Leiden herdenkt de gevallen helden £e£efaentjeó WOENSDAG 5 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 „Geluckig is het land, dat God den Heer beschermt" ER dropten tranen uit de grijze lucht.de vlaggen hingen hingen druilde droeve klokken luiden stroef. Heel Nederland viel stil en peinsde. Dodenherdenking. Helden-herdenking van een volk bevrijd van de tyranniy, die zijn hert had doorwont. Helden-herden king van de LeMse burgerij, welke haar tol betaald had in vele edele levens,' voor de vrijheid van het vaderland geofferd. In dichte drom men trokken zij op, de dankbaren, naar de Stadsgehoorzaal en naar de Zuiderkerk. Terwijl de jaren verst rijken, verdiept zich de erkentelijk heid, verbreedt zich het medeleven. Daarom had de stichting „Doden herdenking" het nodig geoordeeld niet op een, maar op twee plaatsen in de stad bijeenkomsten te houden. wat kinderlijk-vrolijk „En son temple sacré" van Manduit sloot de herden king in de Zuiderkerk. De bijeenkomst werd o.m. bijge woond door de wethouders v.- Schaik en v. d. Kwaak, de gemeente-secre taris mr. Bool, pastoor Smitz en ver tegenwoordigers uit vele kringen der stad. In de Zuiderkerk De lichte hal van de Zuiderkerk stroomde vol, overvol. Op het tapijt rond de kansel, een tapijt zo groen als het gras van Hollands lente-wei sleept een baan van bloed, het harte-rood van Neerlands vlag. In een vaas naast de preekstoel: van de moederplant afgesneden voorjaars bloemen. Het orgel preludieerde de weemoe dige koraal „Wenn ich einmal soil scheiden", waarna een duizendkoppi ge menigte de nationale plechtigheid verhief tot een eredienst van dank baarheid met de uitnodiging van mond tot mond: „Wiif heden nu tre den voor God den He-ere". Het is de gewoonte, en een goede gewoonte, op zulk een avond sprekers te laten optreden. Men zou echter kunnen volstaan met een stille meditatie, terwijl zulke innig-vrome liederen werden gezongen als het „O bone Jesu!" van Palestrina, het „Ecce quomodo moritur" van Handel en het „Ehre sei dir Ohristi" van Sohütz Het Leidse A Cappella-koor, onder leiding van Iskar Aribo heeft van deze diep-godsdienstige liederen de zuivere stemming onvolprezen weer gegeven. Anton van Duinkerken: Toen besteeg Anton van Duin kerken de kansel en doorvorste in een korte rede, zwaar van gedachten, opgebouwd in machtig proza, voor zijn toehoorders het raadsel van de dood, de dood, die een ontrukking is aan het betrekkkelijke ea ons plaatst in de onuitsprekelijke sfeer van het Volstrekte, de dood, die zich voor doet als een vervulling, als een vol tooid zijn. Zij, die voor het vader land stierven, zijn zich ervan bewust geweest zoals uit vele van hun laatste brieven blijkt dat in de dood dit leven zijn voltooiing kreeg. Zij gaven alles prijs, wat hen bond, omdat zij het leven lager geacht heb ben dan dit éne: te getuigen Neder lander te zijn. Spr. b.paalde de ver schillende betekenissen 'van het woord: getuigen. Evenals Stephanus spraken zij geen getuigenis uit, zij waren de getuigen ze t, de martyroi, de bloedgetuig'.n. Het inzicht, waar mede zij dit getuigenis aflegden, was verschillen^. Wie, na de bevrijding, deze verscheidenheid van inzicht in ons volk zou wiilen verdoezelen, heeft hun getuigenis niet ten volle doordacht. Eén gedachte was de beweegreden van aller offer: dat ons volk niet in knechtschap leven zou, maar in vrijheid. Wij, herdenken den, moeten hun getuigenis tot onze waarheid maken. Hef „Wilhelmus"', de duizendvou dig gezongen acclamatie van een bevrijde burgerij, bruiste af in mijme rende orgel-tonen, die als kabbelende golfjes wegebden naar,, de zee van stilte, te kloksiag acht, toen het gehele millioenen-vol'k van Neder landers plotseling ophield te leven Het orgal ademde weer op en als een psalm zo zacht gedragen werd het „Mijn schilt ende betrouwen" gezongen. Ds. J. Overduin: Ds. J. Overduin, eens gev-tngene in Dachau, was de rechte man om te spreken over de zegeningen der her wonnen vrijheid. Maar zeide hij die vrijheid wordt door veitn mis verstaan, en daarom zijn veien ont- goooheld en teleurgesteld en vragen zich af, of het martelaarsbioea niet te vergeefs vergoten is. Vrijheid ech ter is nooit het land van de belofte- zelf, het is daarvan alleen maar de grens, de deur, die binnenleidt in de ruimte. Vrijheid schept de moge lijkheid, de ruimte lot ontp'ooiing van het leven. Men kan die ruimte vuilen met de kiare luchten van de hemel, doch ook met de pestwalm van hellekrachten. Wie is het, die de mogelijkheid der vrijheid, tot werkelijkheid maakt .Dat is Chris tus. Indien de Mensenzoon u vrij maakt, dan zult gij waarachtig vrij zijn. Dat is de paradoxale roepstem van 't Evangelie: de wet der vrijheid, de 'wet, die ons bmdt tot liefhebben en tot offer voor de naaste. Eerst a'.s wij elkander liefhebben, wordt het prikkeldraad van het concentra tiekamp doorgeknipt. Dan staan wij in de heerlijke vrijheid, waarmee Christus ons heeft vrijgemaakt, als wij niet alleen de stem van het bloed der martelaren, maar ook de stem van het bloed van Jezus Christus horen. Met prachtige koorzang en een GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat het door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw bij besluit van 23 Oc tober 1947 vastgestelde basisplan voor de Wederopbouw voor het Stations plein e.d. met bijlagen, voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secreta rie, afdeling Algemene Zaken. Leiden. 5 Mei 1948. 3930 Burgemeester en .Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. H v. KINSCHOT, De Secretaris, J. BOOL. In de Stadsgehoorzaal De Nederlandse vlaggen hingen halfstok over het met palmen en vlaggen versierde podium^der Stads gehoorzaal, waarop tegen de achter grond een reusachtig kruis in paarse kleur het geheel overheerste, groots en suggestief. Toen de genodigden, burgerlijke en wereldlijke autoriteiten burge meester van Kinschot en echtgenote, deken Homulle, de wethouders Meu ken en Jongeleeen, de garnizoens commandant Lt. Kol. van Horssen, hét Collegium van het LSC, het VV SL-bestuur en vele anderen hun plaatsen hadden ingenomen zette het Symphonie-orkest „Musica", schuil gaande achter de afzetting rond het spreekgestoelte, het weemoedige „Ases Tod" in van Edward Gric; waarna door de aanwezigen het „Wilt heden nu treden" werd zongen. Indrukwekkend klonk daarop het „Libera me" door de Schola Canto rum o. 1. v. Willem Mizée en Jo Stal- linga vervolgde met twee liederen van Bach. Daarna betrad dr. K. H. E. Grave- meyer, gedelegeerde van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk en predikant te 's-Gravenhage, het po dium. Dr. K. H. E. Gravemeyer over: „Wij willen Holland houen!" In een enkel woord, zeide dr. Gra vemeyer, zouden we kunnen zeggen wat er geleefd heeft in de harten van hen, die wij heden gedenken, „wij willen Holland houen" gelijk wii allen het nog doen. Op 10 Mei 1940 werd vuur en do~d ever ons uitgestort, toen het bestiaal heidendom onze grenzen overschreed maar spr. haalde dit niet op. om opnieuw de haat in ons.hart te doen oplaaien, doch om te gedenken dege nen, die voor onze vrijheid hun le- ,ven gaven, degenen, die gevaren zijn bij leger en vloot, aan de «Grebbe- berg, in de Javazee. in Indië, dege nen, die g^faan hebben en gevallen zijn voor het vuurpeleton, die geval len zijn in de illegaliteit, die in de kampen werden omgebracht, die in Vught en Amersfoort en in de gijze laarskampen hebben gezeten en stier ven, we herdenken de Joodse mede burgers, wier leed tot een ondrage lijke diepte is geworden. We herden ken de gevallenen bij de koopvaar dij, de