DAAZER'S 23 April - Sint Jorisfeest Bijeenkomst K. A. B., afd. Leiden DOLLE DADEN VRIJDAG 23 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Vandaag is het de feestdag van St. Joris, van wie de legende verhaalt dat hij in de omgeving van Lasia in Cappadocië een grote draak onscha delijk maakte, waar dagelijks een kind aan geofferd moest worden. Hierdoor werden land en koning tot het Christendom bekeerd. Is er in de geschiedenis één man, die de verken ners beter tot hun patroon konden kiezen dan deze St. Joris, de man zon der vrees, het symbool van ridderlijk heid en de patroon der ridders? Daarom is er vandaag feest in alle horden, troepen en stammen van wel pen, verkenners en voortrekkers en daarom schalden vanmorgen de ba zuinen op de rotonde van de Burcht, waar bijna duizend welpen, verken ners en voortrekkers uit het district Leiden bijeen waren, allen getooid met de gewijde rode tulp. Het was alsof de geschiedenis her leefde en in gedachten gingen we eeuwen terug, toen ridders in bonte klederdracht deze burcht bevolkten en hun bazuinen over de stad schal den. Deze tijd is vervlogen, de rid ders zijn verdwenen, maar de burcht ,-v - 3" V'S - jvj is gebleven en in haar oude luister hersteld. Zij richt weer haar verweer de kantelen omhoog op een heuvel van fleurig groen. En hier stonden vanmorgen in de druilende motregen onze katholieke welpen, verkenners en voortrekkers en het schalde over de daken van onze oude stad: Hoort zegt het Voert. De dag werd om zes uur ingezet met een gezongen H. Mis in de Harte- brug, waaronder rector Vester sprak over het feest van St. Joris, dat niet moet bestaan uit het dragen van de rode bloem, maar dat een feest moet zijn van eer aan St. Joris, door ridder lijkheid en trouw. Om kwart voor acht was de bijeen komst op de Burcht weer geëindigd en gingen allen weer naar huis, naar school of naar het werk, waar zij de hele dag hun rode bloem zullen dra gen, ter ere van St Joris, wiens rid derlijkheid zij bewonderen en trach ten na te volgen. Vanavond ontmoe ten zij elkaar weer aan het kamp vuur, waar de bloem in het vuur ge worpen zal worden en dag van St. Joris weer ten einde is. „WIJ KNAPPEN HET ZELF OP" PR WAS EENS EEN OOSTERSE DOKTER, die adverteerde, dat hij bul-. ten kon wegmaken. Een man, die een bult had, las dat en zei tot zijn broer: „Daar ga ik naar toe." Zij kwamen bij de dokter en deze legde de bultige man op een plank. Er kwam nog een plank bovenop en toen draaide de dokter de schroeven aan. De man schreeuwde van pijn, maar de dokter draaide door. Tenslotte zei hij tot de broer: „Zo, de bult is verdwenen". Ja", zei de broer, „maar hij is dood". „Dat kan wel zijn", antwoordde de dokter, „dat heb ik ook niet beweerd; ik heb allen gezegd, dat ik bulten kon wegmaken en dat heb ik gedaan. U moet dus betalen"'-. Ook Stalin maakt reclame, dat hij alle sociale bulten wegmaakt, maar hij met z'n assistenten draaien de mensen dood. Neen, dan doen we het liever zelf. „Wij knappen het zelf op". Met deze plastische vergelij king, ving rector H. Sondaal gister avond in de foyer van de Stadsge hoorzaal, zijn rede aan, welke hij uit sprak op de bijeenkomst der K. A. B., afd. Leiden, onder de titel „Wij knappen het zelf op." Maar als we het zelf opknappen, aldus spr., moeten we eerst weten, waar we met het communisme aan toe zijn en waar we met onszelf aan toe zijn. We hebben na de oor log wel gedacht, dat hét nat.