Hubertus Engelsen verslaan het Bondselftal met 3-2 Ned. elftal met 2-1 door Engeland geslagen DOLLE DADEN DONDERDAG 13 MEI 1948 ÜELEIDSE COURANT PAGINA 2 Een goede en spannende wedstrijd CEN SPANNENDE HOLLAND— BELGIë WEDSTRIJD had het pu- bliek niet met meer. geestdrift kunnen vervullen, dat de tweede helft van de gisteravond in het Feijenoord-Stadion gespeelde wedstrijd tus sen een Nederlands Bondselftal en de Engelse eerste divisie club Wol verhampton Wanderers. 3—2 in het voordeel van de Britten was de stand. Er zat een Nederlands doelpunt, de gelijkmaker dus, in de lucht, 'Gedurende de gehele*twèede helft werd dit door een ieder, die een kaart voor deze ontmoeting had weten te bemachtigen, aangevoeld. Het was daarom helemapl niet verwonderlijk, dat^het publiek, toen Abe Lenstra, die "lang verwachte gelijkmaker dan ook op prachtige wijze achter Wil liams deponeerde, maar scheidsrech ter Bronkhorst de blunder van zijn leven maakte door" dit atfeoluut gel dige doelpunt wegens vermeend bui tenspel af te keuren, diep teleurge steld was. Inderdaad, het was geen buitenspel, rnaar dit behoeft voor' de toeschouwers toch geen aanleiding te zijn tot een waarlijk Zuid-Ameri kaanse demonstratie over te gaan en onder een schrif fluitconcert hon derden zitkussentjes van de tribunes af te gaan gooien. Het gebeurde ech ter helaas «toch, al werd dit wan smaak je aan deze wedstrijd even la ter, nadab het eindsignaal had ge klonken, voor een deel goed gemaakt en een hartelijk applaus de Engelse gasten bij het verlaten van het veld duidelijk maakte, dat de demonstra tie alleen tegen de arbiter was be doeld geweest. Dat een deel van deze ovatie ook de Nederlandse spelers gold, zullen deze laatsten zelf wel begrepen heb ben, want de wijze waarop onze ploeg in de tweede speelhelft partij heeft gegeven was werkelijk schitterend en eindelijk zal ook de keuzecommis sie-weer eens opgelucht van het ere- platform zijn afgedaald. De Neder landse ploeg heeft echter lang niet in zijn geheel voldaan. Vooral de middenlinie was zwak. Wel kwam Terlouw er in de loop van de wed strijd steeds beter in, maar de Vroet en Stoffelen bleven onder de maat en vooral het plaatsen was bij hen slecht verzorgd. Een andere speler, die niet geheelv aan de verwachtin gen voldeed, was keeper Landman. Zijn optreden was enigszins weife lend, enkele malen verzuimde hij op tijd in te grijpen en dit heeft zeer zeker het eerste doelpunt ten gevol ge gehad. Gelukkig waren de posi tieve vondsten talrijker. Zo speelden Albers van Vitesse een goede en re solute backpartij, terwijl ook zijn partner Van der Sluys (B. V. V.), die van Bun verving, zich na een wat onzeker begin, uitstekend weerde. Radio VRIJDAG. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 Ochten,dgymn.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Vc^r de huisvrouw; 9.00 Kwartet; 9.30 Sibe lius; 10.00 Morgen'wij ding; 10.20 Gr. platen; 10.45 Hobo en vleugel; 11.05 Voordracht; 11.20 Orkestconcert; 12.00 Virtuoso sextet; 12.30 Weerpraatje; 12.38 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Les G%rs de Paris; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gr.muziek; 15.00 -Ons volk in zijn dichters; 15.20 Gr.pl.; 16.00 Zang en orkest; 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Orgel; 17.20 Wij cn de muziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Jan Vogel en orkest; 19.30 „Waar is uw God?" (XIV); 20.00 Nieuws; 20.20 Pinksterprogr.; 21.00 Men vraag en wij draaien; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.15 Gr.pl.progr.; 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15; Symph. concert. HILVERSUM II. (415 Mtr.) 