PINKSTERSPEL Er dreigt een conflict in de raad van Katwijk WOENSDAG 12 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LEIDEN FRANSE JURISTEN OP HET STADHUIS ONTVANGEN. De Association Henri Capitale, pour la Culture Juridique Frangaise, een vereniging van Franse juristen, genoemd naar de bekende, onlangs overleden Franse jurist Henri Capi tale, werd hedenmiddag op het stad huis door het gemeentebestuur ont vangen. Deze vereniging houdt steeds haar vergadering in Frans sprekende landen, of van landen die aan het Franse taalgebied grenzen en heeft voor deze keer Nederland uitgeko zen, dat in haar Burgerlijk Recht zo veel met het Franse gemeen heeft. Zo bezocht het gezelschap gisteren Den Haag, terwijl zij vandaag de gas ten zijn van Leiden. Burgemeester Van Kinschot ver welkomde de juristen in de hal van het Stadhuis en "wees op de histori sche culturele betrekkingen, die Frankrijk en Leiden al sedert eeuwen verbonden hebben, waarbij spr. Des cartes, Marnix van St. Aldegonde en Hugo de Groot als voorbeeld stelde. Mr. Charpentier. president des avo- cats, dankte de burgemeester voor de prettige ontvangst in Leiden, waarna verversingen rondgediend verden en de gasten het Stadhuis bezichtigden. 4c RES. GRENSCOMPAGNIE 1940. Tijdens een in „Royal" gehouden oprichtingsvergadering, werd beslo ten tot oprichting van een vereni ging van oud-militairen van de 4e Res. Grenscompagnie 1940, welke zich ten doel stelt de in de oorlog gelegde contacten te bewaren, wat men wil bereiken met ontspannings avonden. Tot leden van het dagelijks bestuur werden gekozen de heren A. P. Delforti, voorz., D. Sloos, Utrecht se Jaagpad 97, secr., en H. Müller, penningmeester. Prof. Jan de Vries voor het Haags tribunaal „Mijn werk is altijd gericht ge veest op het behoud, en de ont wikkeling van de Nederlandse cul turele waarden; dat de Duitsers die aan de politiek koppelden, had ik niet bemerkt", aldus zei gisteren de bekende hoogleraar dr. J. P. M. L. de Vries uit Leiden, die in bezettings tijd een intellectueel vooraanstaande plaats had. en door de Duitsers met grote onderscheiding werd behan deld. „Dan bent u wel blind geweest voor de Duitse tactiek", merkte de president van het Haagse Tribunaal, mr. Meyes op. „Dat ben ik", stemde besch. toe. Hoezeer de Duitsers op hem ge steld waren, bleek o.m. uit een brief wisseling, die werd gevoerd, nadat bésch. uit angst voor de „bijltjes dag" naar Duitsland was gevlucht, en Rauter zelf aandrong dr. De Vries in veiligheid te brengen, terwijl be pleit werd hem een hoogleraarsbe noeming te bezorgen in Leipaig. In afwachting hiervan werd een soort wachtgeld uitgekeerd. De lange dagvaarding tegen besch. bevatte o.m. de hij zich had laten be noemen tot vice-president der Cul tuurkamer: de leiding kreeg der stichting „Nat. Bond voor Nederlan ders in het buitenland", waarvan de leden op de hoogte werden gehou den van „de nieuwe tijd": werkzaam als leider van het Opvoedersgilde; schrijven ener brochure „Naar een betere toekomst", waarin de Duitse idiologie naar voren werd ge bracht: medewerking aan bladen als „De Hamer", „De Waag", „De Schouw", medewerking aan radio uitzending'„Dé Stem der SS", en toe stemming verlenen aan de SS Leit.