Plechtige bijeenkomsten in Stads- >rzaal enZuiderkerk gehoor ZATERDAG 24 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 A.s. Nationale dodenherdenking te Leiden Na afloop défilé langs het tijdelijk monument Evenals elders in den lande zal de Nationale Dodenherdenking hier ter stede worden gehouden in de aVopd van Dinsdag 4 Mei. De voor bereiding en organisatie berust we derom bij de Stichting „Dodenher denking5 Mei 1945". In verband met de te verwachten grote belangstelling zullen ditmaal twee plechtige bijeenkomsten wor den gehouden n.l. in de grote Stads gehoorzaal en in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. In de Stadsgehoorzaal zullen als sprekers optreden ds K. H. E. Gra- vemeyer, gedelegeerde van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk en predikant te 's-Gravenhage en rector H. A. J. Drost uit Amsterdam met muzikale medewerking van hêt koor „Schola Cantorum", het Sym- phonie-orkest „Musica", beide onder leiding van Willem Mizée en de 'zang soliste Jo Stallinga. In de Zuiderkerk zal het woord worden gevoerd door prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken) uit Amsterdam en ds J. Overduin. Geref. predikant, even eens uit Amsterdam. Het muzikale gedeelte zal hier worden verzorgd door de organist. Piet Uiterlinden en het Leids a Cap- pellakoor onder leiding van Iskar Aribo. Tussen het door allen te zin gen eerste en zesde couplet van het Wilhelmus, te klokslag 8 uur zullen twee minuten stilte in acht worden genomen. Gelijktijdig zal overal het verkeer, inclusief de treinen en trams, worden stilgelegd. Deze alge mene stilte zal worden aangekon digd door klokgelui. -De duur van de plechtigheden is zodanig gesteld, dat de aanwezigen na afloop tijdig aanwezig kunnen zijn bij het défilé langs het tijdelijk monument aan de Steenstraat, dat om 9 uur aanvangt en waarbij we derom gelegenheid zal bestaan aan de voet van het kruis bloemen neer te leggen. De deelnemers dienen zich via de Rijnzichtbrug naar de Morschweg te begeven en zich al daar in volgorde van aankomst op te stellen, zodat de kop van de stoet ter hoogte van de Morschpodrt komt te staan. Bij de achteringang van.de tuin van het Rijksmuseum vöor Volkenkunde zal een collecte worden gehouden,1 waarvan de op brengst roede zal strekken ter ver- Leiden in de radio In de serie „Stedentocht", in het programma van „De Zonnebloem", werd hedenmorgen om 11 uur een cultuur-historisch overzicht van Lei- dèn gegeven. De heer Wim Quint gaf eèii voorafgaande beschouwing, waarna de heer N. J. Swierstra, een uitstekende oud-Leiden-kenner, een historisch overzicht gaf over het ont staan en de groei van Leiden. Hierna werd de' aandacht geves tigd op de Lcidse industrie, waarover de heer J. Aalders (Breifabriek Poot en Co) sprak en er op wees dat zijn fabriek veel naar de Levant exporteerde, doch dat thans de productie voor het binnenland be- sterftd is. De materiaal-voorziening baart nog steeds veel moeilijkheden, vooral door het te kort aan deviezen. Ook de heer Schrandt (N.V. Zaal berg en Zoon) sprak over de Leidse textielindustrie. De productie in diens fabriek is thans groter dan voor de oorlog, n.l. 200.000 dekens per jaar, welke naar alle landen ter wereld geëxporteerd worden, behal ve uiteraard naar de tropen. Bij het cultureel overzicht, zong de Schola van de Kerkmuziekschool, o. 1. van pater Stringa, kruisheer, Gregoriaanse muziek, waarna ir. dr. Fehmers, voorz. van de culturele werkgroep van Kath. Leiden, sprak over het federatief