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.muziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.pl.; 9.00 Ochtendcon cert; 9*30 Waterstanden; 9.35 School radio; 10.35 Puszta-klanken; 11.00 Ziekenbezoek; 11.45 Gr.muziek; 12.03 Sopraan en piano; 12.30 Weerover- zicht; 1 2.33 Ger. de Roos; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.50 Van Man tot Man; 14.00 Faust, Berlioz; 16.20 Kwartet; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Russische orkestwerken; 19.45 Wat het buitenland leest; 18.00 Pia no-duo; 18.20 Vaudeville-orkest; 18.50 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.15 Koopvaardij; 19.22 Appél voor ex- pol. gevangenen; 19.45 Gr.pL; 19.50 Aalmoezenier maj. Schoonebeek; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12'De Zilvervloot; 21.00 Kameror kest; 21.40 Bijbels luisterspel; 22.20 Chopin cn Liszt; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.platen. I}e voorhoede, in de eerste helft on samenhangend, heeft na rust zo goed gecombineerd, dat het ons niet zou verwonderen wanneer deze linie in zijn geheel voor de wedstrijd tegen Noorwegen zou worden opgesteld. Vooral Van der Tuyn en Roosen burg hebben goed voldaan en zowel Lenstra a!s Wilkes waren petiever dan ooit. Rijvers was weer handig, maar ook bij hem kan het plaatsen beter. Het leek aanvankelijk een grote ne derlaag voor het Nederlandse bonds elftal te worden. Onmiddellijk na de aftrap, zetten de Britten het doel van Landman onder zware druk* en al spoedig was het raak. Landman ver zuimde. een voorzet van rechts te on derscheppen en nog zou er niets ge beurd zijn indien Van der Sluys de bal niet precies voor de voeten van de toelopende linksbinnen Smith had gekopt zodat het leder, zonder dat de Engelsman er verder iets aan be hoefde te doen. ovgr Landsman heen in het doel stuitte (01). Onderbro ken door enkele ongevaarlijke aan vallen van de Nederlanders, bleef hët offensief van de Wolves aan houden.' Na 15 minuten was mïdvoor Pye met de bal geheel op de linker vleugel terecht gekomen en zijn vlijmscherpe voorzet werd goed door linksbuiten Muilen opgevangen, die vanaf de midvoorplaats inschoot. In tussen vermocht dit fraaie Engelse spél de Nederlanders nog niet tot grote daden te inspireren, zeker de Nederlandse voorhoede niet, die slechts af en toe tot een goed opge zette aanval kon komen. Na 25 mi nuten bracht Wolverhampton de stand op 03. Geheel in zijn eentje trok Pye er tussen uit glipte tussen de backs door en passeerde Land man kansloos. Daarna kon de Neder landse ploeg zich enigszins los ma ken en verscheen onze aanval enkele malen voor het doel van Williams. Dit betere spel resulteerde uiteinde lijk in een uitstekend doelpunt van 1 Lenstra. Bij een aanval over rechts kwam de bal bij Wilkes, die, hoewel hij zelf een uitstekende schietkans had, listig doorgaf naar Lenstra. De Fries bedacht zich geen ogenblik en met een lage diagonale schuiver werd de doelman van de Wolves geslagen (L3). Onmiddellijk hierop was het rust. De tweede helft