ZATERDAG 8 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 herwaardering textielpunten. De verwachte herziening van de puntenwaardering der textielgoede- ren is thans bekend geworden en ze wordt Maandag van kracht. De ver anderingen beperken zich over het algemeen tot zefer kleine verschillen. Hoofdzaak is, dat de berekening van het aantal verschuldigde textielpun ten meer wordt aangepast dan tot dusver aan het stofverbruik. twee kinderen levend verbrand. Doordat kinderen met vuur speel den brak brand uit in een kippenhok te Helden-Panningen. Twee kinderen van vier jaar verloren hierbij het le ven. De lijkjes werden totaal ver koold uit het fiuin te vóorschijn ge haald. zandlawine doodt twee personen. Op Hemelvaartsdag zijn bij een zandafgraving onder Mook een man en een 15-jarige jongen door losge raakt zand bedolven. Beiden zijn ge stikt. Toen een groep verkenners van het St. Canisiuscollege te Nijmegen op de helling van een zandafgraving aan het spelen waren, raakte een grote schol zand los, die twee leiders en een jongen, bedolf. Men begon uit alle macht te graven en verloste bei de leiders. De jongen was op een been na bevrijd, toen opnieuw een lawine van zand naar beneden kwam. Wim v. d. Akker werd voor de tweede keer bedolven, tegelijk met enkelen van zijn helpers. Na nieuwe afgraving bleek, dat een de zer, de arbeider J. Wellens, en de jongen gestikt waren. Ingebroken is in de schoenfa briek der N.V. Schaapsmeerders, van Strien en Co. te Waspik. Er is een aanzienlijke partij bovenleer gestolen. Enkele pakken bovenleer werden naast de villa van de directeur, de heer A. Brockx, gevonden. Vermoe delijk zijn de inbrekers in hun wérk gestoord en hebben zij hun buit ge deeltelijk moeten achter laten. Dit is de derde inbraak in korte tijd te Was pik. - Te Roosendaal is de 30.000ste in woner geboren. Het lid van de communistische raadsfractie J. Mulder heeft bedankt als lid van de raad van Alkmaar en als lid van de C.P.N. Het verbruik van boter in Ne derland was in-.1947 ongeveer even hoog als in 1939 toen de bevolking ongeveer 850.000 zielen kleiner was. Het kaasverbruik was 5.2 kg. per hoofd tegen 7,8 kg. in 1939. De boter- Uitvoer was gering en bedroeg .552 ton. De kaasexport belieg 14.687. ton. tegen 51.952 ton in 1939. Het aandeel van de export van zuivelproducten in de totale waarde der Ned. export be droeg 4.5 pet. in 1947 tegen 11.9 pet. in 1939. Met ingang van 8 Mei verval len de maximumverkoopprijzen voor verse horsmakreel. Op het Noorse tankschip „Strin- da" te Schiedam, is een arbeider, door dat plotseling een grote steekvlam uitschoot, door de rook bedwelmd en in het ruim gevallen en aan de ge volgen overleden. Bij werkzaamheden op Schiphol is een blok ijzer gevallen op het hoofd van de 26-jarige ir. H. Carstens, die op slag dood was. LEIDEN HET KOMENDE BLOEMENFEEST. Flora's kinderen brengen een betoverende bloemenpracht. Als voorzitter van de technische commissie, welke de in de kader van de komende jubileumfeesten in de Stadsgehoorzaal te houden grote bloemententoonstelling met buiten epositie, voorbereidt, heeft gister avond de heer A. Galjaard via de derde lijn van het gemeentelijk ra- dio-distrubtienet het een en ander medegedeeld over deze waarlijk grootse bloemen- en plantenshow, waaraan een najaarskeuring zal zijn verbonden. Op de tentoonstelling zul len niet alleen dahlia's te zien zijn, dóch ook de uit vele kwekerscentra aangevoerde rozen, anjers, gladiolen, lelie's, warme kasplanten en andere potplanten. Op het buitenterrein zal plaats zijn voor talrijke perknlanten. vaste planten, rots- en groenblijven- de planten. Verder zullen hier ook hele tuinen worden aangelegd met vaste plantenborders, muurtuinen etc. Het ligt in de bedoeling al deze pracht van bloemen en planten zo danig te rangschikken, dat het ge heel