- hef für Niederlande" om zijn ge schriften te drukken; on verzoek van prof. v. Dam een geschiedenisboekje voor de scholen schrijven over „On ze voorouders", houden van diverse lezingen, waarbij werd gesproken over een „begenadigd tijdperk waar- in de Germanen thans leven": werk zaam zijn voor „Germanische For- schungs Institut", enz. De meeste feiten werden wel be kend, hoewel besch. ontkende zien opzettelijk met politiek te hebben be zig gehouden, en ook geen toestem ming te hehben gegeven van ziin werk gebruik te maken voor de SS radio-uitzendingen. Merkwaardig was wel, dat hii de auteursrechten van diverse nieuwe werken overdroeg aan de vitgeverii „De Schouw" hoe wel besch. erkende te hebben gewe ten, dat dit een nat. soc. instelling Toch verklaarde hij niets voor de N.S.B. gevoeld te hebben, doch uit sluitend de Nederlands-Germaanse gedachte te hebben willen propa geren. Toen een lid van het Tribunaal wees op het eigenaardige feit, dat besch. zich zou nauw verbond aan de Duitsers, zei dr. De Vries dat hem van die zijde de kans werd geboden zijn studie tot ontplooiing te bren gen. Pres.: „Maar hiermede werd alleen polit'eke propaganda door de DuiV- sers beoogd." Besch. zei achteraf die stappen te betreuren. Overigens keurde hij ook nu nog af het „lijdzaam verzet", zo als de Nederlandse arbeiders in de Duitse fabrieken toepasten, omdat dit. tot zielsconflicten moet leiden. Pres.: „Maar onder die omstandig heden kon het toch niet anders." Besch. had vroeger het vertrek van Vorstenhuis en regering naar Enge land gelaakt, thans verklaarde hij dit te kunnen begrijpen. In zijn pleidooi wees mr. N. G. v. Geelkerken op de handigheid, waar mee de Duitsers gebruik maakte van dr. De Vries als bekend germanist cn publicist en één van de vooraanstaan de cultuurdragers in ohs land. Men heeft hem als oaardepaard gebruikt, hetgeen men hem echter niet ver wijten kan, zo meende pl. Besch. werd 10 Oct. 1946 in Duits land gearresteerd, en is sindsdien ge ïnterneerd. Uitspraak over. 14 dagen. IN DE HOOGLANDSE KERK. „Des Heilands Tuin" van Nijhoff. De Christen Studenten Raad, wiens doel het is de waarde van het Chris tendom zowel voor het universitaire leven als daarbuiten naar voren te brengen, hoe ook ieders principiële visie moge zijn, heeft de laatste ja ren tegen Pinksteren een religieus spel 'opgeyoerd, betrekking hebbend op het Pinkstergebeuren. Verleden jaar werd een spel van Henri Ghéon op de Burcht opgevoerd; dit jaar had men de Hooglandse kerk uitgeko zen voor de opvoering van het Pink sterspel „Des Heilands Tuin" van M. Nijhoff. Wat leent het hoge kerkgebouw zich voortreffelijk voor zulk een spel. In de wegschemerende Gothi- sche gewelven hangt de sfeer van ge bed en offer en de hardstenen zer ken van de vloer zijn één prediking van de vergankelijkheid van het aardse, welke wordt opgeheven in de verwachting van een eeuwige op standing. Op de plaats, waar in vroeger euwen het altaar stond, was nu een icscheiden podium opgeslagen, waar op zich een lange tafel bevond; her innering aan het Laatste Avondmaal. In de zaal te Jeruzalem, waar eens deze tafel stond, wachtten de Twaalf de ledige plaats van Judas was in middels ingenomen door Matthias de komst af van de H. Geest, teza men met Maria, de Moeder van Jezus. .Heilige Geest, kom met Uw licht" ruist het zacht door het kerkgebouw op de melodie van het oude Grego riaanse „Veni lumen Spiritus". Wat hadden die eenvoudige mannen de verlichting en de kracht van Boven hard nodig. Zij voelden zich zwak en schuldig aan de dood van de Meester. En zij baden, voorgegaan door Petrus, die nog weinig had van de sterkte van een „steenrots", om de komst van de beloofde Vertroos ter. Dan komt de H. Geest over hen, gesymboliseerd in een witte vaan rondom het Kruis, als een ziel, die het Kruisschip voortdrijft over de wereld. En bezield door het voor beeld van Petrus, die naar buiten treedt en het volk toespreekt, getui gend van Christus' Boodschap, gaan zij uit naar dë vier windstreken om té" getuigen en te sterven. Maria blijft achter om de wereld te overtuigen, dat het de Liefde is, die alles over winnen zal. Nijhoff's Pinksterspel is een waar dig spel met een diepe zin, dat in druk