MAZER'S HONDERD JAAR GAS DOLLE DADEN DINSDAG 20 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOOR DE LAATSTE MAAL: ONWILLEKEURIG moesten we gisteren denken aan het vuurwerk op Drie October, toen de Leidse Gasfabriek haar honderdjarig bestaan officieel herdacht, want de feestviering is inderdaad een vuurpijl ge weest. Het begon een beetje weittlend, zoals een pas afgestoken vuur pijl eerst even knettert, om dan omhoog te vliegen- en uiteen te spatten tot een fantastisch geheel. Herdenkingsbijeenkomst. Dat weifelende begin ving aan om kwart voor twee in de Stadsgehoor zaal, met het officiële gedeelte van deze herdenking, wharbij de grote zaal geheel gevuld was met genodig den en het personeel van de Gasfa briek. Burgemeester van Kinschot had met wethouder v. d. Kwaak, en de directie, m.n. de directeur ir. Y. Ykema en de beide adjunctdirecteu ren, ir. dr. Fehmers en ir. Stokhui- zen, op het rijk versierde podium plaats genomen. Na een begroetingswoord van de burgemeester, waarbij hij vooral ir. G. J. T. Bakker, als vertegenwoordi ger van de minister van Econ Za ken, en de oud-directeur der gasfa briek, ir. Klinkenberg, verwelkomde, werd het woord verleend aan de di recteur, ir. Y. Ykema, die een over zicht gaf van de geschiedenis der Gasfabriek in de afgelopen honderd jaar. Reeds eerder schreven wij hier over uitvoerig. Vervolgens nam burgemeester van Kinschot weer het woord en wees op dit bijzondere feit, dat alle aanleiding gaf feestelijk herdacht te worden. Niet alleen omdat de fabriek zich steeds heeft uitgebreid en belangrijke verbeteringen aangebracht zijn, maar ook omdat de gasfabriek door de ge meente zelf werd opgericht en ge ëxploiteerd. Spr. huldigde het beleid der opeenvolgende directeuren en roemde het toegewijde corps van ambtenaren en personeel, die teza men meegewerkt hebben om dit be drijf gi-oot te maken, niet alleen voor Leiden, doch ook voor de omgeving. Tenslotte wendde de burgemeester zich tot ir. Ykema en betuigde de directeur de dank en waardering van de gemeente Leiden ep wenste hem, met alle medewerkers, toe dat de gasfabriek mocht blijven groeien. De rij van sprekers werd voortge zet door ii". Bakker, dir.-gen. der Energie-voox-ziening, die het jeugdige élan der gasfabriek prees», welke élan gedurende deze honderd jaar bleef bestaan. De heer J. C. Baumann, burge meester van Oegstgeest, sprak na mens de burgemeesters van de om liggende gemeenten en vergeleek Leiden en omliggende plaatsen met vader en kind, waarvan de eerste waakt voor het welzijn van de laat- sten. Prof. Ir. G. A. Birender a Brandis, ,voorzitter van de vakgroep Gasbe drijven, sprak een humoristisch woordje in een alleen voor insiders begrijpelijke taal en sprak zijn wen sen uit voor een voorspoedige toe komst van dit bedi'ijf. Ir. J. J. G. v. d. Hoëk, vooi'zitter van de Leidse vereniging van Indus triëlen, roemde de prettige samen werking tussen gasfabriek en indus trie. 80.000ste BEZOEKER IN „SCHOOLSTAD". Gistermorgen is de 80.000ste bezoe ker van de katholieke onderwijsten toonstelling „Schoolstad" in Den Haag, de loketten gepasseerd. Het is de 10-jarige Jopie Evers van de Tar- cisiusschool in Den Haag, die een taar^ cadeau kreeg, welke gebakken op de Bisschoppelijke Nijverheids school te Voorhout. Donderdag is het de laatste dag. BINNENLAND. Edammer