velen, die in de laatste hon gerwinter omkwamen doordat zij de strijd niet konden volhouden. We denken aan het medisch verzet, aan de uitspraak der kerken, dat het nat. socialisme 'is in lijnrechte strijd met het Evangelie Wij denken aan de vaders en moe ders er. verloofden, die hun jongen hebben verloren. Uw smart, aldus spr., /is onze smart, uw rouw onze rouw. Hierna ging spr. in gedachten te rug tot de voornaamste gebeurtenis sen t^dens de oorlog, memoreerde wat ons ontroofd werd aan kostbaar goed, wees op de vele ondragelijke maatregelen, die werden ingevoerd, op de vervolging en afslachting van de Joden, op de razzia's en deporta ties, dochhoe groter de druk werd des te meer verlevendigden zich de verwachtingen: de invasie kwam, de Dolle Dinsdag, de Slag om Arnhem, de spoorwegstakingdat alles lag tussen 10 Mei 1940 en 5 Mei 1945! Spr. herdacht daarna de doden en vraagt zich af, of zij niet tevergeefs hebbei^geleden en gestreden en hun leven nebben geofferd. Aan ons de taak op ons te nemen het verworven goed van de vrijheid ons waardig te betonen door mede te helpen aan de wederopbouw van ons vaderland. Na deze rede klonk het Wilhelmus op uit voTe borst fier en indrukwek kend en tussen de twee coupletten, terwijl het gebeier der kerkklokken tot in de zaal doordrong, werd 2 mi nuten stilte in aoht genomen ter her denking van de gevallenen. Dan was het woord aan ree lor H. A. J. Drost uit Amsterdam, die de toehoorders door zijn machtig woord van begin tot einde wist te boeien. Rector Drost: ,De dood is de poort naar de onsterfelijkheid". Voor hen, die geloven is de dood eigenlijk geen dood meer, aldus ving rector Drost zijn herdenkings rede aan, sinds Christus door Zijn dood de dood verbannen hééft. Do dood is slechts de poort naar de on sterfelijkheid. Spr. wilde de doden herdenken in het licht van het geloof, waarover Christus heeft gezegd: Wie in Mij ge looft, zal leven, ook al is hij gestor ven. Veel heeft de vijand ons ontroofd, doch de liefde Gods kon hij ons niet ontnemen. Wij weten niet hoe de overlede nen komen te staan tegenover het aanschijn Gods, maar daarom bidden 'katholieken ook voor hun ziele- rust. Zo kan ieder zijn geliefde doden herdenken en wij leven mee met de nabestaanden der gevallenen. Dezen hebben hun offer slechts eén keer ge bracht, maar de nabestaanden doen liet elke dag opnieuw. De gevallenen behoren eigenlijk niet meer toe aan éen familie. Deze heeft wel de nauw ste banden met hen, maar zij. die iclen, zijn gestorven voor ons allen, voor ons land. Hun offer heeft van Nederland weer Nederland gemaakt. Spr. deed een beroep op allen, om terwille van de gevallenen te blij ven denken aan de nabestaanden. Hun bloed bracht weer het rood in onze vlag en ae mystieke waarde Van hun dood is, dat hun bloed het ?aaa was, waaruit ons vaderland weerherrezen is. De grote vraag, welke ons volk tq stellen heeft, is deze: of dat zaad ook viucht heeft gedragen. De gevalle nen hebben ons land vrij gemaakt, maar.... is het ook'een gelukkig iaiid? Wanneer dat niet zo is. dan ligt dat niet aan hun offer. Zij tysb- ben alies gegeven d'is wanneer er iets aan ontbreekt, ligt dit aan ons. En daarom vraagt spr. zijn ge hoor, of wij niet iets hebben goed te maken, *rant wat zijn er niet velen onder ons achtergebleven bi.i hun strijd. Maar, als wii iets hebben goed te maken, dan zal het zijn, dat wij .allen hebben mede te werken aan de oobouw van een gelukkiger vaderland. Laten wij daarom zorgen, dat het zaad van hun bloed vruch ten draagt. Het nat.