Heerenveen neemt de leiding A S C verliest beslissingswedstrijd Nederland begint met 5-0 zege op Spanje Botwinnik Wereldkampioèn MAANDAG 10 MEI 1948 BE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 KFC en SVV promoveren Degradatie van A S C Heerenveen heeft het landskam pioenschap als 't ware in handen ge kregen door de 1O-zege, welke zij op B.V.V. hebben behaald. Lenstra bleek te sterk voor de Bosse club. Go Ahead werd met 41 door P. S.V. verslagen, zodat de stand nu is: Heerenveen 7 5 1 1 11' 2013 B.V.V. 6 4 119 11— 4 G. Ahead 7 3 1 3 7 14—16 P.S.V. 7 2 1 4 5 12—13 E.D.O. 5 1 2 2 4 5—10 Haarlem 5 1 5 2 1016 Voor de promotie in West I wist K.F.C. met 40 van RFC te win nen, zodat de Koogers weer naar de eerste klasse zijn teruggekeerd. K.F.C. 4 3 1—1 10— 1 R.F.C. 4 112 3 1—3 U.V.V. 4 2 2 2 1—3 Ook in Afdeling II werd het pleit beslecht, want SVV slaagde er zo waar in met 21 van Emma in Dor drecht te winnen. S.V.V. 4 3 1—7 12— 5 Emma 4 2 115 12— 5 Excelsior 44 317 Voor A.S.C. is het pleit beslecht. In een slecht gespeelde wedstrijd wist H.P.S.V. met 3—1 te winnen, zodat A.S.C. degradeert naar de 4e klasse. Lugdunum slaagde er in een 10 overwinning te behalen op VND, zo dat de Leidse groenwitten nog niet kansloos zijn. Roodenburg 4 2 1 4 44 Lugdunum 4 2 2 4 86 V.N.D. 3 1 2 2 5—7 In de andeer afdelingen is de situa tie als volgt: AFDELIN GIII. Hengelo 5 3 2 6 11— 6 T. E. C. 5 3—2 6 8— 9 Vitesse 5 2 3 4 6— 8 P. E. C. 5 2—3 4 5— 7 AFDELING IV. K- E. S. K. 3 2—1 '4 7— 3 Helmond 4 2 2 4 9— 5 Dosko 3 1 2 2 4—1-2 AFDELING V. Sittard 4 2 11 5 12— 8 Kerkrade 4 2 11 5 8— 7 Vlissingen 4 1 3 2 4— 9 DE OEFENWEDSTRIJDEN TEGEN DE WOLVERHAMPTON W. Zoals wij reeds meedeelden zullen Nederlandse bondsploegen twee oefenwedstrijden spelen tegen de Wolverhampton Wanderers, de be kende club uit de eerste divisie •Van de Engelse League, en wel op Woensdagavond 12 Mei in het Feyen- oord Stadion te Rotterdam en op Vrijdagavond 14 Mei in het Olym pisch stadion te Amsterdam, Het bondselftal voor de ontmoe ting te Rotterdam is als volgt samen gesteld: doel, Landman, Neptunus; achter: v. Bun, MW en Alberts. Vi tesse; midden: Stoffelen, Ajax, Ter louw, DCV en de Vroedt, Feijenoord; Voor: v. d. Tuyn, HDVS, Rijvers, NAC Roozenbung, Neptunia, Wilkes, Xer xes en Abe Lenstra, Heerenveen. Reserves: De Mundk, Sitt. Boys, v. d. Sluys, BW» Koers, Xerxes, Clavan ADO en Beun Xerxes. Te Amsterdam verschijnt het ibondselftal in deze opstelling: doel de Munok, Sitt. Boys; achter: Spel, DWS en de Boer, Volewijckers: mid den: Biesbroek, RCH, Beenhakkers, NAC, en Temming DOS; voor: v. d. Tuyn, HDVS, Schaap, 't Gooi, Dissel koen. AFC, v. Dijk, Ajax en Mulders P.S.V. Reserves: Landman, Neptunus, Everse, Neptunus, v. Veen, Ajax, Fan ger, DWS en Bil jouw, Zeeburgia. U.V.S.—H.B.S. 4—3. UVS is er in geslaagd, door een verdiende overwinning op de le klas- ser HBS, zich in de volgende ronde der bekercompetitie te plaatsen. In de eerste helft ging de strijd gelijk op en neer en reeds dadelijk ontstpnd er een gevaarlijk moment voor het HBS-doel. Na ongeveer 10 min. on dernam UVS een snelle aanval, waar uit T. Kantebeen het eerste doelpunt wist te scoren (10). Wij noteerden hierna een prachtige kopbal van J. de Wolf uit een voorzet van J. Sloos, doch de staander bracht redding. De HBS-aanval gaf meermalen keurige staaltjes technisch spel te zien en wanneer v. d. Vegte de bal na 15 min. in vrije positie kreeg toegespeeld, wist hij de Breyer met een onhoudbaar schot te passeren (11). Beide doelen verkeerden beurtelings in gevaar en na 30 min. wist v. d. Vegte met een prachtige kopbal de leiding te ver overen (12). met welke stand de rust inging. De tweede helft begon met diverse aanvallen op