Hubertus Het productiebeleid inzake het bloembollenbedrijf Herziening sociale verzekering SAHAPIRIM TOURINGCARS VRIJDAG 23 APRIL 1948 DE LEÏDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Dezer dagen is verschenen het rap port van de commissie ter bestude ring van de moeilijkheden op bloem - bollengebied. Het te voeren prijsbeleid dient vooral gericht te zijn op ontwikke ling van de export, aldus de commis sie, die van oordeel is, dat voorals nog prijsregelend moet worden op getreden door het stellen van buiten landse minimumprijzen voor tulpen en narcissen. Het tegenwoordige prijspeil in het buitenland maakt prijsverlaging gewenst. De buiten landse minimumprijzen voor tulpen, narcissen en hyacinthen zullen moe ten worden aangepaet, aan het in het buitenland gewenste niveau. Binnenslands dient te worden voor komen, dat de bestaande drang naar uitbreiding der teelten op ongemoti veerde wijze wordt aangewakkerd. Het blijkt noodzakelijk het binnen landse prijsniveau te verlagen tot een peil, waarop de teelt van weinig of niet gevraagde snelgroeiende varië teiten niet meer lonend kan worden uitgeoefend. Voorts komt de commissie tot de conclusie ,dat de exporteurs-marge lager dient te zijn dan de exportkos- ten en het verschil tussen binnen landse minimumprijs vermeerderd met deze exporteurs-marge, en de buitenlandse minimumprijs1 door een afromingsheffing moet worden wég genomen. Ten aanzidn van het productiebe leid is de commissie van mening, dat, zolang de verwachte uitbreiding van de afzet niet duidelijk blijkt, het on gewenst is reeds thans geheel van het tot dusverre gevoerde productie beleid af te zien. Ernstig moet wbr- TJTRECHT EN I)ELFT VERHUREN GEEN ZALEN MEER AAN DE CPN De communisten kunnen niet meer als betrouwbare staatsburgers worden beschouwd sinds de Com- ministische Partij Nederland zich achter de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije heeft gesteld. Dat kree£ het communistische raadslid Linde man van Burgemeester en Wethou ders van Utrecht te horen, toen hij vroeg waarom zij er (bezwaar tegen hadden gemaakt, dat de Handels beurs op 1 Mei aan de C.P.N. voor een openbare vergadering in huur werd gegeven. En zijn collega uit Delft, waar de deuren van de Stads- doelen op 1 Mei voor de communis ten gesloten zullen zijn, moest het met dit antwoord doen: Het ver bod is een (logische consequentie van de onjgste regeringsmaatregelen om het gezagsapparaat te versterken en het gezagsapparaat te verstergen en het is niet in strijd met de democratie Radio den overwogen, of tot afschaffing van teeltbeperkende maatregelen' voor hyacinthen dient te worden overge gaan. De teeltbeperkende maatrege len voor tulpen en narcissen kunnen op vereenvoudigde, wijze worden ge handhaafd. Betreffende de vestigingseisen is de commissie van oordeel, dat tot verhoging hiervan voor telers, bin nenlandse handelaren en exporteurs dient te worden overgegaan. DE WETHOUDERS TE AMSTERDAM. Na de benoeming van een zevende wethouder, mr. J. J. v. d. Velde, heeft de herverdeling van de taken in het college van B. en W. tl^ns reeds haar beslag gekregen. De communistische wethouders L. Seegers, die publieke werken en taxiezaken beheerde, en dr. B. Polak, onder wie de bedrijven bevolkingsregister, verkiezingen en statistiek ressorteerde, zijn nu wet houders zonder portefeuille gewor den. Zij hebben geweigerd het be heer te voeren over uitsluitend on belangrijke afdelingen. Door de plotseling optredende temperatuursverhoging heeft het voorjaar op onweerstaanbare wijze zijn intrede gedaan. Bloeiende bo men in de boomgaard met jong le ven als getuige. ZATERDAG. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.pl. 9.15 Mozart, 10.00 Morgenwijding, 10.20 „Dieven in de nacht". 10.40 Moussorgski. 12.00 „Vin- centino". 12.30 Weerpraatje. 12.45 Gr.pl. 13.00 Ned. Strijdkr. 