Hubertus -fife- TOURINGCARS Inlijving van de Zilk bij Hillegom afgewezen VRIJDAG 14 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 groslijst-stemming k.v.p. Wij geven hier n,og het totaal aan tal uitgebrachte stemmen op alle can- didaten als lid en als plaatsvervanger fers- in de gecombineerde kieskrin gen Leiden, Haarlem, Middelburg en Dordrecht. Mr. J. H- van Maarseveen 31397 (5891). J. Groen Azn. 48131 .,(2465), W. Steinmetz 45683 (3745), Th. S. J. Hooy 34041 (8307), J. M. A. v. Don gen 3290 (31123), M. P.. v. d. Wey- den 27573 (22478), Dr. W. J. Dijssel- bloem 2341 (38065), C. J. van der Ploeg 7874 (39050), N. J. Hooyschuur 756 (39678), P. v.' Leeuwen 883 (45555), W. L. M. Groffen 188 (39599) M. P. A. Meissen 409 (39463), A. J. M. Angenént 732 (44860), E. P. Cl ij nek 363 (41352), J. J. Bakker 2775 (16406), B. G. Bles 311 (11980), J. J. M. van Breukelen 327 (10145), C. C. Devolder 96 (4134), L. P. Duy- venstein 131 (10468), J. Elders 146 (4452), Mr. A. J. M. Eikhuizen 435 (4014), P. J. van Groeningen 131 (3717), B. Machielsen 115 (9289), A. C. Paardekooper 326 (9682), P. Raas 427 (2518), J. Sjerps 717 (12244), Jac. Weel 346 (3220). nieuwe schoolgeldregeling Na kennis genomen te hebben van de Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp „Wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 heeft de commissie van rapporteurs aanlei ding gevonden in overleg te treden met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. In de 'boezem van de commissie was n.l, de vraag gerezen, of het niet wenselijk zou zijn de grondsla gen van de schoolgeldregeling in de Lager-Onderwijswet 1920 vast te leg gen. De minister deelde hieromtrent mede, dat deze aangelegenheid op het ogenblik onderwerp van inter departementaal beraad vormt tussen de ministers van Binnenlandse Za ken, van Financiën en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschapen. Eerst wanneer dit overleg tot een resultaat zou hebben geleid, schijnt het mogelijk de beginselen van een dergelijke regeling in deze wet neer te leggen. Intussen is het de bedoe ling de nieuwe regeling in de vorm van een wetsvoorstel bij de Kamer in te dienen. De indiening van dit voorstel van wet is binnen niet al te lange tijd te verwachten. het kermissnoepgoed. Zoals wij reeds meldden, zal bin nenkort het kermissnoepgoed zonder bon verkocht mogen worden. De on dervakgroep Banket en Chocolaterie deelt mede, dat dit alleen op kermis sen mag geschieden. Deze zelfde ar tikelen moeten echter in de winkels op bonnen worden verkocht. beurs stemming verbeterd. Hoewel niet rechtstreeks met de dagelijkse .gang van zaken verband houdend, was ook onder de bezoe kers van de Amsterdamse effecten beurs de troonsafstand van H .M. de Koningin gisteren uiteraard onder werp van bespreking. De koersdnt- wikkeling van gisteren viel betrek kelijk mee. In de uiterst dunne markt ontwikkelde zich enige vraag, waardoor na de opening al spoedig een stijgende richting werd ingesla gen. Hieruit blijkt weer eens, hoe weinig betrekkelijk de internationale ontwikkeling rechtstreeks op «het verloop van de effectenmarkt van invloed is. Van bilaterale besprekin gen tussen Washington en Moskou kan immers niets komen, zodat dit aanvankelijk hoopvolle aspect danig is verzwakt. Niettemin was de ib*2ursstemming gisteren verbeterd. De handel bleef evenwel van zeer beperkte omvang. MODERN - GOEDKOOP Vraagt inlichtingen TELEFOON 22444 Kantoor: STATIONSWEG 45 naast Kamer van Koophandel LEIDEN laatste filmvoorstelling van k. o. in dit seizoen. In het Casino-Theater werd giste renavond het K. O.