Eerste plechtige H.Mis van pater Felicianus Kallenberg O.F.M. Eerste Plechtige H. Mis De positie der katholieke kerk in Tsjechoslowakije DINSDAG 30 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Op de dag, dat onze Moeder de H. Kerk in stralende luister de Verrij zenis des Heren vierde en het „Resurrexi" 'als een juichkreet door het kerkgebouw schalde, dat, resonerend in de gewelven, weerkaatst werd en aanzwol tot een machtige jubeltoon: „Ik ben verrezen", op die dag viel de Hartebrugparochie de eer te beurt weer een priesterzoon in haar mid den te hebben, om zijn eerste plechtige H. Mis op te'dragen en in de In troïtus te bidden: „Posuisti super me manum tuam, alleluia Gij hebt Uw hand op mij gelegd, alleluia." Op deze heerlijke Paasmorgen, toen de Hartebrugskei'k Kaar gouden kruis, het teken van triomph, verhief naar een stralend blauwe hemel en gouden zonnestralen deze tempel in heerlijke luister zetten, werd de lucht vervuld van jubelend" klokge lui, dat uitgalmde pver de stille stad en welks klanken neerdaalden tot in alle straten en straatjes, om de gelo vigen op te roepen naar de luister rijke plechtigheid, welke zich in dit Godshuis ging voltrekken. Velen ga ven gehoor aan deze galmende op roep en trokken op naarhet bede huis, om onder het 'alziend oog bin nen te treden en op te zien naar het in pralende luister tronende hoogal taar,-dat door een kunstzinnige hand versierd was met witte bloemen. Niet overdadig, niet in enorme hoeveel heden, want het rijk vergulde altaar Jxeeft niet veel versiering van node om feestelijk te zijn. Daarom slechts rustige toefen, die de lijnen van het geheel bewaarden en accentueerden. Onder aan de groen-marme'ren ko lonnade witte hortensia's en. rond het altaar blanke seringen met een en kele rose tulp, schiepen met het war me kaarslicht en de kleurige zonne stralen, die door de bonte vensters naar binnen vielen, de sfeer van een hoogtijdag. Naar. dit feestelijk koor richtte de jonge neomist, pater Felicianus Kal lenberg, o.f.m., voorafgegaan door een stoet van 'bruidjes en assisteren de geestelijken, zijn schreden, om voor de eerste maal te bidden -„In- troibo ad altare Dei Ik zal opgaan tot Gods altaar". Pater Kallenberg werd geassisteerd door pater. Vèrmeulen als diaken en pater Hogenelst als subdiaken, ter wijl pater Plaschaart, o.f.m.. als pres- hyter-assistens en kap. Spruyt als ceremoniarius fungeerden. Pastoor R. Smitz had 'op het priesterkoor plaats genomen. Het zangkoor voerde, onder leiding van de heer A. van der Spek en aan het orgel de heer S. Theelen, de drie stemmige mis „Sancta Trinitatis" van Hubert Cuypers uit. onrein is en offeren al de dagen van uw leven. „Sacerdos alter Christus est De priester is een andere Christus", Ge zult leren het woord, dat glanzend licht is, de gelovigen brertgen tot de eeuwige waarheid en troostën en helpen in de biechtstoel. Maar hoger ep heiliger nog is uw kracht aan het altaar, als u de God mens Christus geboren doet worden. Staan we niet stom en sprakeloos, die wondere kracht? O. priester, gij zijt groot en hoog verheven bo ven al het geschapene, boven de en gelen en boven de invloed van "de tija, die zijn vernielende kracht niet •kan uitoefenen op het merkteken, dat gij in u draagt. Groot zijt gij, maar alleen groot in God. Vergeld daarom, zoveel ge kunt, de goede God, wat Hij u heden geschonken heeft. Wees een andere Christus, aan het altaar, op de kansel, in de biecht stoel em onder uw volk, in reinheid en waarheid, liefhebbend en barm hartig. Ook uw vader en andere familie leden, delen in de vreugde en ónze gelukwens gaat ook uit maar de hele parochie, die wederom een zoon ziet opgenomen in de pries- terstaat. En nu, priester des Heren, rijs op en bestijg in de volle.glorie van uw priesterschap het altaar, .om liet hér- lig Offer te voltrekken. „Memento mei", klinkt de stem van ons allen. Bid voor ons en voor het zieleleven