een boeiende wandeling zal ge ven langs een zeer uiteenlopende schat van kleuren en geuren, waar voor niet minder dan enige duizen den M.2 tentoonstellingsruimten zijn gereserveerd. In de avonduren zullen de inzen dingen in een kunstihatig zonnetje worden gezet, waarbij de wisselwer king van kleuren, licht en water het geheel nog mooier zal maken. Vol gens de heer Galjaard zal de buiten afdeling van deze bloemenkeuring een middelpunt vormen van de ge hele feestviering, temeer, daar het terein in het hart van de stad (Aal marktStille Rijn) gelegen is. Van enige grote en wereldbeken de tuinbouwfirma's is reeds bericht ontvangen, dat zij een flinke ruimte voor expositie ter beschikking wil len hebben. Als .stimulans voor de inzenders zullen voor bepaalde inzendingen ex tra ere-prijzen beschikbaar worden gesteld. O.a. wordt er bij de groep bioembindwerk nog een extra-ere prijs beschikbaar gesteld voor het mooiste ingezonden bloemstuk, dat betrekking heeft op het gouden re geringsjubileum. de dag van dë arbêid. De Katholieke arbeiders zullen morgen hun „Dag van de Arbeid" vieren. Vanzelfsprekend wordt de dag door ieder in eigen parochiekerk begonnen met een algemene H. Com munie, waarna des middags te 4 uur in de kerk vaq O.L.Vr. Hemelvaart en St. Jozef één plechtig Lof zal wor den gehouden met predikatie door de weleerw. heer Rector L. P. M. Vester. Hierna zal de zegening der medegebrachte gereedschappen plaats vinden, terwijl de dag wordt beslo ten met een feestavond in de Stads gehoorzaal. De K.A.B.-symphonie, en het K.A.B;-toneel zullen deze avond verzorgen, hetgeen deze gezelschap pen wel toevertrouwd is. Voorts zal nog het woord worden gevoerd door de heer Joh; Grasso, uit Utrecht, hoofdbestuurder van de R.K. Metaal- bewerkersbond ,St. Eloy". „De I^ag van de Arbeid", de dag van en voor de arbeider. Hier, op deze bijeenkomsten worden ver wacht al diegenen, die het wèl menen met de eigen principiële organisatie. Alleen om het feit, dat de stands- en vakbeweging zoveel reeds voor de werknemers heeft gedaan, jmaar in het bijzonder ook omdat allen hier de gelegenheid hebben Gods zegen over 'hun arbeid af te bidden. Wij vertrouwen; dat de initiatief nemers ten deze niet beschaamd zulléh Worden. stichting katholieke centrale voor gezinszorg. Op de laatste contact-avond van de Stichting Katholieke Centrale voor Gezinszorg heeft de heer Pley waarn. directeur van de Dienst voor Sociale Zaken, te Leiden, in een zeer duidelijke'inleiding uiteengezet, wan neer, op welke wijze en tot welke omvang .door de Dienst voor Sociale Zaken wordt geholpen, in gevallen waarin verschillende groepen van personen hulp nodig hebben. De talrijke aanwezigen stelden de ze uiteenzetting zèer op prijs. En er .werden daarna zeer veel vragen ge steld in .-een prettige en vruchtbare gewachtenwisseling. Het is niét een gewoonte om van deze contact-avondei^ een verslag te maken. Wij komen echter op het be handelde onderwerp nog nader te rug- middenstanders, opgelet! ..A.s. Maandagavond zal de Bibo- cunsus voor de afd. Leiden aanvan gen: 8 uur in „de Harmonie". De Middenstander, die zij-n eigen belangen naar behoren wil behar tigen, die op de.'hoogte wil zijn van al hetgeen 'er aan de economische structuur van- het huidige .midden stands vraag stuk vastzit, dient zich te laten voorlichten door. -ter zake kundige leiders. Daarvoor is de Bibo. cursus een "uitstekende gelegenheid, zodat het Lsids afdelingsbestuur vertrouwt, dat.de cursus o'pk. lobpt, krijgt leiden een indus trie- flat de kósten zijn niet mis! "Vóróp staat, dat" dè stichting van een industrierflat, of eventüeel laag bouw, gëèri besparing van bouwkos ten-betekent. De winst moét daarom gezocht worden in de exploitatie kosten, ómdat 'centrale verwarming, cantine, fietsenstalling, en eventueel stroom- watër- en