13.30 Jan Corduwener. 14.15 Harmonie-orkes ten. 15.10 Gr. pl., 15.30 Kleinkunst. 16.15 Om en nabij de twintig. 17.15 Philh. Orkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.30 „De Kerk nu". 20.00 Nieuws. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Hoorspel. 22.30 Internationale ontmoeting van jonge zangers. 23i00 Nieuws. 23.15 Hobby-hoek. 23.30 Or gel. HILVERSUM II. 415 -meter. 7.00 Nieuwe. 7.15 Gr. muziek. 3.00 Nieuws. 8.15 Gr.pl. 9.00 Voor de Vrouw. 9.05 Ravel. 9.30 Waterstan den. 10.00 Kleuterprogr. 10.15 Klas sieke platen. 11.00 Ziekenbezoek. Een klankbeeld van historie en cultureel leven van Leiden. Medewer king o.m. van Alma Mater Koor en Ned. Madrigaalkoor o. 1. v. W. Mizée (orgel A. Martijn)'en meerdere spre kers. 1.45 Schoolradio. 12.15 Sextet. 12.30 Weeroverzicht. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Klaas van Beeck. 14.10 „Het Betoverde Meer". 14.20 Engelse les voor beginners. 15.15 Debutantenconcert. 16.00 Marsen. 17.00 „De Wigwam". 18.00 De Raaff en Schutte. 18.30 Actualiteiten. 18.40 „Spinoza". 19.00 Nieuws. 19.50 „Ban den die binden". 20.90 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Gr.pl. 21.25 Feuilleton (15). 22.00 Week-end-se- renade. 22.30 Orgel en ^ang. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianokwintet. 23.50 Smetana. LOONGRENS: 6000 Gld. Het rapport is verschenen van een commissie bestaande uit vertegen woordigers van de minister van so ciale zaken en van de Stichting van de arbeid betreffende de herziening van de sociale verzekering. In dit rapport komt de commissie tot de con clusie, dat de sociale verzekering, welke thans alleen de loonarbeiders omvat, tot de zelfstandigen moet wor den uitgebreidt: dat de loongrens, bo ven welke men buiten de verzekering valt op 6000 (naar het oordeel van de minderheid der commissie op 4500.per jaar moet worden ge steld; dat de maximum uitkerings duur bij ziekte op twee jaar moet worden gebracht en het maximum dagloon, dat voor uitkering in aan merking komt op 16.moet worden gesteld, dat bij algehele arbeidsonge schiktheid tengevolge van een onge val de ongevallenrente na de eerste twee jaar gesteld moet worden op 70 pet. van het dagloon, dat de invali- diteitsuitkering bij totale ongeschikt, heid op 70 pet. van het dagloon ge durende het eerste jaar, op 69 pet. gedurende het tweede jaar en daarna op 50 pet. tot de 65-jarige leeftijd behoort te worden gesteld; dat de we duwe van een door een ongeval ge troffene 30 pet. van het dagloon moet bedragen, tenzij er geen kinderen beneden 16 jaar zijn, of de weduwe nog geen 45 c.q. 50 jaar is. Voorts moet voor alle verzekerden een bo- dempensioen gewaarborgd zijn, waar van de hoogte zich richt naar de fei telijke gemiddelde uitkering krach tens de noodwet ouderdomsvoorzie ning: bij de overgangsregeling be drage het ouderdomspensioen voor hen. ten behoeve van wie in het ge heel geen of nagenoeg geen premiën zijn betaald 70 pet. van het bodem pensioen. Zelfstandigen dienen in de Kinderbijslagregeling opgenomen te worden. De-uitkeringen behoren voor hen dezelfde te zijn als voor loon arbeiders. Het rapport bevat voorts enige aan wijzingen omtrent de samenstelling der uitvoeringsorganisatie. De premiën, behoudens die voor de kinderbijslag-verzekering, zullen door werkgevers en werknemers gezamen lijk dienen te worden opgebracht. De premie voor de verzekering van de zelfstandige dient door deze te wor den opgebracht. De Spakenburger vishandelaar A. de Graaf trachtte Woensdagmiddag, in weerwil van de aan weerszijden wachtende auto's en de signalen van de wagenbestuurder van een nade rende dieseltrein, met zijn vracht auto de onbewaakte overweg aan de Kerkweg te Ede over te steken, waar bij hij tegen de trein reed. De gevolgen van de botsing waren fataal: de visauto werd een eind mee gesleurd en bleef langs de spoorbaan