Daviscup Mederland-Portugal DOLLE DADEN VRIJDAG 7 MEI'1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Van Swol en van Meegeren winnen beiden Voor een verrassend groot aantal toeschouwers, ruim 2400 tennislief- hebbers vulden de tribunes van de M.E»T.S.-banen te Scheveningen, heeft Nederland op de eerste dag van de Davis-Cup wedstrijd tegen Por tugal een 20 voorsprong genomen. Van Swol won de eerste partij met sprekende cijfers van Roquette 60, 63, cijfers die een juist beeld ge ven van het overwicht van de Neder lander. Hij speelde rustig en solide tegen een speler, die niet tegen zijn diepe lengte en grote vaart opgewas sen bleek: Met een serie van 8 gave games opende van Swol, 60, 20. Daarna volgde een kleine inzinking, toen hij de zaak wat al te gemakke lijk ging opvatten en daardoor enkele malen werd gepasseerd. Zo werd het 33, doch toen vond van Swol zijn canon-service en zijn smashes terug en won hij onbedreigd van een 'tegen stander, die geen opening kon vinden. Ook de tweede partij bracht een snelle overwinning voor Nederland. Met 62, 61, 61 had van Meege ren een goed debuut in Davisrcup tennis, hoewel hieraan moet Worden toegevoegd dat hij het slechts zelden moeilijk had. Nu en dan toonde Ric- ciardi zich een moedig netspeler en daardoor had deze partij een leven diger karakter dan de vorige. Deriemarken won toet 32 van Egypte. TAFELTENNIS. R.K. L.T.V. „de Sleutels". Heden heeft in he clublokaal der A.L.T.C. aan het Noordeinde de zeer belangrij ke beslissingswedstrijd van het 3e Sleutels-team tegen Dolfijn 2 plaats. Beide teams zullen alle krachten in spannen om de kampioenstitel 3e klasse van Leiden en Omgeving te be halen. De deelnemende Sleutelspe lers zijn: J. v. d. Post, J. Verhoogt en J. Mulder. In het Dolfijnteam zullen naar alle waarschijnlijkheidheid de spelers J. v. Rooyen,. J. Barnhoorn en C. v. d. Ham staan opgesteld. In verband met de training van ver schillende Sleutelspelers door de hoofdklassespeler W. van Zoelen uit Amsterdam zal met ingang van Maandag a.s. de gewone clubtrai- ningsavond i.p.v. Maandag voortaan Dinsdagavond plaats vinden. In het onlangs geplaatste verslag van het Leitaco Tournooi is door de tournooiverslaggever een vergissing begaan. In het gemengd dubbel werd de tweede prijs niet behaald door mej. L. Winkelman, doch door mej. L. Reizevoort met de heer H. Huijing. Waarschijnlijk zal Zaterdagmiddag in het lokaal der Sleutels de compe titie-wedstrijd Sleutels 2D O.S. 5 (heren 2e Ijdasse) plaats vinden. HOCKEY Leids backstel tegen Zwitserland Het Nederlandse hockey-elftal, dat op 16 Mei in net Wegenerstadion te Amstelveen tegen Zwitserland zal spelen, bestaat uit de volgende spe lers. Richter (Be Fair); Dijkstra (Leiden) en Drijver (Leiden) Derckx (Deventer), Loggere (Laren) en Langhout (Hilversum); Van Heel (HHYC), Bolsius (Tilburg), Brom berg (HHYC), Kruize (HHYC) en Esser (Togo). Met uitzondering van De Looper, die door de Leidenaar Dijkstra is vervangen, is dit hetze^de team, dat de vorige week van Frank rijk heeft gewonnen. NED DAMESHOCKEY-ELFTAL TEGÉN SPANJE Het Nederlandse dames elftal dat Zondag 9 Mei in de eerste wedstrijd van het tournooi om het wereld kampioenschap ^pgen Spanje zal spelen, zal als volgt zijn samen ge ste1 d. Doel: J. Jurrissen (Pinoke); achter: E. Loeb van Zuylenburg(Rood Wit) en I Piel^iHYC); midden: N. Buis sant (Hilversum) H. Smithuysen (Amsterdam) en G. Wijnstroom (BDHC); voor E. Piel (HHYC, H. Vreede (Rood Wit) I. Markus BDHC M. Francken (BDHC) en W. Broers (Be Fair). In dit elftal staat wel mej. Vreede opgesteld, doch het is momenteel nog niet zeker of zij Zondag haar plaats zal kunnen innemen. De reserves voor het gehele tournooi vormen de dames Hoevers (Hilversum), Horst (HDM) v. d. Stel (Amsterdam), Koe nen (HTCC), Labourchère (HHYC) en Nagel (Leiden). HHYC NED. KAMPIOEN Het heren-elftal van de Haagse Hockeyclub is gisteren door een 3-2 zege op Venlo kampioen van Neder land gewonnen. De Hagenaars be haalde 11 punten uit zes wedstrijden met de doelcijfers 33-4. Zuidwijck Op Hemelvaartsdag hieuM de H.H.C. „Bully '36" haar jaar lijks mixed invitatie-tournooi. Het is dit jaar een groot succes geworden voor de Leidenaars, daar beide -elf tallen in de finale tegen elkaar uit moesten. Er werd in 2 poules ge speeld. In de eerste afdeling toonde het eerste van Zuidwijck zich onbe twist de sterkste en won alle wed strijden met doelcijfers 10-0. In de 2e afdeling faalde Zuidwijck II in de laatste wedstrijd, doch, wist zich nog de finale te plaatsen,1 zodat er ten- met doe^chieten tegen Bully '36 I in slotte de 2 eerste prijzen mee naar de Sleutelstad gingen. T^V.S.B. Het programma voor Zondag luidt: WSB 1 gaat op bezoek naar Zwart-Blauw. Dit zal een zeer belangrijke match worden. Immers, komen bij een VVSB-overwinning de drie clubs weer gelijk in winst en verliespunten waardoor de strijd weer volkomen .open wordt en WSB haar kans weer geheel in eigen han den krijgt .Gezien de opstelling kun nen wij met alle hoop en vertrouwen deze grote strijd tegemoet zien. Om 12.15 uur is er op het terrein Lange velderweg een wedstrijd tussen WSB BKRV A en om 10.30 uur speelt WSB C tegen KRV B. V.V.L.V. Deze keer gaven de ouderen het goede voorbeeld, doch de junioren trokken zich er niets van aan en leden twee smadelijke neder lagen. Het tweede ontving Stomp- wijkse Boys 1, dat met een grote schare belangstellenden was aange komen. Het werd een spannende wedstrjjd, waarvan de rust met 32 inging. Nadat de stand nog een keer gelijk geweest was, kon V.V.L.V. tien minuten voor het einde het winnende doelpunt scoren. Het derde ging op bezoek bij Stompw, Boys 2 en kwam met een 21 overwinning thuis. Het junioren drama speelde zich af tijdens de nederlaag wedstrijden op het V.V. L.V.-ferrein. A. verloor met 61 van Lenig en Snel (A), terwijl B. met 5 1 van L. en S. (B) verloor. Zwemmen is een mooie sport, doch nuttig als het „reddend" wordtl Leidse Reddingsbrigade WIELRENNEN. FRANS OORDEEL OVER RONDE VAN NEDERLAND. De Fransman Delacotte, die in de 8e etappe van de Ronde van Neder land opgaf, heeft aan L'Equipe zijn indrukken over de wedstrijd meege deeld. Volgens hem was de ronde zeer eentonig wegens de vlakheid van het parcours, maar buitengewoon zwaar in verband met de ongunstige weersgesteldheid. De Fraqsen had den gedaan wat zij konden, maar wa ren nogal eens gedupeerd geworden door de coalities van-Nederlandse en Belgische renners, die naar zijn me ning te groot in aantal waren. De winnaar Goldschmidt had een uitstekende indruk gemaakt op de Franse ploeg, vooral in het einde van de ronde. De Luxemburger zou een goed figuur maken in de ronde van Frankrijk indien hij daaraan kon deelnemen. OM DE BEVRIJDINGSBEKER. Onder enorme belangstelling werd in Den Haag gereden om de grote be vrijdingsbeker voor profs en ama teurs. Deze