Engeland versloeg Schotland (2-0) Damkampioenschap Distr. Leiden Het wereldschaaktournooi te Moskou MAANDAG 12 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De internationale voetbalwedstrijd tussen Schotland en Engeland die Zaterdag te Glasgow gespeeld werd, eindigde in een 20 overwinning voor de Engelsen. een nederlaag leden. Charlton en Sunderland wisten, beide hun wed strijd te winnen, waardoor zij weer iets sterker komen te staan. Het zijn nu Blackburn en Grimsby Town, die in de meest gevaarlijkste positie ver keren. In de tweede divisie kwam Bir mingham een stap dichter bij het kampioenschap door met 21 van Bradford té winnen. De uitslagen zijn: Eerste divisie: Aston Villa—Stoke City 10; Black burn RoverLiverpool 12; Black poolMiddlesbrough 10; Chelsea Sheffield United 10; Derby County Charlton Athletic 03; Everton Manchester United 20; Grimsby TownPortsmouth 10; Hudders- field TownArsenal 11; Manches ter CityBolton Wanderers 02; SunderlandBurnley 2—0; Wolver hampton Wand.—Preston North- end 42. Tweede divisie: BradfordBir mingham City 1—2; Cardiff City— Newcasle United 1—1; Chesterfield- Leicester City 23; Doncaster Rovers Barnsley 1—2; Millwall—Leeds United 11; Nottingham Forest West Bromwich Albion 3—1; Shef field Wednesday—Cocentry City 1—1 SouthamptonPlymouth Argyle 2 3; Tottenham HotspurFulham 0—2; West Ham UnitedBrentford 01; Bury—Luton Town 2—2. DOSRTeylingen 10. Na een periode van overwicht voor Teylin gen kwam DOSR, ondanks een ster ke wind, meer in de aanval. Toch weet de verdediging van Teylingen steeds doelpunten te voorkomen. Een schitterende aanval van DOSR wordt door de Scheidsrechter om on begrijpelijke redenen afgefloten. Na de rust is DOSR in het windvoor- deel. Zij zijn nu sterk in de aanval, maar door stug verdedigen, kunnen alsnog geen doelpunten genoteerd vvorden. Na een kwarti.er komt Tey lingen overweldigend opzetten, en juist in deze periode komt het enige doelpunt van deze wedstrijd. Een corner wordt Teylingen noodlottig.. Goed genomen (jloor Akerboom, weet Rodewijk de bal in het net te kop pen (10). Teylingen probeert daarna alles om de gelijkmaker te forceren, maar de verdediging van DOSR blijft de baas. DOSR heeft verdiend gezegevierd. V.V.L.V. Het eerste elftal kon uit tegen Alphen 3 geen beter resul taat bereiken dan een 2—1 neder laag, waardoor zij de kans op de be ker vaarwel gezegd hebben. Het vier de kwam met een 42 overwinning thuis van A.Z.L. 4. Tenslotte over troefden de aspiranten al hun grote broers, door een kranige 80 over winning op de bezoekende Lisser Boys aspiranten. S.J.Z.Oranje Groen 3—3. Voet- bal-Zoeterwoude was in feeststem ming; met 3 zuivere trappen had de S.J.Z.-voorhoede voor de rust de stand tegen de,oude rivalen op 30 gebracht. Het langverwachte scheen werkelijkheid te gaan worden. Ook de spelers hadden na de thee jam mer genoeg 'n tik van deze stem ming te pakken. Kortweg: S.J.Z. zat .,op fluweel". Nog erger, de voor hoede was op vacantie! Oranje Groen daarentegen zag nu kans haar wapen van de techniek te ontplooien. Keer op keer sneed haar vooohoede schit terend gesteund door de middenlinie door de zwak-dekkende S.J.Z.