De strijd om de wereldtitel aankomende vrouwelijke kracht Reist in Katholiek verband! DONDERDAG 22 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dé partij Reshevsky-Keres uit de dertiende ronde, die Maandagavond afgebroken werd, eindigde gisteren na 65 zetten in een overwinning voor Keres. De partij Keres-Botwinnik, die Woensdagavond tijdens de 15e ronde werd afgebroken, werd gisteren voortgezet De partij werd na de 63e zet opnieuw afgebroken. 23 April zal de partij nogmaals worden voortge zet. De stand luidt thans Botwinnik 8 (en 1 afg. partij) uit 12; Keres 614 (en 1 afg. partij) uit 12; Reshevsky 6 uit 12, Smyslov 5'/. uit 12 Euwe 3 uit 12. Het gebruikelijke gezegde, dat zich tijdens dagen, waarop afgebroken partijen worden gespeeld vaak ver rassingen voordoen, was tot nu toe slechts bevestigd door het onver wachte verloop van de partij Re shevskyEuwe uit de tiende, de laatste in Den Haag gespeelde ronde. Deze partij werd immers afgebroken in een voor Euwe gunstige stelling, maar een plotselinge wending bracht de winst aan Reshevsky. Gisteren echter werd het voor de tweede maal bewaarheid. De partij Reshevsky— Keres was Maandag afgebroken in een gecompliceerde en moeilijk te beoordelen stelling. Reshevsky had een pion meer en scheen winstkan sen te hebben, maar het onvoldoend analyseren en het onderschatten van de gevaren, die er in zijn stelling schuilden hebben hem partij ge speeld. Na zijn stukken op geniale wijze naar de koningsvleugel gediri geerd te hebben, volgde een onver wacht pionoffer van Keres. Reshev sky accepteerde dit offer, maar al spoedig bleek, dat Keres een meer vooruitziende blik gehad had, dan zijn Amerikaanse collega. Reshev- sky's toren kwam volkomen inge sloten te staan op het centrum van het bord en de Amerikaan werd ge dwongen zijn kasteel voor een raads heer af te ruilen. Keres zette daarna een krachtige aanval op, die spoedig de nederlaag van wit tengevolge had. Reshevsky verloor nog een raads heer en gaf, met onvermijdelijk mat in het vooruitzicht, na de 64ste zet op- Deze overwinning van Keres is een merkwaardig voorbeeld van zijn grote tactische gave. Hierna kwam de tweede afgebro ken partij KeresBotwinnik aan de beurt. Het was een moeilijke opgaaf voor Keres, want zijn tegenstanders had een pion meer en slechts een feilloze verdediging zou remise kun nen geven. Van zijn kant stelde Botwinnik alle pogingen in het werk om deze partij te winnen en inderdaad kon hij zijn positie langzamerhand ver sterken met zijn kasteel. Hij bracht zijn koning naar het centrum van het bord hetgeen belangrijk was voor het eindspel. Deze partij werd voor de tweede maal afgebroken, thans na 63 zetten. De 16de ronde, die heden wordt gespeeld, geeft SmyslovReshevsky en Euwe—Keres. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DE LEIDSE SCHAAKBOND. Gisterenavond werd de laatste ron de van deze wedstrijd gespeeld. Te gen de verwachting in verloor Dem- mendal van Schüss en eindigde daar door met 5 A P- Idema kon nu, door te winnen van Van der Nat even eens 5 Yi p. halen. Dit werd, vooral tegen het einde een zeer opwinden de partij, temeer omdat beiden in grote tijdnood waren geraakt. De laatste 15 zetten moesten in 2 minu ten gespeeld worden, met ieder nog juist één seconde bedenktijd over werd het voorgeschreven aantal zet ten gemaakt en daarna de partij af gebroken. Idema heeft waarschijn lijk winstkansen. Dinsdagavond wordt deze partij cp het L.S.G. uit gespeeld. De andere uitslagen waren: Brunt wint van Koet en KoevoetMulder remise. OLYMPISCHE SPELEN DE VOORLOPIGE NEDERLANDSE OLYMPISCHE