kaasjes zullen gekocht kunnen worden op de Alkmaarse kaasmarkt door vreemdelingen op vertoon van hun paspoort; de kaasjes kunnen worden betaald met de gel dende valuta van hun land. Het aantal betalende bezoekers voor de 50ste jaarbeurs bedroeg ruim geschat 225.000, dit is 2Z14 pet. meer dan de vorige beurs. t' Bij heidebrand vernield zijn ruim 80 h.a., gelegen tussen Hai's- kamp en Kootwijk op de Veluwe. Een abnormaal hevige regen- en hagelbui heeft te Venray gisteravond zware overstromingen veroorzaakt. Stukken straat en trottoirs werden weggespoeld. Een van de pleinen, die pas waren aangelegd, werd geheel vernield. Aan fruitbomen en gewas sen is veel schade aangericht. Het Curatorium van het „Insti tuut voor de Katholieke Journali stiek" gevestigd bij de Nijmeegse Universiteit, heeft met ingang van 1 September 1948, benoemd tot docent, belast met de leiding van de vakop leiding voor journalisten, de heer Jan Nieuwenfxuis, vroeger redacteur van de „Maasbode-', thans hoofd van het Bureau Voorlichting en Pu bliciteit der Gemeente Rotterdam. Te Deventer is. uit het Overijs sels kanaal het lijk opgevist van de gehuwde Deventenaar K, die sinds enige dagen was vermist. Zaterdagmorgen om half acht is tussen de plantageweg en het Oost- einde te Rotterdam op een open ter rein bewusteloos gevonden .een man van 35 a 40 jaai\ die blijkbaar met het hoofd op een steen was geval1 en. Hij werd naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht en stierf zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. Hij had geen papieren bij zich, waaruit zijn identiteit kon blijken. Hij is vermoe delijk schipper. Uit zijn monster- oekje waren verschillende bladen g "-cheurd. Er stond een beschrijving i an het schip „Gertraud Helene". De heer J. H. de Jong, directeur van de gemeentelijke reinigings dienst sprak namens de hoofden van takken van dienst, bood namens deze een prachtige bloemenmand aan en stelde een schilderij in het voor uitzicht, hiertoe in staat gesteld door financiële medewerking van de ge meente. De heer H. Schüller, voorzitter der Unie van Bonden van Overheidsper soneel, wees op de waarde van een goede behartiging der belangen van het pei'soneel, omdat het niet alleen de directie is, die deze ontwikkeling en bloei der fabriek tot stand ge bracht heeft, doch ook het personeel. Ook deze woorden gingen vergezeld van een bloemstuk. De heer H. van Woudenberg, voor zitter der Personeelsvereniging van de Lichtfabrieken, wilde breken met de tx-aditie van een wandbord en bood daarom het gemeentebestuur en de directie een uitvoering aan in de schouwburg, waarbij een historisch spel zal worden opgevoerd met zang en dans. uitbeeldend de geschiedenis der gasfabriek. Na het dankwoord van de burge meester, begaven de genodigden zich naar het „Guldexi Vlies" waar van 4 uur tot half zes een receptie gehou den werd. De receptie. Als we de vergelijking met de vuurpijl nog even voort mogen zet ten, is deze nu op het punt genaderd dat niet meer aan haar goed geluk ken getwijfeld woi'dt, want dat de receptie een succes gewox-den is, zal .iedereen beamen, die getuige ge weest is van de geweldige belang stelling. De gangen en trappen van „Het Gulden Vlies" waren herschapen in een bloementerras; als we het aantal bloemstukken op honderd schatten, zullen we er niet ver