wedstrijd, die 70 deelne mers telde, werd gewonnen door J. Visser, Den Haag, 2e werd D. v. d. Voort, de bekende schaatsenrijder, 3. G. Ravenstein, 4. J. Buys, 5. Jac. de Groot, Leiden, 6. de bekende sprinter G. Bontekoe. N. Rijsbergen werd 15e, terwijl R. Riethoven in het hoofa- peleton 3 km. voor de finish een lekke band kreeg. In de Brklasse won P. Boon, Den Haag, 2. H. Wolvers, Leiden, 3. Ver- vooren, Leiden en 5. J. Bunnik, Lei den. N. Rijsbergen bezette in de sprint voor profs en amateus de 5e plaats. Bontekoe won deze wedstrijd. Jac. de Groot werd te Apeldoorn 12e in een veld van 120 renners, welke wedstrijd werd gewonnen door Joop Harmans, kampioen v. Nederland op dè baan 1947. Swift-Combinatie. De eerste wedstrijd der competitie was een 40 km. ploegrail, welke gewonnen is door de ploeg Rijsbergen, Wolvers, Zoetemelk. Vermeulen en Bunnik, tijd 1 uur 2 min. 2e R. Riethoven. C. de Raadt, Jac. de, Jong, B. Kruit en J. van Velzen, tijd 1 uur 4 min. 3e ploeg J. Riethoven Az, Joop Rietho ven, W. Vreeswijk, H. Knopperts en J. de Vos. Deze ploeg had nog al met banden- pech te kampen. De junior R. Nollet won de eindsprint van D. Nieuwen- burg en A. Vermeulen in een f5 km- rit tijd 27 min. SPORTTOURNOOI GASFABRIEK. Voetbal. Zaterdag worden op het N.B.L.O.-terrein gespeeld 2.303.30 Lichtfabr. IIGem. Secretarie; 3.45 4.45 OnderwijzersBrandweer; 5.00 6.00: Lichtfabr. I—L.P.S.V. I. BILJARTEN MASSAKAMP LIS SE—LEIDEN. In het clublokaal van de Biljart vereniging „VIOS" te Lisse werd de Teturnwedstrijd gespeeld tussen de 3de viertallen van Lisse en Leiden. Deze ontmoeting had een geheel ander resultaat dan te Leiden, daar de Lissenaren een onverwachte ne\ derlaag op eigen terrein leden. De uitslagen waren: pnt. brt. 'h.s. gem. A. Elfering 140 41 12 3.41 J. v. Rijn Leiden 150 41 20 3.65 J. Diedericks 150 37 23 4.05 A. Siera 144 37 2\ 3.89 G. v. Eyck 113 42 13 2.69 J. Petit 150 42 35 3.57 Lisse 3 525 carb.; Leiden 3 594 carb. Leiden wint deze ontmoeting met 69 carb. Na 14 wedstrijden is de stand als volgt: Lisser Biljart Kring 6522 carb., Leidse Biljart Bond 6347 carb. De Lissenaren hebben thans een voorsprong van 175 carb. Op Maan dag 10 Mei worden de laatste wed strijden van deze massakamp gehou den. Het 2de team speelt in het clublokaal van de Morschpoort en het 1ste team in het clublokaal van de Carambole te Leiden. De strijd om de wereld titel schaken Van de afgebroken partijen, die Woensdag werden gespeeld trok die tussen'' Reshevsky en Botwinnik de meeste belangstelling. Met spanning werd afgewacht welke zet Botwinnik had afgegeven. Toen de wedstrijdlei der professor Vidmar de enveloppe opende, bleek, dat Botwinnik de bes te voortzetting had gevonden. Slechts zes zetten werden gespeeld, waarna Reshevsky opgaf. De partij Euwe-Reshevsky werd niet voortgezet, Euwe had zonder ver der te spelen de partijgewonnen ge geven. BotwinnikKeres was in gun stige stelling voor eerstgenoemde af gebroken. Prachtig wist Botwinnik zijn voordeel verder uit te buiten en het in een welverdiende overwinning om te zetten. Euwe heeft gisteren in de 2ste ronde na 34 zetten opnieuw verloren van Keres. De partij Reshevsky Smyslov werd afgebroken. De stand luidt: Botwinnik 12 uit 16, Reshevsky en Smyslov 8 J4 en een afgebroken partij, Keres 8)4, Euwe 3)4, allen uit 17. MOTORSPORT SPEEDWAY-RACES TE LISSE. Onder buitengewone belangstelling werden Hemelvaartsdag de eerste Speedway-races