2)e ÊeidóeSoii/fcaut Israël wordt van alle kanten besprongen TEL AVIV HERHAALDELIJK GEBOMBARDEERD Verplichte veelevering zal worden opgeheven- Directeur: C. M. VAN HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" DINSDAG 18 MEI 1948 39ste JAARGANG Israël vecht voor zijn leven Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. 4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ook Rusland erkent de nieuwe staat 17EN STROOM VAN BERICHTEN is gedurende de Pinksterdagen bin- nengekomen over de ontwikke ling van de situatie in Palestina. De Arabieren zijn van drie kanten het H. Land binnengetrokken. Egyptische troepen hebben de kustplaats Gaza genomen en deze gemaakt tot hun hoofdkwartier. Zij zouden nog slechts 15 K.M. van Tel Aviv zijn verwij derd. Voorts is de belangrijke luchthaven Lydda door de Arabieren be zet. In Noord-Palestina hebben de Syrische en Iraakse troepen in het ge bied van Samak, aan het meer van Galilea, contact met elkaar gemaakt en doen daar hevige aanvallen op Joodse stellingen. De steden Noerim, Baisoen, Rifoedin en Saharia zijn door'het Transjordaanse leger bezet. Ook de stad Kalimna zou in handen van de Transjordaanse troepen zijn gevallen. In de oude wijk van Jeruzalem hebben de Joden gecapituleerd. Tel Aviv is Zondag en Maandag door Egyptische vliegtuigen gebombar deerd. Volgens een officiële verklaring van de Haganah hebben de Arabieren de gehele bevolking van Kfar Etzion, een nederzetting ten Zuiden van Je ruzalem. uitgemoord. Beersjeba, in het Zuiden van Pa lestina, is door de Egyptenaren bezet. MOSKOU ERKENT ISRAëL. Na de Ver. Staten heeft nu ook de Sovjet-Unie officieel de nieuwe Jood se staat Israël erkend. Terwijl de Ver. Staten het slechts „de facto" deden, heeft Moskou Amerika willen over troeven door Israël „de jure" te er kennen. (De eerste erkenning is de erkenning van een feitelijke toestand, de tweede erkent de nieuwe staat ook rechtens). Men verwacht dat de Sowjet-stap weldra gevolgd zal worden door de Poolse regering en vele van de andere staten van Oost-Europa. In politieke kringen te Londen vreest men, dat de uitwerking op de toestand in het Midden-Oosten van de erkenning van de Joodse staat door de twee grootste mogendheden ter wereld bijna zeker zal leiden tot verlenging van het hui dige conflict. WEIZMANN VOORZITTER NATIONALE RAAD. De voorlopige nationale raad van de staat Israël, een parlementair lichaam van 37 leden, heeft op zijn eerste bijeenkomst de benoeming van de 73-jarige Zionist Chaim Weizmann tot president goedgekeurd. Weizmann is in 1918 naar Palesti na gegaan als hoofd van de officiële door de Britse regering erkende Zio nistische commissie, die als verbin dingsorgaan optrad tussen de mili taire autoriteiten en de Palestijnse Joden. Van 1918 tot 1931 was hij pre sident van de wereldorganisatie van Zionisten. Eens is hem een zetel in het Britse Hogerhuis aangeboden we gens zijn verdiensten voor chemicus in de eerste wereldoorlog. Toen Lloyd George hem vroeg welke beloning hij voor zijn werk wenste, antwoordde Weizmann: „Ik zou graag iets voor mijn volk willen". STUWDAM DOORGESTOKEN. De New Yorkse Radio haalt een mededeling uit Joodse bron te Haifa aan, volgens welke de Joden, door een stuwdam door te steken, een vijf- honderdtal Arabische strijdkrachten in de Jordaanvallei verdronken zou den hebben. HAGANAH VEROVERT ACRE. Dinsdagmorgen werd uit Tel Aviv gemeld, dat volgens mededeling van de Haganah de Arabische havenstad Acre in Zuid-Syrië zich aan de Jood se strijdkrachten had ovérgegeven. Geen hoop voor de oude stad Jeruzalem 1 Alle hoop, dat de Heilige Plaatsen in Jeruzalem van de strijd afzijdig zouden blijven, schijnt thans verloren te zijn, meldt Reuter,, nu de strijd krachten van de Haganah pogingen in het werk hebben gesteld om de binnen de muren van de oude stad door de Arabieren ingesloten 1300 Jo den te redden. (Zij schijnen dus nog niet gecapituleerd te hebben, zoals eerder werd gemeld). De Joodse strijdkrachten zijn naar de Jaffapoort opgerukt met pantserwagens onder hevige beschieting door de Arabieren, die in de torens en op de muren po sities hebben ingenomen. 