-ach- terhoede. Via 3 schitterend genomen corners werd de stand op 33 ge bracht. A.V.V.Rijswijk. Gistermiddag speelde A.V.V. haar wedstrijd in de bekercompetitie tegen „Rijswijk", die En veroverde het Britse kampioenschap Het geluk was met Engeland,toen het deze overwinning op Schotland behaalde en hiermee het Britse voet ballandkampioenschappen veroverde. Zelden is Engeland gedurende zulke lange perioden in de minderheid ge weest als in deze wedstrijd. De Schotten wisten, ondanks de aanmoedigingen van 134.000 toe schouwers, onder wie ook veldmaar schalk Montgomery was, hun talrijke kansen niet te benuten. Scott en Hardwick, de Engelse backs, konden de bal verschillende malen van de doellijn wegwerken wanneer het doelpunt al bijna gemaakt scheen te zijn, terwijl de Schotten bij andere gelegenheden, wanneer missen zo goed als onmogelijk geacht werd, te hoog of naast schoten. Swift, de En gelse keeper, die fceer veel tot de overwinning bijdroeg en met een groot zelfvertrouwen speelde, moest na de wedstrijd naar een ziekenhuis gebracht worden, daar hij waarschijn lijk een ribfractuur opgelopenvhad. In de voorhoede namen Finney en Mortensen de weinige kansen, die Engeland kreeg, op schitterende wij ze waar en met een mooi ver schot werd de stand vlak voor de rust op 10 gebracht. In de tweede helft wist Mortensen na een schitterende pass van Lawton het tweede doelpunt te scoren. De Schotten schaduwden Matthews voortdurend. In de eerste helft was Black, hun nieuwe keeper zichtbaar zenuwachtig. Deze overwinning bracht Engeland het kampioenschap met één punt voorsprong op Wales. - DE ENGELSEN WEDSTRIJDEN. Hoewel Arsenal Zaterdag gelijk speelden tegen Huddersfield Town, kunnen de Gunners nu zeker zijn van het kampioenschap van de eerste di visie. Ook al zouden zij alle volgende wedstrijden verliezen, dan nog staan zij bovenaan de ranglijst, daar hun gevaarlijkste concurenten gisteren v. d. Pol leidt in het biljart kampioenschap Maar verloor van Vingerhoedt De resultaten van de partijen ge speeld in de vijfde ronde van het tournooi om het Europees kampioen schap 71/2 luiden: De Leeuw 300 17 83 17. Reicher 103 17 39 6. Galmiche 300 15 63 20.— Nuessberger 137 15 30 9.13 Chassereau 300 9 95 33.33 Metz 73 9 31 8.11 Ferraz 300 19 72 15.78 Vingerhoedt 228 19 62 12.00 Van de Pol 300 22 74 13.63 Van Hassel 226 -22 80 12.09 Zesde ronde: Metz 300 13 118 23.07 Nussberger 149 13 23 11.46 Chassereau 300 12 64 25.00 Reicher 298 12 13 24.83 Vingerhoedt 300 11 119 27.27 De Leeuw 171 11 54 15.54 van Hassel 300 17 117 17.64 Galmiche 300 17 117 17.64 Van de Pol 300 12 69 25. Ferraz 198 12 74 16.50 De uitslagen van de zevende rpnde luiden: Reicher 300 11 70 27.27 Nussberger 204 11 67 18.54 Ferraz 300 14 79 21.42 Metz 174 14 64 12.42 De Leeuw 300 12 70 25. Van Hassel 185 12 102 15.41 Vingerhoedt 300 12 90 25.- Chassereau 188 12 42 15.1 van de Pol 300 20 93 15.— Galmiche 220 20 56 11.— In de achtste ronde werden de uit slagen: Reicher 300 13 59 23.07 Van Hassel 128 13 45 Ferraè 300 27 66 11.11 Nuessberger 201 27 36 7.44 Van de Pol verliest van Vingerhoedt. De resultaten van de laatste par tijen van de achtste ronde, welke pas ver na het middernachtelijk uur wa ren afgelopen, waren minder gunstig voor twee van onze landgenoten. Wel wist de Leeuw van Chassereau te winnen, maar van de Pol verloor zijn eerste partij in dit tournooi tegen de Belg Vingerhoedt, terwijl Metz van Galmiche verloor. Eerst heden valt dus de beslissing in de negende en laatste ronde van hei tournooi, waar bij alleen Vingerhoedt nog gelijk kan komen met van de Pol. De stand na de achtste ronde luidt, dat van de Pol 14 punten heeft en een alg. gem. van 18.58, gevolgd door Vingerhoedt met 12 punten en een moyenne van 19.36 met Chassereau op de derde plaats, de Leeuw vierde en Ferraz vijfde, allen met 10 punten, Galmiche 6e en 8 punten, Reicher en Metz resp. 7e en 8e, van Hassel 9e met 4 punten en Nuesberger 