het UVS- doel en reeds in de eerste 3 min. kreeg HBS 4 corners te nemen. Dan werkte UVS zich los en de beide vleugelspe lers Sloos en Verhoogte wisten diver- se gevaarlijke aanvallen op te zetten, waarvan het binnentrio echter niet wist te profiteren. Uit een vrije trap plaatste Verhoogt het Ieder scherp voor doel en J. de Wolf kopte keurig in (22). Deze stand was echter van korte duur, want nadat de linksbui. ten van HBS een vrije kans voor open doel had gemist, wist Langelaan na goed doorzetten te doelpunten (23). Wanneer na 25 min. J. Devilee een HBS-voorzet met zijn hand onder schepte wees de scheidsrechter naar de beruchte stip. v. d. Vegt zal het vonnis vellen, doch zijn schot ging naast. Van dit ogenblik af, nam UVS het spel geheel in handen. B. Wal laart leidde een keurige aanval in, plaatste de bal naar Verhoogt, een voorzet volgde, en uit een schermut seling werd de bal in het doel ge werkt (33). HBS kon het tempo iZATERDAGMTODAGELFT ALLEN VAN NEDERLAND EN BELGIë SPELEN GELIJK. De voetbalwedstrijd, die Zaterdag te Antwerpen werd gespeeld tussen de vertegenwoordigende Zaterdag- middag-elftallen van België en Neder land, eindigde in een 22 gelijk spel. De doelpunten werden voor Ne derland gemaakt door linksbuiten Van der Bend en midvoor Verdoes. niet meer volhouden en UVS bleef sterk in de aanval. Na 35 min. volg de een prachtige voorzet van Ver hoogt en J. Sloos kopte schitterend in (43). Nadat de UVS-doelman nog een fel schot had gekeerd en het HBS-doel nog enkele benauwde ogen blikken had doorgemaakt, kwam het einde van deze-spannende en fraaie wedstrijd. LUGDUNUM—V.N.D. 1—0. Door deze overwinning hebben onze stadgenoten nog een kleine kans behouden en wanneer V.N.D. er in slaagt thaus van Roodenburg te winnen, staan alle ploegen weer ge lijk. Lugdunum en speciaal hun ach terhoede hebben zeer goed gespeeld, met keeper Oudshoorn als uitblinker. Ging het in 't begin wat stroef en moest de thuisclub alles op alles zet ten om doelpunten te voorkomen, eindelijk was het gelukt voor Lug dunum, toen een voorzet van links door Verhoeven jammerlijk wérd gemist, maai- Vermond kon inschie ten (1—0). Ondanks heftige aanval len van VND bleven verdere doel punten uit. De tweede helft is voor de thuisclub het beste gedeelte ge worden, voornamelijk door stug te verdedigen, terwijl de aanvallen, nu van de thuisclub, gevaarlijker wer den. VND had geluk toen Kommer en Verhoeven, buiten bereik van de keeper, tegen de lat schoten. VND gaf zich echter niet gewonnen en te gen 't einde werd nog geprobeerd het spel te forceren. Nu echter toonde de Lugd. achterhoede haar grote waar de en wist van Pijlen een bijna ze ker doelpunt nog uit het doel te wer ken. Onder grote spanning kwam het einde van deze voor Lugdunum goed gespeelde wedstrijd. Docos. In de tweede ronde om deL.V.B.-Sleutels is het Docos in een slappe wedstrijd, met niet minder dan 5 invallers, gelukt Roodenburg II een 30 nederlaag toe te brengen. Voor rust nam Docos, door toedoen van v. Dam en M. Smits, een 20 voorsprong, welke na rust door P. Dubbeldeman werd vergroot 30. Docos 3 bracht het er in de serie- wedstrijden van Leidse Boys zeer slecht af. In de eerste ronde werden zij met 51 gekraakt door LFC 4. D.O.S.R. DOSR I vervulde de nederige taak om de voorwedstrijd tegen Teylingen II te spelen en een begrijpelijk verdiende 61 overwin ning te boeken. Voor de promotie-de gradatiewedstrijd DOSR IIAlphia II bestond een grote belangstelling. DOSR II heeft het ook in haar 2e wedstrijd niet tot een overwinning kunnen brengen. Met 21 moesten zij in Alphia II haar meerdere erkennen. DOSR III op bezoek bij Lisse behaal de aanvankelijk met de rust een 20 voorsprong. Na de rust brachten de Lissenaren