DAMES- TURNPLOEG. In alle stilte is de voorlopige Olym pische damesploeg druk aan het werk onder leiding van mevr. A. v. d Boos en de heer K. Meyer. Elke Zondag wordt er geturnd, en boven dien werd van 30 Maart t.m. 4 April elke dag geoefend. Het plan is ook de Zaterdag in de training te betrek ken. In de samenstelling van de voor lopige ploeg is wijziging gekomen doordat verschillende turnsters zich teruggetrokken en andere na onder zoek werden opgenomen. Het team bestaat nu uit de volgende 14 dames: A. M. v. Geene, De Halter, Alkmaar. L. Gerrietsen, DOO, Utrecht. G. J. HeilBonnet, DOC, Amsterdam. A. HoltzKellenaers, LTC, Leiden. A. Jansenvan Nimwegen, DOO, Utrecht. D. MeijerHantjes, DOS, Amsterdam. K. Post, De Halter, Alk maar. A. Ros, DOO, Utrecht. T. Sel- bach, DOC, Amsterdam. W. A. Ton- neman, De Halter, Alkmaar. S. We- beling, DOS, Amsterdam. C. Wij- nants, Aspasia, Rotterdam. W. Dus- seljee, DOS, Amsterdam. I. ter Hei dePieters, DOS, Amsterdam. BOKSEN VAN KLAVEREN BOEKT PUNTEN- ZEGE "OP DE BELG FOUQUET. Tijdens gisteravond in de Riviera- hal te Rotterdam gehouden bokswed strijden won Bep van Klaveren op punten van de Belg Leon Fouquet. WIELRENNEN. Swift Combinatie. De siport- commissie heeft een competitie vast gesteld over 4 wedstrijddagen, t. w. lste 40 km. ploegtijdrace handicap, 2e A 80 kan. B. 40 km. junior.; 20 km. 3e Orramium sprint 300 meter tijdra- ce en afval wedstrijd met puntentel ling, 4e A klasse 120 km., B'■klasse 80 km. Junioren 30 km. De datums dezer wedstrijden zijn als volgt: lste 6 Mei, 2e 9 Mei, 3e 23 Mei, en laatste wedstrijd 30 Mei. LEIDEN ST. JORISFEEST. Viering in het district Leiden. Morgen is het feest van St. Joris, dat traditioneel door alle verkenners van de Kath. Jeugdbeweging zal worden gevierd. De dag bogint om zes uur met een gezongen H. Mis in de Hartebrug, opgedragen door de districtsaalmoezenier rector L. Ves- ter. Daarna vindt op de rotonde van De Burcht de vlaggenparade plaats. De welpen, verkenners en voortrek- fcers uit het hele district worden ■hierbij verwacht. Sint Lodewijksgroep. Hedenavond worden alle voortrek kers en verkenners om half acht ver wacht in de kapel van het Sint Li- dwinahuis voor de Avondwake. Ge zongen wordt o.a. het Sint Jorislied. Morgenochtend (Vrijdag) om tien minuten over half zes verzamelen al le welpen, verkenners en voortrek kers op de Garenmarkt, waarna geza menlijk wordt opgetrokken naar de Hartebrugskerk. Hierna vlaggenpara de op de Burcht. Laat je uniform keu rig in orde zijn, want het is op Sint Joris een mooie traditie, om de gehele dag je uniform te dragen. Neem de uitgereikte gezegende Sint Joris- bloem 's avonds vooral mee naar je kampvuur (8 uur). 40 JAAR KERKZANGER. 25 April a.s. zal het 40 jaar gele den zijn, dat de heer B. L. v. d, Klugt op de ledenlijst werd geplaatst van het zangkoor der Dekenale paro chie te Leiden. Op zichzelf niets bij zonders, want als men gezond blijft, in staat om te zingen, zal met het klimmen der jaren óók vanzelf het aantal jaren van lidmaatschap stij gen. Wel bijzonder is het als men 40 jaar als een der meest actieve le den staat aangeschreven; als men bij alle kerkelijke plechtigheden, vooral ook op weekse dagen bij hu welijken en uitvaartdiensten zijn bes te krachten geeft; als men vele jaren gelijk de jubilaris als penning meester de financiële zaken regelt en de kas onder z'n berusting heeft. Het zangkoor der Dekenale kerk zal dit heugelijk feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Op Zondag 9 Mei a.s. voor alle l&orleden 'smor- g^ns 7 uur alg. H. Communie, waar na plechtige