-filmseizoen be sloten met de 'vertoning van de prach tige kleurenfilm „Henry V". De voorzitter van de filmsectie, de heer P. J. van Mullem, verwelkomde de aanwezigen in het bijzonder de Burgemeester van Leiden, Jhr. Mr. van Kinschot en diens echtgenote en gaf daarna in het kort een over zicht van hetgeen op het gebied van film door K. O. is gebracht. In het afgelopen seizoen werden vertoond 29 films (ieder 2 x per Don derdagavond), terwijl 4 filmlezingen werden gehouden. Het aantal bezoekers van films en lezingen bedroeg rond 13.000. Het programma bestond en zal ook in de regel bestaan uit reprises van belangrijke films, b.v. Louis Pasteur, Fury (2 avonden), Brief Encounter e.d. alsmede premières of voorstel lingen uitsluitend voor K. O. van films die niet in normale vertoning worden opgenomen. Wij denken hier •bij aan Land zonder leven (The Over landers), Nich. Nickleby, Potemkin en Farrebique. Er is naar gestreefd ook in het bijprogramma zoveel als mogelijk bijzonder werk te brengen. Spreker bedankte de Directies van het Casino en het Trianontheater voor de ondervonden en door K. O. zo zeer gewaardeerde medewerking, en besloot met het uitspreken van de hoop dat in het a.s. seizoen waar» voor de filmsectie thans reeds werk zaam is de voorstellingen zich op nieuw in een grote en groeiende be langstelling zullen mogen verheugen. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men rechtsgeleerdheid: de heren J. A. C. Hoogendam te Rotterdam; L. v. Heyningen en J. N. Taverne te 's-Gravenhage; candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: de dames C. E. Loeb te 's-Gravenhage en C. J. J. de Vries te Rotterdam; en de heren M. L. Leunissen en A. R. Meijer te 's-Gravenhage; candidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde: de heer W. Blok te Oegstgeest. Tot rector aan.het te Delft op te richten Chr. Lyceum is met in gang van 1 Sept. a.s. benoemd de heer G. A. Janssen, leeraar in de wis kunde aan de Chr. H.B.S. hier ter stede. H. K. W. De afd. Leiden van de Ned. Kath. Bond v. Adm.-, Verkopend- en Ver- zekeringspersoneel „St. Franciscus v. Assisië" hield haar jaarvergadering in café-restaurant „De Harmonie". In zijn openingsrede memoreerde de voorzitter de onbegrijpelijk wei nige belangstelling van de leden voor de vergaderingen. Onbegrijpe lijk ook nu weer,' daar op deze jaar vergadering weer belangrijke onder werpen als: C.A.O. Metal" Industrie middagsluiting winkelbedrijven enz. werden behandeld, terwijl de nieuwe districtsbestuurder de heer De Ries en de geest. adv. pater Tesser, in kernachtige woorden resp. het maat schappelijk en geestelijk belang van de vakorganisatie verklaarden. De gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeestr gaven een uitvoerig overzicht van de ge houden acties en behaalde resulta ten, terwijl de penningmeester bo vendien kon bogen op een sluitende jaarrekening. De aftredende bestuursleden wer den allen bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. II. de Wilde Jr. gekozen werd de heer W. F. Prins om voor de afd. Be- drijfsgroèp Verzekering zitting in het afd.-bestuur te nemen. Over de in Oct. of Nov. a.s. te hou den grote propaganda-feestavond werden reeds nu uitvoerig medede lingen gedaan en door de vergade ring met instemming begroet. De verloting aan het eind van de avond kon een vijftal leden in het bezit van een mooi boekwerk brengen. Rest nog te vermelden, dat tussen de agendapunten door enkele leden op lofwaardige wijze muziek-zang en declamatie ten gehore werd ge bracht, waardoor het nuttige met het aangename werd afgewisseld, iets wat door de aanwezigen op grote prijs werd gesteld. Gistermorgen geraakte de be stelauto van de fa. F. P. J. Alkemade uit Noordwijk op de Stationsweg al hier bij het starten in brand. Toen de chauffeur er niet in slaagde de uit de motor slaande vlammen te doven, reed hij de wagen naar het bpen terein aan de Haverzaklaan. De inzittende knecht bracht intussen de in de wagen aanwezige goederen zo veel mogelijk in veiligheid. De brandweer heeft het vuur geblust, doch motor en cabine werden zwaar beschadigd. Uitvoering in de Stadsgehoorzaal Het Concertgebouworkest heeft ter gelegenheid van zijn 60-jarig be staan een tiental concerten aangebo den aan de Stichting 1940-1945. Het concert in de provincie Zuid- Holland wordt te Leiden gegeven op Dinsdag 25 Mei te 8 uur en wel onder leiding van de bekende diri gent Pierre Monteux. Er heeft zich een Comité van aan beveling gevormd, onder leiding van mr L. A. Kesper, Commmissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Hol land. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan de Stichting 1940-1945 Herstellingsoorden voor Oud-Illegale werkers. Het programma vermeldt: Ouverture „Euryanthe" van Wfeber .Prelude a 1' Après-imidi d'un Faune van Debussy, „Till Eulenspie- gelvan Strauss en „Symphonie Fantastique1' van Berlioz. WAAR BEVINDEN ZICH E.H.B.O.- POSTEN? (Herplaatst). De E.H.B.O.-Raad, omvattende al le Leidse E.H.B.O.-verenigingen, met inbegrip van het Rode Kruis, heeft gemeend, mede in verband met de steeds toenemende ongevallen, de hulpposten aanmerkelijk te moeten uitbreiden, zodat nu vanaf heden 43 posten zijn ingedeeld, waar ieder gratis hulp kan worden verleend De posten zijn als volgt: J. de Koning, Apothekersdijk 13, mevr. Flaman, P. J. Blokstr. 20, J. Ober. Da Costastraat 93, C. Griffioen, Decimastraat 21, H. Broekes. Druc- kerstr. 24, D. Melet, de Goejéstraat 13, J. Arbouw, Groentenveiling, A. v. d. Voort, Haagweg 1, J. Dijkstra, Haarl.str. 186, W. Schreuder, Haarl.- straat 89, A. F. Kriek, Hoogl. Kerk- gracht 11, A. de Vos, Hoge Morsweg 7, v. Ingen Schenau, Hogewoerd 84, C. Vendrig, Hoge Rijndijk 226, B. Wijland, Hyacinthenstr. 18, J. W. v. d. Heyden, Koninginnelaari 15, J. Slegtenhorst, Kooilaan 9, P. Smitte- naar,, Korevaerstr. 34. J. de Vos, Ko- revaerstraat 28, J. J. v. Kordelaar, Leliestraat 10, F. v. Remundt, Leven daal. 102a, C. Crama, v. Lennepstr. 2, J. v. Gent, v. Limb.str. 2, F. Does burgLanooy, L. de Colignystr. 5, P. Bink, Magd. Moonsstr. 49, P. Favier, Maredijk 87a, J. v. Biezen, Molenstr. 6a, mej. Nolet, Morsweg 5, J. W. Jansen, Nieuwsteeg 29, J. de Koning, Oosterstraat 81, P. Adema, -Varken markt 16, H. Keyzer, Paul Kruger- straat 5, P. Pilanen, de Ruiterstr. 23, mej. W. Vetzel, Rijnsb. weg 111, P. Sieval, Spieghelstraat 37, J. Bekke- rink, Sophiastraat 82a, J. Boom, Spoorstraat 16, L. H. Piek, Stieltjes straat 15, mevr. de Kruis, Tesselscha- destr. 32a, W. v. Leeuwen, Uiterste gracht 42b, J. L. Questroo, v. d. Waalsstr. 12, mevr. Cornet, Wald. Pyrmontstr. 60, mej. v. Ingen Sche nau, Witte Rozenstraat 1. BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina, dr. van J. Stokkel en A. Duffels; Arnold Gerard Johannes, zn. van J. H. de Wilde en A. M. Vermeulen; Cornells Johannes, zn. van N. van Doorn en A. Middel koop; Allan Chéri, zn. van A. C. van Rijn en T. F. Riem vis; Geurt Fran ciscus Mattheus, zn. van H. J. Schim mel en J. de Vos; Cornelis, zn. van W. J. Slegtenhorst en A. Scheuer mann; Marcelis Maria Franciscus Ja cobus zn. van C. P. van der Vlugt en E. M. van Werkhoven; Nicolaas Jo hannes Maria, zn. yan J. Bakker en M. W. A. van Velzen. Ondertrouwd: A. M. Beerenfenger jm. 24 j. en P. C. A. Colpa jd. 21 j.; G. Blok wednr. 40 j. en H. Florisson, gesch. 24 j.; H. Brusche jm. 41 j. en M. Leurs jd. 34 j.; J. de Graaf jm. 24 j. en E. C. de Gunst jd. 22 j.; W. C. Lovink jm. 34 j. en J. B. Ouwerkerk jd. 23 j.; W. Meijer jm. 25 j. en L. Velthuijsen jd. 21 j.; H. J. Siebert jm. 20 j. en P. Knobbe jd. 20 j.; J. M. Stouten jm. 23 j. en J. G. Fasel jd. 20 j.; J. A. G. Veger jm. ^7 j en M. de Bolster jd. 27 j.; E. W. van Vliet, gesch. 