DAAZfR'S UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING Anton v. d. Waals voor zijn rechters MAANDAG 19 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALKEMADE EEN WOONRUIMTE. AANGELEGENHEID. Het A.N.P. bericht: B. en W. van Alkemade gaven ambtenaren dier gemeente, geassisteerd door de rijks politie, opdracht de -75-jarige L. N. Hogendorp uit zijn woning te' verwij deren, aangezien deze niet wenste mede te werken aan een door B. en W. gewenste woning-ruil. H. liet de ambtenaren niet in zijn woning toe. De ambtenaren van de gemeente wa ren niet in het bezit van de vereiste papieren, omdat, geen vordering van de woning, op grond van de' woon ruimte wet 1947 h~ad plaats gevonden. De rijkspolitie weigerde hierop haar medewerking en het gezelschap trok onverrichter zake terug. H. heeft thans gen berogp op de Kroon ge daan en vernietiging gevraa'gd van het besluit van B. en W. van Alkema de, waarbij hem werdvoorgeschre ven, dat hij zijn woning met het huis van een buur „moet" ruilen. H. is van mening, 'dat B. en W. hun bevoegd heid hebben overschreden, nu zij de advies-commissie voor woonruimte aangelegenheden' niet in hun besluit hebben gekend. BOSKOOP K. van Kleef K.zn. Onder grote belangstelling werd Zaterdag middag het stoffelijk overschot van K. v. Kleef K.zn. ter aarde bestqld. De overledene, die 18 jaar veiling meester is geweest van de Coöp. Ver eniging „De Boskoopse Veiling", was zeer gezien wegens zijn hulpvaardig heid, 'accuratesse en nauwgezetheid, Tevens was de overledene secretaris van de afd.< Boskodp van .de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde1. Achter de baar, welke was bedolven onder een schat van bloem.ên, voegde zich het volledig bestuur en personeel van de veiling en vele vrienden en belangstellenden. Aan de geopende groeve werden door meerdere personen, treffende woor- den aan de overledene gfwijd. Een neef van de overledene dankte voor de gesproken woorden en de grotg deelneming en belangstelling. KOUDEKERK Uitbreiding Stationsemplacement. Naar ons van bevoegde zijde werd meegedeeld bestaan er plannen om aan de thans bestaande noodtoestand op het stationsemplacement een ein de te-maken. Sedert lang werd de behoefte gevoeld mede in verband met de belangrijke kolen-, aardatme- lén-'en st^o-lossingen de losplaats zodanig te maken, dat deze aan de eisen die daaraan, mogen worden ge steld zal voldoen. Enkele daeen ge leden «is een aanvang gemaakt met een aanzienlijke verlenging van het emplacement, terwijl een ruime par keerplaats zal worden aangebracht. Als nu" de gemeente nog zorgt voor een verbeterde toegangsweg zal een eind gemaakt zijn aan veel ongerief. Koudekerk 2—VWS 2 5—0. Bei de ploegen zijn volledig en na aftrap blijken de elftallen aardig tegen, el kaar opgewassen te zijn. Tot de rust blijft de stand dan ook dubbel blank. Na de rust is Koudekerk toch sterkyr en weet 5 maal echtereen te sporen. VWS ziet zelfs gefen kans de eer te redden, zodat Koudekerk won met 50. Koudekerk 3Leideu 4 51. Om half 5 speelde Koudekerk 3 te gen Leiden 4. Leiden verscheen met 10 man in het veld, terwijl Koude- - kerk voltallig was. Spoedig na de aftrap maakt Leiden het eerste doel punt. doch 't eerste gewin is katte- gespin en Koudekerk maakt de stand gelijk, weldra govolgd door een tweede punt. Na de rust doet Lei den wel zijn best, doch zonder resul taat. Koudekerk komt vervaarlijk op zetten en ziet kans het vijandelijke doel nog 3 maal te doorboren, zodat de uitslag wordt 51. LEIMIJIDEN R.K. Transportarbeiders. De le den van ,',St. Bonifatius" vergaderden in café van Graas. 