Negende lustrum Sint Raphaël Staatkundige balans over 1946 en 1947 DOLLE DADEN DINSDAG 4 MEI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA WEERSVERWACHTING MEER BEWOLKING. Meer bewolking dan vandaag met voornamelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen ongeveer dezelfde teperatuur als vandaag, maar vannacht minder koud. VOETBAL. OEFENWEDSTRIJD NEDERLANDS ELFTAL. Woensdag 19 Mei zal het Neder lands elftal op het Sparta-terrefh te Rotterdam een oefenwedstrijd speen tegen de Engelse derde klasser Ro- therham. Docos. Donderdag 6 Mei Hemel vaartsdag wordt door Docos 'n groot juniorentorrnooi georganiseerd, voor A en B elftallen. Hieraan zal wor den deelgenomen door de vereni gingen DOSR, G.D.S. (Rijswijk), Gr. Willem-V.A.C. (Den Haag) en Do cos. Iedere wedstrijd duurt een half uur. De wedstrijden vangen aan om 12 uur. Het ^plooft een interessante sportmiddag te worden. Daarom ka tholieke ouders van Leiden, laat uw kinderen, die interesse hebben voor het voetbalspel, van deze sportmid dag genieten. Ook de ouders van Docos-leden worden deze middag uitgenodigd de elftallen van Docos aan te moedigen. De toegang tot de wedstrijden is geheel gratis. Deze middag moet een ware manifestatie en propaganda voor onze Katholieke sport worden. Het is daarom de wens van het bestuur van Docos, dat uit deze middag vele nieuwe, maar ook actieve Docos-leden en ook en kele nieuwe juniorenleiders gevon den mogen worden. Het programma voor deze middag is als volgt vast gesteld- 12 uur DOSR b—Gr. Willem-V AC b; 12 35 DOSR a—Gr. Willem-VAC a; 13 10 DOCOS bGDS b; 13.45 DOCOS a—GDS a: 14.20 DOSR b— DOHDS b; 14.55 DOSR a—DOCOS a, 15.30 Gr. Willem-VAC b—GDS b; 16.05 Gr. Willem-VAC aGDS a; 16.40 DOSR b—GDS fc: 17-15 DOSR a—GDS a; 17.50 DOCOS b—Gr. WiUem-VAC b; 18.25 DOCOS a—Gr. Willem-VAC a Zwart-BlauwMeerburg 54. Deze in hoog tempo gespeelde wed strijd, met een uiterst spannende laatste 20 min., besliste Vrouwe For- tuna uiteindelijk in het voordeel der Hagenaars. Met een klein beetje meer geluk voor de Meerburgers had de uitslag voor het zelfde geld net zo goed andersom kunnen zijn. Een ge lijk spel had verhouding zeker goed weergegeven. Als de Hagenaars af trappen zetten zij dadelijk een hoog tempo in en trekken het eerst ten aanval, wat al na 5 min. een corner oplevert. Uit deze keurig genomen corner weet de Haagse middenvoor even keurig en onhoudbaai voor Spierenburg in te koppen, (10). Even lijkt het na deze goal, dat Meer burg de kluts kwijt zal raken, doch de Zwart-Witten herstellen zich spoe dig en trekken nu ook ten aanval. Uit een dezer aanvallen denken we linksbuiten Zandbergen de gelijkma ker te zullen zien scoren, doch zijn harde scho- gaat juist naast. Beurte- i lings komen beide doelen enkele ma len in gevaar. Na ca. een half uur spelen, worden de iets talrijker Meer burg-aanvallen beloond met een doel punt van A. v. Mil (11). Ook na de thee is het Zwart-Blauw die het eerst tot het offensief overgaat. Als na ca. 10 min. in de Meerburg verdediging een fout gemaakt wordt, weten de Hagenaars dit direct af te straffen met een doelpunt (21). Onder luide aanmoedigingen van het Haagse pu bliek, weten de Zwart-Blauwen er zelfs 41 van te maken. Maar het is Owel, die nu naar de voorhoede ver huist, en riieuw leven in de Meerbur gers schijnt te blazen, als hij de ach terstand op 42 weet te brengen. Door dit doelpunt aangemoedigd zijn het thans de Meerburgers die de la kens uitdelen. Hoe de Hagenaars ook verdedigen, ze kunnen Owel niet be letten er 43 van te maken. Tien min. zijn cr nog te spelen; de Meer burgers zijn niet