Hoogmis uit dankbaar heid en tot intentie van dc jubilaris, LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift geti teld „The hygiene study ward cen tre at Batavia" de heer J. W. Tesch, geboren te Roermond en wonende te Deventer. Geslaagd doctoraal-examen Ro maanse taal- en letterkunde (Frans): de heer A. J. R. Nivard, te Rotter dam; doctoraal-examen Nederlands- Indisch Recht; de heer G. Hekkelman te 's-Gravenhage. Gisteravond voor het eerst brandde de herdenkingsverlichting ter gele genheid van het 100-jarig bestaan dei- gasfabriek. De gaszuilen op het Stad huisplein trokken wel de meeste be langstelling en vooral op verdere af stand doet deze verlichting het heel goed. De burgemeester gaf ook blijk van belangstelling door bij de ontste king aanwezig te zijn. DE POPPEN SPELEN IN HET ACAD. ZIEKENHUIS. De in Februari van dit jaar opge richte Personeelsvereniging van het Academisch Ziekenhuis heeft gisteren voor het eerst kennis gemaakt met het poppenspel van Cia van Boort. Het was ei-vol in de aula van het zie kenhuis, maar allen zaten luisterstil, toen na een artistieke inleiding van de heer L. Zandvliet op de fraaie vleugel een welluidend twee-slem mig lied van Mendelsohn door de da mes K. Teuben en J. v. Zijp, Cia v. Boort het poppenspel aanving, dat zij „Impromptee" noemde. Onze lezers kennen- het; het is de geschiedenis van Frans Liszt, die eens in Zaltbom- mel verzeild raakte en daar kennis maakte met de muzikale dochter van de beiaardier Leemhof. Deze doch ter, Suzanne, huwde met de Franse kunstschilder Edouard Manet. De le den van de Personeelsvereniging ge noten van het naieve gebaren en het verrassende spel der kunstig gesne den poppen, die soms zo raak typeren kunnen. Na de pauze vertoonde Cia v. Boort de ondeugende Vlaamse humoreske „Peerke in de biechtstoel", wederom voorafgegaan door zang en piano spel. Met deze fijnzinnige, hoogstaan de |tvond heeft de Personeelsvereni ging van het Academisch Ziekenhuis getoond, op de goede weg te zijn. Het is, zoals de voorzitter opmerkte: een goede personeelsvereniging, vooral in een lichaam als het Academisch Ziekenhuis, kan veel bijdragen tot de goede geest van saamhorigheid en samenwerking onder de leden en zo een groter belang dienen dan dat var het personeel alleen. BONKAARTEN AFHALEN. Vrijdag zijn aan de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam- kaartnummer heeft van 60201 tot en met 64500. Meebrengen stamkaarten van alle 'gezinsleden, inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart, waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenenbonnen) controlekaart Moeders (voor toeslag- kaarten). Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4»uur. K.A.J. Dek.-par. - De excursie naar de Lakenhal gaat niet door. We komen om 8 uur vanavond in het zaaltje! ZILVEREN JUBILEA. Gisteren herdachten de heren J. Tegelaar en II. Moraal hun zilveren jubileum in dienstbetrekking resp. als metselaar en timmerman bij het aannemersbedrijf der fa. Groenewe- gen aan de Oude Rijn, alhier. Des middags van 34 uur wer den de jubilarissen gehuldigd ten huize van de oudste firmant, de heer J. Groenewegen. Deze sprak de ju bilarissen en familie in hartelijk ge meende woorden toe. Betdi-e keuze, aldus spr., had zijn vader zeker niet kunnen doen, want beide jubilarissen hebben al die jaren .getoond wat nauwgezette plichtsbetrachting is en van hoeveel waarde het voor een patroon is, wanneer hij ten volle op zijn personeel kan vertrouwen. Spr. memoreerde hoe tal van bouwwer ken mede dank zij hun hulp zijn uit gevoerd en als blijk van waardering overhandigde