Amstelland pass. 17 Mei Ouessant. Antonia(t) 16 Mei van Singapore naar Pladjoe, Averdijk 17 Mei te Antwerpen. Bali 16 Mei van Port Swettenham te Penang Ban- joewangi pass 15 Mei Wight. Bantam 15 Mei nog te Soengei Gerong. Ba- toebahra pass. 17 Mei kaap St. Vin cent. Benkalis 16 Mei van Algiers naar A'dam. Beverwijk 16 Mei te Lu- beck.Blijdendijk 16 Mei te Antwer pen. Borneo 18 Mei van Ras Tanura te Bombay. Boschfontein 18 Mei van Mombassa te Tanga. Boskoop 17 Mei van Cuba te A'dam. Castor 16 Mei van Curasao te Aruba. Celebes 16 Mei van Palembang naar Colombo Ceronia pass 17 Mei Land's End. Cis tula(t) 15 Mei van Soengei Gerong naar Tandjong Oeban en Sydney. CIavella(t( 14 Mei van Las Palmas naar Curacao. Congostroom 16 Mei van Takoradi naar Freetown. Cro- nenburgh 16 Mei van Antwerpen te R'dam Dordrecht 18 Mei van Suez te Abadan verwacht. Duivendijk 16 Mei A an Antwerpen. Esso den Haag(t) 16 Mei van R'dam te Aruba. Flandria 16 Mei van Manchester naar Blaye. Gaasterkerk 17 Mei van Alexandrie Gadila 16 Mei van Rouen te R'dam. Galilea 15 Mei van Konokry te Bor deaux. Grote Beer 17 Mei te Ismailia (Suez Kanaal) Grote Kerk 16 Mei van Genua. Helicon 16 Mei van New Or leans naar Curasao. Hugo de Groot pass. 17 Mei Perim. Japara (KPM) 17 Mei van Pare Pare naar Sanana Johan de Witt 17 Mei van Amster dam te Batavia. Joh. v. Oldenbarne- veldt pass. 16 Mei Finisterre. Hedel 15 Mei van Montreal te R'dam. Kwsow 15 Mei van Batavia te Soera- baya. Helbergen 16 Mei van Umui- den te Newport (mon). Kota Agoeng 15 Mei op Delaware rivier. Kota Ba- roe 16 Mei nog te soerabaya. Laren- berg pass 16 Mei Ouessant. Leerdam 15 Mei van New York naar Antwer pen/R'dam. Lekhaven 15 Mei van Immingham naar Ceuta. Lemsterkerk 16 Mei van Londen. Sibajak R'dam Batavia pass. 15 Mei 6 uur Pantella- ria. Stad Maassluis 15 Mei van R'dam naar Hampton Roads. Streefkerk 15 Mei van R'dam naar Calcutta. Utrecht 14 Mei van Rio de Janeiro te Los Angeles. Waterman 14 Mei van Batavia naar R'dam. Willem Ruys 14 Mei 24 uur te Suez, 16 Mei 4 uur van Port Said. Zonnewijk 18 Mei van Cuba te Rotterdam verwacht. LEIDEN Mr. D. A. Van Eck f In de ouderdom van 81 jaar is te zijne huize „Pomona" onverwacht verleden mr. D. A. van Eck, oud lid van de gemeenteraad en een vooraanstaand lid van de vroegere S. D. A. P. De heer Van Eck had op 18 April nog in goede gezondheid zijn ver jaardag gevierd en was nog steeds vol belangstelling voor de gemeente zaken en vol optimisme van de poli tieke ontwikkeling. De heer Van Eck is geboren in Axel (Zeeuw-Vlaanderen), studeerde aan de Leidse Universiteit en begaf zich daarna in de gemeente-admini stratie. Achtereenvolgens was hij werkzaam op verschillende secreta rieën o.a. Voorschoten, waarna zijn benoeming volgde eerst tot burge meester van Mijnsheerenland, daar na van Boskoop. Hij was de eerste socialistische burgemeester van Nederland. Na zijn aftreden als burgemeester van Bos koop, vestigde hij zich te Leiden, waar hij ongeveer 20 jaar lid was van de gemeenteraad. Ook bekleed de hij vele functies in de S.D.A.P., was lid van het Partijbestuur, van de Partijraad, voorzitter van het ge west Zuid-Holland en lid van Prov. Staten. De oorlog maakte een einde aan zijn raadslidmaatschap en aan zijn functies. Hij bleef echter vol jeugdige belangsteling voor het open bare leven, ook in de. Partij van de Arbeid, waar hij voorzitter werd van de Humanistische Groep. De dag van de crematie is nog niet vastgesteld. „ST. LEONARDUS"-PAROCHIE. Naar de Karthuizers!. Wij