op de Lisser ren baan gehouden. Tussen een drietal teams wordt een Speedway-compe titie gehouden, waarvan de eerste ontmoeting tussen het thuisteam „De Hollandse Leeuwen" en het bezoe kende team „De Windmolens". Voor de Hollandse Leeuwen kwa men uit: G. Kops (captain) Rotter dam, D. de Geus Alkmaar, J. Ies- berts Hilversum, G. van Dijk Velp, G. van Doornik Utrecht, A. Sieu- wertsen, Nederhorst den Berg en Thyssen en de Laat. Het team van „De Windmolens" was als volgt samengesteld: H. Ste- man Voorburg (captain), J. Bosman Den Haag, M.v.Rijswijk, Leidschen- dam, C. van Gorkum Delft, M. van Rijn Den Haag, P. Kreukniet Rot terdam, H. Dammers Den Haag en W. Biard Rijswijk. Deze ontmoeting, welke uit 14 wedstrijden bestond, leverde 'n grote overwinning voor het team van „De Windmolens", welke een overtuigen de 199 zege wist te behalen. De snelste tijd werd gemaakt door H. Steman 1.28.1. Hierna werden nog verschillende wedstrijden gehouden met de volgende resultaten: Resei-ven-race: 1. W. Biard; 2. Thyssen; Adspiranten-race: 1ste se rie: 1. Arnoldussen; 2. Bisschop; 3. Houweling; 4. Buis; 2de serie: 1. Janssens; 2. Maller; 3. Oiidshoorn. Finale adspiranten-race: 1. P. Mal ler; 2- Janssens. Snelste tijd 1.28.3/5. Sterren-race, 1ste serie: 1. G. Kops 2. D. de Geus; 3. G. van Dijk; 4. G. v. Doornik; 2de serie: 1. H. Steeman, 2. J. Bosman, 3. G. van Gorkum, 4. M. v. Rijn. Finale Sterren-race: 1. H. Stee man, 2. J* Bosman, 3. G. Kops, 4. D. de Geus. Sport in het kort De Wolverhampton Wanderers zullen een. tweetal wedstrijden spelen tegen bondsploegen en wel op 12 Mei in het Feyenoordstadion te Rotter dam, des avonds om half 7 en op 14 Mei te 'Amsterdam in het Olympisch stadion, eveneens te 7 uur. Naar men weet zullen Aston Villa en Arsenal in geen geval een tour door Neder land maken. De hockeylandenwedstrijd te Zürich tussen Zwitserland en Honga rije, werd door de bezoekende ploeg met 3—1 gewonnen, nadat de rust met een 10 voorsprong der Hongaren was ingegaan. De Verenigde Staten zenden dit jaar een ploeg van 374 athleten, van wie 317 heren, naar de O.S. in Lon den. Nooit tevoren heeft Amerika zo'n grote ploeg afgevaardigd naar spelen die in Europa werden gehou den. Het team telt 20 athleten meer dan het Amerikaanse team dat aan de Berlijnse spelen van 1936 deelnam, en slechts 23 minder dan de Britse ploeg voor de spelen van 1948. De Ameri kaanse athletiekploeg bestaat uit 69 heren en 24 dames, en de zwemploeg uit 38 heren en 22 dames. De korf bal wedstrijd Noord- Zuid, gisteren te R'dam voor 40.000 toeschouwers gespeeld in het Feyen- oord-stadion, is door Zuid met 5-2 ge- KAAG-WEDSTRIJDEN. Gisteren werden door „de Kaag" de eerste onderlinge wedstrijden ge houden. Door tegenslag (een stuk geslagen fok) moest L. v. d. Steen 's middags terugkeren, maar v. Helvert kon weer eens tonen, dat hij het zeilen nog niet verleerd is. De uitslagen waren ('s morgens) 12 M2 klasse: 1. Jac. Kraan, 2. Mooy, 3. mej. W. Boschma. Volksklasse: 1. J. J. v. Koolbergen, 2. H. Snoeck, 3. T. Brinks. Regenbóok klasse: 1. Mej. E. Sie- verts, 2. L. v. d. Steur, 3. C. J. v. d. Bas. Drakenklasse: 1. J. de Necé tot Bab- berich, 2. H. Verduyn, 3. W. Klomp. Olympia jollen klasse: 1. Th. van Helvert, 2. B. Markus, 3. J. P. v. Ees teren. 16 M2 Eenheidsklasse: 1. J. P. van Dijk; 2. A. v. Hemert, 3. J. v. Bergen. Pampusklasse zonder bij zeilen: 1. W. M. v. Stavgren, 2. A. Volkers jr., 3. P. J. Zaayer. 