de stand op 42, waarna DOSR 43 en Lisse tenslotte het ge heel overspeelde en de stand tot 143 in haar voordeel wist op te voeren. Foreholte. De bezoekende ver eniging „Postalia" uit Den Haag is er niet in geslaagd Dodge" van vorige week te overtreffen. Kwam deze met 2 overwinningen en 1 gelijk spel uit de strijd totaal 5 punten, Postalia behaalde 3 punten. De uitslagen lui den: Foreholte 1Postalia 1, 22; Foreholte 2Postalia 2, 12; Fore holte 3Postalia 3, 21. V.VX.V. De senioren hadden een vrije dag en lieten het daarom aan de junioren en aspiranten over de rood-groene kleuren hoog te hou den. Erg hoog is het niet gekomen, want van de 6 punten'kwamen. er maar 2 binnen. Daarvoor zorgden de a-asp., die Zaterdagmiddag thuis met 40 van Warmunda asp. a wonnen. De b-asp. verloren met 10 van de dito's van Warmunda. Zondag speel den de junioren A thuis tegen R.K. A.V.V. A en kregen met 62 de kous op hun kop. Al met al een mager re sultaat. V.V.O. Het was Zondagmiddag de le maal dat Kagia I en II op het Oud-Adese voetbalterrein verschenen. De beide elftallen van V.V.O. hebben zich van hun beste zijde laten zien, door tweemaal met 'n gelijk spel uit de strijd te komen, respect. 11 en 3—3. A S. C., HET ROEMRUCHTE LEIDS ROOD ZWART, ontsproten uit het oude en oudste Ajax, heeft zich gisteren naar de vierde klasse gedocterd door de beslissingswedstrijd tegen H.P.S.V. met 3—1 te ver hezen, cijfers, die wel ten duidelijkste de onmacht tonen van A. S. C. En dat m een wedstrijd, welke zeker met 50 gewonnen had moeten wor den, gewonnen ook had kunnen worden, indien de spelers ook maar enigszins overtuigd waren geweest van hetgeen er deze middag op het spel stond: het behoud van een derde Idasser voor Leiden, dat op voet- balgebied toch maar een allermiserabelst figuur slaat. voldoende gedurende de gehele wedstrijd en ook het derde doelpunt had Koch door een betere opstelling moeten verhinderen en dat hij zich bij de twee eerste van de bal liet izetten hetgeen, gezien de situatie, te verwachten was, kunnen wij niet toegrijpen. Wat zullen we verder nog van dit drama vertellen? We hebben er te veel woorden reeds aan gewijd. Langhout scoorde na 13 min. op fraaie wijze het eerste doelpunt en dat terwijl A. S. C. voordien en ook nadien een tekort aan techniek, en een voortdurende loomheid en traag heid aan de dag legde, dat H. P. S. V. steeds aan bod was. Langhout kreeg daarna nog tweemaal een kans tot doelpunten, doch hij had toen geen geluk, ook al doordat hij alles alleen moest doen. Na de rust werd het hopeloze spel voortgezet en de onmacht van H. P. S. V. tegen zulk A. S. C.-spel bleek wel hieruit, dat eerst na 22 min. de gelijkmaker kwam, toen na een afgeslagen cor ner de bal terug kwam voor doel en Koch eenvoudig opzij werd geduwd, toer. hij gereed stond de 'bal weg te werken. En datzelfde herhaalde zich, toen v. Berge Henegouwen de bal na een afgeslagen aanval eenvoudig voor de voeten van rechtsbuiten El- brink trapte, die op doel schoot en toen Koch opnieuw het leer wilde grijpen, werd hij opnieuw van de bal gezet. Daarmede was het pleit voor A. S. C. beslecht, hoewel van Duyn nog de kans van de dag kreeg, toen hij eens de bal maar voor'het intrappen, had, maar hopeloos miste. H. P. S. V. rook 'het derde klasse schap en in de laatste minuten pro fiteerde midvoor Brilman van een kans. welke hem door verkeerd op stellen van Koch geboden werd. Daarmede kwam het einde van het drama. 3-1 Nederlaag tegen HPSV Een zo.slechte wedstrijd als de be slissingswedstrijd gisteren op het V. U. C.-terrein te Den Haag was, waarbij het ging om de vraag of A. S. C.