naast zijn. De receptie werd afgenomen door burgemeester van Kinschot, wethou der v. d. Kwaak, ir. Ykema, ir. dr. Fehmers en ir. Stokhuizen. Van de velen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, noemen we eerst de wet houders Menken, van Schaik en Jon- geleen, verschillende raadsleden en burgemeesters uit de omliggende ge meenten. Op het gevaar af enige edelachtbare heren te vergeten, noe men we de burgemeesters Baumann van Oegstgeest, v. d. Hoeven van Voorschoten, Verheul van Koude- kei-k, Höweler van Rijnsburg, Steen bakkers van Benthuizen, von Fisen- ne van Warmond, van Diepeningen van Leiderdorp, Smeets van Zoeter- woude, de Wilde van Valkenburg en jhx\ Sandberg van Boelens van Sas- senheim. Verder merkten we op de hoofden van takken van dienst, directeuren en chefs van bedrijven uit de omge ving. vertegenwoox-digers vin de Unie van Bonden van Overheidsper soneel, de Kamer van Koophandel, de drie Middenstandsorganisaties, de Leidse vei*eniging van Industi'iëlen, de Leidse Brandstoffenhandelai*en, de oud-directeur ir. Klinkenberg, mr. Bolsius, als vertegenwoordiger van de Comrhissaris der Koningin in Zuid Holland, prof. dr. F. Th. van Iterson, voorzitter van de Regeringscommis sie tot combinatie van Lichtfabrie ken, afgevaardigden van de maat schappij van Handel en Nijverheid, afd. Leiden en vele bevriende- en za- kenx-elaties. Tot zes uur duurde deze stroom voort, waarna het tweede be drijf ten einde was. De feestavond. We komen nog een keer terug op die vuurpijl, die in de loop van de feestavond in de grote stadszaal haar hoogtepunt wel bereikte. Daar zorg de wethouder van der Kwaak voor, die na een welkomstwoord tot de ge nodigden. het personeel een graifi- catie in het vooruitzicht stelde, n.l. voor hen die 1 tot 6' maanden in dienst zijn. 25, van 7 tot 12 maan den dienst f 50. en voor hen die een jaar of langer in dienst zijn 75. Orinodig te vermelden dat het ge juich van het aanwezige pei'soneel onbeschrijfelijk was! Maar dat was nog niet alles; er kwam ook nog een vrije Woensdag bij. Toen de stemming eenmaal zo was had Herman Rinkets variëté, met de revue „Draag de Zon in je Hart" weinig moeite om de zaal in de juis te sfeer te brengen, die nodig is om van een dex-gelijk programma te ge nieten. Al was het dan geen gi-oots opge zette revue, het succes was toch groot, omdat niemand minder dan Lou Bandy het middelpunt van dit programma vormde, waaromheen de Wama's, parodisten, Ted Valerio met z'n acordeon, Coby Beek en Greetje van Schaik zich schaarden, alles on der regie van Frans du Mee, onder uitstekende vleugelbegeleiding van Joop de Leur. Het zou te ver voeren alle num mers te noemen; we mogen daai'om volstaan met de vermelding dat Lou Bandy danig op dreef was, vooral toen hij zijn oude repertoire nog eens- voor de dag haalde, om te be ginnen met „Zoek de zon op", „Wie heeft er suiker in de erwtensoep ge daan?" en te eindigen bij de nagel bijtende Louise. Het zal de nog altijd vitale Lou Bandy goed gedaan heb ben weer eens in zijn geboorteplaats to zijn en het geweldige applaus be wees dat ook de Leidenaai-s dit kon den waarderen. Met een gezellig dansje o. 1. v. Jan NedexTof met zijn „Gold Star Band" kwam diep in de nacht het einde van deze herdenking van honderd jaar Honderd jaar geleden werden de gaslantaarns in de stad