-socialisme is weg, de vijand is weg en de verra* ders ziin weg, maar de duivel is te rug gekomen. En sor. denkt hierbij niet aan enig politiek stelsel, maar beschouwt als zodanig de'geest van de duivel, die in de vorm van zeven duivelen erge- dan de eerste over het land rondwaart. Die geest knaagt aamde pijlers van de sociale gerech tigheid. Spr. wekte dan op te zorgen niet terug te vallen tot de geest van hei dendom. waardoor wij de geest van beschaving verliezen en besloot met de aansporing tot aaneensluitng, bou wend op God. Laat komen dan de storm, in trouw aan God houden wij de wacht. Intens stil was het, intens stil bleef het ook na de rede van rector Drost en de stilte doorzinderde allen in heilige ontroering, welke overging in het juichlied der Kerk: „In para- disum deducant te Angeli", „ten paradij ze geleiden U de Engelen". Twee lofzangen van B. v. d. Sig- tenhorst werden vertolkt door mej. Jo Stallinga en de aanwezigen zon gen de Bede voor het Vaderland van Valerius. De stemmige bijéén komst werd met het Largo van Handel besloten. Het geheel stond onder de voortreffelijke leiding van Willem Mizée. De politie had voor een uitsteken de afzetting gezorgd tijdens het de- filé, dat na afloop der herdenkings bijeenkomsten werd gehouden langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat. Drie kwartier lang duurde het voorttrekken van de stoet, die in diepe stilte voortschuifelde langs het blanke kruis, omgeven door fris jong groen en bloemen, bewaakt als het ware door vertegenwoordigers van Nederlands leger, vloot en luchtmacht, alles overgoten door het helle licht der schijnwerpers. Het was weer een indrukwekkend geheel en de deelname uit alle lagen dar burgerij bewees het algeheel rr.'adeleven. DIENSTREGELING POSTERIJEN. Met ingang van de aanstaande zo merdienstregeling op de Spoorwegen wordt voor Leiden een latere aan sluiting op de nachttreineh verkre gen en hierdoor zal, ingaande 10 de zer, o.m. de daarmede verband hou dende lichting der brievenbussen in de stad en ook te Oegstgeest op Maandag t.'m Vrijdag IK- uur later dan thans worden uitgevoerd. De lichtings-auto vertrekt te 18 uur 30 van het kantoor. Voorts wordt op die dagen een vierde buslichting aan de staande toegevoegd; de regeling wordt dan als volgt: Vertrek kantoor, 8 uur (v Maan dags en daags na een feestdag 0.15); 13 uur; 18 uur 30 en 22 uur 30. Op Zaterdag en daags voor een feestdag wordt de derde lichting op 17 uur gesteld en wordt de vierde niet uitgevoerd. EEN VOORSPELLING. De R.K. Middenstandsver. heeft on der voorzitterschap van de heer de Hosson een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad mr. dr. J. B. Sens, gemeente-secretaris van Heerlen. In het gisteren geplaatste verslag dezer bijeenkomst zijn enkele onjuist heden geslopen. Eén daarvan is niet minder dan een voorspelling! De heer Sens, die Kamerlid werd genoemd, is echter nog slechts Kamer candidaat. Als de K.V.P. méér dan 32 zetels haalt en één er van valt in Limburg, dan kan de heer Sens inder daad Kamerlid zijn. Wij willen ho pen, dat het zó zal lopen! VERGADERING VAN DE VER. VOOR VEILIG VERKEER. De Ver. voor Veilig Verkeer, afd. Leiden en omstreken, hield Maandag avond in een der bovenzalen van „In den Vergulden Turk" haar jaarlijkse algemene vergadering. Na een kort openingswoord van de wnd. voorzit ter, de.heer van Slooten Jr., brarht de secretaris, de heer P. C. Bredeveld, het jaarverslag over 1916 en '47 uit, waaraan wij ontlenen, dat aan de jeugdverkeersexamens in beide jaren respectievelijk werd deelgenomen door 722 en 1055 leerlingen. Zijnde dit laatste aantal ongeveer 75% van 34. Leiden. allé leerlingen in Leiden, die daar voor in aanmerking konen. De rekening van de penningmees ter, de heer B. J. Molenaar, sloot over 1946 met een klein batig en over 1947 met een klein nadelig saldo. Bei de jaarverslagen werden onder dank zegging goedgekeurd. In de vacature ontstaan door het vertrek van mr. N. J. Rowaan, werd voorzien door de benoeming van de heer J. B. Julsinght tot voorzitter, terwijl