* haar derde-klasseschap zou behouden dan wel H. P. S. V. haar intrede in de derde klas zou doen, hebben we slechts zelden gezien. Er zat niet het minste élan in het elftal, dat gisteren voor het behoud van A. S, C. s derde klasseschap moest vech ten, ja moest vechten, verplicht als het dit was ten opzichte van oude traditie en toekomend geslacht, ten opzichte ook van zichzelf en van het bestuur, dat zulks redelijkerwijs mocht verwachten. En het was niets, niets van dit alles. Als we het A. S. C.-elftal op de keper beschouwen, dan verdiende het niet anders dan hetgeen gisteren zijn deel was, want het vertoonde spel was allerdroe vigst en als we punten zouden moe ten geven voor de spelers, dan kwa men er al dadelijk drie met een dik ke, vette nul uit de bus, nl. van Duijn, de Troye en Anitoa, die niets, maar dan ook niets goeds hebben laten zien, en die evengoed niet hadden kunnen medespelen of door spelers van het derde en vierde be ter te vervangen waren geweest. De restoch, zij probeerden er iets van te maken. Piet Mooten sjouwde, zou als stuwende kracht van een actieve Voorhoede heel veel goeds hebben kunnen doen, doch bij ge brek daaraan was al zijn werken voor niets. Langhout was de beste in de voorhoede, doch behalve zijn eer ste fraaie doelpunt, dat algemeen bewondering wekte en hem een spe ciale bewaking deed bezorgen, was hij erg onfortuinlijk met zijn schoten, van welke er enige zeker beter lot hadden verdiend. De middenlinde werkte wel, maar dat werk was niet effectief genoeg en van de achterhoede dient eigen lijk (hetzelfde gezegd. Het %weede doelpunt der Hagenaars was een di rect gevolg vanhet slechte wegwer ken van de Leidse achterhoede en., daarmede werd tenslotte het pleit ten nadele van A. S. C. bezegeld. Anders hadden we het nog niet ge weten! En als we dan, wat men zal mo gen noemen, A. S. C. hiermede „af gemaakt" hebben, dan kunnen we toch ook niet anders zeggen dan dat H. P. S. V. ook allerminst een pracht- wedstrijd speelde. Verre 'van dat, want doelpunten maken kunnen ook zij niet. En als men dan zegt, dat zij toch maar fijn drie doelpunten- heb ben gemaakt, dan moeten we daar bij opmerken, dat de twee eerste verkregen werden op absoluut onge oorloofde wijze, door nl. de Leidse keeper eenvoudig van de bal te zet ten. Dat scheidsrechter Roodenburg dergelijke doelpunten toekent als geldige, kunnen wij ons niet begrij pen. Hoe dit echter ook zij, het feit tekent de voorhoede-kracht van H. P. S. V. Die kracht bleek trouwens N. R. M. WINT ZILVEREN MOLEN VAN Q. H. B. Zaterdagmiddag te 2 uur vertrok de voetbalvereniging van de Roto gravure met supporters in twee auto bussen van Leiden naar Amsterdam, om de jaarlijkse wedstrijd tegen G. H. B. te spelen. Het was ditmaal voor de N. R. M.-ers een zeer belangrijke wedstrijd, want indien deze wedstrijd door de Leidenaarswerd gewonnen, dan zou het de derde keer zijn en zouden de Leidenaars in het bezit komen van de zilveren molen, het geen nu inderdaad het geval is ge weest. De wedstrijd begon om half vier en de N. R. M.-ers pakten da delijk goed aan. Na 20 min. was het evenwel G. H. B., dat wist te scoren en even voor rust maakte van Well gelijk. Na de rust was het een heen en weer golvende wedstrijd, waarbij- de voorhoede van N. R. M. zich da nig deed gelden. Al spoedig gaf van Well zijn club de leiding, van der Mark zorgde voor het derde (31) en voor het vierde doelpunt (41) waar G. H. B. niets meer tegenover kon stellen. Vanaf deze plaats har telijke gelukwensen aan N. R. M. Blauw ZwartExcelsior 1920 53. Voor de bekerronde speelde Blauw-Zwart aan de Katwijkseweg tegen Excelsior. In de aanvang "was Blauw-Zwart direct in de meerder heid. Er werd goed samengespeeld en er dreigde meermalen gevaar. Toch weet de Excelsior-verdediging stand te houden. Na ongeveer 10 minuten, wanneer BI.