Nieuwe aanwinst voor de Leidse Brandweer CHURCHILL IN VOORHOUT DINSDAG 11 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 De Leidse brandweer is weer een auto rijker geworden. Het betreft hier een z.g.n. Engelse redding-auto, die vooral tijdens de bombardementen in Londen en Burmingham werden gebruikt en die voorzien waren van allerlei hulpmateriaal. In ernstig, beschadigde toestand, waaraan ook de zeereis debet is, kwam deze zes cylinder Ford in Lei den aan en werd onmiddellijk onder worpen aan een deskundige behande ling, zodat er tenslotte een gereed- schappenwagen te voorschijn^ kwam, die er zijn mag, zelfs zo mooi* dat ze waardig bevonden is twee weken op de grote Brandweer-tentoonstelling in den Haag te staan. „De mensen denken wel eens, dat wij niets te doen hebben, als er geen brand is, vertelde ons commandant Hagendoorn, maar dat is toch niet waar en hier kunt u het resultaat zien, wat onze eigen mensen in hun anders onproductieve diensttijd zelf gemaakt hebben". De wagen ziet er inderdaad schit terend uit. Niet alleen van buiten, in zijn rood-zwarte lakkleuren, doch vooral van binnen, waar de meest uiteenlopende gereedschappen syste matisch en overzichtelijk zijn opge borgen, zoals een schuimkanon, touw ladders, een draagbaar motorspuitje voor afgelegen plaatsen appa raten voor koolzuursneeuw en tetra, schoppen, bijlen, domme krachten, temperatuurmeters voor hooi- brand een grote ladder, een E.H. B.O.-kist, enz. Deze wagen is aan geschaft om bij grote branden uit te rukken ën de gereedschappen aan te voeren, die een gewone spuitwagen niet meevoert. Deze gereedschappen- wagen kan ook voor andere werk zaamheden gebruikt worden, b.v. het leegpompen van kelders en voor sloop- en takelwerk, zodat de spuit- wagens voor dergelijke werkzaamhe den niet meer behoeven uit te ruk ken. Een aanwinst, die hopelijk nooit gebruikt zal worden, maar die in tijd van nood de Leide brandweer grote diensten kan bewijzen. DRIEVOUDIG JUBILEUM BIJ DE GEMEENTE. Drie vliegen in eenklap werden er vanmorgen in de foyer van de Stadsgehoorzaal geslagen, bij de ju-- bileumviéring van de heer P. Heme- rik, hovenier, die 40 jaar in dienst van de gemeente is, de heer J. B. Hendriksen, chef van de gemeente kwekerij, die evenals de heer J. Wondergem, bewaarder van de Stadstimmerwerf, zijn zilveren ju bileum vierden. De directeur van Gemeentewer ken, ir. D. Boogerd, opende de rij van sprekers en wenste de jubilaris sen nog vele jaren toe, in dienst van de gemeente. Hierbij werden de ge bruikelijke enveloppen aangeboden. Wethouder Jongeleen voelde het niet aan als een formule, om tot de ze jubilarissen het woord te richten, doch deed dit uit een persoonlijke behoefte. De wethouder gewaagde van de goede klank, die de naam Hemerik bij de gemeente heeft, prees zijn ijver en toewijding en toonde zijn liefde voor het vak aan, door in te. gaan op de tuiniers werkzaamhe den, die de jubilaris in zijn vrije tijd verricht. Ook voor de heer Hendriksen had spr. veel waardering en prees de ac tiviteiten van deze jubilaris op het gebied van sport. Met de heer Wondergem had wet houder Jongeleen niet zo veel per soonlijk contact gehad, doch wat hem verteld wordt, getuigt van wel van zijn ijver, waarvan trouwens zijn laatste promotie een bewijs is. De heer A. Galjaard, hoofdopzich ter bij de Plantsoendienst, haalde oude herinneringen op en schetste de ontwikkeling van de beplanting in Leiden. De heer H. J. Barentsen, chef van de, afdeling Bruggen en Waterwer ken sprak over de liefde voor het vak en het verantwoordelijkheids besef, waar het op aan komt, in dienst van de overheid. Speciaal de sociale belangstelling van de heer Wondergem had spr. aandacht. De heer M. H. Noteboom sprak als voorzitter van de jubileumcommis sie en bood de twee eerstgenoemde jubilarissen een enveloppe met in houd, benevens een diploma, en aan de. heer Wondergem een horloge en diploma, terwijl de echtgenoten van de jubilerenden met bloemen verrast werden. Ten slotte sprak de voormalige chef van de Plantsoendienst, de heer Jon. Jonker, namens de Kon. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde, en bood de heer Hemerik een zilveren horloge, met het diploma voor 40 jaar trouwe dienst, en de heer Hendriksen het diploma voor 25 jaar trouwe dienst aan. De heer Wondergem tenslotte werd nog verblijd met een geschenk, namens de ambtenaren. Hem werd een scheerapparaat aangeboden. In de pauze werden alle aanwezi gen, waaronder ook de familieleden der jubilarissen, verversingen aan geboden, waarna de jubilarissen dankten voor de belangstelling, ge lukwensen en aangeboden cadeaux. HET TECHNISCH WONDER „WIREMASTER". Demonstratie bij V. en D. Wij hebben in ons nummer van Zaterdag j.l. reeds een en ander me degedeeld over het nieuwste apparaat op technisch gebied, de „Wiremaster", een apparaat, dat een wonder ge noemd mag worden van techniek. Dit apparaat is gistermiddag voor 'n aan tal genodigden gedemonstreerd bij de N.V. Vroom en Dreesmann door de heer N. v. d. Linden, toonkunstenaar én dirigent en tevens technisch ad viseur van de AVRO. - Deze wees er in zijn inleiding op, dat de techniek voor het culturele leven niet alleen geen vijand is, doch een goede vriend kan zijn. Het tech nisch wonder, dat de „Wiremaster" genoemd wordt is een geheel nieuw type geluidsopname- en weergave- apparaat, dat bijna onbegrensde mo gelijkheden biedt op tal van gebie den. Door dit apparaat wanneer het eenmaal door massa-productie in prijs zal zijn gedaald en daardoor on der het bereik van het, publiek zal komen zal de luisteraar en vooral de toekomstige luisteraar zich schat ten op cultuurgebied kunnen verga ren. Op dit apparaat kan men dus al lereerst de radio beluisteren, maar daarnaast bevat het zelf een opname apparaat, waarop al hetgeen door de radio gegeven wordt, kan worden vastgelegd. Wil men dus een rede voering, die van belang is om be waard te worden, of een muziekuit voering of wat dan ook later nog maals horen, dan heeft men eenvou dig het opname-apparaat in te scha. kelen en de opnamen komt tot stand. Maar de „Wiremaster" kan meer. Immers, wanneer men onverwacht bezoek krijgt, of men wordt aan de telefoon geroepen, kan men de op name eenvoudig door laten gaan met uitschakeling van de loudspeaker. Moet men b.v. om 8 uur de Engelse les beluisteren ën men kan niet aan wezig zijn, behoeft men het opname apparaat slechts van tevoren in te schakelen en de opname komt tot stand. Natuurlijk nog niet onbeperkt, want de opname-filmspoel heeft nog slechts een opname van 70 minuten, maar de opname heeft ook weer dit voordeel, dat men de opgenomen les zolang kan „draaien", dat men haar kent. De opname geschiedt dus op een filmspoel, niet op een gramo- foonplaat. Deze toch is aan slijtage onderhevig en vervaagt, de filmspoel kan men tienduizend keer opzetten en het geluid zal nog. precies hetzelf de zijn. Bovendien, de filmspoel is na ge bruik met één hand- of beter gezegd met een knopomdraaien weer ge schikt te maken voor een andere op name. .Het is voorts bekend, dat zelfs de grootste kunstenaars enige afschrik hebben van gramofoonplaat-opname en daarbij steeds enige nervositeit aan de dag leggen. Dit verdwijnt bij deze