Hubertus DINSDAG 18 MEI 1948 DE LEroSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 EEN VIERDE VOORSTEL TOT GRONDWETSWIJZIGING. Betreffende inkomen van de Koningin na troonsafstand. Naar de „Nieuwe Courant" ver neemt, is begin volgende week een wetsontwerp tot wijziging vdn de Grondwet te verwachten, welke be trekking heeft op het inkomen van de Koningin na Haar troonsafstand. De Grondwet voorziet daarin thans niet. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de grootte van het inkomen niet in het voorstel worden vastgelegd, maar zal bepaald worden, dat dit bij ge wone wet geregeld wordt. De in de grondwet genoemde be dragen van inkomens der leden van het Koninklijk Huis kunnen volgens art. 30 gewijzigd worden bij een ge wone wet, met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waar uit elk der Kamers bestaat. Het voorstel, dat de volgende week aanhangig wordt gemaakt bevat dus in zovere een nieuwe figuur, dat wel van een inkomen gewag wordt gemaakt, maar niet het bedrag wordt vastgesteld. Hiermede wordt tegemoet geko men aan het meermalen geuite be zwaar, dat het minder juist is be dragen in de Grondwet vast te leg gen, b.m. wegens de mogelijkheid van waardeverandering van het gelcL Het te verwachten voorstel zal het vierde zijn, dat in korte tijd is in gediend. Het eerste behelsde de ves tiging van een nieuwe rechtsorde voor het Koninkrijk, het tweede het instituut van Staatssecretarissen en het derde het Vrijdag door de Twee de Kamer aangenomen initiatief- voorstel-Romme c.s. betreffende de overdracht van gezag van burgerlijke organen aan andere. DR. DE KORT GOUVERNEUR VAN CI?RAQAO? Mr. dr. Buiskool genoemd voor Suriname. Als opvolger van dr. P. Kasteel komt naar „Parool" verneemt, als Gouverneur van Curagao ernstig in aanmerking dr. W. L. P. M. de Kort. lid van de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer. Als ernstig can- didaat voor de functie van Gouver neur op Suriname, als opvolger van de heer Brons, wordt genoemd mr. dr. J. A. E. Buiskool, president van het Hof van Justitie in Suriname. DE, BRUG BIJ KEIZERS VEER. De brug zal bij Keizersveer over de Bergse Maas (weg Amsterdam Breda-Antwerpen), waarvan dezer dagen de derde overspanning is ge legd, omstreeks 1 Augustus a.s. ge reed kunnen zijn. Radio WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuwe, 8.18 Lichte morgenklanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 .Tsjai- kofski. 9.30 Mozart-Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Progr. voor de vrouw. 11.00 Woninginr. 1.30 Gr.pl. 12.00 Vincentino. 12.30 Weerpraatje. 12.38 De Kilima Hawaiians. 13.00 Nieuws. 13.20 Carlo Carcassola en or kest. 13.50 Saxofoonkwartet. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Mahler. 14.55 Yehudi Menuhin. 15.00 Jcugd- hoorspel. 15.30 Ziekenprogr. 17.15 Swing-ensemble. 17.30 Maatschappe lijk weric. 18.00 Nieuws. 18.20 Dick Haynes zingt met orkest. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Orgel. 19.30 Jeugduit zending. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroep orkest. 21 00 Hoorspel. 21.45 Meester- trio. 22.15 The Ramblers. 22.45 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuwe. 23.15 Graag gehoorde platen. HILVERSUM II. 415 meter. '7.00 Nieuws. 7.15 Gr.pl. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Gewijde mu ziek. 8.30 Symphonie. 9.00 Ochtend bezoek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Luis terspel (II). 10.20 Camille Saint Saëns. 10.45 Bondsdag Meisjesvereni gingen op G.G. 12.15 Orgelsoli. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Metropole Or kest. 12.55 Het P.I.T.F. spreekt. 13.00 Nieuws. 13.15 Van Rameau tot Ra vel. 13.45 Schubert. 