gasvoorziening centraal zullen geschieden, wat dus een aanmerkelijke besparing bete kent. Dat er in ieder geval iets gedaan moet worden, is een feit. De indus trialisatie van Nederland breidt zich steeds uit en de accomodatie van de kleine en middelgrote bedrijven is veelal niet economisch verantwoord-. Hier wordt gestreefd, naar gestan daardiseerde. afmetingen, die onge twijfeld vele voordelen bieden. Een globaal-overzicht van de totale stichtingskosten zal er ongeveer als volgt uitzien 45% zal door rijk, gemeente en - huurders betaald moe ten worden, terwijl twee hypotheken, van b.v. 35 en 20 het bedrag zul len completeren. De huurders zullen dus 15 %van. ;-de stichtingskosten moeten betalen, wat neerkomt op f 30 per vierkante meter, welke op pervlakte f 12 huur per jaar zal vra gen. Bovenstaande is een slimier over- Bioscopen Luxor. De Meteor-film „Haar laatste Liefde" geeft de geschiedenis weer van enkele personen opgeno men in een Zwitsers sanatorium, die ernstig ziek zijn," ernstiger, dan zij zelf menen, want de witte dood be dreigt hén. Zij worden in d£ we tenschap, dat zij ten dode' zijn op geschreven apatiscli en dat ver leidt hen er zelfs toe clandestiene uitstapjes te maken, hetgeen natuur lijk allerminst bevordelijk 'is voor hun gezondheidstoestand. Intussen worden het meisje (Viveca Lind- fors) en de jongeman (Hasse Ekman) nog verliefd ook op elkaar en dit bezorgt hun teveel opwinding. Als tenslotte de jongeman op de opera tietafel ligt, sterft het meisje, .a'leen met een vriend-verpleegde aan haar zijde. Langzaam herstelt de jonge man, hij mag weer naar huis, doch vóór zijn terugkeer brengt hij een bezoek aan het graf van zijn meisje. Deze film geeft te genieten van de schone Zwitserse bengen en da len, tevens ookvan het uitstekende pianospel van het zieke meisje, doch om de moraal die eruit spreekt, is voorbehoud voor 1*8 jaar noodza kelijk. In het voorprogramma een voortreffelijk filihpje van de Zwit serse eedgenoten. Trianon; Het is met de Franse filmproductie een merkwaardig ge val. r Iri de rij kwalitatief-minder waardige films van de laatste jaren, duiken er soms plotseling op, die te recht verbazen door hun volmaakte filmtechniek; kunstzinnigheid, zui verheid of dichterlijke expressies en die dan alles in 'zich verenigish wat de Fransep gan filmkunst kunnen opbrengen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Wanneer wij dan ook op de film „Le Diable au Corps" min of meer uitvoerig ingaan, is dit o.m. omdat zij tot de laatstgenoemde enkelingen behoort, maar tevens omdat er nogal heftig over gediscussieerd is. Het verhaal begint op „Wapenstil standsdag'' na de oorlog l^f41918. Een jong gymnasiast wordt verliefd •op een jonge vrouw, wier man front soldaat is. Een half-mannelijke jon gen, bezeten door de meest sinistere verschijnselen van de puberteit, geeft zijn zondige liefde en hartstocht aan een vrouw, die, misschien op e,en psohygologisch zeer ongunstig mo ment van haar man gescheiden werd. Het is een „liefde", die nooit tot volle wasdom kon komen, maar uitsluitend langs de lijnen van ach terdocht en wantrouwen, van droef heid en jalouzie gestuwd werd tot de meest egoistische concentratie. Hieruit kon geen geluk ontstaan. Op deze basis leefden zij eigenlijk in voortdurende angst, vooral ook om dat hij als puber nooit de zelfver zekerdheid kon wfnnen, die hij zich wilde aanmetèn tegenover de bui tenwereld. Deze staat vijandig tegen over de twee mensen. De wereld er kent hun onlogische consequenties niet, die zij haar in kinderlijkharts tochtelijke sentimentaliteit willen opdringen. Autant-Lara heeft van dit uiterst- precaire gegeven,, dat zoveel aanlei- ding tot déraillementen kon geven, een film gemaakt, die alle valse pa thos mist en de schrijnende wrang heid van het boek van Radiquet heeft vermeden. Hij toont in