meer te houden, een gelijkspel zal cn moet er blijkbaar bevochten wc. den. Als vijf min. voor tijd Owel zjn onvermoeibaar zwoe gen zelf beloond met de gelijkmaker in de Haag-, touwen te jagen, zijn we reeds dubbel en dwars tevreden met deze uitslag. Als na deze goal de Hagenaars voor de 5e keer aftrappen, valt één der Meerburgers wat hard handig aan wat een vrije trap ten ge volge heeft. In buitenspelpositie krijgt de Haagse linksbuiten de bal in zijn bezit en maakt geen fout, door no. 5 achter Spierenburg te jagen. De Meerburg jun. moesten in de Bernardus Jun. hun meerderen er kennen, met de kleinst mogelijke ne derlaag, 10, kwamen de Benjamins huiswaarts. LAWNTENNIS. OM DE DAVIS CUP. Zweden plaatste zich in de volgen de ronde door een 50 overwinning op Spanje, terwijl Ierland na een 30 voorsprong op Luxemburg hetzelfde resultaat behaalde. De stand tussen RoemeniëFrankrijk is thans 21. BRIDGEN D.D.S.V.O.G. In de „Doetan" werd gisteravond een wedstrijd ge speeld, volgens het Mitchel-duplicate systeem, tussen D.D.S. en V.O.G. Het eerste zestiental van D.D.S. won met 223 tegen 176 punten van y.O.G. - terwijl D.D.S., met 257 tegen 156 de baas bleef over V.O.G. 2. WIELRENNEN. Swift-Combinatie. Hemelvaarts dag rijdt Jan de Groot 120 km. te Apeldoorn en Jan de Jong 120 km te Laren. Woensdagavond in Den Haag beginnen de wedstrijden te half Begonnen wordt met een sprint en daarna de junioren en tot slot 40 km. voor profs, onafh. en amateurs. Deze wedstrijd is verleden jaar gewonnen door Wim Rijsbergen. |"VAT DE MANNEN van spoor- tra m- en ATO nog meer kunnen dan ^hun werk doen, hebben zij gis teren bewezen ter gelegenheid van net 45-jarig bestaan, hetwelk een speciaal karakter droeg van wege het feit, dat het veertig-jarig bestaan in oorlogstijd niet kon worden her dacht. Tijdens deze toespraak kwamen ter receptie de heren J. J. Jurissen, di recteur der N.Z.H., ir. N. A. Bogstra, onderdirecteur der N.Z.H., Th. Hee- tum, chef van de Vervoersdienst, D. v. d. Vijver, chef van uitv. dienst te Leiden en Th. Thomas, chef uitv. dienst te Voorburg. De heer J. J. Jurissen uitte na mens het bedrijf de beste wensen voor de afdeling en memoreerde in korte trekken hoe de werkgevers vroeger tegenover de organisaties stonden. Het beruchte jaar 1903 was daaraan niet vreemd. De organisatie is evenwel voor werknemers zowel als voor werkgevers een zegen ge weest, want zij heeft veel bijgedra gen tot de bedrijfsvrede. Spr. besloot met de wens, dat de afd. nog vele jaren moge arbeiden tot welzijn van de leden, de bedrijven en ons vader land. Namens de jonge afdeling Noord wijk uitte vervolgens de heer Ruig- rok de beste wensen en de Leidse af-" delingsvoorzitter beantwoordde tel kens alle sprekers afzonderlijk. Ook de directeur van de A.T.O., de heer J. J. A. v. d. Horst kwam zijn gelukwensen aanbieden. De feestavond. In de foyer der Stadsgehoorzaal was de feestvierende afdeling, leden en dames en vele genodigden, die ook op de receptie waren, des avonds bijeen voor een feestelijke bijeen komst. De heer Bizot heette allen harte lijk welkom en nadat hij het bestuur en de feestcommissie op het podium had genodigd, bood hij het afdelings bestuur namens de leden een dupli cator aan, door welk bezit de propa ganda voor de afdeling minder tijd zal kosten en sneller kan geschieden. De heer v. Din ten dankte ten zeer ste voor dit blijk van sympathie en medeleven. Door dit geschenk bewij zen de leden, détt zij overtuigd zijn van het vele werk, dat verricht moet worden en hij hoopte van harte, dat zeer binnenkort de resultaten merk baar zullen zijn. Uitgaande