liggen. De visboer endat redde hem waarschijnlijk het leven— werd uit de cabine geslingerd. Een boven arm-fractuur en een zware hoofd wonde waren het resultaat van zijn gevaarlijke escapade. De trein naar Utrecht had een half uur oponthoud. TWEEDE KAMER Het Vijf-landen-pact De Tweede Kamer heeft gister avond in behandeling genomen het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Ver enigd Koninkrijk Groot-Brittannië en Noord-Ierland, ondertekend te Brus sel op 17 Maart van dit jaar. De eerste artikelen van het ver drag handelen over de economische, sociale en culturele samenwerking van de vijf staten, daarmede wordt onderstreept, dat de .bedoeling van het verdrag in de eerste plaats is een bijdrage te leveren ter bereiking van een internationale rechtsorde, ter be- veiliging van een vreedzame saihen. leving der volkeren, ter bevordering van hun stoffelijk welzijn en ter handhaving en verdieping van hun geestelijk bezit. Teneinde de aangesloten staten te beschermen tegen een agressie door derden, welke de meest noodlottige gevolgen zou kunnen hebben voor de verwezenlijking der door hen ge meenschappelijk beleden idealen, dient een bijstandsverplichting. Deze zal in werking treden in geval van gewapende aanval, van welke zijde die ook moge komen. "Het is geens zins de bedoeling een samenwerking in de toekomst met Duitse gebieden, die zich zouden laten leiden door de beginselen, welke aan het verdrag ten grondslag liggen op enigerlei wijze tegen te gaan. Zij die het ver drag ondertekenen, doen voor het ge val van een aanval op een hunner, onvoorwaardelijk afstand van de mo gelijkheid neutraal te blijven. Een der belangrijkste onderwerpen van het verdrag vormt de instelling van een consultatieve raad, waardoor onderling overleg gepleegd zal wor den omtrent alle vraagstukken, on derwerp van het verdrag uitmakend. De consultatieve raad bestaat uit de ministers van buitenlandse zaken der vijf landen, permanent -orgaan van de raad te Londen gevestigd uit de diplomatieke vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Luxemburg en Nederland en een vertegenwoordiger van het Britse ministerie van buiten landse zaken. Bij de algemene beraadslaging over dit wetsontwerp was tevens aan de orde de motie van de heer Van der Goes van Naters (Arb.) c.s. betref fende de opbouw van een rechtsge meenschap van democratische staten in federaal verband. Deze motie mede ondertekend door de leden Serrarens (K.V.P.), Ruygers (Arb.), Sassen (K.V.P.), Ten- deloo (Arb.), en Romme (K.V.P.). De verschillende leden, die hier voor het woord voerden, hadden over het algemeen grote waardering voor het Verdrag. De^eraadslagin." wordt voortgezet. PE RSSPIEGEL j Politiek advies Bij het politiek advies van de Ver- kiezingsraad der K.V.P. maakt de Stem (Breda) o.m. de volgende kant tekeningen: Het politiek advies, door de Verkie- zingsraad der K.V.P. samenge steld, zal in de komende weken nog wel enige stof dóen opwaaien. Het is altijd een moeilijke periode in het leven der Partij, die tussen het uit brengen van het Advies en de gTOS- lijststemming. Verlangens, gevoelens en ook gevoeligheden van gewest en gemeente, van stand en inzicht komen dan binnen de partij tot botsing en geven wel eens aanleiding tot explo sies en rumoer. Personen en hun kwa liteiten moeten noodzakelijkerwijze in het geding komen. We willen slechts de hoop uitdrukken, dat de polemiek onder elkaar, welke nood zakelijkerwijze thans losbreekt, steeds het grote gemeenschappelijke doel voor ogen zal houden: candida- tenlijsten, welke een sterke, deskun dige, veelzijdig samengestelde frac tie beloven. Er mogen nu in de on derlinge verhoudingen geen „stuk ken" worden gemaakt. Na de negen de Mei moeten we eendrachtig op trekken voor onze candidatenlijsten. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ. Kamer-Centrale Leiden. Openluchtmeetings. Onder leiding van de Kringpropaganda-commissie zullen twee openluchtmeetings wor den gehouden, een te Leiden en een te Gouda. - Gewestelijke Kringdag. Deze zal worden gehouden in het Circusge bouw te Scheveningen, op Zondag 30 Mei a.s. vöor de Kringen Leiden, Dor drecht, Rotterdam en Den Haag. De ze dag moet in hoofdzaak worden be schouwd als een „Kaderdag". Hierbij is gedacht aan de medewerking een groot Harmoniegezelschap en een I dat er plaatsen voor deskundigen vei- bekende Speelgroep voor de opvoe- lig gesteld worden. Daarover wordt den we ter voorlopige voorlich ting het advies van enkele kantteke ningen voorzien. Nieuw is ditmaal, naar men weet, Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn helpt altijd ring van een spel. Streekvergaderingen. In bespreking zijn reeds te houden Streekvergade ringen, in de Bollenstreek en de Rijnstreek. DE KATHOLIEKE ONDERWIJZERS EN HET VERZET TEGEN HET COMMUNISME* Door het Bestuur van het Katho lieke Onderwijzers Verbond in Neder land is aan de Raad van Ministefs het volgende schrijven verzonden: „Het Katholieke Onderwijzers Ver bond ziét in de ontwikkeling der staatkundige toestanden in de lan den van Oost- en Midden-Europa on der de invloed van totalitaire com munistische denkbeelden een ernstige bedreiging van de grondrechten dei- volkeren van West-Europa, dus ook van de vrijheid van onderwijs in ons land. Daarom dringt het Verbond voor noemd er bij Uw Raad op aan, door het nemen, resp. voorstellen, van krachtige maatregelen aan de volks vijandige penetratie van communis tische ideologieën in ons vaderland paal en perk te stellen". CONGRES R.K. BOND GEëMPLOYEERDEN HOTEL-, CAFé- EN RESTAURANTBEDRIJF. De 36ste bondsraad van de Ned. R.K. Bond van Hotel- Caré en restau rant-geëmployeerden, welke te Maastricht is gehouden, heeft een officieel karakter gekregen door de feestelijke ontvangst der congres deelnemers door het gemeente-be stuur, en door de bezoekers, welke de Commissaris der Koningin en de Bisschop van Roermond aan de con gresvergadering hebben gebracht. In de stichting de Stuers begon Woensdag de congresvergadering met een overzicht door de voorzit ter, die vele bemoeienissen van de organisatie met de sociale en eco nomische belangen der leden de re vue liet passeren. Op deze bijeenkomst vertegen woordigde jhr. J. Muralt de direc- tëur-generaal van de Arbeid, terwijl ook de werknemers van de R.K. Café en Hotel-bedrijfsorganisatie St. Jo zef, en bestuursleden van de chris telijke Centrale van Hotelpersoneel in Nederland en België aanwezig wa ren. lp de loop van de middag kwamen de Commissaris der Koningin, mr. dr. F. Houben, en de Bisschop van Roermond, mgr. dr. G. Lemmens op de vergadering. De Bisschop sprak een ppwekkend en vermanend woqrd. Het congres verzond telegrammen van hulde en trouw aan Z.H. de Paus en aan H.M. de Koningin. In de loop van de avond werd, na dat de deelnemers aan het congres gezamenlijk de traditionele bid weg van de Sterre der Zee hadden ge maakt, de jaarvergadering voortge zet. Voor gisteren stond een tocht door Zuid-Limburg met o.a. een bezoek aan het kerkhof van Margraten op het program. niet meer gestemd. Het gerucht wil de, dat het er 10 zouden worden. Per slot van rekening heeft de verkie- zingsraad zich tevreden gesteld met een getal van 8 T.w.: Dr. Beel (Indische aangele genheden), Dr. Kortenhorst (econo mische vraagstukken), Mej. Nolten (vrouwenvraagstukken), W. J. An- driessen (wederopbouw). Mr. van Schaik (juridische problemen), Fiè- vez (defensie), Sassen (buitenlandse aangelegenheden) en Dr. Gielen (on derwijs en cultuur). Voor ieder van deze deskundigen natuurlijk ook een plaatsvervan ger aangewezen en als bijvoorbeeld Dr. Beel en Dr. Gielen straks weer minister worden, zullen we ook da delijk Mr. van de Graaf en Bernard Verhoeven in de Kamer zien ver