van de parochianen. Uw voorspraak, hiér en in het hiernamaals, zij ons allen te zegen". In ontroerende wijding werd de plechtigheid voortgezet en terwijl het „Hosanna in excelsis" nog nagalmde, voltrok zich het heilige wonder, als de priester herhaalt wat Christus bij Toespraak van pastoor Smitz. Na het évangelie besteeg pastoor Smitz de kansel. „Ik weet welke heerlijke gevoelens u bezielen, aldus de gewijde spreker, nu u omringd door uw parochianen, uiy eerste H. Mis opdraagt, als een bekroning van uw uitverkiezing. Op de goddelijke dag van uw priesterwijding, toen de bisschop de h\and oplegde, hebt ge ge voeld hoe de H. Geest over u neder daalde en ge begreept, dat ge toon verheven werd tot offeraar. De over heerlijke morgenstond van de dag van glorie, de grootste aller dagen, die geen avondstond meer kent, heeft u priester zien worden. Ge zult leraren, oordelen wat recht en onrecht is. beslissen wat rein cn laatste avondmaal, het brood brekend gezegd heeft „IIoc est enim corpus meüm want dit is mijn lichaam". Even later reikte de jonge priester de H. Communie uit aan zijn vader en 'familieleden, terwijl het koor het „Jesu Dulcis" van Kothe zong, waarna het „Ite Missa est" klonk en het H. Misoffer ten einde was. Onder de tonen van het „Jubilate" van Aiblinger, verliet de priester het altaar en de gelovigen de kerk, die wederom een priesterzoon zijn eerste Heilige Mis binnen'haar muren had zien opdragen. y LEIDSE HOOGLERAREN NAAR GENT De Leidse hoogleraren prof. dr S. E. de Jongh en prof. dr P. J. Gail- lard zijn uitgenodigd gedurende het cursusjaar -19481949 de buiten landse Franquis-leerstoel aan de Gentse Universiteit te bezetten. De Franquis-leerstoelen zijn ge noemd naar de insteller die de fi nanciële middelen beschikbaar stel de en worden afwisselend ieder jaar bij één der Belgische universiteiten gevestigd. Komend cursusjaar is de beurt aan Gent. Het is gebruikelijk, dat vöor de bezetting van deze leer stoelen telkenmale drie Belgische en één buitenlands hoogleraar, worden uitgenodigd. Aan de thans uitgenodigde Leidse hoogleraren is de suggestie aan de hand gedaan gedurende hun werk zaamheden de inrichting te bevorde ren van een Gents laboratorium voor de weefselkweek ten dienste van de endocrinologie. De Leidse hoogleraren zullen deze hen en Belgische leerstoel bezetten met be houd van hun werkzaamheid aan de Leidse Universiteit. De Cobra Pasen is echt zo de dag om met no. 1 van jaargang no. J te beginnen en aldus deed de „Co bra". De Co'bra vervelde en kx-oop in een nieuwe huid het werd van troepblad groepsblad maar be hield (voorlopig) zijn oude naam en (gélukkig!) zijn oude streken. Het is de bedoeling, dat de kleine Cobra uitgroeit tot een periodiek voor de hele mannelijke jeugd van de St. Petrus-parochie. Met listigheid, slan gen eigen, zal dit doel worden bq- slopen en hardnekkig worden om helsd. WARMOND DE „REQUIEM" VAN BRAHMS. Het Caecilia-Koor heeft onder lei ding van de dir. E. van Niekerk het "Requiem van Brahms voor enige tijd terug in studie genomen, en is nu zo ver gevorderd, dat op 3 Mei a.s. in de Luth. kerk dit prachtige koor werk, dat Brahms voor zijn overleden^ moeder gecomponeerd heeft, kan wor den uitgevoerd. Nimmer werd in de muziek schoner hulde gebracht aan de nagedachtenis van een dierbare afgestorvene. Brahms koos voor zijn compositie niet de gebruikelijke, latijnse tekst, maar deed een keuze uit. de rijke séhat, die de Bijbel hem bood. Het concert, dat gegeven zal wor den ter nagedachtenis van hen die vielen 19401945, zal tevens bestaan uit orgelbespeling en z^ng. Verzuimt niet deze kunstzinnige avond te gaan beluisteren, aangezien Brahms' Requiem slechts zelden wordt uitgevoerd. Nadere inlichtingen hieromtrent verlenen binnenkort de raambiljet1 ten! HET K. EN O.