deze film een bijzonder fijngevoeligheid, die van groot belang is* geweest voor de algehele afwerking, die weliswaar het kwaad niet verbergt, maai' de LUCAS VERKORENS GEUVRE GEëXPOSEERD IN „DE LAKENHAL" Een leerzame tentoonstelling. tragiek van twee mensen-kinderen zuiver stelt en het kwaad niet .goed keurt; Hij heeft de zwalkte van de vroeg-rijpe jongen gevoeld en ge peild, en deze willen verfilmen door zowel de subtiele als forse uitingen raak te tekenen. In-zijn geestdrift voor het metier heeft Autant-Lara zich niet laten verleiden het zielkundig proces uit te 'rafelen in een sfeer van gevaar en sensualiteit, maar het klinkt voor deze film als tegenspraak rein "gehóuden door het verhaal op een bijna vlakke wijze te vertellen. Dit is een verdienste, die nog groter wordt' waar hij de stemmingen op een weergaloos-knappe manier weet weer te geven zoals bijvoorbeeld wan neer hij het geluid van de kerkklok ken in troebele vormen laat neer storten in een schril decrescendo, te gelijk met het vervagende, wegzak kende beeld. Zoals begrijpelijk moet deze- film strikt voorbehouden blij ven voor volwassenen, die op het gebied van moraal kunnen oordelen. Lido vertoont deze week ook al een jFranse film, nl. de zangfilm „Monte Carlo", met in de hoofdrol de zanger Georges Guetary, die tal van aardige melodieën laat Ivoren. Het verhaal op zich is een liefdes historie, welke wetaig °m het lijf heeft, maar niettemin van het begin tot het einde onderhoudend is. De verschillende karakters worden aar dig getypeerd, speciaal een oude doorgewinterde kapitein van de land macht, terwijl het gehele werk door vlochten is met te waarderen gees tigheden en echt Franse charme. Schilderachtige opnamen, waarin de zangèr zijn geliefde nachtelijke sere nades'brengt onder haar slaapkamer- l raahij - dragen bij tot een gezellige K. L. DAGKALENDER, Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2, Leiden, tel. 22761. Zondag 9 Mei: Kath. Jóngerehraad, Dodenherdenking Haagse Schouw 8.45 uur. H. Mis, daarna korte plechtigheid bij het monument. van 1016 uur, Lidwinahuis, Zoeterw. Singel 34; 10—13 uur, Romanuszaal, MareSchool Lusthoflaan en School Potgie terslaan: stemming door de leden van 0e Katholieke Volkspartij over de samenstelling van de of ficiële candidatenlijst voor de verkiezingen 1948 der leden van de Staten-Generaal. K. A. B. afd. Leiden, Dag van de Arbeid, Alg. HlCommunie. 16.00 uur Plechtig Lof Dekenale kerk (predikatie: Rector L. P. M. Vester). Zegening werktuigen. 20.00 uur Gehoorzaal: Spreker de heer Johan Grasso uit Utrecht m.m.v. K.A.B.-toneel en -symphonie. Donderdag 13 Mei: 20 uur: Rectoraat Zoeterwoudse Singel'. 33, verga dering Werkcomité- Katholieke Jongerenraad. leidse universiteit. Geslaagd: doctoraal examen Semi tische taal- en letterkunde: de heer B.'H. Strieker te Leiden. burgerlijke stand Geboren: Hendrik Jacobus. Corne lls z. van H. J. C. Beerenfenger en A. van Alphen; Sophia d. van C. Werkhoven en A. G. Visser; Johan na Louise d. van J. dè Bruijn en J. K. Kranen; Frederik Willem Nico- laas. z. van F. W. N. Hugenholtz en A. Sleijser; Catharine Margo d. van J. H. Fieseler en M. Scheer; Johan nes Jacobus z. van J. J. 'Koet en C. M. van der Kaai; Petrus- Simon Maria z. van P. J. Captein en C. L. E. van der Poel; Alida d. van J. Wassenaar en J. C'. Klinkenberg; Wilhelmina Petronella d. van L- van Duijn en M. van der Plas; Lena Cornelia d. van J. C. van Dijk en L. C.,Plomp; Abra ham Maria z. van A. Faas en G. C. Verwoerd; qtty d. van M. ageman en M. S. A. Mooij; Jan z.' van J. van R'hijn en H. M. Mieloo; Christina d. van S. Pracht én T. N. van der Hoogt Theodora Johanna Maria d. van J. P.. Öuwerkerk en W. M. van Vugt; Johanna Wilhehnina.d., van F. A. Re kelhof i' en C. Hartman. Ondertrouwd: L. Bouwmeester jfn. 21 j. en E. Staffeleu jd.19 j.; P. Chrispijn jmj. 26 j. en J. M. van Leeuwen jdj. 23 j.; L. van Es jm. 25 j. en K. Boezaard jd. 20 j.; P. Pieters gesch. 