maakt, vooral als het gedragen wordt door de. overtuiging en da ernst der spelers. Het kan de bedoeling niet zijn, het spel der studenten te gaan meten met de maatstaven der kunstcritiek; men moet het zien en beleven met de overgave van een vrome ontvanke lijkheid. Maar het stond, ook critisch bekeken, inderdaad op hoog peil. Vooral het spel der discipelen met hun markant gegrimeerde koppen, in een kleurryk geheel gegroepeeerd langs de lange tafel als een schilderij van Leonardo da Vinci, was indruk wekkend. De regie van W. Paauw heeft hier zeer goede effecten we ten te bereiken. Het acteren der Sy- billen, die als een soort réï fungeer den, bleef wat nevelachtig; zij gin gen verloren in de ruimte. Ingeto gen en waardig was de figuur van Maria. De zang was volgens onze smaak te zwak, te ijl in de hoge ge welven van het kerkgebouw. Aan het eind van het spel, dat met grote aandacht door de aanwezigen werd gevolgd, stonden allen op en zongen tezamen „Komt allen, deze dag moet waardig zijn bezongen". Morgen- Donderdagavond vindt een herhaling plaats van het spel, dat wij met de Christen Studen ten Raad gaarne onder de aan dacht zouden willen brengen van al len, die zich bezinnen willen op de hoogheid van het Pinksterfeest. KATHOLIEK THUISFRONT HARTEBRUG. Men schrijft ons: Het aantal militairen uit de H*ar- tebrug, die hun dienstplicht moeten vervullen in Indonesië is in de laat ste maanden sterk toegenomen. Het bleek daarom zeer gewenst om de activiteiten van het Katho liek Thuisfront opnieuw te stimule ren en aan te passen aan de wensen en verlangens van onze jongens over zee. Op initiatief van Pater E. Spruit O.F.M. is nu een nieuw bestuur ge vormd, hetwelk gisterenavond voor het eei-st bijeenkwam. In dit bestuur zjjn naast ouders van de militairen ook de verschillende Jeugdbewegin gen vertegenwoordigd* Besloten werd in de eerste plaats namens de Hartebrug-parochie contact op te nemen met de militairen door het wekelijks zenden van kleine atten ties, tijdschriften en couranten. Ter bestrijding van de onkosten zal op 12 Juni een bijzónder verzorgde dansavond worden gegeven. Mede delingen hierover zullen binnenkort in „De Leidsche Courant" verschij nen. Het bestuur van Katholiek Thuis front doet een dringend beroep op alle ouders, die zonen in Indonesië hebbeh, daarvan per omgaande be richt te zenden, met vermelding van legeradres, en geboortedatum aan Pater E. Spruit, Pastorie Haarlem merstraat 104. De ouders ontvangen dan een bewijs van inschrijving van het Katholiek Thuisfront in de Har tebrug-parochie. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Wis- en Natuurkunde (L): de dames C. A. de Groot te Leiden en Th. J. M. van Klaveren te 's-Gra- venhage; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (geologie): de heer J. F. M. Mekel te Leiden. ONS KRENTENBROOD. Blijkens een mededeling van de Leidse Broodbakkerspatroons zullen de Leidenaren Vrijdag reeds in het bezit worden gesteld van hun kren tenbroodvan 200 gram per per soon. HONDERD JAAR GAS In verband met de Radiorede van H.M. de Koningin zal de uitzending van enkele fragmenten van het His torisch spel 100 jaar gas door de N.C.R.V. niet plaats vinden op Woensdag 12 Mei maar op Woensdag 19 Mei, des avonds te 7.30 uur. MONUMENTEN-BESCHERMING. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben bij de Provinciale Staten een voordracht ingediend om bijdragen van resp. f 880 en 706 te verlenen in de herstelkosten van het pand Kloksteeg 2, het enige voorbeeld van een 16e eeuws woonhuis ter plaatse en van het perceel Haarlem merstraat 174, dat een zeer fraaie tuitgevel uit 1679 heeft. Een door vier leden ingediend voorstel tot wijziging van de veror dening op het Bad- en Strandleven, en wel naar aanleiding van de giste ren vermelde motie uit de vorige ver gadering, was reden tot het houden van een gemeenteraadsvergadering, waarvoor c. de publieke tribune gro te belangstelling was. De voorz. zeide er" prijs op te stellen eerst enige toe lichting te geven. B. en W. waren uitdrukkelijk te rade gegaan, wat ze zouden doen ten opzichte van be doelde motie. De meerderheid van B. en W. was van mening, dat dit col lege zijn standpunt moest blijven in nemen. De kern is: waar de plaats van de badinrichting moest zijn. Vooral de overweging, dat men in het centrum een rustige plaats heeft om op het strand te komen was van groot belang. Met de exploitant is op 20 April een bespreking gehouden en die had geen bezwaar om te verhui zen. Nu meent de raad de zaak aan zich te moeten trekken. De voorzit ter doet scherp uitkomen, dat het be ter is dat sommige zaken in handen van B. en W. blijven. Dat zal wel eens verschil van inzicht geven. De motie behoeft geen uitvoering van B. en W. Wil de raad de verordening wijzigen dan is dat zijrtfrecht, maar de voorz. blijft van mening, dat de zaak be hoort bij B. en W. En de wijziging behoeft de goedkeuring van Ged. St. Dat wordt voor het 2de voorstel een hindernis. Eerst moet dan, rechts kracht verkregen worden. Mr. v. d. Plas krijgt dan het woord als een der voorstellers en beg'nt er op te wijzen, dat reeds in 1947 ver schillende leden zich hebben uitge sproken dat een en ander bij verorde ning zou worden geregeld. Het is een nieuw gezichtspunt van B. en W„ om te beweren dat dit a prori bij hen be hoort. Waar het bad moet -komen behoort niet bij B. en W. doch bij de raad. Dat hebben B. en W. ook vroe ger gezegd. De gerezen controverse ligt dus niet bij de raad doch bij B. en W. Wat mag dan wel de reden zijn dat B. en W. zo plotseling tegen de raad ageren. De motie was er om aan te tonen, dat de raad het anders wen ste. Spi\ begrijpt niet hoe B. en W. de moed hebben tot hun houding te ko men. Bedoeling was, het te laten zo het was en dan spoedig met voorstel len te komen. Het heeft spr. ook be vreemd, dat alhoewel'deze vergade ring was aangevraagd, B. en W. toch maar zijn doorgegaan om te contrac teren met de pachters. De heer an D.uyvenbode spreekt in ongeveer gelijken geest als de heer v. d. Plas. De voorzitter zegt, dat men volgend jaar weer voor hetzelfde geval staat. De heer v. d. Plas zegt, dat de tyd nog niet rijp is voor twee bad inrich tingen; dus zolang kan het centraal blijven. De heer v. d. Bent betreurt ook de handelwijze van B. en W. 't Is niet het belang der gemeente. De voorzitter zegt, dat als de ver ordening zou worden aangenomen, hij deze ter vernietiging aan de Kroon zal voordragen.- De heer v. d. Zwan zegt, dat bekend is dat de pachters, V.V.V., de Midden standsvereniging en vele andere be langhebbenden zich duidelijk uitgela ten hebben tegen de handelwijze van B. en W. en betreurt dat B. en W. hiermede geen rekening houden. Meerdere heren voeren nog het woord, waaruit blijkt dat de exploi tant een „man met twee gezichten" is, die telkens ayders spreekt. Trou wens de mening van de raad moet bij B. en W. domineren en niet de me ning van Harteveld. Nadat nog enige harde woorden gezegd zijn, vraagt de heer v. d. Plas vergadering in comité-generaal van de desbetreffende commissie. De voorzitter aoht het meer gewenst, dat de gehele raad in geheime zitting zal gaan, waartoe wordt besloten. Na 45 minuten gaan de deuren weer open, waarna de heer ir.r. v. d. Plas zegt, dat „dus B. en W. de toezeg ging doen, dat gehandeld zal woi'den in de geest, zoals de raad zich in de motie heeft uitgesproken; dat het bad volgend jaar naar het Zuiden zal verplaatst