voor het eerst ontstoken. Thans zal dit op symbolische wijze worden hei'haald door morgenavond om half negen 'op een drietal plaatsen, t.w. op de Beestenmarkt, het Rapenburg en op het Stadhuisplein een speciale gas verlichting te ontsteken ter herin nering aan het 100-jarig bestaan van de Stedelijke Gasfabriek alhier. LEIDSE GEMEENTERAAD. De Leidse gemeenteraad vergadert a.s. Maandag voor de behandeling van een 35 punten lange agenda. De voornaamste daarvan zijn de volgen de voorstellen. Beëdiging en installatie van het nieuwbenoemde raadslid J. H. Rie- mens en onderzoek van de geloofs- bx-ief van het nieuw benoemde lid G. Hordijk (vac. J. Th. Balkestein). Benoeming van de heer A. D. Leemans tot tijdelijk leraar in de Oude Talen aan het gymnasium. Voorstel tot overplaatsing van de onderwijzer H. Kors van de school voor v.g.l.o. naar de o.l. school aan de Zuidsingel A. Vaststelling inzake voorschotten vergoeding ex artt. 101 en 101 bis van de L.O.-wet 1920. ten behoeve van bijz. scholen voor gewoon, voort gezet gewoon en uitgebreid lager on derwijs voor het jaar 1948 en ex art. 55ter der L.O. 1920 en inzake de ex ploitatievergoeding voor de bijz. 1.- scholen, bedoeld in art. 101, de ver goeding voor vakonderwijzers dezer scholen volgens art. lOlbis en de bij drage in de kosten bijz. vervolgonder wijs, volgens art. 102, over 1944. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Ver. voor Chr. Onderwijs tot stichting van een school voor gew. l.o. in het Zuid-oosten der stad buiten de Zoeterwoudse Singel. Beschikbaarstelling van 3500 ter reparatie van de verzakkende overkluizing van de Langebrug op het Rapenburg. Voor de restauratie van een der fraaie Vingboongevels Haarlemmer straat 174 van de N.V. v. Cleef's Ma- nufacturenmagazijnen, welke gevel op de Rijksmonumentenlijst en de voorlopige gemeentelijke monumen tenlijst is geplaatst, wordt voorgesteld een bijdrage van 10 of 706.— te verlenen. Het Rijk geeft een subsi die van 40 de Provincie waar schijnlijk 15 Voor da aankoop en verbouwing van een clubhuisje, ingericht als can- tine, met waterleiding en W.C. op het militair oefenterrein aan de Haag- weg wordt op verzoek van de sport stichting voorgesteld een bedrag van 1856. B. en W. stellen voor medewer king verlenen in de uitvoering van de bekende Premie-regeling woning verbetering en -splitsing". Voorgesteld wordt aan de Grof smederij te verkopen een perceel bouwterrein, groot 560 M2 aan de De Gijselaax-straat voor 12.50 per M2 en aan de fa. Gebrs. v. Wijk een per ceel aan die straat, gxroot 430 M2; voorts aan V. en D. en aan W. Cou- wenberg te verkopen stroken grond 'j. Het was zo. „Daaacr, bemoei je niet met de Schim". ..Plop", sprak Am- brosius en verslikte zich prornpt met zijn hete koffie. Daniël fronste zijn voorhoofd. „Hoe", riep hij vei-twij'feld uit, „heeft de schurk dit briefje in een heel eitje gekregen!.." Tijdens de receptie, van 1. n. r.: ir. Y. Ykema, burgemeester Van Kinschot en wethouder v. d. Kwaak. Burgemeester Baumann van Oegst geest biedt zijn gelukwensen aan. in de Vispoort. groot resp. 16 en 14 M2 voor 25.