34 j. en M. Rjjsbergen gesch. 31 j.; J. van Strater jm. 29 j. en A. W. P._ Duyndam besch. 30 j.; A. M. Thorn jm. 23 j_. en A. J.: Vinkestijn jd. 2.4. j,; J. Vincoür.t jm/30 j, en E-, J.Zèegèrs jdj. 24 j..;. L, P. P. van Beers jm 23 j. en JYL H. A. van Lies hout jd. 22 j.; J,J'.;Mèerburg jm. 28 j.'en A. D. Bronsgeëst jd..26 j.; J. G. Wijnbeek jm. 27 j. en. M. van" der MbJen jd. 25 -j,; C. G.van..£eijl jm. 26. j- én E, A. :va-n der Blom jd. 26 ~j. .0 veiled ehP- J-' Niesen z." 21 j"H.- W. van .den Bosch z. 19. j. '7 Huisartsen. De Zondagsdienst der 'huisartsen loopt van Zaterdag middag 14 uur to-t Maandagmorgen 8 uur. De volgende doktoren nemen waar:-v. Alphen, D.e Jager, J asperse en Stoffers. Dienst der Apotheken: De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden Wordt Van Zaterdag 8 Mei 13 uur tot Zaterdag 15 Mei o uur waargenomen door':- dè Apotheek van Driesum, Mare ITO, - tel. "204006 en de Zuider Apotheek, Laimmen- schansweg 4, Tel. 23558. Te ÖagstgeeSt dóór: dè 'Oegstgees- ter Apotheek., Wilhelniinapark no. 8, Telefoon 26274. ROELOFARENDSVEEN Aardbeien naar Noorwegen. Naast de dagelijkse grote zendingen aardbeien vanaf de veiling Roelof- arendsveen naar Engeland; werd gis teren door de exporteur fa. H. van Ruiten Znn ook een zending aard beien Verzorgd bestemd voor Noor wegen. Mogelijk een nieuwe uitbrei ding van het afzetgebied.' sfeer.In het voorprogramma laten Stan Laurel en Oliver Hardy zien, hoe het ér naar toe gaat, wanneer de kat van honk is, Dit filmpje is van de overbekende samenstelling en eindigt pas, als de hele buisinventa ris in stukken ligt. Voor dit proces zich voltrokken heeft, zijn er heel wat komische gevalletjes te genieten. Alles bijeen een vlot, amusant pro gramma, dat voor alle leeftijden toe laatbaar is. Casino. Hét is een rare -film, die deze week in Casino draait. „Hon- ky-Tonk" is een mengeling van.wild- west-romantiek en Europees raffi nement. De cynische Clark GabL° speelt de hoofdrol, waarin, hij op allerlei duistere wijzen aan geld ziet te tornen, waar niet zelden fantas tische pistoolgevechten bij te pas komen. Tenslotte weet hij het tot burgemeester te schoppen van een nieuw gesticht stadje in het Wilde Westen. Hij heeft inmiddels een vrouw getrouwd (Lana Turner) en de geschiedenis daaromheen gewe ven. doet ons aan dat Europese raf finement denki?n. We zullen de in houd van deze onderhoudende film niet verder verklappen en: volstaan slechts met er op te wijzen, dat de huwelijksopvattingen van het paar nu niet bepaald de onze zijn, .reden waarom deze rolprent voor volwas senen is voorbehouden. Rex heeft een oud paardje van stal gehaald, n.l. de voor-üorlogse Nederlandse film „Het 'leven is niet zo kwaad", een humoristischgeval, waarin Lou Bandy zijn bekende lied jes zingt. In tegenstelling 'mét .'de Rijkskeuring bepaalde de Ka'th. Film Centrale dé leeftijdsgrens "indertijd op 18 jaar. WEERSVERWACHTING ZONNIG WEER. Droog en overdag zonnig weer met iets hogere temperaturèn, Matige, tijdelijkvrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. HET WOORD „ILLEGALITEIT". In De Leidse Post stelt ABC de vraag: waarom hebben wij op 5 Mei geen volksfeest gevierd? En in het antwoord, dat hij daaröp geeft, maakt hij deze opmerkingen: „Wij, vooral wij boven de riviereny zijn nu eenmaal niet uitgelaten en uitbundig. En vooral in deze tijd voe len de meesten de zorg om het naakte bestaan dermate, dat zij eenvoudig geen lust hebben om te feesten. In de grond van de zaak zijn wij ernstig en juist het tegendeel van op pervlakkig. Voor een welgemeend, eerlijk, niet opgeschroefd herdenkingswoord staan wij open. Voor brallende, schetterende feest- fanfares voelen wij niets. En daarom ligt ons de dodenherdenking beter dan een nationale feestdag, wanneer die van boven-af gedecreteerd wordt." Daarbij komt pog een andere fac tor. Deze: dat het woord „illegaliteit", volkomen in discrediet is geraakt. We zullen nu maar niet gaan rede twisten over de vraag, hoe'dat komt en wie daaraan schuld heeft. Laten we volstaan met het onqfq- wonden en ook met schaamte te con stateren, dat het adjectief .