11 van "de 25 wa ren present toen de voorzitter, de heer J. Strobbe, de eerste jaarverga dering opende. De penningmeester, de heer C. P. v. Immerseel. deed hierna verantwoording van zijn fH nahtieel beheer. Een batig saldo van 66.—r was voor het eerste jaar heel gunstig te noemen. Hierna kreeg de heer Colenberg uit Amsterdam, het woord, die als lid van het hoofdbe stuur de Werkwijze van de bond uit eenzette. In verband met de nieuwe klasse-indeling deelde de heer Colen berg mede, dat sommige organisaties 5. of 8 klassen wensen. De R.K. bond streeft echter naar 3 klassen. De stem ming wegens periodieke aftreding van het hele bestuur had tot resul taat dat de heren J. Strobbe, C. P. v. Immerseel en H. C. Touw met royale meerderheid werden herko zen. Het "bestuur werd nog aangevuld met de heren H. v. Velzen en J. G. de Rijk. De rondvraag leverde enkele besprekingen op over de levensstan daard op het platteland, vaCantiere- geling, en snipperdagen. Nadat de Geestelijke Adviseur het belang van de R.K. organisaties onderstreept had, werd 'de"Vergadering gesloten. ROELQF ARENDSVEEN R.K. Ziekenhuisfonds „St. Vinccn- tius a Paulo". Donderdag werd in -de St. Pancratiuszaal de laatste ver gadering gehouden van de commis sie tot liquidatte van het ziekenhuis fonds, waartoe in een buitengewone algemene -ledenvergadering op 22 Januari j.l. werd besloten. Na afhan deling van de zaken bleek nog een batig saldo aanwezig Van 480.23. Dit saldo werd «door de commissie als volgt verdeeld: Aan het Wit Gele Kruis 150.aan het Kath. Thuis front 50.aan het R.K. Jeugd werk 100.aan de St. Elisabeth- vereniging 50.En het restant aan de Bouwpastoor voor zijn nieuw te stichten parochie. De veiling Tèr Aar nam „revanche.' Onder buitengewoon gunstige om standigheden en grote belangstelling vind Zaterdagmiddag de return- voetbalwedstrijd tussen de veiling Roelofarendsveen en de veiling van Ter Aar plaats. Thans vervulden de Veenders de rol van gastheer. Direct na de aftrap was het al te ^icn, dat jle gasteh nog wat goed te maken hadden. De nederlaag van 14 dagen geleden was een aansporing om thans beide puntjes te zien bemachtigen. Het wérd dan ook een vinnige strijd, maar de veilingmensen van Ter Aar bleken nn de sterkste. Toen dan ook de sportieve directeur van de veiling 'Ter Aar C. Hoogervorst het derde doelpuntje voor zijn rekening nam,. waS het pleit beslecht, en al wist .de Veen de eer nog te redden, toch was het een verdiende over winning voor Ter Aar. Biljartwedstrijd. De biljartwed strijd tussen de plaatselijke vereni gingen D.V.H. en „Tet Noorden" is in een, 84 overwining voor „het Noorden" geëindigd. De uitslagen waren G .♦Dobbe (D.V.H.) 75 car. in 26 «brt. Jac. v. d- Hoorn (Noorden) 59 car. in 26 brt. P. Huigsloot D.V.H.f 65 car. in 27 brt. L. v. Ruiten (Noorden) 75 car. in 27 brt. C- v. Haastregt (D.V.H.) 80 car. in 38 brt. C. Broekhof (Noor den)- 44 car. in 38 brt. M. Hdogen- boom (D.V.H.) 60 car. in 45 brt. A. Ludlage (Noorden) 75 car. in 45 brt. P. Kennis (D.V.H.) 49 car. in 30 brt. J. v. d. Hoorn (Noorden) 60 car. in 30 brt. P. Busman (D.V.H.) 59 car. in 21 brt. C. Castelein (Noorden) 60 car. in' 21 brt. ZQETERWOUDE— LEIDERDORP Pater Vlasveld. Bij het Comité voor Kath. Actie is bericht binnen gekomen, dat Pater Vlasveld eerst Zaterdag a.s. in zijn geboorteplaats zal kunnen arriveren. De -feestelijke intocht moet dus worden uitgesteld tot Zaterdagavond. LEIDSCHENDAM Huldiging gesneuvelde militairen. óp.de heldengedenkdag 4 Mei a.s. zal een eenvoudige huldiging plaats hebben Van de Nederlandse militairen die bij de verdediging van het vlieg veld Ypenburg