verband dat deze werkgroep legt tussen de verscha lende culturele belangei van de ver schillende kath. organisaties, waarbh o.a. ook de Passieherdenking 1948 genoemd werd. Hierbij werd er ook op gewezen, hoe vele Leidenaars het bijzonder op prijs gesteld hadden dat De Leidse Courant; tijdens de vasten tijd dagelijks een bespreking wijdde a dn de liturgie van de volgende dag. Leiden kan bogen op een groot aan tal eerbiedwaardige oude gebouwen, waarin de kerken wel een bijzondere plaats innemen, o.a. de St. Pancras- of Hooglandse kerk en de Pieters kerk. De heer A. Martijn be- bleven is. De heer A. Martijn be speelde hierna het orgel van de Har- tebrugkerk. Verder bezit Leiden een groot aan tal hofjes, terwijl in 't bizonder de Universiteit genoemd moet worden in de rij van oude gebouwen. De heer Quint gaf een uiteenzetting over het interieur van onze academie, waarna de praeses van de R.K. Studenten vereniging „St. Augustinus" sprak en er op wees dat alle katholieke stu denten parochianen zijn van de Stu- dentenpajrochie. „St. Augustinus" werkt verder alleen op louter weten schappelijk, religieus en cultureel terrein, terwijl de R.K. Studenten hun ontspanning' gemeenschappelijk hebben met de overige studenten. Tenslotte sprak prof. dr. van Rooyen, kruisheer, tot de zieken. Het geheel werd opgeluisterd door zang van het Nederlands Madrigaal- en Alma Materkoor, o.l.v. Willem Mizee. Het- was een uitstekend programma, dat er zeker toe bijgedragen heeft de niet-Leidenaars een beter inzicht te verschaffen in de geschiedenis, het levqn en- de historische rijkdom van onze oude stad. vanging van het tijdelijk monument door een waardiger gedenkteken. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die bereidwillig het voorzitterschap van het Ere-comité aanvaardde, schreef een inleiding tot het programma, waarin hij op wekt te zoeken naar de eenheid, welke in de bezettingsjaren naar buiten trad en die de wereld ook thans niet kan missen. Eerst dan, zo besluit hij, zullen wij voldaan hebben aan onze plicht! DE WONINGBOUW. Door het Raadslid Th. Wilmer (K. V.P.) is de volgende interpellatie in gediend: 1. Kunnen B. en W. mededelen, of bet quantum in 1948 in Leiden te bouwen woningen reeds is vastge steld. 2. zo ja, hoe-groot dit quantum is en wanneer het is toegewezen; 3. zo neen, wanneer B. en W. deze toewijzing verwachten? 4. Kunnen B. en W. mededelen, of er plannen gereed liggen, om onmid dellijk met de bouw der bedoelde wo ningen-te beginnen, en wanneer deze plannen gereed zijn gekomen? LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd doctoraal examen Ge neeskunde: de heren P. P. J. Van- derbeke te Alphen a. d. Rijn; G. P. E. Weijer te Leiden en W. H. Weyne te 's Gravenhage; artsexamen le ge deelte: mevr. O. H. Jalink-Eskes te 's-Gravenhage, en de heren C. H. B. Horrevorts te Moergestel en Th. J. A. van der Ploeg te Heerlen, arts examen 2e gedeelte: de heren V. H. Haag te Rotterdan en J. F. Crul te Leiden; candidaatsexamen Neder lands-Indisch Recht: de heren H. M. Ruitenbeek te Leiden, en R. A. Peter te Leiden; doctoraal examen Neder lands Recht: de heren F. C. van Luijk te Leiden; P. Paul te Amsterdam. H. Wesseling te Warmond; A. H. Mas tenbroek te Leiden en L. van Wijn gaarden te Wassenaar; taalkundig candidaatsexamen Indologie: de he ren La Ode Manafra te Leiden. Tjia Tiang Tjan te Oegstgeest; A. Trouwborst te Wassenaar en E. C. Boissevain te 's-Gravenhage; candi daatsexamen Letteren en Wijsbe geerte (Klassieke Letteren de heer