14.00 Bondsdag Groningen. 15.15 Debussy. 1-6.15 Bij belvertelling voor de jeugd. 17.30 Pia no. 17.45 Ónder de tropenzon. 18.00 Onze Ned. Koren en korpsen. 19.00 Nieuws en weeroverzicht. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 Eng. les voor ge vorderden. 20.00 Nieuws. 20.-15 Eliza beth Schumann. 20.30 Hoorspel (III). 21.00 Philh. orkest. 22.00 Jehudi Me nuhin. 22.15 „Euphonia". 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Lich- DE K.V.P. JUIST NU. Zondag 30 Mei a.s. wöfdt door de gezamenlijke Kieskringen Rotter dam, Den Haag, Dordrecht en Lei den een grote opgezette gewestelij ke propaganda-bijeenkomst georgani seerd in liet circusgebouw te Scheve- ningen. Deze bijeenkomst is in het raam der verkiezingsactie aller eerst bedoeld als een kaderbijeen komst voor alle bestuurderen van betrokken kieskringen, doch is daar naast gezien het propagandistisch karakter toegankelijk voor andere belangstellenden. Als sprekers zullen optreden: dr. L. A. H. Albering, Partijsecretaris van de K.V.P. Onderwerp: „De K. V.P. juist nu". Dr. Jos de Boer, voorzitter Comi té Katholiek 's-Gravenhage. Onder werp': Emancipatie der Katholieken door de politiek. Voor een passende culturele om lijsting wordt zorggedragen, ter wijl alle daarvoor in aanmerking ko mende autoriteiten zullen worden uitgenodigd. De toegangsprijs is ge steld op 35 cent. Met name wordt verwacht, dat al le bestuugderen aan deze oproep ge volg zullen geven en dat elke afde ling een opwekking tot deelname zaT richten tot haar leden. Voor de Kieskring Leiden zijn toe gangskaarten verkrijgbaar bij de se cretaris van de Kieskring Leiden de heer H. J. van Mil', Hoge Rijndijk 249 te Zoeterwoude. CONVERSIE 3—3 PCT NED. STAATSLENING 1938. 5 °/o der lening aflossing gevraagd. Inzake de conversie van de 33 y2 pet. Nederl. Staatslening 1938 ten bedrage van 1231 millioen gulden in de 3 Nederl. Staatslening per 196264 en in de 3^% Nederl. Staatslening 1948, deelt het ministe rie van "Financiën mede, dat slechts voor een bedrag van 66 millioen d.ï. 5 %- aflossing is gevraagd. Hoewel het juiste bedrag van de vrije inschrijving nog niet bekend is, kan niettemin thans reeds wor den medegedeeld, dat het totaal aangeboden bedrag van 1500 mil lioen gulden, zonder deelname van de rijksfondsen en -instelljngen, is overtekend.' In de 3 Nederl. Staatslening 196264 is voor een bedrag van 854 millioen en in de 3'( Nederl. Staatslening 1948 is voor een be drag van 310 millioen gulden ge converteerd. DE PROVINCIAAL VAN DE CAPUCIJNERSORDE. De hoogeerwaarde pater dr. Ferré- rius, provinciaal van de Capucijnen- orde der Nederl. provincie, is dezer -dagen in het hoofdkloosterdezer provincie in den Bosch teruggekeerd van een visitatiereis in de Neder landse missiegebieden dezer orde op Borneo en. Sumatra. De provinciaal die medio Januari j.l.- vertrokken was, is per trein via Rome in het va derland teruggekeerd. L.T.ZB.-PROCESSIE NAAR HEILOO. Donderdag 20 Mei a.s. houdt de L.T.B. zijn 28e processie naar O.L. Vrouw ter Nood (Runxputte). Om half elf begint de plechtige Hoogmis. De Ned. Spoorwegen zul len de treinen van 10.10- uit Alk maar; van 9.13 uit Amsterdam en van 9.00 uur uit Haarlem (in Uit geest overstappen) in Runxputte doen stoppen. HET NEDERLANDSE MOTOR- RÏJTUIGENPARK. Per 1 Augustus 1947 bestond het Nederlandse motor rij tuigenpark, vol gens het C.B.S., in totaal uit 210.206 voertuigen, en wel als volgt ver deeld: motorrijwielen 72.338, motor driewielers 3553, personenauto's 68.304, autobussen 3939, vrachtauto's en overige motorvoertuigen 62.072. Per 1 Aug. 1946 was het motorrij- tuigenperk kroot 157.963 voertuigen, waarvan 47.059 personenauto's en 44.940 vrachtauto's, en per 1 Aug.' 1939 totaal 229.669; waarvan perso nenauto's 99.986 en vrachtauto's 54.092. De meeste auto's rijden in de pro vincie Zuid-Holland 52.244, vervol gens Noord-Holland 45.260, Noord- Brabant 22.045, Gelderland 21.048, Utrecht 13-857j Limburg 11.262, Gro ningen 11.234, Friesland. 