32 j. en E. Dissevelt gesch. 26 j.; J. A. Voskuil jm. 26 j. en C. H. van Veen jd. 24 j.; H. A. Korswagen jm. 30 j. en C. L. Teijn jd. 28 j.; A. A. Bonarius jm. 22 j. en C. Laman jd. 25 j.; J. A. Huigsloot jm. 25 j. en M. Collé jd. 28 j.; P. J. de Wolf jm. 28 j. en C. van Vliet jd. 26 j.; J. C. van Kempen jm. 27 j. en J. M. G. van Steijn jd. 25 j.; C. H. van der Linden jm. 18 j. en M. P. de Graaff jd. 19 j. J. Rijnboutt, wednr 51 j. en M. H. A. Vervoort jd. 39 j.; T. W. Lepelaar jm. 28 j. en J. de Meij 'jd. 30 j.; D. Elser jm. 26 j. en P. M. Lepelaar ja. 24 j.; GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOUT De Raad van Noordwijkerhout vergaderde Donderdagavond. Alle raadsleden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van Gedeputeerde Sta ten, waarin deze berichten niet over te kunnen gaan tot het aanwijzen als hoofdverkeersweg van de wég Noordwijk-grens N.-Holland in ver band met de veiligheid van het ver keer. Bij punt 2 van de agenda werd op voorstel van B. en W. besloten aan een aantal ouders van kinderen die scholen bezoeken gelegen op een af stand van meer dan 4 K.M. van hun woning een vergoeding in de reis kosten te betalen van 35.per jaar en per leerling. Aan C. J. v. d. Togt, te Noordwijkerhout wordt be sloten het visrecht te verpachten in de Schippersvaart en aan C. Vink te Noordwijk in de Maandagse Wate ring. Bij punt 7 „Voorstel van B. en W. tot aanbesteding van de bouw van 7 middenstands woningen aan de Konin ginneweg-Julianastraat" wordt beslo ten deze zaak eerst in geheime ver gadering te behandelen. Besloten wordt aan de R.K. Wo ningbouwvereniging voorschotten te verlenen ingevolge de woningwet voor de bouw van 16 woningen voor kleine gezinnen (hofje). Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot aanvulling van de alge mene politieverordening met een be paling, dat het de eigenaars, beheer ders of gebruikers van gronden ver boden is aan de voet van een langs openbare wegen gelegen talud een z.g. zinkgrep te graven, te hebben of te houden. Hiervan kan dispen satie verleend worden. Als laatste en belangrijkste punt van de agenda komt vervolgens aan de orde: Behandeling van het prae- advies van B: en W. terzake van het adres van de Raad der gemeente Hillegom tot inlijving van de buurt schappen Zilk en Ruigenhoek. De voorzitter zegt te veronderstel len, dat de raadsleden het zeer uit voerige ontwerp-advies aan Gedep. Staten, hetwelk door B. en W. wordt voorgesteld te verzenden, wel gele zen zullen hebben. Hij vraagt of de Raad met dit advies accoord gaat. Twee stemmen Vóór splitsing der gemeente. Hierop neemt de heer F. W. van der Ploeg uit de Zilk het woord. Op de perstribune is dit lid zo goed als niet te verstaan. Zijn betoog komt hierop neer, dat het hem niet duide lijk is waarom B. en W. eerst na 1 jaar nadat het "adres van Hillegom om advies is binnengekomen, dit in behandeling hebben gegeven. Ge noemd lid zegt vervolgens in het adres geen argumenten te kunnen vinden, die er voor pleiten dat het in het belang van de Zilk is, dat deze buurtschap bij Noordwijkerhout blijft. Hij stelt daarom voor het prae- advies van B. en W. te verwerpen. De voorz. vraagt, of iemand dit voorstel van de heer v. d. Ploeg steunt. Dit wordt hierna gedaan door het lid Ruigrok uit de Zilk. Daar deze ondersteuning te gering is, kan het voorstel niet in behande ling genomen worden. Vervolgens besluit de Raad met 11 stemmen vóór en 2 stemmen tegen (de heer Van der Ploeg en C. J. Ruigrok beiden uit de Zilk) het prae-advies, behoudens een kleine passage