schijnen, twee nieuwe vogels in de parlementaire volière. Op 9 Mei wordt over deze mensen niet- gestemd. Die zitten al vastgeheid op hun plaats. aanstond uit de pen vloeit, geldt het aantal candidaten op de ont- werp-lijsten. Het nieuwe kiesregle ment schrijft voor, dat de in te die nen lijsten drie maal zo veel namen zullen bevatten als er zetels worden verwacht. Dat klopt bij alle adviezen, behalve voor de kicskringengroep Utrecht-Den Bosch en voor de kies kring Tilburg. Bij de eerste ontbreekt er eentje aan, bij de tweede missen we er zelfs twee. Verscheidene can didaten, gesteld in de kieskring Til burg, had men blijkbaar al aan an dere advieslijsten geschonken. En zo zat men voor Midden- en West-Bra bant met een tekort. We willen ver onderstellen, dat men het aan de vrije keuze der groslijststemmers wil over laten, om dit tekort aan te vullen. Het zal voor de boeren in dit gewest wel een tegenvaller zijn, dat hun favoriet Dr. Sweens zich terugtrok, terwijl de agrarische deskundige R W. Janssen pas op de negende jilaats verschijnt. Nieuw zijn op deze lijst de namen van Mr. Karei Bastiaanse, een oud- Indischman, C. W. v. d. Broek, de man van Sint Bonaventura en van de dichter Berpard Verhoeven, de plaatsvervanger van Dr. Gielen. Geruststellend Tijdspiegelaar schrijft in de Tijd: „Volgens de Volkskrant heeft de persdienst van de Spoorwegen naar aanleiding van de treinontsporing bij Leidschendam meegedeeld, dat de veiligheid der reizigers verzekerd blijft. Nu, als ze precies zo verzekerd blijft, als ze dat was, dan mogen de reizigers niet mopperen, vinden wij, maar zoals ze verzekerd blijft, is ze nog veel zekerder verzekerd, want herhaling van de ontsporing is uit gesloten. Dit hebben wij ook .weer van de persdientsi van de Spoorwegen. Al thans van deze zoals hij aan het woord is in de Volksrant. Heeft hij werkelijk zo gebabbeld, dan heeft hij zijn bewering van dat uitgesloten zijn van herhaling zelfs nog gestaafd. Met de volgende onthulling: „De techni sche hulpmiddelen, waarover men de beschikking heeft om een dergelijke uitzetting (van de rails, gelijk daar bij Leidsghendam heeft plaatsgevon den - tijdspicgclaar) te voorkomen, faalden toevalligerwijze.op de plaats van het pngeval Wie nou nog ongerust wil zijn, is een angsthaos of kniesoor. Herhaling ie uitgesloten. Tenzij het toeval zich herhaalt. Maar dat zou toevallig zijn. Nog vier kinderen ziek op de „Volendam" Over de sterfgevallen van kinde ren aan boord van de „Vo'endam" is nog het volgende bekend geworden. Op de heenreis waren 2400 militairen aan boord; nu, op de terugreis slechts 650 personen. Voor het begin van de reis was gezorgd voor voldoende ba by-voedsel. De eerste berichten over maag-darmstoornissen werden ver leden week in Nederland ontvangen. Het bleek toen' dat reeds tien ba- bies waren gestorven, namelijk acht kinderen van KNIL-personeel, een kind van een militair van de K.L. en een van een marineman. De namen van deze kinderen zijn: Jan Putters (niet aan enteris, maar aan longontsteking gestorven en in Colombo op Ceylon begraven); An- neliesje Borghout; Antonius G. Steins Johan W. Engelkes; August Frans Feher; Johan M. A. Janssen Antonius G. Hameetman; Wendy Karsen; Jeanette Mintman en Peter Johan Briars. Volgens het laatste telegram, dat van de „Volendam'' ontvangen, is. werden op 19 April geen nieuwe ge vallen gemeld op 20 April twee. In totaal zijn er nog vier babies ernstig ziek de ouders van al deze kinderen, twee uitgezonderd, bevinden zich aan boord van de „Volendam." Radio-IJmuiden probeert twee maal daags contact te krijgen met de „Volendam" voor nadere gegevens. De KLM-Constellation, die Woens dag morgen naar Batavia is vertrok- MODERN - GOEDKOOP VRAAGT INLICHTINGEN TELEFOON 22444 PROTEST TEGEN VASTSTELLINGEN BELASTINGAANSLAGEN. Bij de aanslagen der beide grote belastingheffingen