1300 Joden in de stad zijn omsin geld door 15.000 Arabieren en dezen worden op hun beurt ingesloten door de Joodse strijdkrachten buiten de oude stadsmuren, terwijl deze laatste Joodse ring weer van de buitenwe reld is afgesloten door de Arabieren, die de gehele stad omsingeld hebben. De- leden van de Wapenstilstand commissie van de V.N. pogen nog steeds, in samenwerking met hét Ro de Kruis, een wapenstilstand tot stand te brengen, door telefonisch contact met de strijdende partijen. De Joden zouden ingestemd hebben met een gewijzigde versie van het wapenstilstandsvoorstel, volgens het welk het Rode Kruis de stad zou neu traliseren, doch de Arabieren zouden nog wachten op goedkeuring van het voorstel door' koning Abdoellan van Transjordanië, die zij hun „algemeen bevelvoerder" noemen. DE STAATNIEUW JU DE A DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN. De Veiligheidsraad is Zaterdag avond in spoedzitting bijeengekomen om twee punten te behandelen, na melijk een verzoek van hc-t Joods bu reau de „daden van aggressie" door koning Abdoellah van Transjordanië tegen Palestina op de agenda te plaat sen en een nota van de Egyptische regering, waarin verklaard wordt dat het Egyptische leger Palestina is bin nengetrokken „om de orde te her stellen". Ook de nieuwe Joodse staat Israël, die inmiddels het lidmaatschap van de V.N. heeft aangevraagd, heeft Zater dagavond een beroep gedaan op de Veiligheidsraad om een einde te ma ken aan de activiteit van de Egypti sche troepen in Palestina. opnieuw bijeen. Amerika heeft toi een resolutie aangeboden, waarin i toestand in'Palestina „een bedreigii voor de vrede" wordt genoemd, i een beroep gedaan op de regeringetf onmiddellijk een einde te maken aai het vechten. Als de raad deze resoluj tie aanneemt, kan men Palestina omliggende landen een economischi blokkade opleggen. Mislukt dit, dai kan de raad alle militaire maatregi len nemen die hij goed acht. Te Lake Success wordt bet niet uit gesloten geacht, dat de Veiligheids raad der V.N. de grote vijf bijeen roept om de Arabische aanvallen op de nieuwe Joodse staat te bespreken. Het betreft een voorstel van dr. Al fonso Lopez (Columbia) op grond van artikel 106 van het Handvest. Dit ar tikel bepaalt, dat de grote mogend heden kunnen overgaan tot gezamen lijke actie ten einde internationale vrede en veiligheid te handhaven. De vijf grote mogendheden zijn ech ter op een besloten bijeenkomst te Lake Success gisteren niet tot over eenstemming gekomen over de keu ze voor de bemiddelaar der V.N. voor Palestina. Vandaag wordt weer een bijeenkomst gehouden. Twee personen worden als „mogelij. ke candidaten" genoemd :graaf Folke Bernadotte, voorzitter van het Zweed se Rode Kruis' en Paul van Zeeland, voormalig minister-president van België. Nederland en de staat »fsraël« In politieke kringen te 's-Graven- hage verluidt, dat omtrent een even tuele erkenning van de Joodse staat „Israël" door Nederland nog geen beslissing te verwachten is zolang geen klaarheid in de thans ontstane situatie is gekomen. Eén groep beeldende kunstenaars heeft een telegram, ondertekend door de directeur van het stedelijk mu seum te Amsterdam Jhr. W. J. H. B. Sandberg, gezonden aan de voorzit ter van de Ned. Zionistenbond, dr. S- Kleerekoper, van de volgende in houd: „Ter gelegenheid van het uitroe pen van de Joodse staat heeft een groep vooraanstaande Nederlandse beeldende kunstenaars, als bewijs van vriendschap