hij ieder een enveloppe met inhoud, waarna beiden hartelijk dankzegden Hierna sprak de heer M. E. Groe newegen, die beiden in 1923 had aan genomen, doch zelf sinds 1946 niet meer aan de zaak verbonden is. Spr. wees er op, dat een zilveren jubi leum in de bouwbedrijven niet dage lijks voorkomt. Hoe dat met de he ren Tegelaar en Moraal dan wel kon geschieden, weet spr. alleen te be antwoorden met te zeggen, dat men hier te doen heeft met bekwame vak lieden, hetgeen heden ten dage in de bouwbedrijven veel te wensen over laat. Daarbij komt, dat in een bur gerzaak als deze is, de klanten tel kens weer naar Tegelaar en Moraal vragen, wanneer er werk te doen is. Spr. roemde dan ook hun yüjt en plichtsbesef, waardoor hij altijd pret tig met hen heeft mogen samenwer ken. Daarom ook kon hij met genoe gen op die 25 jaar terugzien en hij uitte de wens, dat het beiden gege ven moge zijn nog vele jaren met dezelfde ambitie hun krachten aan deze zaak te mogen geven. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, terwijl verschillende klanten de jubilarissen kwamen ge lukwensen. Gisteravond Vond nog een huldi ging plaats door het personeel, zo dat deze dag voor beide pubilarissen zeker aangename herineringen zal behouden. OUDE LEIDSE FILM IN LIDO. Onder auspiciën van de plaaitselij- ke commissie van toezicht op de bioscopen te Leiden, werden gister middag in het Lido-theater enkele films vertoond uit het Leidse ge meente-archief, met de bedoeling meer bekendheid te geven aan het bezit van deze instelling. De korte filmpjes werden gedraaid in volgorde van ouderdom, zodat de ze vertoning een aardig overzicht gaf van de snelle vorderingen, welke de techniek van de film in de afge lopen 30 jaar gemaakt heeft. De eerste film, een Fathé-journaal uit 1925, welkte bepaald de lachlust op, door de nerveus-snelle bewegin gen, welke de wandelaars op het witte doek maakten. Dit was even eens het geval bij de vertoning van de Lustrumfeesten in 1925 en de ere-promotie van H. M. de Koningin de St. Pieterskerk. Een aardig filmpje werd vertoond van de lustrumfeesten in 1930, met het grootse waterspel „De vliegende Hollander", op de Kaag bij Warmond. Ook journaalfilms van recentere datum werden gedraaid, o. a. de pro motie van Winston Churchill en de Drie Octoberfeesten in 1947. Als toegift diende het gewone week journaal, 'n aardige attentie van het Lido-theater. en tenslotte een machtig mooie muziekfilm in kleu ren, de onsterfelijke serenade van Schubert, DE MELKSLIJTERU ORGANISEERT ZICH. Onder voorzitterschap van de heer F. v. d. Kloot vergaderden gister avond in de Vergulden Turk de drie Leidse bonden van melkslijters om te luisteren naar een betoog van de heer Renzebrink uit Hilversum, die de sa nering in het melkbedrijf ten vurigste voorstond. In het algemeen achtte spr. een versteviging noodzakelijk van de bestaande organisaties; dit te genover de grote na-oorlogse moei lijkheden en tegenover de steeds dreigender wordende trust-vorming. Als speciaal redmiddel voor de melk- slijter-middenstander bracht de heer Renzebrink de wij kverdeling naar voren, zodat het on-economische van het huidige systeem zou kunnen wor den ondervangen. De rede ontlokte nogal wat critiek, maar een algemeen applaus bewees tenslotte, dat men de belangrijkheid van dit initiatief wel inzag. HET RUITERFEEST OP 27 AUGUSTUS. De heer I. J. Sloos. lid van de com missie van voorbereiding voor de ju bileumfeesten te dezer stede, houdt morgenavond, kwart over zeven, over de derde lijn van het gemeentelijk radio-di&tributienct een causerie over het op Vrijdag, 27 