Het jubilerend College v Bisschoppelijk an Weert HUIBERS ZATERDAG 15 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het College te Weert bestaat 300 jaar en gaat dit jubileum plechtig vieren. Geen stad of dorp is er in Ne derland. of er wonen leerlingen of oud-leerlingen. Voor hen en voor de vele lezers, wier belangstelling uit gaat naar deze bloeiende onderwijs inrichting, zal het aangenaam zijn enige historische bijzonderheden te vernemen. De Stichting. Krachtens een contract, geeloten op 17 Augustus 1648 met de gemeente, namen de Reguliere Kanunnikken van Sint Augustinus de taak op zich het onderwijs aan de Latijnse school te verzorgen. Deze kanunnikken wa ren afkomstig uit het klooster van Woensel. Zij hadden na een verblijf te 's Hertogenbosch, wegens de ge loofsvervolging de Meijcrij. moeten verlaten en hadden te Weert een gast vrij toevluchtsoord gevonden. De Uitbouw. De stichter van het College, Joan nes Boutmans, overleed in 1651. Zijn opvolger ale prior, Leonardus van den Berch, was dc energieke man, die in een reeks van jaren in de Molen straat; klooster, kerk, Coilege en in ternaat bouwde. Daar is gedurende anderhalve eeuw met veel toewijding aan de opgroeiende jeugd het onder wijs in Latijn met aanverwante vak ken gegeven, in vrede en rust, maar niet zonder Veel moeilijkheden. Deze moeilijkheden zijn vooral ont staan naar aanleiding van de emolu menten, die de stad aan de Kanunnik ken had toegezegd. Soms werden de geschillen in onderling overleg opge lost, dc Kanunnikken wisten soepel te zijn. Soms ook werd harde strijd gevoerd en kwam het tot processen; dan bleken de Kanunnikken mannen, die voor hun belangen met onverzet telijkheid opkwamen. Opheffingen. In 1777 werden voor het eerst van staatswege bepalingen gemaakt om trent de omvang van het onderwijs op de Latijnse scholen. De Kanunnik ken achtten zich voor het onderricht in diverse vakken onbekwaam en wilden hun werkzaamheden aan de school staken. Mogelijk werd dit voor nemen meer ingegeven door de ge dachte, dat de overheidsbemoeiing een aanslag was op de vrijheid van onderwijs. Tenslotte zijn zij bijge draaid. Maar in 1783 werden zij te gen hun eigen wil aan de dijk gezet door een decreet van Joseph II. De heftige protesten van gemeente en bevolking hadden succes. In 1784 werd het suppressiebesluit ingetrok ken. Toch waren de dagen geteld. In 1797 werden dc Kanunnikken door de Fransen uit hun klooster verjaagd en stond het onderwijs stil. RAFFINADERIJ DER BATAAFSE TE PERNIS WORDT BELANGRIJK UITGEBREID. Naar wij vernemen, is de „Bataaf- sche Petroleum Maatschappij" (Ko- r.inkiijke-Shel groep) voornemers haar raffinaderij te Roterdam-Pernis (tegenover Vlaardingen) zeer be langrijk uit te breiden. De verwer kingscapaciteit dezer raffinaderij be draagt thans een millioen ton ruwe aardolie per jaar. Deze capaciteit zal in 1953, wanneer het gehele uitbrei dingsplan zal zijn voltooid, verdrie voudigd zijn en dus verwerking van 3.009.000 ton olie 's jaars mogelijk ma ken. TROCES TE MANCHESTER TEGEN NEDERLANDSE TUINBOUWER. De Nederlandse tuinbouwer Wil lem Zandbergen uit Oostvoorne is gisteren voor het gerecht te Man chester verschenen. Hij wordt be schuldigd van overtreding der doua nevoorschriften. Hij werd gearres teerd op het moment, waarop hij kiaar stond een vrachtauto met bloemzaden ter waarde van 11.000 pd.st. af te leveren. Verdachte voer de tot zijn verdediging aan, dat hij niet wist, dat voor dit soort' koop waar invoerrechten moesten worden betaald. Aanstaande Dinsdag wordt het proces voortgezet. VIERJARIG KIND DOOD GESLAGEN? Dezer dagen legde een twaalfjarig