herinneren nog even aan de bijzondere conferentie, die vanavond om 8 uur in de gymnastiekzaal van onze school aan de Potgieterlaan, namens „Geloof en Wetenschap" wordt gegeven. De heer Jan Meeuw- sen uit Voorburg zal een zeer hoog staande, fijne lezing geven over „Het contemplatieve leven in de Karthui- zer-Orde" en deze lezing toelichten met een honderd-tal prachtige licht beelden over de stichting en het le ven der Karthuizers. Dit alles ook in verband met het streven, een abdij dezer monniken te stichten in Ne derland. Wij verwachten allen, ook van buiten onze parochie, die wer kelijk belangstelling hebben voor een der hoogste uitingen van ons rijke geloofsleven. Toegang geheel vrij! Kaarten aan de pastorie ver krijgbaar, ook aan de zaal. K.-Actie. De vergadering voor de leden der K.A. begint morgen-, Woensdag avond niet om 8 uur, maar terstond na 't Mei-Lof dus om half 8. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Daatje Johanna Jentje d. van J. Tegelaar en J. G. Berle- mann; Johannes z. van P. van den Berg en A. M. C. Menzen; Adrianus z. van P. M. Bodijn en J. C. van Leeuwen: Beata Huberta d. van A. N. Gordijn en E. van den Berg; Fran- ciscus z. v. J. J. van den Berg en J. Been. Overleden: J. H. van Leeuwen wednr. 80 j.; J. C. van der Hoeven man 67 j.; A. L. van Duijvenbode huisvr. van A. W. Ouwehand 46 j. HAAGS GERECHTSHOF. De straf veranderd. Wegens het clandestien slachten van een varken, was N. H. H. te Alphen aan den Rijn door de Politierechter veroor deeld tot twee weken gevangenis straf, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam bij het Haagse Ge rechtshof. Daar vorderde de proc. generaal bevestiging van het vonnis; het bleek, dat een varken speciaal verstopt was voor het clandestiene gebeuren. Het Hof heeft arest gewe zen en verdachte thans veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. HAAGSE POLITIERECHTER. Clandestien geslacht. De los- werkman W. B. uit Zoetermeer, had clandestien geslacht en hij was nog al hardnekkig daarin geweest. Hij genoot althans de reputatie van zwarte slachter, hoewel verdachte zei, dat hij maar een enkele maal had geslacht.. Waar vorige straffen niet hadden geholpen, meende de Of- icier d^t nu steviger aangepakt moest worden, en eiste een jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. Na het pleidooi van mr. Vos, ver oordeelde de rechter conform de eis. HAZERSWOUDE (Dorp) INSTALLATIE BURGEMEESTER De Raad komt op Donderdag 20 Mei 1948 des namiddags 2.30 uur bijeen. Op de agenda staat: Instal latie van de nieuw benoemde Bur gemeester, de heer L. J. den Hollan- meester zal op Donderdag 20 Mei der. De nieuw benoemde Burge e.k. des nam'iddags 2 uur worden ontvangen aan de grens der gemeen te Zoeterwoude, te weten aan de Rijksstraatweg, bij de zogenaaipde Kippenbrug. Vervolgens heeft de installatie plaats in het Raadhuis. Na afloop daarvan bestaat gelegen heid hem te begroeten. Hierna volgt een rondrit door het dorp. Benoemd. Door het bestuur van de Coop. Vereniging „Boskoopse Veiling" is in de vacature van wij len de heer K. van Kleef, tot Vei lingmeester-Boekhouder benoemd onze plaatsgenoot de heer L. Plaisier LEIMUIDEN HET BEZOEK VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland bracht Vrij dagmiddag in gezelschap van de ka binetchef, mr. Dinger, een bezoek aan de gemeente Leimuiden. Bij het Tol huis te Leimuiden arriveerde de Commissaris met de burgemeester uit de richting Nieuwveen. Hij werd hier ontvangen door de wethouder en de secretaris. Ook