in twee andere vacaturen als bestuursleden werden gekozen de heren P. Herfkene en P. de Bruyne. Laatstgenoemde zal de plaats inne men van de heer B. J. Molenaar, die na gedurende vele jaren het pen ningmeesterschap op voortreffelijke wijze te hebben vervuld, niet voor herbenoeming in aanmerking wenste te komen. Naar aanleiding van een vruchtbare bespreking -over de vraag op welke wijze de vereniging haar werkzaam heden zou kunnen verbreden en ver. diepen, werd besloten verschillende wegen te bewandelen teneinde de veilig verkeersgedachte te propage ren bij jong en oud, o.a. door inscha. keling van jeugdbewegingen, buurt verenigingen, korte spreekbeurten op ouderavonden, uitbreiding van het le dental e.d. Met medewerking van het gemeen tebestuur en de verkeerspolitie fzal in het schoolgebouw voor voortgezet lager onderwijs aan de Oude Vest een verkeerslokaal worden ingericht, waar aanschouwelijk verkeersonder- wijs kan worden verstrekt. Het rrog steeds toenemend aantal verkeers overtredingen, dat een toenemen van het aantal ongevallen tot rechtstreeks gevolg heeft, maakt een doelbewuste voorlichting meer dan ooit noodzake lijk. Tenslotte werd besloten in contact te treden met de gemeentebesturen van verschillende omlivgp^óe meenten teneinde ook daar de veilig verkeersgedachte te verbreiden en. zo mogelijk, ^ok te komen tot instelling van jaarlijkse jeugd verkeersexa- mens, zoals momenteel reeds te Oegst geest en Voorschoten geschiedt. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaag: doctoraal examen Ro maanse taal- en letterkunde (Frans) de heer H. J. W. van Hoorn te Lei den; candidaats-examen Wis- en Na tuurkunde (F.) de heer F. Cossee te Leiden; candiddats-examen Wis- en Natuurkunde (A) de heer G. Lam an te Leiden; candidaats-examen Wis- Natuurkunde (L) mej. E. J. Guit- tard te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld „Over de behandeling van prostaat- hypertrofie en prostaatcarcinoom" de heer Muller, geboren te Weenen eq wonende te Leiden. PINKSTERSPEL '48 VAN DE CHR. STUD. RAAD. „Des Heilands Tuin". Op Pinksterdag ontvingen de Twaalf de Kracht, zonder welke wij het Evangelie niet zóliden kennen. Met Pinksteren begon het Envan- gelie de moeizame, glorierijke weg door de gehele wereld naar de harten der mensen, gedragen door twaalf gewone mannen. Toch is Pinksteren buiten de Kerk en wellicht ook daar binnen? een der minst aansprekende1 feestda gen. Hoedankbaar mogen wij daarom zijn, dat wij van de hand van de dich ter M. Nyhoff een spel bezitten, dat ons het Pinkstergebeuren zeer nabij brengt. „Des Heilands Tuin" tekent ons de Apostelen, die, in moedeloosheid over hun ontrouw aan de Meester bijeen, uitzien naai. de dag, waarop Deze hen de beloofde Hulp zal schenken. Dan zijn wij er getuigen van, hoe deze be lofte in vervulling gaat en hoe de Apostelen, bezield door een Heilig Vuur, hun taak aanvangen, de we reld te herscheppen in „Des Heilands Tuin". Dit spel zal onder auspiciën van de C.S.R. gespeeld worden door studenten van elke confessionele overtuiging gezamelijk. En hiermede tracht de C.S.R. haar streven naar het gemeenschappelijk beleven van de rijkdom, die het Christendon) ons schenkt, aan alle mede te delen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Agatha Petronella, d. van M. G. J. Ham en T. Branden burg; Johanna, d. van D. van Wou denberg en E. Eswilder; Paula Pauli na, d. van H. J. Witkam en A. M. F. Peeren; Elisabeth Christina, d. van H. de Koning en A. W. S. Belgraver; Maria Wilhelmina Helena, d. van J. L Sommeling en H. E. X. Kerkvliet. Maryse Solange, d. van J. C. Leeu- wenburgh en M. M. E. Manceau; Ge- rardus Rudolf, z. van G. H. Janse van Mangem en F. Remmelte; Helena, d. van J. den Oude en G. van der Reij- den; Adriana, d. van C. E. Bronwas ser