-soc. overwonnen was, doch spoedig heb ben we bemerkt, dat we van de re gen in de drup gekomen waren. Er is nog grote nood, er is veel ge brek en er heerst ontevredenheid. Dit buiten de communisten uit. Door hun illegaal werk na een bepaal de datum dan altijd zijn er men sen in slaap gesust, maar nu zijn ze wakker geworden. Het is inderdaad: Rome of Moskou. We kunnen nu niet meer zeggen, dat de strijd tegen het comm. niet een strijd tegen Rusland is; het communisme is Ruslands ex portartikel geworden. Stalin heeft de zelfde ideeën als Tsaar Peter de Grote en Iwan de Verschrikkelijke, die een Slavisch rijk wilden stich ten, van de Oostzee tot Gibraltar, met dit verschil dat het nu een „koude oorlog" is. De strijd tegen het com munisme is dus niet alleen onze plicht als katholieken, maar ook als Nederlanders. Wel moeten we in het oog houden, dat de strijd tegen het comm. geen vasthouden aan het kapitalisme be tekent, maar een strijd voor God, voor de Christelijke waarden, voor vrouw, gezin en kinderen. Het com munisme wil wel 't kap. bestrijden, maar de ene duivel kan men met de ander niet uitdrijven. Het comm. is inderdaad de uit werking van de leer van Engels en Marx, maar veel geraffineerde!-. Het leert immers niet, zoals Lenin, dat geestelijke dingen niet bestaan, maar het leert wel. dat alles wat geestelijk is, uiteindelijk van de stof afhanke lijk is. Er bestaat geen God, geen hiernamaals, dus is er ook geen Godsdienst en geen eeuwigheid. Le nin zegt: „De mens is geen schepsel van God, maar God is een schepsel van de mensen". Deze en onze opvat tingen gaan dus lijnrecht tegen el kaar in. Lenin zegt verder, dat een mens eén wezen is, dat zijn eigen bestaansmiddelen produceert: en aa» niet het verstand en de vrije wil, maar het in staat zijn tot prouce- ren de mens van een dier onder scheidt. Hen is een meer of minder goed mens, als hij meer of minder produceert. Volgens deze stelling wordt de mens dus een onderdeel van een. machine en wordt zijn waar de ontkend. Deze ontkenning van de menselij ke waarde is dezelfde fout, die zowel communisten, als kapitalisten ma ken; in beide gevallen staat de mens los van. God. Het comm. kan het kap. dus nooit doeltreffend bestrij den. Overeenkomstig hun leer is hun moraal: „Goed is wat de klasseloze staat nabij brengt; kwaad is wat ons van de klasseloze staat verwijdert". Met andere woorden: ,Het doel hei ligt de middelen. In het comm. is geen plaats voor Godsdienst, want, waar Gods be staan ontkend wordt, is geen Gods dienst nodig. Het voornamste motief in de strijd tegen het comm. is on ze godsdienstige overtuiging. Zij be weren wel, dat de staat iedereen vrij laat in z'n overtuiging, maar de par tij laat de Godsdienst niet toe. Weer het bekende verschil tussen theorie en practijk. Door de stelling, dat de mens in zijn eigen behoeften voorziet, wordt de waarde van het gezin, en de op voeding ontkend. Daardoor is daar gelijkheid van man en vrouw in de arbeid. De gezinnen moeten uit el kaar en kinderen behoren in een ge meenschapshuis. Doch zelfs in Rus land zijn ze waarop terug gekomen; zij hebben ontdekt, dat men de men selijke natuur niet verkrachten kan Daarmede is het echter niét gewon nen, want, zoals Lenin zegt, het com munisme past zich aan bij alle om standigheden; het zoekt steeds an dere wegen en het gaat desnoods de weg een eindje terug, als het eind doel maar bereikt wordt. Als we het comm. zó zien, dan be grijpen we dat het inderdaad een strijd tegen God is en dan is onze plaats wel heel duidelijk. De grote Paus van de encyclieken heeft ge zegd: „Dit is het uur van de leken". Inderdaad, want, waar de priester geen toegang heeft, omdat hij „zijn eigen belangen zou verdedigen", kunnen de kath. arbeiders in fabrie ken enz. wel invloed uitoefenen en hun stellingen verkondigen. Wij moe ten daarom bezield zijn met een apostolische liefde, want er is nog veel sociale onrechtvaardigheid. „Wat ge de geringste" Mijner ge daan hebt, hebt ge Mij gedaan". Dit