12 Voetsjollen klasse A: 1. B. P. Ha- geman, 2. B. Knape, 3. Mej. J. S. Key. Idem B: 1. W. v. De uitslagen 's middags waren: 12 M2 klasse: 1. Jac. Kraan, 2. Mooy, 3. W. G. Jungschlager. Valken klasse. 1. H. Snoeck, 2. T. Brinks, 3, J. J. A. de Wilde. Regenboogklasse: 1. Mej.S.ie E. Sie- verts, 2. J. Huisman, .3. Mej. N. M. Theunisse. Drakenklasse: 1. L. P. Vollenbregt; 2. J. de Nercé tot Babberich, 3. G. A. Pfeiffer. Olympiajollen klasse: 1. A'. -Mete- lerkamp-Cappenberg,2. Th. v. Hel vert, 3. B. Markus. 16 M2 Eenheidsklasse. 1. J. P. van Dijk, 2. M. v. d. Meer, 3. A. v. Hemert. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. A. Volkers jr., 2. H. Regeer, 3. W. M. v. Staveren. 12 Voetjollen klasse A: 1. B. P. Ha-, geman, 2. B. Knape, 3. L. P. Herfst. Idem B: 1. W. v. Bergen. BIJZONDER GERECHTSHOF. LANDWACIITERS UIT DE RIJN STREEK STAAN TERECHT. Behoudens een intermezzo van on geveer één uur, waarin de president van het Bijzonder Gerechtshof gis- termidag uitspraak deed in de zaak Rauter, heeft het Hof zich gisteren bijna de gehele dag bezig gehouden met de berechting van een groep Landwachters, die tijdeqs de bezet ting min of meer de schrik van de Rijnstreek hadden uitgemaakt. De 50-jarige motor- en rijwielhan delaar Coenraad Francken uit Kou dekerk a. d. Rijn, alhoewel hij zich zelf als een der minste onder de landwacht-broeders had geacht, bleek naar het oordeel van de advocaat fiscaal zijn partij toch nog behoorlijk te hebben geblazen. In de periode Mei '44 tot Mei '45 had hij zich een be hoorlijke staat van dienst vergaard bij het doen van huiszoekingen naar radio-toestelen en onderduikers en voorts bij het behulpzaam zijn bij het arresteren van onderduikers enz. Rekening houdend met de omstan digheid dat verd. bij dit alles sleohts een ondergeschikte positie had inge nomen wilde de advocaat-fiscaal met een eis van negen jaar volstaan. Plunderaar ten eigen bate. Zijn opvolger in de verdachten-^ bank was de 48-jarige landarbeider C. J. Sweserijn uit Alphen a. d. Rijn, wiens tenlastelegging in grote lijnen ongeveer met diens voorganger over eenkwam. Hij was indertijd voor de keus gesteld: naar Duitsland of Landwachter. Aangezien hij echter liever bloo-jan dan dooi-jan bleek te zijn, had hij voor het laatste geko zen. Als landwachter had hij zich dan ook „verdienstelijk" weten te maken door het leegplunderen van villa's en woningen, waarbij hij een deel van de roofbuit naar eigen huis bracht en daar zijn vrouw met een stel onderkleren verblijdde. In zijn requisitoir hield de advocaat-fiscaal verd. de bekende lijfspreuk van de Leider: „Gij zijt niets, uw volk is al les" voor, welke fraaie leuze echter niet geheel en al met verd. daden bleken te hebben geklopt. Aangezien de adv.-fiscaal het onderhavige ge val ernstig .achtte, meende hij dat een»eis 'van 8 jaar hier op zijn plaats was. Revolverheld. Het commandantschap dat de 40- jarige boekhouder A. Jansen bij de Landwacht had vervuld had hem een leidende rol bij dat gehate korps doen vervullen bij ongeveer alle arresta ties, ook die van L. Arrelman uit 32. „Dank U, mijnheer Bol- kenstein, ik moet nu gaan". Diepe rimpeltjes trekt het meiske in haar voorhoofd •als ae op een parkbankje over de zaak zit na te den ken. Mijnheer de Schim, hoed U voor Dolly Daazer. Alphen, die nimmer terugkeerde, was hij als leidende figuur aanwezig geweest. Meestal stond hij met een dreigende