wordt zonder eni ge toelichting afgeweken van aangif ten, die vaak na onderzoek door de accountant juist waren bevonden. Dit feit werd dezer dagen op de jaarver gadering van de Ned. Broederschap van Accountants te A'dam door mr. dr. H. D. M. Knol uit Leiden fel be streden, daar de inspecties alleen voorlopige aanslagen overeenkomstig de aangiften mogen opleggen. Tevens brengt het controleren van dergelijke aanslagen hoge kosten met zich mee. Ten aanzien van de verhoging der vermogensbelasing was spr. van oor deel, dat men hier bezig is een on bloedige revolutie tot stand te bren gen. In feite vindt onteigening van kapitaal plaats, zonder dat de betrok ken, vervoert vijf kisten medicamen- kenen zich daarvan bewust zijn. Zo ten, die bestemd zijn voor de zieke kinderen op de „Volendam". De kis ten worden in Cairo uitgeladen. Ze bevatten o.m. gedroogde plasma, ba by- en melkpoeder en gedistïleerd water en zijn afkomstig van het rijks magazijn voor geneesmiddelen te Amsterdam. zou er van de opbrengt van huizen zo goed als niets overblijven. Tenslot te drong mr. Knol nogmaals aan op bescherming van de titel accountant, welke materie enkele maandèn gele den voor de vierde rhaal in 30 jaar door de Regering is ter hand geno men. EEN ROMAN VAN HET WOUD Paul Keiler 7) Krügel's handen zijn veel meer breed dan lang. De vingers lijken er door een reis ingeduwd. Wat van de lengte is afgenomen, is weer als knoesten aan de knokels en de hand rug te voorschijn gekomen. Deze knoesten zijn blauwrood, sommige kwabbelig, andere knokig-hard. Over de rug van de hand breidt zich een dichte haargroei uit, die echtef afge schaafd en afgesleten is. De vinger toppen vertonen bijna geen nagels, maar inplaats daarvan een des te dikkere eeltlaag. Ook de handpalm schijnt daarvan gemaakt. Ik vroeg me af, hoe 'n dergelijke hand nog buigzaam genoeg kon zijn om iets te omklemmen. En hoe omklemde ze! Wanneer er zo'n zware eikenstronk met wortel en al op de grond lag, door de eeuwen heen zo steenhard geworden, dat hij zelfs niet week zou zijn ge- '--rden, als men hem duizend jaar bodem van een rivier had ge- '^n kloofde Krügel hem in en kele minuten in stukken. Daar stond hij dan bij als e'en Siegfried die een aambeeld in tweeën splijt, neen, klein en in elkaar gedrongen, met kromme benen, vergroeide rug, als 'n ontwricht mensje, en toch sloeg hij toe als een reus. Er was een gro te vreugde in hemde vreugde van de zwaarste tegenstanden door eigen kracht te overwinnen. De vreugde van een veldheer, 'de jubel van de worstelende en zegevierende kunstenaar bezitten misschien enige verwantschap met Krügel's houthak- kersgeluk. Alleen is Krügel's geluk zoals gezegd onwezenlijker veel onwezenlijker; en voor het universum matuurlijk lang niet zo gewichtig als het geluk dier andere wereldheersers! Ik kon mij van die houthakkende Krügel niet losmaken. Ik ging op een eikenstronk zitten, stak een' sigaar op en bood er ook Krügel een aan. Hij grijnsde, en borg de sigaar in zijn broekzak. Ik vroeg hem toen, of hij misschien liever een glas brande wijn had. Daarop veegde hij zich van louter dankbaarheid de neus af. Vrouw Sturz bracht de brandewijn, liet een schijnheilig ontzet „Boeh!" horen en klomperde weer naar bin- binnen. Krügel keek haar na, zei: „Dom schaap!" en dronk na dit „pro sit" zijn brandewijn uit. Waarna hij met hernieuwekr^bht zijn reuzen werk voortzette. Ik dacht aan de handen van mijn vriend Balduin. Dat zijn de mooiste mannenhanden, die ik ooit gezien heb. Wanneer Balduin op een con cert viool speelde, waren alle man nelijke en vrouwelijke manicure-ar- tisten aanwezig. Om zijn handen!. Om het model! De schilders conterfeit- ten Balduin's handen, de beeldhou wers modelleerden ze; de eigenares van een handschoenenzaak vertelde aan iedere klant, dat de „meester" de handschoenen voor zijn „goddelij ke" handen