was nog geen mi nuut oud toeh Wilkes er 23 van wist te maken. Op het juiste moment kreeg hij d^bal van Roosenburg toe gespeeld. snel passeerde de Xerxes- man rechtsback Kelly en loste daar na een hard, hoewel niet onhoud baar schot, dat doel trof. k Verschil lende malen is het Engelse doel daar na nog in gevaar geweest en slechts een enkele keer konden de Britten tot de Nederlandse doeLmond do<*- dringen. op werkelijk miraculeuze wijze ontsnapte de Engelse veste soms aan een doorboring. Zo bleef de spanning tot het einde toe voortdu ren. Ondanks het reeds gemelde on verkwikkelijke incident, dat even voor het einde plaats had, kan men spreken van een fraaie, spannende en uiterst fair gespeelde wedstrijd. HAARLEM—EDO 1—2. De kampioenswedstrijd tussen Haarlem én E. D. O. trok geen grote belangstelling en waarom deze ont moeting te Amsterdam werd ge speeld blijft onbegrijpelijk, immers de paar duizend toeschouwers had den even goed in Haarlem zelf ge borgen kunnen worden. Het ver toonde spel stond niet op hoog peil en in sommige perioden \Vas het een heen en weer getrap, waarbij men nauwelijks meer van voetbal zou kunnen spreken. Vooral het plaatsen was slecht verzorgd. Door de 21 overwinning bleef E. D. O, theore tisch in-de running voor het,riationaal kampioenschap en werd Haarlem vaster dan ooit op de onderste plaats genageld. De stand luidt thans Heerenveen B. V. V. Go Ahead D. O. S. V. Haarlem 4 1 7 3 1 1 20—13 11 1 11—4 9 3 14—16 6 2 2 2 7—11 6 LEIDSE VOETBALBOND. Bekerprogramrjja. Zaterdagmid Eeker: 15 Mei ARC 3 -Leiden 1 4 u. 17 Mei: DOSP. 1A3C 1 2 uur. 15 Mei: Rijnsb. B. 2—LDWS 1 4 u. L.B.V.-Sleutels: i5 Mei. DOSR I Docos 1 5 uur. 17 Mei LFFC 1— Alnhcn 2 2 uur. Juniorenbeker- 15 Mei: Noordwijk (A)—ARC 3 uur. 17 Mei: Foreholte (A)—VVSB (A) 2 uur. 17 Mei: Lisse (A)—SJC (A) 12 uur. HOCKEY-WERELDKAMPIOENSCHAP DAMES Het hoogtepunt van de vierde dag van het tournooi om het wereld kampioenschap vormde de 'ontmoe ting tussen Engeland en Nederland, een krachtmeting, welke volgens veler mening een beslissing zou moeten brengen in de strijd om de titel. Doch dit standpunt was in zo verre onjuist, dat het zeer goed mogelijk zal zijn, dat beide landen elkaar nog in de eindstrijd ontmoe ten, maar daarvoor zal het Neder lands elftal heden eerst nog van Wales moeten winnen en in de hal ve finale van de winnaar van groep B., Ierland. Het is een uitstekende wedstrijd tussen beide damesteams geworden, waarvan het publiek, dat in groten getale was opgekomen, heeft kun nen genieten. In de eerste plaats was het tempo aan beide zijden zeer hoog, al bleek tegen het einde van de wedstrijd, dat de Engelse dames over iets meer uithoudings vermogen beschikten dan onze land genoten. In technisch opzicht deden de meeste Hollandse meisjes niet voor haar sportzusters van „over het Kanaal" onder, maar in twee onderdelen van het spel waren de Engelse hockeyspeelsters toch be slist beter en dat was in het weg slaan van de bal en het plaatsen. De deskundigen, en die waren er nog al wat bij deze wedstrijd, waren het er unaniem over eens: het was een buitengewoon goede wedstrijd geweest, waarin het superieure En gelse damesteam een tegenstandster had gevonden, die bijna de evenknie is van de beste ploeg in dit tour nooi. In de eerste helft had Mej. Eyre aan Engeland de leiding gege ven na een straf bully