revolver voor zijn slacht offers teneinde hentengst aan te jagen Van alle arestaties waarvoor verd. de opdrachten verstrekt had en waar door velen in de val waren gelopen, was volgens het oordeel van de advocaat-fiscaal het geval-Arrélman wel het meest bedroevend geweest. Hij eiste dan ook voor deze land wachter 9 jaar gevangenisstraf. De schrik van Alphen. Nadat Rauter zijn doodvonnis had aangehoord, nam enkele ogenblik ken later de vroegere kantoorbe diende bij de T. T. B. uit Alphen, de 40-jarige Hendrik Vroom diens plaats in de verdachtenbank in. Als overtuigd nat.-socialist, had hij eenmaal bij de Landwacht terecht gekomen, in Alphen, waar hij post- commandant was geweest, een waar schrikbewind uitgeoefend. Een lange reeks van wandaden had de presi dent hem voorgehouden, waarvan de arrestaties van het schoolhoofd Hoornenberg en die van de distribu tie-ambtenaar van Keeken, die bei den de dood vonden, wel het meest droevig hoogtepunt vormde. Tegen hem werd tien jaar gevangenisstraf geëist. In al deze zaken zal het Hof op 11 Mei a.s. uitèpraak doen. Bij zijn schoonvader in de leer. Als eenvoudige boerenjongen, die zich nimmer met politiek had inge laten was de 29-jarige E. de Jong na uit militaire -dienst te zijn gekomen, in Voorschoten beland, waar hij ken nis had gekregen aan de dochter van een aldaar wonend aannemer. Wein g scheen er bij deze politiek totaal on mondige jongeman maar toe nodig om de denkbeelden van zijn schoon vader die een principieel N. S. B.'er v/as, in zich op te nemen. Eenmaal in dit vaarwater terecht gekomen dreef hij hoe langer hoe meer af, totdat hij na eerst bij de hulpland wacht te hebben dienst gedaan, na dien bij de beroepslóndwacht was te recht gekomen. Vanzelfsprekend be hoorde het tot zijn taak huiszoekin gen in Voorschoten en omgeving te doenven behulpzaam te zijn bij het arresteren van personen die door de Luitse bezettingsoverheid werden ge zocht. De advocaat-fiscaal 'meende dat voor dit alles een behoorlijke «traf op zijn plaats was en eiste 7 jaar ge vangenisstraf met aftrek Mr. G. A. Vos bracht in zijn plei dooi naar voren dat men hier met geen iaraticur of overtuign N. S. p tr te doen had. Ware hij nimmer in. Voorschoten terecht gisomen dan zou het met deze jongen an geheel anders zijn gelopen, die nu tenge volge van zijn liefdesavontuur in de strikken der N.S.B. gevangen, was ge raakt, en zich daarin h'oe langer hoe vaster had ingewerkt. Het Hof zal over ve? .ten dagen uitspraak doen.' Dollars-knoeierijen zwaar gestraft Sassenheimse zakenlui voor Econ. rechter De leider van een bankkaptoor te Sassenheim, L. de B. had f zelf in Amerika een tegoed van duizend dollars. Hij kocht voor dat geld kle ding etc. en liet het restant naar hier overmaken. Verder verhandelde hij voor enkele personen dollars en pon den, hetgeen een vrij belangrijk be drag 'was. In totaal zou dat onge veer 7000 dollars hebben bedragen, doch dit werd bestreden. In elk ge val stond de verkeerde handel wel vast, en daarvoor had hij zich bij de Haagse Economische Politierechter te verantwoorden. De Officier he kelde scherp het optreden van ver dachte, die op deze wijze de Ned. Staat ernstig benadeelde. Ons land wordt geholpen, doch op deze wijze wordt onze naam geschaad. De eis luidde een geldboete van ƒ20.000, verbeurdverklaring der winst van 1500 en vafi inbeslag ge nomen -dollars, een jaar gevangenis straf, waarvan drie -maanden