Ph. C. van der Pont te Schiedam doctoraal examen Letteren en Wijs begeerte (Klassieke Letteren mej. E. F. A. M. Caminada te 's Gravenhage. PINKSTERSPEL 1948. De Christen-studenten Raad is vornemens om dit jaar weer een Pinksterspel te doen opvoeren. Ge zien het groot succes in 1946, heeft hij hiervoor wederom het lekenspel: „Des Heilands Tuin"' van M. Nijhoff gekozen. Op .11 en 13 Mei zal dit des avonds in de Hooglandse Kerk, on der regie van W. Paauw, gespeeld worden. Beide voorstellingen zijn zo wel voor studenten el voor de bur gerij toegankelijk. VERKENNERSTENTOONSTELLING Morgenmiddag om 1 uur zal in het pand Garenmai-kt 36 een tentoonstel ling geopend worden van werkstuk ken, door de R.K. verkenners van de St. Lode wij ksgroep (St. Petrusparo chie) vervaardigd. De tentoonstel ling zal tot 10 uur voor het publiek toegankelijk zijn. „ST. CHRISTOFFEL". Deze week hield de R.K. Ver. van Handelsreizigers, agenten en verze keringsinspecteurs „St. Christoffel" een leden vergadering in „De Har monie."' Tal van leden waren aanwezig, be nevens de heer de Wit, hoofdbe stuurslid en twee belangstellende niet-leden. Nadat de agenda was af gewerkt en belangrijke punten als: Afvaardiging voor de jaarvergade ring, excursie naar Zaalbergs fa brieken, Zondagmorgenbijeenkomst, zomer uitstapjes enz. waren behandeld, hieM de heer de Wit, een belang wekkende causerie, over het onder werp: „Ruslands Politiek.'' Spr. schetste de gevolgde politiek van de Russiche machthebbers door de eeuwen heen, en toonde aan, dat deze in wezen nooit veranderde maar steeds gebaseerd was op een gedul dig afwachten tot de tijd rijp was voor actie. Een hartelijk applaus be wees, dat hetgeen hij geboden had, zeer op prijs werd gesteld. Na afloop van de vergadering tra den twee nieuwe leden toe tot de organisatie. JEUGKERMIS. 21, 22 en 23 MEI aanstaande zal achter de kerk de Heerensingel weer als voor de oorlog een kermis gehouden worden en wel ten bate van de jeugd van deze parochie. Wil deze dagen reeds reserveren. Het zal geweldig worden 1 Verzuim zo'n kermis nooit; daar zou u spijt van hebben. Dit program-punt draagt een wedstrijd karakter. 100 Ruiters nemen er aan deel hand een vermaard- mers individueel heid begint te krijgen, sprongen moet worden, hoopt ook bij de a.s. herdenking van het re geringsjubileum van H. M. de Koningin deze tra ditie voort te zetten. De heer I. J. Sloos lid van de commissie van voorbereiding van het hier ter stede ge vormde jubileumcomité heeft gisteravond over de derde lijn van het ge meentelijk radio-distri butienet enkele mede delingen over dit hip pisch festijn gedaan. Nadat spreker er op had gewezen, dat ook bij het 40-jarig regerings jubileum van onze Vor stin een dergelijk con cours was georganiseerd deelde hy ditmaal 100 ruiters uit de omtrek van Leiden aan dit feest, dat op Vrijdag 27 Augustus op n~ HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaanhandigingen KWEEKSCHOOL VOOR ZEEVAART TIJDELIJK HOSPITAAL. Aan de voormalige Kweekschool voor Zeevaart, waar tot voor kort de M.O.D. was gevestigd, zal zeer binnenkort een andere bestemming worden gegeven en worden inge richt als tijdelijk hospitaal, waar 'n zeer groot aantal zieke gedemobili seerde militairen uit Indië, alvo rens in het burgerleven terug te ke ren, zal worden opgenomen. Het be- Publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in de J.K.V.P. ZOWEL BIJ WERKGEVER als bij werknemer staat de toekomstige Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het teken