de echtgenote van de burgemeester Bakhuizen was hier aanwezig. Met de boot van de Pro vinciale Waterstaat werd daarna een tocht over de Drecht gemaakt naar het gemeentehuis. Het was stralend weer en de heer Commissaris genoot van deze mooie boottocht. Een kort bezoek werd nog gebracht aan het Raadhuis van Leimuiden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de ge meente Rijnsaterwoude, waar de Commissaris in de „Rynesaete" de lunch gebruikte. Daarna werd nog een bezoek gebracht aah de Ned. Herv. Kerk, waar de wethouders der gemeente en de kerkvoogden aanwe zig waren. Na afloop vertrok de heer Commissaris met de burgemeester in de richting Nieuwveen, waar nog een bezoek gebracht werd aan de Johan nes Stichting en aan het gesticht St. Ursula. TER AAR HET BEZOEK VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Te ongeveer negen uur is de Com missaris aan de grens der gemeente- tussen Woubrugge en Ter Aar ont vangen door burgemeester en wet houders om door de met vlaggen ge tooide gemeente een tocht te maken en een bezoek te brengen aan enige bedrijven en instellingen. Vanaf de grens der gemeente ging de tocht door Langeraar naar de R.K. Land- bouwhuishoudschool. De Commissaris is hier ontvangen door het schoolbe stuur en een leerlinge der school, Nelly Borst, bood bloemen aan. De met oranje getooide leerlingen der R.K. Lagere school hadden zich opge steld in een haag vanaf het Kerkhek tot de school, \£aartussen-door de commissaris zich begaf naar de school en deze met belangstelling bezichtig de. Hierna ging het gezelschap t?rug naar het woonhuis van de burgemees ter. Na een kort verblijf aldaar, ging de tocht door de Kerkbuurt langs de Westzijde van het Aarkanaal naar de tuinbouwbedrijven van C. Egberts en Jac. Fransen. De Commissaris'toonde zeer veel belangstelling voor teelt en oogstwijze en liet zich hierover voor lichten door de Rijkstuinbouw con sulent, ir. v. d. Helm. Nu volgde een bezoek aan de veiling. Het dag. be stuur en directeur v. d. veiling waren- ter begroeting aanwezig.. Tijdens het verblijf volgde de Commissaris de veiling an de groente en op deze drukke veilingdag kreeg hij een goe de indruk van de werking en belang rijkheid van de verkoop-instelling als schakel tussen handel en producent. Bij het verlaten van de veiling bood een dochtertje van de directeur aan de Commissaris een keurig verpakte doos met aardbeiën aan. Als laatste bezoek stond nog op het program de zuivelfabriek „Aardam", afd. van de Producent. De Commissaris, werd hier ontvangen door de hern Wijnen en Arendsen; resp. dir. van de Pro ducent en de fabriek Aardam. Na deze bezichtiging ging de tocht naar de grens dezer gemeente en Zeven hoven. Hier werd afscheid genomen van de commissaris en verliet hij Ter Aar na een bezoek, waarvoor grote belangstelling is getoond. KOUDEKERK Concours-succes. Op het 2e Pink sterdag te Bilthoven gehouden Zang- concours behaalde het Mannenkoor „Onderling Zanggenot" met 288 pun ten een tweede prijs in de tweede af deling. ROELOFARENDSVEEN THANS AARDBEIEN NAAR WEST-INDIë. Werden Vrijdag j.l. weer aard beien naar Noorwegen verzonden, een extra bestelling voor het Ko ninklijk Huis in Noorwegen, heden werden voor de eerste maal aard beien verzonden naar West Indië, n.l. naar H. Nikolaas op Aruba. Zo ziet men, dat de Veense aardbeien in het buitenland een ongekende be langstelling gaan genieten. De mo- moderne middelen van vervoer ko men deze export natuurlijk geheel ten goede, en maken de verzending op