8520, Zee land 6161 en Drenthe 4955. Staking op de bloemenveilingen Reeds geruime tijd heerst verschil van mening tussen de kring van veilingen enerzijds en de organisa ties van grossiers, straathandelaren en standwerkers in de bloemenhan del anderzijds. Oorzaak vormen de twee procent veilingkosten, die de veilingen, als organisatie van kwekers, aan de handel in rekening wensen te bren gen. Het landelijk comité uit de bloemenhandel accepteert dit niet, omdat de groothandel zowel als de winkeliers omzetbelasting door de regering opgelegd krijgen en de consument zijns inziens dan te zwaar wordt getroffen. Een Staking, door het landelijk comité geproclameerd, omvat de veilingen van Aalsmeer, Rijnsburg, Roelof'arendsveen, het gehele West- land, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam en andere plaatsen. De export zal echter normaal doorgaan. Het is hebedoeling destaking te laten voortduren, totdat de veilingen toe zullen geven de twee procent omzetbelasting voor eigen rekening te nemen." Het zou er op neer ko men, dat de kwekers dan die om zetbelasting betaalden. Maandag is op de bloemenveilin gen in verschillende delen van ons land de door het landelijk comité uit de bloemenhandel geprocla meerde niet-koopactie begonnen. Vrijwel alleen voor, export worden bloemen gekocht, zodat er grote quanta bloemen op de veilingen worden doorgedraaid. De „vereniging van snijbloemen exporteurs" en de „vereniging van snijbloemen- en potplantenhande laren op het binnenland" staan af wijzend tegenover deze actie, omdat aldus het A.N.P., ook de bloemen winkeliers een afwijzend standpunt innemen. Bovendien heeft de rege ring te kennen gegeven, dat bij sta king der bloemenkopers het erken ningsstelsel terstond' zal worden op geheven, tengevolge waarvan de bloemenhandel dus open zou komen te staan voor elkeen, die zich daar-, toe getrokken mocht gevoelen. Aan de bloemenveiling te Roelof- arendsveen en die te Rijnsburg wa ren Maandagmorgen geen kopers van buiten. Allé producten waren onverkoopbaar. Op de veilingen te Aalsmeer en Honselersdijk hebben de kooplieden zich niéts of niet veel van de door het landelijk comité geproclameerde niet-koopactie aangetrokken. Wel werd overwegend tegen zeer lage prijzen verkocht, maar de gehele aanvoer ging van de hand. OP JACHT NAAR DE HOLLANDSE NIEUWE. De Nederlandse haringvloten, dus ock de Scheveningse vloot, zijn van morgen uit gevaren op jacht naar Hollandse nieuwe. Rond en in de ha ven en op de boulevard te Schevenin- gen bracht dit vanmórgen tussen 9 en 11 een enorme drukte te weeg. Duizenden belangstellenden verdron gen zich langs de havenhoofden en op de boulevard ofti de ruim 50 Sche- veningse loggers en het witte hospi taal-kerkschip „De Hoop" te zien ver trekken. Omstreeks elf uur vanmor gen voeren de schepen langs de druk bevolkte boulevard naar de „jacht velden" op de Hollandse nieuwe. De verwachtingen voor de haring vangst zijn hooggespannen. Het wordt een wedijver tussen Katwijkers, Sche- veningers en Vlaardingers, wie de eerste Hollandse nieuwe zal binnen brengen. Optimisten beweren, dat reeds Woensdagavond gevist zal kun nen worden, doch over het algemeen houdt men het op Donderdag. MUZIEKCONCOURS TÉ AALSMEER. Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan heeft de Aalsmeerse Har monie op Hemelvaartsdag en op Tweede Pinksterdag een concours gehouden, waaraan verenigingen uit het gehele land hebben deelgenomen. De jury kende 5 eerste prijzen toe. De voornaamste uitslagen luiden: 1. Afdeling Harmonie- Kunst na Arbeid, Maassluis, Ie prijs 99 pnt. Afdeling uitmuntendheid Fanfare: Crescendo, Sassenheim, le prijs 95 pnt. Wilhelmina, Ransdorp, le prijs 102 pnt. Soli Deo Gloria, Alblasser- dam, le prijs 98 pnt. E re-afdeling Fanfare: St. Martinus uit Urmond le prijs met Lof 113 pnt. In de concertwedstrijd van gister avond werd het hoogste aantal pun ten van de ere-wedstrijd behaald door eensgezindheid, Heiloo, le prijs 53 pnt. met gouden medaille van de Koningin. ER IS WEINIG FOTOMATERIAAL VOOR AMATEURS. In vakkringen van de detailhandel in fotografisch materiaal is men uiterst pessimistisch gestemd ten aan zien van de voorziening van rolfilms voor amateur-fotografen. Van de import van lichtgevoelig meteriaal is 95 procent" voor, weten schappelijke, industriële en vakdoel einden bestemd. De resterende vijf procent is niet voldoende om ook maar enigszins aan de vraag te kun nen voldoen. Door de schaarste zijn de handelaren geneigd: alleen hun klanten te voorzien, zodat touristen waarschijnlijk aan het kortste eind zullen trekken. Ook de voorziening van ander lichtgevoelig materiaal als filmpak- ken en platen is voor amateurs dit jaar nog slechter, dan het vorig jaar. Oorzaak hiervan is, dat de beschik bare hoeveelheid deviezen voor foto grafisch materiaal dit jaar vermin-- derd is, zódat het aandeel voor anfa- teurs automatisch kleiner is gewor den. Camera's worden, behalve voor vakdoeleinden, vrijwel niet geïmpor teerd. Twee Nederlandse bedrijven bouwen thans, gedeeltelijk voor ex port, kleine', vrij goedkope fototoe stellen. Voor eenvoudig amateur- werk acht men deze camera's ge schikt. NA DOCHTERTJE GERED TE HEBBEN ZELF VERDRONKEN Gistermiddag was de 48-jarige A. Eygenraam met zijn vrouw en enige kinderen op de Vlaardingse Vaart aan het roeien toen onverwachts het twee-jarig dochtertje over boord viel. Als een goed zwemmer sprong hij onmiddellijk te water en smaakte 'het genoegen de kleine te grijpen, doch door de wind was de boot in tussen afgedreven, zodat hij moeite had deze weer te bereiken. Een tweede persoon kwam te hulp en nam het kind van hem over zonder ver der aandacht aan deze vader te schenken, die daarop echter op on verklaarbare wijze in de diepte was verdwenen. Eerst na uren kon zijn lijk worden opgehaald. De man laat een vrouwen vijf kinderen achter. SPOOR IN KINDERMOORD. In de moordzaak 'op het 9-jarig jongetje Cornelis Frederik Vermeu len, die, zoals bekend, enkele weken geleden te Rotterdam in de Delfha- vense Schie werd gevonden, is enig licht gekomen. De recherche is dezer dagen na melijk overgegaan tot de arrestatie van een 24-jarige Rotterdamse in strumentenmaker, waarna de politie langzamerhand voldoende aanwijzin gen kreeg om de man ook verder vast te houden. Intussen wordt nog een ander spoor gevolgd, doch in dit stadium van het onderzoek kon hier over nog geen nadere mededeling "Wórden gedaan. Verder vernemen wij nog, dat m: het geval van het laatst vermiste 7J< jarige Amsterdamse jongetje geble ken is, dat dit een verdrinking be- ffeft, zonder moord of enigerlei an der misdrijf. Van het voordien ver miste 11-jarige jongetje, eveneens Uit Amsterdam, ontbreekt echter nog steeds ieder spoor. AMBTENAAR STICHTING „NEDERLANDS KUNSTBEZIT" GEARRESTEERD. Op 1 Mei j.l. hebben ambtenaren van de centrale vermogens opspo ringsdienst de 22-jarige L. J. van W. uit Wassenaar, een der hogere ambtenaren van de Stich ting Nederlands Kunstbezit te Amsterdam, gearresteerd. De man is opgesloten in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Een uit gebreid onderzoek wordt tegen hem ingesteld. Hangende dit onderzoek achtten de autoriteiten