der belangstelling, immers wanneer deze doorgevoerd zal zijn, betekent dat een volledige reorganisatie in onze sociale struc tuur. Het was daarom goed gezien van de Jongeren Organisatie in de K.V.P., afd. Leiden, om dit onder werp op de lyst te plaatsen en daar voor de jongeren-commissaris, de heer Jan Schiphorst, te verzoeken dit te behandelen. In een onderhoudende inleiding wees de heer Schiphorst er op hoe ook in de Middeleeuwen een orga nische maatschappij bestond, welke, hoewel niet volmaakt, goed vol deed, totdat de Franse revolutie er een einde aan maakte en de alge hele vrijheid van de mens geprocla meerd werd, met het gevolg een liberale maatschappij en sociale wantoestanden. Wij proberen nu te komen tot een organische opbouw van onderaf, waarbij de staat overkoepelt, con troleert en regelt. De P. v.' d. A. ziet het anders en wil een verticale in deling van groepen, met decentrali satie der staatsbemoeiingen, zodat de regering tot in de kleinste groep jes steeds een „vinger in de pap heeft". De K.V.P. echter propageert de corporatieve gedachte, met een op bouw van onderaf, waarbij de staat weliswaar de uiteindelijke beslissing aan zich houdt, maar niet alvorens hierover met de belanghebbenden uitvoerig is onderhandeld.- De heer Schiphorst gaf vervolgens een uiteenzetting over de opbouw en structuur van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie, gebaseerd op de corporatieve gedachte, waar- by alle groeperingen in een bepaal de branche tezamen in één organi satie zitten, dus zowel werkgevers, als werknemers en financiers, ter wijl ook regeringswaarnemers en deskundigen hieraan toegevoegd zul len worden. Hoe dit allemaal pre cies zal lopen, moet nog nader uit gewerkt worden. Wel zal het echter noodzakelijk zijn dat de werknemers zich gaan verdiepen in economische proble men, want de medezeggingschap te splitsen in sociale en economische kwesties, zal uiteraard onmogelijk zijn. Hier ligt dus een grote taak voor de K.A.B. Na deze inleiding waarvan het bovenstaande uiteraard een zeer summier uittreksel is volgde het debat, waarna de voorzitter, Joop Leicher, met een dankwooi'd aan de heer Schiphorst, deze goed bezochte en in prettige sfeer gehouden bij eenkomst sloot. HET REGERINGSJUBILEUM Een groot hippisch festijn te Leiden Leiden, dat op het gebied van hippische feesten zo langzamer- hindernissen. Dan volgt een hindernisparccurs, dat door vele deelne- Vervolgens rijden alle ruiters 'n parade, waar bij aJe 100 paarden te gelijk in het veld zul len zijn. Tenslotte zijn er nog een tweetal num mers, welke voor Lei den geheel nieuw zul len zijn, maar hierover wilde de heer Sloos nog het stilzwijgen bewaren. Zij worden als een ver- mede, dat rassing aan het pro gramma toegevoegd. Ook is het de bedoe ling, dat aan dit hippisch festijn in de morgen- het" Schuttersveld wordt uren een voorkeuring zal vooraf gaan. De buurtfeesten In aans1 uiting op de ze toespraak heeft de heer M. I. Smit voorzit- gehóuden, zullen deel nemen. Hoewel het program me wellicht nog op en kele ondergeschikte punten gewijzigd kan worden, bevat het in ter van de Federatie v. ieder geval de vergende Buurtverenigingen, een onderdelen: 1. Een groot uiteenzetting gegeven caroussel, gereden door van het aandeel, dat de 50 ruiters in uniformen buurtverenigingen van het Nederlandse le ger ten tijde v ambtsaanvaarding van deze feestviering zullen hebben. Hoewel het van belang is, dat alle te H.M. de Koningin in organiseren feestelijk- 1889. Het volgende