-BLAD. Het K. en O. maandblad is met April in een nieuw gewaad vei-- schenen. Het bestaat thans uit illu stratie-papier, wat voor een maand blad, dat graag een foto opneemt, z'n voordelen heeft boven couran tenpapier. Ook laat de manier van cfrukken een ander formaat toe dan de rotatie-pei*s verooi'loofde, die 'beter geschikt is voor dagbladen. Het K. en O.-blad in zijn verjongde lente-vorm ziet er keurig uit en be vat weer, zoals steeds, de gegevens, welke de inschrijvers van K. en .0- nodig hebben, om te weten wat er in de maand.April.tq doen is. St. Leonardus Parochie H. Fa milie afd. Dames. A.s. Woensdag 8 uur 's avonds congregatie. Grote'op komst gewenst. - Het' Bestuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Josephus Petrus Maria z. v. J. van Kempen en H. J. de Haas Dick z. v. I de Graaf en D. de Wolf. Gehuwd: A. Plezier jm. en W. J. Brosius jd.; W. P. Slierings jm. en A. M. van Meijgaarden jd.. S/G. M. van Beyeren Bergen, en Henegquwen jm. en J. van der Post jd.: T. van der Blom jm. en S. M.-Arnoldus jd.: I. van Loef jm. én C. de Vos jd.: J. J. Mul- 'er jm. en S. Heijmane jd.: H. Rijs- hm jm. en W. van Duurqn jd.; A. ^dvliet wednr. en J. Hensen wed.; "as jm. en S. van der Blom jd. Bij schitterend lenteweer1, werd 'de weleerw. pater Ireneus van Tongeren Eerste Paasdag door Warmonds in gezetenen aan het Tolhek afgehaald, waarbij wethouder J. de Greef de neomist gelukwenste namens de bur gemeester, die wegens uitstedigheid verhinderd was, en namens het ge meentebestuur. Hierna zette de stoet, die voorafge gaan werd door de traditionele rui ters, de verkenners, leden van de Kath. Actie, afdelingen van -diverse verenigingen en de Harmonie „St. Matthias"-, zich in beweging om een rondrit te maken door het dorp, waar van vele huizen de Nedex-landse drie kleur en de pauselijke wimpel vrolijk in de wind wapperden en het een feestelijk aanzien gaven. De stoet ging langs huize „St. Liduina", waar de Zusters op het bordes stonden op gesteld, naar de Kath. school, waar aan de neomist door dé jeugd, onder leiding van het onderwijzend perso neel, een zanghulde werd gebracht, waarbij hem een fraaie bloemen mand werd aangeboden. Een der leer lingen, Trees Heemskerk declameer de het gedicht „De Priester." Na deze hulde, dankte de neomist de onder wij zei's en de kindex-en in een hartelijk speechje voor deze mooie attentie, waai-in hij beloofde hen in zijn eerste Plechtige H. Mis van morgen te zullen gedenken. Aan het einde van deze rondrit, werd de neomist met zijn familie door een haag van bruidjes, die in het middenpad van de kerk stonden op gesteld en die bloemen in liun han den hadden, door de geestelijkheid van de parochie naar het priesterkoor geleid, dat smaakvol versierd Door de parochianen werd hem een welkomstlied toegezongen. .Hier na nam de pastoor het woord, die de wijdeling een welkomstwoord in de kerk toesprak. Deze kerk, aldus spre ker, moest de jonggewijde wel bijzon der dierbaar zijn, daar hij hierin werd gedoopt, de eerste H. Communie had gedaan, en, in stille uren daarin door gebracht, de roepstem van God had mogen horen, aan welke roepstem hij gehoor had gbgeven. Weliswaar heeft het volgen van deze roepstem u, wat betreft uw gezondheid, moeite ge kost, maar met Gods hulp hebt u het toch kunnen volbrengen. In mijn* gelukwensen wil ik ook uw oudets betrekken, die voor li zo vele offers hebben moeten brengen, Ja, ik betrek hierin ook alle paro chianen, die. door cleze ontvangst hier, getoond hebben met u mee te leven en zich verheugen over uw hoge uitverkiezing. Spr. vroeg bij het- einde van zijn welkomstwoord aan de jonge priester de zegen te willen geven aan zijn familie en aan de pa rochianen. aan welk verzoek de fees teling voldeed. Hierna volgde een kort Lof, waarbij als diaken dt kape laan de Greef en pater van Rijn. ah subdiaken fungeerde, terwijl de pas toor en pater Versluys in het pi'iester- koor hadden plaatsgenomen. Op tweede Paasdag de Eerste Plechtige H. Mis. Geassisteerd door de pastoor als presbyter assistens, i-ector