van het devies: Leven is dienen", wekte hij ieder op trouw achter het bestuur te staan. Na het zingen van het Bondslied werd het woord gevoerd door de heer C. H. van Stralen, lid van het H.B. van St. Raphaël, die de meest diepe gevoelens van erkentelijkheid en dank uitsprak bij dit jubileum. Wat bereikt is, zeide spr., is een gevolg van persoonlijk initiatief en durf. En spr. betrok ook de vrouwen der le den in de bereikte resultaten. Spr. herinnerde dan met trots aan het werk der pioniers, die ondanks veel tegenkanting, ook uit eigen kring, het werk voor een eigen prin cipiële organisatie hebben aange durfd. Zij hebben evenwel een taak achtergelaten voor allen, die nu in de organisatie leven. Men moet aan een Raphaël-man kunnen zien, dat hij er Buitengewoon geslaagde feestviering De feestelijke herdenking begon zoals gebruikelijk met het bijwonen van een kerkelijke herdenking in de vorm van een H. Mis te 6.45 uur in de St. Leonarduskerk voor de over- taden leden van St. Raphaël, ge volgd te 8.15 uur d«or een gezongen H. Mis voor de leden. Daarna vond in de „Harmonie"' een gezamelijk ontbijt plaats, geopend met een welkomswoord van de voor zitter der feestcommissie, de heer S. J. Bizot. Vervolgens sprak de afde lingsvoorzitter, de heer W. L. v. Din- ten een openingswoord, waarin hij speciaal verwelkomde de geest, ad viseur, pater E. Tesser, de erevoor zitter van het hoofdbestuur van St. Raphaël, de heer W. G. Wigman uit Leiden de heer A. F. Meyer. uit Amersfoort, de erevoorzitter van de afd. Leiden de heer A. F. Meyer en de leden met hun dames. Na het ontbijt sprak de heer Wig man woorden van gelukwens, erop wijzend, dat de afdeling in die 45 jaar geweldig is gegroeid. De oorzaak daarvan lig. in het principieel katho liek-georganiseerd zijn en het hand haven der katholieke eenheid. Dat is de stuwende kracht geweest van de groei der' katholieke organisatie. Na het zingen van het bondslied, sprak de heer A. F. Meyer een woord van gelukwens en besloten werd met het Strijdlied. De receptie. Des middags werd, wederom in „de Harmonieeen druk bezochte re- captie gehouden. Namens de feestcommissie sprak allereerst de heer S. J. Bizot, die een korte terugblik wierp op de voornaamste gebeurtenissen der laatste jaren. Hij herinnerde er aan hoe na Ae bevrijding, weer met 76 leden werd begonnen en het leden tal groeide tot 152. Daarna richtte Noordwijk een eigen afdeling op met 32 leden, maar in de meest pret tige samenwerking gaan beide afde lingen thans naast elkaar voort. Spr. wees voorts op de aangename samenwerking met de directies van Spoor, Tram en ATO en stipte daar na aan hoe er een geheel andere vorm van overleg is gekomen door middel van de Unie, die een over koepelingsorgaan is geworden., Hij deed voorts mededeling van de schriftelijke gelukwensen van de bedrijfscommissie der NZHVM en van de afd. Voorburg van de Prot. Chr. Bond. Bloemstukken waren verder ontvangen van de NZH, de K.A.B. gewest Leiden en afd. Lei den, de toneelvereniging Vondel en de afd. Leiden van de Prot. Chr. Bond. Nadat de heer v. Dinten 'n woord van dank had gesproken tot de .le den der feestcommissie, werd het woord gevoerd door de heer P. Fei ten, namens de K.A.B. afd. Leiden (wegens verhindering van de heer v. Oyen), namens het gewest Leiden en de Bond St. Antonius, die de sa menwerking tussen de bond en St. Raphael ten zeerste roemde en de hoop uitsprak, dat beide zouden mo gen blijven samenwerken aan de wederopbouw en uitgroei der orga nisatie De heer Wigman wenste de Leid- se afdeling van harte geluk en wees er op, dat er leven en kracht in de ze afdeling zit, dat zij voor haar mening durft uitkomen en dat zij daarbij uitgaat van de woorden, eens door dr. Schaepman'gespróken: „Als wij iets voor onze arbeiders willen tot «tand brengen, dan doen wij dit door onze arbeiders. Spr. onder scheidde vervolgens drie grote pe rioden van de Kath. Arbeiders Be- we eing in Nederland. 