meisje uit Enschede voor de politie een verklaring af, waarbij zij vertel de, dat haar moeder'haar vierjarige zusje op 10 April bewusteloos had ge slagen en met een handstoffer had ge gooid. Het kindje overleed in het zie kenhuis zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Eerder had het meisje op aandrang van de moeder ver klaard, dat het zusje tegen eeu stoel was gevallen. Zaterdag 10 April hoorden omwo nenden luid gegil. Bij onderzoek vond men de moeder met het bewusteloze vierjarige dochtertje van haar man in handen. Zij verklaarde, dat het kindkind gevallen was. De politie heeft ernstige verden king tegen haar. dat zij het kind zo lang heeft geslagen, tot het bewuste loos was. ZIJ MOESTEN WEER EENS „GEZUIVERD" WORDEN. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Berlijn schrijft over ge ruchten, omtrent de mutaties in de Sow jet-zóne: Onlangs zou men de verdwijning hebben geconstateerd van generaal Loedjasjenko, stafchef van maar schalk Sokolofski, de Russische mili taire gouverneur. Naast deze verdwij ning zou ook die van 80 a 90 an dere Russische officieren zijn opge merkt. Volgens sommige inlichtingen, al dus de correspondent, zou deze „zui vering" ondernomen zijn op last van generaal Sjdasuof, de nieuwe politie ke adviseur van maarschalk Sokolofs ki. die onlangs uit Praag te Berlijn is Onderwijzersg-esticht. De overgebleven Kanunnikken heb ben de studenten niet dadelijk aan hun lot overgelaten, maar hebben al of niet clandestien het onderricht voortgezet in een zogenaamd onder wijzersgesticht. Zeker in 1816 is het onderwijs echter in handen van secu liere geestelijken. Toen na de neder laag van Napoleon de provincie Lim burg ging behoren bij het nieuwe ko ninkrijk viel het College onder de Nederlandse onderwijswetgeving. Omdat het Collegè niet beantwoordde aan de wettelijke bepalingen werd het doodvonnis uitgesproken, in Sep tember 1824 kwam het besluit tot op heffing. Openbare Inrichting. De gemeente wist toen met veel moeite te bereiken, dat het onderwijs tijdelijk mocht voortgezet worden, onder uitdrukkelijke voorwaarde de bestaande onderwijsinrichting om te zetten in een wettig en openbaar Col lege. Deze omzetting kreeg haar be slag met de Paasvaqgntie 1826. Zeker is toen niet zonder succes geijverd voor een verbetering van het onder wijs. In 1830, onder Belgisch bewind gekomen, blijft het College zijn open baar karakter aanvankelijk behoudend Door de slechte financiële toestand van de gemeente moest deze op haar uitgaven voor de school bezuinigen, die daardoor in haar ontwikkeling werd geremd. Tenslotte werden on derhandelingen aangeknoopt met het bisdom Luik waartoe Weert behoorde. Bisschoppelijk College. In October 1837 hadden deze onder handelingen uiteindelijk succes. De school, in handen van de kerkelijke overheid, kreeg het karakter van een bijzondere school. Onder Nederlands bewind teruggekeerd, moest het Col lege herhaaldelijk ondervinden, dat Den Haag met deze overgang alles behalve sympathiseeerde. Deze niet verheelde ontstemming blijkt duide lijk wanneer kwesties ontstaan over subsidie en over eigendomsrecht van gebouwen. Het komt zover, dat de aloude Latijnse school tot een inrich ting van lager onderwijs wordt ge degradeerd. Maar rond 1851 schijnt het oude karakter hersteld te zijn. In elk geval behoorde de school volgens de onderwijswetten van 1863 en 1873 tot het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. Stabilisering en vooruitgang. Het tijdperk vanaf 18501860 tot 1902 kan men een periode van stabi lisering en langzame vooruitgang noemen. Het onderwijs op het gymna sium en op de handelsschool