en sympathie, be sloten aan de jonge Joodse staat elk een hunner werken aan te bieden. Zij hopen met deze bijdrage aan uw museum te Tel Aviv de grondslag te leggen voor nauwe culturele samen werking tussen uw land en het hunne". NIEUWS UIT INDIE VOLGENDE WEEK WEER NAAR DJOGJA. Van bevoegde zijde verneemt. Ane- ta, dat het thans wel vaststaat, dat de Nederlands-Republikeinse onder handelingen volgende week weder om naar Djogja zullen worden ver plaatst. Indien technisch mogelijk, zal de delegatietrein Maandag a.s. de tweede reis naar Djogja onderne men. Het gezelschap zal ditmaal kleiner zijn, aangezien de meeste subcommissies voor het vertrek van de delegaties hun werk zullen heb ben beëindigd. Inmiddels meldt An- tara, dat de republikeinse regering de 4 Nederlandse uitnodiging om zit ting te nemen in de Nedertandse de legatie voor de conferentie van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten in India, niet heeft geaccepteerd. De republikeinse re gering staat op het standpunt, dat zij alleen kan deelnemen als „associate member" van de delegatie zoals des tijds op de conferentie van Havanna geschiedde. Ned. verliezen in Indië De regering maakt met leed wezen bekend, dat in de afgelo pen week de volgende verliezen van de Koninklijke Landmacht zijn gerapporteerd: Korporaal G. W. J. Franke- voort uit Badhoevedorp (Gem. Haarlemmermeer), overleden te,n gevolge van oorlogsverwonding 2 Mei 1948. soldaat J. Kaspers uit Enschede, gesneuveld 3 Mei 1948; soldaat eerste-klasse H. M. Kwas- pen uit Stramproy, gesneuveld 5 Mei 1948; soldaat L. H. Strij- bosch uit Helmond, gesneuveld 3 Mei 1948. Wallace en Stalin onder één hoedje Wallace, een der candidaten voor het presidentschap van de Verenig de Staten, heeft naar aanleiding van het z.g. „vredes-aanbod" van Moskou een open brief aan Stalin gericht, waarin natuurlijk de wen selijkheid van een Amerikaans Russische toenadering werd betoogd. Stalin heeft zich van zijn kant ook niet onbetuigd gelaten en heeft een persoonlijk antwoord via radio- Moskou laten uitzenden. Hij noemt de brief van Wallace „een document van het grootste belang". „Ik weet niet, zo besluit Stalin, of de rege ring der V.S. het program van Wal lace goedkeurt als basis voor over eenstemming tussen de Sowjet-Unie en de V.S.. Wat de regering van de Sowjet- Unie betreft, deze is van mening, dat het program van Wallace zou kunnen dienen als een goede en vruchtbare basis voor een dergelijke overeenkomst en voor de ontwikke ling van de internationale samen werking, daar de Sowjet-regering van mening is, dat ondanks het ver schil van economisch stelsel en ideo logie, het naast elkaar bestaan van deze stelsels en een vreedzame re geling van de geschillen tussen d' Sowjet-Unie en de V.S. van Ameri ka niet alleen mogelijk, doch teven? ongetwijfeld noodzakelijk is in het belang van een algemene vrede". Verkiezingsmanoeuvres, zegt men in de Ver. Staten! WAT IS ZIJN BEDOELING? Radio Innsbruck meldt, dat aarts hertog Anton van Habsburg zich gisteren te Innsbruck (in de Fran se zone van Oostenrijk) bevond, hoewel hij „een verklaring had ge tekend waarbij hij afstand deed van al zijn titels en beloofde niet naar Oostenrijk terug te keren. Radio Vaticana geeft in het zomer- program wekelijks uitzendingen in het Nederlands op Maandag en Don derdag te 19.40 uur op golflengte 31.06 m. en 50.26 m. en Vrijdag te 13.50 uur op de golflengten 31.06 m. en 1987 m. Bovendien zijn er dagelijks uitzen dingen in het Engels om 19.15 uur en Frans om 19.55 uur op de golf lengten 31.06 en -50.26 m. HET „HEILIG JAAR". Het staat thans vast, dat Z.H. de Paus op Paasdag 1949 het jaar 1950 tot „Heilig Jaar" zal uitroepen. Voor bereidingen tot de ontvangst van de verwachte pelgrims zijn reeds in volle gang. CONFESSIONEEL ONDERWIJS