'Aanvankelijk moesten de katho lieken voor hun eigen organisatie strijd voeren aan twee fronten, tegen de liberale werkgevers enerzijds, die de organisatie ontkenden en ander zijds tegen de klassenstrijd der col lega's. Toen ging het naar overleg tus sen werkgevers en werknemers en de resultaten daarvan had men zich 40 jaar geleden niet kunnen dromen. Zij voerden tot het welzijn van geheel het vaderland. Nu staan we voor de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Als men echter medezeggenschap wenst, dan brengt dit ook grote verantwoorde lijkheid mede. Spr. hoopt, dat deze nieuwe rechts vorm een zegen moge zijn voor de werknemers en voor geheel het va derland. In vol overleg tussen hoo^f en laag zal men moeten komen tot de echte bedrijfsvrede, zoals in „Qua- dragesimo Anno" is omschreven. een principële levensbeschouwing op na houdt. Deze avond moet allen weer dich ter bij elkaar brengen, dichter ook bij het bewustzijn verantwoordelijk te zijn voor de taak, die God ieder oplegt. Er is veel bereikt, mede dank zij de loyale houding van de verschil lende directies. Daarom temeer moet men trouw blijven aan de organisa tie. Vervolgens werden acht leden op het podium genodigd, n.l. de heren H. v. d. Eshof, conducteur N.Z.H^y. M.. G. Kuiters, adingmeesteh N.S., J. L. W. Lut, telegrafist N.S., L. Rozier onderladingmeester N.S., W. F. Ver- kuylen, monteurs bovenleiding N.Z. H.V.M., L. Schrama, wagenvoerdcr N.Z.H.V.M., L. v. Schagen, wegarbei- der N.S. Door de heer Wigman werd aan de ze heren het diploma voor 25-jarig lidmaatschap uitgereikt na een har telijke toespraak, waarin hij de dank van het H. B. vertolkte. Hiermede was tenslotte eigen lijk veel te laat het officiële ge deelte van deze avond ten einde en kon begonnen worden aan het toneel spel door de toneelgroep der K.A.B., die het blijspel in drie bedrijven van Henri t' Sas opvoerde: „Peper", een allervermakelijkst blijspel, dat zeer in de smaak viel der aanwezigen en dat vlot en vrij voor het voetlicht werd gebracht. Het stuk behandelt de gesohiedenis van een in de vorige wer reldoorlog rijk geworden peper smokkelaar, wiens dochter ethische en aesthetische bezwaren heeft te gen de fortuin van haar vader. Door een liaison met de zoon van een zout- koning, wordt het tenslotte een aar dig peper-en-zout-stelletje en het ge heel zit vol aardig gevonden verwik kelingen, die mede danik zij het vlotte spel uitstekend tot oplossing wor den gebracht. Alle spelers en speel sters der K.A.B.-toneelgroep een woord van lof voor de vertolking. De regie was bij de heer J. P. Mank goed verzorgd, evenals de grimering bij Gé Hoppezak. DODENHERDENKING. Het was inmiddels 12 uur gewor den en de dag werd besloten met een herdenking van de gevallenen in de laatste wereldoorlog. Daartoe was op het toneel een met vlaggen, groen en bloemen versierde graftombe ge- enseneerd en het tableau, dat hier werd gegeven, werd geopend door het K. A. B.-symphonie-orkest, on der leiding van de heer Jan Gordijn, dat „Ases Tod" ten gehore bracht. Daarna vo'gde het „Wilt heden nu treden" en Langzaam ging het doek open. Het ^sproken woord bracht daarna in korte trekken de oorlog in beeld, de rouw, die over Neder land kwam en ten slotte de bevrij ding en heropstanding van het ge stagen volle. De gevallenen werden herdacht in eerbiedige stilte en het „Wilhelmus" besloot het indrukwek kend geheel. Tot slot een dankwoord van de voorzitter en het „Aan U, o Koning der Etuwen", dat een welgeslaagde herdenking bekroonde. Vermelden we nog. dat het K. A. B.