tegen rtfej. Loeb van Zuilenburg. Met een 1—0 voorsprong voor Engeland ging de rust in. In de tweede helft vergroot te mevr. Russel-Vidk de voorsprong, doch mej. Markus zorgde voor een fraai tegenpunt. In de eerste helft was het Nederlands elftal veel ge vaarlijker dan dat van Engeland, welk land door het hoge tempo van onze dames een beetje verrast werd. Enkele malen ontkwam het Engelse doel op het nippertje aan doorbo ring. In de tweede helft waren de Engelse dames weer iets sterker, vooral tegen het einde, maar over het geheel genomen ontliepen de beide ploegen elkaar niet veel in kracht. Engeland heeft nu in de a-groep gewonnen en Ierland, dat met 3—2 van Schotland won, het B-tournooi Voor de tweede plaats in groep a moeten nog spelen Nederland Wales en voor dezelfde plaats groep b de Verenigde Staten Schotland. WIELRENNEN. RONDE VAN LUXEMBURG. Aan de Ronde van Luxemburg voor profs, welke van 36 Juni wordt gehouden, zal door de volgende Ne derlanders worden deelgenomen: de Korver, Lambrichs, Francken. d< Ruyter, Bob Francken en ven Gel deren. LAWTENNIS. ENGELAND LEIDT TEGEN NOORWEGEN. Het dubbelspel van de wedstrijd NoorwegenEngeland voor de Davis cup bracht een Engelse zege: Mot tram en Billington (E) sloegen Haa- nes en Stauxo (N) met 6—1, 7—5, 63. Engeland leidt nu met 2—1. Nat. studenten tenniskampioenschap Te Noordwijk begonnen Na het mooie weer van het einde der vorige week en het begin van deze week viel het gisteren, bij de aanvang der nationale- studenten tenniskampioenschappen op de ba nen van het Casino te Noordwijk, toch niet erg mee met het weer. Het was er aardig fris, zo zelfs, dat in het restaurant de kachel maar weer werd aarigemaakt. De deelname voor deze kampioen schappen is niet zo heel groot te noem'en, hetgeen voornamelijk wel een gevolg is van het feit, dat de studenten dik in de examens zitten, vooral in Delft. Niettemin is de deelname der he ren toch heel wat groter dan die der dames. In het heren enkelspel zijn 18 deelnemers ingeschreven met vier geplaatsten, n.l. Linck, B. Liih, K. Teschmacher en P. v. Heeswij k. Het dames enkelspel telt slechts 16 inschrijvingen met als geplaat sten de dames Jamin en Vogelen zang. Het herendubbel brengt 28 paren naar 'voren, van wie we als geplaat sten noteren Teschmacher-Linck, v.. Heeswijk-v.% d. Drift, Schilp-v. d Straaten en de gebr. Lim. Het gemengd dubbel heeft 19 pa ren gekregen, doch het damesdub- bel slechts 8. De uitslagen van gisteren waren: Heren enkelspel.le ronde: Urlus sl. Pareau Dumont 62 61, Viëtor sl. Fijn v. Draat 6—3 9—11 6—3, Ka ramoy sl. Geerkens 62 61, Blom ;1. MeCrkanvp \v Embden 61 62, B. Lim sl. v. d.* Feen 61 61, "Or landini sl. v. d. Veen 1 6—0, v. Heeswijk sl. Beek 64 63. v. d. Poll sl. Groeneveld 63 97. Oort sl. Kraak 63 60: 2e ronde: Lim sl. Blom 60 60. Dames enkelspel, le ronde: mej. Hepkema sl. mej. Saarberg 64 62 mej. v. Hilten sl. mej. Coster 63 1_6 6—2. Heren dubbelspel, le ronde: Towns- end-Celasse sl. Meerkamp v. Emb- den-de-Meyere 62 61. gebr. van Asbeck sl. Viëtor-Oort 26 86 64. Bonte-Karamov sl. Swen-Fiin v. Draat 6—0 6—0, Beek-v. d. Poll sl. Jonkers-Pareau Dumont 60 6—0. De training der Britse olympische acht is door ruzie onderbroken, ru zie over de te bezigen roeistijl. De keyzecommissie had de slag van de Boat race-winnaar Cambridge, Bar ton tot slag en dus