— per M2. voorgesteld wordt met de heer C. Groothof f te Leiderdorp een over eenkomst aan te gaan inzake het aan sluiten van zijn bedrijf te Oude wete ring aan het electriciteitsnet, waar voor hij aan gemeente „om niet" een stukje grond moet afstaan voor de bouw van een hoogspanningsstation. Tal van voorstellen komen aan de orde voor verhuren of verpach ting of verlenging daarvan van hui zen, winkel- en pakhuizen, wei- en teelland en de watertol aan de Haar lemmertrekvaart. Voor aanschaffing van een'nieu we commando-auto voor de Brand weer wordt 4340 aangevraagd; voor subsidie aan de „Vebo" voor 1947 en volgende jaren tot wederopzeggens een subsidie van 2500 per jaar. Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op een verzoek van de Leidse Kermisexploitanten om jaar lijks een Lunapark in de gemeente te mogen organiseren. Zonder in te gaan op de principiële zijde van dit vraagstuk, wijzen B. en W. erop, dat in de loop van 1948 reeds zullen wor den georganiseerd een „Kindei'ker- mis", te houden op 26, 27 en 28 Aug. ter gelegenheid van de feesten voor het regeringsjubileum en de gebrui kelijke kex-mis op 3 Oct., tei'wijl van 37 Juli a.s. een circus voorstellin gen zal geven. Tenslotte zal worden behandeld een interpellatie van het raadslid, mevx\ J. M. Vijlbrief over het feit, dat de kosten van reparatie aan gemeen tewoningen in de Prinsenstraat voor rekening van de bewoners komt, het geen een verkapte huurverhoging zou betekenen. „SCHOOL DER DAPPEREN" „School der dapperen" van de Amerikaanse schrijver Arthur Lau- rents is een toneelspel, dat zich zo wel door de inhoud als door de vorm onderscheidt van de meeste drama's die het thema oorlog behandelen. De inhoud is eerlijk en diepaan grijpend, zonder de valse toon, wel ke zich in de meeste oorlogsstukken zo hindei'lijk opdringt. In acht taferelen, die ons een epi sode uit de oorlog tussen de V.S. en Japan voor ogen bxengen, wordt een indruk gegeven van .het soiMaten- „karwei"' in de fi'ontlinie en hetgeen daarmede samenhangt. Een majoor der ondergeschikten krijgen op 'n door de Japanners bezet eiland in het Verre Oosten een zeer gevaar lijke opdracht uit te voeren. De uit- erking van dit hachelijke oorlogs- a vontuur wordt hoofdzakelijk te zien gegeven in de psychische ont reddering van een Joods soldaat. Deze woi'dt gekweld door een schuldgevoel, omdat hij bij het sneu velen van een kameraad heeft ge dacht; „Gelukkig hij en niet ik". De psychiater, die hem van deze kwel ling tracht te bevrijden, ondervindt hierbij hinder van het feit, dat zijn patient een minderwaax-digheidsge- voel heeft door de talrijke zinspelin gen, we'ke de dienstkameraden op zijn Joodse afkomst maakten. Zowel het ontstaan als de gene- ng van deze geestelijke kwalen worden in „School der dapper-en" op indrukwekkende en volkomen aan vaardbare wijze behandeld. De op voering van dit stuk. welke gister avond in de Schouwburg door het Amsterdams Toneelgezelschap on der auspiciën van K en O plaats vond, had dan ook de volle aandacht van het publiek. Opvallend goed wa ren de vertolkingen van Robert de Vries a]s Joods soldaat en Albert v. Dalsum als psychiater. Verder viel het knappe spel op van Ben Groe- nier in de rol van sergeant Mingo. Ook de overige typeringen waren echter goed getroffen en het was een verdienste van de regie, dat zelfs in de sterk emotionele oerwoud-scenes de grens der melo-dramatiek niet werd overschreden. DE SPORT-UITWISSELING LEIDEN—GENT—OXFORD. Nadat Zondagmiddag reeds een gedeelte van de Belgische gasten waren