-Symipthonie-orkest het feest de gehele dag opluisterde, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Dr. K. A. Hidding Nieuw hoogleraar te Leiden Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der godgeleerdheid aan de Rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis van de godsdiensten in het algemeen en de phaenomenologie van de gods dienst, dr. K. A. H. Hidding, hoofd ambtenaar ter beschikking van het departement van onderwijs en ere dienst te Batavia. De nieuw benoemde hoogleraar is 23 April 1902 te Rotterdam géboren en promoveerde in 1929 aan de Leidse Universiteit tot doctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getite'-d: „Nji Po- hatji Sangjang Sri". Prof. Hidding is opvolger van prof. dr. H. Kraemer, die onlangs naar Zwitserland is vertrokken. HERDENKINGSCONCERT IN DE LUTHERSE KERK. Gisterenavond gaf van Niekerk zijn herdenkingsconcert, waarvoor hij de eenvoudige stemmige Lutherse kerk had gekozen. Het programma was wat overladen en lang. Gevoeglijk had men een aria en de orgelnum mers na het Requiem kunnen mi-^en Het pièce de resistence van deze avond was Brihm<; ..Dentsc^0^ Re quiem" met enige coupures, dat ge zongen werd door van Niekerk's koor St. Caecilia met medewerking van de sopraan Corry van Niekerk-Kuipers en de baryton J. Krol. Het-koor heeft een beschaafd timbre, alleen hoede mevrouw van Niekerk zich voor voortdurend domineren in het sopra- nenkoor. dat sterk genoeg is. Ook de groep alten ontwikkelt een goede donkere toon. De herenkoren zijn me de voldoende bezet, maar deze wa ren niet zo vast in de leer, als men dat verwachten mag. Rhythmisch schommelde er wel eens wat. Me vrouw van Niekerk zong de Sopraan- aria dapper, want deze is bar moeilijk voor de adem, en daar haar adem nog niet voldoende beheerst is, kon deze aria niet geheel tot haar recht komen. Ook in de andere aria's, die zij zong, hebben wij ervaren, dat adem en arti culatie haar zwakke zijde zijn. Haar stem is goed genoeg, maar vraagt om studie. De heer Krol had 't ook niet licht. Deze muziek moet door een be roepszanger of door iemand met meer scholing worden vertolkt. Brahms stelt zijn eisen. Voor Bram Martijn hebben wij groot respect om zijn kun nen. Deze partituur is voor orkest ge schreven. Veel moois gaat er bij een arrangement verloren. Zo ook nu, maar wat Martijn van dit arrange ment heeft gemaakt was smaakvol, kundig en rhythmisch. Wü hoorden Van Niekerk in „Fantasie g dur" van Bach, in begeleidingen in het beken de „Prière" van Boëllmann en in het dramatisch „Derde choral" van An- driessen. Hij besloot met een „Imnro. visatie" van eigen vinding. Improvi satie kunnen wij maar zelden waar deren. Meestal is zoiets te lang en te gezocht. Voor orgel studeerde van Niekerk aan de Kerkelijke Muziek school te Utrecht. Toch menen wij, dat Koordirectie zijn richting zal zijn. Hierin betoonde hij zich niet ongevoe lig en viel er wel een en ander te VERGADERING KATH. MIDDENSTAND "MDG SLECHTS ENKELE MAANDEN en de verkiezingen staan weer voor de deur, waarbij zal blijken in hoeverre het kiezersvolk vertrou wen stelt in het beleid van de huidige regering. Het is daarom goed de ba lans eens op te maken van alles, wat deze regering in de afgelopen twee jaar heeft gedaan en hoe dat geschied is. De Leidse afdeling van