grote afstand mogelijk, waarvan in de toekomst misschien nog veel is te verwachten. Beide zendingen werden wederom verzorgd door de heer Thomas van Ruiten alhier. ZOETERMEER Geboren: Lutske, d. van T. Kloot wijk en L. Tamminga; Adrianus Pau- lus, z. vaii P. Zegwaard en N. Groen. Lena Margaretha, d. van J. G. Hooft- man en M. A. Kok. Wilhelmus Ma- ia, z. van J. A. Friggen en J. C. Riet kerk. Ondertrouwd: C. J van Haastert 32 j. en C. M. Rimmelzwaan 33 j. te Leidschendam; I. J. Geluk 25 j. te Ptrecht en D. E. van der Laan 23 j.; H. J. den Hollander 25 j. te Rijswijk Z.-H. en A. M. van Diemen 21 j.; A. Jongerius 24 j. en N. C. Moree 23 j. Gehuwd: J. D. de Noo 43 j. te Eind hoven en M. M. van Wageningen 26 j. E. van Wageningen 25 j. en J. Th. van Duren 23 j. te Rheden; H. Bolle- boom 24 j. en J. M. C. van der Ven 23 j. Overleden: J. Sebel 27 j., echtge noot van C. M. Luiten. ZOETERWOUDE Boerenleenbank. De Coöp. Boe renleenbank hield Vrijdagavond de verplichte jaarvergadering. Hoewel op het verzuim weder ƒ1.boete was gesteld en de leden getracteerd werden, was de absentie nog zeer groot. De vergadering werd geleid door de voorz. v. d. Raad van Toe zicht, de heer W. M. v. d. Salm; de kassier, de heer Th. v. Meurs, fun geerde als secretaris. Aan het zeer belangrijk en uitgebreid jaarverslag ontlenen wij het volgende. Het jaar 1947 luidde een nieuwe periode in, nadat de verhouding tussen belegger en opnemer was verbroken. De inleg bereikte een ongekende hoogte bij een dieptepunt van uitgifte van voor schotten en credieten. Irf de naaste toekomst zal de Bank wer aan cre- aietbehoeften moeten voldoen, waar bij de Centr. Bank zal moeten toe zien, dat "de pl. banken liquide blij ven. Een door en door gezond land- bouw-credietwezen waarbij, als ge volg van hogere prijzen grotere aan vragen zulen komen, maakt vorming van grote reserve noodzakelijk. De omvang van de spaarbank is f 100.000 kleiner geworden. Op 1090 rekeningen stonden op 1 Jan. '47 ingelegd f 1.172.'456.20, ingelegd ƒ276.161.95, opgenomen ƒ382.210.35 op 31 Dec. nog ingelegd 1.066.408.10. Oorzaak: veel geld naar de fiscus en vrees voor de fiscale recherche. De Centrales van Utrecht en Eindhoven hebben daar tegen geprotesteerd, omdat de vrees zich vooral ten nadele van de platte lands-banken uitviel, de stadsbanken handhaafden zich. Hoe het zij, de activiteit van de fii cus is nadien geluwd, zodat er weer rust komt in het spaarwezen. De voorschotten stegen van 80.577.43 tot f 86.870.40. De reke ning-courant had aan het begin van het jaar een tegoed aan de bank van 56.500.terwijl op 31 Dec. de schuld aan de bank 96.000.was. Het kleinere tegoed van 264.625.38 op de Centr. Bank, is, volgens het ver slag, maar voor 50% in de bedrijven terecht gekomen terwijl de rest naar belastingen is afgevloeid. Ook het reservefonds ontkwam de fiscus niet, maar bleef toch nog op het zeer solide peil n.l. f 65.522.50. De rekening en balans werd zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Het winstsaldo bedroeg 125.51. De rente tarieven bedroegen: Spaarbank vrije rekening: van ftot ƒ2.5000. 2.16%. van ƒ2.500.tot I.2%; Spaarbank beleggingsrekening: als voor vrije rekening; Rekening-cou rsnt: debetsaldi 4%, creditsaldi 2% Voorschotten: 4%. Het aftredende bestuurslid, de heer H. 