-Zwart wederom een goe. de aanval opzet, wordt deze met een hard schot besloten en is de stand 10. Excelsior komt dan wat meer los, maar de voorhoede brengt het niet yerder dan de verdediging. Als er ongeveer een half uur gespeeld is, gaat Excelsior goed combinerend op de Bl.-Zwartveste af en wordt de kee per gepasseerd (11). In het laatste kwartier domineert Bl.-Zwart weer en wordt de stand tot 31 opgevoerd. Na de rust is Excelsior enkele minu ten in de aanval, ihaar de voorhoede moet het steeds tegen de Bl.-Zw.-ver- dediging afleggen. Bl.-Zwart komt dan weer aan bod en voert de score op tot 5—1. Er moet dan nog onge veer 10 minuten gespeeld worden. De Blauw-Zwarten nemen de zaak dan, wat lichter op, met het gevolg dat Excelsior meer aanvallend ton optre den en met succes, want binnen een paar minuten is de stand 53. Dan vindt Bl.-Ztvart, dat het te erg wordt, en wordt er weer beter aangepakt. De Excel&ior-achterhoede weet even wel stand te houden, zodat er niet meer gedoelpunt werd. De leiding was bij de heer Koppenschaar in uit stekende handen. Voor de wedstrijd werd aan C. Ruijgrok, die geruime tijd afwezig is geweest in het buitenland," en thans weer in de gelederen is teruggekeerd vdn Bl.-Zwart, een bouquet bloemen aangeboden door de supportersvereni ging „Blauw-Zwart". Alphense BoysNeptunus 19. Dat de Alph. Boys het tegen de eer ste' klasser Neptunus zouden moeten afleggen, stond bij voorbaat reeds vast. Dat het echter toch nog zo'n grote nederlaag zou worden hadden waj eerlijk gezegd niet verwacht, waarbij wij dan nog eerlijkheids/halve aan toe moeten voegen, dat de score nog veel en veel hoger had kunnen zijn. Maar daarvoor bestaat er ook een verschil in indeling van vier klassen. De Boys zijn door deze ne derlaag van verdere deelname uit geschakeld. Spoedig bleek, dat de Boys zich de grootste moeite zouden moeten geven, om de score zo laag mogelijk te houden. Nadat eerst te gen de lat geschoten was en een pe nalty gemist was, kwamen de doel punten 'los achter elkaar en werd het 02. Bahlmann komt de eer toe met een onverwachts schot doelman Landman het nakijken gegeven te hebben (12), maar daarna werd het direct achtereenvolgens 13 en 14. De rust ging in met een 16 voorsprong voor de ibefcoekers. In de tweede helft raakten enkele Boys spelers uitgespeeld, waardoor het voor de hardwerkende achterhoede, met Winkel aan het hoofd, uiterst moeilijk werd de Rotterdammers van het lijf te houden. Niemand kon dan ook verhinderen, dat op gemakkelijke wijze vaak de score opgevoerd kon worden tot 1—9. Wel wist Bahlmann eenmaal keihard tegen de staander te schieten maar daarbij bleef het dan ook. Met de Rotterdammers in de aanval kwam spoedig het einde van deze zeer eenzijdige en weinig span nende wedstrijd. G. D. S. De junioren c trokken Zaterdag naar Jodan Boys b en ver loren daar van de veel grotere jon gens met 43. De enige wedstrijd van Zondag was G.D.S. 4E.S.T.O. 2. De jeugdige G.D.S.'ers konden het tegen de stoere E.S.T.O. mannen niet bolwerken en verloren met 37. Altior INieuwkoop I. In de kringbeker competitie speelde Al tior I tegen Nieuwkoop I. Hoewel deze wedstrijd belangrijk was, toch stond het vertoonde spel niet op zo'n hoog peil. Over de spelers lag een zekere matheid waaraan de temperatuur waarschijnlijk bijdroeg. De eerste twintig minuten gaat het spel vrijwel gelijk op, de verdedi gingen blijven echter meester van de situatie. Enige malen moesten beide keepers er aan te pas komen wat hen goed afgaat. Na 25 minuten spelen krijgt de Altior rechtsbuiten de bal toegespeeld en met zijn lin kervoet schiet hij mooi de bal langs de Nieuwkoop keeper. Na ongeveer 40 minuten spelen weet Altior na prachtig werk van de linksbuiten door de