en C. L. Jonker. Kue Chean, z. van C. T. Wu en A. Schillemans; Jo hannes Cornelis, z. van J. P. A. Cocxe en A. M. Klijn. Elisabeth Wilhelmina, d. van W. van Duijn en E. Harteveld; Elisabeth Helena, d. van J. van Zan ten E. H. Stoffels; Maria Anna Gem ma, d. van R. P. W. Vreeburg en J. A van den Brink. Geboren: Wilhelmus Albert, z. van W. van Leeuwen en J. K. Buis. Wim, z. van F. C. van Vliet en A. M. Overeem; Rudi, z. van F. C. van Vliet en^A. M. Overeem. Pauline Wilhelmi na, d. van P. Fontein en W. Raadsen; Pieter, z. van J. Schuitemaker en E. Jansen. Johan, z. van S. Dreef en J. van der Plas; Bernardus Hermanus Joseph, z. van T. J. de Vlieger en C. T. Geers. Gehuwd: M. G. Koolhaas jm. en S. R. M. Yperlaan jd.; A. J. van der Born jm. en W. Pet jd.; H. J. Koerts jm. en G. Roggen gesch.; N. van der Meij jm. en J. J. M. Wakka jd. Overleden: A. Verpoorte wednr. 78 j.; M. van den Burg man 75 j. Overleden: J. E. Holthuis man 72 j.; G. van Loenen man 58 j.; W. G. van Zalk zn. 2 j. Zangkoor „Het Zonnelied". De repetitie zal déze week gehouden worden op Vrijdagavond. Aller op komst wordt dringend verzocht. „Golfbrekers". Aan de leden der R.K. Dames- en Meisjeszwemclub „Golfbrekers". De zwemtijd, die we gens Hemelvaartsdag uitvalt, kan oo een uur naar keuze worden ingehaald op vertoon van de lidmaatschaps kaart. Het bestuur. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst der apotheken te Lei den wordt van Woensdag 5 Mei 16 uur tot Zaterdag 8 Mei 8 uur waar genomen door de apotheken: de Apo- thek Herding en Planken, Hogewoerd 171, teil. 20502, de Anotheek Reijst, Ste°ns+raat 35, tel. 20136. Te Oepsteeest donr: de Oeestgees- ter-Anotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. OEGSTGEEST Dodenherdenking. Ook in onze gemeente herdacht men Dinsdag avond de mannen en vrouwen, die in de strijd voor vrijheid en recht zijn gevallen Bij het voorlopig monument in Ket Juliarjapark had een bijeen komst plaats, met toespraak en krans, legging. De krans werd gelegd door burgemeester Baumann. De gedachte nis rede werd ditmaal uitgesproken door ds. Visser, predikant der Nederl. Herv. gemeente. Spreker herinnerde er aan dat deze bijeenkomst de be doeling heeft hen te eren, die voor onze vrijheid hun leven gaven, en schetste wat er om moet zijn ge gaan bij de mannen en vrouwen in hun eenzame cel. Hoe zij zullen ge dacht hebben aan hun dierbaren die achterbleven, aan hun echtgenoot, vrouw of kind. Wellicht zullen zij die nooit meer terug zien. Laten wij hen nooit vergeten. De plechtigheid werd opgeluisterd met solozang en besloten met een spontaan zingen van het Wilhelmus door de talrijke aanwezigen. Hedenochtend Krachten de school kinderen een bezcek aan de graven der gevallen militairen. Donderdag zal er een herdenkingsdienst worden gehouden in het Groene Kerkje. Aan vele vaarten, menig gracht De L.R.B. reeds redding brachtl Leidse Reddingsbrigade WARMOND Sluiting van het toneelconcours Alvorens tot bekendmaking van de togekende prijzen over te gaan, gaf de jury een zeer uitgebreid critisch verslag van de gespeelde stukken, waarbij alle deelnemers en -sters on der de loupe werden genomen en hun kennen en falen.aan het licht ge bracht. Een bijzonaer woord van hul de voor dit sobere doch welgefun- deerde verslag, dat getuigde van een weloverwogen oordeel, is hier zeer zeker op z'n plaats. Nadat de heer Mach en, als oudste jury-lid het rap port van de jury had voorgelezen, werden de prijswinnaars bekend ge maakt. le prijs: zilveren beker en 100. Toneelver. „St. Bonifacius" te Krom menie met 351 punten met „Bran ding"; 2e prijs: zilveren Lauwerkrans en 75.Toneelver. „Leo XIII" uit Purmerend met 332 punten met „De Klokkengieter"; 3e prijs: zilveren Lauwerkrans en 50.Toneelver. „St. Cecilia" uit Sassenheim met 308 