geldt niet alleen voor een glas wa ter, maar ook voor een slag in het gezicht van uw evenmens! Wij moe ten daarom omwille van Christus voor sociale rechtvaardigheid vech ten, want we mogen niet toestaan, dat Christus iets aangedaan wordt door sociale onrechtvaardigheid t.o. v. onze medemensen. Op deze wijze bezien komt onze strijd op een ho ger plan; dan wordt het een strijd voor God!" Het was geen cliché-formule, toen de voorzitter, de heer Van Oyen, rector Sondaal dankte voor deze hoogstaande inleiding, die, op boeien de wijze voorgedragen, de aandacht van de talrijk opgekomen leden tot het laatste ogenblik gespannen hield. Het daverend applaus zal voor de spreker hiervan het bewijs geweest zijn. Behalve door het optreden van de K.A.B.-symphonie o.l.v. Jan Gor dijn, werd het verdere programma gevuld met énkele films, gedraaid door de N.V. Golifex, o.a. een film over het leven van monniken, in een Franse abdij. Met een dankwoord van de voor zitter werd deze goed geslaagde avond, en daarmede het uitstekende winterprogramma van de K. A. B. besloten. LEIDSE AMBACHTSSCHOOL BESTAAT 65 JAAR. Feestelijke herdenking. Op 1 Mei a.s. zal het 65 jaar gele den zijn, dat de Ambachtsschool te Leiden werd geopend en, mede door het feit, dat 5 jaar geleden het 60-ja- rig jubileum, in verband met de Oor logsomstandigheden. niet kon worden gevierd, heeft het bestuur gemeend deze dag niet ongemerkt te moeten laten passeren. De feestelijkheden beginnen reeds op Donderdag 29 April als de Ver eniging van oyd-leerlingen V.O.L.A. de Snip en Snap revue presenteert, waarbij deze Vereniging tevens- haar 20-jarig bestaan herdenkt en Snip en Snap haar (hun?) 10-jarig jubileum. Vrijdag 30 April is er de gehele dag en 's avonds tentoonstelling in de school aan de Haagweg van gemaakte ówerkstukken en tekeningen, waar iedere belangstellende welkom is. Zaterdagmiddag 1 Mei is de eigen- lijke jubileumdag, waarop het be stuur receptie houdt en de genodigden de gelegenheid wordt geboden het bestuur geluk te wensen en tegelij kertijd de school te bezichtigen. Op 3 Mei volgt dan in de Stadsge hoorzaal een uitvoering voor en door de leerlingen. Opgevoerd zal worden de revue: „Op de bres.... voor de Leidse A.B.S. waarna ten slotte Dinsdag 4 Mei de traditionele verlo ting van werkstukken plaats- vindt. DE WITTEBROOD-KWESTIE. De wittebrood-kwestie tussen tal van Leidse bakkers en de tuchtrech ter heeft een nieuw aspect gekregen. De tuchtrechter heeft namelijk de raadsman van de bakkers, mr, H. R. Goudsmit laten weten, dat het met het bakken van vier broden van 200 gram patentbloem aaneen en van vloerbroodjes van 200 gram uit moet zijn. De tuchtrechter heeft in afwij king van de uitspraak van de Haagse Economisch" Politierechter gedreigd, dat de bedrijven anders zullen wor den gesloten. De bakkers zullen in verband hier mede het bakken van bovengenoemd brood voorlopig staken. „FARREBIQUE". De film „Farrabique", waarin Geor ges Rouquier het plattelandsleven in Zuid-Frankrijk heeft vastgelegd, on derscheidt zich in zeer gunstige zin van de producten, die wekelijks in onze bioscopen worden vertoond. En dit is niet alleen te danken aan de prachtige natuuropnamen, maar meer nog aan de wijze, waarop hij de bewoners van de hoeve „Farre- bique" heeft weten één te maken met de streek, wejke zij bewonen. Vier jaargetijden gaan aan het oog voorbij met hun groei en bloei, maar ook met hun afstervend leven. Het zelfde «geschiedt in de we,reld der mensen. De geslachten volgen elkaar op; de oude boer gaat sterven en moet zijn plaats afstaan aan de oud ste zoon en ook d-iens tijd is bepaald, want een nieuwe generatie is in op komst. Met grote opmerkingsgave en een ontvankelijk