midvoor voor de tweede maal te doelpunten. Ruststand 20. Na hervatting van de strijd lijkt het enige ogenblikken of Nieuwkoop een overwicht zal verkrijgen. Spoe dig echter, ontstaat er een groot Al tior overwicht nadat de voorhoede eerst enige kansen verloren zag gaan, was het de Altior linksbuiten die het derde doelpunt voor Altior scoorde. Nauwelijks zijn we er van bekomen of de bal ligt voor de vier de maal in het net. Weer enige ogenblikken en hét is 5—0. Toen kwam de bal voor het Altior-doel en na enig heen en weer getrap werkt een Altior speler- de bal in eigen doel (51). Hierna weer een doelpunt voor Altior. toen een Nieuwkoop speler in het beruchte gebied de bal met de hand bewerk te was de straf een penalty. De midvoor voltrekt het vonnis 61. Nog eenmaal verdwijnt de bal door een eigen speler in het Nieuwkoop- doel en het is 71. Met deze stand komt het einde. Altior heeft met de ze overwinning nu in deze compe titie uit 4 wedstrijden 7 punten we ten te halen, en daarmede haar kans op de beker vergroot. Spoorwegvoetbal. Morgen speelt op het Pomonaterrein de voetbal vereniging O.N.S. van het Leidse Spoorwegpersoneel, die ongeslagen kampioen van West 2 is, de finale tegen Oldenzaal, de kampioen van Oost 2, om het kampioenschap 2e 1-sse van de Bond van Spoorweg irtverenigingen in Nederland. Voor de aanvang van de eerste wedstrijd, NederlandSpanje, stel den ongeveer 150 hockeysters (de elf tallen van 11 deelnemende landen met reserves) zich in rijen op 'het veld op. Naast elkaar zag men aca- tereenvolgens de Engelse, de Oos- tenrij'kse, de Belgische, Deense en Spaanse dames op de ene helft van het veld, terwijl op de andere de ploegen van Nederland, Schotland, de Verenigde Staten, Ierland, Frank rijk en Wales stonden opgesteld. Achtereenvolgens weerklonken de 11 volksliederen, terwijl gelijktijdig aan de 11 houten masten de vlaggen der verschillende naties langzaam in top werden gehesen. Na deze plechtige opening mar cheerden de dames het veld af en groepeerden zich in de 'bonte scha kering van haar veelkleurige sport- U.D.O.-camb.—Oranje Groen-comb. 53. UDO trad met een combina tie van haar eerste en tweede elftal in 't veld tegen Oranje Groen, en voor 't eerst na lange tijd bleek er voldoende vaart in de UDOvoorhoeae te zitten, me.de doordat er vlot ge combineerd werd. De eerste helft werd in hoog tempo gespeeld, met UDO in die meerderheid, wat al spoe dig resulteerde in een mooi doelpunt van de linksbuiten, even later ge volgd door een van de rechtsbuiten. Or. Groen wist de achterstand na een half uur te verkleinen, maar UDO kwam weer overwegend aan boa en goed samenspel in de voorhoede le verde twee doelpunten op, gescoord door. de midvoor. Met de stand 41 kwam de rust. In de tweede helft was het tempo minder hoog, vanwe ge de temperatuur en. Oranje Groen kwam vaker in de aanval, waardoor met een mooi schot de stand tot 42 gereduceerd werd. Maar UDO beantwoordde dit met een prachtig doelpunt van de rechtsbinnen (5—2). Oranje-Groen kwam tegen het einde nog iets meer opzetten en een na mooi doorzetten gescoord doelpunt bracht de 'stand op 53, waarmee ook het einde kwam. De A-jun. werden voor de beker gewipt door een na spannende strijd doelpuntloze uitslag 00 tegen V.V.S.B. (A). De adsp. lieten de Lis- se-dito's beide puntjes door met 'n 20 nederlaag naar huis te komen. Nam iedereen in 't zwemmen les, De L.R.B. ging op de flesl Leidse Reddingsbrigade Wereldkampioenschap Dameshockey IN DE EERSTE WEDSTRIJD van het toumooi om het wereldkam pioenschap hockey Dames gisteren in het Wagener-stadion te Amster dam begonnen, sloeg het Nederlandse elftal met 50 Spanje, nadat de rust met een 40 voorsprong was ingegaan. tenu's op de zon overgoten