worden en gezocht zal worden naar een billijke verde ling van de strandruimte voor de strandexiploitanten". Na enkele op merkingen sluit de voorz. deze be wogen vergadering met gebed. IN MEMORIAM J. VAN GILSE Onthulling van een gedenkteken op zijn graf 0£ de dag ,dat hij zijn geboortedag had moeten vieren, hebben vrienden vereerders van de Nederlandse componist, wijlen de heer J. van Gil- se, in leven voorzitter van het Ge nootschap van Nederlandse compo nisten, van de Buma, de Stemra en Stichting Nederlandse Muziekbe- langen, een gedenkteken onthuld op zijn graf op de begraafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest. De heer van Gilse, die indertijd een onver zoenlijk tegenstander van onze 'be zetter was, waardoor het noodzake lijk was, dat hij onder de schuilnaam van Dudok van Heel op deze plaats werd begraven, is op 8 September 1944 in het Diaconessenhuis te Lei den overleden. Onder hen, die 'deze plechtigheid met hun tegenwoordigheid een bij zondere luister gaven, merkten wij o.m. op dr. R. Mengelberg, directeur van het Concertgebouw te Amster dam, mr G. Landré namens de Buma en de Stichting Nederlandse Muziek- belangen, van welke Stichting ook de heer Joh. Alsbach tegenwoordig was de heren H. Zag» ijn en K. Mengel berg namens het Genootschap van Nederlandse componisten, de heer M. van West van de afdeling Amsterdam van de Ver. van Ex- politieke ge vangenen uit de bezettingstijd, de hoogleraren B. G. Escher en J. H. Oort en voorts vele componisten en uitvoerende musici. Mr Landré, die als eerste spreker het woord voerde, herinnerde aan de onverzoenlijke houding, welke dè heer Van Gilse steeds tegenover onze overweldigers heeft ingenomen en het belangrijke aandeel, dat hij ge had heeft in de Stichting van Ned. Muziekbelangen en de Buma. Van Gilse,, aldus spreker, was een strijd bare figuur, die als één der eerste Nederlandse artisten heeft ingezien, dat een componist niet afhankejijk moet zijn van steun, maar een be paalde vergoeding voor geleverde prestaties moet ontvangen. Deze' ge dachte is ook een kenmerk van zijn' activiteit voor de Buma. welk lichaam thans óveral erkenning on dervindt. Daarnaast heeft hy ook al tijd op de bres gestaan voor de Stichting Nederlandse Muziekbelan gen. Aan het einde van zijn toespraak droeg spreker het gedenkteken, dat door de heer Andriessen is ontwor- pen en dat de strijdbare figuur van Van Gilse cn diens liefde voor d<- muziek symboliseert, aan de familie over. Vervolgens voerde de heer H. Zag- wyn het woord, die o.m. wees op de grote verdiensten van de heer Van Gilse voor het Genootschap van Ned. componisten. Spr. hoopte, dat nog eens uitvoering gegeven zou kunnen worden aan het laatst door Van Gi-\se voltooide werk: de opera van Tijl Uilenspiegel. Hiermede zouden wij, aldus spreker, het werk van deze gro te Nederlandse componist wel zeer bijzondere eren. Namens de afdeling Amsterdam van de Ver. van Ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd voerde de heer M. van West het woord, die her innerde aan de moeilijke tijd, welke de heer Van Gilse, in de bezettings tijd heeft medegemaakt en die het leven van twee zijner zonen kostte. Nadat mr Landré namens de we- duv.fc van de heer Van Gilse, die we gens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, een woord van dank had ge sproken sloot zich hierbij een zuster van de overledene, mevr. Menalda van Schouwenburg-Van Gilse, aan. Een groot aantal kransen dekte het onder de Nederlandse driekleur schuilgaande graf van deze warme voorstander van het Nederlandse culturele leven. St. Leonardusparochie Willen de jongens van 12 tot 17 jaar er aan Óenken, dat er vanavond na 't lof, dus ongeveer 7.30 uur 'n korte maar