punt heden door de buurt- patrouille-springen. Meerdere ruiters men tegelijk een nummer verenigingen in overleg met het grot" comité ge schieden za' hierbij de Federatie haar interme- van middelzware diair verlenen. In buur ten of wijken waar geen verenigingen zijn moe ten, om het gehele feest te doen slagen, commis sies worden gevormd Hiertoe wil de Federatie het initiatief nemen. Echter zal het gedeelte lijk ook eigen initiatief moeten zyn. Voor hen, die menen hiertoe over te moeten gaan, is thans een centraal punt van voorlichting en aanmel ding gekozen en wel Tulpenstraat 6 hier te dezer stede. Teneinde het avond feest in de verschillen de wijken gelijktijdig te doen plaats vinden is hiervoor de avond van de 31e Augustus geko zen. Er bestaat voor buurt verenigingen vérder ook gelegenheid om aan het op Zaterdagmiddag 28 Augustus, te houden bloemencorso mede te doen, terwijl ditzelfde het geval is voor de die dag in dé avonduren te houden gondelvaart. Tenslotte is er de voor tuinenwedstrijd <en de wedstrijd voor gevel versiering, waaraan kan worden deelgenomen, terwijl vanzelfsprekend ook de kinderfeesten een belangrijk onder deel van het buurt feest zullen uitmaken. De heer Smit beëin digde zijn causerie met een hartelijke opwek king om aan de herden king van het regerings jubileum van onze Ko ningin en onze 300-jari- ge onafhankelijkheid krachtig mede te wer ken. treft hier in hoofdzaak militairen, die nog een na-kuur moeten ondergaan en waarvoor rust en goede verzor ging een eerste vereiste zijn. De plaatselijke Nationale Demobi- lisatieraad zal na aankomst van deze militairen een beroep doen op de Leidse burgerij om hun tijdelijk ver blijf in onze stad enigszins dragelijk te maken. Plannen zijn in voorberei ding om op handelaren in bloemen en fruit een beroep te doen om bij toer beurt enige van hun producten af te staan. Tevens zal getracht worden door het verzamelen van lectuur, tijd schriften, gezelschapsspelen etc. voor enige verstrooiing te zorgen. Deze jonge mannen hebben beste gedeelte van hun leven door gebracht in de tropen, aan de Leidse burgerij de taak op tastbare wijze haar medeleven te tonen. Zij, die dit sympathiekee plan wensen te steu nen, worden verzocht hun naam en adres bekend te maken bij het se cretariaat van de plaatselijke Nat. Demobilisatieraad, Kamer 3, Stad huis. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Aanwinsten der Bibliotheek. Profane Ontwikkelingslectuur: Het» Eoek, Gedachten en beelden. Degrij- se, O., Christelijk Humanisme. Delf- gaauw, B., Wat is existentialisme? Hoogveld, J. H. E. J., Inleiding tot de wijsbegeerte. Deel I. Lith, P. A. v. d., Nederlands Oost-Indië, deel I en II. Muckermann, F., Het Bolsjewisme dreigt! Oldenburg Ermke, F. v.. Van Alberdinck Thijm tot Van Duinker ken en Kuyle. Godsdienstige Ontiyikkelingslec- tuur: Beeking, J., Wij veroveren het leven. Bénédictines de St. Louis, Dictionnaire du Symbolisme. Bet- schart, L., Durf te geloven. Forst- mann, F. en A. W. Ausems, Het neo- malthusianisme. Hagen, L., Geschie denis en getuigenis der Katacom- ben van Rome. Meersch, A. v. d., La petitie Saint Thérèse. Newman, J. H-, Preken gehouden bij verschil lende gelegenheden. Papini, G., De Christus. Plus, R., Consummata. Tim mermans, A., Bijbel voor de jeugd, deel XI. Versluis, W. G., Geschiede nis van de emancipatie der Katho lieken in Nederland van 1795he den. Nederlandse romans: Cossaer, C„ Ik en mezelf. Groningen, S. v.. Langs een omweg. Marxvelt C. v., Marijke. Vertaalde romans: Curie, E„ Mijn wereldreis in oorlogstijd. Engelse romans: Dudley, O. F„ Shadow on the earth. Stevenson, R. L., Treasure Island. Ward, W., The shadow of Mussolini. VERENIGING E.H.B.O.