Augustus, op het Schuttersveld te houden ruiterfeest, dat een hippisch festijn van de eer ste orde be1 ooft te worden. Verder zal deze avond ook de heer M. I. Smit, voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen, het een en an der vertellen over het aandeel, dat de buurtverenigingen in de feestvie ring zullen hebben. „BETUWE'-TOCHT EN FORDFILM. „Naar de bloeiende Betuwe" is het motief, waarop reeds jaren reizen in het voorjaar worden georganiseerd om mee te genieten van het vele schoont', dat de bloeiende boomgaar- ,den in de Betuwe in het voorjaar te zien geven. Ook Zondag is daarvoor een prach tige gelegenheid voor de Katholie ken, die in Katholiek verband per touringcar deze unieke reis willen meemaken. De afd. Leiden van de Ned. Reisvereniging voor Katholie ken, die reeds zovele geslaagde trips organiseerde, stelt weer de gelegen heid open om de liefhebbers van na tuurschoon volop te doen genieten. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Le mystérieux mr. Syi- vain", volwassenen. Lido: „Voortvluchtig", strikt vol wassenen. or: „Captain Boycot", 14 jaar. „De weg naar Sacramen to", 14 jaar. Trianon: „Zigeunerbloed", volwas senen. de heer C. J. M. Bakker tot be stuurslid gekozen. Het aftredend lid van de Raad van Toezicht, de heer Zwanenburg werd herbenoemd; als nieuw lid dc heer M. Verhaar. De „Betuwe"-tocht is de opening van het zomerseizoen. We hopen, dal ve len zich zullen aanmelden, opdat het een geslaagde tocht worde. Terzelfder tijd vestigen we de aan dacht op de filmavond, welke de af deling a.s. Maandag in de Foyer dei- Stadsgehoorzaal geeft. Dan zal de ertoning plaats hebben van de Ford film, welke reeds eerder volle zalen trok. In deze film ziet men de fabri catie van auto's aan de lopende band, verder die van tanks' en Liberator- bommenwerpers, waardoor Ford zulk een belangrijk aandeel leverde tot het winnen van de tweede wereldoor log. Ontspanningsavond van K.N.G. De personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij had gisteren in de behoorlijk bezette Stadsgehoorzaal een ontspanningsavond belegd, waar in het door Henk Bakker geschreven blijspel „Betje regeert" werd opge voerd. Met deze „regerende Betje" (mevr. L. Veefkind), die, toen het bij de familie van Gelder dreigde fout te lopen, de touwtjes zelf maar in handen nam en daardoor de familie voor algehele ondergang wist te be hoeden, hebben de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd, hetgeen voor een niet onbelangrijk deel te danken is aan de gave en ook vlotte vertol king, welke Betje wist te brengen. Met haar dienen in één adem ge noemd te worden Theo van Gelder als fabrikant (L. Groffie) en de bankdirecteur mr. Stanley (T. Sturm), die eveneens veel actie in hun spel wisten te Door de politie is aangehouden de 30-jarige mej. C. J. G„ die op val se wijze niet minder dan vijf distri butiekaarten voor a.s. moeders had weten te bemachtigen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Theodora d. van B. J. Hoogstadt en M. C. de Wolf; Bartholomeus Arnoldus z. van J. J. H. van der Voort en W. J. Gijbeis; Zoetje d. van D. Galjaard en C. J. Crama: Anna Adriana Maria d. van A. van Polanen en S. W. Planje; Christina d. van J. Busser en J. As senebrg; Maria Wilhelmina d. van J. de Bruin en T. A. van Prooijen. Gehuwd: W. Korswagen jm. en J. J. Brandt jd.; L. P. van Ginkel jm. en A. Broers gesch.; K. A. Andriesse wednr. en M. C. Eterman jd.; H. T. van Berkel gesch. en J. Stokkel jd.; H. J. J. van den Eshof jm. en H. Te gelaar jd.; B. F. de Grijs jm. en E. M. Peeters jd.; J. B. Koreman jm. en P. J. Meiman wed. H. J. Miedema jm en C. W. J. van der Top jd.; F. A. Onderwater jm. en E. Schelvis jd.; S. K. Opdam wednr. en M. de Winter jd.; P. Pikaar jm. en C. Teljeur jd.; J. M. de Ru jm. en C. P. Roefstra jd.; N. P. Noordermeer jm. en L. L. Ger- mann gesch. OEGSTGEEST Coöp. Boerenleenbank. Onder voorzitterschap van de heer B. J. v. d. Meer vergaderde de Boerenleen bank. Aan het finantiëel verslag ont lenen wij: ontvangen spaargelden 157.321.Terugbetaalde spaargel den 159.244.Gegeven voorschot ten 122.450,terugbet. voorschot ten 7800.