Laurier uit Pieppe, Frankrijk, een neef van de neomist als diaken, kapelaan Beugelsdijk als sub-diaken en de qerw. heer Hekker als ceremo niarius droeg pater van Ton^gren de H. Mis op, terwijl in het priesterkoor behalve "de familieleden, kapelaan de Greef en de paters Versluys en van Rijn hadden plaats genomen. Het parochiaal zangkoor, o.l.v. zijn dirigent, de heer de Hey, voerde de Innocentium-mis van J. v. Nieland, voor gemengd koor uit, waarbij dient- te worden opgemerkt, dat niet alle pogen schoon is. De feestpredikatie werd gehouden door pater van Rijn, die als titel gekozen had: „Zoals de Vader Mij gezonden heeft, zo zend Ik u." Spr. herdacht in het begin van zijn rede het leven, het sterven en de glorievolle verrijzenis van Chrisus. Hij zag de verrijzenis van Christus als een vredeskus van God de Vader op het vooi'hoofd van het zondige mens dom, omdat Christus door zijn dood alle schuld van de mensheid "volko men heeft gedelgd. Christus heeft in zijn gi'ote liefde voor de mensen zijn priesterschap overgedragen, om door de priesters bemiddelaars te hebb'en tussen God en de mens. Daarom is de priester een „alter Christus", een andere Christus. Door hem worden wij gedoopt, door hem worden wij van onze zonden ontslagen en door zijn handen, mogen wij Christus in de H. Eucharistie ontvangen. Voorts feliciteerde spr. de ouders van. de neomist en zijn familieleden, alsmede de pastoor van de parochie en de parochianen, omdat een van hen uitverkoren was tot de verheven staat van het priesterschap. Hij vroeg de pax-ochianen, uit naam van de .neomist en van all<_ pries ters, veel gebeden voor hem te wil len storten, opdat de priesters 'in deze moeilijke tijden, lichtende voor beelden mogen'zijn en blijven. Onder de H. Communie zong het zangkoor „O Salutaris Hostia" van van Kornmüller, terwijl na de H. Mis het ,Haec Dies" van Wierts werd uit gevoerd.- Om pl.rp. 1 uur bracht de afd.. zang van „St. Matthias" de neomist, v. haar directeur Martijn, een zang- hulde., Uitgevoerd werd de Priester cantate van Pater Haagh, Hierna sprak de voorzitter van .„St. Mat thias" de heer_ Th. R. de Vroomen enige felicitatiewoorden namens de muziek-, zang- en toneelvereniging „St. Matthias", waarbij spr. de hoop uitsprak, dat'God de neomist zou ze genen in zijn priesterloopbaan, tot eer van de parochie en tot meerdere glo rie van God. 's Middags van 2.304 uur had ex- een receptie plaats in het ouderlijk huis van de jonggewijde, welke gele genheid tot feliciteren door velen werd eebruikt, Om 7 uur werd een plechtig Lof gecelebreerd, met pater van Rijn als dialcen en pater 'Versluys als sub diaken. Onder dit Lof beklom de neomist de preekstoel en dankte in hartelijke bewoordingen, allen, die hadden bijgedx-agen om dit feest zo luisterrijk te doen slagen. Doch niet alleen voor de stoffelijke blijken van medeleven, doch zeer in het bijzonder wilde hij de parochianen danken voor hUn geestelijke belangstelling getoond door hun gebeden in de pe riode, voorafgegaan aan zijn H.H Wijdingen en tijdens zijn eerste' plechtige H. Mis. Hij verzocht de ge lovigen niet te willen vex-sagen in hurt gbbec}, want gebeden zal hij zo dringend nodig hebben. Hij bracht ook dank aan de pastoor voor de gloedvolle woorden door deze gespró ken bij zijn intrede in de kerk gis- tex-enavond. Een woord van dank bracht hij aan pater van Rijn voor zijn mooie feestrede. Hij beloofde aan allen volgende week Zondag een H. Mis te zullen opdragen voor hun JUBILEUM-UITVOERING „PULCHRI STUDIO". Czaar cn Timmerman Pulchri in 't zilver! Onze beste wensen voor 't welvaren der vereni ging Men heeft-dikwijls van Pulchri ge zegd: Altijd komen ze met een zelfde soort spel voor de dag Maar nu heeft zilver Pulchri haar beste beentje voorgezet om met de nieuw ingestu deerde Opera Czaar en Timmerman van Gustav Albert Lortzing' voor 't voetlicht te komen. Daar heeft heel wat werk in gezeten voor de