tribunus om de eerste wedstrijd, Nederland Spanje, gade te slaan. Naar bekend zijn de deelnemers in twee groepen, een sterke en een zwakke, verdeeld. Aanvankelijk zou ieder dezer groe pen uit 6 teams bestaan, doch we- igens het niet verschijnen der Tsjecho Slowaken krijgt Engeland, dat heden tegen deze ploeg zou uitkomen, een bye. Voor de eerste vijf wedstrijden zullen de zes sterken aantreden, tegen de vijf landen, die zwakker worden geacht. Nederland, ingedeeld bij de ster ke groep had gistermiddag weinig moeite met de Spaanse dames, die met 50 het onderspit dolven. Na dat de rust reeds met een 40 voor sprong voor ons was ingegaan. De donkere Spaanse meisjes (er was slechts één blonde bij) zwoegden on der aanVoering van hun linksbinnen, mej. Ghavarri Rodriguez Codez, dat het een lust was, maar schoten zo veel in techniek en dientengevolge ook in tactiek tekort, dat het van stonde af aan slechts de vraag was, met hoeveel doelpunten Nederland zou winnen. In totaal slaagde de Spaanse voorhoede er tweemaal in schoten op het doel van mej. Juris- sen te lossen en dan nog slechts van grote afstand. Aan de andere kant was het een langdurig taai gevecht, tussen zeven a acht Spaanse meisjes met de Nederlandse voorhoede. Het eerste doelpunt kwam uit een strafc., door mej. Wijnstroom gestopt en keu rig ingeschoten door aaruv. Smit- huysen, het tweede enkele minuten later door mej. Vreede uit een pass van mej. Smithiuysen, het derde en vierde beide uit voorzetten van de snelle mej. E. Piel, fraai ingescho ten door de Nederlandes goalgetter mej. Francken (40). Na de pauze was het Nederlandse overwicht iets minder groot en- wis ten de Spaanse dames ten minste bij vele uitvallen de middenlijn te pas seren. Uit een voorzet van mej. Vree- de scoorde mej. Francken enkele minuten voor het einde haar derde doelpunt en bracht do stand op 50, waarmede het einde kwam. Hedenmiddag wordt het toumooi, dat negen dagen zal duren, voortge zet met de wedstrijden: Ierland Frankrijk, Schotland-België,' Ame rika'Denemarken, Wal'esOosten rijk, terwijl Engeland een bye heeft BOTWINN1K behaalde Zondagavond de titel van wereldkampioen, na dat hij in zün.partij tegen onze landgenoot, dr. Euwe na vijftien zet ten met remise genoegen had genomen, zodat hij 12H punt heeft, een aantal, dat door geen der tegenstanders meer kan worden bereikt De overige deelnemers vingen bot Behalve het feit, dat Botwinnik gisteren de titel van wereldkam pioen won, is voor Nederland toch ook van belang, dat Euwe definitief op de onderste plaats is beland. Bot winnik en Euwe ontmoetten elkaar voor de laatste maal in dit tournooi. Botwinnik, die met wit speelde, koos een moeilijke variant van het dame gambiet, welke een zeer nauwkeuri ge verdediging eist. Euwe loste alle problemen uitstekend op. De lichte stukken gingen van het bord en het was duidelijk, dat regelrecht op een remise werd afgestuurd. Na 15 zet ten bood Botwinnik remise aan, het geen door onze landgenoot aanvaard werd. Hiermede behaalde Botwinnik de wereldkampioenstitel Mr. Rueb, president van de internationale Schaakfederatie en de wedstrijdleider prof. Vidmar behoorden tot de eer sten, die Botwinnik met de kam pioenstitel gelukwensten. In de andere partij, tussen Keres en Smyslov, bleek Keres op winst te spelen, aangezien hij een puntenach- terstand op zijn landgenoot had. Ke res viel fel aan op de damevleugel en de positie van Smyslov zag er hache lijk uit, maar Smyslov vond telken male weer een ressource en tenslotte werd de partij afgebroken in een stelling, welke er sterk remiseachtig uitziet. De partij zal heden worden voortgezet. De partij SmyslovReshevsky uit de 21e ronde, die na de 73e zet voor de tweede maal werd