waarmede enige leden zich niet konden verenigen, aan te nemen. De voorzitter merkte nog op, dat het hem bevreemd heeft dat dit prae-advies, voordat het in de Raad in behandeling werd geno men, reeds door een dagblad in een artikel werd besproken. Hierna zullen wij enige voorname gronden, waarop het advies van B. en W. tot afwijzing van de annexa tie berust, laten volgen: Noordwijkerhout vormde in de 13e en 14e eeuw een van de twee heer lijkheden, waarin het oude Nortgo of W. van Prooijen jm. 27 j. en E. C. J. van Moll, jd. 27 j.; A. M. Verheggen jm. 23 j. en A. Brederveld jd. 29 j., S. Zwarts jm. 28 j. en J. W. M. Riet veld jd. 29 j.; P. Eradus jm. 26 j. en P..Hoppenbrouwer jd. 25 j.; J. J. van der Geest jm. 23 j. en J. M. G. van den Hoek, gesch. 23 j.; J. Nieuwen- burg jm. 35 j. en A. de Haas jd. 22 j.; M. L. J. Ouwerkerk gesch. 29 j. en J. M. Outshoorn jd. 23 j.; T. ten Wolde jm. 28 j. en J. Coert jd. 25 j. Noordwijk was verdeeld en werd aanvankelijk „Noordwijk in de hou- te" genaamd, ter onderscheiding van het eigenlijke Noordwijk. De tegen woordige gemeente Noordwijkerhout vormde vroeger een Ambachtsheer lijkheid van die naam, welke be stond uit Noordwijkerhout en de Zilk. Dit laatste was een klein am bacht, dat geheel als een deel van Noordwijkerhout moest worden be schouwd. Nooit heeft het afzonder lijke heren gehad. Het college van schout en schepenen bevatte 7 sche penen waarvan meestal 1 schepen in woner van de Zilk was. De gegroeide traditie is tot pp he den blijven bestaan, hetgeen moge blijken uit de verhoudingen in de tegenwoordige Raad, waarin 10 le den uit Noordwijkerhout en 3 uit de Zilk zitting hebben, en in het col lege van B. en W. waarin zitting heb ben 1 wethouder uit het dorp en 1 uit de Zilk. 2. Geografisch behoren de Zilk en Ruigenhoek tot Noordwijkerhout in -verband met hun ligging in de binnenduinen. 3. Intercommunaal bezien neemt Noordwijkerhout met zijn secundaire hoofd verkeersweg een bijzondere plaats in. Provinïriaal bezien is het zeker van belang, dat de aansluiting op die weg en de bebouwing in de omgeving uit bestuursoogpunt en stedebouwkundige ontwikkeling in één hand blijven. Uit dit gebied een deel nemen en toevoegen aan een andere gemeente, welke met zijn Rijkshoofdverkeers- iveg geheel anders georiënteerd is, kan voor de verdere ontwikkeling van onberekenbare gevolgen zijn. 4. Economisch. Grenswijziging is economisch niet noodzakelijk want van een ineengroeien van industrie terrein is geen sprake. Bij agrarische bedrijven komt het niet gemakkelijk tot moêilijkheden in verband met de ligging van gronden in verschillende gemeenten. De economische band tus sen Hillegom en Zilk is niet belang rijk afwijkend van die van Hillegom met alle andere gemeenten waar bloembollen geteeld worden, zoals Lisse, Warmond, Sassenheim, Voor hout, Noordwijk en Noordwijker hout. 5. Financieel zijn de gevolgen van een eventuele grenswijzigng niet te overzien. Het afnemen van de Zilk van Noordwijkerhout zou deze ge meente belemmeren in haar ontwik kelingsmogelijkheden. Verder wordt in het prae-advies •gesproken over de behartiging van de belangen van de Zilk, zoals gas, electriciteit, waterleiding, wegen enz. Dit geschiedt in de Zilk op even af doende wijze als in het dorp. Vervolgens treedt het prae-advies in de in het adres van Hillegom aan gevoerde argumenten, welke fel wor den bestreden. In de slotconclusie wordt aan Ge deputeerde Staten geadviseerd te be vorderen dat het verzoek aan de raad van Hillegom niet verder in be handeling zal worden genomen. Na de rondvraag volgde sluiting en ging de raad over in geheime verga dering. De openbare raad werd na enige tijd heropend. Besloten werd de 7 te bouwen middenstandswonin