Volktuinver. „C bestaat >ns Genoegen" 20 jaar MAANDAG 12 APRIL 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het 20-jarig bestaan van de Volks tuinvereniging „Ons Genoegen", wel ke haar uitgebreid terreinencomplex heeft aan de Zijl, is Zaterdag onder grote belangstelling hei-dacht. Als gold het een zilveren jubileum heb-- ben zowel 's middags bij de. receptie in de onder een schiterende bloe menpracht schuilgaande Stadsge hoorzaal als 0 's avonds tijdens de feestavond zeer .velen de gelegen heid aangegrepen ohi .hun waarde ring en belangstelling uit 'te spre ken voor het werk der vereniging. Wel geteld 20 sprekers (voor ieder jaar één?) hebben in de middaguren gewezen op al de arbeid, wleke „Ons Genoegen" in het - belang van de vrije tijdsbesteding verricht, waarbij het aankweken van de liefde tot de natuur zeer zeker ste'eds op de eerste plaats heeft gestaan.' Na een inleidend woord van de voorzitter van de Ontspanningscommissie, de heer J. Sierat, waarin hij hulde bracht aan de oprichters van" „Ons Genoegen", opende de wethouder, van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, de rij van sprekers. Spreker merkte op, dat het gemeentebestuur bij de uitbreidingsplannen een open oog heeft voor de belangen van de volks tuinders, welke het zeer 'zeker niét zal verwaarlozen. Na hem voerden het woord de heren Galjaard, chef •van de af dj Plantsoenen, Joh. Jon ker, die .de vereniging indertijd als adviseur - heeft gediend, Visser van het Alg. Verbond yan volkstuinders, W. Zonneveld van de Leidse Bond van Volkstuinders en mede namens de V.T.V. „Ons Belang"-, rftevrouw Piket en de heren R. de Zwijger, Sie rat én B. Stuoten, resp. namens het damescomité, de inkoop- en ontspan ningscommissie en het mannenkoor, vier onderafdelingen van de jubile rende vereniging en voorts de he ren G. de Vrind namen? de -jubi leumcommissie, H. van- Weizen van de W.B.V. „De Eendracht", G. de Koning voor de speeltuinvereniging „Oosterkwartier''. Achtereenvolgens boden nu de afgevaardigden van"" tal van zusterverenigingen de gglukwen- "sen aan en wel de heren Boom van de V.T.V. „Het Noorden", .Gressie (Cronesteijn),^ Kanbier (Roomburg), Van Duuren (Leiderdorp Vooruit), Wakka (Nut en Genoegen) en Bak ker (Tuinlust). Tenslotte voerden nog het woord de heren J. Smit na-- mens de Leidse Tuiniers- en Bloe-' mistvereniging en Boogaards- voor de Amsterdamse Volkstuinders. Vele sprekers deden hun gelukwens met de aanbieding van een geschenk gepaard gaap, waardoor het jubile- BR'EFACTIE ITALIË Er zijn nog adressen verkrijg baar bij H. Geyer, Botermarkt 6 en vanavond na 6 uur bij ter Haar Middelstegracht 1. K.J.M.V.-APPèL IN LEIDEN. Het was geen wonder, dat de K.J. M.V -ers, die gisteren uit de distric ten Bollenstreek, Rijnland, Leiden en 's Gravenhage naar de Sleutelstad waren getrokken, reeds om 11 uur met zulke opgeruimde' gezichten door de oude kronkelstraatjes van onzë st.ad trokken. Ze hadden zo juist de H. Mis bijgewoond in de kapel van het St. Eiisabeth-Ziekenhuk', aalmoe zenier Brans had hun een blijde ge dachte meegegeven, de zon schéén vrolijk, de medegekomen verloofden en meisjes keken vrolijk, kortom hét beloofde een prachtige dag, een echt K.J.M.V.