gemoed heeft deze filmer zijn taak verricht. In één ge weldige greep heeft hij mensen en diirjglcn samengevat en hen geplaatst tegen een achtergrond, die het leven zin geeft. Want het is ontroerend, als deze stugge boeren na een week zware arbeid in de kerk liggen neer geknield en een enkele koorzanger zijn erbarmelijk valse Kyrie zingt, dat in deze omgeving schijnt te pas sen. Bijzonder mooi waren ook de opnamen van de ontluikende bloe men in de lente en het vallen van de avond. Films als deze, welke met zo'n grote liefde werd vervaardigd, zijn helaas een zeldzaamheid, maar de verdienste van K. en O., die „Farrebique" als première in Leiden bracht, is er des te groter om. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands-Indisch Recht: de dames G. H. Stuckman te 's Graven- hage en M. F. H. Vrijlandt te Voor burg en de heer J. H. G. Barlcey Wolf te 's Gravenhage; candidaats- exarnen Nederlandse Letteren: de heer G. Ch. Dupuis te Rotterdam. GEM. AANKONDIGING BELASTING OP DE HONDEN IN DE GEMEENTE LEIDEN OVER 1948 De houders van honden worden nogmaals gewezen op hun verplich ting tot aangifte. Indien na de vaststelling der aan slagen, welke over enige weken zal geschieden, blijkt, dat een aansla^ achterwege is gebleven, doordat geen aangifte is gedaan, zal, overeenkom stig het bspsalde in de desbetreffen de verordening, de belasting worden nagevorderd met een viervoudige verhoging, zodat voor een zogenaam de luxe-hond. evenals zulks in ver schillende gevallen over het belas- tinejaar 1947 is geschied, een aanslag ztai worden opgelegd van 10, plus 40.is 50. Elke houder van een of meer hon den, d'ie tot nu toe voor het jaar 1948 de aangifte heeft nagelaten, wordt tot en met 15 Mei a.s. in de gelegen heid gesteld deze aangifte alsnog te doen ten kantore van de Inspecteur der Gemeentëbelastingen (Stadhuis, kamer 27). Leiden, April 1948. Bungiem. en we/tli. voornoemd, De Burgemeester w.g. F. H. v. KINSCHOT. De Secretaris w.g. J. BOOL. BELASTINGWEZEN TE LEIDEN GECENTRALISEERD? Naar de „N. Leidsche Crt." van welingelichte zijde verneemt, is in belastingkringen het plan gerijpt om het belastingwezen te Leiden bin nen de kortst mogelijke tijd te centra liseren. Zoals men weet zijn de belastingen te dezer stede in een groot aantal gebouwen ondergebracht. Dat dit de goede gang van zaken niet bevordert is in de laatste jaren duidelijk ge bleken. -Aanvankelijk was men van p^n om ïn Leiden een gefbouw te doen verrijzen waarin het belastingwezen zou worden ondergebracht. De mate riaalpositie laat dit echter niet toe. Toch stelt men alles in het werk om aan de huidige omstandigheden een einde te maken. Besprekingen om de belastingen te centraliseren in het voormalige Militaire Hospitaal aan de Morsweg hebben niet het gewenste resultaat opgeleverd. Het bnad vernam, dat het Ministe rie van Oorlog het verzoek heeft af gewezen. Uit officiële kringen in Den Haag deelde men echter mede, dat men pogingen zal blijven aanwenden om deze zaak tot een goede oplossing te brengen. Indien het plan van centralisatie verwezenlijkt wordt, zullen de ge bouwen waarin nu de belastingen zfjn gevestigd na gebleken geschikt heid, beschikbaar worden gesteld voor de huisvesting. NED. VER. E.H.B.O., AFD. LEIDEN. Ter verkrijging van het Eenheidsdi ploma, examinator de heer H.