-&M- 18.000 Doden worden naar ons land teruggebracht TOURINGCARS Ruim 1000 gidsen-leidsters ter Dachvaart Brits communist wordt katholiek Hawaiian Platen Tentoonstelling van prenten van Oranjevorsten VRIJDAG 7 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Zoals gemeld zal in de eerstko mende dagen een begin gemaakt worden met 't overbrengen van de stoffelijke overschotten van vele dui zenden Nederlanders, die tijdens de oorlogsdagen het leven lieten in de Duitse concentratiekampen en gevan genissen, of door geallieerde bom bardementen omkwamen. De Tijd bericht hierover nader: Door de „Rijksdienst voor Identifi catie en Berging" zijn jarenlang na sporingen in Duitsland verricht, maar nog steeds staat niet definitief vast, hoeveel lichamen gevonden en ge identificeerd kunnen worden. Ruw geschat stelt men dit op rond 18.000, hoewel men bij lange na niet kan zeggen, welke cijfers de toekomst zal brengen. Geleidelijk aan zullen deze over schotten naar ons land worden over gebracht en voor dit eerste transport is een Nederlandse colonne vracht wagens Zondagnacht vertrokken en vermoedelijk heeft men Berlijn reeds bereikt. Gezien de grote moeilijkhe den, die zich bij het verkeer met en in Berlijn de laatste weken hebben geopenbaard, kan men helaas nog geen definitieve datum vaststellen, waarop deze colonne onze grenzen bereikt zal hebben. - Aanvankelijk had men gedacht, het vervoer per trein te doen ge schieden, maar daar dit soort ver keer sedert kort vrijwel geheel in de seetor Berlijn is uitgevallen, zag men zich genoodzaakt, het per auto te doen. In Berlijn wacht een titanenar beid. De duizenden overschotten zul len opnieuw gekist moeten worden, wat vele dagen in beslag zal nemen. Daarna blijft de onzekerheid, of het transport ongemoeid zijn weg naar ons land zal kunnen zoeken. Vermoedelijk echter komt deze droeve stoet, welks last na zoveel ja ren eindelijk het herleefde vader land bereikt, een blijvende aanklacht tegen de onmenselijkheid van die af gelopen vijf jaren, binnen tien of twaalf dagen in het Nederlandse grensplaatsje Beek-Ubbergen aan, waar een korte plechtigheid gehou den zal worden. Naar men ons me dedeelt, zal dit eerste transport ruim honderd (een precies aantal is, ge zien de verwarde situatie, niet te noe men) kisten bedragen. Slechts geidentificeerde Nederlan ders zullen worden overgebracht, wanneer dit dan geschie'dt op vei- zoek van de nabestaanden in het moederland. De Staat acht deze over brenging een ereplicht, waardoor de achtergeblevenen in staat'wórden ge steld, de resten van hun dierbaren, die tijdens de oorlog in vijandige bo- dom begraven werden alleen Duitsland dus! op staatskosten naar Nederland te doen vervoeren. Ook in de verdere kosten van be grafenis komt de staat de belangheb benden in grote mate tegemoet. De kosten van een 2e klas begrafe nis, de kist en de grafrechten .worden door de Staat vergoed. Voor hen, die de overgebleven kosten nog te zwaar zullen vinden, is de „Grafstichting" doende een terrein aan te kopen en daar een erebegraafplaats op te rich ten, zoals men deze ook op de Greb- beberg vindt. DE KOEMPOELAN DER KATH. VERKENNERS. De 'koempoelan, de jaarlijkse nationale bijeenkomst van de ver kenners-van de katholieke jeugdbe weging, die op 22 en 23 Mei op de Goudsberg in Lunteren zal worden gehouden, wordt Zaterdag 22 Mei on 18 uur geopend door de hoofdcom missaris baron H. F. M. van Voorst tot Voorst. Te 18.15 uur spreekt dr. A. F. M. Cornelissen over „het ka tholiek avontuur". Daarna volgt een Mariahulde en om 21.00 uur een kampvuur, waarbij vermoedelijk plaatselijke autoriteiten en verte? woordigir*van .de Nederlandse Pad