in park Leeuwen- bergh zijn gesneuveld. Door de kinde ren uit de wijk Vliet wégTedinger- straat zal eén bloemenhuldq, gebracht worden, waarna-de bloemen aan de voet van het monument worden neergelegd. De burgerij wordt ver zocht hierbij zoveel nioigelijik tegen-' woordig te zijn". Nationale Wandeltocht. Ten ba te van de Jongens van Overzee heeft het plaatselijk Niwin-comité een na tionale \yandeltocht georganiseerd óp Zondag 9 Mei a.s. De afstand voor jongens van 12 tot 17 jaar is gesteld op 15 K.M. en voor ouderen op 25 K.M. Zij die de tocht met- gunstig re sultaat hebben afgelegd ontvangen een zilveren Niwin-speldjè. De bij- elkaar behorende groepen van min stens 10 personen met een leider ont vangen een verenigingsprijs. De start geschiedt op de Vlietweg hoek Broekweg tussen 9 en 12 uur. Inschrij vingen kunnen geschieden tot en met 24 dezer. 9 Geboren: Johannes Cornelis, z. van G. A. van Paassen en A. W. van Bo- heemen: Johanna Henela Maria, d. yan L. N. de Jong en H. M van der Geest: Willem, z. van A. Ploegman en A. Smit. Jacobus Johannes, Gerar- dus, z. van G. A. J. Weedenburg en G. J. van der Kraan; Adrianus Ar- noldus Maria, z* van J. M. B. Am- merlaan en M. P. Tas. Ondertrouwd: Cornelis P. Janson en M. van Santen; Johannes I. van der Werf en Cornelia P. van den Bosch; Johannes Paardekooper en Jansje Kaveman. Getrouwd: Cornelis van der Vliet en Helena C. -van Gassel. NOORD WIIK Geboren: Gerrit A. C. z. van D. C. SmitBenschop'; Wilhelmus L. P. z. van L. P. de, Ridderv. d. Zalm; Joseph C. M. z'.-van A. J. Witte- manv. Zaal; Petrus J. M. z. van J. C. v. NobelenValken; Ariq, z. van P. R. v.. d. DeylCramer; Franciscus M. A. z. van W. L. v. d. Meerv. Zonneveld; Thomas G. z. van G. Ko zijnCaspers; Leonardus H. J. M. z. van L. J. Beukv. Leeuwen; Ber- nardus M. z, van J. v. d. Nou-land v. Dijk. Getrouwd: J. L. v. Oosten en J! Zuidhoek; Th. J. Jansen en A. L. Slootweg; E. A. H. Dekker en E. *R. v. Bergen; T. Bedijn en L. Varkevis- ser; W. Varkevisser en A. v. Beelën. Overleden: A. G. Steens 51 j„ geh. met A. M. A. Putters. NOORDWIJKERHOUT DE BLOEMENFEESTEN. Door de activiteit, welke de plaat selijke V.V.V. dit jaar aan de dag heeft' gelegd en met medewerking van. de dorpsbewoners en vooral van de jeugd, is het bloemenfeest dit jaar nog beter geslaagd dan vorig jaar. DÖLLE DADEN 18. De volgende morgen at ons trio in het restaiurant van Balderik Bolkenstein, rechts om het hoekje. Pa Daazer bezag minzaam zijn -eitje. Toen hij er het kopje afsloeg steeg zijn haar tpn hemel. „Kinderen", zei Da niël, „ik heb 'n windei.' Er zit n briefje in", ze Dully. Prachtige bloemenmozaïken waren door'toedoen van V.V.V, en particu lieren in de tuinen aangelegd. Het feestelijk aanzien van o-nze gemeen te werd nog verhoogd doordat schier an alle huizen en openbare gebou wen de vlag was gehesen. Vrijdag en-Zaterdagavond maakten de plaat selijke muziekkorpsen muzikale rond wandelingen door het dorp. Zondag middag was door de volksdansgroep van de St. Victor Parochie op het voetbalterrein van V.V.S.B. een voor jaarsfeest georganiseerd. Uit ver schillende plaatsen van ons land-wa ren volksdansgroepen naar Noord wij kerhout gekomen om aan dit Jeest deejl te nemert. De heer A. Meijer, voorzitter van de dansgroep „De Gel derse worst" alhier, riep de deelne mers een hartelijk welkom toe. Hij gaf een motivering waarom liet voor jaarsfeest ondanks de bid- en boete- week toch doorgang heeft gevonden. De voorbereidingen waren dermate gevorderd dat uitstel niet meer mo-. 'gelijk was. Hij gaf hierna een-uiteen zetting wat eigenlijk volksdansen is. Begonnen werd met „De Grote Ron de". Verder werden gedanst „De Klokkendans", „Gelderse Blom" en „Duivelspaardje' eij verschillende anderen. Met >„De Tovercirkel" werd het goed geslaagde feest besloten. De uitslag van de wedstrijd mozaïkleg- gen tussen de scholen waarvoor V. V. V.' de tekeningen beschikbaar had gesteld is als volgt: le prijs „De Voorzienigheid*', 2e prijs de St.. Jo zef jongensschool, 3e prijs de Ned. Herv. School, 4e prijs de St. Jozef- Meisjesschool. De 'heer van Waveren kreeg bronzen medaille beschikbaar gesteld docr* de V.V.V. van Zuid-Holland, voor het mooiste mozaïk*door parti culieren gemaakt. G. A. Verdegaal, Jac. Geerlings en P. v. d. Sleet kre gen een- eervolle vermelding. T>e etalagewedstrijd was gesplitst in 2 groepen. Van de le afdeling was -de uitslag als volgt: le prijs W. Mens, 2. Fa. v. d. Berg-^Smit, 3. Koot. 2e afdeling: le pr. J. Broekhof, 2e pr.- C. v. Dam, 3e pr. C. Geerlings. Eervolle vermelding: Wed. J. v. d Berg. OEGSTGEEST Dierenbescherming. Zaterdag avond werd vanwege de afd. Leiden en Omstreken van de Vereniging Dierenbescherming een «-propaganda- avond gehouden in .,St. Willibrord". Oegstgeest telt, naar wij mochten vaststellen, vele dierenvrienden, want de zaal was zeer goed bezet. De heer P v. d. Hoeven sprak een inleidend woord waarna leerlingen van de Leidsche'kweekschool voor onderwij zers een toneelstukje opvoerden en wel met veel succes. Dit toneelwerk had betrekking op verzorging van zieke dieren. De heer G. Nicuwenhuizen uit den Haag hiel'd daarna een propaganda- r#ae, waarin hij de noodzakelijkheid van dierenbescherming aantoonde. Vervolgens werd de S.O.S.-film ge draaid, waarvoor grote aandacht be stond en waaruit bleek, dat de Ver eniging een zeer 'mooie taak vervult. Tijdens de pauze gaven vele aanwe zigen zich als lid op. Er werd nog een beroep gedaan op de -aanwezigen, zich'te willen "ontfermen over „zwer vertjes"^ welke een tijdelijk tehuis hebben in het Leidse Dierenasyl te Leiderdorp. SASSENHEIM UITSLAG BLOEMENWEDSTRIJD. Ter gelegenheid van het Bloemen corso werd ook alhier een wedstrijd in tuin- en gevelversiering gehouden Hoewel dit voor het eerst was .voor onze gemeente was de deelname goed te noemen en verschillende aardige dntwerpen werden uitgevoerd. Door de jury werden de volgende prijzen toegekend: Tuinversiering: 1. •J. L. van Reisen. „Hyacintha", 2/»'J. Verdegaaj „Ter Weegen" en L. van Leeuwen Jr.. „De Schulp", 4. H. P. Zwetsloot „Dé Krogt", 5. J. van Zon neveld „Liquenda". Voor de gcvelversiering was de uitslag als volgt: le prijs niet toege kend; 2. Postkantoor. 3. „Het Bruine Paard". ZOETERMEER Gemeenteraad. De Raad der ge meente vergadert Maandag 26 April des nam. 2 uur. Agenda: Beëdiging raadslid W. van Duyvenbode. Jaar lijkse bijdrage aan het G.E.B. te Delft in de kosten vail ombouw bo- vengrondnet en kabel in de Molen straat en Rokkeveenseweg; Eervol ontslag J. M. van der Linde als se cretaris-penningmeester Burgerlijk Armbestuur en herbenoeming op ar beidscontract; Financiële steun R.K. Ziekenhuis St. Antoniushove te Voor burg; Principe-besluit tot het'verle nen van grond- en bouwvoorschot aan de Woningbouwverenigingen voor de bouw van 36 arbeiderswonin gen. Principe-besluit tot het beschik baarstellen van premie voor woning verbetering- en splitsing. „Excelsior". Donderdag- en Vrij dagavond- gaf de R.K. Toneelvereni ging in verband met haar 30-jarig best%an een tweetal Jubileumuitvoe ringen in hét Parochiehuis te Zoeter - meer. OpgeVoerd werd het^tbk „De Vrouwe Maria" een stoer vissersstuk in drie bedrijven. Het was jammer dat op beide avonden de 'zaal niet geheel bezet was, want de speelstèrs en spelers gaven een zeer goede ver tolking van hun rollen. Onder de krachtige leiding van de regisseur, de heer G. Verwer, uit Am sterdam, is deze avond een groot suc ces geworden. Het stuk behandelde op sobere en rake wijze hét harde vis- sersbestaan, waarin vooral het grote Godsvertrouwen van fieze eenvoudi ge lieden tot uiting komt. „Excelsior" heeft met dit stuk een goede greep gedaan en getoond dat het na 30 jaar nog steeds een belangrijke plaats in het culturele leven van ons dorp in neemt. Het niet al te talrijke publiek toonde door een krachtig en langdu rig applaus dat het gebodene een die pe indruk op hen had gemaakt. Geboren: Gerardus Joannes Adria nus Maria, z. van A. C„ Janson en J C. M. Groenewegen. Dirk Cornelis, z, van P. J. „de Snaijer en A. M. van Baarle. Overleden: J. Starreveld. 76 j„ we duwe van P. Rietkerk; C. van Mul- lem 74 j., weduwe van A Verhoef. LEIDEN LITTERIS SACRUM BRACHT „WEEKEND". Litteris Sacrum gaf Zaterdagavond in de Schouwburg de eerste van een vijftal opvoeringen van Noel Ho ward's blijspel „Weekend", waarmede deze vereniging het lopende seizoen gaat besluiten. In dit stuk worden de zwelgers van melo-dramatiek danig in het ootje ge nomen en dat is ongetwijfeld een ver- diens'te. Want er bestaat een bepaald soort onkreukbare lieden, dieter wijl zij zelf hun gehele' leven de hu welijkstrouw en alle andere mense lijke deugden beoefenen dc kwaliteit van een toneelspel afmeten aan het getal der huwelijken, dat uiteenspat of het aantal zoons en dochters, dat .de neiging om het ouderlijk gezag met voeten te tre den, zonder enige terughouding ma nifesteert. Een en ander dient dan te geschieden in de omlijsting van een allerzotst theatraal gedoe en krijgt prompt de kwalificatie *naar het le ven". Het toneel is toch de spiegel der werkelijkheid? Intussen blijkt er echter een grooj. verschil te bestaan tussen dergelijke vertoningen en het werkelijke leven. „Weekend" tracht dit op een amu sante wijze duidelijk te maken. Wie in het tweede bedrijf meende, dat de familie Bliss ieder ogenblik uiteen kon ploffen, heeft in deze persiflage kunnen ervaren, hoe men vanuit het land der melo-dramatiek naar de wer kelijkheid terug geroepen kan wor den. De familie Bliss bleef de familie Bliss en zat weer kibbelend verenigd rond de ontbijttafel, toen de laatste weekend-gast het huis uit sloop. Naast het voordeel, dat bij dit to neelspel het gebruik van een zakdoek .volkomen overbodig is, blijkt er toch eveneens' een bezwaar aanwezig. De dialoog in de aanvang is te lang, ter wijl sommige passages éntzettend ge. rekt.zijn o.a. het spelletje in het tweede bedrijf -waardoor het ge heel niet zo onderhoudend is, als meg zou wensen. De opvoering ,van Litteris Sacrum was zeer goed. Co Hageman-Verha- gen als Judith Bliss, B. Hageman als haar echtgenoot. Jet Rëitsma en Jan Zitman respectievelijk als de doch ter en zoon, gayen allen een vlotte vertolking. De overige medewerken den bleven hierbij over het algemeei| niet achter, zodat de tekortkomingen van dit stuk ongetwijfeld voor reke ning van de schrijver komen. Tenslotte een woord van waarde-' ring voor de voortreffelijke regie en het aardige décor. „EEN PARTIJTJE POKER". Gisteravond gaf de „Stadsraad" van de Nederlandse Katholieke Jon gerenbeweging een uitvoering in het. St. Antonius Clubhuis. Het doel was: de schatkist te spekken en voor dit edele doel had de Toneelgroep „De jonge spelers" uit Rijswijk zich be schikbaar gesteld. Zij kwamen met het Amerikaanse blijspel „Een par tijtje poker", een grappig spel, dat jaren geleden over de planken van het beroepstoneel dartelde en geknipt is om een avondje te amuseren. Twee compagnons kunnen het samen niet vinden, zij kibbelen de hele dag door, totdat een advocaat als oplos sing een partijtje poker voorstelt. Wie het verliest, moet een jaar lang de huisknecht van de ander zijn. Men kan de zotte verwikkelingen van zulk een plan reeds mijlen,vooruit zien aankomen. En het wordt inderdaad allermalst, maat. ook alleramusantst, mede dank zij het vlotte, levendige spel der jeugdige spelers. Zij char- geèrden flink, maar dat hinderde niet. Jammer, dat zij soms niet al te rolvast waren. Zij kwamen daar ech ter over heen als geroutineerde ac teurs. Een verloting in de pauze zette nog een's een paar extra zoden aan de dijk. Verdronken - Zaterdagmiddag heeftde politie uit het v/ater vannoemcic plaatsen. TWEEDE DAG. In een ietwat rustiger sfeer dan de eerste da.g, te danken aan het feit, dat filmoperateurs en fotografen het veld hebben geruimd, vangt de tweede dag in het proces tegen Van der Waals aan. Ook nu weer zit Sclureieder door tweeparketwachters* van Van der Waals gescheiden, gereed om zijn ge tuigenverklaringen in d-o verschil lende zaken, die vandaag aan de or de zulleq komen, af te leggen. De zaal is als gisteren weer stampvol. Als getuige komt de weduwe van Th. Dobbe, §en lid van de illegale groep van Verstrijden en Burger uit Amsterdam, voor. Van 'dier Waals paste ook hier zijn welbeproefde me thode toe, bezocht de vrouw van Dobbe, bezwoer haar regelrecht uit Engeland te komen en maakte een afspraak met haar ten behoeve van de njan. Dobbe zelf heeft aan de?e raak gevolg gegeven, al waar schuwde' zijn vrouw hem voor dqze „Engelse agent". Tijdens de ontmoe ting liet Van der Waals het voorko men, alsof hij hem naar Engeland kon helpen. Dobbe verdween inder daad, zjg. naar Engel-and. Van der Waals zou de vrouw waarschuwen, als* de man in En-geland was aange komen. Ze hoorde evenwel niets meer. Naderhand bleek ook Dobbe, na een af spraak je'met Van der Waals door'de S. D. gearresteerd te zijn. Via de familie Dobbe kwam Van der Waals in contact mest Verstrijden, die later eveneens werd gepakt en gefusilleerd. Van der Waals wordt zijn mening gevraagd over deae verklaring van de wed. Dobbe. Op enkele kleine on- derde^n na is hij het ermee eens. Hij heeft in opdracht van Sohreieder gehandeld. Sohreieder geeft vervolgens een uitgebreid expose van de zaak Dob be. Hij*g-af Van der Waals nauwkeu rige opdrachten en legde hem uit, hoe' Dobbe gegrepen zou kunnen worden. Dc zaak Dobbe beschouwt liij als een onderdeel van de gehele contra-s'pionnage. Van der Waals was slechts een instrument In zijn handen. Hij heeft'er altijd op gewe zen, hoe onnodig het was» arrestan ten bij verhoren en arrestaties mishandelen „Dit is beneden niveau /an ons „kriminalisten". Wie zonder mishandelingen geen vredi-gende verhoren kan afnemen is geen kriminalist".' (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) In de zaak van de Jood Costima wordt als getuige Kriminalsekretaer J. Haubrock uit Den Haag gehoord, die dóór Schreieder als zijn „stomste beambte" wordt gequalificeerd. Van der Waals zou Haubrock hebben me degedeeld, dat Costima naar de En gelse zender had geluisterd. Nu weet Haubrock zich echter niets meer te herinneren, hij lijdt wel meer aan ge heugenstoornis: „Dat lijkt mij voor een politiebeambte buitengewoon las tig", zegt de president en roept Schreieder te hulp om te verklaren of zijn ondergeschikte meer lastVari ge heugenzwakte had. „Geen' kwestie van" tegt Schreider. Hij zet dan zelf de zaak uiteen, met nauwkeurige op gave van details en data. Costima is op het Stationsplein in Den Haag ge arresteerd. Ook hier was het contact met Costima ,weer gelegd via diens vrouw. Later heeft van der Waals het huis van Costima leeggehaald en naar een andere getuige verklaart, ten eigen bate verkocht. „Dat is niet waar, zegt van der Waals, Costima zelf had mij verzocht zijn meubelen te verkopen en het, geld aan' zijn vader geven." Van der Waals zou dit slachtoffer een revol ver hebben aangebodeq. „Niet waar", zegt alweer de verdachte, ik heb nooit iemand een revolver aangeboden." De zaak Kreuk uit Krimpen a. d. IJsel, die dan aan de orde is, valt bui ten het spionnageterrein. Kreuk is gearresteerd en autobanden die hij wilde verkopen aan van der Waals, zijn in beslag gpnomen. Van dei- Waals zegt de arrestatie in opdracht van Schreieder te hebben 'uitgevoérd. Deze weet, bij uitzondering, eens ge heel niets van de zaak. Hij vermoedt, dat het een particulier zwarthandel zaakje i§ geweest van zijn v-man. De volgende zaak betreft de groep Le Griep uit Den Haag en de groep van dr. Duuring uit Apeldoorit. In het café van Le Griep aan het Spui in Den' Haag was van der Waals te we ten gekomen, dat Le Griep illegaal werk deed en de organisatie „Leve de Koningin" had opgezet. Een groep van drie personen, onder wie Lassooy, was van plan het wagenpark van de Haagse Tramweg Mij op te blazen. Van der Waals had dit op een avond in het café van Le* Griep .gehoord en Schreieder op de hoogte gesteld. Las sooy werd op heterdaad betrapt. Van der Waals Jiad voor de tijdbom ge zorgd. Het gehele plaq van de vorm, waarin de arrestatie zou geschieden, was door Schreieder uitgedacht. Dc weduwe Le Griep wordt dan gehoord. Ook bij haar was van der Waals meermalen aan huis geweest. Hij trachtte te weten te konicit wie de medewerkers van Le Griep waren. Op 21 Maart werden hij en zijn ka meraden. gearresteerd. In Januari 1942 was die groep in contact geko men mét d.e organisatie van dr. G. P. Duuring uit Apeldoorn. Ook hiervan werden de leden enige tijd later ge arresteerd. Le Griep heeft later kaqs gezien zijn vrouw mee te delen, dat van der Waals hem had verraden Wanneer de weduwe Le Griep naar haar plaats terugkeert, tracht ze van der Waals een klap in 't gezicht te ge ven, doch een parketwachter is haar net even te vlug af en snikkend gaat zij zitten. De getuige Borrcnbach vertelt voorts dat hij bij een verhoor is ge slagen en geschopt, waar van der Waals ook aan zou hebben meege daan. De weduwe van de gefusilleer de J. .F. J. Damm uit Apeldoorn, hd, van de groep van dr. Duuring, legt vervolgens een getuigenverklaring af. Van der Waals had haar man gezegd, papieren naar Engeland te kunnen brengen. Ook hier afspraken via de vrouw, die uiteindelijk tot arrestaties l%idden. Evenals vah Damme wérden Le Griep en nog zes andere leden van Jpeide groepen gefusilleerd. Van der Waals wordt nog eenmaal gehoqrd. Hij geeft zijn lezing vap het geval, die tot protesten van de wed. van Damme aanleiding geeft. De president schorst vervolgens de zitting tot Maandagochtend half tien. Als van der Waals naar het trapje wordt geleid, dat naar het "Huis van Bewaring voert, gilt dpt weduwe van Le Griep vuile rover'moordenaar" en wederom moeten twee parket- Vvacht'ers haar vastgrijpen om te Ver hinderen, dat zij de onaangedaan wegwandelende van der Waals niet zal aanvliegen. En dan-hoort ook de ze zittingsHags tot het. verleden. de Middelstegraoht het lijk opge haald van de 35-jarige I. v. d. R„ wonende' in de Suariatrastraat. v. d. R., die sedert 14 April vermist werd, is waarschijnlijk de macht over zijn stuur kwijt geraakt en in het water tcrecht gekoei». Ook het rijwiel \yerd .opgehaald. HAAGS GERECHTSHOF. De straf verdubbeld. Dé begra- fenisbpdienaar P. J. v. d. L. te Lei den was door de rechtbank wegens oplichting tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij een gehuurde lijkkist later terug nam, nadat hij die eerst volledig in rekening had gebraont. In hoger be roep vorderde de próc.-generaal een jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft thans vier maanden gevangenisstraf LAATSTE BERICHTEN POLITIEK ADVIES K. V. P. De verkiezingsraad van de Katho lieke Volkspartij in vergadering bij één op 16 en 17 April jl. te Utrecht stelde het volgende politieke advies vast, waarover 9 Mei a.s. de leden der partij hun mening kunnen geven: In de Rijkskieskringen Den Hel der, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg: 1. mr. J. H. van Maarsc^- veen, 2.»J. A. C. Groen Azn„ 3. w\ Stcinmetz, 4. T. S. J. Hooy, 5. dr. L. G. Kortenhorst, 6. Mej. A. H. Nolten, 7. J. M. A. C. van Dongen, 8. mr. P. J. M. Aalberse, 9. mej. mr. W. M. W. van Lanschot, 10. M. P. van der Wey- den, 11. dr. tv. J. Dijsselbloem, 12. C. J. van der Ploeg, 13. N..J. Hooy- scliuur, 14. P. van Leeuwen, 15. W. L. M. Groffen, 16 M. P. A. Meissen, 17. A. J. M. Angenent, 18. E. P. C. Clijnck Op deze lijst werden aangewezen dr. L*. G. Kortenhorst met mej. A. H. Nolten als deskundigen en de heer mr P. J. M. Aalberse en mej. mr. W. M. W. van Lanschot als plaatsvyvan- vangers-deskuridigen. op Ibovenige- GENERAAL KOENIG IN NEDERLAND. Hedenmorgen om tien uur arri veerde te 's-Gravcnhage generaal Jo-, seph Pjcrre Koenig, bevelhebber der Franse troepen in de door Frankrijk bezette zóne van Duits land. Zoals bekend komt de gene raal in ons land op uitnodiging van de chef van de generale staf luite- nant-generaad mr. H. J. Kruis. De Franse generaal reed met zijn eigen trein, samengesteld uit Puil- manwagens. Luitenant kolonel Ro mer van de generale staf was de ge neraal tot de grens van ons land te gemoet gereisd. Op het staatsspoorstation te Den Haag, waar generaal Koenig met zijn echtgenote aankwam, stond een erewacht opgesteld, welke gevormd werd door 10-7 regiment infanterie. Ter begroeting waren of\ het perron o.a. aanwezig: luitenant-generaal'mr. H. J. Kruis en de ambassadeurs van Frankrijk de heer Jean Riviere met hun echtgenoten, dc bevelhebber in het eerste militaire gewest generaal- majoor J. H. Jager, de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. "W. A. .J. Visser en de president-directeur der Ned. Spoqrwegen ir. F. Q. den Hol lander. De Koninklijke Militaire Kapel on der leiding van kapitein Rocus van Ieperen speelde de Marseillaise, toen de generaal met zijn gevolg uit de trein \yas gestapt. De generaal in- specteeerde de erecompagnic. Carol Dijxhoorn, een neefje van luitenant- generaal Keuls, bood aqn mevr. Koe- nog een bouquet voorjaarsbloemen aan. Het 'gezelschap begaf zich vervol gens naar de koninklijke wachtka mer. De chef van de generale staf heette daar zijn gast en mevrouw Koenig welkom. Generaal Koenig.-zeide, dat het de eerste keer is, dat hij op Nederlandse bodem staat. In do oorlog hebben Nederlanders en Fransen in geal lieerd verband samengewerkt, - toen hebben zij elkander onder droeve omstandigheden leren kennen. De generaal was blij die kennismaking in vredestijd te kuqnen voortzetten en voelde zich zeer véreerd met de uitnodiging. Per auto reed met gezelschap daarna naar Hotel des Indes, om van middag naar Rotterdam té gaan. waar burgemeester Oud do gast zal ontvangen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3