- J. Postel, arts, docent de heer J. v. Dam, arts slaagden de dames: H. v. Hout, A. Weesjes, D. Kiel, P. den Holder, M. de Neef, A. Veenman-v. Eers, J. v. d. Reek-Galjaard, N. W. Verhuist, A. J. v. d. Born, W. J. C. M. Boogers en B. v. Popta en de heren: J. v. d. Broek. H. M. v. Schaik, P. Hendriks, P. Kantbeen, W. Wassink, B. Neute boom, J. P. Glasbergen, W. Veenman, M. Osard, M. Kurpershoek, H. M. Gfjsman en J. R. Overdijk. Afgewe zen, geen. LEIDSE ZIEKENKAS Jaarvergadering Nadat de voorz. de heer J. v. Ros se de vergadering met een woord van welkom had geopend, las de secr. de notulen en het jaarverslag. Hier uit bleek, dat de vergadering op 31 Dec. 1947 621 mannelijke en 21 vrouwelijke leden telden. In 1947 voorgedaan 309 ziektegevallen en en ongevaRen over 6812 dagen, wat een" uitgaven eiste van ruim f 11.000 Wegens bedanken, overlijden enz. moesten in 1947 afgevoerd worden 71 leden; ingeschreven werden 60 nieuwe leden. Verder maakte de secr. er gewag van, dat het jaar 1947 een jubileumjaar geweest is. Op 19 Juli n.l. is het feit feestelijk her dacht, dat het 25 jaar geleden was, dat de Leidse Ziekenkas werd opge richt. De verdere puntenbehandeling had een vlot verloop. Bij punt g, be stuursverkiezing, werden de aftre denden bij aclematie herkozen, n.l. de heren C. Paauw, G. J. v. Klaveren en Jac Ginjaar. Als kascontroleur werd benoemd de heer P. de Graaf. In de geschil1 en-commissie werden wegens bedanken van de heren Lar- dee en Choufour, benoemd de heren J. de Groot en B. Eradus. Met een opwekkend woord, om propagandis ten te zijn, voor een instelling die bij ziekte en ongeval de leden voor fi nanciële achteruitgang behoedt, sloot de voorz. de vergadering. i Drie minuten later werd gebeld. Gewapend met zijn driedubbel loops-nonstop- it-chtgeweer trad Pa Daa- zer het Onbekende tege moet. Wijd wierp hij de voordeur open en deed een stap achterwaarts. WINKELCOMMISSIE GEVORMD Met het oog op de hier ter stede in verband met het regeringsjubi leum te houden winkelweek heeft zich een wink©1 commissie gevormd, waarvan het voorzitterschap wordt bekleed door de heer J. Th. Balke- stein. Als secretaris zal optreden de heer P. J. v. d. Zanden, Breestraat 141, tot wien men zich reeds nu om inlichtingen kan wenden, terwijl de heer C. Schout het beheer over de financiën zal voeren. TENTOONSTELLING LAKENHAL. De tentoonstelling van het schil dergenootschap Ars Aemiula Naturae, welke Zaterdag in. De Lakenhal ge opend werd, is dezer dagen nog uit gebreid met een aantal schilderijen, weike de vorige maand te Gent wa ren tentoongesteld. Hierbij zijn o.m. werken van Gi selle Kuster, Walter Bosch, Lode Sengiers en Mevrouw Oosterholt Versteeg. BURGERLIJKE STAND. Goboren: Elizabeth, d. van B. Knul en J. Timmer. André, z. van W. B. van Ooij en G. Kat;. Albertus Cor nells, z. van A. C. Koekebakker en C. Griffioen; Clara Wilhelmina, d. van D. Stokkel en C. W. Schlagwein; Ca- tharina, d. van K. van Steenwijk en A. Vogelenzang. Henriëtte Maria An- thonia, d. van P. H. van der Meijden en J. M. de Vrind; Hedwig Maria, d. van W. J. Hoogkamer en G. M. Min- ke; Johan Jacob, z. van M. Prins en L. J. A. van Veggel; Johanna- Ansel- ma. d. van J. C. van Niekerk en W. J. G. van den Berg; Goverdina, d. van G. van Rijswijk en M. Sekeris; Maria, d. van C. van Wieringen en I. Jongeneel. Ondertrouwd: H. Boekkooi jm. 25 j en M. Rijsbergen jd. 24 j.. J. Bro- kaar jm. 25 j. en E. C, van den Berg jd. 27 j.P. Corba jm. 24 j. en M. Hartevelt jd. 19 j.; P. M. Ooijenduijk jm. 24 j. en S. C. van der Spree jd. 20 j.; A. Taverne jm. 20 j. en J. C. Pet jd. 18 j.. A. C. de Haas jm. 25 j. en A. Bergman jd. 25 j. A. I. Nierop jm. 26 j. en B. M. J. van der Reep jd. 22 j.; J. D. Rodenburg jm. 20 j. en E. van der Geer jd. 21 j.; H. Ladan jm. 22 j. en T. J. Kooien jd. 22 j.; G. van der Heide jm 29 j. en J. de Neef jd. 24 j.: F. Blickman jm. 24 j. en N. Bal jd. 29 j.. H. F. Croes jm. 27 j. en S. Buth jd. 24 j.; A. J. T. Pelle- koorne jm. 25 j. en B. C. J. T. Mijers jd. 22 j. Overleden: D. G. van der Voort man 63 j.; M. J. P. van Maren zn. 8 mnd. Min. Gielen