—, winst 1294.—. De re kening 1947 geeft in ontvangsten en uitgaven aan f 1.725.788,05. In de o_„ vacature Joh. Uitenbogaard werd getoond, dat verdachte geen stimU' LAATSTE BERICHTEN Opnieuw de zaak Rauter HEROPENING VAN HET ONDERZOEK. Wederom onder grote belangstel ling van de zijde van het publiek heropende de president van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenha ge, jhr. mr. van Meeuwen, het onder zoek in de zaak tegen Rauter. De president wilde nog enkele stukken doen voorlezen; niet omdat deze zo belangrijk waren, maar omdat het Hof de zaak zo volledig mogelijk wil- belichten. Begonnen werd met voor lezing van een verlaring van Rauter zelf die betrekking had op het weg- roven van meubels en waaruit de president meende te kunnen vast stelen, dat Rauter het plunderbevel aan de S.D. had doorgegeven. Rau ter gaf daarop een uitvoerig over zicht van de situatie, ontstaan na het bevel van Goering. Hij wist zich niet precies te herinneren, of hij het bevel tot meubelroof aan de S.D. had doorgegeven, maar achtte het toch niet onmogelijk. Dan werd voorlezing gedaan van een brief van Rauter aan Himmler van 7 October 1942. In deze brief schreef Rauter op triomfantelijke toon over de maatregelen, die hij ge nomen had bij de vervolging der jo den en toonde hij er zich zeer over verheugd, dat Seyss Inquart de uit voering van de bevelen t.a.v. de Jo denvervolging in de handen der Si- cherheitsDolizei gelegd had. Nadat Rauter weer in de gelegen heid gesteld was een verklaring te geven over het gestelde in de brief aan Himmler, werd voorlezing ge daan van een schrijven van dr. ir. S. L. Louwes, dat het Hof na de derde flag van het nroces bereikt had. Ir. Louwes schrijft, dat hij uit de kran tenverslagen over het proces Rauter gelezen had, dat Rauter hem er van beschuldigd had de man te zijn, die de tweede distributiestamkaart had doorgevoerd. Ir. Louwes verwerpt deze voorsteling van zaken en zegt, dat hij er zich altijd tegen verzet hegft met het oog op de daaraan ver bonden gevaren voor ondergedoken Nederlanders. Het was een Duits plan geweest, doch voegt ir. Louwes hier aan toe, hij heeft nooit de in druk gekregen, dat het Rauter bij de inlevering van de tweede distributie stamkaart te doen was om onderdui kers te grijpen, maar meer om de voedselvoorziening te verbeteren. Er was ook nooit politiecontx*ole doorge voerd bij de uitreiking van de nieu we stamkaarten. Ir. Louwes acht vrd. niet schuldig aqn dit punt van de tenlastelegging. De president zeide namens het Plof, dat deze brief „in belangrijke mate" in het voordeel van Rauter sprak. Dan kwamen weer de razzia's in Beverwijk aan de orde. Er waren daar 480 jonge mensen bij razzia's weggeroofd. Uit een brief van Rauter aan de NSB-burgemeester van Be verwijk bleek, dat deze maatregel werd uitgevoerd als repressaiÈe- maatregel wegens enkele „politieke moorden" in Beverwijk, ofschoon de dader van een moord gegrepen was. Rauter verklaarde, dat deze maat regel in Beverwijk, gezien de sterke communistische beweging aldaar, hem noodzakelijk