automatisch tot aanvoerder van de olympische acht gekozen en hem opgedragen voor de training te zorgen. Barton, die een groot voorstander van' de wei nig -fraaie, maar doeltreffende Fair- bairn-stijl is, heeft zich, toen hij voor de boat race trainde, aan de orthodoxe stijl moeten onderwerpen, die voor de Cambridge acht was voorgeschreven. Dat hij dit offex* gaarne bracht, pleit voor hem. Nu hij echter vrij was voor de olympi sche acht de stijl te* kiezen, koos hij natuurlijk de Fairbairn roeistijl, hetgeen het begin werd van de ruzie. Cambridge University benoemde NIEUWE BOEKEN c B. Baanen: Rondom de Olym pische Winterspelen 1948. Amsterdam, A. Biitz. Een vlot geschreven verslag. Voor sport liefhebbers interessant. IVV. Dr. P. C. de Brouwer. De Bra bantse Ziel, Tilburg, H. Berg mans IVV. Gebundelde arti kelen van „Den Dokter", bij ge legenheid van zijn gouden pries terfeest. Voor alle Brabanders, maar ook voor alle ontwikkelde Nederlanders een kostelijk boek. James Fenimore Cooper, Her- tendoden. Vert. uit het Ameri kaans dr. J. Lecjée Antwer pen; Haarlem, Dc Sleutel. IVV Een der bekendste Indianen boeken v?n de beroemde auteur van „De Laatste der Mohikanen" 'Dit verhaal speelt midden 18e eeuw tijdens de koloniale oor log EngelandFrankrijk. Kurt Gafran, 't Geheimschrift. Vert. uit het Duits Zeist. J. T. Swartsenburg. IVV. India nenverhaal uit de Gr anChaco. aanzienlijk minder dan de Karl May's. Kurt Gafran, De roof van den Diamant. Vert. uit het Duits dr. J. H. Akkermans, Amsterdam, Arena. IVV. Diefstal van Visj- noe's diamanten oog, en de op sporing. Leesvoer. Margaretha Gerlach, Sexuele Opvoeding. Met 8 losse bijla gen Amsterdam, G. W. Breu ghel. IV. Omwerking voor an dersdenkenden van het Katho lieke boekje „De praktijk van de voorlichting". Niet alleen voorlichting, maar ook opvo'e- ding. Louis J. Mazairac. „De Kabels- los!". Een verhaal over zweef vliegen. Geill. miet tekst dr. Marin Strop Eindhovefi, De Pelgrim. IV. Ontstaan en groei van een jongens-zweefvliegclub. Een jongensboek „om van te smullen". Arjen Miedema: Gesprekken met Gabriël Baarn, Bosch Keuning. III. Jacobus van den Domme leert door omgang met de engel Gabriël ,dat alleen lief de en geloof de paradijsvrede kunnen brengen. Enkele onjuist heden over biecht en klooster leven. Kenneth Perkins: De eenzame Wolf. Vert. uit het Amerikaans dr. D. L. Uyt den Bogaard Rotterdam. De Combinatie. V. Een spannende en sympathieke Wild West-roman. Aanbevolen. Alja Rachmanowa, Het leven van een groot Zondaar. Een Dostojvesky-roman, 2e deel: Vot- tooiing. Vertr. tiit het Duits. (Das Leben eines grossen Sün- ders) dr. F. A. Brunklaus Hasselt. Heideland; Tilburg, W. Bermans. IV. D's leven van zijn Siberische ballingschap tot zijn dood in 1881. Hier leert men de beroemde romans uit een an dere gezichtshoek kennen. I verboden; II is streng voorbehouden; III voorbe houd; IV volwassenen; IVV rijpere jeugd; VI voor allen stijl, zodat, toen Barton de Olympi sche acht begon te trainen, met on der meer captain Lang en andere Cambrians, die voorstanders van de orthodoxe stijl waren, binnen een week door laatstgenoemden ver klaard werd, dat de training van Barton- niets zou uithalen en zij dus liever niet deelnamen. Het olym pisch roeicomité hield echter voet bij ^stuk, zodat Barton thans %bezig is een andere acht bij elkaar te