IN HONGARIJE AFGESCHAFT. De Hongaarse regering heeft be sloten de confessionele scholen af te schaffen. In verband hiermede wordt ver nomen, dat de aartsbisschop van Hongarije in een herderlijk schrij ven heeft verklaard, dat de excom municatie kan worden uitgesproken over al wie zijn medewerking heeft verleend aan de afschaffing van de confessionele scholen in Hongarije. BISSCHOP IN JOEGO-SLAVIë GEARRESTEERD. De Joegoslavische politie heeft, naar te Vaticaanstad vernomen wordt, de R.K. bisschop van Mostar, mgr. Peterculle, gearresteerd. "Atoomcommissie" ter ziele De commissie der V.N. voor de atoomenergie, die bijna twee jaar te vergeefs getracht heeft een over eenkomst te hereiken over interna tionale controle van atoomwapens, heeft Maandag te Lake Success haar pogingen hiertoe opgegeven. Met negen stemmen tegen twee (Sowjet-Unie en Oekraine) besloot de commissie een einde te maken aan haar bestaan. De nationale uitvoerende raad van de Britse Labourpartij heeft Zondagavond op zijn vergadering te Scarborough besloten het Labour- Lagerhuislid voor Middlesborough, Alfred Edwards, te royeren. Edwards oefende sinds enkele maanden critiek op de nationalisatie van de staalindustrie. Reeds gerui me tijd had men de indruk, dat de nationale uitvoerende raad van de Labour-partij, na de linkervleugel tot de orde te hebben geroepen, ook tegen de rechtervleugel van de par tij zou optreden om aldus een einde te maken aan de perscampagne van de conservatieve partij. DE STRIJD IN CHINA. De door de communisten aange voerde legers zijn op ongeveer vijf tien kilometers afstand gekomen van Tsjengten, de hoofdstad van Jehol. Burgers beginnen de stad te verlaten. De garnizoenscommandant van Tsjengteh, generaal Sjihojoe, heeft verklaard, de stad tot het uiterste te zullen verdedigen. VLIEGTUIG IN ZUID-AFRIKA VERONGELUKT. Tien personen zijn Zaterdagoch tend on? het leven gekomen bij een vliegramp in het Witkopgebergte in Oranje Vrijstaat. Ned. legervliegtuig bij Tokio gestrand Een Nederlands legervliegtuig, dat op weg was van Batavia naar Tokio heeft Zondagavond in de nabijheid van de Japanse hoofdstad een nood- landingagemaakt en is in brand ge vlogen. De inzittenden, elf officieren van het Nederlandse leger, konden het toestel tijdig verlaten en liepen slechts lichte verwondingen op. De groep officieren stond onder leiding van kolonel Van Bergen van der Grijp. PATER FLANAGAN OVERLEDEN. Pater Edward J. Flanagan, de stich ter van „Jongensstad" in de staat Nebraska, is in een Amerikaans egerhospitaal te Berlijn aan een iartaanval overleden. Flanagan vertoefde in Duitsland, om de toestand van de Duitse jeugd in de Amerikaanse bezettingszone te bestuderen. In zijn beroemde Jongensstad, die hij oprichtte met een geleend bedrag van negentig dollar, stichtte hij een gemeenschap voor ontspoorde en ver waarloosde jeugd in de Ver. Staten. Van die datum 10 December 1917 af, steeg zijn faam. Bekend is de film, die over Jongensstad werd gemaakt en waarin Spencer Tracy de rol van father Flanagan speelde. De overledene is een Ier van ge boorte. Zuivelindustrie moet zich omschakelen In een rede over de huidige land bouwpolitiek van de regering heeft minister Mansholt Zaterdagavond te Markelo op een bijeenkomst van de Partij van de Arbeid medegedeeld, dat de regering momenteel doende is, de verplichte veeleveringen voor de landbouwers op te heffen. Volgens de minister zal deze maatregel een be sparing geven van 1Q00 a 1200 amb tenaren, aangezien de verplichte vee levering een enorme administratieve rompslomp vergt. Voorts tracht de regering door mid del van het Marshall-plan zoveel veevoer te kunnen invoeren, dat de vlees-distributie zo spoedig mogelijk kan worden opgeheven. Ook heeft de minister goede ver wachtingen, dat het groente-export- probleeift