de N. R. K. M. ,koos voor dit belangwekkende onderwerp de zeer deskundige inlei der, mr. dr J. B. Sens, gemeente-secretaris van Roermond en Tweede Kamerlid, die met grote kennis van feiten deze ingewikkelde materie glashelder behandelde. Er is critiek, maar wie zou het beter doen? De heer Sens ving aan. met een uiteenzetting over de ongewone ka binetsformatie Rooms-Rood, die in deze tijd zeker de voorkeur verdien de boven een nationaal kabinet, waardoor de K.V.P. genoodzaakt zou zijn te veel water bij de wijn te moe ten doen. Alvorens spr. zowel eco nomisch erF sociaal, de behaalde re sultaten de revue zou laten passeren, merkte hij eerst terecht op, dat de K.V.P. een programma heeft samen gesteld voor 8 jaar, waarvan er pas twee om zijn, zodat nog niet ingelos te beloften geen verwaarlozing be hoeven in te houden. De wederopbouw staat zeer te recht aan veel critiek bloot en vooral de geheimzinigheid rond minister Neher heeft veel stof doen opwaaien, doch van de andere kant mag niet vergeten w> Jen, dat Nederland in 1945 het zwaarst getroffen land is en 30 De volgende morgen stappen Dolly en Ambro- sius naar het restaurant van Balderik Bolkenstein ..Wie", informeert Ambro- sius. „levert hier de eieren? en hij bege:ft zich op weg raar het opgegeven adres. geen enkele regering zou in staat ge weest zijn, om in deze korte tijd er weer een welvarend land van te ma ken. De landbouw staat door de mo tie-Groen in het middelpunt van de belangstelling en het resultaat is al merkbaar geweest. De kwestie van lonen en prijzen is wel een van de moeilijkste, waarvoor de regering zich geplaatst ziet. Het levenspeil is tot 202 pet. gestegen, terwijl de lo nen niet verder kwamen dan tot 184 pet. De regering zoekt echter eerst in prijsverlaging, alvorens de lonen te verhogen, hoewel zij daarbij zeer afhankelijk is van de buitenlandse markt. In dit verband is de Benelux zeer belangrijk; men beoogt nu tot een Douane-unie te komen en in de toekomst zelfs tot een economische unie. Ook Indië baart veel zorgen en we zullen ongetwijfeld aan deze zijde aan invloed inboeten, doch de rege ring tracht daarin te voorzien door zich, meer met Suriname bezig te houden. Reeds werd in het Surina- me-welvaartsplan 40.000.000 ge stort. Op sociaal terein heeft de regering ook niet stil gezeten. Hiervan getui gen de Noodvoorziening Ouden van Dagen, de kinderbijslagwet, de Woon ruimtewet 1947 en de schadeloosstel ling van deelnemers aan het verzet. Deze kwesties echter lieten nog weer eens duidelijk uitkomen, dat de K.V.P. en P. v. d. A. op vele terrei nen zeer goed samen kunnen gaan, doch dat zij op .principieel terein te gen elkaar botsen. De activiteit van magister Stokman, O.F.M., in ver band met de regeling in de zwemin richtingen, is hiervan een duidelijk bewijs. Het is daarom noodzakelijk, dat de K.V.P. zo sterk mogelijk uit de stembus moet komen en zeker meer dan 32 zetels moet behalen. Dit is mogelijk, want alhoewel de defi nitive cijfers van de volkstelling 1947 nog niet bekend zijn, komt het percentage katholieken in Neder land op ongeveer 42 pet. te liggen, waaronder uiteraard veel kinderen zijn, zodat het kiezerscorps op 40 pet. gesteld moet worden. Dit betekent, dat een stembusuitslag van 36 ze tels niet tot de onmogelijkheden be hoort. Ook Gerbrandy had sprekers be langstelling. Deze oppositieleider ver keert echter in de gevaarlijke positie van een glazen huisje, omdat de en quête naar zijn beleid in Londen nog niet ten einde is en hij bovendien zelf de maker was van de Koninklijke re de op 7 Dec. '42, volgens welke rede de huidige Indië-politiek