belangrijke bijeenkomst is in de gymnastiekzaal aan de Potgieters laan? Er wordt 'n grote opkomst verwacht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacoba, d. van L. Groe nenboom en H. C. de Mey; Hsi Ou. z. van T. S. Tung en A. M. Safman; Johannes Cornells, z. van W. Smit en M. J. M. Rietmeijer; Wijnand, z. van J. Priys en H. van Zuilekoiji; Jacoba Theodora Maria. d. van H. Wallaart en M. Degenkamp; Yvonne Barbara Lea Maria, d. van J. P'. N. Paulides en H. P. Onxtzigt; Anto- nette, d. van L. Laman en G. Pot: Maria Jacoba, d. van P. J. Bleiji en H. M. van der Meer; Cornelis Igna tius Maria, z. ,van J. C. P. Beenakker en A. D. W. J. Strofcmann; Lamber- tus Johannes, z. van D. Stouten en J. Schlagwein; Willem, z. van T. Star en A. van Egmond: Bastiaantje, d. van B. Hoek en L. Guijt; Abraham d. van H. M. Feelens en P. M. G Vaneveld; Andreas Joannes Joseph us z. van P. van der Voort en J. C. M. de Laaf. Overleden: J. van Tongeren, hvr van W. Oudshoorn 77 jaar; G. den Hoed, hsvr. van P. van der Pot 63 jaar; J. M. Jager, hsvr. van S. Dal- meijer 70 jaar; G. M. Stipdonk, d. 6 weken; M. Mooren, hsvr. van K. de Rijik 66 jaar. vernield. Door de wind is een tuin- loods van de kweker P. R. alhier ge heel uit o'kaar gewaaid, terwijl de schutten daarvan enige meters ver der in een andere kwekerij zijn te recht gekomen- Collecte Huldig ings-comité De huis aan huis collecte gehouden door het huldigings-comité ten bate voor de uit Indië terugkomende gedemo- bihseerde militairen heeft alhier op gebracht de som van f 170.06. VOORSCHOTEN Plechtigheid in Marine-Opkomst- Centrum Gisteren vond met een korte plechtigheid door de com mandant van het M.O.C., de kapt. Luit ter Zee M. A. J. Derksema, de uitreiking plaats van de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, met de zwaarden, aan de sergeant-riiajoor der Mari niers S. Mulder. WASSENAAR Dronken schutter doodde paard. De Leidenaar S., die een biertje te veel had gedronken wilde op de boerderij van een landbouwer aan dc Rijksstraatweg een. geweer probe ren. Onverwachts ging een schot af, waardoor het paard van de landbou wer B. dodelijk in de borst werd ge troffen. Het dode dier werd naar een modelslachtplaats overgebracht. Te gen S. werd pi'oces-verbaal opge maakt. BOSKOOP Blikseminslag Tijdens de hevige onweersbui, die zich Maandagmiddag boven Boskoop ontlastte, sloeg He b'iksem in de tuinloods van de fa. Heyman en Jongenburger, aan het Rijneveld. De gehele zijgevel werd weggeslagen, doch er ontstond geen brand. Gelukkig waren beide fir- manterl buiten op de tuin, zödat er geen persoonlijke ongelukken voor vielen. HAZERSWOUDE (Dorp) Onweer-schade Het onweder dat Maandagmiddag boven ons dorp woedde, gepaard gaande met hevige hagelbuien, heeft in de kwekerijen van verschillende boomkwekers alhier ontzettend veel schade aangericht. Bij de tuinder H. is een groot waren huis met de daarin staande vruchten WEERSVERWACHTING RUSTIG WEER. Aanvankelijk zwaar bewolkt mgt plaatselijk mist, later tij delijke opklaringen. Vrijwel overal droog weer met weinig wind en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. PE RSSPIEGEL j DEMOORATIE. De Gelderlander trekt uit het be kende Leids geval-v. d. Meulen een juiste conclusie: „Dr. Y. J. v. d. Meulen was in 1940 leider van de tandheelk. afd. van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Toen de Duitsers Nederland bezet ten, werd hem opgedragen de tan den te verzorgen van de 12.000 Duit sers, die in de stad waren ingekwar tierd. Dr. v. d. Meulen meende, dat deze verzorging een vorm van hulp verlening aan de vijand was, en wei gerde dit werk te verrichten. De man werd voor deze houding (die hij uit principiële overwegingen