scheen. De verdediger mr. K. van Rijcke- vorsel vestigde er vervolgens de aandacht op, dat het hem getroffen had, dat alleen voor Rauter belas tende cori'espondentie met Himmler in het dossier werd aangetroffen. Uit andere verklaringen werd aan lerende kracht is geweest, zoals in het requisitoir gezegd is. De correspondentie tussen Rauter en Himmler, moest gezien worden als bluf van de zijde van verdachte, die volgens verdediger zo handelde, omdat hij daardoor Himmler pro beerde te stoppen. Mr. J. Zaaijer zeide, dat hij per soonlijk die brieven had uitgezocht uit de correspondentie tussen Rauter en Himmler, die hem van belang schenen bij de behandeling van deze zaak en dat daarbij niet gelet was op het verzamelen van enkel belastend materiaal. Vex'der sprak mr. -Zaaijer zijn gx-o- waardering uit over de wijze, waax'op de verdediger in dit pi'oces, zijn moeilijke taak heeft vervuld. Toen kreeg Rauter weer het woord. Hij doorliep vuehtig enkele punten van de tenlastelegging. Met luide hartstochtelijke stem verklaarde hij, dat geen enkel Hof hem kon veroor delen, omdat hij als Duitser voor zijc- vaderland had gestx'eden. De oorlof was ook niet de schuld van Duits land maar van het verdrag van Ver sailles. Nogmaals hex-haalde hij, dat hij door zijn eed van officier en als Duitser voor zijn vadex'land moest strijden en dat niemand hem dat? kwalijk kan nemen. Hierop merkte de proc.-fiscaal op: „U staat ook niet terecht voor wat u als Duitser voor vaderland hebt gedaan, maar voor wat u als Duitser tegenover het Nederlandse volk hebt misdaan." Rauter incasseerde deze opmerking met een licht schouderophalen. Daar op werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 4 Mei a.s. 's middags om 13.30 uur. IN UTRECHT WEIGEREN B. EN W. EEN GEMEENTELIJK GEBOUW AAN DE C.P.N. B. cn W. van Utrecht hebben de gemeenteraad medegedeelde dat zij hebben geweigerd een gemeentelijk gebouw te verhuren aan de C.P.N. voor een openbax*e vergadering. SYRISCHE LEGER NAAR PALESTIJNSE GRENS Het Syrische leger heeft bevel ge kregen zich bij dc Palestijnse grens te concentreren. Wat lezers ons schrijven IS DIT WEL „RECLAME Wie deze week de reclameplaat heeft aanschquwd van de film „Gil- da", welke gedraaid wordt in het Luxor-theatex", moet zich toch wel als weldenkend mens hebben afge vraagd, hoe het mogelijk is, dat een dergelijke onkiese afbeelding in het openbaar wordt tentoongesteld. Moe ten wij dit als moreel-verantwooi'de reclame beschouwen? Zijn er nu inderdaad geen andex'e mogelijkheden dan deze, om een film onder de aan dacht van het publiek te brengen? Is de Directie van zulk een theater zich wel bewust, welk eexi aanstoot zij geeft aan het, naar onze menixig, over grote deel van het publiek? Wij vex-onderstellen toch niet, dat deze Directie dc stalling huldigt, dat het doel de middelen heiligt?? Hoe het ook zij, wij moeten niet alleen als Christenen, doch ook als fatsoen lijke mensen zulk een reclame ten sterkste afkeuren!! Immers, een dergelijke vertoning druist in tegen alle zedelijke en mo rele begtippen van een beschaafde maatschappij! Wij verzoeken de be- ti-effende Directie daarom dringend in de vex'volge met het bovenstaande rekening te houden en het publiek niet meer door dergelijke onsmakelij ke en immorele vertoningen te kwet sen. Wij zeggen de Redactie van dit Dagblad beleefd dank voor de plaats ruimte, welke zij voor dit onderwerp beschikbaar heeft gesteld. TH. de W. W. P. CEES J. CASPERS en ANNY H. KNIJNENBURG hebben de eer U kennis te geven van hun voorgeno men Huwelijk, dat zal plaats hebben op Dinsdag 1! Mei a.s. des v.nx. 10 uur in de Parochiekerk van de H Nicolaas te Zoetenmeer, waarna de H. Mis tót hun intentie zal worden opge dragen. 