-DIENST. Onder voorzitterschap van de heer A. F. Kriek hield de E.H.B.O.-dienst- Leiden gisteravond in „De Harmo nie" zijn jaarvergadering. Na een woord van welkom deelde de voorzitter mede, dat als oefenge bouw voor de vereniging voortaan zal zijn aangewezen het gebouw van de Geneeskundige Dienst. De oefe ningen zullen voortaan gehouden worden op Vrijdagen. Na lezing der notulen van de vo rige vergadering door de 2e secreta ris, de heer J. de Vos, welke wer den goedgekeurd, volgde het jaar verslag van de le secretaris, de heer J. Rietbergen. Hierin wordt geme moreerd. dat door eendrachtige sa menwerking veel bereikt is. De be langstelling der leden voor de lezin gen vooral was zeer groot. Helaas liep het ledental iets terug, nieuwe donateurs bleven uit. De cursussen hadden een vlot verloop, de belang stelling voor de oefenavonden was geringer, doch de secr. sprak de hoop uit, dat in het nieuwe oefenlokaal weer grotere deelname zal getoond worden. Met de beste wensen voor het komende jaar in 1949 bestaat de vereniging tien jaar besloot de secretaris zijn verslag. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. W. v. d. Heyden, gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 1879.85*^- met een saldo van 1092. Na enige bemerkingen over het fi nancieel verslag werden beide ver slagen onder dankzegging goedge keurd. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de aftredenden, de he ren Kriek, v. d. Heyden en Vos, werden herkozen. Hierna vond een bespreking plaats van de oefenavonden. Vrijdags om de vee:rtien dagen, afgewisseld met lezingen van de E.H.B.O.-raad. De rondvraag bracht nog verschil lende punten van bespreking naar voren, waaromtrent een uitvoerige gedachtenwisseling werd gevoerd, waarna de avond werd besloten met de vertoning van enkele films, her- sengymnastiek-wedstrijd en een klei ne verloting. K.L. DAGKALENDER Corresp.-adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lieven- straat 2, Leiden, tel. 22761. Maandag 26 April: „De Harmonie" 20.00 uur jaarvergadering Ned Kath. Grafische Bond. Dinsdag 27 April „Het Gulden Vlies'' 20.00 uur jaarvergadering A.R.K.A. Donderdag 29 April Vergadering R.K. Werkgevers vergadering. Vrijdag 30 April Schouwburg 20.00 uur, R. K. Vereniging „Omnia Om nibus", Toneelvoorstelling: blijspel „De gebroeders Kalkoen." BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 64501 tot en met 68800. Meebrengen stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart Moeders (voor toeslag- kaarten). Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Ned. Spoorwegen. De commie zen G. Rank, J. H. v. d. Heiden en K. A. Wolterink zijn met ingang van 1 Januari 1948 benoemd tot chef-commies bij de N.S. Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst wordt van Zaterdag avond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door- de doktoren v. Bockel, De Graaff, Kors en Postel. Zondagsdienst Apotheken. De Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 24 April 13 uur tot Zaterdag 1 Mei 8 uur waar genomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door* de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelmiiniapailk 8, Tel. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Wouter Antho- nius, hn. van W. A. Bergers en C. M. Peter; Edwald Polidor Oscar, zn. van O. E. B. Kersbulck en C. J- Velthuy- sen; Steven Peter Hubert Marie, zn. van C. G. M. Kageman en M. F. T. W. van Clarenbeek; Djoen Ien, d. van T. H. Liem en M. G. Kranenburg; Petrus Jacobus Jozef, zn. van J. G. van Velzen en D. Geuke; Adrianus, zn. van A. Mostert en A. de Jong; Josephus Johannes Willem, zn. van W. J. H. Aniba en J. F. Montar.us: Bartholomeus, zn. van H. Honsbeek en J. Bon. Overleden: J. Keereweer, wed. van A. J. Hoorn 72 j., .A. M. Harteveld, vr. 81 j. SASSENHEIM SANERING MELKHANDEL. Het gesprek van de dag was deze week het plan dat de melkhandela ren hadden, om de gemeente in wij ken te verdelen, en zodoende te voorkomen dat alle melkslijters in één straat de melk bezorgen. Om deze zaak toe te lichten werd gister avond in het K. S. A.-gebouw een vergadering gehouden, die pover tjes bezocht was. Een aantal heren was eveneens tegenwoordig. De voor zitter, de heer v. d. Vlujrt, opende de vergadering en heette allen welkom, in het bijzonder de spreker, de heer van Kampen uit Veenendaal en de heer Wilmits, directeur van „De Landbouw" te Leiden. De plannen zijn nog niet geheel vastgesteld, doch de bedoeling is de gemeente in drie sectoren in te delen, waardoor een vluggere bediening mogelijk is. Hier na gaf hij het woord aan de heer van Kampen Deze begon met te zeggen, dat de sanering van de melkhandel, niet alleen te Sassenheim doch in het ge hele land veel opspraak heeft ge bracht. Volgens het tegenwoordige stelsel wordt veel tijd nutteloos ver bruikt, er komen soms 8 a 10 melk boeren in één straat. Dit systeem maakt bovendien de melk duur. Door concentratie kunnen de kosten lager worden, wat de klant ten goede kan komen. Door de lange duur van de bezorging gaat de melk er niet op vooruit en bij sanering wordt de tijd van bezorgen verkort. Spr. gaf een overzicht, hoe het in Veenendaal gaat, waar verschillende fouten met aller medewerking werden verbeterd. Na een pauze waarin de melkslij ters zich goede gastheren betoonden, kwamen de bezwaren naar voren. De spreker beantwoordde de vra gen, waarna de voorz. mede deelde, dat de gemeente in drie sectoren ver deeld wordt, nl.: 1. vanaf de R. K. Kerk tot Leidse- vaart en zijstraten bezorgers Drost, Kadee en Kroon; 2. vanaf R. K. Kerk rechts van de weg en straten achter park: bezor gers A. van Rijn, C. van Rijn en v. d. Vlugt. 3. van R. K. Kerk (links) tot 3de Poellaan. en alle zijstraten: bezor gers P. Langeveld, P. Breedijk en C. A. de Jig as. WEERSVERWACHTING WEINIG BEWOLKT. Tamelijk heldere nacht met iets lagere temperaturen. Mor gen overdag over het algemeen zonnig droog weer, met in het Zuiden en Westen van het land iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige wind tussen Noord en Noord-Oost. GEM. AANKONDIGING De voorzitter van het hoofdstem bureau, aangewezen in artikel 34, tweede lid, der kieswet brengt ter openbare kennis, dat zijn besluit d.d. heden, waarbij J. W. Eigeman be noemd is verklaard tot lid van de Raad der gemeente Leiden, van he den af voor een ieder ter secretarie dier gemeente (afd. Algemene Za ken) ter inzage ligt. Leiden, 22 April 1948. De Voorzitter voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. lo-Burgemeester. OEGSTGEEST Botsing. Gistermiddag omstreeks vier uur reed een vrachtauto, bela den mét stenen, op de Rijnzichtweg op de tramrails met zeer matige gang. Achter de auto naderde de tram uit de richting Rijnsburg. De bestuurder der tram vermoedde blijkbaar, dat de auto de tramrails zou veraten, hetgeen niet geschied de. Er