0 punten, op de laatste plaats. Onder presidium van Charles Fa- roux werd te Parijs een bestuursver gadering van de Internationale Bil jart Federatie gehouden (U.F.A.B.). Besloten werd de wereldkampioen schappen 45/2 in Nederland te doen houden. Op 6 Mei vangt te Madrid het tour nooi om het Europees kampioenschap drie banden aan, waarvoor Frankrijk met drie spelers uitkomt, o.w. de ti telhouder Lagache, verder Spanje met twee spelers, Nederland, België, Por tugal, Zwitserland en Oostenrijk ieder met 1 speler. UITSLAGEN K.N.VJ3. Kampioenschap van Nederland: EDOHeerenveen 22; PSVHaar lem 2—0; Go Ahead—BW 0—0. Afd. I. Prom. 2e klasse: RFCU W 1—0. Ad. II. Prom. 3e klasse: BMTEB OH 0—3; VCS—BEC 3—0; Leerdam HBC 0-0; ONA—Vios 1—2. Promotie 4e klasse: DRLCeleri- tas 21; RodenburgVND 3—0; Al- phiaASC 40; HaastrechtPoor- tugaal 21. Afd. III: Prom. 2e klasse: Hengelo —TEC 4—2; Vitesse—PEC 3—0. Ad. IV: Prom. 2e klasse: DESK DOSKO 5—1. Afd. V: Prom. 2e klasse: Zwarte- meerFriesland 11. Afd. VI: Prom. 2e klasse: Sittard Vlissingen 32. Om de KNVB-beker: ZFCAFC 42; KennemersZeeburgia 1—5; VSV—Gooi 1-4-1; DOS—Elinkwijk 1—2; Westfrisia—OSV 1—0; DFC— Volendam 41; Volewijckers Storm v. 41; HilversumVelsen 34; DWVRCH 5—2; HVC^-SDW 21; SpartaanVriendensch. 12; UVSScheveningen 31; Quick— DHC 1—2; DFC—Unitas 1—2; Xer xesFeyenoord 30; DCVHer mes DVS 03; NetunusCoal 30; SpartaFortunia 35; LFCDocos 10; AlphenBodegraven 40; WoerdenAlphense Boys 23. vlug spel te zien gaf. Daardoor was zij, geholpen door de wind, aanvan kelijk in de meerderheid, doch het ontbrak haar aan een schotvaardige voorhoede. De verdediging, vooral de links-back was perfect en menige aanval van A.V.V. strandde op Bos- ker, pais vrijwel alle aanvallen van Rijswijk dood liepen op de A.V.V.- back Schuyt. Met over en weer gaan de kansen, kwam na een half uur spelen 'n mooie voorzet van Jan Hak kaart, die de bal in de doelmond plaatste. De kleine Frans Hakkaart, die juist ter rechter plaatse stond, plaatste keurig in het tnet, waardoor A.V.V. de leiding nam met 10 Toen kwam er meer animo in het spel, doch geen van beide partijen slaagde er in de stand te wijzigen. Ook na de rust gaf Rijswijk goed spel te zieri, doch nu gaf A.V.V. het be wijs, dat zij zich niet liet verdringen. 4 corners bleven zonder resultaat, doch even daarna kwam de bal terug en met een keihard schot bracht Nap de stand op 20. De promotiewedstrijd Paraat 3 A.V.V. 4 is eveneens gunstig verlo pen, met 01 voor A.V.V., waardoor de kans voor promotie naar de der de klasse Haagse voetbal ook niet slecht is. AW-as.Graaf Willem 41; Graaf WillemAW a 51AW b Westlandia 15 en AW cGraaf Willem 21. AlphenBodegraven 40. On der leiding Van scheidsrechter v. d. Geer ontwikkelt zich. direct al een pittig partijtje, ir/at Alphen in de meerderheid. Na tien minuten spe len heeft Bouthoorn succes als hij uit een voorzet van van Leeuwen het leder ineens inknalt (10). Al phen blijft sterker en het is de Graaf, die de voorsprong vergroot (20). Bodegraven weet slechts spo radisch voor het doel van Britsem mer te komen, en mocht dit al ge beuren, "dat is de doelman er om er ger te voorkomen. Nog voor de rust in gaat weet andermaal Bouthoorn, door snel naar binnen te zwenken de Bodegravendoelman het nakijken te geven (3—0). Na de thee is Al phen het meest in de aanval; tot tweemaal toe wordt het leder tegen de lat gekopt, eerst door de Graaf en daarna door Bouthoorn, maar tenslotte is de laatste toch, na knap spel van van Leeuwen en Ikema, die opnieuw de roos weet te treffen (40). Wel