wordt verbeterd; de gebouwen worden uit gebreid; het aantal docenten en leer lingen neemt toe. De Directeuren Maessen en Schneider zijn in hun aangekomen.' Deze laatste zou op dracht hebben de Russische legerstaf in Duitsland te zuiveren en te reorga niseren. BETJE WERY KRIJGT LEVENSLANG Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof heeft hedenmorgen, uit spraak doende, de 27-jarige Betje Wery, door wier verraad de persoons- bewijzencentrale van de groep Ba- driaans in 1944 in de val liep, ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf, alsmede ontzetting uit de burgelijke en politieke rechten. Te gen haar was de doodstraf geëist. Berichten reeds geplaatst in eer gedeelte onzer vorige oplage. BEZUINIGING OP DE DEPARTEMENTEN. Naar het A.N.P. verneemt zijn of worden op alle departementen com missies ingesteld met het doel ver schillende taken te doen afkappen en de diensten (met name die, wel ke uit de oorlogs- en bevrijdings periode stammen) op korte termijn te doen inkrimpen of verdwijnen. TIJDELIJKE VERHOGING VAN MELKRANTSOEN. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komende weken het hoogtepunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrant- soen voor volwassenen tijdelijk, d. w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgeiïde week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter ge standaardiseerde melk. SABENA-VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van de Sabena, dat Donderdagmorgen uit Leopoldstad naar Brussel vertrok, werd sedert gistermorgen elf uur vermist. Thans is het wrak van dit vliegtuig door een der op onderzoek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, een zijrivier van de Congo. Er is nog geen bericht over het loht van de 25 passagiers en de ze ven leden van de bemanning. WRAK VAN SUPERFORT GEVONDEN. Ten Noord-Westen van Dahran heeft men het wrak waargenomen van een superfort, dat na vertrek van Dahran in Arabië op 11 Mei j.l. ver mist werd. Volgens de tot nog toe be schikbare inlichtingen zijn de licna- men van negen omgekomen inzit tenden gevonden, terwijl een persoon het er levend afgebracht zou heb ben. Vier personen worden nog ver mist. soort mannen van formaat. In de pe riode 19021942 krijgt het College steeds meer zijn tegenwoordige vorm. Directeur Wouters bouwt een nieuwe vleugel en een kapel; hij werkt voor verhoging van het ondervvijspeil, ziet de handelsschool gesubsidieerd, on derhandelt over aanwijzing van het gymnasium en richt een U.L.O.- school op, die weldra in andere han den overgaat. Directeur Franck gaat verder op het pad van zijn voorgan ger, maar ziet tevens in, dat een mo derne opvoeding andere eisen stelt. Een uiting van dat inzicht is b.v. de aanleg van een schitterend Sportter rein. Een frisse bloei begint. In de meest benarde tijd 1942 overlijdt Directeur Franck. De nieuwe Directeur, P. Moors, wordt onmiddel lijk voor grote moeilijkheden ge plaatst. Het onderwijs kan ondanks grote gevaren en bedreigingen vrij geregeld voortgaan, uitgezonderd dan de tijd, dat de gebouwen geheel in beslag genomen zijn. Maar ternau wernood is de vrijheid herkregen, of een tijd van grote activiteit begint. In drie jaren komt het College tot een bloei, die het drie eeuwen niet gekend heeft. De Voorbereidende klas wordt officieel Lagere School, het Gymnasium wordt aangewezen en gesubsidieerd, een volledige H.B.S. komt tot stand. Samen met de reeds vroeger erkende Middelbare Handels school groeit het College zó uit tot een volledige onderwijsinrichting. Het spreekt vanzelf, dat tegelijkertijd het aantal docenten en studenten aanmer kelijk