alleer van haar betrok Natuurlijk op maat gemaakt. Geen fabriekswerk ,ook het duurste niet, paste deze koninklijke vormen. Balduin gebruikt zijn handen om viool te spelen zoals Krügel de zijne om hout te hakken. Ik bekeek mijn eigen handen, en kreeg bepaald droefgeestige gedach ten. Deze handen hadden niets bui tengewoons: niets, fijns, niets grofs, niets bijzonder verzorgds en natuur lijk ook niets verwaarloosds: het wa ren gewone nietsdoeners-handen, de handen van iemand, die zich op zes endertig-jarigen leeftijd als rente nier heeft teruggetrokken. Zou iemand zich bij dergelijke overpeinzingen niet neerslachtig voe len? Als Krügel toeslaat, heeft hij geen tijd voor kwellende gedachten; des avonds kruipt, hij moe en tevreden in zijn nest; en als eens de tijd van de grote rust voor hem is aangebro ken, behoeft hij niets anders te doen dan in zijn kist van zwart geverfd sparrenhout de handen over zijn borst te vouwen. Aan die handen zal God dan wel merken, dat Krügel de eeuwige rust heeft verdiend. Zo zit je bij een arme hoüthakker en benijd hem! Mijnheer Balthassar schrikt mij op uit mijn overpeinzingen. „Goén dag, mijnheer Hubertus! 'k Wilde u slechts mededelendat ze er is!" „Wie?" „De onderwijzeres!Erica Isen- loh!" „Zo! En wie heeft ze gehaald?" „Ik natuurlijk! Nou, dat genoegen had ikime niet laten afsnoepen." Wij gingen naar binnen. - „Nietwaar, mijnheer Hubertus, voor dat af ha1 en van de onderwij zeres was ik al aanstonds niet be paald begeesterd?" „Neen, mijnheer Balthassar, neen!" „Weet uik stelde me zo voor: een onderwijzeres, dat is zo'n klein, schriel, kromgetrokken mormel met 'n stalen bril op d'r neus en 'n kijf- stem, die voortdurend overslaat. Zo iets haal je niet graag af." „Neen, mijnheer Balhassar!" ,,'k Heb me echter deerlijk ver gist! 't Is een beeldmooie dame met een heel elegant costuum en 'n grijs mutsje van eekhoornbont. Bekoor lijk! Fris als een kerstroos." „U benj geestdriftig, mijnheer Balthassar!" „U 'zoudt ook geestdrftig zijn! Iedereen zou geestdriftig worden. Waarachtig, ik stond eenvoudig per plex. Terwijl ik zo op het perron sta uit te kijken naar een of andere vo- gelverschrikster met 'n witte zak doek in haar linkerhand (dat zou namelijk het herkenningsteken zijn), is er geen enkel vrouwspersoon met zo'n zakdoek te vinden, op zoals gezegd één beeldschone, elegante dame na. Alle donders, alle donders, dacht ik, dat kan ze toch niet zijn! Maar toen schoot ik op haar toe en vroeg: „Dame, mag ik uw naam we ten!" Zij schrok, en later vertelde ze me, dat ze me door mijn bars optre den voor een geheim agent had ge houden. Zodra wij ons echter aan el kaar hadden voorgesteld, werd ik natuurlijk heel hoffelijk en nodigde ik haar wegens de kou dadelijk uit in de stationsrestauratie 'n paar grog- jes te drinken; maar ze zei, dat ze graag een glas port zou accepteren. Stelt u zich voor, mijnheer Hubertus, onze onderwijzeres is met port be kend. Ze beschikt dus over een goe de ontwikkeling. Ik bestelde toen dadelijk twee flessen, hetgeen haar met schrik vervulde. Ze heeft werkelijk maar anderhalf glas gedronken, de rest van de twee flessen moest ik voor m'n rekening nemen. Tot dan toe ging dus alles goed. Toen had er echter een onaan genaam incident plaats. Ik was met twee sleden naar het station gere den, met 'n jachtslee, en 'n vracht slee voor de bagage van de onder wijzeres. Terwijl we nu zo genoeg lijk bij de port zitten, komt dat rund, die Biernosky, die koetsier van me binnen, en vraagt waar nu eigenlijk die kleerkast en die reismand van de juffrouw zijn: hij moest die toch op laden! Daardoor kwam meteen uit, dat we zo'n soort dienstmeidenin- tócht hadden voorbereid. Juffrouw Isenloh merkte verwonderd op, dat zij een expediteur met de zorg voor haar meubels en piano had belas'.. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5