het tijdens de afge lopen twee weken niet wenselijk, bijzonderheden over de arrestatie of over de redenen, die daartoe geleid hebben, te verstrekken. Intussen kwamen geruchten in onvloop over een bij de stichting Ne derlands kunstbezit ontdekte „mil- lióenen-fraude". Naar aanleiding van deze laatste berichten heeft het A.N.P. zich op- hiëuw tot de centrale vermogens opsporingsdienst te Amsterdam ge wend. Van deze zijde wordt met nadruk tegengesproken, dat het hier een zo grote fraude betreft als thans wordt beweerd. Integendeel, het onderzoek strekt zich niet uit tot het Beheersinstituut of de Stich ting Nederlands Kunstbezit, maar is Eindstand wereldschaak kampioenschap De eindstand. In de laatste ronde van de strijd om het wereldkampioenschapge speeld won Keres na 37 zetten van Botwinnïk, waarmede de wereldkam pioen zijn tweede nederlaag leed. Ke res kan er zich dus op beroemen de wereldkampioen verslagen te hebben en dat, terwijl het hem tot heden niet gelukte ooit één overwinning op hem te behalen. Reshevsky kwam tegen Euwe uit en onze landgenoot gaf de partij na 35 zetten op. De eindstand van het tournooi werd hiermede: 1. en wereldkampioen Bot- winnik 14 punten uit 20 partijen. 2. Smymlov 11 punten, 3 en 4 Keres en Reshevsky beiden lOjA punt. 5. Euwe 4 punten. Interview met de nieuwe wereldkampioen. Aan de nieuwe wereldkampioen Mikhaid Botwinnik werden na afloop van de laatste ronde van het tour nooi om het wereldkampioenschap verscheidene vragen gesteld. In de eerste plaats vroegen verslaggevers hem wat hij van het tournooi dacht ten aanzien van het sportive element en met betrekking tot de theorie van het schaakspel. Botwinnik antwoord de, dat dit tournooi het belangrijkste was van alle tournoóien, na de oorlog in de wereld gespeeld. Alle partijen waren van groot belang voor de theo rie van het spel. Over zijn concurrenten liet Botwin nik zich als volgt uit: Smymlov heeft uitstekend gespeeld. Misschien zou hij tot nog grote dingen in staat zijn geweest alszijn tegenstanders niet zo sterk warén geweest. In ieder geval speelde Smymlov in Moskou beter dan in den Haag, waar hij twee maal van Keres verloor. Ik geloof, dat Smymlov sterker zenuwen heeft dan Reshevsky en Keres. Vooral zijn verdedigende tactiek was beter dan die van de Amerikaan en van Keres. Wat denkt u van Euwe? Botwinnik antwoordde, dat Euwe niet in vorm was en dat hij onder zijn kunnen speelde. Als er drie tot drie en een half uur van de eerste zitting om waren, begon hij gewoonlijk fou ten te maken. Bovendien bewees Euwe, dat hij zich onvoldoende had voorbereid met betrekking tot de openingen, terwijl hij ging experi-, menteren tijdens het tournooi. Bent u tevreden met uw resultaat? Ik herinner mij tournooien, waarin ik beter speelde uit het oogpunt van scheppend vermogen. Maar ik schijn dit maal weinig fouten te hebben ge maakt. De organisatie in Moskou en den Haag vond Botwinnik uitstekend, maar voegde hij er aan toe, in Mos kou' nog iets beter dan in den Haag. BOKSEN PROMOTIE-COMPETITIE L.S.B. Voor een plaats in de Overgangs klasse bond Voorschoten de strijd aan met Philidor II. Er werd aan alle bor den hardnekkig gestredeh, maar de Philidorspelers toonden zich tenslotte toch'"de sterksten en wonnen met 6 Vi 3'A. Philidor moet nu nog tegen V.T.L. en heeft-in deze wedsttrijd aan een gelijk spel genoeg om te promo veren. De volledige uitslag was: A. Geyer (Ph.)dr. P. Vermet (V.) 0 1; J. BuurmanG. P. Sluiter Jac. GaljaardJ. v. Qs 10; E. W. v. d. BurghJ. J. Braggaar 1—0; J. van LeeuwenP. G. Sluiter 10; P. Bar- .kemaK. A. Waasdorp 01; A. J. H. v. d. MeulenA. B. Wesselo 10;. C. J. W. Con ij nB. Maat 01; J. A. P. Moonen—rH. Noort 1—0;. J. H. Ral- bersbergJ. v. d. Burg 