afgebroken, eindigde in remise. Na Smyslov's 74e zet (f2f4) kwamen beide spe lers overeen het punt te delen. De stand is nu: Botwinnik 12]4 uit 17 (wereldkampioen); Smyslof 9'uit 17 plus 1 afg. partij; Reshevsky 9 uit 17. Keres 8]/2 uit 17 plus 1 afg. par tij; Euwe 4 uit 18. BOTWINNIK. Zo is dan nu de grote strijd gestre den en de schaakwereld heeft een nieuwe Koning. Spannend voor wat de uitslag betreft is deze kamp niet direct geweest. Van meet af nam Botwinnik de leiding om die niet meer af te staan. Zijn score is in drukwekkend en beantwoordt tevens aan de eis, die men mag stellen aan een wereldkampioen. Immers, zo een moet duidelijk de meerdere zijn bo ven zijn rivalen, En dat toonde Bot winnik, met het behaalde punten - aantal, maar meer nog door de wijze waarop hij over zijn tegenstanders zegevierde. Nadere bestudering van de gespeelde partijen (wij denken aan het komende toumooiboek) zal pas duidelijk kunnen maken van welk een diepte en kunde vooral de schep pingen van onze nieuwe wereld kampioen zijn geweest. Dan opnieuw zullen wij vele uren van kostelijk schaakgenot beleven bij het naspe len, zoals we dit in de afgelopen maanden al als een voorproefje na iedere ronde genoten. Weliswaar werd deze vreugde voor ons, Hollan ders, wel enigszins getemperd door Euwe's falen. Afgezien reeds van de onmogelijkheid om voor dit slechte resultaat een verklaring te vinden, is het hier niet de plaats om verder op in te gaan. Alleen nog dit: Wij wisten reeds jaren, dat het schaak spel in Rusland tot een enorme hoog te was gestegen. Deze wedstrijd toonde ons, tot welk een hoogteI Menige schaakwedstrijd in Neder land wordt door een official geopend met de wens: „Dat de sterkste moge winnen". In deze grootste aller schaakwedstrijden is dit ook inder- da'ad geschied. Dat geeft voldoening! Het was èn voor onze landskampioen èn vóór het schaakleven in Nederland erg prettig geweest, wanneer Euwe die sterkste was gebleken, maar ge lukkig is ons nobele spel verre ver heven boven landsgrenzen, afkomst, maatschappelijke welstand, gods dienstverschillen, politieke opvattin gen! En dus begroeten wij Michaïl Moisiëwitsj Botwinnik van ganser harte als nieuwe werldkampioen. Botwinnik is op 11 April j.l. 37 jaar geworden. En, merkwaardig, dit is, voor een wereldkampioen niet jong! Steinitz Wai 30 jaar (1866) toen hij zich „Weltmeister" mocht noemen. Zijn opvolger, Lasker, was 26 jaar toen hij Steinitz in de titelmatch versloeg (1894), Capablanca onttroon de Lasker op 33 jarige leeftijd (1921) Aljechin was 35 jaar (1927) toen hij Capa's plaats op Caïssa's troon in nam en Euwe was eveneens 35 jaar toen hij Aljechin's trotse titel voor 2 jareh in bezit nam (1935). Hoe lang zal Botwinnik de schaak scepter zwaaien? Steinitz deed het gedurende 23 jaar, Lasker 27 jaar, Capablanca 6, Aljechin in totaal 16 en Euwe 2 ja ren. Maar de omstandigheden zijn sterk veranderd. De match om de wereldtitel is niet meer afhankelijk van de titelhouder en het aantal se rieuze wereldkampioenscandidaten is thans veel groter dan in de jaren van Steinitz en Lasker. Nog enkele ron den, die slechts van belang zijn voor de bezetting van de 2e tot en met 4e plaats, zullen nog volgen, maar dan zullen we weer moeten wennen aan de vaak te grote stilte in de schaak kolommen onze dagbladen. PHILIDOR VERLIEST VAN DE H. C. S. V. De Haagse Christelijke Schaak- Vereniging behaalde een overwin ning op Philidor, terwijl de Res. S.C. en „W. Steinitz" gelijk speelden. Door deze uitslagen is de H. Chr, S. V, wederom in de Hoofdklasse K N. S. B. gekomen. De Res. Sch. Cl. de gradeert, Philidor is er ook dit jaar dus niet in geslaagd de hoogste afdeling te bereiken.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5