zich richt. Gerbrandy beschudigt de regering ervan buiten de Gronwet te hande len, doch door te regerin in Engeland tijdens de oorlog, heeft hij dit zelf ook gedaan, maar ook toen gold, evenals nu, het excuus van een be roep op de noodwet. Tenslotte kwam de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie op tafel, die helemaal in het teken staat van de eeuwige strijd tussen de bezittende klasse en de bezitlozen. Wij moeten nu de middenweg kiezen; geen libe ralisme en geen staats-socialisme, doch de verschaffers van kapitaal en van arbeidskrachten moeten tezamen het productie-apparaat beheersen, op voet van gelijkheid. „Wij ctaan nu voor de verkiezin gen, besloot spr., en Nederland ligt in de frontsector voor de redding van de Christelijke beschaving. Dit moet bij de verkiezingen de leidende ge dachte zijn". Hierna volgde het gebruikelijke de bat, waarbij verschillende "sprekers wezen op de punten, waarin de re gering niet zo actief geweest is, al thans niet in het oog van de midden standers, b.v. de huurprijzen en het ingewikkelde ambtenarencorps, welks overtollige en hinderlijke bemoeiin gen door één der aanwezigen op wel zeer plastische wijze geschilderd wer den. Het ntwoord van de heer Sens was echter even eenvoudig als waar: Er zijn pas 2 van de 8 jaren om en niets is volmaakt op deze wereld. Er is inderdaad reden tot gegronde cri tiek, maar we moeten roeien met de riemen die we hebben en ik daag iedereen uit mij een regering aan te wijzen, die in twee jaar tijds klaar gespeeld zou hebben, wat onzefrege- ring gedaan heeft! De voorzitter, de heer F. de Hessen, kon er inderdaad van overtuigd zijn namens alle aanwezigen te spreken, toen hij het dankwoord tot dé heer Seng sprak, voor deze zeer interes sante en gedegen causerie, die op veel zaken^een ander licht heeft doen schijnen en waard was geweest door een veel groter gehoor aanhoord te worden. OEGSTGEEST Aanrijding. Gisteravond om uur had nabij het viaduct aan de Rhijnzichtweg, bij het oversteken van de rails, een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door mevr. K. uit Oegstgeest, en de tram. De auto werd van voren indgedeukt, terwijl mevr. K. met een lichte hersenschudding ter observatie naar het ziekenhuis ver voerd werd, evenals de twee inzitten de kinderen, die lichte kwetsuren hadden opgelopen. GEM. AANKONDIGING VLAGGEN HALFSTOK OP 4 MEI 1948. Burgemeester en Wethouders van Leiden verzoeken de img- zetenen, de vta-g op heden te 18 uur halfstok te hijsen en deze om 20.45 uur weder in te halen. Teneinde het wapperen te voor komen wordt verzocht de vlag vast te maken. Leiden, 4 Mei 1948, Burgemeester en Weth. voorn., F. H. VAN KINSHCOT, Burgem. J. BOOL, secretaris. DISTRIBUTIEDÏENST LEIDEN. Op Woensdag 5 Mei a.s. (Nationale Feestdag) zullen de kantoren van de distriibutiedienst Leiden des mid dags om 3 uur gesloten zijn. waarderen. Er was zeer voldoende be langstelling voor 't herdenkingscon cert, dat St. Caecilia heeft gegeven. J. Kortmann. DODENHERDENKING 4 R.I. De Broederschap 4 R. I. heeft de regeling voor de herdenking der ge vallen strijdmakkers in de Mei dagen 1940 vastgesteld als volgt: Om 10.30 aanvang der Kerkdiensten in en/of op De Burcht te Leiden, op Zondag 9 Mei. Voor de protestanten in de zaal, voor de Katholieken op het platform in de open lucht (bij slecht weer in de zaal). Te 11.30 u. koffie drinken. Te half één algeme ne bijeenkomst met als doel de Broederschap te plaatsen op een hechte grondslag, o.m. het kiezen van een permanent bestuur en con tactcommissies, het vastleggen der doelstelling, het verzekeren van