-feest te worden. "En dat werd het. ïn het St. Antoniusclubhuis werd eeTst koffie' ge'dronken, waarna de nationale voorzitter de eigenlijke bij eenkomst opende. Simon Klein begon direct met de toch ai uitstekende stemming nog wat te verbeteren door de joneens aan 't zingen te zetten. Als' een echte zaneleraar, leidde hij ons over 't netelige do-re-mi-va-sol-pad. Hierna volgde als hoogtepunt van de dag: een gloedvolle toesoraak door aalmoezenier Brans, getiteld: ..De Midd'enstand in de Branding" Wat kunnen wij, jonge middenstanders, doen in de strijd tësen het communis me? Te beginnen bii JVTarx en Feuer- bach, zette rector Brans de beginse len van 't communisme uiteen. De theorie over ,de eeuwige striid tussen de dingen, yraarbji het zwakkere ver nietigd móet worden, om het nieuwe, het goede te doen voortkomen, door Marx toegepast op de stiyjd tussen het Kapitalisme "en het Proletariaat. Wij, katholieken. er werp en de com-' munistische beginselen. Maar welke positieve krachten dragen wij in ons om tegen die verkeerde stroming te strijden? Wel. ons Katholiek geloof, onze persoonlijkheid, welke we juist als middenstanders persé willen en dus kunnen behouden en dan onze positie als middenstander. Wij staan tussen het grootbedrijf en de arbei dersklasse. Wij kunnen de strijd tus sen het kapitalisme en het proleta riaat nivelleren, tot rust brengen. Strijden we dus, niet alleen door als goede katholieken te leven, maar ook met de wapenqn, welke in onze eigen stand -liggen. Stellen we tegenover de wapenen en het front van de vijand ónze wapènen en óns 'front.' Jonge mannen hcudt je vaardig, tot de grote levensslag; wer.s je stand en streven waardig, wat er ook gebeuren maig.... Een luid applaus bewees wel hoe de rede van aalmoezenier Brans ingeslagen was. Voldaan werd de lunch gebruikt en om 2 uur begon „Le bonte mid dag", verzorgd door de toneelgroep van de afedelirig „St. Lilarius" uit Amsterdam. Een drietal één-acters werd op goede wijze vertolkt, 'afge wisseld met muziek, o.a. een voor treffelijke pianosolo. Met een woord -van dank aan alle medewerkenden sloot' de nationale -,1er deze zeer .geslaagde dag. rende bestuur o.m. verrast werd met een zilveren beker en enkele pla quettes, welke voor eventuele wed strijden zullen worden gereserveerd, enveloppen met inhoud, emaille naamborden, die zullen worden aan gebracht op de lanen van de volks tuin, terwijl de Leer de Zwijger na mens de Inkoopcommissie de ver lichting van het clubhuis adnbood. Het laat zich begrijpen, dat. de voorzitter van „Ons Genoegen", de heer J. Zaalberg, voor zoveel goede woorden én prachtige geschenken een uitvoerig dankwoord sprak, waarin hij tevens nog gelegenheid vond te wijzen op het werk der vereniging en haar onderafdelingen. In' aansluiting op deze receptie vend 's avonds, eveneens in de Stads gehoorzaal, een feestelijk samenzijn plaats, dat o.m. werd bijgewoond door wethouder Jongeleen. Nadat de heer Sierat de. avond had geopend, heeft de heer Hnnsbegk, voorzitter van het juibileumcomité, in een har telijk «speechje aan het bestuur een verenigingsvlag aangeboden waarvoor voorzitter Zaalberg met een enkel woord dankte. Hierna bracht de to neel- en amusementsvereeniging „De groen-witte vogels" van de^Amster- damse volkstuinders "een alleraardig ste revue „Het is alles we^r oké" voor het voetlicht, waarin zang. mu ziek, dans en vrolijke sketches elkan der in bonte volgorde afwisselden. Ook het mannenkoor van O.G. liet zich deze avond nog in enkele num mers horen." Na afloop volgde nog een gezellig samenzijn. Met groot genoegen kan „Ons genoegen" op deze lustrumviering terugzien. HUIS VLIJTTENTOON STELLING GEOPEND Onder grote belangstelling van ve le inzenders, juryleden, béstuurs- leden van K. en O. en de wethou der van onderwijs de heer J. C. van Schaik, heeft burgermeester F. H. v. Kinschot Zaterdagmiddag de huis- vljjt-tentoonstelling in de Lakenhal waarover wij reeds uitvoerig schre ven officieel geopend. Met een enkej woord schetste de burgemeester de bètekenis van de huisvlijt, als een vrije tijdsbesteding uit liefhebberij, waarvoor men geen kunstenaar behoeft te zijn, en prees het initiatief van K en O, waardoor de'huisvlijt-beoefenaars in de