3419 Stompwijk: 22 April '43. Di*. van Noortstraat 134. Zoetermeer, Dorpsstr. 17. Gelegenheid tot felicitei*en Dinsdag 11 Mei van 34 uur in Hotel „De Gouden Leeuw", Zoetermeer. t Heden overleed te Oss. na een geduldig gedroigen lijden, voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Moeder, Behuwdmoe- der, Tante, Groot- en Overgrootmoeder GEERTRUIDA MOLENKAMP Weduwe van MICHAëL JANSEN in de ouderdom van 95 jaar. 3415 Lid van de Broeder schap van het H. Sacr., van de Broederschap v. O. L. Vr. v. d. Berg Carmel en v. d. Derde Orde. Hoogmade, 17 April '43. Z Er biedt zich aan een R. K. aankomend boeren knecht. Br. onder no. 3421 bureau van dit blad. 2T Te koop aangeboden witte trouwjapon, een keer gedragen, met lange sluier er tasie, maat 4244 75. en koffer gramofoon met pisten. Kerkstraat 55 te Katwijk a. d. Rijn, 5280 T Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster- vendon in het St. Elisa beth Ziekenhuis te Lei den, onze innig geliefde Man en Vader THEODORUS GERARDUS v. d. VOORT Echtgenoot van WILHELM rN A MARIA VRIJBURG in de ouderdom van bij na 64 jaar. 3434 Wij bevelen de ziel van de overledene in 'Uw gebeden aan. Groenendijk, 22-4-'48. W. M. v. d. Voort Vrij'burg A ris Theo Toos Jan Piet Rie Gre Wim Hugo en Annie Simon Cor (Biaik, N.O.I.). De plechtige Requiem mis zal plaats vinden op Maandag 26 April a.s. 's morgens te 9.30 uur in dc parochiekerk van St. Bernardus te Groenendijk Hazers- v/oude, waarna begrafe nis op het R. K. Kerk hof aldaar. Rozenkransbidden Vrij dag om 7.30 uur in ae parochiokex-k. Enige en Algemene Kennisgeving. Z Vloerkleden. Te koop prachtige moderne voor oorlogse kwaliteits vloer kleden in div. maten en 1 en 2 pers. Eng. ledikan ten Hooigracht 55 (Na* 6 uur gesloten). 5278 Z Vloerkleden. Alle soor ten Pex*z. kleden worden door ons vakkundig gere pareerd, tevens blijvend rrotvrij maken. Bemidde ling bij in- en verkoop. Atelier Marokko. Buiten- ruststraat 8a. 5178 Op groot handelskantoor wordt gevraagd voor eenvoudig type-werk, stencilwerk e.d. Brieven met opgave van leeftijd, genoten onder wijs en verlangd salaris onder no. 3429 bureau van dit blad Ned. Reisvereniging voor Katholieken Secr.: Mej. M. DEN HOLLANDEN. Middelweg 11, Leiden, Tel. 22655. Inlichtingen en opgave leden, aldaar GEVRAAGD: voor spoedige indiensttreding een MONTEUR en een Boekhouder-Magazijnmeester Garage v. d. PIJL, Dr. v. Noortstr. 6 Stompwijk Z Net meisje gevraagd voor dag of d. en n. en hui selijk verkeer. Grimbergen, Vondellaan 13, Leiden. Z R. K. Meisje gevraagd voor dag of dag en nacht bij Wed. J. v. d. Salm. Hee- venweg 306. Lisse. 5269 Z Nette Jongen gevraagd voor de tuinderij bij C. N. Onderwatei*. Watertje 46. Zoetex-woude. 5272 Z Tuinartikelen: banken stoelen, spaden, harken, slang, gieters, zeisen, sik kels, harm, gaas, prikkel draad. asfalt, kruiwagens bascules, gewichten, was- kuipen, enz.; galvaniseren, vertinnen, herstellen. Ja renlange bekendheid. A. J. Hartwhk, Nieuwe Beesten markt 79 (veemarkt) tel. 26627—24013. 5279 Z Aangeboden een nieu we Engelse Hex*enfiets, sport-model. Kam. Onn es- laan 18, Leiden. 5276 Z Pfaff-naalmachincs zijn weer in beperkte mate te leveren, Reparatxes aan alle merken naaimachines. Pfaff-Naaima-ohinehuis, te Leiden. .Steenstraat no. 19. telefoon 23795. 5284 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De priis bedraagt t 1.50. uisluitend tegen contante betaling

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3