voor waardelijk. De raadsman, mr. Trap man, wees op de uitstekende antece denten van verd., die vooral ook in bezettingstijd veel goeds heeft ge daan. PI. vroeg te volstaan met de bijna vier maanden, die verd. in voorarrest doorbracht, en een lager boete. De rechter wees op de noodzake lijkheid tegen de corruptie, ook op deze wijze, een dam op te werpen. En juist de vooraanstaanden treft een zwaarder straf, hoewel hen (Me nog ernstiger zal treffen. Het vonnis luidde conform de eis, doch zonder de drie maanden voor waardelijk, dus negen maanden ge vangenisstraf, /20.000 boete en ver beurd verklaringen. De schenking;. De bollenkweker C. N. uit Sassen heim had een vordering op zijn broers in Engeland, die hem pl.m. 600 Eng. ponden deden toekomen, welke zwart weerden verkocht. De Offjcier zeide, dat de bollenkwekers zich vaak er op beroemen zulke goe de leveranciers van deviezen te zijn, maar zij knoeien dan ook even hard ten eigen bate. Zelfs de Ned. Bank klaagde over hun optreden en indien iemand wordt betrapt, is een strenge straf nodig, omdat er een stokje gestoken moet worden. De eis luid de twee maanden gevangensstraf en 7000 boete of 6 maanden hechtenis De rechter merkte op, dat verd. blijkbaar de ernst van het feit niet heeft ingezien, daar hij zelfs het blijkbaar niet de moeite vond er een raadsman voor te nemen. Men knoeit maar raak, en denkt alleen aan geld en aan zichzelf. Daarom moet streng worden gestraft. Het vonnis werd dan ook twee maanden gevangenisstraf en conform de eis be vel tot ohmiddellijke gevangen nc men, en een boete van ƒ3000 of 3 maanden hechtenis. Wat van de reis over. De bollenexporteur H. J. M. E. uit Sassenheim was naar Amerika ge weest, en had 1000 dollars meege bracht, die hij van zijn broers ten geschenke had gekregen. Die dollars werden tegen 4.50 per stuk ver kocht (de koers is pl.m. ƒ2.64). Ver dachte zette uiteen, dat zijn broers - de kosten in Amerika hadden be taald, en hij de dollars als een per soonlijk geschenk beschouwde. De Officier vorderde, daar verdachte reeds eerdeF een waarschuwing heeft gehad, vier maanden gevange nisstraf met onmiddellijk gevangen nemen, en 7000 boete of 6 maanden hechtenis'-en verbeurdverklaring van hetgeen in beslag was genomen. De raadsman, mr. Bakker, wees er op, dat verd. voor Nederland reeds 300.000 dollar aan deviezen heeft verdiend, en daarvan dan 1000 ten eigen bate heeft aangewend. PI. her innerde aan een mededeling, dat de Ned. Bank misschien een bepaald percentage van geëxporteerde devie zen waarde, voor betrokkenen zal be schikbaar stellen, zodat dit feit min- der "ernstig kan worden geacht. De rechter veroordeelde tot zes weken gevangenisstraf met onmiddellijk ge vangen nemen, en 3000 boete. DE MEEST GEMECHANISEERDE LANDBOUW IS DE ENGELSE. Doorgaans meent men, dat de land bouw in Amerika het sterkst geme chaniseerd is van alle landen ter wereld, maar in dit opzicht is Ameri ka de laatste jaren voorbij gestreefd door Engeland. Als men berekent, in welk land men per 100 H.A. de grootste waarde aan landbouwmachi nes gebruikt, dan blijkt dit Engeland te zijn. In 1944 liepen er in Enge land op iedere 400 H.A. bouwland b.v. 12 tractoren tegen 7 in de Ver. Sta- tn. Na de oorlog is de mechanisa tie nog sneller gegaan en zo waren er op de ïjngelse boerderijen drie maal zoveel machines als in 1938. Het aantal tractorploegen nam van 1944 tot 1946 toe van 154.000 op 