„illegaal"' geen epitheton ornans is, d.w.z. een versierend bijvoegsel, een eretitel. Das war einmalom 't maar op z'n Zwitsers te zeggen. Die titel is bezoedeld, en van wié zich nu nog op z'n illegale verleden durft te beroepen, denken wij, zoal niet hardop, dan toch in stilte: aan hem zal wel een steekje los zijn. Het heeft weinig zin, hierover boze woorden te spreken of verbitterde verwijten neer te schrijven. Het is nu eenmaal zo en wij moeten dit ook durven erkennen, als we ten minste de tegenzin van velen tegen een z.g. nationale feestdag willen begrijpen. Men versta ons niet verkeerd. Hier mee halen wij de verdiensten der on-' dergrondse werkers niet na^r bene den. Hieivnede bezoedelen wij niet de eer en de goede naam van hen, die met verbeten vastberadenheid hun partij hebben meegespeeld in het ver zet .tegen de moffen. Dit is alleen een fel verwijt aan het adres dergenen, die zich nu nog trach ten verzekeren van een ^oede positie op naam van hetgeen anderen hebben gepresteerd. Het Nederlandse volk is nuchter, en het onderkent gemakkelijk, wat echt-is of vals. Het ziet scherp het on derscheid bissen- waarheid en leugen. Voor het onwaarachtige heeft het al leen maar minachting." relieffilm werkelijkheid?. De relieffilm zal weldra een wer kelijkheid zijn. Zo beweert tenminste een nieuwe uitvinder op dit gebied. Alfonso de Miranda, herkomstig, van. dè Azoren, die te Lissabon is aan gekomen om binnenkort het publiek van de Portugese hoofdstad met zijn nieuwe vinding bekend te maken.- Volgens de Miranda zal de projectie geschieden door middel van een ap paraat, dat zich op de plaats be vindt die anders is voorbehouden aan het scherm, dat zelf totaal wordt afgeschaft. Zodoende zullen de toe schouwers. de illusie hebben, de per- sonen in werkelijkheid op het toneel te zien, evenals in de schouwburg, zonder dat het nodig is zich van een toneelkijker of bijzonder apparaat te bedienen. Firanda verklaart boven dien, dat dit procédé de verduiste ring van de zalen onnodig maakt, en hij voegt er aan toe, dat het op film rollen van onverschillig welke af metingen kan worden toegepast en zelfs op de kleurenfilms. haagse politierechter In de zwarte tabak A. van E. "te bak gedaan, voor welk feit de Of- Noordwijkerhout had in zwarte ta- ficier tegen hem f 50 boe of 25 da gen hechtenis en voorwaardelijk 5 maanden gevangenisstraf met proef tijd van drie jaar eiste. De politiè- rechter veroordeelde conform die" Clandestiene slacht Dè slager M. v. d. P te .Katwijk aan Zee had een tekort aan vlees en vleesbonnen, en de oplossing voor de moeilijkhe den waren gezocht in clandestien slachten; niet minder dan vier koeien' zouden op die wijze moeten verdwij nen. Doch de feiten werden ontdekt, en de Officier vorderde thans tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met, drie jaar proeftijd. De rechter ver oordeelde tot acht maanden gevange nisstraf, waarvan^vier maanden voor waardelijk. HAZERSWÓUDE burgemeesters-benoeming. Tót burgemeester van Hazerswoude is benoemd, met ingang van 16 Mei, de heer L. J. den Hollander, funge rend burgemeester van Heinenoord. De heer den Hollander is 34 jaar oud en werd geboren op 24 Maart 1914 te Axel. Te Middelharnis, waar zijn vader burgemeester was, ontving hij zijn eerste opleiding in gemeen tezaken, waarna hij achtereenvol gens werkzaam was op de secreta rieën te Hardenberg, Breukelen, Gel- dermalserx en Alkemade. Van Sep tember 1943 tot Juli 1945 was hij ge meente-secretaris te Loenen. Op 15 Juli 1945 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Heinenoord. De heer den Hollander, gehuwd" en vader van 4 kinderen, is lidmaat der Gereformeerde Kerk. Hij is bij. geen .politieke partij aangesloten. 