meende te moeten aannemen) op staande voet uit de Overheidsdienst ontslagen. Toen de oorlog voorbij was, en Ne derland weer vrij, diende Dr. v. d. Meulen een verzoek tot rechtsherstel dat echter door de desbetreffende minister werd afgewezen. Dit besluit was zeer betreurenswaardig, maar waar Nederland nog een rechtstaat heet te zijn, kwam de dokter in beroep bij het ambtenarengerecht, dat het beroep gegrond verklaarde, de beslissing van de minister vernie tigde, en deze daarmee verplichtte dr. v. d. Meulen een nieuwe positie in Overheidsdienst te bezorgen. Daarenboven werd de minister ver plicht te zorgen voor schadeloosstel ling en rechtspositie. Wij mogen ons in Nederland ge lukkig prijzen, dat een beroep, en daarmeg tevens een correctie op een beslissing (zelfs van een minister) mogelijk is. Dat is een kostbaar de mocratisch goed, waarop we niet zuinig genoeg kunnen zijn!" KANS GEMIST. Het Nieuw Noord-Hollands Dag blad schrijft naar aanleiding van de radio-uitzending van de demonstra tie op de Dam j.l. Zondag: „De demonstratie op de Dam te Am sterdam, waar grote politici en an dere figuren van wereldformaat het woord voerden in het kader van het grote Haagse Congres voor de een heid van Europa, was een wereldge beurtenis. Dus was de radio present, om de uitzending te verzorgen. Niet iedereen kan naar Amsterdam gaan en men wilde toch wel graag iets ho ren. Dus zateji velen met spanning aan de luidspreker. Men had al verschillende sprekers gehoord en na de Belg Hoby zou onze Henri de Greeve komen, Neer- lands meest-gevierde spreker. Maar toen kwam plotseling de omroeper er tussen ep deelde mede, dat de uit zending moest worden gestaakt. De zendtijd van de V.P.R.O., die met de K.R.O. samen deze uitzending ver zorgde, was om. Volgens het schema was de V.A.R.A. weer aan de beurt en Ome Keesje is natuurlijk veel be langrijker dan het ideaal van een Verenigd Europa, waarvoor zo velen hun leven hebben gegeven En nu kan men natuurlijk allerlei argumenten, ook wel houdbare, aan brengen, om de situatie voor het schema te redden, maar wij menen, dat de radio wie dan ook de kans gemist heeft, juist tegenover de roepers om een geforceerde na tionale omroep, om te bewijzen, dat de particuliere omroepen ook grote algemene belangen dat zijn de na tionale toch! kunnen «verzorgen!" ben kunnen neerschrijven. Inderdaad, zoals het er nu staat, is het verraad, met als gevolg, dat het de haat zal doen aanwakkeren en U verstrekt daartoe welwillend het voedsel. Ondergetekende moge U er op at tent maken, dat „verraad" geenszins bewezen werd geacht, ook naar me ning van andere objectieve toehoor ders, getuige de zeer summiere be handeling van de briefjeskwestie en de gedegen bezwaren van de verde diger, mr. Bolsius. Heeft uw verslaggever de verkla ring van een Schwebel niet gehoord over het huis in de Kloksteeg? Hoorde uw verslaggever niet, dat de huiszoeking bij prof. v. Eysinga op last van de toenmalige burgemeester is geschied naar aanleiding van een telefoontje van 'n juffrouw, dat dit huis zo druk werd bezocht? Indien de klacht zou ingediend zijn, zou deze dan voor de betrokken per sonen inwoners „met name ge noemd" zonder gevolgen zijn ge bleven? Had de bezetter feitenmateriaal no dig, om iemand achter prikkeldraad te sluiten? Dat gelooft U toch zeker niet. Hoogachtend, P. Buysrogge, jur. cand. Over wat bij de behandeling van een. rechtszaak voornaam is en wat niet kan verschillend worden geoor deeld. Aan de geachte inzender heb ben wij niet willön onthouden de ge legenheid om het ons gezonden ver slag aan te vullen en naar zijn ziens wijze te corrigeren. Red. WOENSDAG 26 MEI a.s. zul len in de Stadsgehoorzaal te Lei den spreken dr A. A. Olierook