10; Phili dor II, 6j^p. Voorschoten 3k- p. CURSUS MüHRING. In verband met de wedstrijd om het wereldkampioenschap werd de zesde (laatste) lezing van de serie, welke de heer W. J. Mühring voor de L.S.B. geeft, uitgesteld. Deze laatste lezing zal nu gehou den worden op Donderdag 27 Mei in „De Doelen", Rapenburg 2 te 8 uur. De heer I lühring zal dan spreken over: „Botwinnik Wereldkampioen". Een onderwerp dat de Leidse scha kers ongetwijfeld wel interesseren zal. BRIDGE Pafencompetitie D.D.S. In de 4e ronde waren de voornaamste re sultaten: Groep Zwart 1 en 2 Van DijkKroon en Heer en Mevr. Staal 35 pnt, 3 en 4 Leerhouts uitsluitend gericht tegen de jeug dige arrestant,die „onder verden king van een particuliere strafrech terlijke overtreding" gevangen is genomen. Kuilman en hr. en mevr. de la Court 32 p. Groep Rood: 1. V. Berge Hene gouwenv. Berge Henegouwén 39 pnt, 2. EnoinghWaasdorp 37 pnt, 3. LautenbachL. Waasdorp 35 k p. 4. Dames v. Ingen SchenauRijn bende 34 y, p. Groep Groen: 1. ParmentierJan sen 37 y» p., 2. heer en mevr. Verl boog 36 p-, 3. Dames Kanbier—Land zaat 33 p., 4. v. Leeuwen—de Jong 3\y, pnt. In de totaalstand gaan aan kop: 1. Ensingh-Waasdorp 245.23 p., 2. dames v. Ingen Schenau-Rijnbende 234.92 p.; 3v LeenhoutsKuilrrran 230.15 p„ 4. v. Berge Henegouwen v. Berge Henegouwen 225.73 p.; 5. PlouvierPlouvier 225.07 p.; 6. hr. en mevr. Staal 222.97 p. „Omnia Omnibus". Heden avond om 8 uur in De Harmonie oefenavond. Aller opkomst wordt verwacht. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. "De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen en rennen te Duin- digt zijn: 1. Edenitzaprijs, afstand 204p m. voor paarden van 4 jaar en ouder, welke nog geen 1000.hebben ge wonnen. 1. Larrikin (J. M. v. d. Berg) tijd 3.10.4 km. tijd 1.31.5; 2. Lucky Axville (Leeuwenkamp) tijd 3.12.6 km. tijd 1.35.3; 3. Jackie Boy (E. G. in 't Veen) tijd 3.12.8 km. tijd 1.33.6. H. Emma Harvesterprijs afstand 2040 m. voor leerling-pikeurs voor Nederl. paarden welke 5000 doch nog geen 16.000 hebben gewonnen: 1. Heny's Gold (N. Heskens) tijd 3.02.1 km. tijd 1.27.6. 2. Jacoba (H. Tip) tijd 3.02.4 km. tijd 1.29.4. 3. Ju Ju (J. v. d. Broek) tijd 3.06.8 km. tijd 1.30.7. III. Elionoraprijs afstand 2040 voor 3-jarige paarden: 1. Main Axworthy (W. H. Geersen) tijd 3.09.8 km. tijd 1.34; 2. Mientje Deter (R. W. Laar man) tijd 3.11.5 km. tijd 1.35.7; 3. Mary Axkit (E. G. in 't Veen) tijd 3.12.4 km, tijd 1.36.2. IV. Emma W. prijs afstand 2100 m. voor paarden welke 1000 doch nog geen ƒ5000 hebben gewonnen: 1. Louis Axkit (W. H. Geersen) tijd 3.17.4 km. tijd 1.31.4 V. Evalee Hanoverprijs afstand 1540 m. heat internationaal voor paar den welke 14.000 of meer hebben gewonnen: 1. Hanover (J. M. v. d. Berg) tijd 2.09.8 km. tijd 1.24.3; 2. Edel Scott (J. Zuidèrduyn) tijd 2.12.6 km. tijd 1.23.9; 3t Frits V Silladar (Joop.v. Leeuwen) tijd 2.13.6 km. tijd 1.25.6. VI. Ambyprijs afstand 1900 m. ren voor paarden van 4 jaar en ouder voor gentleman-riders: 1. Etoile du Nord (D. Wagenaar) tijd 2.12.4. 2. Crantor (H. G. Dekkers). VII. Corridaprijs afstand 2100 m. ren voor merriën van 3 jaar en ouder: 1. Rincee (F. Delbrassinne) tijd 2.20; 2. Nisoüka (F. Decoster). GYMNASTIEK Groen Wit De R.K. Dames- gymn. ver. „Groen Wit"' maakt er haar leden op attent, dat de onder linge wedstrijden Woensdag a.s. be ginnen om: Kleuters 3 uur; meisjes 3.30 uur; Junioren 4 uur; Junioren v- d. Maandagclub 2e graad 4.30 uur; Junioren v. d. Maandagclub 1ste graad: 5 uur. Zorgt allen op tijd en keurig in uniform aanwezig te zijn. Sport in het kort De Hongaar Metro, kampioen van Europa 1500 M. borstcrawl, heeft met 10 min. 1 sec. een nieuw Europees record gevestigd voor de 800 m. borstcrawl. Het oude record dateert van 21 Juni 1932 en stond op naam van de Fransman Jean Ta- ris, die te Cannes een tijd van 10 min. 15.6 sec. maakte. Voor de Davis Cup won België met 32 van Argentinië, Hongarije met 41 van Frankrijk, Italië met 32 van Zuid-Slavië, Tsjecho-Slo- wakije met 41 van Brazilië, Zwe den met 50 van Zwitserland. In de strijd DenemarkenIerland leiden de Denen met 21. In de volgorde van het lotingsschema zijn de wed strijden voor de derde ronde (de kwart-eindstrijden) als volgt: Enge landNederland: HongarijeZwe den; Tsjecho-SlowakijeBelgië en Italië tegen Ierland of Denemar ken. De interland-voetbalwedstrijd ZwitserlandSchotland werd met 21 door Zwitserland gewonnen. Het Deens provinciaals elftal heeft te Groningen met 53 van het Noord-Nederland elftal gewonnen. In de finale van het Eilers ten- nistournooi werd Harper winnaar op van Swol (6—1 6—1 5—7 4—6 6—3). EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 25) Toen riep hij uit: „Man...hoe heet je? Timm?... ja juist. Timm! Dus, Timm, ik moet je tekenen. Ik ben enthousiast over je hoofd, over je figuur, over heel je houding! Buitengewoon, heel bui tengewoon! Ben je genegen mijn beste vriend Timm, je door mij te laten tekenen?" Timm werd rood .a's een kalkoen, 'n Dergelijke eer was hem nog nooit te beurt gevallen. Hij maakte een diepe buiging. „Afgesproken dus, Timm, ik teken je!" Je komt bij me op het kasteel. Aangenomen, natuurlijk, dat mijn heer Hubertus het goedvindt." O, ik vond het zelfs heel goed. Ik gunde Timm, die ijdele kwast, de te leurstelling die ik vermoedde, en dacht: balletje dat rollen wil, rol maar! De va1 gen de dag kwam Balthassar bij me- Hij verkeerde zichtbaar in een niet al te beste stemming. „En, mijnheer Balthassar, wat voor nieuws is er iii de moord-affaire?" „Géén! Als die. heren ambtenaren iets in handen nemen, is het uit met alle nieuws."' „Hm! En voor het overige?" „Voor het overige is de jonge Loh- mann gekomen, helaas." „Dat weet ik! Hij is al bij me ge weest." „Nu al? Nu ja hij dringt zich over al in." „Waar dringt hjj zich dan nog meer in?" „Nu bijvoorbeeld in de „Druiven tros" bij de tweelingen.' „Bij wie van de tweelingen?" „Weet ik het? Bij een van de twee of bij alle twee. Ik waarschuw u, mijnheer Hubertus, past u op voor die Werner Lohmann. Hij is de zoon van mijn baas, helaas, moet ik zeg gen... helaas! Wat 'n geld heeft dat jongmens al niet kapotgeslagen... in Italië... in Griekenland... in Egypte in Indië... in Japan... in Californië. Nu, gelooft u, dat een schilder, die wat kan, er in al die landen noodza kelijk van die enorme sommen door moet jagen?" „Neen!" „Nietwaar, dat is ook mijn me ning! De ouwe heer met respect gezegd, mijn meester, beult zich van 's morgens vijf tot 's avonds tien uur af op zijn bureau. En intussen zwerft de zoon de wereld rond en slaat een massa geld kapot." „Dat is dlkwijils de tragiek van' rij ke zonen." „Begint u weer over tragiek? Ik noem het eenvoudig schoften. Ik vind cr helemaal niets tragisch in als iemand zich dag in dag uit amu seert." „Toch wel, mijnheer Balthassar; zich steeds willen amuseren is tra gisch." „Ach wat... de ouwe is rijk ge noeg; die z'n ,geld kan zelfs deze zoon niet op krijgen." „Ik spreek niet over geld." „Maar. „Maar over zijn levensernst, die m gevaar is, en daarmee zijn kunst, en misschien zijn leven. Maar hij is nog jong; hy leeft zich nog uit; hij her vindt zijn evenwicht nog wel; ik wens hem het beste." Balthassar bromde. „Enfin, als hij zijn handen niet van die tweelingen afhoudt, dan ge beurt er iets dan vergeet ik me zelf. Hij is een lichtzinnige rokkenjager. Vindt u het niet treurig... nauwe lijks is Bianca, de ene gifzwam ver