vinders Vereniging en het Vlaams Verbond voor Katholieke Scouts aan wezig zullen zijn. Zondagmorgen 23 Mei wordt om 7.30 uur een plechtig gezongen Hoog mis opgedragen door de hoofdaal moezenier A. J. L. Verhoeven van de Katholieke Jeugdbeweging, een toespraak zal houden over „het geestelijk avontuur". In de loop van de morgen zal de koempoelan worden bezocht door Kard. De Jong en zal pater S. Duyn- stee O.F.M. spreiken over: „het avon tuur van de beweging". Om 12 uur houden de hoofdcommissaris en de hoofdaalmoezenier een persconferen tie over de actuele situatie in dt jeugdbeweging. Om 14.uur worden demonstraties gegeven, gevolgd door een plechtij Lof, waarna de koempoelan om 16.00 uur wordt gesloten. De koempoelan zal staan in het teken van bezinning op het wezen van het werk der katholieke jeugd beweging. Naar schatting zullen 3000 verkenners-leidsters en -leiders uit alle delen van het land aan de koem poelan deelnemen. BUITENGEWOON MILITAIR PENSIOEN VOOR MILITAIRE SLACHTOFFERS 1914—18. Bij de 'Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot in voering van een buitengewoon mili tair pensioen voor militaire slachtof fers van de mobilisatie 1914'18 als mede v'oór hün weduwen en wezen. e mobilisatie-slachtoffers, vor men, zij het wellicht niet in alle op zichten, maar dan toch in ieder ge- enigèrmate, eën categorie van personen, die vergelijkbaar is met 'de militaire oorlogsslachtoffers^ zo zegt de toelichting. Op die grond hebben de ministers gemeend de aanspraken, welke bij dit wetóntwerp in het léven wórden geroepen, op dezelfde leest te schoeien als die der militaire oor logsslachtoffers, die met inachtne- MODERN - GOEDKOOP YRAAGT INLICHTINGEN TELEFOON 22ÜAA Kantoor: STATIONSWEG 45 naast Kamer van Koophandel ming van de «bepalingen der militaire pensioenwetten, zoals die luiden se dert de inwerkingtreding van de wet van 4 Augustus 1947. Het resul taat zal zijn, dat er een volledige congruentie in behandeling bestaat van de slachtoffers der mobilisatie 19141918 en de militairen, die se dert 11 April '39, datum waarop de „Buitengewone Oproeping Uitwendi ge Veiligheid"; plaats vond, slachtof fers werden van de uitoefening van de militaire dienst. Overigens stellen de ministers er prijs op met nadruk vast te- leggen, dat de vergelijking, welke hiervoren werd gemaakt, geen consequenties mag medêbrengen voor welke andere groep van perso nen ook. Ter voorkoming van misverstand moge er Op.worden gewezen, dat zij, die van oordeel fcijn 'in aanmerking te komen voor buitengewoon militair pensioen, hun aanspraken moeten doengeldën door na de inwerkingt reding der wet alsnog een aanvrage te richten tot H.M. de Koningin, een en nader conform de bepalingen der militaire pensioenwetten. Groots défilé voor Haarlems bisschop kennersleiders binnen de muren.van het R.A.I.-gebouw zag, zo was het gisteren de stad van St. Bavo, die als gastvrouwe optrad bij de Dachvaert voor alle gidsenleidsters en haar aalmoezeniers uit ons bis dom. Van alle kanten waren zij gekomen, Vanaf Texel tot Walcheren, honderden leidsters van kabouters, gidsen en 'pioniersters om zichzelf weer eens te bezinnen op het jeugdwerk en met spel en zang de band tussen diocees, district en parochie te/versterken en tevens om het feest van Haarlems kathedraal mee te vieren.. In groepjes trokken zij in de vroe ge morgen door de straten van de bisschopsstad naar het- Kre.ra"fih s aan de Leidsevaart, waar de Dach vaert zou gehouden worden. In de grote zaal was een altaar gebouwd," waaraan- om 8 .uur de of- ficiaal van .het. bisdom Haarlem, de hoogëërw. lieer.C'. G. van Trigt, "de H! Mis' opdroeg. De" wnd, diocesaan aalmoezenier kap. H. G. Tuin, hield de predicatie. Het was een imposant gezicht, toen na het ontbijt de. ruim duizend meisjes zich in de vórm van een hoefijzer opstelden voor de vlaggen- parade, welke met het gebruikelijk ceremonieel gehouden werd. In een sessie voor al1 en- gezame- lijk sprak de weleerw. zeergel. heer drs. Th. Zwartkruis, leraar op het klein-semenarie „Hageveld" over het onderwerp „Het zwaard van de geest." Spr, vertelde hierbij van het vele en moeilijke werk, dat Engelse meisjes, die zich onder deze naam hadden verenigd, tijdens de oorlogs jaren hadden verricht. Hij wees er verder op, dat ook jeugdleidsters een verantwoorde lijkheid hebben te dragen van het brengen van de christelijke bescha ving. Na deze sessie'die mèer een algemene strekking had kwamen dé aalmoezeniers, pioniersters-leidsters, senioren-gidsenleidsters, junioren- gidsenleidsters en kabouterleidsters in een afzonderlijke sessie bijeen, waar een gespecialiseerd onderwerp werd behandeld. De ernst van de ochtend moest 's middags plaats maken voor de vro lijkheid, toen alien in de zgn. Bonte Ring bijeen zaten en de verschillen de districten al hun krachten gaven om het allerlei zo bont mogefijk te doen zijn. Op zeer oorspronkelijke wijze verzorgde het Haarlemse district de Na Louis F. Budenz, directeur van het communistische dagblad Daily Worker",-in Amerika, en Douglas Hyde, redacteur van de Britse „Daily Worker", die uit de communistische partij zijn getreden en tot het katho licisme zijn overgegaan, heeft weer een andere Marxistische leider, Fred Copeman, secretaris van de commu nistische partij in Engeland en lid van het uitvoerend bestuur van de Vakbond der Britse Burgerlijke In genieurs, dezelfde stap gedaan. Codeman uitte zich als volgt over de redenen, die hem van het atheïs tisch communisme tot het katholicis me hebben doen overgaan: „Het leven is hard voor mij ge weest. Ik ben mijn moeilijke weg onder de arbeiders begonnen. Ik werd opgevoed in een instelling van liefdadigheid, omdat mijn moeder door mijn vader verlaten was. Daar na kwam ik in een weeshuis, dat ik verliet om dienst te nemen bij de Britse Oorlogsmarine. Later bekleedde ik de hoogste func tie in de Britse communistische par tij en werd afgevaardigd naar de Ko- mfnlern. Tijdens de Spaanse burger- oorlig- commandeerde ik achtereen volgens het 16e en 57e bataljon van de internationale brigade. Thans ben ik lid van het uitvoerend bestuur van mijn vakbond on het geniet het ver trouwen van de Labour Partij. Het harde leven heeft mij geleerd, nooit lichtvaardig een besluit te nemen. Ik weet, dat het woord van een leider alle arbeiders aangaat. De communistische partij vraagt van de mens het beste wat hij in zich heeft. Laten wij ons niet bedriegen: haar oproep dringt door tot in het diepst van de harten. Doch zo vlug zij 4e absolute trouw van een lid heeft verworven, maakt deze partij er misbruik van: dat is het drama. Om een macht te overwinnen, die zo vermogend is en zulke diepe wor tels heeft als de communistische par tij, zijn een bovenmenselijke kracht en een bovenmenselijk geloof nodig- Ik heb mij dan ook afgevraagd, of er een kracht bestond, welke in de loop der eeuwen nooit verslagen of overwonnen werd, en ik heb moeten erkennen, dat deze enige macht het Christendom is. Een van de hoofd punten in de leer van Christus wordt gevormd door de noodzaak, eerst ne derig te zijn alvorens groot te kun nen worden. Ik heb nooit de keuze miskend, die Christus gemaakt heeft toen Hij op aarde kwam: Hij is.ge komen als de zoon van een timmer man en ik geloof, dat God hierdoor de arbeiders wilde zegenen. Nu ik de eer heb, in de Katholieke Kerk te