179.000, schijfeggen van 59.000 op 65.000, melkmachines van 38.000 op 48.000 en combines van 2500 op 3800. Het merendeel van deze machines is geleverd door de Engelse industrie zelf. De productie van Engelse land bouwmachines was in 1947 vijfmaal zo groot als in 1937. De export is in die jaren verdrievoudigd. Vooral de behoeften van de kleine boei'en wor den thans in aanmerking genomen en zo zal men dit jaar niet minder dan 30.000 tractortjes met een of twee wielen voor het kleinbedrijf produceren. Deze snelle mechanisatie is het belangrijkste middel om een productievergroting in de landbouw van één milliard gulden aan levens middelen te bereiken. Men rekent, dat deze vergroting in 1952 een feit zal zijn. MELK: HET BELANGRIJKSTE PRODUCT TER WERELD. Blijken^ een rapport, dat indertijd aan de Volkenbond is uitgebracht over de wereldproductie van grond stoffen, is het product, dat in totaal de hoogste waarde oplevert, de melk. De gezamenlijke waarde van de melk, die in alle landen ter wereld wordt voortgebracht, wordt daarin n.l. geschat op 42 milliard gulden (vooroorlogse waarde). Daarop volgde op verre afstand hout met 14.7 milliard, steenkool met 8.4 mil liard, tarwe en aardappelen ieder 7)4 milliard, terwijl alle andere produc ten, ook ijzer en petroleum, beneden 6 milliard bleven. Bij de uitvoer waarde ziet men andere cijfers; daar staat de katoen voorop met een be drag van 1.2 milliard, waarna resp. volgen wol, tarwe, hout, suiker en steenkool. Dit betekent, dat verreweg het grootste deel van de melk in de productielanden zelf gebruikt wordt. Bijde tegenwoordige prijzen liggen de bedragen natuurlijk anders en zijn ook in de handelsverhoudingen grote veranderingen gekomen, doch wij mogen veilig aannemen, dat nog steeds melk wereldproduct No. één is om met andere woqrden de vee houderij is het wereldbedrijf van de grootste omvang. Radio ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.18 Gr. D.15 Gr.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton „Ik verkoos de vrijheid" (I). 11.55 Gr.mu- ziek. 12.00 Carcassola en orkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Vaudeville-or kest. 13.00 Ned. Strijdkr. 14.15 Har monie-orkesten. 15.15 Community- singing. 16.00 De Hond in de ton» 16.15 Kleinkunst. 17.15 Volksconcert 18.00 Nieuws. 18.30 Nederl. Strijdkr. 19.30 De Kerk nu (IX). 20.00 Nieuws. 20.15 En nu.... Oké. 21.30 Week end-orkest. 22.00 Hoorspel. 22.30 Ope rettekoor. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek. 23.30 Malando en orkest. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Tsjaikofski. 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gr.pl. 9.30 Waterstan den. 10.00 Kleuterprogr. 10.15 Grieg en Sibelius. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Schoolradio. 12.15 Eine Kleine Nacht- musik. 12.30 Weero verzicht. 12(55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Klaas van Beeck. 14.20 Eng. les voor beginners. 14.40 Delfts Madrigaal Koor. 15.15 Concert der jongeren. 16.00 Gr.pl. 16.20 De Vliegende Hol lander. 18.15 Het Congres van Euro pa. 18.04 „Spineuza". 19.00 Nieuws. 19.45 Kampvuren langs de evenaar. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Gr.pl. 20.50 Klein Orkest. 21.25 Feuilleton (16). 2.00 Weekend-sere nade. 22.30 Licht Orgelspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Kroningsmis, Mozart. 23.40 Ravel.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6