vertrokken, reisden ook de overigen gisteren af, terwijl dc Ox ford-party gistermiddag een uitste kend geslaagde trip door de bollen streek maakte. Daarbij werd ook een bezoek gebxacht aan de kassen van de fa. Grullemans te Lisse, waar de deelnemers verschillende nieuwe variëteiten konden in ogenschouw nemen, terwijl zij over al hetgeen te zien was enthousiast waren. Na een tea in Bloemendaal werd de te rugtocht aanvaard. Vanmiddag werd het hökey-tour nooi voortgezet met de ontmoetingen dames en heren Leiden tegen Ox ford. WIJZIGING K.L. DAGKALENDER. In de Zaterdag gepubliceerde dag kalender van „Katholiek Leiden" is een kleinp wijziging gekomen. De bijeenkomst van de Jongeren K.V.P. op Vrijdag a.s. zal niet worden gehouden in het Chr. Federatichuis, maar in het Gulden Vlies. TENTOONSTELLING B.Z.P.C. De afdeling Leiden van de Lucht postclub B.Z.P.C., welke zich ten doel stelt door het verzamelen van" lucht postbrieven, die met eei'ste en bijzon- dcx-e vluchten zijn vervoerd, de be langstelling voor de luchtvaart te bevordeien, had in de bovenzaal van Sociëteit Amicitia een interessante tentoonstelling ingericht, welke een overzicht gaf van de ontwikkeling van het nationale en internationale luchtvaartvei'keer cn het daarmede in nauwverband staande luchtpost- vervoer. Een groot aantal mex'kwaardige poststukken, vele voorzien van de handtekeningen der bemanning van de vliegtuigen, completeerde deze tentoonstelling, waaraan ook een wedstrijd was verbonden en waar- r de px-jjzen als volgt werden»toe- gekend: Algemene luchtpostverzame ling le pr. J. B. Selier, Leiden, 2e pr. J Polak, Rotterdam, 3e px\ J. Boes man, de bekende balloncommandant te Scheveningen, 4e pr. W. J. M. Kriek. Leiden, 5e pr. C.- de Vos te Rotterdam f mooiste verzameling luchtpoststukken; le pr. J. Polak, Rottei'dam, 2e pr. Van Berge Hene gouwen, Den Haag. WAT BRENGT ONS DF TOEKOMST?? Wat de toekomst ons brengt, we ten wij gelukkig niet. De een voor spelt ons oorlog en rampen, een an der kan nog in vrede en welvaart geloven, maar alleen één ding is ze ker; in de komende maanden zal hier in Nederland de Publiekrech terlijke Bedrijfsorganisatie zijn in trede doen. Wat betekent de PubLiekrechter- lij'ke Bedrijfs-organisatie en welke vormen zijn het meest gewenst van uit ons katholiek standpunt bezien? Wox-dt half Nederland Staatsambte naar. of is het bedrijfsleven bij mach te zijn eigen boontjes te doppen? Is winst of rente, loon of salaris dc enige drijfveer voor al ons werken? Of zijn er nog andere, hogere motie ven? Geen ax-beider of patroon, geen middenstander of ambtenaar, die dit onverschillig kan blijven. Drs. Jan Schiphorst komt Vrijdag 23 April aanstaande om 8 uur in Café Restaurant „Het Gulden Vlies" het standpunt der Katholieke Volks partij over de Bedrijfsorganisatie uiteenzetten. Wie Jan Schiphorst kent, weet, dat dit geen saaie aivond wordt. Ook U kunt b'j de gedachtenwisseling een duit in het zakje doen (maar niet om te laten horen, dat je er ook bent, d. w. z. dus .een kort en krachtig de bat). Ter afwisseling zal „Ciske" (bekend uit de Vlammen werper) een kort binnen- en buitenlands politiek overzicht geven, terwijl van een der aanwezigen het spraakvermogen getest zal worden overf het Verkie zingsmanifest van de K. V. P. Al met al een avond in frisse jonge geest U hierbij aangeboden door de Jonge- ren-Oraganisatie van de Katholieke Volkspartij te- Leiden. Frans W. Pont. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilehlmus Johannes Maria z. van J. A. van Abswoude en H C. van den Berg; Louise Maria dr an L. C. Campfens en H. Stein- meier; Pieter Anthonie z. van H. T. P. Bril en M. J. S. Paats; Loesje d. van B. Bavelaar en J. M. G. S. van Leeuwen; Robert Hotze z. van H. de Jager en J. Stikkelorum; Ronald Rudolf z. van J. W. H. Rotteveel en J. E. Fles; Agatha Margaretha Ma ria d. van A. N. Slijkerman en C. an Gerven; Hermanus Pieter z. van P. Roedoe en A. J. Ravesloot; Johanna Maria d. van C. J. de Hei den en J. M. de Zwart; Catharina Maria d. van K. Laterveer en G. A. Vermeulen; Johannes Jacobus b. van D. Wijsman en M. W. Devilee; Jaco bus Antonius z. van A. A. Straver en E. G. Wisse; Hendrika Johanna d. van P. Drost en T. Dubois; Abraham van J. du Prie en B. Rijskamp; Pieter z. van H. van Duijvenvoordé P. van Duijn; Hendrikus Petrus z. van J. L. Noordermeer en A. Oudshoorn; Maria Jacoba Helena d. van J. M. Zuidhoek en M. van der Meer; Petronella Cornelia d. van van Rijn en P. C. M. de Groot; Cornelia d. van R. W. van der Hoogt en H. de Ridder. Overleden: F. C. Schuurbiers man 63 j.; D. Bodijn man 66 j.; J. B. B. Bosse man 63 j.; I. van der Reijden z. 35 j.; M. Kamerman wed. van T. Marquenie 78 j.; P. R. C. Oomens nxan 63 j. Gehuwd: F. J. de Rooij jm. en A. Verplancke pd.; J. Kluit jm. en E. C. Jordan gesch.; J. L. A. Jongmans jm. en C. J. van Heel jd KATWIJK AAN DEN RIJN Voor de blinden. Het bezit van het geziohts verrnogen te moeten mis sen is al een ze-er ongelukkig iets. Dat er voor de ongelukkige mede mensen. die in deze ongelukkige om standigheden verkeren veel gedaan wordt, is begrijpelijk. Door deze hulp is al veel bereikt, dooh nog niet alles. Meer kar nog gedaan worden. En dat beoogt de R. K. Blindenbond „St. Odilia", afdeling Leiden en Om streken dopr b.v. het geven van uit voeringen enz. ten bate van genoem de bond, ten bme dus van ongelukki ge medemensen. Dus kwam genoem de afdeling op het idee ook de Kat- wijkers in de gelegenheid te stellen iets te doen ten bate der blinden en tegelijk hieraan te verbinden een avond voor kunstgenot. Na een openingswoord door de voorzitter der afdeling Leiden tra- den in het parochiehuis op een con- fertx.cier, een accordeon virtuoos, een goochelaar enz. enz. In de pauze had de traditionele verloting plaats het geen een niet onbeduiuond saldo op leverde. Jammer dat Ie zaal maar matig bezet was. Voor die het prach tige werk van de bont. widen steu nen zij vermeld, dat men z'ch alsnog kan opgeven als lid van de Bond o.m bij de voorzitter.de hec Jac. Meijer te Lisse. WEERSVERWACHTING IN HET NOORDEN KOELER. Vanavond en vannacht weer plaatselijk onweer. Morgen in de loop van de dag geleidelijk van het 'Noord-Oosten doordrin- gen van een koelere luchtstroom met vrij veel bewolking, maar met slechts hier en daar enige lichte regen. Matige wind tus sen Noord en Oost. LAATSTE BERICHTEN Verkiezingen in Italië PERCENTAGES EN CIJFERS Volgens door het ministerie van Binnenlandse Zaken gegeven voor lopige uitslagen van de Kamerver kiezingen in een aantal gebieden hebben de Christen-Democraten de leiding. Daarna komt het Volks front, de .Socialistische Unie en het Nationaal