stijgt. Met grote energie wordt tevens een alzijdige opvoeding be hartigd. De viering van het feest. Zo kan op de meest opgewekte wij ze het derde eeuwfeest gevierd wor den,omdat men zich verheugen kan over een merkwaardig verleden, een verblijdend heden, een belofterijke toekomst. Een erecomité en diverse andere comité's werden gevormd. Mgr. G. Lemmens draagt op 20 Mei een pontificale H. Mis op. Vele geno digden zullen de feestelijkheden mee maken. De leerlingen besluiten Za terdags de feestviering met een uit stapje naar Rotterdam. Voor de oud- leerlingen staat een reünie op het pro gram op 1718 Juli. Onder de titel Haga Mariana Ma- riënhage, de naam van het oude klooster verscheen een lijvig boek, dat de historie „van deze inrichting verhaalt. Het schoolblad komt uit met een feestnummer, terwijl de Missie vereniging, die dit jaar haar 30-jarig bestaan herdenkt, in een missiecou rant de aandacht vestigt op het werk van de vele oud-leerlingen missiona rissen. Wij weten zeker, dat de talrijke leerlingen, oud-leerlingen, vrienden en bewonderaars gaarne het College van heden de eerbiedige hulde zullen brengen voor het ontzaglijk veel goe de, dat in deze eeuwen voor ontwik keling en opvoeding is gedaan. Weert 10 Mei 1948. Pater CUNIBERTUS SLOOTS O.F.M. LEIDEN KATH. ARBEIDERSBEWEGING Afd. LEIDEN. De leden van de bij de K.A.B. aan gesloten vakbonden worden er aan herinnerd, dat Zondag 16 Mei a.s. Ie Pinkstei'dag in de Kerk aan de Heren singel en de Haagweg de Pausmis zal worden gelezen te 7.30uur, in de kerk van de H. Petrus en de Harte- brug des morgens te 8 uur. De leden worden aangespoord allen deze H. Missen te gaan bijwonen en ter H. Tafel te naderen tot de inten ties, welke zij in een schrijven aan de Paus hebben beloofd. ZOMERKERMIS. Op 28, 29 en 30 Mei aanstaande. Op het terrein achter de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef; het wordt knal! De gehele stad werkt mee en ook vrienden van buiten vergeten deze kermis niet. Het gaat hier ook om de jeugd van een grote stadsparochie. Houdt dus deze dagen vrij en U zult er geen spijt van hebben. Het wordt er gezellig en er worden malle geval len voorbereid. Wij rekenen o.p U. Komt het zien! Wilde beesten en schone maagden zijn op het terrein aanwezig. WIE, WIE, WIE, Wie zal de mummie kussen? Ja, toekomstige toeschouwers, dat zal de vraag zijn die U bij uw eigen zult stellen, op Zondag 6 Juni a.s. 6 Juni, de beroemde dag in de we reldgeschiedenis, maar ook in de ge schiedenis van de N.K.J.B. 6Juni, D.-Day, het zal werkelijk een invasie worden in tSt. Antonius- clubhuis. De mensen zuilen naar 't clubhuis toestromen om het toneel stuk te zien van alle tijden, nl. „Wie kust de mummie"! Hamlet van Sha- kespaere is hierbij vergeleken kin derspel. Komt allen kijken, niet alleen hebt U 'n gezellige avond maar U steunt tevens de kas van de N.K.J.B. die 't zeer hard nodig heeft Komt allen naar: „Wie kust de mummie". Nadere publicatie volgt nog. K. EN O.-CONCERT OP 19 MEI. Wij vestigen de aandacht op het concert, dat a.s. Woensdag in de Stadsgehoorzaal gegeven wordt en waaraan onder auspiciën van de Stichting K. en O. medewerken het Leids Studenten Zangkoor en het Leids Studenten Kamerorkest Collegium Musicum". Het veelbelovende programma ver meld koor- en orkestwerken van de volgende componisten: Stamitz, Ian Bell, Teleman, Bach, Ravel, Debus- 'li en Diepenbrock Naast de studenten zullen ongetwij feld vele burgers van de gelegenheid gebruik willen maken de jonge en toegewijde uitvoerenden in dit be- langwekende programme ta horen. Het Pinkster-nachtbal Het is altijd een goede gewoonte