binnen korte tijd zal zijn opgelost. Duitsland zal onze groente afnemen en in dollars betalen. Weinig hoopgevend liet minister Mansholt zich uit over de export van boter. Hiermede is het volkomen af gelopen. Denemarken en Nieuw Zee land hebben ons van de markten verdrongen en geven ons geen kans deze te heroveren. Thans ligt onge veer 10.000 ton boter opgeslagen, die we niet kwijt kunnen. Nederland kan Hoe militairen bij volmacht moeten stemmen Aan de komende verkiezing voor de Tweede Kamer kan ditmaal wor den deelgenomen door militairen van de Landmacht en de Marine die zich buiten Nederland bevinden. Zij moeten hiertoe voldoen aan de volgende eisen: a) op 31 December 1947 de Nederlandse nationaliteit be zitten; b) op die datum minstens 23 jaar oud zijn; c) niet van het kies recht zijn uitgesloten en d) op of na 10 Mei 1940 in een Nederlands bevol kingsregister staan ingeschreven. Over het algemeen zullen deze eisen geen moeilijkheden opleveren. Het stemmen bij volmacht moet ech ter plaats hebben in de laatste ge meente waar de militair tussen 10 Mei '40 en 31 December '47 stond in geschreven. Ook dit is gemakkelijk na te gaan. (Zo nodig informeert de familie!) Bij de militaire administratie van het onderdeel waar de militair thuis hoort, haalt de stemgerechtigde mili tair een volmacht-formulier. Hierop vult hij volledig en nauwkeurig de gegevens in van de persoon die in zijn plaats de stem gaat uitbrengen. Deze gemachtigde moet zelf be voegd zijn om te stemmen en in de zelfde gemeente zijn ingeschreven als waarin de militair moet stemmen. Het ingevulde formulier moet uiterlijk twintig dagen voor de ver kiezing in het bezit zijn van de bur gemeester der „stern-gemeente", dus om aan de veilige kant te blijven vóór 15 Juni. Wat de militair echter nu reeds moet doen is dit: beslissen wie bij de verkiezing als zijn gemachtigde moet optreden en informeren naar de juis te naam, voornamen, geboortedatum en -plaats van deze gemachtigde. Wat de verwanten en vrienden hier te lande kunnen doen, is dit stukje uit de krant knippen en het naar de militair-overzee opsturen. Indien reeds afspraken omtrent de machtiging zijn gemaakt, dan vast de voledige gegevens van de gemach tigde (naam, voornamen enz.) aan de militair sturen. Enniet wachten, hoe eerder het gebeurt, hoe beter het is! Dr. Harry Seneca, onderzoeker van de Columbia-universiteit, en dr. Edward Henderson, directeur van Research-sectie van de Schering Cor poration in New Jersey, hebben een nieuwe geneesmiddel, phtalylsulfa- cetimide, ontwikkeld, dat heeft ge toond veel uitwerking te hebben te gen cholera, dysenterie, diarrhee er ingewandsinfecties. Bij het uitbreken van de jongste cholera-epidemie in Egypte is het middel toegepast op meer dan 500 patiënten. Van de 43 op wie men controle kon houden is slechts een overleden. GENEZING VAN MALARIA. Op het vierde internationale con gres voor malariabestrijding, dat te Washington wordt gehouden, hebben deskundigen medegedeeld, dat de tijdens de oorlog ontwikkelde genees- middelen een „bijna zekere" genezing van malaria waarborgen. Deze middelen zijn pentaquine, isopentaquine, pauldrine, chloraqui- ne, sontoquine en pamaquine. Som mige daarvan staan thans ter be schikking van de dokters. De des kundigen vertelden, dat van een groep van 80 gedemobiliseerden, die met deze middelen behandeld wa ren, 79 volkomen waren genezen. tegen deze landen, die boter expor teren tegen 1,80, terwijl onze boter 4,70 zonder overheidssubsidie kost, niet meer concurreren. In verband hiermede wees de minister op de noodzakelijkheid ons op andere pro ducten toe te leggen. De zuivelindus trie moet zich omschakelen. Er moet meer kaas, gecondenseerde melk en ergelijke melkproducten worden ge fabriceerd, waarnaar in het buiten