13Ute QqV voor Geboorteaankondigingen zicht van hetgeen drs. A. G. v. d. Veen, directeur van het Economisch- Technologisch Instituut van Zuid- HoTand gisteravond in „Het Volks huis" vertelde, tijdens een bijeen komst, welke onder auspiciën van de Kamer van Koophandel belegd was. De Rotterdamse architect H. A. Maaskant, sprak over de technische zijde van dit onderwerp en deed dit aan de hand van ietwat vage lan taarnplaatjes, welke hij tijdens een studiereis door Engeland vervaardig de. Voornamelijk werd de aandacht gevestigd op de plaats die deze flats innemen. In grote getalen vormen zij een geheel afzonderlijke wijk, zop?. der woonhuizen, met brede autowe gen, water en spoorverbindingen. ÏS kl«iner verband, zoals eventueel in Leiden, zou een dergelijke flat in het stadsplan opgenomen moeten worden en dan edn aardige afwisseling zijn in de wat eentonige nieuwbouw der buienwijken. In hoeverre dit plan echter te ver wezenlij kop zal zijn, blijft voorals nog een vraagteken. Het woord is nu aan de Leidse in- dusstriëlen, die, gezien de opkomst, nu niet bepaald een buitengewone interesse voor dit plan. toonden. LAATSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING K. EN 0._ „Een inspecteur voor U." De laatste der vier abonnements voorstellingen, welke K\ O. in het afgelopen seizoen heeft georgani seerd, werd gisteren gegeven in de Leidse Schouwburg door het Rotter dams Toneel. Deze abonnementsvoor stellingen zijn een succes gebleken, zoals de voorzitter van K. en O., de heer H. de Wilde, gisteravond terecht constateerde. Het' gehele seizoen is trouwens buitengewoon gelukkig ge slaagd; wanneer wij alleen maar zien naar getallen er zijri in deze win ter niet minder dan 138 voorstellin gen gegeyen, welke in het geheel be zocht zijn door circa 58.000 personen dan blijkt reeds-hieruit de activi teit van K. O. en de enorme cul turele betekenis van het werk voor de stad Leiden. Voor deze laatste abonnements voorstelling had men gekozen het nieuwe toneelspel van J. B. Priestly „Een inspecteur voor u", eCn mo dern zedenspel, waarin Priestly op ta ke wijze de moraliteit van de moder ne mensheid bloot legt, en laat zien, hoe ontstellend dun "hét laagje be schaving is, dat de uiterlijke schijn ophoudt. Er wórdt ergens het doet er niet. toe, waar; het kan overal zijn een ver.lovingsfeéstje gevierd en papa zelfverzekérd zakenman heeft juist een speech gehouden en wat dik-doe- nerig beweerd, 'dat; ieder maar Voor zichzelf Trio et zorgen en dat dan "alles wel iii orde komt, of er w^tdt gebeld en er "kómt een inspecteur van po litie. Hij komt vertellen, dat een meisje is gestorven, een geval van zelfmoord. Zielig, maar wat hééft dit vrolijke gezelschap daarmee te ma ken? Toch wel, zegt de inspecteur, en hij toont aan, hoe allen, stuk voor stuk, hebben bijgedragen tot. deze zelfmoord. Zijn wij allen niet verant woordelijk voor het lot van onze me demensen? Een spannend en verrassend stuk, dat mede dóór* het uitstekende en vlotte spel van het Rotterdams Toné'el insloeg. Adolf Rij kens was de geheim zinnige inspecteur, die met doordrin gende ogen, meedogenloos als het „Geweten", dwars heenkeek door het armzalige verweer van de schuldigen, die „toch niets anders gedaan hadden dan wat iederéen deed." En zij vielen allen door de mand: Richard Flink, de „geslaagde" fabrikant, Stine Le- rou, de koude voorzitster -van dt lief' dadigheidsvereniging, Paul Storm, de verloofde, Ko van Dijk, de zwier bol van 'n zoon, Annie de Lange, de dochter, dié een meisje uit een mode zaak uitkafferde. Zij