geweest in de christelijke samenle ving de hoogfeesten der kerk, die met recht als algemeen erkende Christelijke Feestdagen worden ge kenmerkt, door te brengen in over eenstemming met het karakter dier dagen en zich te onthouden van al les wat het geestelijk leven ook maar enigszins nadelig kan zijn. Wij hebben bijv. reeds herhaalde lijk te kennen gegeven, dat sport wedstrijden op hoogfeesten als Kerst mis, Pasen en Pinksteren niet be horen te worden georganiseerd. In verband hiermede hebben .wij ook stelling genomen tegen de Sport- uitwisseling LeidenGent met Pasen. En wat voor sportwedstrijden geldt is zeker in niet mindere mate van toepassing op het organiseren van bals. Daarom vestigen wij niet alleen de aandacht van onze Katholieken op maar protesteren ook ten sterkste te gen het nachtbal, dat hedenavond Pinksteravond wordt georgani seerd in de foyer der Stadsgehoor zaal en dat tot 4 uur hedennacht moet duren. En dit bal wordt ge organiseerd door de voetbalvereni ging „Oranje Groen", voor een zeer groot deel bestaande uit Katholieke leden. We achten dit, op zijn zachtst uitgedrukt, een schandaal, omdat een katholiek in de nacht voorafgaande aan een kerkelijk en christelijk Hoog feest dergelijke dingen niet behoort te doen. Hieruit blijkt weer eens te meer, hoe het onlangs gepubliceerde schrij ven der bisschoppen gerechtvaardigd is, „dat Katholieken geen lid kunnen zijn van een neutrale vereniging", daar telkens toch weer blijkt, hoe de katholieke principes met voeten worden getreden. Gezien het feit, dat nu weer plaats grijpt, een nachtbal met Pinkste ren, wijzen we op een andere passage uit het schrijven van de bisschoppen, waarin ook de ouders de strenge verplichting wordt opge legd er zorg voor te dragen, dat hun kinderen geen lid zijn van een neu trale vereniging. In veribancl met alles wat er in het laatste jaar is voorgevallen met „Oranje Groen", achten wij ons ge noodzaakt over te gaan tot oprich ting vtn een nieuwe Katholieke Voetbalvereniging, waarover binnen zeer korte tijd nadere mededelingen zullen worden gedaah. Moge dit alles ouders en jongeren tot bezinning brengen om nu eens principiëel ondanks alles hun standpunt te bepalen. R. K. Sportcentrale, Leiden. COÖP. BOERENLEENBANK. De Coöperatieve Boerenleenbank te Leiden hield „In den Vergulden Turk" hare algemene jaarvergade ring. Met het oog op het gevorderd seizoen en de vele werkzaamheden in land en tuinbouw was de opkomst matig. De voorzitter, de heer W. Bink, gaf bij de opening der vergadering een kort overzicht van de algemene toestand der Boerenleenbanken. Be sproken werden de maatregelen der geldsanering en de daaraan verbon den werkzaamheden. Het girover- keer via de Boerenleenbanken nam toe en bedroeg ongeveer een milliard gulden. Het wetsontwerp „Belasting herziening" geeft enige verlichting, aangezien het thans mogelijk is 15 van de winst vrij te reserveren. Me dewerking werd gevraagd van de Rijksdienst voor landbouwherstel voor verschillende financiële regelin gen in de bedrijven. Meer actueel zal worden de reclame en daarin zal in de toekomst meer activiteit worden betoond, door in verschillende bla den in ons land op het werken en streven der Banken meer de aan dacht te vestigen. De goedkoop-geld politiek is oorzaak van de moeilijk heden om en aantrekkelijke spaar geldrente te vergoeden. Toch be droegen per 31 Dec. de totale beleg gingen bij de spaarbanken der Coöp. Boerenleenbanken ruim een milliard gulden. De uitstaande voorschotten en credieten stegen tot bijna twee honderd millioen gulden. Te ver wachten is, dat voor voldoening van belasting nog grote bedragen