worden opgenomen, volg ik loyaal de leer der Kerk op. God moge mij .kracht en moed ge ver* en het geloof, dat noodzakelijk is om te. kunnen strijdeiri* opening. Zingend trokken de kabour ters op, gevolgd door gidsen en pio niersters en vormden samen het be kende klaverblad en het gidsen- kruis. Het Leidse district bracht op uitstekende wijze de ballade van Jet "PrüiSèfi: S't. Gèertruid's" min ne. Bjj de?e -ballade, in scène ge zet door Joop Koevoets, fungeer den Cpby van Zandwijk en Nel van Paridon als vertelsters, .ter wijl "de overigen het gesproken woord in bee'd brachten. Het is geen chauvinisme, wanneer wij dit nummer als een van de bes ten uit de Bonte Ring noemen. Een ander district gaf een indruk weging in Engeland en liet de aan- van het ontstaan van de gidsenbe- wezigen dwalen door de gangen van slot Assumbugh, de bakermat van het gidsenspel in het Haarlemse dio cees. Spel en zang wisselde elkaar, waarna tenslotte een gro.otse Maria hulde de apotheose vormde van deze zeer goed geslaagde Bonte Ring. De klokken van de kathedraal rie pen de leidsters naar het feestelijke kerkgebouw om daar te delen in de vreugde over het gouden jubileum. Uit honderden monden klonk het „Ecce sacerdos", toen Haarlem's bis schop - mgr. J. P. Huibers, de kerk betïad om het pontificale lof te ce lebreren. Hierbij waren ook aanwe zig de minister van onderwijs, kuns ten en wetenschappen, dr! J. Gielen en de commissaris van de koningin in_ Noord-Holland, dr J. E. Baron de Vós van Steen wijk. In een zinvolle toespraak tot de vertegenwoordigsters van 21000 gid sen, zoals de bisschop dat noemde, zeiae deze, dat een voortdurend con tact met God noodzakelijk is en dat iedere leidstér eigenlijk jaartijks enige dagen in stille afzondering moest doorbrengen. Voorts, wees de bisschop er op, dat de opvoedmg v.an de jeugd in eerste instantie bij de ouders berust ep dat de jeugdbeweging in deze een aanvullende taak heeft. Indrukwekkend wastenslotte het défilé" ri'a het lof. Onder hét gebeier van de klokken en voorafgegaan door de band van de Katholieke verken ners van het district Haarlem, trok ken alle leidsters langs de hoofdin gang van de kathedraal, waar de bisschop, de commissaris van de ko ningin, minister Gia'en, mgr F. Fil- bry en ander autoriteiten zich had den opgesteld. Vermoeid, maar ongetwijfeld dank baar zijn allen naar huis gegaan met de stille hoop op een spoedig weder zien. Wat lezers ons schrijven K.V.P. WAAR GAAT GIJ HEEN? Het thema, dat hier aangeroerd wordt, zal eenieder zo langzamer hand wel bekend geworden zijn. Het betreft de candidatuur van de heer van der Weijden. Een storm van ver ontwaardiging is in alle gelederen ontstaan. En terecht! Het 2de Ka merlid van der Wëijden, die voor heen door de kiezers als no. 2 op de lijst der K.V.P. geplaatst werd, wordt nu door de partijleiding op een zo danige plaats gesteld dat zijn ver kiezing tot 2de kamerlid daardoor onmogelijk wordt. Was daar reden voor? Geen enkel. Een motivering is dan- ook prompt achterwege geble ven. Het enige argument zou kun nen zijn, dat de heer van der Weij den „te actief" gev/eest zou zijn. Eén ding is zeker: Het politiek advies is een onding, dat weer spoedig dient te verdwijnen. Ook elders leest men ever klachten. Zeker is ook dat het aantal katholieken, die niet tevreden meer zijn over het beleid der K.V.P., dagelijks toeneemt. Het Indische be leid, het weren van katholieke aan hangers van Rjjkseenheid uit de ka tholieke partij, het openstellen tot toetreding der partij voor niet-ka- tholieken, het te rood gekleurde pro gram en de samenwerking met de socialisten geven dahr immersjüle aanleiding toe Een breuk schijnt