gen onderhands aan te besteden. VOORSCHOTEN K.V.P. Voor weinige belangstel lenden hield de heer J. W. v. d. Ak ker een rede over het belang der ko mende verkiezingen. De muzikale omlijsting van deze avond werd ver zorgd door pater Leo, Capucijn. Terug uit Indië. Het plaatselijke Demobilisatie-comité Voorschoten deelt ons mede, dat met het troepen- transportschip „Johan van Olden- barneveldt" uit Indië zal terugkeren sergt. L. v. d. Krogt, wonende Laan van Langenhorst 5, alhier. Het schip zal vermoedelijk op 18 Mei a.s. in Amsterdam aankomen. WASSENAAR TE VEEL „DETECTIVES" GELEZEN. Maar de Wassenaarse recherche liep er niet in. De recherche werd ermede in ken nis gesteld, dat er in de avond van de 12de Mei jl. te omstreeks 23 uur bij de familie R. aan%de Bronkhorst- laan een roofoverval zou hebben plaats gehad. De familie zou de po litie er voorlopig buiten wensen te houden. Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat de 62-jarige tuinman R. zich die avond te 22.30 uur naar bed had begeven. Even nadien hoorde hij enig gerucht in zijn woning, waarna hij op onderzoek uitging, evenwel zonder resultaat. Te omstreeks 23 uur die avond kwam de 25-jarige zoon van R. thuis en deelde zijn vader me de deze lag inmiddels weer onder de wol dat er was ingebroken en de inhoud van de dressoirladen en de woonkamerkast over de vloer ver spreid lag. Voorts, dat bij zijn thuis komst het licht in de huiskamer brandde. Vader en zoon gingen hierna op verkenning uit, maar zonder re sultaat. Later in de nacht hoorde de zoon althans volgens zijn zeggen nogmaals enig gerucht en is daar op alleen naar buiten gegaan. Toen hij weer binnenkwam, vertelde hij aan zijn vader, dat hij twee gemas kerde mannen, waarvan er een een revolver in aanslag op hem gericht hield, hem hadden bedreigd. Waar de plaatselijke recherche eni ge fantasie veronderstelde van de zij de van zoonlief, werd deze langdurig ondervraagd. Uiteindelijk bleek, dat de jongeman zelf deze hele roof-over- val in elkaar had gezet. Deze fantast, die zich zelf zo'n mooie rol had toe bedacht in deze roofoverval-historie had veel van zijn bravour verloren, toen hij na zijn bezoek.aan de recher che weer huiswaarts toog. LAATSTE BERICHTEN bezuiniging op de departementen. Naar het A.N.P. verneemt zijn of worden op alle departementen com missies ingesteld met het doel ver schillende taken te doen afkappen en de diensten met name die. wel ke uit de oorlogs- en bevrijdings periode stammen, op korte termijn te doen inkrimpen of verdwijnen. tijdelijke verhoging van melKrantsoen. De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komende weken het hoogtepunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrant- soen voor volwassenen tijdelijk, d. w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter ge standaardiseerde melk. sabena-vliegtuig verongelukt. Een vliegtuig van de Sabena, dat Donderdagmorgen uit Leopoldstad naar Brussel vertrok, werd sedert gistermorgen elf uur vermist. Thans is het wrakvan dit' vliegtuig door een der op onderzoek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, een zijrivier van de Congo. Er is nog geen bericht ovèr het, loht van de 25 passagiers en de ze-' ven leden van de bemanning. Ten Noord-Westen van Dahran heeft men het wrak waargenomen van een superfort, dat na vertrek van Dahran in Arabië op 11 Mei j.l. ver mist werd. Volgens de tot nog toe be schikbare inlichtingen zijn de licna- men van negen omgekomen inzit tenden gevonden, terwijl een persoon het er levend afgebracht zou heb-a ben. Vier personen worden nog ver-* mist. De Amerikaanse luchtmacht heeft ongeveer 325 transportvliegtuigen, die aanvankelijk als surplus te koop aangeboden