zullen wegvloeien. Het jaar 1948 bx-engt de hex-den- king van het 50-jarig bestaan der Centx-ale Bank; als men bedenkt hoe grote bijdragen de Boex-enleenban- ken voor de stoffelijke en zedelijke verheffing van het platteland heb ben geleverd, dan kan niet andex-s of dit feit zal in geheel ons land de aan dacht trekken. Na nog enige opmerkingen betref fende de plaatselijke Bank te hebben gemaakt en dank te hebben gebracht aan kassier en personeel voor de wijze, waarop zij de belangen der Bank hebben gediend, werd het ope ningswoord besloten. Vervolgens bracht de kassier de heer Tj. Kuypers na het lezen der notulen verslag uit van de gang van zaken bij de plaatselijke Bank. De resultaten over 1947 waren bevx-edi- gend. Het aantal spaarders nam aan merkelijk toe, zodat ondanks een be langrijk bedrag van de geblokkeerde spaargelden naar de belasting moest worden overgemaakt, het totaal der spaargelden aan het einde van het jaar nog ruim twee millioen bedx'oeg. Do rente voor vrije spaargelden bleef bepaald op 2.40 tot een ze kere grens, waarna minder werd ver goed. Gewezen werd op het feit, dat er nog geen stabiliteit in de geldwe- reld is en daarom beleggingen voor lange termijn niet kunnen worden aangenomen. De credietbehoefte in de land- en tuinbouw nam in 1947 toe, zodat vele hypotheken werden verstrekt. In rekening-courant werd ruim twintig millioen omgezet, ter wijl bovendien een belangrijk bedrag aan landbouwproducten werd uitbe taald. De omzet bedroeg ruim 57 mil lioen gulden, terwijl de balans een eindcijfer van ruim drie millioen aangeeft. Tenslotte werd nog gewezen op de goede verstandhouding tussen be stuur der bank en personeel, waar door de belangen der Bank op de meest prettige wijze konden worden behartigd. Hierna werd de rekening balans over 1947 na enkele bespx-ekingen goedgekeux-d en besloten de winst bij de reserve te voegen. De heren W. Bink en T. van Eg- mond werden x-esp. in hunne functie van bestuurslid en lid van de raad van toezicht herkozen. Bij dc rondvraag kwamen nog enige zaken van interne aard ter sprake en werden nog 'enige medede lingen gedaan over de plannen voor het vijftig-jarig jubileum der Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht, waar bij de plaatselijke bank is aangeslo ten en welk feit op 25 en 26 Mei a.s. zal worden herdacht. Hierna werd de vergadering gesloten. Haarlemmerstraat 123, Leiden EEN EVENEMENT VOOR LEIDEN: HAZEWINDHONDENRENNEN. Zes kampioenen van Nederland zijn van de partij. Voor zover de gegevens reeds be kend zijn, blijkt wel, dat het Jubilé- comité-1948 alle maar denkbare po-, gingen in het werk stelt om de a.s. viering van het gouden regeringsju bileum van H. M. de Koningin in on ze stad tot een luisterrijk en waar dig feest te maken. Schreven wij reeds eei'der over de bloemententoon stelling, met het daaraan verbondexx bloemencorso en het hippisch fes tijn, ongetwijfeld twee programma punten, welke de belangstelling vaxi ze.er velen zullen hebben, thans kun nen wij enkele mededelingen doen over de op Zaterdag, 28 Augustus, te houden hazewindhondenrennen, wel ke rennen voor het eerst in onze stad worden gehouden en die zeker als een evenement voor hgel Leiden mogen worden beschouwd. De heer A. v. d. Nout, die als lid van het Jubileumcomité met de voorbereiding van deze rennen xs belast, vertelde gisteravond, via de derde lijn van het gemeentelijk ra dio-distributienet, het een en ander over dit voor Leiden uniek sportge beuren. De heer Van der Neut, die voor de organisatie van deze ren nen in contact is getreden xnet cte 's-Gravenhaagse Hazewindhonden vereniging, welke ook