dar. ook aanstaande. Een breuk,, die tot gevolg kan hebben, dat de so cialisten alleen zullen komen te staan. Nu gaat het ook nog in eigen huis rammelen. Het katholieke dagblad ,tDe Tijd" van 21 April j.l. gaf een beschouwing over de nieuwe candi dates Óp de vraag, of deze nieuwe lijst van candidatcn een zwenking naar rechts of naar links betekende, wilde het blad geen rechtstreeks ant woord geven, maar het was in ieder .geval ^cen zwenking naar rechts, zo voegde de redactie er veelbeteke nend aan toe. Als hier de diepere oorzaak van het geval van der Weij den ligt, "kan dat niet anders dan als een reclame voor hem aangemerkt worden. Velen zal het. bekend zijn, dat de heer van der Weijden persoonlijke óffers heeft gebracht om zijn taak in de "Staten-Generaal te kunnen blij ven vervullen. Zo heeft hij b.v. in 1946 er van afgezien om naar het ambt van burgemeester van Alke made te solliciteren. In diezelfde tijd kon dè heer van der Weijden zitting nemen in het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, een functie, die lucratief mag heten in vergelijking met zijn 2de kamerlid maatschap. Als wij weten dat hij dit laatste geweigerd heeft op verlangen der K.V.P. zelf, is het dan geen schandaal dat hij door diezelfde K.V.P. zo behandeld wordt? M.i. mo gen wij blij zijn dat, ondanks dit ge beuren. de heer van der Weijden tóch nog bereid is, een eventueel ka merlidmaatschap te aanvaarden. Deze béreidheid zal wel daaruit -voort- 4°eien, dat -cle heer van der Weij- ctéft "overtuigd is men leest dit tróuwens ook dagelijks dat hij een kiezerscorps achter zich heeft, waar hij. op rekenen kan. Wij zouden hier nog lang en breed ovér kunnen schrijven en praten. Het feit ligt er. Wat staat ons nu te doen? A.s. Zondag is het groslijst- stemmen. Indien alle stemgerechtig den de heer van der Weijden stem men, dan kan deze nog op een ver kiesbare plaats komen, b.v. op de plaats, waar vroeger Pater de Beau fort stond 2). Men dient echter goed te weten, hoe men stemmen moet, aangezien meerdere hokjes ingevuld moeten worden. Steekt derhalve uw licht eens op bij het actie-comité van der Weijden of bij de mensen, die hierover zijn ingelicht. Uw stem zal dan niet verloren gaan. J. S. WAGENAAR. Roelof arendsveen, 4 Mei 1948. voren wil brengen is dit: door de heer Van der Weijden niet te advise ren als zittend lid der Kamer, heeft de Verkiezingsraad aan bijna alle .plattelandskiezers een klap in het gezicht-gegeven.- De heer v. d. Weij den was van alle candidaten in onze kieskring het meest gesteld, heeft bo vendien al 15 jaar zitting tot aller tevredenheid, en dit had voor de Verkiezingsraad een bewijs moeten zijn, dat genoemd lid in hoge mate het vertrouwen had en heeft der kie zers en kiezeressen, en Ve'rtrouwen is een zeer belangrijk iets, vooral voor een Kamerlid, maar ook voor de K. V.P.. Door nu een duidelijk uitge sproken en ook reeds bekend zijnde wens van alle agrarische en ook zeer ele andere leden der KVP in Noord en Zuid-Holland botweg te negeren, berokkend de Verkiezingsraad aan de K.V.P. grote schade, omdat het vertrouwen, dat de eenvoudige en trouwe plattelands kiezers, leden der K.V.P., in de leiding der partij altijd hebben gehad ernstig wordtgetrof fen. Het is voor het Hollandse platte land al een verlies, dat de heer Loerakker bij de vorige verkiezing al is vervangen door éen niet agra rische arbeidsvertegenwoordiger, of schoon ik niet de bedoeling heb iets op de heer Steinmetz af te dingen. De héér Groen heeft men ook al eens geprobeerd te drukken, maar dat hebben de kiezers toen ook niet genomen, en nu is het de beurt aan v. d. Weijden. Maar deze keer mag en zal het ook