'J. v. d. Krogt, werd bij enkele candidaatstelling herbenoemd. Ook de heer W. M. v. d. Salm werd als lid v d. Raad van Toezicht herkozen. De directeur, de heer G. P. v. Leeuwen, sprak zijn vreugde uit over deze her benoemingen. Tot de heer v. d. Salm omdat, na vroegere actie, door deze herbenoeming erkend was, dat de heer v d. Salm verdiensten aan de Bank heeft bewezen. Vooral tot de heer v. d. Krogt; on danks zijn hoge leeftijd herbenoemd, richtte de directeur zeer waarderende woorden. Gaarne zal de Bank in de drie volgende jaren van de periode de steun van deze nestor genieten. S.J.Z. In een prettige ontmde- ting is het gisteren SJZ I gelukt te winnen van Docos II en wel met 10. Bijna de gehele wedstrijd had Docos een grote veldmeerderheid, doch de perfecte verdediging, met doelman G. Dobbe, waren uitstekend in vorm. De voorhoede van S.J.Z. laat het er niet bij zitten en pro beert te scoren wat echter voor de rust niet gelukt. Na de thee gaat het anders. S.J.Z. wil er toch nog een overwinning van maken, er volgen nu mooie aanval len, maar het wil niet lukken. En wanneer iedereen denkt, dat de stand 0—t0 zou blijven, krijgt Jac. Wassing de bal, een voorzet en linksbuiten v. d. Drift geeft SJZ de leiding, tot grote vreugde van S JZ en supporters. SJZ II speelde haar laatste wed strijd in deze competitie en wel te gen Meerburg II en behaalde een móóie overwinning met 31. DOSR- juniorenSJZ-junioren 01. Alle le den worden nog eens herinnerd aan de ledenvergadering, a.s. Donderdag avond 7.30, in Café Roeleven. Geboren: Gerard us Petrus z. v. G. P. Koek en P. v. d. Lubbe; Jose- phus Joannes Maria z. v. Q. H. On derwater eh A. C. v. d. Geest; Her- manus Cornelis Maria z. v. G. J. Boere en M. v. Tol; Frederik Petrus Jozef z. v. M. Tijssen en F. M. Heems kerk; Jacob z. v. J. G. Schellinger hout en A. Matze; Rudolf Hans Fran- ciscus Maria z. v. P. F. J. Bette en J. M. J. Gruter. Ondertrouwd: A. G. Nijhuis 37 j. en A. G. Retel 26 j. Getrouwd: J. A. v. Diemen 27 j. en M. C. Tijssen 22 j. 40. „En toch.sprak Am- brosius Truffel, „zul je de waarheid bekennen." Hij had de heer Franciscus Volvet, in Kaas, Boter, en Eieren, in de boeien gesla gen en poogde hem een verklaring te ontwringen over de herkomst van Het Holle Ei. Uit de Omgeving HAAGSCHE SCHOUW Voetbal. Ook deze keer heeft de Hoge Morsweg getoond op voet- balgebied de meerdere te zijn van de Rijndijk, door de jaarlijkse voet balwedstrijd, om de beker van de Oranjevereniging, met 41 te win nen. Het was een aardige wedstrijd, die Zaterdagmiddag op het Docos- terrein gespeeld werd en de Morse- naren hebben door deze overwin ning de beker voor het tweede jaar hun bezit. De eerste keer, in 1946, was de Rijndijk de gelukkige win- r. Vooraf speelden de junioren een doelpuntloze wedstrijd, die door strafschoppen in het voordeel van de Rijndijk beslist werd. Een schra le troost voor de Rijndijkenaren! HILLEGOM Geslaagd. Voor het diploma als „Meester-Opticien" slaagde aan het Kamerlingh Önnes-Instituut te Lei den de heer Henri Roeland alhier, tevens voor de uitoefening van Sub jectief Oogonderzoek. Uit Indië terug. Met de Johan van Oldenbarnevelt komen uit Indië wegens volbrachte diensttijd naar huis soldaat le klas D. de Korte, korporaal H. Peet en sergeant-ma joor C. Uitendaal, allen alhier. DE ZILK Hoog bezoek. Terwijl de heer A. op zijn teelland aan de Margrie tenlaan zijn bloembollen wiedde, stopte er 'n luxe auto. Een militair stapte uit, sprong over de sloot en ging naar de bollenkweker toe. Hij verzocht toestemming om van de werkzaamheden een foto te mogen maken, hetgeen welwillend werd toegestaan. Nadat enige opnamen op de plaat waren vastgelegd bood de militair de man en diens collega's op de tuin een