opname geheel en op een studiereis door Amerika heeft spr. dit duidelijk gedemonstreerd gezien bij het optre den van een slechts tienjarig musicaal wonderkind. De filmspoel, welke hier gebruikt wordt, bevat een zeer dunne staaldraad, slechts 0.1 m.m. dik, van zeer bijzonder staal, dat magnetisch gemaakt wordt dobr een magnetisch veld. Over deze en r.og andere bijzon derheden weidde de heer v. d. Lin- dep uitvoerig uit, waarna hij begon met de radio-opnamen. Jammer ge noeg werden deze bijna onmogelijk gemaakt door de storingen, veroor zaakt door de zware onweersbui, wel ke zich juist boven de stad ontlastte. Niettemin was het effect van de op name er niet minder om, maar de „eigen" opname, welke hierna werd gemaakt van zang en gesproken woord van de aanwezigen zelf, daar na op de „Wiremaster" weergegeven, liet duidelijk horen van welke bij zondere kwaliteit dit apparaat is Jammer genoeg wij wezen er hierboven reeds op is dit apparaat nog niet in de handel, maar we twij felen er niet aan, of deze „toekomst muziek" zal ook niet zo heel lang meer op zich laten wachten. Wie dit wonder-apparaat zelf wil horen en zien, heeft daartoe a.s. Don- dagdag-, Vrijdag- en Zaterdagmid dag nog gelegenheid bij de N.V. Vroom- en Dreesmann. OUD-RETRAITANTEN VAN DE K. A. B. Geeft u nu spoedig op voor onze jubileum-retraite, van Zaterdag 12 Juni a.s. Ook verschillende orga nisaties, die om plaatsen gevraagd hebben voor hun leden, worden ver zocht deze spoedig, uiterlijk a.s. Za terdag op te geven, daar wij de 15c Mei definitief opgave moeten inzen den aan het Retraitehuis. De comité-leden worden ook ver zocht Zaterdag opgave te doen van eventuele deelnemers, bij J. v. d. Weijden, penningm., Constantijn Huijgenslaan 35, Leiden. ALGEMENE KATHOLIEKE WERKGEVERSVERENIGING. Afdeling Leiden en Omstreken. De sedert korte tijd opgerichte Al gemene Katholieke Werkgeversver eniging, afdeling Leiden en Omstre ken, heeft een vergadering gehouden, welke, wegens afwezigheid van de voorlopige voorzitter, w.erd geleid door de heer W. Schrandt Deze deel de mede, dat de afdeling thans dertig leden telt, en sprak vervolgens een woord van opwekking.om tot dfe ver eniging toe te treden. De vereniging stelt zich ten doel, met inachtneming van de beginselen der Katholieke geloofs- en zedenleer, de godsdienstige, zedelijke en sociaal- economische belangen van haar leden te behartigen. Het Algemeen Secre tariaat te 's-Gravenhage heeft een schat van gegevens, waaruit de leden kunnen vergaren, terwijl spreker met enkele voorbeelden illustreerde, hoe in individuele gevallen belangrijke adviezen waren gegeven. Tot bestuursleden werden gekozen de heren J. A. E. Aalders. P. de Jong, W. Schrandt en S. Wijtenburg. Aan gezien de omliggende gemeenten te- vergadering nog niet sterk vertegen woordigd waren, werden twee plaat sen in het bestuur open gehouden. De bestuursfuncties zullen onderling worden verdeeld. Naar aanleiding van een gedachten- wisseling over de verhouding' tussei stands- en vakorganisaties en ontwik keling van de bedrijfsorganisatie; **Terd besloten een spreker over dl' Ariderwerp uit te nodigen. Fet secretariaat van de afdeling is gevestigd ten kantore van mr. J. O ^ergmeijer, Stationsweg 27, te Le. den. Tel. 20309. Het secretariaat ontvangt gaarn namen en adressen van belangstellen den. K. A. J. Dek. Par. Woensdag avond te kwart-voor acht een be langrijke avond. Welkomstavond voor onze nieuwe aalmoezenier, kap. L. van Vugt. en afscheidsavond van Henk Cambier. We maken er een toffe 'avond van. Zorg dus aanwezig te zijn enop tijd! In de R.K. Centrale Meisjes