niet lukken. Dit nemen wij niet. Wij zijn er altijd groot op gegaan, dat wij in de heren Groen en Van ZEVENJARIG MEISJE ONTVOERD Dinsdagmiddag om 4 uur is in Den Haag, vermoedelijk door de gewe zen pleegmoeder, mej. Hoogdalen uit Heerlen, de zevenjarige Rebecca Meljado ontvoerd. Het signalement van het meisje, dat door bemiddeling van de commissie-Oorlogspleegkin deren te Amsterdam in een pleegge zin in Dgn Haag was ondergebracht, luidt:één meter lang, lichtbruin haar, grote, grijs-blauwe ogen, rech teroog licht ontstoken. Het kind ging gêkléed in een groen gebreid jurkje en een bruine mantel. De chef van het bureau Kinderpolitie in Den Haag verzoekt opsporing, aanhou ding eri terügbrenging. 4) Op al deze punten zullen wij niet ingaan. Alléén dit: dat het pro gram van de K.V.P. (of dat van de 2de Kamerfractie of dat van de door die fractie gesteunde regering?) rood is, is een bewering, die de geachte in zender o.i. niet bewijzen kan. Indien dit zo ware, zou zeker de huidige vertegenwoordiging der K.V.P. in de volksvertegenwoordiging, in haar ge heel beschouwd, het vertrouwen der katholieken niet meer verdienen! Red. 3) Om. misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat men op het stembiljet geen rangorde kan toe kennen. Wie dus de heer v. d. Weij den wil stemmen als candidaat-ka merlid, moet invullen het hokje voor die naam en eveneens- een hokje voor de namen van drie andere can didaten. Zie ook wat wij elders hier over mededelen. Red. Rijpwetering, 5 Mei 1948. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het Politiek advies in de Kieskring Leiden enz van de K. V. P. verzoekt ondergete kende beleefd opname van het vol gende: De Verkiezingsraad van de K.V.P. heeft gemeend voor de heer M. P. v. d. Weyden geen verkiesbare plaats te moeten adviseren. Een van de re denen is misschien gelegen in de 2 kwaliteitszetels, die onze kieskring af moest staan, waardoor plaatsge brek is ontstaan. M.i. had de 2e kwa liteitzetel ook nooit moeten worden geaccepteerd door het bestuur van de Kring. Al is dit echter een van de redenen geweest, dan begrijpen wij, land- en tuinbouwers, nog niet, waarom de heer v. d. Weyden dan juist naar onderen moest. Hier wil ik echter niet verder op ingaan. Het feit, dat aldus is gehandeld is zeker een miskenning voor dit alleszins bekwame en ijverige lid der volks vertegenwoordiging en hij heeft daar ó.i. zelf niet de minste aanleiding toe gegeven, integendeel, maar dat is hier al meer betoogd en daar is iedereen wel van overtuigd vooral op het platteland. Wat ondergetekende echter naar WEERSVERWACHTING DROOG WEER. Droog weer met weinig be: wolking en zwakke tot matige geveer dezelfde temperatuur als wind tussen Noord en Oost. On- vandaag. der Weijden twee afgevaardigden hadden in de volksvertegenwoordi ging, die als bij uitstek geschikt wa ren om onze belangen ter bevoegder plaatsen te bepleiten (en 't is nodig) en deze hebben het vertrouwen, dat wij hen hebben geschonken zich al leszins waardig getoond. Ondergetekende doet een drin gend beroep op alle^plattelandkiezers en kiezeressen in Noord- ei^ Zuid-Hol land, arbeiders, boeren en tuinders zowel als middenstanders, om op Zondag 9* Mei a.s. alle als één man hiertoe mede te werken door het hok je voor de naam Van der Weyden in ieder geval zwart of rood te ma ken. Om zodoende de fout, die de Verkiezingsraad (die ongetwijfeld uit alle zeer algemeen ontwikkelde mensen bestaat) heeft gemaakt, te corrigeren. J. P. v. d. POEL Gzn. VOLOP H. G. v. Luijken, Breestraat 97 Het bezoek van H.M. de Koningin aan de- Leidse Universiteit ter gele genheid van- de heropening op 17 Sept. 1945 achtte prof. dr. H. van