zoeken, die dan vermoedelijk tegen de „orthodoxe" acht oefenwedstrij den zal moeten roeien. Velen hopen, dat Barton nu de plaats van slag zal innemen in de snelle acht van de Thdmes R.C. en daarmede de training voor de olympische roei- wedstrijden zal voortzetten, BILJARTEN. Onder zeer grote belangstelling werden te Leiden de laatste wedstrij den van het 1ste en 2de viertal van de massakamp LeidenLisse voort gezet. De Lissenaren hadden reeds na 14 wedstrijden een vóorsprong van 175 carb. behaald, maar Leiden's hoop was op hun 1ste viertal gevëstigd. Te gen aller verwachting in wisten de bezoekende Lissenaren 3 van de vier partijen te winnen en behaalden hier mede op glorievolle wijze de over winning, hetgeen een groots succes is voor de Lisser Biljartkring. In deze wedstrijden werd een tra een zekere Lang tot président, die ditie gebroken, daar G. C.. Degger in 1947 een „blue" ojitving, maar voor de eerste maal tegen zijn sterke dit jaar niet in aanmerking kwam I rivaal wist te zegevieren in een bril- voor de Cambridge ploeg. Lang is lante partij. J. v. d. Hulst verloor een tegenstander van de Fairbairn- met 56 carb. De uitslagen waren: pnt. brt. h.s. gem. 250 19 50 13.15 194 19 56 10.21 202 27 38 7.48 250 27 30 9.25 250 20 72 12.50 140 20 36 7.— G. C. Degger J. v. d. Hulst Hub. v. d. Voort E. Bakker C. Faas J. Siera Adr. Herings B. de Roo Lisse I 952 carb; Leiden I 767 carb. Lisse I wint met 185 carb. Vele toeschouwers waren voorts getuige van de belangrijke wedstrijd Leiden IILisse II. Ook in deze kamp waren' de Lissenaren sterker. De resultaten van deze ontmoeting waren: J. Duivenvoorde L. Turk P. Duivenvoorde H. Slewe A. v. Diemen P. Oudshoorri Ant. v. d. Berg Jac. v. d. Meer 195 17 33 200 17 43 200 25 77 115 25 16 200 34 19 184 34 27- 200 21 42 118 21 13 9.52 5.61 37. ..Ze loodsten me een oud landhuis binnen, waar een lange, sombere iman me wachtte. Hij zei: ..Zo, jongedame detectivetje spelen hè"? Hij hield een grote revolver op me ge richt. Lisse II 795 carb.; Leiden II 617 carb.: Lisse II wint met 178 carb. Het totaal van de 16 gespeelde wed strijden van de gehele massakamp luidt: Lisser Biljartkring 8269 carb.; Leiden 7731 carb., alzo een fraaie overwinning voor Lisse met 538 carb. Na afloop overhandigde de voor zitter van de L.B.B. de heer J. N. Bon net een grote Wisselbeker- aan de Lis senaren, terwijl voorts verschillende' persoonlijke prijzen voor bijzondere prestaties werden uitgex'eikt. ZWARTE OF GROENE BOOM GAARDEN? Vroeger lagen alle boomgaarden in gras. Men had doorgaans hoog- stammen en het gras, dat daaronder groeide had heel weinig waarde. Toen men de fruitcultuur ging ver beteren, werden meer laagstammen en struikvormen aangeplant en al gemeen aangeraden de grond het gehele jaar door zwart te houden. Doch hiervan komt men de laatste -tijd terug. Niet alleen in ons land, maar ook in Amerika heeft men ontdekt, dat de zwarte grond op de - duur minder goede resultaten geeft. Meer ziekten en een minder gezon de toestand van de bodem treden onvex-mijdelijk op. En zo keert men terug tot de groene, boomgaard, doch nu wordt het gras onder de bomen van tijd tot tijd gemaaid om het ter plaatse te laten verrotten. Nog een stapje verder gaat men door de grond onder de' bomen te bezaaien met een groenvoedergewas en dit later onder te werken. In Amerika ploegt men zelfs al groene planten onder, die buiten de boomgaard af zonderlijk worden gekweekt, ge maaid en vervolgens onder de bo- m'en gebracht. De ervaring heeft ge leerd. dat de humusvoorraad van de grond daardoor- groter wordt, het bacterieleven rijker cn dat de be mesting beter tot zijn recht komt. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 22) „Bönisch," zei Balthassar op zachte toon, „we zijn tot vandaag tegenstan der-s geweest; maar nu zou ik je wil len helpen. Bönisch, kom tot kalmte. Als iemand je bestolen heeft, behoeft het toch niet jouw Emil te zijn ge weest. Zoiets doet jouw Emil toch niet!" „Hij heeft het gedaan! Hij alleen wist, dat het kistje in de houtzagerij verborgen was,, en hij had de sleutel, de tweede sleutel." ..Bedoel je dit kistje? De oude knikte. Ik bekeek de kist, die ongeveer een halve meter lang en twintig cen timeter hoog was. Het slot was niet geforceerd; aan de kist was niets be schadigd. „Was de kist in de houtzagerij ver borgen?" „Ja onder de vloer." De oude man beantwoordde deze en de volgende vragen in een toe stand van volslagen apathie. „En behalve u wist alleen Emil er van?" „Anders niemand!" „Had hij 'n sleutel?" „Ik had er een en hij had er een!r „Hoeveel geld was er in de kist?''- „Achtduizend taler. Het meest was papiergeld." „En is alles verdwenen?" „Alles. Niets heeft hij voor zijn oude vader achter-gelaten." „Hëbt u de diefstal nu pas ont dekt?" „Dadelijk! Toen de zagerij in brand stond, ben, ik de kist gaan halen, ze was leeg. Toen heb ik alles begrepen Ik ben Emil gaan zoeken, maar Emil was verdwenen. Het geld heeft hij meegenomen, hij heeft de houtzagerij om die vervloekte meid in brand ge stoken." De oude man liet zich gebroken op een stoel vallen en begon weer erbarmelijk te snikken. Balthassar wachtte een ogenblik, toen zei hij: „Bönisch, ik kan het nog altijd niet gei1 oven. Maar die kist daar, die moet ik meenemen. Daar moet ik beslag op leggen. Dat is m'n plicht!" „Neem maar mee! Neem maar mee! Er zit toch niets meer in. Het laat me allemaal onverschillig. Het geld weg, de molen weg, Emil weg! Ik maak 'n strop en hang me op. Morgen morgen behoor ik al lang niet meer tot de levenden!" Stilte in het 'vertrek. Ba'thassar keek me aan. Ik fluisterde hem in het oor: „We mogen hem niet alleen laten. Ik zal beneden naar het dorp gaan en proberen of ik de voorzanger en juffrouw Erica Isenloh hier kan krij gen. Blijft u hier!" x Hij knikte en ik snelde naar bene den, naar de school. In een der ver trekken brandde licht. Daar zaten de voorzanger, z,n vrouw en Erica, lijk was in deze verschrikkelijke Ze vertelden, dat het hun niet moge nacht te slapen. Ook onderweg had ik menig verlicht venster gezien. Hier ?ag een zieke, wiens toestand door de schrik verergerd was, zodat zijn fa milie bij hem moest waken; ginds schreeuwde een zuigeling, die de op winding van de nacht met de moe dermelk had ingedronken; elders waakten vreesachtige lieden, die meenden, dat er brandstichters door het dal zwierven, dat men op zijn hoede moest zijn, daar er vaak dn de brandnachten overal gestolen werd; weer elders was het een zenuwachtig mensenkind, dat het in deze zware nacht zonder licht niet uithield. Wij zijn allen kinderen des lichts. Er is geen sterveling, die in het don ker niet bang is. De stad... ach ja. de stad. Daar kijkt iemand uit