het „mate riaal" zal leveren, weidde in zijn cau serie allex-eerst uit over de grote zorgen, welke, men heeft om over voldoende renhonden te beschikken. Bij deze honden moet het jachtin stinct wel zeer ontwikkeld zijn. Ver volgens wees de heer Van der Neut er op, dat er met twee soorten wind honden wox-dt gerend, n.l. de Grey hounds en een veel kleiner soort: de Whippets. De Greyhound is de glad- harige windhond, welke aan geen maat onderhevig is, in tegenstelling met de kleinere Whippet, de lieve ling van het publiek, welke niet ho ger mag zijn dan 50 c.m. schouder hoogte. Deze windhondjes bekam pen elkaar met gx-ote felüeid en be reiken een topsnelheid van 25 a 50 k.m. per uur. De echte kenner ziet het meest in de Greyhound. Over het algemeen ziet men deze, vaak ten onrechte voor te mager gehouden honden, het meest. Het rennen van deze honden is dan ook een veel imposanter ge zicht dan van de Whippets, hoewel deze dieren niet minder spectacu lair lopen. Bij de Greyhounds, die een afstand van 300 a 350 meter in pl.m. 23 a 24 sec. afleggen, onder scheiden wij twee kampioenschap pen n.l. vlakke en hindemisbaan. De sprongen, welke een goede hindernis- spx-inger maakt, variëren van 10 tot 12 meter. Zonder ook maar een mo ment te weifelen of in te houden worden de één-meter hoge hinder nissen in volle vaart genomen. Aan de hier ter stede te houden rennen zullen ongeveer 30 honden deelnemen, w.o. 6 a 7 kampioenen van Nedexdand. Dank zij de grote xnedewerking, welke het comité van uit Den Haag mag ondervinden, xs de heer Van der Neut overtuigd, dat Leiden op deze dag de beste hon den, welke Nederland rijk is, in haar midden zal hebben. Nadat de dieren met hun eige naars of verzorgers in de stad zijn aangekomen, gac.n zij „in optocht" naar het renterein op het sportveld aan de Zoeterwoudse Singel. Per mi crofoon zal een populaire uiteenzet ting over dit wedstrijdgebeuren ge geven worden. Aan het einde van zijn causerie heeft de heer Van der Neut nog eens opgewekt om toch vooral aan de jubileum-spaarzegel-actie deel te ne men. Naar het Jubileumcomité ons me dedeelt, zijn de prijzen, welke voor de grote jubileum verloting beschik baar zijn gesteld, vanaf heden te be zichtigen in de étalage van de toon- kamer van de~Sted. Lichtfabrieken 'aan de Hooigracht. WEERSVERWACHTING ZONNIG WEER Gedurende de nacht slechts op enkele plaatsen tijda'ijk vor ming van mist of lage wolken banken. Overdag zonnig droog en tamelijk warm weer, met een matige, in de namiddag nu en dan vrij krachtige Oostelijke wind. De Noordsebuurter polder on der <le gemeente Zevenhoven, welke in 1940 is drooggelegd, is nog altijd voor slechts 1/10 gedeelte ontgonnen en in cultuur gebracht. De polder is nu aangewezen als werk-object om werkloze seizoenarbeidrs uit de om liggende gemeenten en een aantal werkloze arbeiders uit de gemeente Leiden, gedurende 8 jaren in winter en voorjaar aan productieve a»-U£i;d te helpen. Prov. Staten van Zuid- Holland zul'1 en f 95.000 subsidie ge ven. Op het station te Eindhoven is de 65-jarige magazijnknecht Voets, die de rails wilde oversteken bij het naderen van een trein, gevallen. Hij werd door de locomotief gegrepen en was onmiddellijk dood. Uit de Maas bij Maastricht is het lijk opgehaald van de 40-jarige vrouw M. H. L., die sediei*t 7 Mei ver mist wordt. Een nieuwe organisatie om de Niwin-goederen in Indië te verdelen is opgex-icht onder de naam Cowin (coöx-dinatie welzij nsverzorging In dië). Het bestuur wordt gevormd door luit.