Bloc. Enige percentages zijn: Venezia Julia: Christen-Democraten 61,3 volksfront 21,8 Socialistische Unie 13.8 Zuid-Tirol: Christen-Democraten 42,1 Volksfront 9,0 Onafhankelijken 38,7 Abruzzen: Christen-Democraten 53,9 Volksfront 31,5 Lombardije: Christen-Democraten 52,5 Volksfront 36,4 Socialistische Unie 9.3 Rome: Christen-democraten 368.925 Volksfront 193.980 Sociale beweging 42.093 Republikeinen 39.568 Milaan: Christen-democraten 312.000 Volksfront 244.000 Socialistische Unie 112.000 Republikeinen 14.000 Mantua: Christen-democraten 14.612 Volksfront 14.787 Spoorwegongeluk te Leidschendam GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Ter hoogte van de gebouwen van de Statistiek, misschien beter bekend onder de naam „Hulp cn Heil", is he denmorgen door voorlopig nog onbe kende oorzaak een tx'ein uit de rich ting Den Haag ontspoord. Kort na dit ongeval kwam er een trein uit de richting Amsterdam, welke men door het zwaaien met vlaggen tot stilstand trachtte te brengen. De be stuurder kon echter pas op het laat ste nippertje afremmen, waardoor de Amsterdamse trein nog heel even in aanraking kwam met de ontspoor de uit Den Haag. Het gevolg hiervan was, dat ook dc Amstex-danxmer bui ten de rails kwam te staan. Officieuze berichten maken mel ding van het feit, dat zich bij dit spoorwegongeval geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Reddingsploegen zijn momentcel bezig de lijn weer vrij te maken, maar hedenmiddag om twee uur lag het treinverkeer tussen LeidenDen Haag en omgekeerd nog stil. Bijna 600 millioen voor Nederland EEN MILLIOENEN-DANS VAN DOLLARS. Dc administrateur van het plan- Marshall, Paul G. Hoffman, heelt vandaag de zolang geheim gehou den cijfers omtrent de voorgestelde hulpverlening aan de verschillende Europese landen voorgelegd aan de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden. Daaruit blijkt, dat in het eerste jaar Engeland het grootste bedrag toegewezen- krijgt, n.l. 1.324.300.000 dollars. De daarop volgende bedragen zijn: Frankrijk 1.30.800.000 dollars, Italië 703.600.000 dollars, Nederland 599.600.000 dol lars, West-Duitsland (Britse- en Amerikaanse zónes) 437.400.000 dol lars. Volgens de voorstellen zal in totaal worden uitgegeven aan graan 957.200.000 dollars, katoen 511.300.000 dollars, petx'oleum 379.7000.00 dol lars en tabak 110.200.000 dollars. POS. NED. SCHEPEN Aalsdijk 18 April van Londen te Antwerpen. Bredero 19 April te Ge nua. Kota Inten 17 April 19.15 uur te Halifax, vermoedelijk 19 April n.vn. vandaar naar Rotterdam. Muiderkerk 19 April van Aden. Sibajak pass. 19 April 23 uur Wight. Ternate 19 April om 6 uur te Suez. Tjipondok 19 April van Port Louis te Penang. Tjitja'engka 19 April van Hongkong te Batavia. Valerius 20 April van Ba tavia te Bangkok. Volendam pass. 19 April 12 uur Perim. Wieldrecht 2z/4 van Purfleet te Ras Tanura. Willem Ruys, pass 19 April Guardafui VOORSCHOTEN Uit Indië terug. Heden ontvingen v»ij bericht van het plaatselijk demo bilisatie-comité aangaande de terug keer van een militair uit onze ge meente. Het betreft thans de korpo raal G. C. van Tol, wonende Hofweg 25. die thans verblijft aan booi'd v&n het troepen transportschip „Zuider kruis", welk schip vermoedelijk op 28 April a.s. in Rotterdam zal bin nenkomen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3