allen liètén het spel leven tót een brillant geheel, dat een warm en langdurig applaife uit lokte aan het eind van een geslaagde avond. Hét komt niet vaak voor, dat het oeuvre van een Leids schilder reeds tijdens zijn leven tentoongesteld wordt. „De Lakenhal" heeft trouwens ervaringen, die voorzichtigheid be pleiten. Doch men heeft gemeend een uitzondering te moeten maken voor het werk van onze stadgenoot Lucas Verkoren, die Maandag, 10 Mei, 60 jaar wórdt, wat betekent dat hij dan ongeveer twintig jaar het palet han teert. Dit is wel het bijzondere van deze "schilder, dat hij pas op veertig jarige leeftijd begon te schilderen, wat nu tot voordeel heeft, dat zijn werk no^ fris en origineel en steeds vooruitgang vertoont. Het groot aantal werken, dat twee zalen vult, geeft een goed overzicht van het oeuvre van Verkoren. Een van zijn eerste stukken, een straatje in Katwijk, verraadt dadelijk de amateur. Dan wordt het langzaam beter, o.a. een aardi? strandje, totdat plots in' 1Q52 een groot schoorsteen stuk te voorschijn komt, een knap stilleven, dat bewondering afdwingt voor het doorzetten en de vorderin gen van deze schilder. De stillevens nemen wel de be langrijkste plaats in, o.a. een zeer goed geslaagde groene vaas, met ver giet en appelen, een prachtige lichte fles en een aardige schaal met kale bassen, in een fijne wisselwerking van licht en donker. Een groot stuk, een Spaanse kruik op eeri roodbruin doeje, is o.i. wat al te vlak van kleur en vertoont te weinig diepte. Opmer kelijk is wel, dat Verkoren zich vaak van dezelfde attributen bedient, een bonté handdoek, omgekrulde schrif ten, een bekalkt plankje, wat het ge vaar meebrengt, dat hij zich daaraan gaat vasthechten. Verkoren- is allereerst een colorist, soms wat al te kleurig, zoals b.v. een poortje in Zwitserland. Hij kan er echter o'ok heel goede effecten mee bereiken, o.a. -bij een liggend naakt, dat anatomisch misschien wat af wijkt, maar voortreffelijk van kleur is. Nog enkele andere naaktstudies en "portretten, o.a. een geslaagde landlo per, getuigen van de veelzijdige be langstelling van deze schilder. Hedenmiddag om 4 uur zal burge meester van Kinschot deze tentoon stelling officieel openen, in aanwezig heid van het ere-comité. zilveren jubileum. Gisteren herdacht de gasstoker le kh der Lichtfabrieken J. van Wezel het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de 'gemeente Leiden. In jie cantine der Lichtfabrieken warén vele chefs en collega's aanwe zig om de jubilaris te huldigen. De directëur der fabrieken, de heer Ir. Ykema, herinnerde er aan, dat eén deel van v. We2els diensttijd .was doorgebracht in een andere, tak vary dienst? Van Wezelwisselde de enige 'tijd'van "betrekking, met welke ruil zowel .de .fabrieken als de be trokkene zelf ten- zeerste waren-in - genomen. De heer Ykema sprak de wens uit, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf zal kunnen geven en dankte voor zijn prestaties opder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Vervolgens sprak de voorzitter der Jubileumcommissie» de heer J. J. C. Snel, die er op wees, dat zowel chefs als collega's de jubilaris een goed hart- toedragen. Namens de Perso neelsvereniging bood spr. de heer v. Wezél een fraaie electrische klok aan en. aan mevr. v. Wezel een bouquet bloemen. Hierna werd het woord gevoerd door de heren dr. ir. P. Fehmers en ir. J. de Wilde en J. Schouten. Een van de collega's de heer W. J v. d. Hoeven, sprak namens hen, die dagelijks met de heer v. Wezel sa menwerken; in diens toespraak werd herinnerd aan de wijze, waarop dé jubilaris allerlei moeilijkheden het hoofd heeft geboden en waardóór hij een. grote steun was voor zijn jongere collega's. Met een dankwoord van 0e heer v. Wezel werd de bijeenkomst beslo- ten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2