school voor V.G.L.O. v .d. Werff- straat 98100, zal a.s. Woensdag van 2 tot 5 uur een tentoonstelling wor den gehouden,- waar men de werk stukken, door de leerlingen vervaar digd, kan bezichtigen. WOENSDAG 26 MEI zullen in de Stadsgehoorzaal te Leiden spreken dr. A. A. Olierook over „het wezen van het Communis me" en de heer Paul de Waart over „de practijk van het Com munisme". Feest van de Arbeid te Zoeterwoude Het feest van^de arbeid is door de katholieke arbefders van Zoeterwo'u- de-Dorp met een ongekende schoon heid en verhevenheid gevierd. In de vroege morgen werd de Hoogmis opgedragen tot intentie van de K. A. B. en gingen alle leden ter H. Tafel. Een goede vriend zo begon de voorz. zijn openingsrede, heeft mij bij de voorbereiding gezegd: dit is nu eeiis een goede gelegenheid om er op te wijzen dat er in de arbei ders een grote materiele nood is, maar spr. wil op deze avond, hoe zeer ook deze nood kennende, er op wijzen, dat wij te veel op de materie gericht zijn en dat het hoog tijd is de vervlakking vooral de sociale vervlakking hoger te richten. Er moet bij de arbeiders een geestelijke wel stand komen, als een keerpunt in de geschiedenis, dan alleen zal het mo gelijk zijn het communisme te bestrij den. 'Mej. Joop Keessen ving hierna haar rijk declamatorium aan en wel met een paar gedichten, moederdag waardig, „Aan de huismoeder" er „aan Maria", zo meesterlijk voorge dragen, dat de aanwezigen diep ont roerd werden. Met tromgeroffel en vlaggendefilé van de kapotters werd nu de plech tige zegening van de werktuigen in gezet. Een mannenkoortje onder lei ding van de heer J. Schouten zong de „Veni Creator" en fors klonk uit al ler kelen de geloofsbelijdenis, het „Credo". Dan verrichtte Deken Bont de plechtige zegening van alle werktui gen, voorafgegaan door de gebeden van de priester en de antwoorden van het volk. Het was een schone plechtigheid en aanstonds kwam weer mej. Keessen ons hoger opvoe ren met heerlijke verzen, juweeltjes van literaire schoonheid en goede vertolking. De heer Keessen bracht dank en hulde namens de afd. Rotterdam voor de vastvrijheiti in ide vacantie aan da kinderep in Zoeterwoude. Als bewijs van dank bood de afdeling de om lijsting door mej. Keessen aan. Na de pauze sprak Dré de Wolf en gaarne zouden wij nog een kolom schrijven over deze heerlijke- rede, want zelden hebben wij het zo raak en eenvoudig, zo treffend en overtui gend horen spreken en bovenal zo leerzaam voor de arbeiders. Wat wist deze spreker een juist beeld te geven en vooral de kerk te plaatsen boven de verguizing en het onrecht dat haar wordt aangedaan. Hoe schoon heeft hij gezegd: God maakt geen verkeerde dingen: de ar beid is geen vloek maar een zegen, omdat het een middel ter zaliging is. In elke regel was deze rede raak maar'het sterkst trof ons het plei dooi tot de arbeiders: standsfierheid te bezitten: zich niet te vergooien' met zich zelf te noemen „Jan Boe zeroen" en „Jan met de pet". Nog mooier was zijn aanklacht en smekend woord de jonge arbeiders niet te verpesten door haat en zede loosheid enmaar we eindigen en zeggen tot het bestuur laat dit alles even bezinken enige weken en nog DE BIJ ZIJN LEVEN legendarische man Winston Churchill heeft van morgen een kort bezoek gebrach t aan Voorhout. Het is voor ajle Voorhouters een gebeurtenis gewees t, die zij nooit meer zullen vergeten Mr. Churchill en zijn echtgenote he bben heden het land verlaten en zijn in een privé-vliegtuig van Valkenb urg opgestegen naar Noorwegen, docb alvorens Nederland achter zich te la ten, zijn zij beziweken voor de hof felijke aandrang van het gemeente bestuur van Voorhout, om al was het maar kort een kijkje te kom en nemen van de bloemen-mozaieken De bollenvelden zijn welhaast uit gebloeid, doch men had grote voor raden tulpen in koelka'ders bewaard opdat er toch nog iets voor de grote man te zien zou zijn. Groot was de teleurstelling, toen het bericht-kwam, dat mr en mrs Churchill het week end gingen doorbrengen op het Loo, en dus Zondag niet naar Voorhout konden komen, zoa's te voren was aangekondigd. Aan de diplomatie van het gemeentebestuur is het te danken, dat dit bezoek nu op vandaag was gesteld. De gehele bevolking was uitgestroomd; vlaggen waaiden uit alle huizen. Iedereen hoopte, niemand, die met volle overtuiging geloofde, vooral niet meer, toen de tijd steeds meer verstreek en het reeds de elf uren naderde, het tijdstip, waarop Chur chill van Valkenburg zou vertrekken. In het gemeentelijk park was een mozaiek neergelegd ter „Nationale Herdenking", met de in bloemen uitgebeelde plaat van het meisje naast de overwinnings-zuil met de Nederlandse vlag. Speciaal voor dit bezoek was een stenen trapje ge bouwd, om bij het mozaiek te kun nen komen. Voor het raadhuis strekte zich een mozaiek met de vaderlandse en Engelse vlag uit. Dan waren er nog bloemen-tapijten in particuliere tuinen en een heel ge slaagd mozaiek vaft de Kath. Arb. Beweging, naast de spoorlijn. Bij de Nagel-brug stonden de broeders en de leerlingen van de B. N. S. opgesteld met een heir van internationale vlaggen. De muziek korpsen van de school waren keurig geüniformeerd in rode pakken en als matrozen. Voor het Raadhuis wachtten de burgemeester van Voorhout en zijn echtgenote, de wethouders, en ge meentesecretaris, burgemeester Lam- booy van Lisse met zijn echtgenote en de gemeentesecretaris, de heer Van Dijk. De klok op het raadhuis begon te luiden ten teken, dat mr. en mrs. Churchill uit Den Haag waren ver trokken. Op de Rijksweg bij het Groene Kerkje zouden zij worden opgewacht door de motor-.politie, die hen naar Voorhout zou vóór gaan. Het duurde echter zo lang, dat iedereen begon te twijfelen. De schoolkinderen, die, met oranje- strikken rond het mozaiek v.oor het raadhuis stonden opgesteld, begon nen alvast in spreekkoor „Churchill! Churchil!" te roepen. Iedere voorbij gaande auto werd toegejuicht en toen er juist te 11 uur, het ogenblik, dat Churchill van Valkenburg zou opstijgen, een vliegtuig laag over trok, riep men: „Daat gaat hij!" Maar op 't zelfde moment kwamen de motoren van de politie aan-dave- ren. Groot gejuich. Zwaaiende han den. Daar was Churchill opge wekt, jeugdig, natuurlijk met een reus van een sigaar in zijn mond. De burgemeeester begroette het echtpaar op Voorhoutse grond. Me vrouw de Graaff bood een ruiker rode tulpen aan, waarna twee als Vo- lendammertjes geklede jongetjes. Jan Lindeboom en Piet v. d. Hulst Thzn. een kistje sigaren en een doos nieuwe rose Darwintulpen presen teerden. Te voren hadden zij ijverig geoefend, wat zij in het Engels zeg- eenmaal door Dré herhalen, dan krij gen we mannen van de arbeid, hun schone stand waardig. Joop Keessen declameerde, speelde in allerlei toonaarden in sappig Vlaams in meeslepend middeleeuws mooi, mooi alles even mooi. Voorzitter van der Ploeg, het is niet teveel gezegd in het slotwoord, het was een unicum en het moet ons uit de pen: de andere standen kun nen een voorbeeld nemen in de daad kracht van de K.A.B. ZOÈTERMEER Op voetbalveld doodgebleven. Zaterdagmiddag is, op een voetbal veld in Voorburg, het lid van de ver eniging D.S.O., J. Sebel, tengevolge van een hartverlamming overleden De wedstrijd was ongeveer 10 minu ten aan de gang. De overledene was 28 jaar oud en laat zijn echtgenote en 2 kinderen achter. NOORD WIJKERHOUT Aanrijding met dodelijke afloop Terwijl het tragische ongeval van het tien-jarig zoontje van de heer J. de K.. nog vers in het geheugen ligt, heeft hedenmorgen een aanrijding plaats gevonden, dat aan de twaalf jarige knaap P. Versteegc. uit Noord wij kerhout het leven heeft gekost. Omstreeks kwart voor acht kwam V. per fiets op de smalle Dorpsstraat aanrijden, uit de richting Noordwijk, terwijl uit de richting Dorp een zand- wagen van de fa. C. uit Oegstgeest, aankwam. Deze passeerde een" stil staande wagen, waarvoor een paard gespannen was, en moest daarvoor helemaal links van de smalle straat rijden, zodat V., die op hetzelfde ment de stilstaande wagen passeerde, geen ruimte meer had en noodge dwongen het trottoir opreed, waar hij tegen eep muur opbotste, van de fiets viel en onder de zandwegen terecht kwam, zodat het achterwiel over hét lichaam reed. De knaap was1 op slag dood. De politie heeft her lijk in be slag genomen en naar de kliniek van Het Wit-Gele Kruis vervoerd. De zandwagen werd eveneens in beslag genomen, terwijl de politie een onder zoek zal instellen naar de schuld vraag. gen moesten, maar of daar veel van terecht gekomen is?! Het sigarenkistje was aan de bin nenzijde beschilderd met het wapen van Voorhout op een bloemenveld, met een opdracht namens het ge meentebestuur. De tulpen gingen vergezeld van een oorkonde, waarin werd medege deeld, dat deze tulp, speciaal in Voor hout gekweekt, de naam „Winston Churchill" zou gaan dragen. De heer en mevrouw Churchill toonden zich vanzelfsprekend zeer ingenomen met de geschenken, waar na mr. Winston de wens te kennen gaf: „de mooie dingen te zien, die u daar in bloemen hebt neergelegd." Het gezelschap onder wie ook mrs. Nicholson, de echtgenote van de Engelse gezant begaf zich naar het Herdenkingsmozaiek, even stiho'u- dend toen een koor van mannen en jongens het Engelse volkslied speel de. waarna mr. Churchill een V met zijn vingers maakte, waarop weer groot geujich volgde. Vervolgens bekeken de hoge gas- en op hun gemak de andere mozaïe ken, waarbij mr. Churchill, zoals ge woon1 ijk alleen maar tevreden en goedkeurend rondkeek, terwijl mrs. Churchill luidde de aanleg prees. Er werd druk gefijmd; er wei-den vele handtekeningen gezet; er werd druk gejuicht. Na ongeveer tien minuten bekeken toegejuicht, befilmd en bejubeld te zijn, nam het echtpaar weer plaats in de vorstelijke Rahs Royce, maar toen kon de gast niet vertrekken, omdat de bomen van de spoorweg gesloten waren, om de „Parijzenaar" te laten passeren. Toen de internationale trein door geraasd was. vertrok ook de interna tionale man stormachtig toege juicht en gewuifd door de bevolking van Voorbout. Winston Churchill ontving gis teren een Voorhoutse deputatie. Mer\ schrijft ons uit Voorhout: Gisterenmorgen half 12 had Win ston Churchill op de Engelse am bassade een Voorhoutse deputatie ontvangen. Het gezelschap bestond uit de he- n burgemeester drs. C. N. de Graaff, de gemeente-secretaris de heer d. Aardweg, de wethouders P. v. d. Hulst en H. L. Lindeboom,, het ïaadslid J. Koomen als Engels spre kende vertegenwoordiger van dit college, J. G. A. Biermann als per soonlijke begeleiding van de burge meester en H. N. M. Roozen, de plaat selijk correspondent van dit blad. Het geheel was een persoonlijk initiatief van burgemeester De' Graaff en op touw gezet in samen werking met jhr. Boreel voorzitter van het A.N.V.V. en mej. Jordaans, secretaresse van het provinciaal V. V.V. met de bedoeling de mogelijk heid te scheppen, om de heer Chur chill Voorhout als een der mooiste ge meenten in de bollenstreek te laten den, en tevens de prachtige mozaie- -:en o.a. het schitterende mozaiek van het bevrijdingsembleem. Alvorens tot dit bezoek over te gaan, wilde de heer Churchill eerst een deputatie uit de gemeente ont vangen. Op de Engelse 'ambassade werden wij ontvangen in de ontvangkamer door Lady Nicholson, de echtgenote van de Engelse gezant, waarna wij ons raar de studeerkamer begaven. Na enig wachten verscheen hier de grote Churchill, en maakte onge dwongen met een ieder van ons ken 's. Enige ogenbliken later comple teerde mrs. Churchill het gezelschap en nodigde ons uit plaats te nemen in de Drinkroom, waar een aperitief werd geschonken. In ongedwongen sfeer vertoefden wij hier pl.m. 25 minuten. De dames stelden buiten gewoon veel belangstelling in de ve le bloemen, welke wij hadden mee gebracht, en stelden vele vragen aan gaande de teelt der bloemen, welke vragen door de heer Koomen als vak man werden beantwoord. De auto kwam voor. De heer Churchill nam van ons alle af scheid. met de belofte zijn reis naar het vliegveld Valkenburg 5 minuten in Voorhout te onderbreken. Vol daan gingen wij huiswaarts. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg Dat kèn. Met dat luttele beetje Kru- schen S^lts. iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende or ganen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverheden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt na een nacht van weldadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of Drogist. Hevig onweder Een hevig onweer, gepaard gaande met slagregens en kletterende ha gelbuien, woedde gistermiddag boven een groot gedeelte van ons land. De Bildt vertelde ons hierover: „om twaalf uur gistermiddag is van België uit een front van onweers buien ons land binnengetrokken over een linie van Vlissingegn tot Maas tricht. Om vier ulir gistermiddag had dit front een lijn bereikt van Zand- voort tot Nijmegen. Het onweer ging op verschillende plaatsen gepaard met flinike hagelval." In Leiden zag men zich plotseling verplaatst in de dagen der Egypti sche duisternis. De auto's reden met de lichten aan, evenals verschillen de trams. Ook in vele woonhuizen en kantoren, draajde men de lichten aan met het gevolg, dat door de on voorziene en plotselinge toename van het electriciteitsgebruik het licht énkele minuten zwakker werd en op sommige plaatsen helemaal uit ging. Om kwart over vier rukte de brandweer uit naar Janvossensteeg 57, waar een schoorsteen van het dak geslagen was. Zij behoefde ech ter geen dienst te doen. De ladder wagen vertrok om kwart voor vijf naar Hoge woerd 71, waar een grote spiegelruit was ingewaaid.. De mo torspuit ging om vijf uur op stap, om op Hooigracht, Schelpena^e, Vrou- wensteeg, Beestenmarkt, Vliet, Plant soen en Parkstraat, ondergelopen percelen leeg te pompen. Ook ver trok een motorspuit naar de Gene- stetstraat, waar een houten schuur, in gebruik bij de veehouder S., dooi de storm in elkaar gezakt was. Ge lukkig bevonden zich geen personen of vee in de schuur, zodat dit onge luk zonder persoonlijk letsel afliep. Tenslotte sloeg de bliksem in, in een woning op de hoek van de Da Cos- tastraat en de Toussaintkade, waarbij schade aan het dak werd aangericht. Het treinverkeer van Rotterdam met Den Haag werd korte tijd ge stremd; op het N. S. terrein te Leidschendam sloeg namelijk de bliksem in de bovenleiding. Tussen Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen. De treinen uit Utrecht reden daarna op verkeerd spoor en dit veroorzaakte ook enige vertraging. De gewassen te velde, vooral de aardappelen, andijvie, sla en bloem kool hebben erg geleden. BEURSOVERZICHT. Ter beurze van Amsterdam bestond gisteren aanvankelijk wederom een zwakke stemming. Vrijwel alle fond sen waren aan aanbod onderhevig en dezelfde factoren, welke verleden week een druk op de markt uitoefen de, waren thans klaarblijkelijk onver minderd werkzaam. In tal van fond sen ging het tamelijk levendig toe, zij het dan ook dat de handel over het geheel genomen geen grootse vormen aannam. Vanzelfsprekend ging de aandacht in de eerste plaats uit naar de aandelen Deli Mij., die gisteren exclaim werden verhandeld en naar de claims. Bij een vorige slotprijs van 213 werden oude aandelen Deli Mij. exclaim op 155 ingezet. De claims wa ren belangrijk lager dan de theoreti sche waarde en de eerste transacties werden afgesloten tegen circa 142 gulden. Op deze prijzen bleef nog aanbod bestaan, met het gevolg dat de aandelen Deli Mij. zij het onder de nodige schommelingen, naar be neden gingen tot 148, terwijl de claimt zelfs daalden tot 120 gulden. Toen echter trad een vrij flink herstel in en bij het Hot golden de aandelen Deli Mij. circa 158, terwijl de claims na te zijn opgelopen tot 142 gulden, tegen het scheiden van de markt te gen circa 137 gulden van eigenaar verwisselden. De gehele markt ver toonde een overeenkomstig beeld als de aandelen Deli Mij. LAATSTE BERICHTEN MINISTER LIEFTINCK EN GÖTZEN NAAR INDIë. Naar het A. N. P. verneemt zullen de ministers mr. P. Lieftinck en L. Götzen zich onmiddellijk na Pink steren naar Nederl. Indië begeven, teneinde met d? autoriteiten aldaar financiële besprekingen te voeren. DE BESPREKINGEN TUSSEN SMITH EN MOLOTOF. Generaal Bedell Smith heeft te Berlijn verklaard, dat de Sowjets het vertrouwen geschonden hadden door publicaties te doen over zijn bespre kingen met Molotof. Hij zeide, dat deze besprekingen als „volkomen vertrouwelijk" beschouwd te heb ben. NOG GEEN C.A.O. IN GRAFISCHE BEDRUVEN. Ondanks het feit, dat het C.A.O. in de Grafische Bedrijven op 8 Mei j.l. is afgelopen, is men er nog niet in geslaagd een nieuwe C.A.O. in wer king te stellen. Deze vertraging is het gevolg van langdurige onderhan delingen met 't College van Rijksbe middelaars, dat bezwaar heeft tegen de door partijen overeen gekomen lonen. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, 10 Mei van Townsvil- le. Alderamin, 10 Mei van Genua. Alidra, 8 Mei van Genua. Averdijk, 10 Mei op 330 mijl Zd. West van Land's End. Congostroom, 10 Mei van Loanda naar Pointe Noire. Gro- tekerk, 10 Mei te Marseille. Hugo dc Groot, pass. 10 Mei Kreta. Java, 10 Mei van Port Lincoln naar Fremant- le. Johan van Oldenbarnevelt, pass. 10 Mei Kreta. Kota Baroe, 10 Mei van Semarang naar Soerabaja. Leerdam, 9 Mei van Philadelphia naar Alba ny (New York). Lemsterkerk, 11 Mei van Antwerpen. Lutterkerk, 10 Mei te Bahrein. Oranje, 11 Mei van Am sterdam te Batavia. Sibajak, pass. 11 Mei 2 uur Finisterre. Stuyvesant. pass. 10 Mei Ouessant, Utrecht, 2 Mei van Trinidad naar Los Angelos. Aagtekerk, 11 Mei van Townsville te Brisbane. Aldabi, 10 Mei van San tos naar Montevideo. Amstelkerk, pass. 11 Mei Finisterre. Colytto, pass. 11 Mei Finisterre. Delftdijk, 10 Mei van Christobal. Ena, 11 Mei. van Curagao naar Gibraltar. Noordam, 10 Mei van Rotterdam te New York. Prins Johan Willem Friso, 11 Mei v. Antwerpen naar Montreal. Stentor, 11 Mei van Thessaloniki te Hamburg. Tibinta, 10 Mei van Quebec naar Am sterdam. Tiberius, pass. 11 Mei Our' sant.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3