het raam naar de overaij, omdat er een lykwagen voor rijdt en vraagt zijn dienstmeisje: „Wie is er aan de overkant gestor ven?" Het meisje haaH de schouders op en weet het al evenmin. En als in het zuidelijk stadsdeel brand uit breekt, horen de mensen in het Oos telijk deel ervan door de krant. Hier in het woud interesseerde het lot van de houtzagerij de een zowel als de ander; hier werden wij er allien in betrokken. De voorzanger en Erica gingen met me mee en beloofden tot het aan breken van de dag bij de houtzager te blijven. „Het is slechts voor deze eerste uren," zei ik tegen Erica, „tot hij over de ergste verbijstering heen is." Het meisje v^as zeer ernstig. Ik bemerkte, dat haar geweten nog steeds bezwaard werd door de angst dat ons onschuldig s'eevermaak de catastrophe had veroorzaakt. Maar ze sprak er niet over. Eindelijk vertrok ik met Balthassar naar de hut bij het moeras Zij lag volkomen in 't duister; doch de deur stond open. Wij gingen op de tast door de woonkamer en staken de lamp aan. Er stonden koffiekoppen pp tafel, en in de vensterbank lagen de kaarten van de waarzegster: daarnaast stond e^n uitgedoofde lan taarn. Tenslotte doorzochten we het huisje van boven tot onder; er was niemand te vinden. „De meid is verdwenen!" zei Bal thassar. „Ze is er vast met Emil van door. De zaak wordt me thans dui delijk Emil heeft de oude van zijn geld beroofd, vervolgens de houtza gerij in brand gestoken om de spo ren van de diefstal uit te wissen, en is er met dat zwarte canaille uit ge knepen." „Ja, het schijnt zo!" g|f ik toe. „De jongen moet een mateloze hartstocht voor het meisje hebben gekoesterd." „Hij is krankzinnig! Volslagen krankzinnig! Nu, ver zullen ze niet komen. Zodra het dag is, ga ik naar de stad en doe ik aangifte. Zo, dan gaan we nu eindelijk eens slapen." Terwijl wij de voordeur sloten,- kwam een zwart beest op ons af. Een hond. Het dier begon te janken en verkeerd blijkbaar in de grootste op winding. Balthassar liet het licht van zijn lantaarn over de hond schijnen en zei: „De waakhond van Krüge1. Ik ken dat mormel. Hij zoekt waarschijnlijk zijn meester."' De hond huilde,, jankte en blafte, draafde telkens een stuk van de berg naar beneden kwam hijgend terug, jankte opnieuw en holde weer weg. ,Wat mankeert het beest? Het is net of hij ons iets opmerkzaam wil maken. We zullen hem volgen." Hijgend holde de hond heen en weer Een eind verder op het bergpad naar beneden bleef hij staan en ver dween jankend links in het bos. „Volgen!" zei Balthassar. „Voor zichtig! Er is hier veel kreupelhout. Pas op voor de wortels!" Hij belichtte de grond. Langzaam baanden wij ons een weg. „Wat jankt dat dier toch! Nu is hij weer blijven staan." We liepen nog een paar passen door. Toen stond ik voor het vx'eselijkste toneel, dat ik ooit van mijn leven aanschouwd heb. De hond had het lichaam van een dode vrouw half uit de sneeuw te voorschijn gegraven. „Bianca!" Haar- schedel was verbrijzeld. „Bianca!" stamelde Balthassar. „Ze is dood. God zij haar genadig!" Ik kon geen woord uitbrengen. Lange tijd bleven wij beiden staan zonder ons te bewegen. De hond jankte erbarmelijk en likte de hand van het dode meisje. De lantaarn be scheen haar verschrikkelijk ver minkt hoofd. „We moeten iets doen. Maar wat?'* „Ik weet het niet!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6