gele genheid gesteld worden hun produc ten niet alleen aan familieleden èn kennissen te tonen; maar ook ande ren te laten zien, wat er zoal bereikt kan worden. De voorzitter van K en O, de lieer de Wilde, sprak woorden van dank tot de burgemeester, voor de wel willendheid deze tentoonstelling te willen openen, tot het gemeentebe stuur voor het beschikbaar stellen van de zalen* tot de directie van de Lakenhal,-voor de grote medewer king, tot de jury, voor het toekenneh der prijzen en tenslotte tot de inzen ders, die het mogelijk gemaakt had den deze tentoonstelling te organise ren De directeur van de Lakenhal, dr. Pelinck, gaf tenslotte, als voor zitter van de Sectie Tentoonstelling gen een kort overzicht over de wijze, waarop de jury de prijzen had toe gekend, die misschien voor sommi gen een teleurstellingwas en voor anderen een niet gedachte meeval ler. Zo kon het b.v. gebéuren dat prachtige inzendingen toch geen prijs kregen, omdat ze niet voldeden aan een der qi^en: practische bruikbaar heid. Dil geldt o.a'. ook voor het prachtige poppenhuis, wat wij Vrij dag een der mooiste stukken noem den. Na dit officiële gedeelte, begaf het gezelschap zich naar de schilderijen zaal, waar de tentoonstelling bezich tigd werd. 9 De prijzen' en eervolle vermeldin gen zijn als volgt toegekend: Voor Dameshand werken: mevr. D. Maas-Schoonderbeek (borduur- en breiwerk) 1ste pr.; mej. W. Jellema (kantwefk) 2de pr. mevr C. J. N. Stijnmans breiwerk) 3de pr.; mej. J. J. Fagel (smokwerk) eerv. Verm. met lof, mej. M. M.' Hermans (wand lap) eerv. verm.» met lof. mej. M. T. Koper (frivolitéw.) eerv. "erm. met lof. mej. M. Brands (breiwerk) eerv. verm. mej: C. L. NiCölaas (ge borduurd kindermutsje) eerv. verm. mevr. E. v. d. Plas-Sc'iaEfer (wand- lap) eerv. verm. Voor Speelgoed Hans de Jong (markt plein) 1ste prijs. Bob van Dam (modei van boerderij) 2e pr. J v. Galen (poppenhuis) eerv verm met veel lof. C. P. Verkade (brandweer auto) eerv.' ver. Voor modellen: P. C. v. Vliet (zeil jacht) 1ste pr. C. P. H. Verkade (zeiljacht) 2de pr. L. Baars (molen) eerv, verm. C. Witte'bol (zeiljacht) eerv. verm. s W. v. d. Broek (vogelskelett.en) eerv. verm. Voor houtbewerking: P. J. Zwart (naaibox) lstepr. N.H. v. Buren (naaibox) eerv. verm. J. H. West broek (model wenteltrap) eerv. verm. Voor smeedwerk: A. den Hertog (schemerlamp) 1ste pr. J. Arnoldus (schemerlamp) 2de pr.- H. Stoute Jr. (blaker) eerv. verrp. H. Langezaal (lantaarn met hofje) eerv. verm. A. J. Jutte '(staande lamp) eerv. verrp. Voor schilderijen: J. van Leeuwen, lste pr. •Voor tekeningen en aquarellen: Thea de Jong (potloodtekeningen), lste pr., J. de Bruin (gekleurde tek.) eerv. verm.; H. Spek (Wilhelmus), eerv. verm. De school „Voorgeest" en het Leid se Volkshuis kregen een penning,de school voor B.L.O. te Leiden en de lagere school te Benthuizen een eerv. verm. Ook de Leidse Luchtvaartclub werd een penning toegekend. MGR. W. BOUTER. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nel- lore, zal Maandag a.s. voor enige da gen in Leiden vertoeven, voor fami liebezoek. Natuurlijk gaan in de v. d. Sande Bakhuyzenlaan de vlaggen uit! HET CONCERTGEBOUW ORKEST. Het Concertgebouw Orkest zal op Dinsdag 25 Mei a.s. onder leiding van Pierre Monteux een concèrt geven in de Stadsgehoorzaal alhier ten bate van de Stichting 1Ö40'45. Uitge voerd zal worden werken van von Weber (Eurianthe), Cl. Debussy (Prélude a l'après midi d'un faune), R. Strauss (Tyl Uilenspiegel) en H. Berlioz (Symphonic Fantastique). LEIDSE UNIVERSITEIT. 6 Geslaagd voor het doctoraal exa men Semietosche Taal- en Letter kunde: de heer Mr. H. M. Cohen He Doorn. TOONTJE HEEFT EEN PAARD GETEKEND. Zaterdagavond aal Toontje wel zijn laatste paard in de Leidséhe Schouw burg getekend hebben, want, zoals reeds werd medegedeeld, wordt het Residentietoneel aan het einde van het seizoen ontbonden. Er was voor deze zwanenzang behoorlijke be langstelling en de aanwezigen heb ben weer. volop medegeleefd met de narigheden die Toontje in de familie kring had veroorzaakt door 't tekenen van een paard. Tilly Périn—Bouw meester was bijzonder op dreef ails de dictorale moeder en de lachlust in de zaal werkte zelfs aanstekelijk op het" gezelschap. Het was een vrolijke afscheidsavond THEATER PLEZIER Gisteravond en ook vanavond zal dit het geval zijn werd in de Stadsgehoorzaal een cabaretprogi$am- ma „Zie ik je nog vanavond" op de planken gebracht door het Theater Plezier van Floris Mesliej. Deze op voering die uit 20 taferelen bestond, had enkele zwakke plekken, waar van „Landelijke idylle" het meest opviel, maar was over het algemeen het aanzien volkomen .waard. Toon Hermans was zo als aitijd dé gevierde man van de avond en voor al zijn bekende lied „De jeep van Jansen" werd'met enthousiasme be groet. Daarnaast wisten Scholten en v.; 't Zelfde, die hier in'Leiden geen' onbekenden zijn, met hun liedjes veel bijval te oogsten. Van de schtesjes vonden wij-/.Fait accompli" en „Voldongen feit" het meest geslaagd, terwijl éveneens „Het mechanische hart" een nieuw avontuur van de .beroemde radio-de tective Paul Vlaanderen een bij drage tot het succes vormde. Jan v. Ees, Toon Hermans, .Andrea Dom burg, Wiesje Bouwmeester en niet te vergeten Herbert Joeks gaven hierin de beste creaties. Het zou te ver voeren terwijl 't ook niet de bedoeling.is van" een ca baretprogramma indien wij. het gehele programma - bespraken, doch •het zou ongetwijfeld een tekortko ming zijn, indien wij geen melding maakten van „Ze zeggen, dat ik op Mariene Dietrich lijk", een liedje met een moraal gezongen door An drea van Domburg en de pianobege leiding van Peter Kellenbach. Een amusante avond, waarvoor de pu blieke belangstelling echter niet zo, groot was. BONKAARTEN AFHALEN. Dinsdag zijn aan de beurt de gé- zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 25801 t/m 30100. Meebrengen: stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaarten, res tant van de thans lopende brandstof- fenkaart, waaraan zich bon reserve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en control ekaart moeders (voor toeslagkaarteri). Het kantoor aan de Langebrug is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Córnelia d. van J- J. van Kesteren en W. J. Waaijér; Johanna Maria d. van H.'van Dijk en W. "Steenbergen; Joseph Clemens "Maria z. van A. J. N. J. Witteman en M. P. van Zaal; Anthonius Adrianus z. van A. Groenewegen en B. G. M- Peters; Elisabeth Hèrkjen d. van P. Mazurel en A. van den Berg; Alida Henriëtte d. van W. H. Haasbroek en M. Houwaart; Alphons z. van J. 'Eversten en C. T. T. M. de Groot; Cornelia d. van M. Schmidt en C. Terlouw; Sophia d. van F. van Duij- verabode en E. Schimel. Overledén: C. E. Kraan huisvr. van "E. M. Mager, 40 j.; E. M. Japikse huisvr. van J. C. Schalkwijk, 71 j. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. De schrik er in. De schrik zit er bij de caféhouder J. J. M. K. uit Alk maar stevig in; sinds hij op 4 Oct. te Lisse een motorrijder omver had gereden, durfde K. niet meer achter het sfjjur van zijn auto te komen, en de verdediger kon zelfs rustig be pleiten het rijbewijs een tijdje in te trekken, omdat verd. voorlopig toch zijn auto op stal zal laten. Hoe het ongeval is gekomen, was onver klaarbaar. Beslist geen invloed van drank? er waren geen bijzondere qm- standigheden, geen defect aan de auto, en toch was K. onyerwachts naar links gegaan op de Herenweg, met gemeld gevolg. De motorrijder, wiens been op drie plaatsen brak, lag zes weken in een ziekenhuis en is nog niet hersteld. De Officier wil de met alle factoren rekening hou den en eiste, ook omdat alle scha den wordt vergoéd, twee weken hechtenis. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, .Leiden voor Gommunie-Geschenken KATWIJK AAN DEN RIJN Toneel en Missie. In het Paro chiehuis werd Zaterdagavond door „De Gastspelers" uit Leiden een op voering gegeven van „De Gebroeders Pompernikkel", blijspel in drie be drijven. Deze uitvoering werd gege ven ten bate van het Mgr 'Buisfonds. De, voorzitter van 'De' Gastspelers" opende en deed hierbij uitkomen hoe noodzakelijk het is genoemd Fonds te steunen, tot hulp aan de Bornëo-Mis- sie van Mgr. Buis. Het spel liep vlot en een aandachtig gehoor gaf her haaldelijk door applaus te kennen dat men het spel waardeerde. 'Een verlo ting tijdens de pauze leverde een niet onbelangrijk batig saldo op. Jam mer dat de zaal maar matig bezet was. Verbetering. Nadat de tramrails in de baan Katwijk-RijnZee recht getrokken waren en andere correcties waren 'aangebracht is nu ook. bij. de halte Gemeentehuis een wachthuisje geplaatst dat beschutting bied bij re gen en wind hetgeen een zeer ge waardeerde verbetering voor' het rei zend publiek is. Egalisatie en bouwrijpmaken van terreinen. De bouwterreinen langs* de wassen.wëg worden opgehoogd en bouwrijp gemaakt met gronden van terreinen tussen Vreugdeweg en Katw. kanaal, die daar worden afge zand. Het ene wordt dus verhoogd, het andere verlaagd wat intussen een practische en voordelige wijze van bouwrijp maken zal zijn. Maar de tuinders zullen hun gronden moeten missen! Bloembollencultuur. In de verga dering van Bl.cult werd het voorstel Anna P&üowna inzake vrijwillige in krimp verworperi. Na bespreking werd besloten in de alg. vergadering te stemmen voor het behoud van de zetel der vergadering te Haarlem. Tót afgevaardigden naar de alg. vergade ring werden gekozen de heren B. Imthorn en C^ J. Boskamp. De reke ning van de penningmeestér, sluiten de met een batig saldo over 1947-werd onder dank goedgekeurd. ';v "NIEUWKOOP AUTOBUS TE WATER. Een autobus van de onderneming N.A.L. geraakten Vrijdagmiddag, doordat er uitgeweken moest worden, te ver in de wegkant, die daar op die' plaats zeer zacht is, met het gevolg, dat de bus in de Wetering terecht kwam. In de wagen bevonden zich pl.m, 30 passagiers, die in een paniek stemming trachten uit de bus te ko men. Diverse bewoners snelden* te hulp en hielpen de natte reizigers aan droge kleren. Behalve dat er drie per sonen flinke snij wonden opliepen, kwamen geen ernstige ongelukken voor. De gelukkige afloop is wel te danken aan het feit, dat de Wetering aldaar - betrekkelijk smal en niet diep is. N SASSENHEIM Het bloemencorso Voor het Zaterdag te houden Bloe mencorso bestaat grote belangstel ling, hetgeen niet te verwonderen is. De opzet is zeer groots, en de deel name buiten verwachting. Van de deelnemers uit onze gemeente, bui ten de bloembollenkwekers, noemen .we Sikkens Lakfabrieken, Vleeswa- renfabriek „Sasse'nheim" en Confec tiefabriek „Hygia". Verder zullen o.a. rnet grote wagens uitkomen de K.L.M., Holland-Amerikalijn, de N. Z.H. enz. De* stoet ,die ongeveer .tus sen 3 en 3.30 in onze gemeente arri veert, wórdt in Sassenheim-Noord, opgewacht- door „Crescendo" en het muziekcorps 4er Holland-Amerika lijn. en gaat tot de"Póstbrug, waar de bekroningen worden bekend gemaakt 'Via de Nieuwe Rijksweg gaat de stoet over de spoorbaan, waar de oude weg weer wordt gevolgd, zodat men de wagens tweemaal bewonde ren kan en de 2e maal van de be kroningen kan kennis némen. De Hoofdstraat wordt versierd, waarvoor slingers ter gezamenlijke lengte van 5 K.M. nodig zullen zijn. D#e zullen zo veel mogelijk aan de palen van de traim bevestigd woe den. Daar de politie' in de 3 gemeenten de taak van het regelen van het ver keer niet vaf kan, is versterking ge vraagd en komen 200 man van de Rijksverkeerspolitie met 3 Radio wa gens naar de streek. Terwijl één var deze wagens in Lisse gestatiohneerd wordt als centrale post waar alles geregeld wordt, zullen de anderen voor en achter de stoet rijden, opdat alles geregeld verloopt. Bij de Postbrug en^ Heemstede ko men vaste posten, die alle verkeer, dat niet op weg fiaar het corso of de bollenvelden is, onherroepelijk de nieuwe Rijksweg zullen doen volgen. Tijdens het corso wordt de tram- dienst op het traject Heemstede Postbrug stopgezet en vervangen, door bussen. We krijgen dus meteen een voorproefje van het busvervoer op een drukke dag. Als het weer medewerkt, zal het vqor de streek een .onvergetelijke dag worden. Op een druk bezoek wordt zeker gerekend. De Ned. Spoorwegen zul len op die Zaterdag ook de stoptrei nen laten rijden en van 12.55 uur af elk uur tot 17.55 van den Haag Leiden. OEGSTGEEST Benoeming. Door fle Minister van Sociale Zaken is per 1 April 1948 ingesteld een Commissie die tot taak heeft te koihen tot eeh wetenschap pelijk gefundeerde gemeentedocu- mentatie, welke kan worden gebruikt als grondslag bij het opstellen van concrete gemeenteklasse-indelingen, voor doeleinden welke verband hou den met de onkosteh van levenson derhoud en levensgewoonten zoals: loonvorming in het vrije bedrijf, noodvoorziening Ouden van Dagen/ consumentencrediet, overbruggings- en sociale bijstandregeling, regeling werkverruiming hoofdarbeiders, be zoldiging overheidspersoneel, alsme de, zonodig, tot het aangeven vari richtlijnen voor dergelijke genieente- klasse-indelingen. In deze commissie, welke staat onder het voorzitterschap van pi'of. dr. J. P. Kruijt te Utrecht, heeft o.m. zitting de wethouder dezer gemeente: dr. W. J. J. Dijsselbloem. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kun je nog gymmen, gym dan mee! Vrijdagavond gaf de R.K. Meisjes Gymn. Ver. haar jaarlijkse uitvoering voor belangstellenden, waaronder wij o.m. opmerkten bur germeester van Diepeningen van Lei derdorp, afgevaardigden van de Rijn landse Turnkring, oud kapelaan A. M. Vulsma. Voor een overvolle zaal sprak hap. Loerakker in zijn ope ningswoord over de band die er moet zijn tussen de ouderen en de jonge ren. De belangstelling en het mede leven van de ouderen voor de jon geren is van zo'n grote waarde. De vrije en, rhythmische oefeningen wer den keurig uitgevoerd en, waren de brug- zowel als de paard-oefeningen misschien een beetje te hoog gegre pen, dan hebben de aspiranten dit met het ringzwaaien wel weer' goed gemaakt. De kleine meisjes zorgden met aans en spel voor de vrolijke noot van de. avond. Pastoor Hermans besloêt, met een woord van dank .aan de heer De Jong voor de keurige lei ding, en een aansporing voor allen, om de 'sport in katholiek verband te steunen. LAATSTE BERICHTEN Standbeeld van Rooseveld té Londen onthuld Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft hedenmorgen te Londen op het Gros- venor Square in hët West-End, in te genwoordigheid van de Britse ko ninklijke familie en een grote menig te, het bronzen standbeeld van wij len president F. D. Roosevelt ont huld, dat het eerbetoon van' Groot- Brit.tannië aan deze staatsman tot. uitdrukking brengt. Koning George leidde mevrouw Roosevelt naar het te onthullen standbeeld. Terwijl het doek werd werd weggetrokken werd het Ame rikaanse volkslièd gespeeld. Koning George hield eén toe spraak, aarin hij zeide dat dit stand beeld het volk van Groot-Brittannië zou blijven herinneren aan het be lang en de waarde van de kameraad schap in oorlogstijd van het Britse en het Amerikaanse volk de idealen van vrede en vrijheid te zullen blij ven delen, waarnaar president Roo sevelt heeft gestreefd. Lewis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur, noemde eveneens het standbeeld een teken van de Brits-' Amerikaanse samenwerking, welke tot stand was gebracht door de twee grote oorlogsleiders Churchill en Roosevelt. Winston Churchill woonde, met de leden van de huidige regering, de plechtigheid bij. RIA SMETSERS DE 50.000e BEZOEKSTER VA-I „SCHOOL- STAD". Hedenochtend te 10.15 uur heeft de tentoonstelling „Scho'olstad" haar 50.000ste gast geboekt. Het was een schoolmeisje uit Oosterwijk (Bra bant), Ria Smetsers, die verblijd werd met een door leerlingen van de huis houdschool te Den Haag gemaakte taart Tevens kreeg :.ij een boek, dat haar na een toespiaak door mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van hét R.K. Centraal-Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, werd overhandigd. STUDENTEN FORMEREN MILITAIRE CORPSEN Bij haar voornemen om de konink lijke landmacht uit- te breiden met een nationale reserve heeft de rege ring in dit verband een beroep ge daan op de Nederlandse stpdénten.. Mede dank zij de voortvarendheid, waarmede de Nederlandse studenten wereld de voorbereidende werkzaam heden terhand heeft genomen, zal men binnenkort de formering van de studentencorpsen tegemoet kunnen zien. Iedere Nederlandse universiteit of hogeschool zal binnen het geheel der nationale reserve met een eigen militair getraind corps vertegen woordigd zijn. Het commando van de te formeren corpsen is in handen ge legd van ervaren officieren. De stu denten-vrijwilligers zullen geduren de hun dienstverrichtingen 'geheel1 aan de militaire wetten zijn onder worpen. 100 JAAR ST. VINCENTIUS- VEREN1NGING MAASTRICHT. In Maastricht heeft de St. Vincen- tius-vereniging baar 100-jarig bestaan gevierd o.a. de gouverneur van Lim burg en de Bisschop van Roermond hebben deelgenomen. Ook de presi dent van de Hoofdraad der St. Vin cent iu«-verenigingen in Nederland, mr. H. G. J. Morshuis te Den Haag waren aanwezig. In een feestverga- dering Zondagmiddag hebben de Bis- schóp en mr. Morshuis, alsmede de heer A. C. J. Conijn uit Hilversum ge sproken over de betekenis van het Apostolaat van het Liefdewerk der Vincentianen, waarbij vooral de ver nieuwing in de wijze waarop dit Lief dewerk uitgeoefend wordt belicht werd. WEERSVERWACHTING g O O Aanvankelijk heldere nacht o o met plaatselijk lichte nachtvorst g en hier en daar nevel of mist. g g-N.orgen overdag enkele over- g drijvende wolkenbanken, doch g o over het algemeen zonnig en g o droog weer. Zwakke tot matige g o'.t/ind tussen Oost en Noord. On- o o geveer dezelfde temperatuur als o vandaag. o o o ooooooooooooootfooooooonooooooooooo ARBEIDER SCHIET IN LIEFDES DRAMA MEISJE NEER. Met vier schoten uit een zwaar ka liber revolver maakte de 25-jarige arbeider F. W. P. Zondagavond een eind aan* het leven van de 21-jarige Itemkolina W., waardoor tevens zijn omgang met h'et meisje eindigde in een liefdesdrama. T. W. P., een ge scheiden man, had nog voor kort omgang met mej. W. Zij was niet langer Van hem gediend, daar er herhaaldelijk heftige ruzie tussen hen voorkwam, waarbij P. bijzonder ruw optrad. Reeds in begin Maart heeft hij, naar 'nu eerst gebleken is, het meisje met een mes in het schoudertdad gestoken. Kort daarna liep zij een blauw oog en blauwe plekken aan de hals op, en zijn hardhandig© manie ren niet langer duldend, maakte zij een einde aan de verhouding. Gisteravond wachtte P. haar op, toeh zij met een kennis uit de bios coop kwam. Hij loste uit een zwaar kaliber revolver 4 schoten, waarna zij, getroffen in schouder en rech terbeen, ineenzakte. In het zieken huis overleed zij kort daarna. De da der kon in de verwarring na de aanslap ontsnappen. Enige uren later werd hij echter in verregaande staat van dronkenschap in een Zwols café gearresteerd. LIEFHEBBER VAN KAAS SLAAT ZIJN SLAG. In de nacht van 9 op 10 April werd uit een grossierderij in bóter en kaas aan de Singel te Amsterdam, waar schijnlijk door insluiting; ont vreemd: 36.650 rantsoenbonnen kaas, 3240 rantsoenbonnen boter, 5800 rantsoenbonnen margarine en op- plakvellen met coupures voor 49.490 rantsoenen kaas, 9860 rantsoenen bo ter en 30 rantsoenen'margarine. Bo vendien werden30 guldens mee genomen. De dader is onbekend. DODELIJK VUURWERK. Te Middellaar in Limburg wilde de heer N. een fosfor-granaat demonte ren om zijn kinderen een aardig vuurwerk te laten zien. Op een ge geven moment begon hét projeciel te sissen waarop de heer N. de gra naat wegwierp, met het gevolg, dat deze ontplofte. Het 8-jarig zoontje werd gedood en een 6-jarig dochter tje zwaar gewond. POSITIE NED. PASSAGIERS. EN VRACHTSCHEPEN. Alwaki, 12 April van Buenos Aires naar Rotterdam; Amsteldijk, 11 April 300 mijl oost Bermuda; Arnedijk, 10 April van New Orleans naar Londen; Boschfontein, 11 April van Amster dam te Antwerpen; Celebes, 11 April van Batavia^ naar Belawan; Congo- stroom, 11 April van Point Noire naar Matadi. Groote Beer, 11 April te Suez. Johan van Oldenbarnevelt, 10 April van Belawan; Kedoe, 12 April te Sin- gapore; Keilehaven, pass. 11 April Kaap St. Vincent; Kelbergen, 10 April van Melilla naar IJmuiden; Kertosono, 10 April van Port Said; Kota Baroe, T2 April té Port Said; Kota Inten, pass. 10 April Land's End; Loosdrecht, 12 April te Suez; Maas- kerk, 11 April van Monrovia te Port Bouet. Modjokerto, 10 April van Pro- bolingo naar Soerabaya. Molenfierk, 11 April van Port Said; Sibajak, 10 April van Port Said; Streefkerk, 10 rana Rivierti4RtijauB.D:rg.M!ce.8pdw April-te Suez; Tamo, 10 April op Pa rana rivier; Tibia, .11 April 200 mijl west Land' End; Utrecht, 10 April .van Buenos Aires naar Paranagua; Westerdam, 12 April van New York te Rotterdam; >Villem Ruys, pass. 11 April 21 uur Gibraltar. Bloemfontein, 10 April van Tene- riffer. Grootebeer, pass. 12 April the Brothers in Rode Zee. Karaton, pass., 12 April Finisterre. Salatiga, 12 April van Suez. Talisse, 12 April te Port Said. Walivsvaarder „Willem Ba- rendsz" 12 April te Kaapstad. SPORT HOCKEY PROMOTIE WEDSTRIJD: Siseo 1—H.D.S. 3. 50. In een slordig en rommelig gespeelde wed strijd wist Siseo een 50 overwin ning te behalen. Het elftal speelde met 3 invalsters waSrdoor vooral de achterhoede zeer verzwakt was en bovendien moest direct na het begin de rechtshalf wegens een blessure uit vallen. Vooral voor de rust was het spel kort en werden er veel kansen verknoeid. De midvoor wist 2 maal te doelpunten, waarna de rechtsbin nen ér nog een bijvoegde, zodat de ï-ust met een 30 voorsprong inging. Na de fust werden de slagen langer en werd er voornamelijk voor het H.D.S.-doel gestreden, doch Siseo wist dit overwicht niet in doelpunten om te zetten. Een handig schot van de linksbinnen, tenslotte verhoogde* de stand tot 40, waarna vlak voor het einde de linksbuiten nog een vijfde doelpunt voor haar rekening nam. VOETBAD Docos. - Docos 2 w.on Voor de L. V.B.-beker-eompetitie met 2—.1 van Stompwijkse Boys 1; Doc'os-comb.—- Lugdunum 7 14; UDO 2Docos-- comb. 11. De junioren worden er op attent gemaakt, dat ér Donderdag a.s. een junioren- %en aspirantenavond plaat? heeft om 7.30 uur in de zaal Maria Gijzensteeg. Allen zijn present!

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3