land op het ogenblik grote vraag is en ook goede prijzen zijn te maken. Voor deze omschakeling van de zui velindustrie die de minister absoluut noodzakelijk acht, zal de overheid zo nodig voor credieten zorgen. Voorts merkte de minister op, dat de export van landbouwartikelen steeds meer gaat betekenen. In kor te tijd zijn de bedragen voor de ex port van landbouwproducten geste gen van 800 millioen tot 1100 mil- lioen gulden. Ten aanzien van leveranties in het kader van het E.R.P. antwoordde de minister op een desbetreffende vraag, jïat het niet onmogelijk is dat over enige tijd meer sinaasappelen, bananen en zuidvruchten in Neder land te verkrijgen zullen zijn. Minister Mansholt merkte verder nog op, dat de regering er ernstig re kening mee houdt, dat ook de tex tielindustrie spoedig grote moeilijk heden bij de export zal ondervinden. VOORLOPIG GEEN VERBOD VOOR HET UITVOEREN VAN ONDERHOUDSWERKEN. Minister In 't Veld heeft besloten voorlopig voor de zomer van 1948 geen verbod uit te vaardigen tot het uitvoeren van onderhoudswerken. Wel moet dit werk zoveel mogelijk worden beperkt, anders zal "de mi nister toch maatregelen nemen. OOSTENRIJKSE WONINGEN. De aanvoer van de 800 „Thermo- bau"-woningen uit Oostenrijk, welke aanvankelijk allesbehalve vlot ging, laat thans niets meer te wensen over, zo deelt de afdeling voorlichting van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting ons mede. In verschillende provincies zijn deze betrekkelijk ruime houten wo ningen reeds gebouwd en betrokken. Op 1 Mei j.l. waren er reeds 208 ge heel gereed, terwijl 50 stuks op ge noemde datum in aanbouw waren. Voorts zijn er op dit ogenblik nog 416 gegund, zodat nog over 126 wo ningen overeenstemming moet wor den bereikt. De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten mr. E. van Klef- fens is per K.L.M. Constellation uit New York op Schiphol gearriveerd. De minister van buitenlandse zaken was ter verwelkoming aanwezig. Hij zal besprekingen met de rege ring voeren. Hoe lang mr. van Klef- fens in Nederland blijft hangt af van het tempo der af te wikkelen zaken. BELGISCHE STORMLOOP OP ONZE SCHOENENZAKEN. De schoenen zijn van de bon, doch van een invasie in de schoen zaken door het Ned. publiek is niets gebleken, het is alleen iets drukker dan anders. Anders is dat met de Belgen, die in hele drommen de grens overkomen om hier hun schoe nen goedkoop voor hen te ko pen. De douane is actief, zodat hun ■posten al op schoenwinkels beginnen te gelijken. Verwacht wordt dat de stormloop binnenkort zal luwen. Naar het Rijksbureau voor huiden en leder mededeelt, bedroeg de Ne derlandse schoenuproductie in Maart (24 werkdagen) 1.651.000 paar, waar van 895.000 paar totaal lederen schoenen vergeleken met resp. 1.507.000 en 854.000 paar in Febr. (22 werkdagen) en 1.316.000 en 767.000 paar in Maart 1947 (23 1/2 werkdag). PRIJSVERHOGING GESTERILISEERDE MELK. Met Ingang van heden is de prijs van gesteriliseerde melk en de daar uit bereide melkproducten in ver band met de gestegen verwerkings kosten van gesteriliseerde melk ver hoogd met 2 cent per liter. Het prijs verschil tussen gepasteuriseerde- en gesteriliseerde flessenmelk, dat tot dusver 1 cent per liter bedroeg, zal dus voortaan 3 cent per liter bedra gen. KAAS TIEN CENT PER KILOGRAM DUURDER. Ten vervolge op de maatregelen, welke reeds eerder met het oog op de rentabiliteit van het kruideniersbe- drijf zijn genomen, zijn met ingang van heden de maximumprijzen van alle binnenlandse en van overzee aangevoerde kaassoorten verhoogd met 10 cent per kilogram, de bestaan de maxim uminkoopprijzen voor de detaillisten blijven echter gehand haafd. Seri Voor de rechterstoel van het eigen geweten wordt geen schuldige vrijge sproken.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1