sigaret aan. Toen had men er pas erg in, dat de bezoeker Z.K.H. Prins Bernhard was. Na nog een babbeltje sprong de Prins weer over de sloot, zette zich in z'n auto en ging verder. LEIDSCHENDAM Het Damstraat-probleem Zater dagavond stond in de Damstraat een paard en wagen geparkeerd, toen an beide richtingen een auto kwam aanrijden. Tevens passeerde een fietser die een grote emmer met var kensvoer vervoerde. De auto, en open wagen, uit de richting Damlaan, reed de fietser aan met gevolg, dat het varkensvoer tegen en in de auto te recht kwam, waardoor de inzittende dames een onaangenaam bad onder gingen. De fietser werd eveneens zwaar gehavend en zijn fiets in el kaar gereden. Ook de paardewagen werd beschadigd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt om de schuldvraag te kunnen vaststellen. RIJNSBURG Paardenmarkt De Dinsdag in de derde volle week van Juni was voor heen de traditionele datum voor de Rijnsburgse paardemarkt met als en tourage witbrood met ham en aard beiën. Van die vastgestelde datum is men afgeweken en dit jaar zal de markt reeds op 27 Mei plaats heb ben. Aan het wit(zwart) brood en de even donker gekleurde ham zal het wel niet behoeven te ontbreken, doch of de aardbeiën die datum rood zul len zijn, stabt nog te bezien. VOORHOUT Foreholte. Voor de derde maal zijn de nederlaag-wedstrijden voort gezet en is thans RAVA er in ge slaagd 3 zege's te boeken. Fore- Ijolte 1 verloor met 50 van RAVA 1; Foreholte 2 met 6—0 van RAVA 2 en Foreholte 3 met 20 van RAVA 3. De Hagenaars waren over alle linies sterker; de Voorhouters heb ben dan ook nog veel te leren en zullen zeker daar hun voordeel mee doen! Om de jurtioren-beker plaatsten Foreholte (A) zich door een 10 overwinning op WSB (A) in de finale der afd. R.K. junioren. WEERSVERWACHTING ZELFDE WEERBEELD. Éel'dere, tamelijk koude nacht. Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met iets lagere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind tus sen Oost en Noord-Oost. LAATSTE BERICHTEN Devaluatie geëist in kader van Marshall-plan POSITIE NED. SCHEPEN. Aldabi, 14 Mei van Montevideo te Buenos-Aires; Amstelkerk, 14 Mei v. Dakar te Freetown. Banjoewangi, pass. 17 Mei. Finistere. Bloemfon tein, 16 Mei van Beira naar Durban. Duivendijk, pass. 17 Mei (18.00) Ouessant. Groote Beer, 17 Mei. van Port Said. Grootekerk, 17 Mei van Napels naar Port Said Karaton, 17 Mei ten Z.W. van Sabang. Lievcvrou- wekerk, 18 Mei van Antwerpen naar Marseile, Noordam, 15 Mei (12 uur) van New York naar R'dam. Oot- marsum, 17 Mei van Baltimore naar Holland. Roepat, 17 Mei van Suez naar Belawan; Rijnkcrk, 16 Mei van Dakar naar Amsterdam. Salland, 18 Mei van Montevideo naar Buenos- Aires. Talisse, 17 Mei. van Adelai de naar Melbourne. Veendam, 18 Mei van New York te Rotterdam. Waterman, 16 Mei van Sabang. Niet waarschijnlijk voor Nederland. De nationale Raad van Advies heeft in een rapport het Amerikaanse Congres in overweging gegeven de valuatie te verlangen van bepaalde Marshall-landen, wanneer de Ver enigde Staten dit noodzakelijk ach ten. Wanneer de raad van oordeel is, dat de wisselkoers van een bepaald land een ongerechtvaardigde belas ting vormt van zijn betalingsbalans, dan zal dit land overleg moeten ple gen met het monetaire wereldfonds over de devaluatie .van zijn valuta. Als dwangmaatregel adviseert de raad het eventuele stopzetten van de Marshall-hulp. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wij van welingelichte zij de, dat indien bedoeld bericht juist zou zijn en er dus eventueel aan de landen, welke aan het plan-Marshall deelnemen eisen op monetair gebied zouden worden gesteld, het in Ne derlandse kringen niet waarschijn lijk wordt geacht, dat dergelijke voorwaarden ook aan Nederland zul len worden gesteld. Uit de besprekingen, welke van Nederlandse zijde naar aanleiding van de Amerikaanse hulpverlening aan Europa tot dusverre met de Ame rikaanse autoriteiten zijn gevoerd, is steeds de conclusie naar voren ge komen, dat een eventueel valuta-de valuatie in het kader van het plan- Marshall in de eerste plaats zou moeten gelden voor o.m. Frankrijk, Italië en Griekenland. PATER KUYPERS DOOR ONGELUK OM HET LEVEN GEKOMEN. Op het stationsemplacement tc Boxtel is de ruim 70-jarige pater E. Kuypers, die pas sedert een week uit de missie van Midden-Afrika ge repatrieerd was,'om 11 uur gister avond uit de reeds rijdende trein ge sprongen, toen hij waarschijnlijk te laat bemerkte, dat hij moest uit stappen. De missionaris kwam daar bij te vallen tussen het perron en de trein. Hij werd vermoedelijk op slag gedood. Pater Kuypers is afkomstig uit Wouw bij Bergen op Zoom en hij had ruim 40 jaren in de missie van Mwanza doorgebracht. Pater Kuypers behoorde tot de congregatie der witte paters. Hij was thans gestationneerd op de procu re der Witte Paters op Burgakker te Boxtel. Het lijk is naar het zieken huis in Boxtel vervoerd. DE INNEMING VAN ACRE. Door de inneming van Acre be heerst de Haganah thans het gehele Noordelijke gedeelte van dc Pales tijnse kust behalve de haven van Haifa welke nog in Britse han den is. Hedenmorgen is wederom een luchtaanval op het gebied van Tel Aviv ondernomen, terwijl Joodse vliegtuigen een bombardement uit voerden op een vliegveld tc Cairo. Bij de aanval op het vliegveld te Cairo zijn twee Joodse vliegtuigen neergeschoten en in de straten van de stad terecht gekomen. WOENSDAG 26 MEI a.s. zul len in de Stadsgehoorzaal 1c Lei den spreken dr A. A. Olierook over „het wezen van het Com munisme" en de heer Paul de Waart over „de practijk van het Communisme". MARKTBERICHTEN TER AAR, 18 Mei. Groentenveiling. Komkommers I 42 pr, St.. id. II 30 p. St., id. stek 19 per kg. Sla I 5—7 per 100 stuks, id. II 3.50—4.90 per 100 stuks. Radijs 2—3 per bos, Bloem kool I 6077 ct. per stuk, id. II 45 59«-eent per stuk, id. Ill 25—44 ct. per stuk, id. stek 8—25 ct. per stuk, Peen I 4556 ct. per bos, id. II 33 44 ct. per bos, Aardbeien I 40—57 ct. per doosje, id. II 23—39 ct. per doosje, aardbeien ƒ1.— per half ponds-doos, Peulen I 1.90—2.30 per kg., id. II 1.501.80 per kg.. Snij bonen I 1.602.40 per kg., id. stek 11.10 per kg., Slavellen 4085 ct. per bak, Andijvie 18 ct. per kg., pos telein I 2938 ct. per kg., postelein II 2028 ct. per kg., Prei 9 ct. per bos, Uien 1.11 pef kg.. Sjalotten 1.05 per kg., Rabarber 6.508( Spinazie 815 ct. per kg., nieuwe aardappe len 0.91 per k.g. Tomaten 913 ct. ped stuk, Violen 5055 ct. per bak, bloemkool 1.25 per bak. R'VEEN, 18 Mei. Groentcnveiling. Sla 3.50—7.30, Slavellen 5—7, Spi nazie 811, Bloemkool 1025, Peu len 22.60, Snijbonen 2.102.30, id. stek 1.70-3.80, Aardbeien 37—53, id. 1/2 pond 7090, id. afw. 4260. Aan voer aardbeien 83.000 doosjes. Voorts zij er op gewezen dat Sla I 20 kg. en op 24 stuks, Sla II 1720 kg. 30 stuks per kist moet bevatten en Sla beneden 17 kg. als vellen moet wor den geveild. BODEGRAVEN. 18 Mei. Kaas. Aanvoer 100 partijen. Prijs le soort 1.69—1.73, 2e soort 1.65—1.67, Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3