ontstond dus een hevige bot sing, waardoor de auto kantelde en de tram erg werd vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aanrijding. Op de Rijksweg Kruispunt Lage Morsch kwam een auto in botsing met 'n moton-ywiel met zijspan. Beide voertuigen wer den van achteren ernstig bescha digd. VOORSCHOTEN ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Op 30 April a.s. viert de zeereerw. zitster Ma. Sebasiana Feij, Algemeen Overste der Zusters Dominicanessen te Voorschoten, haar zilveren pro- fessiefeest. Daar wegens de plech tigheden van inkleeding en professie op die dag geen receptie kan gehou den worden, zal er gelegenheid gebo den worden om de Jubilaresse te feliciteren op Zondag 2 Mei van 2.30 uur tot 3.30 uur, te Huize „Bijdorp", Voorschoten WASSENAAR Botsing op de Rijksstraatweg? Op de Rijksstraatweg kwamen een vrachtauto, bestuurd door M. uit Oegstgeest, komende uit de Richting Den Haag en een luxe auto, bestuurd door K. uit Vependaal, komende uit de richting Leiden tijdens het pas seren met elkaar in botsing, waar door de vrachtauto aan de voorzijde werd beschadigd en de luxe auto over de gehele linkerzijde werd in gedeukt. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Spreekuur Prijzencommissie. De plaatselijke prijzencommissie meent er nogmaals de aandacht op te moeten vestigen, dat zij iedere Maandagavond van half acht tot half negen zitting houdt in het perceel Schoolstraat 27. De Ronde van Nederland DE START Nadat de renners om ongeveer 10.10 uur over waren gezet door de Hembrugpont duurde het nog onge veer 20 minuten voordat zij officieel van start gingen. Er waren nog enige Nederlanders, die in Amsterdam de presentielijst niet hadden getekend en dit moest nog in Zaandam gebeuren. Na de start van het gemeentehuis ging het langs het Oostzijde tot het Kalf, waar de karavaan zich naar linksomboog om de provinciale weg naar Alkmaar te bereiken. In een kalm gangetje zonder strem mingen, dank zij de goede regeling van het verkeer, en na wat oponthoud bij het Noordzeekanaal, waar de drie ponten moeite hadden de karavaan van fietsen, motoren en auto's te ver werken, werd om kwart over tien on der grote publieke belangstelling Zaandam bereikt, waar de renners ge groepeerd werden voor de eigenlijke start. Onderweg had de nationale kampioen, Sjefke Janssen, zijn eerste pech gehad. Een van zijn voetklem men had zich begeven, maar daar trok hij zich weinig van aan. „Beter nu dan een half uur later", zei hij lachend. De stemming was bij allen opperbest, zowel bij de Nederlanders als bij de vreemdelingen en de Frans man Malfait, die te elfder ure in de ploeg van zijn land was opgenomen, beloofde met een plechtig gezicht, dat hij zijn naam oneer aan zou doen. Hij wilde „bien faire" en niet „mal faire". Om half elf reed de sliert Zaandam uit in noordelijke richting. De rit was begonnen. POS. NED. SCHEPEN Aldabi 23 April 160 mijl Zd. Oues- sant. Alderamin 23 April te Aden. Algenib 22 April van Victoria naar Bahia.Aludra 22 April van Djibouti. Bengkalis 23 April van Aden naar Alexandrië Boschfontein 23 April v. Marseille. Grote Beer 23 April van Sabang naar Batavia. Indrapoera 24 April van Kaapstad te Rotterdam. Maetsuycker 23 April van Batavia naar Singapore. Rondo 23 April van New Orleans naar Philadelphia. Ta- lisse 23 April van Bombay. Tegelberg 23 April van Rio de Janeiro naar Kaapstad. Waterman 23 April te Port Said. Zuiderkruis pass. 23 April 21 uur Gibraltar.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2