-gen. Spoor, admiraal Pinke en mr. Krijger, directeur sociale za ken. in 1947 werden 10.000 trekpaar den uitgevoerd. Betreffende het vermogen van wijlen Max Blokzijl 32.000 en de pensioenrechten van de weduwe had het Haagse tribunaal destijds geadvi seerd tot verbeurdverklaring resp. nietigverklaring. Daar echter de Ho ge Autoriteit het fiat-executie heeft geweigerd om de weduwe, die een andei'e politiek vooi-stond dan haar echtgenoot, niet te benadelen, heeft het tribunaal thans geadviseex-d tot vex-beurdverklaring van 3000. POSITIE NED. VRACHT- EN PASSAGIERSSCHEPEN. Alphacca 12/5 te Singapore. Annen- kerk 13/5 van Melbourne naar Rot terdam. Arkeldijk 13/5 van New Or leans naar Londen, Antwerpen en Schiedam. Barendrecht 23/5 van Cu- ragao te Shellhaen verwacht. Bosch fontein 14/5 te Mombassa. Boskoop pass. 14/5 Vlissingen. Jaarstroom 12/5 van Kaap Palmas naar Sinoe. Kamerlingh Onnes pass. 13/ Gibral tar. Klipfonteiix 13/5 geankex'd nabij Port Elisabeth. Lemstei'kerk 13/5 te Londen. Malvina 13/5 van Balik Paa- pan te Bladjoe. Meerkerk, pass. 13/5 Gibraltar. Muiderkerk 13/5 van Mar seille naar Antwei-pen. Mijdrecht pass. 13/5 Perim. Nieuw Amsterdam 14/5 van Port of Spain te Bahia. Ni- gerstroom 14/5 van Freetown te Mon rovia verwacht. Stuyvesant 1375 van Madeira naar Paramax-ibo. Tamo 14/5 te Plymouth. Veendam 17/5 11 uur te Southampton verwacht. Willem Ruys pass. 12/5 18 uur Perim. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het propadeutisch- examen Godgeleerdheid: de heren: D. Noordmans en A. Th. Rothrusz, beiden te Delft; doctoraal-examen Rechtsgeleerdheid: de heer F. de Groot te Rotterdam; Economisch doctoraal-examen Indologie: de heer J. Haring te Leiden; doctoraal-exa men Geneeskunde: de heren S. Bou wer te Leiden en J. M. Mees te Rot terdam; arts-examen le gedeelte: mej. A. M. J. Holtappel te Oegstgeest en de heer C. Harteveld te 's-Gra- venhage; arts-exarfien 2de gedeelte: (3e heren H. J. Fokkens te Dor drecht; R. v. Lunen te 's-Gracenhage; F. J. Mastenbroek te Leiden en G. M. Pool té 'sGravenhage. VERGADERING „Dr. SCHAEPMAN" Dinsdag a.s. te 8.30 uur vindt in „De Doelen", Rapenburg 2, een ver gadering van de Alg. R.K. Propagan- daclub „Dr. Schaepman" plaats ter voorbei'eiding van de verkiezings- actie De toegang tot deze vergadering is voor een ieder vrij. FEESTAVOND „KYMNASTEN". De leerlingen van de Middelbare Handelsavondschoolveren. „Kymnas- ten" onderbraken gisteravond het vergaren van kennis met een caba retvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. De boog kan niet altijd strak gespan nen staan en dus werd er behoorlijk gefeest. Voor de artisten de planken betraden werden er natuui'lijk eerst een paar woordjes gesproken, voor zitter C. Sasserx schetste het doel en ontstaan van de eerst kortelings opge richte scholierenvereniging „Kennis is Macht", n.l. het versterken van de band tussen leerlingen en leraren. Spr. dankte in het bijzonder de heer F. J. J. van Makkelenberg, de direc teur van de school, voor zijn gx'ote medewerking om deze avond tot wer kelijkheid te doen gewox-den en bood hem het ere-voorzitterschap aan. Na dat de nieuwbakken ex-e-president zijn,erkentelijkheid voor de hem be wezen eer had uitgesproken, kwam het woord aan conferencier Willy Al berto. In vlot tempo trokken de ver schillende nummers langs het voet licht. De Majodonis zorgden met songs van de stille Zuidzee voor de romantische noot, de jeugdige Haag se tenor Dick v. d. Berg zong enkele ax-ia's, Willy Albei-to bracht verdien stelijke goocheltoeren en de Kymnas- ten zelf bespeelden de lachspieren met vermakelijke sketches. Een ge slaagde avond, die werd besloten met een bal o.l.v. de heer Alphenaar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2