over de danswoede Minister Gielen heeft zijn departement geïnstalleerd ~d commissie, welke een wettelijke re gering van het diansonderwijs zal voorbereiden. De minister wees er o.m. op, dat de moderne dans vaker en sterker op decadentie dan op be schaving wijst. Dit vindt aldus de minister wellicht zijn voornaamste oorzaak in de ontwikkeling van de dans als huiselijke of maatschappe lijke activiteit, waaruit vreugde, blijdschap, bewondering, zelfs ver eering kunnen spreken, tot de dans als louter amusement ten dele dan nog als amusement voor mensen, die geen of slechts zwakke levensnor men bezitten. De dans is een probleem geworden. De problematiek is nog belangrijk verscherpt, en heeft een nog gecompliceerder karakter gekre gen onmiddellijk na de bevrijding, toen zich een danswoede openbaar de, die bijna angstwekkende vor men ging aannemen. Dat deze dans woede ook is geëxploiteerd ten eiigen bate, valt helaas niet te ontkennen. Dat deze zich ook meester maakte van steeds jeugdiger personen, is helaas eveneens een feit. Het is in verband hiermede, alsmede in ver band met de positieve mogelijkheden tot opvoeding, die door de dans ge geven worden, dat de commissie wordt verzocht, na te gaan op welke wijze de opleiding tot dansleraar moet Worden geregeld. In de dans immers liigt een zeker aangrijpings punt voor de gehele jeugd, maar spe ciaal voor dat gedeelte, dat niet langs de weg der jeugdorganisaties geholpen wordt in de eigen vorming. Al is de angstwekkende danswoede van 1945 en 1946 achter de ruig, zeide de minister het is, dunkt me, voor de geïnteresseerde beschouwer duidelijk, dat er iets dient te ge schieden, om het dansen in zodanige banen te leiden, dat niet alleen ex cessen worden bestreden en uitein delijk verwijderd, maar dat ook bei goede en schone, dat in het dansen kan schuilen tot zijn recht gaat ko men. Slagen wij daarin, dan is te gelijkertijd een vaste greep moge lijk op dat gedeelte van onze jeugd, dat wellicht het meest leiding be hoeft. Het onderzoek der commissie zal haar voeren tussen de verantwoor- de dansles tot in de vaak onverant woorde toestanden in de openbare diancing. De minister interesseerde in hogere mate de positieve kant, uit de be schouwing, waarvan met behulp van de georganiseerde dansleraren en georganiseerde jeugd wellicht een werk van grote opvoedkunrige be tekenis kan voortkomen. De rede werd beantwoord door de voorzitter der commissie, de heer C. Ras. De aanslag op het Amsterdams bevolkingsregister DE UITSPRAAK. Tegen twee der vier verdachten in de zaak betreffende de aanslag op het Amstredaans Bevolkingsregister heeft het Amsterdams. Bijzonder Gerechtshof, dat hedenmorgen uit spraak deed, het onderzoek aange houden tot 28 Mei a.s. voor het ho ren van een aantal nieuwe getuigen. WEERSVERWACHTING WEINIG WIND. In het Zuid-Westen van het land nog plaatse1 ijk enige re gen, overigens geleidelijk afne mende bewolking. Weinig ver andering in temperatuur des nachts. Morgen overdag weer enige stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofd- zakclijik tussen Noord-West en Noord-Oost. Het zijn de 47-jarige confectiefabri- kant P. Th. Teunissen, tegen wie mr. Gelinok 14 dagen geleden de dood straf eist, en de 36-jarige A. van der Laak, diens vroegere bediende op het atelier, tegen wie 15 jaar is geëist. Beiden worden er van beschuldigd de Sicherheitspolizei inlichtingen te hebben verstrekt, die hebben geleid tot de arrestatie van een 20-tal moe dige vaderlanders, die een aandeel1 hebben gehad in de voorbereiding en/of de uitvoering van de op 28 Maart 1943 gepleegde succesvolle aanslag op bet hoofdstedelijk bevol kingsregister. De derde verdachte, de 35-jarige vroegere huisknecht