de Waal, directeur van het Prentenka binet alhier, een uitgezochte gelegen heid tot het organiseren van een ten toonstelling van door Nederlandse kunstenaars vervaardigde prenten van Oranjevorsten. Dat aan dit voor nemen indei*tijd geen gevolg werd gegeven, vond zijn oorzaak in de „ontdekking", die men deed bij het verzamelen van materiaal voor zulk een expositie: het type prent, waar op men het oog had, was nimmer ervaardigd van de thans regerende Oranje vórstin! Was het in vorige eeuwen traditie, dat de beste Nederlandse prentkun- senaars mede in opdracht van het Hof zich kweten van de eervolle taak tot" vervaardiging van-min of meer officiële" afbeeldingen; tegen het einde "van de vorige- eeuw stierf de^e goede gewoonte allengs uit. Daardoor is er in zekere zin een gebrek ont staan aan waardige afbeeldingen van Koningin Wilhelmiïia,- aangezien fo- tols iiiet iiï:ólle opzichten -de verdien- stenvan een getekend eri"symbolisch verrijkt portret kunnen bezitten. Wie zich 'de in aesthetisch opzicht nauwe lijks verantwoorde afbeeldingen voor ogen haalt, die bij.festiviteiten vooral na de oorlog als'b.v. etalagestuk of onderdeel van versiering gebruikt worden, zal zich bewust worden dat hier van een gemis sprake is, dat niet slechts de prentkunst zelve gevoelt, doch eigenlijk ook ons volk als ge heel. Op grond van deze bewustwording werden stappen ondernomen in de richting van het herstel dier oude traditie, en door het gereedkomen van de gravure door mevr. E. Riets- maValenca, uitgegeven door het Leids Universiteitsfonds, is men daarin in eerste instantie reeds ver dienstelijk geslaagd. Tevens werd door de voltooiing van dieze gravure voorzien in de la cune, die indertijd de verwezenlij king van de voorgenomen expositie van prenten van Oranjevorsten ver hinderde, zodat prof. Van de Waal alsnog materiaal van deze aard bij eenbracht in een tentoonstelling, die morgen zonder officieel vertoon in het Prentenkabinet in de Kloksteeg wordt opengesteld en te bezichtigen zal zijn tot 1 Augustus a.s. Prof. Van de Waal zette ons dezer dagen bij een bezoek aan de expo sitie uiteen, dat het bijeengebrachte materiaal voornamelijk beoogt aan de kleine kring van Nederlandse prentkunstenaars vergelijkend stu diemateriaal" te verschaffen in de wijze, waarop men 'in vroeger tijden de moeilijke opgave van het schep pen van een representatief Vorsten- portret oploste. Zulk een prent im mers stelt bijzondere eisen aan waardigheid, symbolische entourage, eisen, die ook thans nog hun geldig heid bezitten maar door de gewijzig de omstandigheden om een andere oplossing vragen. Het vinden van de juiste stijl van zulkeen portret, vroeger door de regelmaat van op drachten een gegroeide en levende, verfijnde stijl, is wel een van de zwaarste taken, waarvoor de huidige prentkunstenaars zich gesteld zien, wanneer, naar prof. Vs d. Waal hoop te, aan de vergeten traditie weer nieuw leven wordt ingeblazen. De natuurlijke ontwikkeling dier stijl is afgebroken, en de thans vereiste moet van de grond af opnieuw den opgebouwd. 'Prof. Van de Waal wees ons op de mogelijkheid, dat het Leids Univer- siteits Fonds of eventueel andere in stellingen of de kunstenaars per soonlijk in de toekomst ook van de 'overige leden van het Koninklijk Huis dergelijke officiële afbeeldin gen zou kunnen vervaardigen, opdat daarmede de oude traditie geheel wordt hersteld. Behoudens deze afdeeldingen van Prentenkabinet, het Oranja Nassau Museum en particuliere verzamelin gen. Een van de waardevolste stuk ken is een juist uit Engeland door de Nederlandse kunsthandel aangekocht prentje op perkament, ter ene zijde afbeeldend Willem van Oranje, ter andere zijde Prins Philips Willem, vervaardigd door Goltzius. Het be staan van dit zeer fraaie stuk is eerst kort geleden bekend geworden. De expositie werd gearrangeerd on der toezicht van de conservator van het Prentenkabinet, de heer K. G. Boon. Zij biedt behalve aan de kleine kring van ingewijde prentkunste naars ook aan een groter publiek van belangstellenden een interessant 'overzicht van de Nederlandse prent kunst op dit speciale terrein. BEZOEKEN VAN H. *1. DE KONINGIN AAN LEIDEN EN OMSTREKEN. Ter gelegenheid van de a.s. her denkingsfeesten hoopt het Comité Regeringsjubileum in „De Laken hal" een tentoonstelling in te richten van foto's van de verschillende be zoeken, welke H.-M. de Koningin ge durende Haar regering "aan Leiden en omstreken bracht. Het comité doet een beroep op allen, die beschikken over dergelijke foto's. In het bijzonder bestaat behoefte aan. foto's van vóór 1925. Men kan zich wenden tot de directeur van „De Lakenhal", de heer E. Pelinck. HET BLOEMENFEEST. Hedenavond, kwart over zeven, zal de heer A. Galjaard, chef van de af deling Plantsoenen, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distribu tienet, een toespraak houden, waarin hij uitvoerige mededelingen zal doen over het hier ter stede in het raam van de jubileumfeesten te houden bloemenfeest. MONTESSORI ONDERWIJS. Vanmorgen is in de Zusterschool, Haarlemmerstraat, de tweede Mon- tessori-klas voor het kleuter-onder wijs geopend. Officieei, in tegen woordigheid van vele leden van het bestuur, de moeder-overste en en kele genodigden. De kinderen gaven 'n demonstratie, die 't mag zonder overdrijving gezegd aller bewon dering wekte. Het was alleraardigst om te zien, hoe kleuters een samen spraak hielden, spelltjes en reidan sen uitvoerden, keurig op de maat der muziek. Zowel de voorzitter van het school bestuur rector F. A. M. Bernefeld als pastoor Smitz, uitten hun waardering voor het werk van Zuster Verona en haar medehelp sters, en hun blijdschap over wat ook op dit terrein van het katholiek on derwijs wordt gepraesteerd. METAALBEWERKERSBOND „ST. ELOY" De leden van bovengenoemde bond worden er aan herinnerd, dat op Maandag 10 Mei a.s. 's avonds om 8 uur in het gebouw van Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, een ledenvergadering wordt gehouden. Het gaat over het opstellen van een nieuwe C.A.O. Grot Metaal Op deze vergadering zal ook een verloting plaats hebben voor 'n gra tis retraite te Noordwijkerhout, wel ke zal gehouden worden in Juni a.s. De regeling van het Klein Metaa1, (electrotechnische, centrale verwar ming, metaalbewerkingsbedrijf, lood gieters en fittersbedrijf) zal op de ledenvergadering uitgereikt worden. Door de leden, die niet aanwezig kunnen zijn op de vergadering, kan deze worden afgehaald bij J. P. Prins secr. Waldeck-Pyrmontstraat 35 Lei den. R. K. Bond van Werkmeesters,. Kring Leiden. Zoals reeds gemeld, zal de Dag van de Arbéid worden gehouden op Zondag 9 Mei a.s. Wij nodigen onze leden uit tot het bijwonen van de -Koningin Wilhelmina behelst het ten-1 werktuiginzegening, des middags ',te toongestelde materiaal een rijke col lectie prenten uit vroegere eeuwen, ten dele in het bezit van het Prenten kabinet .zelve, deels ia bruikleen af gestaan door H.M.'de. Koningin uit het Koninklijk Huisarchief, of in bruik leen verkregen van het Amsterdams 4 uur in de Dekenale Kerk, O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef, Heeren singel. Ons vaandel zal daar op het altaar prijken, Wij vertrouwen op aller opkomst, laat ons in deze als leiding gevend een voorbeeld stellen. Het Bestuur. -

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2