waren, teruggenomen „ten behoeve van mogelijke verde diging". WAT ER OP HET APPèl ONTRBAK. Toen Dinsdagmorgen j.l. een groot aantal soldaten van de kazerne Chop- pet te Chambery op het ochtendap pèl ontbrak, kwam men na inge steld onderzoek tot de ontdekking, dat op de slaapzalen een honderdtal soldaten nog in diepe slaap verzon ken lag. Men had alle moeite hen te wekken en het bleek, dat de solda ten de avond tevoren plotseling door grote slaperigheid waren overvallen. Er werd -vastgesteld, dat alle kleren van de soldaten waren verdwenen; men vond deze terug in de was plaatsen, dpch alle voorwerpen van waarde, waren er uit verdwenen. Men vermoedt, dat in het eten of drinken van de soldatén een slaap middel is gedaan. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 23 Ik voelde mij onpasselijk worden. Ik moest steun zoeken tegen een boom „Blijft u (hier! Blijft u met de hond waken. Dan loop ik naar het dorp om mensen te halen." Hij snelde weg met zijn lantaarn ik bleef alleen met de dode en de hond in het donker achter. De ge dachte flitste me do.or het hoofd, dat het Balthassar's taak was geweest hier te waken, en dat hij mij naar het dorp had moeten zenden. Er was nu niets meer aan te doen; ik moest hier bij de vermoorde de wacht houden in het nachtelijk woud Eerst sloot ik mijn ogen. Ma^r toen kreeg ik het nog erger te pak ken. Ik dacht, dat ik 't zou besterven. Ik had een gevoel alsof ik in elkaar zou zakken in de sneeuw. Ik moest al mijn wilskracht te hulp roepen. Dat alleen kon me hel pen. Ik opende de ogen en staarde naar de dode. In het vale maanlicht zag ik de verbrijzelde schedel, het bloed- overstroomde gelaat. Het was immers een dode, een rampzaMge vermoorde! Geen spook! Wat viel er dus te vrezen? Ik kon eens naderbij gaan en het lijk nauw keurig bekijken. Misschien ontdekte ik iets. Ik deed het. Het was merk waardig. ik voelde mijn benen niet, toen,ik de weinige schreden deed. Juist alsof ze waren afgestorven. En toen ik mijn armen warm sloeg, schrok ik werkelijk, dat ik dat hier, in deze toverban van dood en ver schrikking durfde doen. De vraag wie dit kon hebben ge daan, kwam niet in mij op. Daar voor waren mijn hersens te verstijfd. Doorzetten! Naar haar toegaan! Het was toch niets om bang voor te zijn! Ik stond nu bij het lijk en boog me er over heen. De hond gromde ve nijnig en deed een uitval in mijn richting. Ik keerde dus naar mijn boom te rug. Nu kwam de hond me nagelo pen en likte mijn knie. Nog steeds voer de wind huilend door het woud. Grote klompen natte sneeuw vielen met een plof van de bomen;, hier en daar kraakte een tak Zwarte Bianca, nu ben je dood! 'n Gemakkelijk leven heb je niet ge had. Bij circusmensen geboren. De straatweg was je thuis. Toen is je moeder gestorven. Die heeft je niets naga1 aten dan haar wild bloed, dan herinneringen van n soort die voor een kind niet goed zijn. En toen kwam je bij die heks. Daar werd het nog erger. Geen mens heeft jouw wilde verdoolde hart geholpen. Ze hebben je lichaam begeerd en je ziel veracht; ze hebben je aldoor' dieper je ongeluk ingedreven. Zo ben je toen aan je eind gekomen. Niet zon der eigenschuld. Maar ook door een vreselijk noodlot. Hier op aarde zal geen mens kunnen uitmaken wat nu in waarheid de kern van je wezen is geweest. Dat zal een ander moeten doen. Een, die dieper schouwt dan wij. Als ik priester was en de inspraak van mijn hart kon volgen, zou ik mijn hand opheffen en je van al je zon den vrijspreken. Ik ben geen pries ter het is te laat. Maar dit weet ik toch, dat God barmhartiger is dan ik en a]le mensen. Nu herinner ik mij opeens, hoe de oude grootmoeder heeft geezgd, dat Bianca, nog vóór er een jaar verlo pen was, vermoord zou worden. Ze