de jaarlijkse herdenking en c.q. los daarvan, het organiseren van reunie- dagen. Omstreeks 2.15 n.m. vertrek per N Z.H.T.M. naar Katwijk en per H.T.M. naar Ypenburg. Te ongeveer 3 uur plechtige kranslegging on de graven der gesneuvelde soldaten aan de Cantineweg te Katwijk a.d. Rijn. te verrichten door kolonel b.d. H. D. Buurman. Te plm. 4 uur te Valkenburg door lt. kolonel b.d. J. Mallingkrodt. oud-Comm. 3e bat. Te Ynenburg door lt. kolonel b.d. H. Wisseman, oud C. 4e Depot-Bat. BEVRIJDINGSFEESTEN- Activiteiten van de Buurt verenigingen. Zoals reeds eerder medegedeeld, zul len de buurtverenigingen de feeste lijke herdenking van de 5de Mei op eenvoudige wijze vieren, niet alleen omdat een uitbundige viering mis schien in het raam van de dagelijkse omstandigheden misplaatst zou zijn, maar tevens omdat zij haar krachten willen concentreren op de herden king van het regeringsjubileum en het 3Ö0-jarig bestaan van Nederland als souvereine staat. Verschillende verenigingen zullen hedenavond deelnemen aan de her denking en kranslegging. Op 5 Mei zuilen uoer verschillende verenigingen kindermiddagen wor den gegeven. „De Professoren wijk" zal om kwart voor twee een krans leggen bij de herdenkingsboom aan de Zeemanlaan; het Politie-muziek- gezelschap zal hierbij zijn medewer king verlenen. „Om de St. Pan- cras" zal een krans leggen bij de herdenkingssteen aan de Hocgiandse Kerkgracht, om half twee. In de avond zal het Hoogwegkwartier van 8 tot 10 een muziekuitvoering geven, met medewerking van Nieuw Leven. Van 1011 wordt een openlucht film vertoond. De „Professorenwijk" geeft in zijn wijk amusement voor de ouderen. De Tuinstadwijk, Mare- dijkkwartier en „Rond om de Ha ven" hebben hun tenten opgeslagen in de grote zaal van de Stadsgehoor zaal. Deze verenigingen geven een Leidse bonte Bevrijclingsavond, waar aan medewerken Leidse artisten van naam, terwijl de avond besloten wordt met een gezellig samenzijn. Op deze avond is geheel Leiden wel kom. Ook het „Fruitkwartier" is in de Gehoorzaal en wel in de Foyer. Al met al een programma dat de be vrijding, ondanks de sobere herden king. toch voldoende in herinnering houdt. BONKAARTEN AFHALEN. Woensdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 102001 en ho ger. Meebrengen de stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart, res tant van de thans lopende brandstof- fenkaart, waaraan zich bo - reserve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart moeders (voor toeslaglcaarten). Het kantoor aan de Langenbrug is gè- opend van 8.30 tot 1145 en van 2 tot 4 uur. De na-uitreiking zal nog nader bekend gemaakt worden. TENTOONSTELLING DE LAKENHAL. De tentoonstelling van leden van het Schilder- en Tekengenootschap Ars Aemula Nautrae, welke in het Sted. Museum De Lakenhal is inge richt, wordt in verband mef de grote belangstelling gedurende 1 week ver lengd tot en met Zondag 9 Mei a.s. Minister Spaak .treedt af De Belgische premier, Paul Henri Spaak, heeft besloten af te treden, zo wordt van gezaghebbende zijde te Erussel vernomen. De socialistische Kamerfractie, die hedenochtend heeft vergaderd, heeft na de vergadering «fcn com muniqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat zij zich niet kan ver enigen met het door de regering voorgestelde inzake de subsidies aan het vrije technische onderwijs. Bij het verlaten van het parlement, na de vergadering van de socialistische fractie, verklaarde Spaak: „Ik ben volkomen door mijn fractie verslagen en bijgevolg zal ik de ministers he denmiddag bijeenroepen".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3