punten met „De Stormbal hangt uit"; 4e prijs: zilveren Lauwertak en 25 Toneelver. „Nut en Vermaak" uit Warmond met 299 punten met „Men sen in Nood"; 5e prijs: Verzilverde medaille Toneelvereniging „Amicitia" uit De Zilk met „Het Lied van de Zee". le prijs hoofdrol dames met 156 punten, mej. C. v. d. Geest, Sassen- hèim; 2e prijs hoofdrol dames met 143 punten, mevr. Kroon-Berkhout, Krommenie; le prijs hoofdrol heren met 162 punten, P. Stam, Purmerend; 2e prijs hoofdrol heren met 156 pun ten A. Koning, Krommenie; 3e prijs heren met 155 punten B. Neelen, Krommenie; 152 punten H. Zwetsloot, Sassenheim; 150 punten J. W. Nee len, Krommenie. le prijs bijrol dames 140 punten: mevr. Van Rijn-de Jong, Warmond; 2e prijs 133 punten mevr. T. Spaans- Coppejans, Purmerend. le prijs bijrol heren 153 punten: Th. Groen in 't Woud, Warmond; 2e prijs 150 punten: Nol Bartels, Pur merend; 'le regieprijs: A. Koning, 104 punten, 2e pr.; H. Brinkman, Pur merend 98 p.; 3e pr. M. Post, Sassen heim, 91 p.; le prijs samenspel: „St. Bonifacius" Krommenie met 52 pun ten; 2e pr. „St. Cecilia" Sassenheim, 44 p.; le prijs uitspraak: „Leo XIII" Purmerend met 27 punten, 2e pr. „St. Bonifacius" Krommenie, 24 p.; le prijs: decor, aankleding, belichting" en geluiden „Nut en Vermaak" War mond, 51 punten; 2e pr. idem „Leo XIII'' Purmerend mef 50 p.; Eervolle vermelding: J. G. van Vliet, War mond, 148 p.; Cor Klaver, Purmerend 146 p.; G. Mooijenkind, De Zilk, 143 p.; Wim Koppers, Sassenheim, 141 p. Kappersprijs: Fa. Pijl en Benning, Leiden. De prijzen werden met een toepas selijk woord van de voorzitter van de afd. Toneel „St. Matthias' uitge reikt, terwijl het ensemble de fanfa res ten gehore bracht.v Vervolgens werd in allerlei bewoor dingen en door diverse personen kwistig met dankwoorden aan ieder die, hetzij direct of indirect haden meegewerkt, om dit concours te doen slagen, gestrooid, zoals dat nu een maal bij dergelijke gelegenheden te doen gebruikelijk'is. Hoewel «het financieel overzicht van dit concours nog niet bekend is, vast staat, dat de organisatoren van deze gelegenheid terug kunnen zien op een reeks van geslaagdetavonden, waarop bewezen werd, dat het dille.- tanten-toneel een grote plaats in neemt in het culturele leven en dat de amateurs gedragen door deze we tenschap, hierin een taak hebben te vervullen. RIJNSBURG Dodenherdenking. Gisteravond werd bij het Gemeentehuis een open luchtsamenkomst gehouden, welke werd geopend door ds. Bonting. Hier- na sprak kapelaan S. v. Gastelen uit Katwijk aan de Rijn over: „Het He den" terwijl hierna ds. de Wal tot onderwerp had gekozen: „De toe komst". Een talrijk publiek woonde deze plechtigheid bij. PERSONEEL 3 Net R. K. Meisje, 21 j„ biedt zich aan voor de och tenduren, als hulp in de huishouding. Br. onder no. 5405 bureau van dit blad. 3* Net werkmeisje gevr. voor twee ochtenden of middagen in de week. S. P. Verver, v. d. Waalsstraat 5 Leiden. 5423 3* Houtbewerkingsfabriek „Volharding". Gevraagd enkele jongens, halfwas en bekwame timmerlieden of meubelmakers. Hofweg 27a Voorschoten. 5434 SEVRAAGD *3 Te huur gevraagd. Vier dames studenten zoeken kamers per 1 Juni a.s. Br. onder no. 5416 bur. v. d. bl. 3 Te koop gevraagd Sak- s.sehe b:eldengroepen en vazen, Perzische tapijten, alsook oude diamanten, ringen en broches. Mag ook beschadigd zijn. Brie ven snder no. 3926 bureau van dit blad. 3 Kamers. Gevraagd door een rustig echtpaar m. 1„ zonder kinderen, liefst met gebruik van keuken of kook gelegenheid. Br. onder no. 5417 bur. v. d. blad. 3 Net kosthuis gezocht, met bewassing. Br. Melkfa briek ..De "Hoop". Katwijk a. d. Rijn. 3925 3 R. K. Agent v. Politie, (gezin bestaande uit 2 per sonen) vraagt te Leiden te gen 15 Juni gedeelte van woning, ev. 2 kamers met keuken of gebruik van keuken. Br. de Sitterlaan 5422 3 Kamers gevraagd. Twee nette vrienden vragen ge meubileerde kamers tegen 1 Juni. b. b. h. h. Brieven onder no. 5415 bureau van dit blad. 3 Gepensioneerde bejaar de heer van de Marine, in het beizit van eigien bed, vraagt een kamer zonder pension. Opgave van prijs onder no. 5403 bur. v. d. blad. AANBOD 3 Te koop een i. g. st. z. v. andelwagentje. billijke prijs, bij Jac. l'A/nie, Hee- renweg, Rijnzaterwoude. 