dirigent Willy Verburg. De belangstelling was groot. Lort- zing's muziek is melodieus en meer malen aan de romantische kant, is wat ouderwets en herhaalt zich nogal eens. Er zijn een paar heel mooie aria's in en het sextet voor mannenstemmen is tei-echt beroemd. Lortzing, Duits componist uit de 19e eeuw, schreef tekst en muziek beide. Mogelijk staan aijn andere opera's Hoger, maar deze voldoet toch ook heel goed. Jamnjer, dat de opvoering niet in de Schouwburg gebeurde, 't Orkest podium van de Gehoorzaa] is feitelijk te klein. De tekst is humoristisch en wordt wat veel hex-haald. De opvoering is door Willy Ver- burg uitstekend voorbereid en 't sla gen hier aan evenredig. De ogen van koor en solisten werden goed op de kapelmeester gehouden en hij hield er flink de wind .onder. Er wonen daar in Zaandam blijk baar heel goede en voldpende stem men, de burgerbevolking weet koor te zingè'n. Het orkest „Musica" heeft met veel toewijding zuiver en schaafd, een enkele keer te sterk, ge- secundeerd. De orkestinleidingen wer den goed gespeeld. De Czaar zelf dé heer Rijthoven zong flink en krachtig en had, toen hij zich als Czaar ontpopte een goed begrip zich vox-stelijk te houden. De zelfbewuste en met zich zelf heel te vreden bux-gervader, de heer van Ég- mond, is egn goed zanger met een vo-' lumineus baritongeluid en is een goed acteur. ..Ik ben wijs en schrander. Men fopt mij niet zo licHt is zijn lijfspreuk. Van nichtje Marie (me vrouw Versteegh) valt de welluiden de sopraanstem en de bescheiden ac tie te waarderen. Toch weet zij de jonge Rus, Peter Iwanow, gezongen door de heer Schamper, naar haar handje te zetten. De kleinere rollen van de diverse; gezandten werden doo rde heren Straathof, Campfens en Buys met succes voorgedragen evenals de klejne rol van de rederes Wed. Browe door mevrouw Snelder waard. Het sextet slaagde best. Het mannenkoor, waarbijzich eerst la ter het vrouwenkoor voegde, zon slagvaardig maar kan aan bescha ving nog toenemen. Aan de regie was door de heer Snelderwaard goede zorg besteed. De scheepstimmerwerf deed 't buiten gewoon goed. De oud-Zaanse costu mering en coiffure waren keurig ver zorgd doör de firma Gerritse. Behoudens een enkel vlekje was 't een geslaagde uitvoering. De dames solisten kregen veel bloemen, de di rigent werd gelauwerd, wat de feest vreugde verhoogde. Ook de. ballet- dans, uitgevoerd in het laatste bedrijf, had veel succes. Er was veel applaus en open doekjes. A. I. De Wethouder van Onderwijs de heer J. C.* van Schaik, is verhin derd Woensdag 31 Maart spreekuur te houden. x De Wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, is verhin derd Woensdag 31 Maart spreekuur te houden. uit Zwitserland: Het is niet eenvoudig op dit ogenblik een volko men klaar beeld van de huidige toestand in Tsjechoslowakije te geven en zekere voorspellingen te doen aangaande de toekomst. Dit is ech ter boven iedere twijfel verheven: Tsjechoslowakije heeft opgehouden een wezenlijke democratie te zijn: van een vrijheid van pers en tfan meningsvrijheid is geen sprake meex-. Tot aan de Februari-omwente- ling was dit nog steeds het geval ondanks de verbindingen, die Tsje choslowakije op het gebied der buitenlandse politiek had met de Sov jet-unie. Thans echter "is het land tot een op zuiver communistische wijze geleide staat geworden, die economisch geheel en al is inge schakeld bij het Oostelijk bjok. HAAGSCHE SCHOUW Heropening, Onder gi'ote be langstelling vond Zaterdagmiddag de heropening plaats van het geheel ge restaureerde café-restaurant „Het Haagse chouw". Vele leveranciers, waarónder vertegenwoordigers van de Z.H.B. en de Amstel-Bierbrouwe- rijen, zakenrelaties, kennissen en vrienden van de nieuwe eigenaar, de heer J. v- d. Assem, kwamen getuigen van hun belangstelling voor de met vele bloemstukken gesierde zaak^die ondanks de huidige materiaalschaars- te als het ware een metamorphose ondergaan had. