Anton v. d. Waals voor zijn rechters j JUte gw N-ar HUIBERS DOLLE DADEN ZATERDAG !7 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Hoe goede vaderlanders gemeen werden bedrogen Bij heropening yfln de zitting wordt Van der Waals nog eens ge hoord over de zaak Bierhuys, die, 2}oals hij toegeeft het eerste contact punt met de S.D. opleverde. De ar restatie van C.A. Boom vlak daarop was, aldus Van der Waals, te wij ten aan een kaart, waarop die naam voorkwam. Bierhuys droeg die bij zich. Schreieder zegt. dat hij Boom kon arresteren doop een mededeling van Van der Waals. Schreieder wordt dan gehoord met betrekking tot de a'rrestatie van Kwak. Getuige zegt, dat Van der Waals uit zichzelf» mededelingen heeft gedaan over de illegale groep Kwak. Mevr. D. Kwak-Hartog wordt ver volgens als getuige gehoord. Van der Waals kwam in April 1941 bij haar zoon Jan, die voor een illegale or ganisatie werkte. Haar zoon had haar gezegd, dat Van der Waals voor door zending van berichten naar Engeland kon zorgen. Enige dagen later bleken enkele mensen "van die groep ge arresteerd te zijn. Van der Waals kwam later waarschuwen, dat de S.D. Jan Kwak zocht. Zij behoefde zich niet ongerust te maken, want hij had voor een veilige schuilplaats voor Jan gezorgd. Had ze nog 'iets onder haar berusting dat voor Jan gevaarlijk kon zijn? had hij gevraagd Ze had hem daarop de tas van haar zpon toevertrouwd. Toen de S.D. la ter huiszoeking kwam doen, werd er «niets gevonden. Later kwam er *met eën Duitser een man mee, die zijn hoed »diep in de ogen had ge drukt. Aan de stem hoorde ze even wel, dat het Van der Waals was. Hij liep onmiddellijk naar de plaats waar de patronen verborgen waren, maar ze had ze voordien al verwijderd. Haar zoon kwam niet thuis. Later hoorde ze, dat' hij gearresteerd was. Hij zou op Scheveningen gevangen zitten. Toen zijn moeder hem bezocht in October vertelde Jan haar, dat Van der Waals hem had verraden. Mevr. Kwak is daarop naar 4e wo ning van Van der Waals in de Rochus- senstraat gegaan. Van der Waals zeide, dat hij van de arrestatie wist. Later vernam zijn moeder, dat hij ter dood was veroordeeld en gefusi- leerd. De weduwe van de ex-illegaal A. J. W.'Stoppelburg uit Rotterdam de stichter van de groep „Vrij Neder land", wordt ook als getuige gehoord Om het blad Vrij Nederland te kunnen blijven* financieren wend de Jan Kwak. een medewerker van Stoppelenburg, zich tot Van dér Waals, die-zeide zich voor de uitga- ve ervan te interesseren. Bij eën be spreking ten huize van Stoppelen burg zegde Van der Waals, die- voor gaf in verbinding te staan met de regering te Londen, financiële Steun toe. Zelfs beloofde hij een nieuwe drukpers. Op "n middag kwam v. d. Waals Stoppelenburg halen en vroeg toen o'f hij geen afscheid moest ne men van zijn vrouw. ,.Ik kom toch om vier uur weer terug had Stop pelenburg gezegd, 's Avonds kwa men drie S.D.-ers de vrouw meede len, dat haar man was gearresteerd. Bij heteerste proces werd hij tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Op e.en briefje dat Stoppelenburg .door de tralies had weteiï te smok- kelen door bemiddeling van de vrouw van eën celgenoot, stond: „Van der W. is de verrader". Bij het tweede proces werd Stoppelenburg ter dood veroordeeld en daarna ge- fusileerd. Ook'de volgende getuige H. Olden, eveneehs tot bovenstaande illegale groepen behorend, is door Van der Waals kort voor zijn arrestatie een revolver rangeboden, wat ook hij heeft geweigerd. Getuige werd; tot de doodstraf veroordeeld, hetgeen later in levenslange tuchthuisstraf Werd gewijzigd. De Duitser, die hem verhoorde had. gezegd, dat Van der Waals zijn verrader ,was geweest. Schreieder wordt vervolgens als eerste getuige betreffene het geval Oud gehoord. Hij zegt, dat Van der Waals hem heeft medegedeeld, dat burgermeester Oud het plan had naar Engeland te gaan. Van dér Waals heeft 10.000 tot 12.000 gulden gekregen van de burgemeester om de voorbereidsèlen te treffen voor de reis. Toen de jpak niet door-ging, heeft Schreieder Van der Waals ge vraagd hem.dit geld te geven. Van der Waals meldde hem echter enige De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, trad als getuige op in het proces Van der Waals. Voor het getui- genhékje: Burgemeester Oud en Schreieder in feen hevig debat. In het midden advocaat van de Starp. dagen later dat er bij hem* was in gebroken en dat het geld verdwenen was. Dan komt burgemeester Oud als getuige voor. Hij vertelt hoe hij er toe gekomen is om het plan op te vatten naar Engeland te gaan. Van de zijde van een zijner ambtenaren yverd hem gemeld dat een arrestatie dreigde -die zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben en dat het beter was om.naar Engeland* uit te wijken. Er was iemand, die voor de over tocht naar Engeland zorg kon dra gen en wel een zekere Kranendonk. Deze kwam later op. introductie van Ds Westmijse de burgemeester ver schillende*-malen bezoeken. In wer kelijkheid was dit Van der Waals, wat later bleek. Kranendonk ver zekerde de burgemeester dat hij heel goede, contacten met Engeland had, minister Gerbrandy persoonlijk ken de en uit Engeland „gedropt was". „Hij maakte op mij absoluut de in druk geregeld, heen en weer te gaan." „Het geld heb ik Van der Waals ook toevertrouwd, nu vind ik het vrij onnozel van mijzelf, maar de omstandighed'en lagen topn zo geheel anders. Later heb ik om verschil lende ^redenen, die mijn wantrouwen opwekten, de reis afgelast. Van de Waas was buitengewoon verontwaar digd en zeide, dat het wat mo,ois was, dat de burgemeester van Rot terdam zijn woord brak, hij had nog nooit zijn woord gebroken. Enige tijd later werd ik door de S.D. ver hoord." ,Na dé bevrijding heb ik verno men, wat voor een oplichter en ver rader Van dèr Waals was, maar wat het doel van deze geschiedenis is ge weest is mij nooit helemaal duidelijk geworden, zo besluit de burgemeester zijn verklaring. Van der Waals wordt dan gevraagd of hij inderdaad onder naam. Kra nen donk de burgemeester heeft be zocht. „Dat is waar'', beaamt verd. De moedér van de gefusilleerde J. C. Meyer vertelt voorts dat een ze kere Van der. Graaf, voorgevend een agent van de Intelligence Service te zijn, haar op zekere dag kwam waar schuwen. dat haar zon, die zoveel goed illegaal werk deed, groot ge vaar dreigde. Van der Graaff, later bleek het Van der Waals te zijn, had haar .aange raden te zorgen dat haar zoon op een bepaalde datum en uur op het Hofplein aanwezig te zijn. Dit heeft hij gedaan. Hij keerde niet naar huis terug en bleek, na drie weken, ge arresteerd te zijn ook hij deelde" bij een bezoek van zijn moeder aan de gevangenis te Maastricht mee, dat Van der Waals fout was geweest. Bij de getuige Tj. Boots uit Zwolle is Van der Waals nu eens als ar resterend ambtenaar en niet als il legaal werker opgetreden. Bootsma behoorde, evenals Meyer, tot de groep Zomer, \yaarvan er 24 ter dood werden' veroordeeld Men verdacht Boótsma van het in bezit hebben van foto's en'aantekeningen van mi litaire objecten. Ook diens vrouw ge tuigt dat Van dér Waals in haar wo ning is geweest, om; haar man te ar resteren. De zitting wordt dan tot 'Zaterdag ochtend half tien geschorst. TWEEDE DAG. In een ietwat rustiger sfeer dan de eerste dag, te danken aan het feit, dat filmoperateurs en fotografen het veld hebben geruimd, vangt' de tweede dag in het'proces tegen Van der Waals aan. Ook nu weer zit Schreieder door twee parketwachters van Van der Waals gescheiden, gereed om zijn ge tuigenverklaringen ün de verschil lende zaken, die vandaag aan de or de zullen komen, af te leggen. De zaal is als gisteren weer stampvol. A's getuige komt de weduwe van Th. Dobbe, een lid Van de illegale groep van Verstrijden en Burger uit Amsterdam, voor. Van 'der Waals paste ook hier zijn welbeproefde me thode toe, brzöcht de vrouw van Dobbe. bezwoer haaf regelrecht uit Engeland te komen en maakte een afspraak met haar ten behoeve van de man. Dobbe zelf heeft aan deze afspraak gevolg gegeven, al waar schuwde zijn vrouw hem voor deze „Engelse agent". Tijdens de ontmoe ting liet Van der Waals' het voorko men, alsof, hij hem naar Engeland kon helpen. Dobbe verdween inder daad, iütgt naar Engeland. Van der Waals zou de vrouw waarschuwen, als de man in Enigeland was aange komen. Ze hoorde evenwel niets meer. Naderhand bleek ook Dobbe, na een afspraakje met Van der Waals door de S. D. gearresteerd te zijn. Via de familie Dobbe kwam Van der Waals in contact mest Verstrijden, die later eveneens werd gepakt en gefusilleerd. Van der Waals wordt zijn mening gevraagd over deze verklaring van de wed. Dobbe. Op enkele kleine on derdelen na is hij het ermee eens. Hij heeft in opdracht van Schreieder gehandeld. Sohreieder geeft vervolgens een uitgebreid expose van de zaak Dob be. Hij gaf Van der Waals nauwkeu rige opdrachten en legde hem uit, hoe Dobbe gegrepen zou kunnen worden.' De zaak Dobbe beschouwt hij als een ondefdeel van de gehele contra-spionraaig)?. Van der Waals was slechts een instrument in zijn handen. Hij heeft er Altijd op gewe zen, hoe onnodig het was arrestan ten bij verhoren en arrestaties te mishandelen „Dit is beneden het niveau van ons „kriminalisten". Wie zonder mishandel in gen geen be vredigende verhoren kan afnemen is geen kriminalist". BINNENLAND. De minister van sociale zaken heeft geinstalleerd een commissie inzake kinderbijslag zelfstandigen, welke commjssie een rapport zal uit brengen over dit vraagstuk, dat de minister spoedig tot een oplossing wil brengen. 35 Haagse geneesheren hebben een oproep gericht tot het Neder landse yolk om medewerking tot stichting van een nieuw ziekenhuis te 's-Gravenhage De Rijkspolitie te Echt (N. Br.) heeft vier jeugdige- veedieven gear resteerd. Een jongen van 9 jaar, C. F. Vermeulen, wonende in de Floris- straat te Rotterdam wordt .sedert verleden week Zondagavond vermist. Bouwvakarbeiders, werkzaam aan de K.L.M. in Den Haag zijn we gens, eerr loongeschil in staking ge gaan. De E.V.C. zit er achter. POSITIE NED. SCHEPEN. Cory da, 21 April te Rotterdam verwacht. Eemdijk, pass. 16 April n.m. Bishop Rocks; Japara, 16 April van Penang* Karaton, pass. 16 April Algiers; Kota Baroe, 16 April 18 uür Suez. Kota In ten, 17 April n.m. te Halifax verwacht; Malvina, 19 April te Sydney verwacht; SaTatiga, pass. 16 April Kaap Guardafui; Sibajak, pass. 16 April 15 uur Gibraltar, Stad Haarlem, 16 April te Casablanca"; Willem Barendsz, 16 April van Kaap. stad; Waterman 16 April 16.15 uur Rotterdam. Willem Ruys, 16 April 16 uur van Suez LISSE Dodelijk ongeval. Bij het over steken van de Kanaalstraat kwam de bijna 9-jarige J. Pauw onder eèn vrachtauto beladen met zand. -Dok ter v. Dijk kon slechts de dood «on stateren. OEGSTGEEST Een gouden échtpaar. Dinsdag is het 50 jaar geleden dat het echt paar Cörnelisse-Cólpa, Rijnzichtweg 100, in de echt werden verbonden. Ze mochten al van vele zijden belang stelling ondervinden. Zo kwamen het bestuur van de Buurtvereniging Ons Genoegen hen reeds complimenteren terwijl het huis in een blo'emenhof werd herschapen. Beiden zijn nog goed gezond ofschoon ze respectieve lijk 73 en 72 jaar oud zijn. De bruide gom was 17 jaar bezorger van ons blad en doet elke Zondag Wouw dienst als hoeder voor de eerbied in Gods Huis. Het echtpaar Cornelisse-Coipa had 7 kinderen, in 1933 verloren ze een dochter en hui) enigste zoon, zodat ook hen het leed niet bespaard bleef. Dat .beide nog «menig jaar in goedé gezondheid van hun levensavond mo gen genieten. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Pater Vlasveld terug van de Phi- lippijnen. Dinsdagavond zal de Eerw. Pater Vlasveld die gedurende 15 jaar als missionaris gewerkt heeft op de Philippijnen en nu met enigé tijd vacantie in zijn geboorteplaats te rug1" keert, feestelijk worden inge haald. Des avonds te half acht uur zullen, onder leiding van het Comi té voor Katholieke Actie de diverse jeugdorgartisaties, de J.V.G., de N.K.J.B., de Gidsen, de Verkenners en de Welpen de missionaris aan de grens, van de parochie nabij Leiden opwachten en naar de Parochiekerk geleiden. Acht uur zal de, Pater het Lof doen, om God te danken voor zijn behouden thuiskomst. Op Woensdag 28 April zal de jeugd haar hulde brengen aan de missionaris in het Parochiehuis. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL Gistermiddag is de 25-jarige L. R., wonende te Leiderdorp, in de fa briek van de Gebrs. van Wijk aan de Kanaalweg door eigen onvoorzich tigheid met beide armen tussfen de delen van een draaiende kaardmachi- ne geraakt. De E.H.D. heeft het slachtoffer, dat aan biede armen ern stig werd verwond, "naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Verdacht van inbraak, meerdere malen gepleegd, heeft dé politie aan gehouden de Leidenaars J. v. d. K. en P. H. Zij zyn ter beschikking ge steld van de officier van Justitie. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd cahdidaatsexamen Ne derlands-Indisch Recht: de heren P. G. van Wezel te Scheveningen; H. Luijk te Voorburg; J. H. Vygeboom te Rotterdam. L. H. P. S. ^lakaliwy te Leiden; en E. A. M Roelofsz te St. Michiels Gestel. Geslaagd voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid: de heer Ph. Ouwendijk te Vierpol- ders. Jubileum-Ton-Spaaractie Spaarders genieten pl.m. 50 pet. reductie bij feestelijkheden. Ons land en daarmede ook onze stad gaan in Augustus een belangrijk, zij het niet minder verheugend, feest tegemoet: de herdenking van het 50-jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin. Allerwege'worden plapnen beraamd om hieraan een zo waardig mogelijke herdenking te ge ven. Ook in onze gemeente bereidt het comité, dat voor deze gelegen heid uit brede lagen der bevolking is^ samengesteld, een de gehele stad omvattende feestviering voor. Naagt tal- van attractieve plannen, welke steeds vaster vormen aannemen, is hiér nu eenmaal ook geld voor no dig. Het jubileumcomité, dat in te genstelling met b.v. een 3 October- vereniging en een Ver. Koninginne- rdag, niet over geldmiddelen be schikt, heeft teneinde hierin te voor zien een Jubileum-ton-spaar-actie in het leven geroepén. Herwas juist deze actie, welke de penningmeester van het Jubileumco mité, de heer F. Verstegen, in zijn gisteravond via de derde lijn van het gèmeentelijk radio-distributiedienst uitgesproken causerie heeft behan deld. Spreker, die het zich moeilijk kan-indenken, dat Leiden thans mog niet is doordrongen van deze actie, somde achtereenvolgens de voorde len op, welke hieraan voor de spaar ders zijn verbonden. Zo- zullen zij bij een volgeplakte spaarkaart niet al leen mededingen naar één der fraaie prijzen van deze jubileum-ton-lote- rij, maar zullen zij ook voor twee personen een belangrijke reductie (pl.m. 50 pet.) ontvangen op de toegangsprijs van de die dagen na der. te noemen feestelijkheden. -Hoewel de heer Verstegen dank baar gestemd was .over de medewer king der winkeliers ook de jon gens van de Ambrachtsschool helpen flink mee was hij enigermate te leurgesteld over de houding van en kele bakkers en melkhandelaren, die zich niet met de verkoop der zegels wensen te belasten, en dit, ter wijl 'hun organisaties aanvankelijk medewerking hadden toegezegd. De heer Verstegen eindigde zijn toe spraak met het aan de hand doen van enkele suggesties, welke de ver koop kunnen stimuleren. TUINTJESVLR. „ONS BELANG." L>;ze vereniging gevormd uit bewoners van de woningen van de woningbouw vereniging „Ons Belang'' hield gisteravond in ,-Oud-Hortus- zicht" haar jaarvergadering). De ver gadering was matig bezocht, hetgeen de voorzitter de heer Joh. v. d. Bos. in zijn openingswoord betreurde. Men had meer belangstelling ver wacht, vooral van de bewoners van nieuwe wijk: Druiven- en Kersen straat. De secretaris, de' heer C. Streefland. la's de notulen van de vorige vergadering en zijn jaarver slag, welke beide a'gemene instem ming' vonden. De penningmeester, de heer "J. Ph. v. d. Bosch, bracht zijn jaarverslag uit en ook dit droeg dé goedkeuring van de'vergadering weg. Besloten w.erd,. na discussie de contributie, te verhogen van 10 tot 20 cent p.er maand. De bestuursver kiezing had tot gevolg, dat de beide aftredende bestuursleden, de heren Streefland en M. J. Verhagenwer den herbenoemd, terwijl als -nieuwe bestuursleden uit de bewoners van de wijk Tomatenstraat wérden aan- gewezen de heren J. J. J. van Beek en A, P. van Biezen. Hi?rna werd de a.s. planten- en kweekplantenkeu- ring besproken en kwameri de di verse plannen van dit jaar ter spra ke, Uit een en ander bleek, dat het bestuur niet had stilgezeten. Het ver trouwt dan ook op nog meerdere steun 'van de leden-bswoners. Een uitvoerige rondvraag vo'gde waar van door verschil'ende aanwezigen gebruik werd gemaakt, o.a. door de voorzitter van (i de woningbouwver eniging, de heer J. Gerritsen, die de bestuurders bedankte voor hun werk zaamheden en •hst werk der vereni ging warm aanb:val. Hierna volgde sluiting van de geanimeerdever gadering. Toneelclub „Rodou-Vreewijk". In de vrij goed bezette foyer der Stadsgehoor^al gaf de toneelclub ^Rodou-Vreewijk" gisteravond een toneeluitvoer jng, waarvoor zij het blijspel van Gerard Nielen „Polly Perkins" gekozen had, een spel van liéfde en list met een blij slot. Hoewel er enkele zwakke plekken waren, "kan over het algemeen van een zeer goe de; opvoering gesproken worden. Vooral mevr. Elkertopt, a1-. de jonge lyeduwe. mevr. Calthorpe, alias Polly Perkins, had een goede- avond en droeg met haar vlette optreden het gehele stuk. Aan het eind van de uit voering heeft de heer v. d. Woerd alle mede spelende gehuldigd, waarin hij ook de regisseur de heer N. v. d. Tuin, liet delen. Tcrt slot volgde een bal, dat onder leiding stond van de heer J. Alphenaar. Aan de leden van de „Vriendenkring ter ere van het H. Sacrament" Aa Zondag roept ons Episcopaat alle Katholieken op, om, onder be scherming van de grootste manne lijke Heilige van alle tijden: de H. Jozef, God te smeken, dat Hij dè Paus beschermen moge in Diens be stuur over de Kerk. Deae noodkreet is een smeekbede, als het vpare een mobilisatie van al len, die overtuigd zijn, dat alleen dian rust, orde en vrijheid zal gegaran deerd zijn, als de weg" tot dienen zal worden ingeslagen. In Leiden bezitten wij gelukkig een leger van mannen en vrouwen, dat zich gebonden weet in zijn lid maatschap van „de Vriendenkring"'. Zij beseffen, dat ook 'weer op a.s. Zondag htm gebed gevraagd wordt voor de op die dag g-ldende inten ties. Samen op naar de God van de H. Eucharistie, ajs één geheel in de zelfde overgave. Wij weten, dat WÜ geen vergeefs beroep doen op onze leden. Laten wij deze extra kans gretig aanvaar den, om alles/wat ons benauwt, neer te leggen aan de voeten van onze God, Diegraag naar ons zal luiste ren. Mogie de H. Jozef ons helpen, dat zijn voorbeeld: een eenvoudig en arbeidzaam leven, ons sterke, om krachtig en energiek ons in te zet ten voor het belang van ons H. Ge loof, en voor de vrede Van de wereld. Joop Pollmann, voorzitter Paul- Walter, isecretaris. W. J. A. Mu'der, pr., geest. adv. „FARREBIQUE". Speciale filmvoorstelling 'voor K. O. Het zal wellicht bekend zijn, dat in Nederland elke maand één film uitgekozen wordt als „film van de maand", d.w.z. de beste film, die in die maand draait. Voor.de maand Februari viel de keuze op de Franse culturele film „Farrebique", en als aan een culturele film deze erendhm wordt toegekend, kan men er zeker van zijn, dat het een bijzonder pro duct der cynematografie is. Met Far- debiqüe is djt inderdaad het geval: Op het festival in Cannes, werd de film indertijd als bij toeval ontdekt en met twee- priizen bekroond. En te recht: Farrebique. deze- hymne der natuur, gecomponeerd door Georges Rouquier, die voor het opnemen van deze film een jaar lang onder de boe- rénbevolking van een boerderij in Zuid-Frankrijk geleefd heeft, is een kunstwerk, zoals er in zijn soort slechts zelden in bioscooptheaters te zien zijn. Wie sensatie verwacht, blij- ve rustig thuis. Wie nog genieten kan van.de schoonheid der natuur, wie als moderne mens ;n deze ge laagde-wereld in zijn hart nog wat heimwee heeft naar de verkwikkende rust Van het landleven, ga op 22 April deze film zien; deze film, die alleen op die dag in Leiden komt, dank zij de medewerking van' de directie^ van Trianon---en -Casino en van het ver huurkantoor Pelster in-, Amster dam en vooral dank zij.hét Initia. tief van de filmsectie van K. O.! „FLUFFY NEEMT DE LEIDING" Het is een hele onderneming voor een dochter van het platteland, wan neer zij na jarenlang in de functie van bibliothecaresse haar dorpsgéno- ten van boeken te hebben voorzien van haar spaarcentjes een bouw vallig hotel koopt met stromend wa ter lanes de mureh". Maar zo'n onderneming wordt wérkelijk hache lijk, wanneer de koopster enkele "ren ha het betrokken "va rihaar winst in koffers én kasten lijken ontdekt en betrokken wordt in een smnkknlaffaire van sterke drank. Fluffy, de hoofdpersoon uit de Amerikaanse mysterie-klucht „Fluf. fy neemt de leiding", welke gister avond in de Schouwburg door Het Vriie Toneel ónder auspiciën van „Het Schouwspel" werd opgevoerd, liet zich door dergeüike kleinigheden niet uit bet lood slaan. Tn de loop van drie bedriiven wist zij rich lan®s reeks penibele en komische-situaties te ontwikkelen van een eenvoudige juffrouw tot de meest geraffineerde sneurster. die alle mensen van het vak de loef afetak en alle narigheden in het reine bracht. De rerie van dit "stuk. dat vlot on de planken moet worden gebracht, was bij Cor Ruijr in goede handen Er zat vaart in de opvoering en. de aanwezigen amuseerden zich buiten gewoon. Nell Koppen gaf een kostelijke ver- Mking van Fluffy, terwijl Louis de Bree zeer. zuiver de sinistere sfeer wist te scheppen, "ond de figuur van Patton."Hét-zelfde kan, in iets minde re mate, worden gezegd van Eric van Ingen in de rol van Dr. Russell. Ook Annie Verhuist verdient- een woord van.waardering voor de wijze, waar op zij mama Philips speelde. Over het algemeen werden de ver schillende typ'en zeer goed gekarak teriseerd en Het Schouwspel kan op een zeer 'geslaagde avond terugzien. Haarlemmerstraat 123, Lalden 17 Ên hier sprak Pa Daa- zer de moedige woorden: „Wij. leden der Daniël- Daazer-Compagnie. wij la ten ons niet in de luren doen. Dood aan het mon ster van Chicago Wie zat het de das omwinden?" En het amtwoord was: „Da niël Daazer en Doohter Co." GEM. AANKONDIGING AANMELDING „NATIONALE RESERVE''. Gedurende het tijdvak van 19 April tot 15'Mei a.s. zijn bij de afdeling „Militaire Zaken" ten stadhuize aan meldingsformulieren en voorlopige voorwaarden- voor het sluiten yan een verbintenis bij „de Nationale Reser ve" verkrijgbaar. De voorwaarden van aanmelding zijn o.a. 1. De vrijwilligers moeten de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. 2. Dé leeftijdsgrens is 60 jaar voor officieren of oud-officieren, 'de overigen 50 jaar. 3. De vrijwilliger Zal een militaire diensttijd van ten minste zes maanden moeten hebben vol bracht. 4. In beginsel kan geen verbintenis worden gesloten door: a. dienstplichtigen van de lichting 1945 en jongere lichtingen; b. zij, die afgekeurd zijn voor de militaire dienst; c. zij, aan wie op grond van de be staande bepalingen gedwongen ontslag of niet-eervol ontslag uit de militaire dienSt of uit een Over- heidsbetrekking is verleend. Zij, die tot vorengenoemde groe pen behoren, moeten zich niet aan melden. 3318 LEIDEN, 17 April 1948. De Burgemeester van Leiden, F. H. VAN KINSCHOT. De directeur der Stedelijke Fa brieken, van Gas en Electr^iteit maakt bekend, dat met het oog op de herdenking van het 100-jarig be staan der Gasfabriek het kantoor Langegracht en de Toon Winkel Hooigracht voor het publiek geslo ten zullen zijn op: Maandag 19 April a.s. na 2 uur en Woensdag 21 April a.s. de gehele dag. Ook geen cokesafgifte. Leiden, 17 April 1948. 3290 100 procent te duur. De'Prijs- controledienst te Leftlen stelde seen handelaar in rijwielonderdelen in verzekering wegens het in de handel brengen van kettingen, assen, vel gen enz. tegen prijzen, welke veelal 100 procent l>oven de hoogst geoor loofde lagén. i De afdeling Leiden van de Band NederlandIndië houdt aanstaande Dinsdag om 8 uur in de Foyer der Stadsgehoorzaal ha-air- - - jkarvennadV- ring,; waarin twens aan de gedemo biliseerde betrekkingen der leden.de speciaal voor ditdoel vervaardigde gedenktegel zal worden uitgereikt. Iti deze vergadering zal ook aanwe zig zijn de voorzitter van' het hoofd bestuur, de kapitein Bos, welke de vergadering zal toespreken. BONKAARTEN AFHALEN. Maandag zijn aan 'de beurt de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeff van 43001 tot.en met 47300. Meebrengen stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselings bonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart. waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inleg vellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart Moeders (voor toeslag- kaarten). Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 8.30 tot-11.45 en van 2 tot 4 uur. K. L. DAGKALENDER. Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden", Jan Lievens- straat 2. Leiden, tel. 22761. Zondag, 18 April: St. Antonius, Cliubhuis aan de Mare; 20.00 uur N. K. J. B. „Stadsraad", Leiden. Opvoe ring blijspel „Partijtje Pöker" "dpor toneelgroep „De Jonge Spelers uit Rijswijk" (Aan de zaal nog enkele kaarten a 60 cent verkrijgbaar). Dinsdag, 20 April: „De Harmonie" 19.30 uur. Ledenvergadering R. K. Handelsneiaigrrgver. St. Ohristoffel. Donderdag, 22 April: Foyer, 20 uur K. A. B. afd. Leiden, laatste verga dering Winterprogram. Vrijdag, 23 Aprjl: Ghr. Federatie huis, Gerecht 10, 20 uur bijeenkomst Jongeren K. V. P. De Jongerencom- missaris Drs. Jan Schiphorst .spreekt over de Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. Toegang vrij voor alle katholieke jongeren! t Huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen zal van Zaterdag avond 8 uur tot Maandagmorgen 2 uur, worden waargenomen door de doktoren: P. van Es, Lahr, Teeuwen en Kortman n. Dienst der Apotheken, De avond nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zater dag 17 April 13.uur tot Zaterdag 24 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Duyster. Nieuwe Rijn 18. tel. 20523. do Doeza-Apotheek, Doe- aastra-at 31, Tel. 20313. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Atootheek, Wilhelaninapark 8, tel. no. 26274. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. van J. van Dijk er. T. J. Cornelisse. Wilhelmina Christina, d. van 'P. van der Klaamv en .W Sinter. Leendert Comelis. z. van D den Hollander en J. H. van den Haak; Lodewijk Jaco bus, z. van A. J Mulder en A, W. Homburg; Pieter, z. van H. Wilschut en L. S. P. Spruitenburg. Overleden: T. M. van Winsen dri 3 weken; M. van der Toorn huisvr. van S. Toet 66

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2