3 Te koop: 2 Aardewa- gens, 2 ijzereren roeiboten. 1 verkleinde B.M. met zeil. 1 14 voetsjoll, 1 Wery. A. Hoogervorst, Jaagpad 41. 3 Te koop: 2 gebr. Dames- en 1 giubr. Herenrijwiel, in prima staat, Rijwielhandel W v. d. Wiel, Koning straat 2. 5426 3 Schrijfmachine. Eerste klas Engelse schrijfmachi ne. in prima staat aange boden. Tevens een Fabi ieks nieuwe koffer-schrijfma chine. Desgewenst wordt oude machine ingeruild. P. van Dijk, Hoofdstraat 68. Leiderdorp, telef. 24191. 3 Vloerkleden. Perz. kle den enz. zijn een kostbaar bezit. Laat ze daarom tijdig door ons repareren. Desge wenst in enkle dagen klaar. Wij maken blijvend mot Vrij. Inlichtingen vrij blijvend. Atelier „Marokko' Buitenruststraat 8a. 5424 3 Tc koop: Stalen casco's z^er geschikt voor het bou wen van woonschepen in do maten van 21 x 4.25 M. W Tussen, woonschip ..Voor Anker", Zijlsingel tegenover 80. 5430 3 Dierenvrienden. Voorh. Jonge Hennen, Post- en Slerduiven. kanaries, witte Keesjes, duivenmanden, handenmanden, wassen, scheren en trimmen. H. Teunissen, Levendaal 28. Leiden Tel. 22013. 5420 3 Prachtig spelende ma honiehouten staande salon gramofoon met grote par tij platen. Polidor Koffer- gramofoon en mooie eiken Pathéfoon met platen, door omst. zeer lage prijzen. Radio onderd., Luidspre kers enz. Janvossensteeg 41. Leiden. 5419 3 Te koop: 1 motorboot 1. 7 m. br. 2.10 m.; 1 motor boot 1. 4 m., br. 1.40 m.; 1 bootje 1. 4 m. 50 bij 1.50 m.. 1 zeilboot en 1 en 2 pers. kano's Te bevragen G. Willems, Haarlemmer trekvaart 22. Oegstgeest. 3 Slookfornuizen Keuken en veevoederfornuizen, gasfornuis, tuinstoelen, zei sen gieters, prikkeldraad, bascules, gewichten, eiken regen- en waskuipen, melk gereedschap, paardendek ken enz.: galvaniseren, ver tinnen; herstellen. Roestig of defect. Vanouds A. J. Hartwijk. LandbouwiHuis Nieuwe Beestenmarkt 7-9, (veemarkt) tel. 26627— 24013. 3 Moederdag. Geef Moe der een luxe schrijfmap, inhoud: 10 dubbele vellen schrijfpapier. 10 envelop pen, 10 correspondentie- kaarten. 10 bijpassende en veloppen, 10 briefkaarten, een vloeiblad. Compleet slechts 1.65. Papierhan del. N. Paddenburg, Nieu we Rijn 11. 5428 3' Te koop aangeboden een bakfiets in prima staat bij J. G. Keijzer, Dorps straat B 31. Warmond. 3 Landbouwers naar de goedkope winkel. Een klein voorbeeld: koedekken 4. paardendekken 9.50, le ren halsters 4.25. linnen halsters 1.25. strengen 1.35, spantouwen 1. hooirijven 2.60. melkem mers 8.50, verder teems, ballastschoppen, hooivor ken en ijzerwaren. Koop op dit adres. H. J. C. Bee- renfenger. Nieuwe Beesten markt 19. tel. 23151. 5427 3 Aangeboden: Telefun- ken Radiotoestel, pracht- 1 am pen, 25.Slede stof zuiger. compleet geruis loos 24.klein foto-toe- stel. Hin-Ikor, 24.Mi crofoon 7.Strijkijzer 5.Hor'oges. Gramofoon platen. „Curiosa". Janvos sensteeg 3. Leidei). 5418 TE HUUR 3 Kamer te huur per 1 Juni voor nette heer of student, zonder pension. Bi onder no. 5431 bureau van dit blad. W0NINGRUIL 3 Woningruil. Aangebo den vrije woning in Haar lem. huur 5.20 voor een woning in Leiden. Inlich tingen Koningstraat no. 5. Leiden. 5412 DIVERSEN 3 Vriend. Een nette R.K. burgerjongen van phm. 19 jaar zoekt een dito vriend, liefst vrij van dienst. Br. onder no. 5411 bureau van dit blad. Iets te verkopen? Dan 'n Telefoontje plaatsen

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3