van de bij de overval betrokken en gefusilleerde illegale werker Arondeus, werd con form de eis tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek van voor-interne ring veroordeeld. Het is J. Th. Hoog steder, die zelf een belangrijk aan deel in de aans^g heeft gehad, maar wiens loslippigheid noodlottige ge volgen heeft gehad voor de gehele illegale groep Het Hof heeft bij de uitspraak tegen deze verdachte reke ning gehouden met zijn beperkte geestvermogens. Hoogsteder, die na de bevrijding 17 miaanden gevangen heeft gezeten, bevindt zich thans vrije voeten en liet vanmorgen ver stek gaan. De vierde en laatste verdachte, dé 62-jarige ex-N. S. B.'er en expedi teur Mamus de Roo uit Amsterdam, van wie het Hof bewezen achtte, dat hij uit zuiver winstbejag getraoit*. had de mededelingen over de over vallers, die hem via de broer van Hoogsteder hadden berenkt, aan de Sicherheitspclizei door te geven, hoorde zich conform de eis veroor delen tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de burgerlijke en politieke reen- ten voor het leven. De Roo heeft het recht op beroep in cassatie. LAATSTE BERICHTEN DE CONFERENTIE VAN BOGOTA. De conferentie heeft gisteravond het bestaan v«an Europese koloniën op •het Westelijk halfrond veroordeeld en het voorstel aangenomen tot op richting van een speciale commissie, die naar vredelievende middelen moeten zoeken om van deze koloniën bevrijd te worden. 18 Landen waren het er-over eens, dat „het een juist streven is van_de Amerikaanse republieken om de ko loniën op te ruimen". Drie landen onthielden zich van stemming, waar onder de V. S. 17 Landen steunden liet voorstel voor het oprichten van een commis sie. vier onthielden zich van stem ming, waaronder de V. S. Oe 21 Amerikaanse republieken hébben voorts met algemene stem men het internationale communisme veroordeeld en hun volledige mede werking toegezegd om het te bestrij den. OM HET GEBIED VAN HAIA. Na onderhandelingen over een wa penstilstand hebben Joodse strijd krachten de aanvallen op de Arabie ren in de haven van Haifa hernieuwd Honderden Arabische vluchtelingen verdringen zich op de havenhoofden, van waar uit zij per boot trachten te ontkomen.. Uit Arabische bron wordt bericht, dat Arabische verster kingen naar Haifa optrekken. Wapenstilstandsonderihandelingen met Engelsen als tussenpersonen zul len te 11 uur plaatselijke tijd wor den hervat. SPORT VOETBAL NED. ZATERDAGMIDDAGELFTAL TEGEN WEST JEUGDELFTAL. Op Zaterdagmiddag 1 Mei te half vier zal op het U. V. S.-terrein een wedstrijd gespeeld worden tussen het Nederlands Zaterdagmiddagelf tal en het Westelijk Jeugdeiftal. TAFELTENNIS WEDSTRIJDEN K. T. C.-BEKER. Voor het tournooi om de K. T. C.- beker, waarin de tien beste speelsters van Nederland tegen e'.kaar zullen uitkomen, is van de Sleutelspelers op gesteld mej. E. Filbry. POS. NED. SCHEPEN Aagtekerk, 22 April van Sydney te Brisbane; Aldabi, pass. 22 April Quessant; Corilla, 22 April van Wal visbaai naar Kaapstad; Duiven dijk, 22 April van Rotterdam te Londen; Grootebeer, 22 April te Sabang; HeeLsum 22 April van Dakar; Indra- poera, pass. 22 April 9 uur Ouessant; Kertosono, pass. 22 April 9 uur Point de Galle: Meerkerk, 23 April te Suez; Meliskerk, 22 April te Havre; Straat Malaka, 22 April Van Durban; Water man, pass 22 April 11 uur Pantella- ria; Zeeman, 22 April 17.15 uur van Marseille. Aldabi 21 Aprii van Rotterdam naar Rio de Janeiro. Aludra 20 April te Djibouti. Arncdijk pa-"s. 21 April 21.30 Scillies. Bosciifontein 22 April te Marseille Brcdcro 2i April van Genua. Dordrecht 21 April van Port Said te Alexandnë. Hugo de Groot 21 April van Londen naar Antwerpen

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2