dwenen, of een andere, nog veel ge vaarlijker schiet omhoog." „Ja, zo gaat het in het woud. Maar u kunt toch gerust zijn, mijnheer Balthassar u weet toch, hoe braaf en solide de meisjes- van de „Druiven tros" zijn." „Niet alle twee. Eén maar! De an der heeft gesleed!..." „Alle vogels kwamen weer, alle vogels, alle; merel, lijster, vink en spreeuw en het hele vogelheer wensen u een zalig jaar en geluk voor allen." Jubelende kinderstemmen drongen door het open venster binnen. „Dat is juffrouw Isenloh met haar klas," zei Balthassar. „Ze geeft haar natuurlijke historie in de open lucht. Ze heeft me als inspecteur van de gemeente-school eerst gevraagd,- of ik er iets tegen had, als ze tijdens de natuurlijke historie-les met de kin deren naar het woud of naar het veld ging. Naar het woud, heb ik ge zegd, goed; maar naar het veM neen; daar zou te veel" vernield worden en dan werken paedagogie en land bouw elkaar tegen. Nu trekt ze er op uit. De kinderen zingen aardi|, niet? Ik heb altijd op goed zingen in mijn school aangedrongen. Willen we "ns gaan kijken en 'n beetje luiste ren?" „Naar het gezang?" „Neen, dat gezang horen we- hier ook. Maar luisteren hoe zij onder richt geeft! Ze mag natuurlijk nïet toelaten; dat er onder de natuurlijke historie aan één stuk door gezongen wordt; dat zou onpaedagogisch zijn. Er wordt alleen op de heen- en te rugweg gezongen. Buiten wordt er onderricht gegeven, worden alle na tuurobjecten op de plaats zelf ge toond, wordt alles piet 'zijn levens voorwaarden en wederzijdse betrek kingen uiteen gezet, aPes... weet u, zo vanuit biologisch standpunt. Dat is de moderne methode, zoals deze door een Jungnickel en een Reinsch en een Speil en andere bekende her vormers voorgestaan wordt." „U: is geweldig op de hoogte mijnheer' Balthassar." ,Hm! Nu ik wil wel bekennen, dat juffrouw Isenloh me eergisteren een kleine voordracht over deze materie heeft gehouden; maar anders... tja als inspecteur van de gemeenteschool moet je toch van een en ander op de hoogte zijn.. Zo, dan zullen we nu eèns ,'n beetje gaan luisteren.'' „Maar ik niet; daar heb ik immers absoluut geen recht toe!" „Hoezo? Ik kan in mijn school toch laten luisteren tvie ik wil. Precies zoals i ku kan laten zien hoe mijn knecht gerst zaait, kan ik u ook la ten luisteren naar de wijze waarop mijn onderwijzeres natuurlijke his torie geeft. Öf interesseert het. u niét?" ,Het intérresseert me bijzonder, maar ik stoor het onderricht mis schien!" „Ach wat, u begint toch niet te pra ten of met de voeten te schuifelen of met propjes te schieten, zoals dat kleine volkje. Maakt u geen -bezwa ren, komt u mee! Dat heb ik me nu in het hoofd gezet. Als ik nog eens mijn inspecteursbaantje door gebrek aan tijd of door gebrek aan financiële interesse (de hele geschiedenis brengt me. alle kosten inbegrepen, jaarlijks acht en veertig mark op), dus als ik nog 'ns dat hele paedagogische op- zichtersbedrijf laat schieten, dan kunt u mijn opvolger worden. Bij tijd en wijle is het heel komiek. En nu vooruit! We hebben samen moord- en brandcommissie gespeeld, dus kun nen we nu ook wel samen inspecteur spelen." Hij nam me werkelijk mee. Erica beantwoordde mijn verlegen verontschuldiging over het onrecht matig binnendringen in haar school- wereldje met vrijmoedige hartelijk heid. Een puhheke uitvoering was haar lesuur wel niet, merkte ze op, maar het nadeel daarvan kwam al leen voor mijn rekening. Ik zou me waarschijnlijk erg vervelen. Mijnheer Bathassar begroette zij met de eer bied, die zij haar meerdere verschu - digd was, en ik bespeurde zelfs een kleine geagiteerdheid bij haar, nu zij zo „onder toezicht" les moest geven. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2