heeft het me uit de lijnen van haar hand aangetoond. De oude vrouw kan toch goed waarzeggen. Ze moet dikwijls sterf gevallen voorspeld hebben. Misschien helpt die ouwe Lucifer haar 'n hand je. Wie weet. Als die hond nu maar niet zo er barmelijk jankte! Wat is de oorzaak van zijn verdriet? Is hij het enige 1e- vende wezen op aarde, dat om Bian ca klaagt en treurt? Waarom? Om dat hij een hond is, die van geen moraal iets afweet en zich alleen maar herinnert, dat dit meisje hem dikwijls 'n kluif gaf. Jankt hij al leen om die kluif? Denkt hij dat hij er nu geen meer zal krijgen? O, dom is -hij niet. Hij herinnert zich dank baar, dat Bianca ook goed kon doen. Zij kon 'n kluif weggeven en soep koken voor 'n armen waakhond en hem dikwijls strtfen. En daarom mocht ze niet doodgaan.niet op die manier doodgaan. Daarom jammert die hond, daarom roept hij de mensen hierheen, om hem te helpen of te wreken. Ja, ouwe trouwe viervoeter, ik wil bij jou niet achterstaan; ik wil wa ken bij je meesteres en niet op haar afgeven. En al zou ik op haar willen schim pen ze is me te stil; ze kan zich niet meer verdedigen. Wij moeten dus alles maar aan God overlaten. Wat wordt "n mens in het donkere woud vroom! By doden worden ech ter alle mensen een beetje vroom. Omdat hun spel ten einde is; omdat hun hoofd tegen een vreselijke muur stoot waaraan ze niet voorbij kunnen. Maar de mensen schudden de „be goocheling" snol van zien af, verge ter. het „geval", keren terug in het laven waar ze raad weten, maar strompelen steeds weer het volgend „geval" tegemoet. Tot zij zelf bij het einde belanden, als zij zichzelf met me'r kunnen na':ii=n en ook de an deren het niet kunnen, komt de goe de God aan de beurt. De regen begint nu te stromen. Ik kijk naar de dode. De regen wist haar al het bloed van het gezicht. Ik kom weer heel dichtbij Regen spoelt Bianca's blauw-zwarte haren heen en weer, de wind spea't ermee, met de zijden haarlokken over de dodelijke wonde. De hond strekt zich jankend over de jonge vrouw uit, bedekt haar met zijn lichaam. Ik ondoe mij van mijn jas en spreid hem over beiden uit. Even later flitst het licht van een lantaarn door het donker. Mannen stemmen weerklinken. Ik fluister Balthassar nog toe: „Er is hier verder niets bjjzonders gebeurd!"' en ren dan naar huis. In bed heb ik het erbarmelijk koud Mathilde moet komen, de kamenier en vriendin van mijn gestorven moe der. ze brengt me thee. Dan neemt ze met haar breikous plaats in een stoel tegenover mijn bed. NEGENDE HOOFDSTUK Ik wil me toch niet al te zeer door de gebeurtenissen van het woud in beslag laten nemen. Het toneel van het drama heeft ook een verandering ondergaan. Er zijn lieden uit de stad gekomen, ambtenaren, die ons aan het verstand hebben gebracht, dat we zo goed als alles verkeerd hebben gedaan, dat we door allerlei verkeer de maatregelen de sporen van de daders, die anders zonder twijfel onmiddellijk ontdekt zouden zijn, hebben uitgewist. Ze schimpen bij zonder over het feit, dat we Bianca's lijk niet onaangeroerd hadden laten liggen. Balthassar was ongeveer een ge- brokeri man. Ik veroorloofde mij mij nerzijds de opmerking: „Al'ereerst heeft hier de god van het weer een reprimande verdiend. Die heeft namelijk zonder toestem ming van het openbaar ministerie af te wachten de ochtend na de moord zo' geduchte wolkbreuk gestuurd, dat de dooi welhaast onmiddellijk in trad en tiet lijk, als we het hadden laten liggen, waarschijnlijk door een stortbeek zou zyn weggespoeld." Deze opmerking ontketende de woede va^ mijnheer de commissaris, maar daar ik een onafhankelijk man ben, lachté ik maar 'ns om dat ge- widhtigdoende ventje.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2