komt Bodegraven hier na wat meer in de aanval, maar doelpunten komen er niet meer. De zesde ronde Zaterdag werd door de eerste en tweede klasse onder toenemende spanning de zesde ronde van' het persoonlijk kampioenschap Leids district verspeeld. In de eerste klasse zijn D. Hasse- fras (Hazerswoude) en G. C. Rede- geld (Leiden) gegadigden voor de eerste plaats. Beiden staan in punten gelijk en hebben hun uiterste best moeten doen om hun ereplaats te behouden. C. B. Janssens (Leiden) speelde in de opening sterk spel te gen Kassefras en wist door een slag- zet een schijf te winnen. Hassefras liet zich hierdoor niet ontmoedigen zette alle zeilen bij en wist door brillant spel remise te verkrijgen. J. Meijer (Oude Wetering) heeft het Redegeld waarlijk niet cadeau gege ven. De fraaie partij, welke in pun tenverdeling eindigde, gaf voor bei den een bevredigend resultaat. De partij tussen de heren A. Jesse (Al phen) en T. v. d. Horst (Oude We tering) was alleen van belang voor de laatste plaats en werd door van der Horst overtuigend gewonnen. In de tweede klasse is de strijd om de eerste plaats haast nog gro ter dan in de eerste klasse. Hoewel van der Zwan (Leiden) een punt meer heeft dan G. Vis_(Oude Wete ring) is hij hiermede nog heel niet zéker- van het kampioenschap. Van der Zwan krijgt als laatste partij nl. v. d. Reijden en deze kon wel eéns een grote verrassing brengen, ter wijl G. Vis tegen de sportieve C. de Jong uit Lisse moet uitkomen, waar bij G. Vis waarschijnlijk de beste kansen heeft. Ook P. Ouwerkerk heeft nog een theoretische kans op het kampioen schap, zodat in deze klasse nog veel mogelijk is. De uitslagen waren: Eerste klasse: T. v. d. HorstA. Jesse 20; C. JanssensD. Hasse fras 11; J. RedegeldJ. Meijer 1-1. Tweede klasse: G. VisJ. Zaad 11; J. v. d. Zwan—P. Ouwerkerk 20; W. v. d. ReydenL. Hooge- veen 20; C. VisC. de Jong 11. De. stand is nu: Eerste klasse: D. Hassefras 58; J. Redegeld 5—8; C. Janssens 5—6; W. Leeuwenburg 55; J. Meyer "5 5; T. v. d. Horst 52; A. Jesse 40. Tweede klasse: J. v. d. Zwan 6 10; G. Vis 6—9: P. Ouwerkerk 68; J. Zaad 67; W. v. d. Reijden 66; G. Vis 65; C. de Jong 62; L. Hoogeveen 61. WIELRENNEN BUITENLANDSE CRACKS IN DE RONDE VAN NEDERLAND. Naar wij vernemen is bij de orga nisatoren van de Ronde van Neder land ook nog de inschrijving bin nengekomen van Camellini. Dsze in Frankrijk wonendie Italiaan maakte tijdens de laatste Tour de France deel uit van de gemengde ploeg, waarin ook de Nederlanders waren opgenoenrn. Hij bezette toen in het eindklassement de zevende plaats. Swift-Combinatie. In de 40 km wedstrijd is goede strijd geleverd. Jammer dat een klein valpartijtje de rust enigszins verstoorde. De uitslag van gisteren was als volgt: 1. Jac. de Groot; 2. W. Rjjs- bergen; 3. Joop Riethoven; 4. W. H. Wolvers; 5. Jac. de Jong: 6. H. Knopperts; 7. B. Kruit; 8. J. Ver meulen; 9. R. Riethoven; 10. J. Bun- nik, 11. C. de Raadt, 12. Goudkuil, 13. W- Vreeswijk, 14. J. Riethoven Az., 15- Zoetemelk, 16. F. Zoons. Junioren: 1. D. Nieuwenburg, 2. A. Vermeulen. Er werden beschikbaar gesteld 3 premies, t.w. een taart en 2 x f 2,50, deze werden gewonnen als geheime premie door R ijsbergen (Taart), Hans Knopperts 2;50 en B. Kruit 2,50. ROEIEN OOSTENRIJKSE PLOEG OP HOLLAND IA. Naar wij- vernemen zal de onge stuurde twee Van „Nautulus" (We nen met de gebroeders Watzke, die ook het vorig jaar aan de Euro pese kampioenschappen te Luiaern heeft deelgenomen, in de maand Mei naar ons land komen om in enkele wedstrijden uit te komen. Het zou in de