Dver „het wezen van het Com munisme" en de heer Paul de Waart over „de practijk van het Communisme". Wat lezers ons schrijven DE ZAAK-KRANTZ. Mijne Heren, Uw verslag over de zaak Krantz zal indruk op het Leidse publiek ge maakt hebben, gezien de opvallende wijze van publicatie en de ruimte, die U in Uw blad er aan geeft. Het is echter evenzeer opvallend voor iemand, die bij de behandeling van die zaak tegenwoordig is geweest, dat t.a.v. feiten, die het zwaarst we gen, Uw verslaggever het blijkbaar niet nodig vond zijn aandacht te ver scherpen, want dan zou hij nooit een dergelijke verdraaiing van feiten heb- LAATSTE BERICHTEN RADIO MOSKOU OVER CONGRES VAN DEN HAAG. Radio Moskou heeft het te Den Haag gehouden Congres voor een Verenigd Europa bestempeld als „een privé-onderneming onder lei ding van Churchill, bijgewoond door Oost-Europese verraders en onte vredenen uit West-Duitsland". TIEN MAANDEN VOOR ZOON VAN „PROFESSOR" POOTJES. Conform de eis veroordeelde de Amsterdamse rechtbank, gistermor gen de jeugdige J. M. Pootjes, zoon van „professor" Pootjes, die zoals bekend wegens aanzetting tot dienst weigering tot een langdurige vrij heidsstraf is veroordeeld, doch sinds dien spoorloos is verdwenen, tot een gevangenisstraf van tien maan den wegens overtreding van de dienstplichtwet. Bij de behandeling van zijn zaak zei Pootjes Jr. gewetensbezwaren te hebben tegen het vervullen van mi litaire dienst, evenzo tegen het ver vullen van burgerlijke dienstplicht, omdat hij voor geestelijke studeert. Op de vraag aan welke universiteit hij dan studeert antwoordde hij: „aan de hoge schooi van mijn vader". De jeugdige Pootjes voegde hier echter onmiddellijk aan toe, dat deze uni versiteit door geen ander gezag wordt erkend dan door dat van zijn vader; VERTREK VAN HET TROEPEN SCHIP „ZUIDERKRUIS". Het troepenschip „Zuiderkruis" zal op Vrijdag 14 Mei as. uit Rotterdam met aflossingstroepen naar Ncderl. Indië vertrekken. De Amerikaanse immigratie-auto riteiten zoeken naar Vincenzi Gio- vine, 37 jaar oud, afkomstig uit Bari, Italië, die Dinsdagnamiddag van het vliegveld Laguardia is verdwenen, terwijl de Nederlandse vliegmachine, waarin hij van Amsterdam naar Cu rasao reisde, stond te tanken. Later werd bekend, dat Giovine door een groep personen was opgewacht. Wanneer de luchtvaartmaatschap pij niet binnen redelijke tijd de Ita liaan kan voorgeleiden, zal zij be boet kunnen worden tot een maxi mum van duizend dollar. RAUTER IN CASSATIE. Naar het A. N. P. verneemt heeft Rauter beroep in cassatie aangete- POSITIE NED. SOHEPEN. Alamak, vermoedelijk 15 Mei van Matanzas naar Puerto Tarafa. Alde- baran, vermoedelijk 12 Mei van Hampton Roads naar Nederland. Al- gorab, 11 Mei. van Genua naar Li- vorno. Alkaid, 11 Mei van Porto Ale- gre naar Santos. Amstelkerk, pass. 12 Mei Lissabon. Blijdendijk, pass. 12 Mei Scillies. Gaasterkerk, 11 Mei van Aden. Grootekerk, 11 Mei te Genua. Raraton, pass. 11 Mei. Minicoy. Ma- doera, 12 Mei van Gibarltar naar Londen. Muiderkerk, 12 Mei van Is- tanboul te Marseille. Prins Alexan der, 15 Mei van Port Alfred naar Quebec. Pr insJoh. Willem Friso, pass. 11 Mei Dover. Prins-Willem van Oranje, 11 Mei. van Montreal naar Chicago. Ridderkerk, 11 Mei van Hongkong. Stad Haarlem, 13 Mei van Narvik te IJmuiden verwacht. Talis- se, 11 Mei te Fremantle. Willem Ruys pass. 11 Mei Socotra. Winterswijk, 11 Mei van Sfav via Ceuta naar Am- si erHam. Zonnewijk, pass. 11 Mei Horta. WOERDEN, 12 Mei. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden werden aangevoerd 90 partijen eerste soort. De prijzen varieerden van 168173. In de 2e soort waren de prijzen 164 167. Handel flauw.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3