bedoeling Liggen dit tweetje of .eventueel in de double scull te laten starten bij de wedstrijden van Holiandia, welke op 21 en 22 Mei op de Oude Rijn worden georganiseerd. Het zou de eerste maal in de geschie denis van „Holiandia" zijn, dat een buitenlandse ploeg aan de wedstrij den van deze vereniging deelneemt. Een week later, op 29 en 30 Mei zul len de Oostenrijkers uitkomen op de wedstrijden van de,koninklijke, wel ke Qp de Bosbaan te Amsterdam worden geroeid. VAN DER MEER EN NEUMEIER IN HET SKIFFNUMMER. Naar het A. N. P. verneemt zal de Europese kampioensp^eg in de dou ble scull van der MeerNeumeier dit seizoen bij wedstrijden in Neder land niet op dit nummer starten, doch beiden gaan in het skiftnum- mer over. Voor de double soull heb ben'deze Willem IH'ers in eigen land toch geen concurrentie, weshalve zij in training zijn gegaan voor de skiff, waarbij zij elkaar partij kunnen ge ven. Wij vernemen evenwel nog nader dat het wel degelijk in de bedoeling ligt om op buitenlandse wedstrijden in de double scull uit te komen. Zo zullen zij starten op 6 Jurfi as. te Wij negem, waar de Antwerp Scul ling Club internationale wedstrijden organiseert en waar ook de Euro pese kampioen der skiffeurs, de Fransman S-epheriades, denkt te verschijnen. Neumeier en Van der Meer zullen op deze wedstrijden als voornaamste tegenstanders de Bel gische ploegen MaurissemGuillot en Piessens—Collet ontmoeten. Het spreekt vanzelf, dat de double scull van Willem IIT ook zal worden uitgezonden naar de Olympische Spelen te Londen. ATHLETIEK SLIJKHUIS WINT SILVERRUSH. Zaterdag werd te Den Haag de Silverrush georganiseerd door de Trekvogels over een afstand van 500 meter gehouden. Er werd deel genomen door A, B, C en D-ldassers. De uitslag werd: 1. Slijkhuis- (ACC, Amsterdam A-klasse) 17 min. 21.5 sec. 2. Folter (Juliana, Baardwijk, D- klasse) 17.33.8. 3. Weenink (Suomi, Velsen A-klasse) 17.42.5; 4. Braven- boer (AAA, Alblaserdam B-klasse); 5. Wester (Suomi, Velsen b-klasse); 6. Jansen (WOG, Harderwijk b- klasse); 7. Wortel (Tempa, Bussum b-klase); 8. Bosch (AV '23, Amster dam D-klasse3. De eerste C-klasser, die aankwam was Vis van HPSV, die de 14e plaats bezette. De Bataven. De trainingen voor de Bataven zijn deze week als volgt: Maandag voor heren en A. Junioren training in het Bos van Duinzicht te Oegstgeest van 7 tot 8 uur. Voor de de dames en meisjes training op de Sintelbaan in de Leidse Hout even eens van 7 tot 8 uur. Woensdag: de dames en meisjes van 7 tot 8 uur op de sintelbaan, C. junioren van 7 tot 8 uur; heren en A en B junioren van 7 tot 8.30 uur. Voor de A. en B. junioren zijn er op deze avond tevens selecties op de 100 en 50Ö m. junioren eveneens op .de sintelbaan Vrijdag voor de heren A. en B. training van 7 tot 8.30 uur. Zij die tot nog toe geen pasfoto's inleverden voor hun baankaarten, moeten dit beslist deze week doen. anders worden zij niet meer op de baan toegelaten. Sport in het kort De Internationale heren hocey wedstrijd SchotEngeland die Za terdag te Inverness gespeeld werd, eindigde in gelijk spel (11). Het bestuur van de voetbalbond van Wales heeft besloten het officiële voetbal elftal het volgend saizoen en kele wedstrijden te laten spelen in West-Europa. Naar gemeld wordt zou het in de bedoeling liggen een wed-' strijd tegen Nederland en een ont moeting tegen Zweden te spelen. De voetbalbond van Wales zal zich met de respectieve besturen van de bon den in beide landen in verbinding stellen. Na afloop van een vergadering, welke de F.A. hield, werd medege deeld dat momenteel aanbiedingen van Spanje, Oostenrijk en Italië be studeerd worden met betrekking tot wedstrijden tegen Engeland. Wat Italië betreft zou het gaan om een tweede ontmoeting, aangezien Italië Engeland reeds voor 15 Mei op het program staat. Er is evenwel nog niet beslist welk land tegen de Engelsen zal spe len op de dag van de oorspronkelijk vastgestelde match tegen Tsjecho- Slovakije, die vervallen is. Twintig spelers zijn geselectioneerd voor de continentale wedstrijden, maar hun namen zijn nog niet bekend gemaakt. Gisteren is in onze kerken voorge lezen de volgende Brief van de Aarts bisschop en de Bisschoppen Van Ne derland: De Nederlandse ywemster Nel van Vliet heeft zich te Chicago ver loofd met de heer L. Koudijs Jr. uit Naarden, die haar naar de Verenig de Staten was nagereisd. Het be stuur van de zwemvereniging de Robben heeft bericht ontvangen, dat Nel van Vliet snellere tijden maakt dan ooit te voren. Op 2 Juli a.s. zal zij zoals wij reeds meldden naar Ne derland terugkeren. De Robben zal haar doen inschrijven voor de Neder landse zwemkampioenschappen, wel ke op 10 en 11 Juni in Den Haag wor den gehouden. •TEN AANSOHOUWE van tweeduizend schaaikliefhebbers, afkomstig uit alle laigen der Moskouse sam enleving, is in de grote zaial van het gebouw der vakbonden het tweede gedeelte geopend van het tournooi om het wereldkampioenschap. De deelnemers en hun secondanten na men plaats op het podium, dat met grote vlaggen van Nederland, Ame rika en de Sovjet gedrapeerd was. hadden kunnen krijgen, in de bui- tengangen de strijd volgden voor ge weldige demonstratie-borden. Onder de aanwezigen bevonden zich de Amerikaanse ambassadeur de heer Walter Bedell en vertegenwoordi gers van de Nederlandse ambassade. Euwe en Keres speelden een van de scherpste varianten van de Spaan se partijOnze landgenoot behan delde de openingsfase schitterend maar ruilde te vroeg een loper, waar door hij Keres in de gelegenheid stel de een formidabele aanval o.p te zet ten. Het is meer dan voldoende be kend,, dat Keres' grote kracht in het aanvalsspel ligt. Hoe Euwe ook zodht naar ressources, Keres kwam steed* beter te staan. Hij offerde met de 19e zet' een loper en de witte koning kwam te staan onder het kruisvuur van alle zwarte stuücken. Het werd spoedig duidelijk, dat Euwe zwêar materieel verlies niet meer kon voorkomen, weshalve hij de strijd na de 25e zet staakte. De partij tussen Smyslov en Res- hevsky moge niet zo'n dramatisch verloop hebben gehad als die tussen Euwe en Kieres, het werd niettemin een fraaie partij, ook al een Spaanse, die wei favoriet is in dit tournooi. Door fijne manoeuvres verzekerde Smyslovzich een klein positioneel voordeel. Da wijze waarop Smyslov dit geringen voordeel wist om te zetten in pionwinst.was inderdaad een grootmeester waardig. Reshevslcy besloot zijn heil te zoeken in een to reneindspel. Toen de partij na 40 zet ten werd afgebroken was de positie aldus, dat de Ameriliaan hard zal moeten vechten, om een nederlaag te ontgaan. Loevenfish, de bekende Russische schaakmeester zei, dat zijn inziens Smyslov zijn beste partij van het tournooi had gespeeld. De kfgttbro- ken partij wordt heden voortgezet. De stand na de elfde ronde luidt: 1 Botwinni'k 6 punten uit 8, 2. Keres 5 punten uit 9, 3. Reshevsky 4 A punt plus 1 afgöbr. .partij uit 9; 4. Smys lov 4 punten plus een afgebr. partij uit 9; 5. Euwe 1 A punt uit 9. Euwe verliest van Keres, Smyslov-Reshevsky afgebroken- Zij Warden luide toegejuicht. De Technische leider van het tournooi, grootmeester Vidmar, en zijn assis tenten, alsmede de voorzitter van de vereniging tot het onderhouden van culturele betrekkingen met het bui tenband Kemenof en enige afgevaar digden van de'staatscommissie voor lichamelijke opvoeding kregen even eens plaats op het podium. De zitting werd, geopend door de voorzitter van het Moskouse organi satie comité Dmitri Portnikof. Daar na voerde de veteraan grootmeester Peter Romanofsky het woord. Hij verwelkomde de deelnemers in har telijke bewoordingen en wenste hen alle- mogelijk succes toe in dit tour nooi, dat een der belangrijkste ge beurtenissen in het schaakleven vormt. De heer G. W. J. Zittersteyn, voor zitter van de Kon. Ned. Schaakbond, beantwoordde deze sprekers. Hij zeide reeds veel gehoord te hebben van de gewei diig'e populariteit, welke het schaakspel zowel bij de mannen als bij de vrouwen van de Sovjet Unie gieniet. Pas in Moskou besefte men evenwel hoe diep het spel door gedrongen was in het dagelijks le ven van het Russische volk. De heer Kemenof sprak vervol gens de hoop uit, dat het tournooi bevordelijk zou zijn voor de uitbrei ding der ^culturele betrekkingen tus sen de volleen, waarna Vidmar de verzekering gaf, dat hij zijn uiterste best zou doen om zich met succes te kwijten van zijn verantwoordelij ke taaie. Tot slot hield dr. Max Euwe on der hartelijk applaus een toespraak in heb Russisch. Hij zeide verheugd te zijn enkele woorden in die taal te kunnen spreksn nu hij goede vadem den terug zag met wie hij oude be trekkingen onderhield, en dankte hen voor de buitengewoon hartelijke ontvangst, welke zij ook thans weer aan hem en zijn Nederlandse metge zellen bereid hadden; Daarna werd een aanvang ge maakt met de partijen uit de elfde ronde Smyslof—Reshevsky en Euwe Keres. De grote tournooi-zaal was tot de nok toe gevuld met een geest driftig publiek, terwijl vele andere schaakllefhebbers, die geen kaarten SCHERMEN F. MOSMAN NED. KAMPIOEN. Bij de gisteren te Rotterdam ge houden sabelkampioenschappen heeft de Amsterdammer F. Mosman het kampioenschap van Nederland be haald. De uitslag werd: 1. F. Mosman, kampioen van Nederland 1948; 2. A. C. Montfoort (Den Haag); 3. W. v. d. Berg (Rotterdam); 4. A. Hoevers (Den Haag). 5. J. Zoet (Den Haag); 6. P. Fraterman (Den Haag). 7. E. Kuypers (Den Haag); 8. G. Munnik (Rotterdam), welke acht schermers de hoofdklasse voor 1948 vormen. 9. H. ter Weer (Den-Haag); 10. J. van Uffen (Den Bosch); 11. D. Berkhuy- sen Sr. (Den Haag); 12. Chr. van Uden (Den Haag); 13. L. Luchmann (Den Haag); 14. .J. van Daalen (Den Bosch). De Zweedse degen-equipe, die in Londen en Parijs overwi mirten boekte op de Engelse en de Franse ploegen, moest bij de wedstrijd tegen de Belgische degen-equipe het onder- Spit delven. De Belgische, ploeg versloeg de Zweden met 17 tegen 7 overwinnin gen en 6249 touches. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Amsterdamse Schermvereniging zullen op 29 en 3.0 Mei internationale schermwedstrij- den gehouden worden. De hoofdscho tel van deze avonden vormt Zater dags de landen wedstrijd Nederland— België voor equipes op sabel, terwijl des Zondags individuele wedstrij den worden gehouden, voor de he ren op sabel en degen en voor de dames »op floret, welke wedstrijden ook open zijn voor buitenlanders. HOCKEY UITSLAGEN K.N.H.B. Heren. Kampioenschap: DKSGro ningen 20. Dames Exallobeker: LeidenBDH C 0—1, Gooi—HHYC 1—0. HET NEDERLANDS DAMES ELFTAL VOOR FRANKRIJK. Gistermiddag speelde het voorlo pig Nederlands dames-hockey-elftal in Amstelveen een proeftvedstrijd tegen een heren-junïorescombinatie, samengesteld uit spelers van Am sterdam en Bloemendaal. De dames wonnen de wedstrijd met 20. Na afloop werd bekend gemaakt, dat het Nederlandse dameselftal, dat op 18 April a.s. in Parijs tegen de Franse dames zal aantreden, ge- lyk zal zijn aan het elftal, dat enige weken geledén in Amstelveen de Belgische dames versloeg. KORFBAL UITSLAGEN K.N.K.B. Kampioensqfrap van Nederland: NaasWesterkwartier 310. Z.-H. Ie klasse: DeetosHet Zui- ren 48 (Zuiden kampioen). Ons Eib. HKV 4—3, AchillesVicus O. 2—6. 2e klasse B: OlympiaanOSCR 35 (OSCR promoveert). In de derde ronde won van den Berg yan Idema, terwijl Donner van Van Steenis verloor. Hiermede be haalde Van den Berg de eerste prijs en werd voor een jaar houder van de Noteboom-wisselbeker. In 1941 werd hij 2e, in 1942 vierde, in 1947 weder om tweede om dan nu deze herhaal de pogingen met succes bekroond te zien. Idema kwam gelijk uit met Donner, maar na loting kwam laatst genoemde op de tweede plaats. Van Steenis stelde aanvankelijk teleur, doch demonstreerde in de laatste partij ziji^ groot combinatietalent. De volledige uitslag werd: 1. C. B. van den Berg 2 p.; 2. J. H. Don ner 1 A p. na loting met 3. A. A. Ide- man VA p.; 4. ir. J. H. van Steenis 1 p. Wit: J. H. Donner; zwart:; ir. H. J. v. Steenis. 1, d4, d5; 2 c4, dc4x; 3. Da4f, Pd7; 4. Pf3, a6; 5. Dc4x, b5; 6. Dc2, Lb7; 7. e4, e6; 8. a4, b4; 9. Pbd2, c5; 10. b3, T98; 11. Dbl, Pg6; 12. Lb2, cd4x; 13. Pd5x, Lc5; 14. Ls2, Db6 (hier begint de heksenketel); 15. Pc4, Da7; 16. e5, Pc5x; 17. Pb5, Lf2xf; 18. Kfl, ab5x; 19. ab5x, Dc5; 20. Le5x, Lh5x, Lh4; 21. Pdbt, Kd7; 22. g3, De5x; 23. Pb7, Lg5; 24. Ddl, Pd5; 25. Lf3, la8; 26. Kg2, Kc7; 27. Ld5x, ed5x; 28. Pa5, De4f; 29. Kh3, The8; 30. Tclf, Lclx; 31. Dclxf, Dd7; 32. Dc6f, Ke7; 33. DC5f, Kf6; 34. Tfif, Kg5; 35. b6, Ta5x; 36. Da5x, Te6!; 37. Tg4, Th6f; 38. Th4, Th4xf; 39. gh4xf, Kf4ü en wit gaf op. Mat is niet te verhinderen. Groep 1:1. G. Bosscha 2 p.; J. G. T. Donk 2 p., verder 3. W. G. Dem- mendal VA p en 4. mr. J. H. Land- wehr A p. Hulde aan dg veteraan Bosscha. (De „oude leeuw" heeft weer eens gebruld, zullen ze op het L.S.G. zeggen!) Groep II: 1. R. H. van Dijk 3 p., 2. W. F. Schuss 1 p., verder mr. ir. J. Westra- 1 p. en A. J. Roteveel 1 p. Groep III: 1. M. Verburg 2 A p., 2. J. Raasveld 2 p., verder .3. G. Pels IA p. en G. P. Sluiter 0 p. Groep IV: 1. P. H. den Tonkelaar 2 p., 2. J. Koet 2 p., verder 2. J. Ver- hoeff 2 p. en 4. C. R. Waltmann 0 p. Groep V: 1. T. C. Braakman 2 A p., 2. J. de Kier VA p., verder 3. B. C. van Bockel lA p., 4. A. P. J. M. Geyer A p. Groep VI: 1. A. J. H. v. d. Meulen 2 A p., 2. F. W. J. Palmboom VA p., verder 3. M. Bloem 1^ p. en 4. K. F. de Haan A p. Groep VII. 1. „Bramah" 2 p., 2. F. v. d. Bosch 2 p., verder 3. P. Kuiper VA p. en 4. P. J. Preenen XA p. Groep VIII: 1. M. M. A. v. Raal- etn 1A p., 2. J. H. v. Oord 1A p., ver der 3. P. v. d. Bosch 1A p. en 4. A. Spek V/< p. Groep IX. 1. P. P. Ober pr, 2. E. M. v. Renswou 1A p., verder 3. J. Koster v. Goor VA p., 4. M. Giezen- kamp 1 p. Groep X: 1. P. Galjaard 2A p., 2. J. Padding 2 p., verder 3. H. J. Vis ser 1A P- en 4. A. Poot 0 p. Groep XI: 1. C. Camfferman 3 p», 2. P. Hulsher 1 p., verder 3. B. P. M. Lammeris 1 p., 4. F. M. Ribot 1 p. Groep XII. 1. W. P. Poppe 2A p.", 2. A'. J. Pleisier 2 p., verder 3. Ph. Schaaper 1A P-> 4. L. v. d. Meyden 0 p. Groep XIII. 1. Menno van Steenis 3 p.!, 2. G. Wirix 1A p., verder 3. C. J. A. v. d. Veen 1 p.; 4. J. Veenen- daal A p.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6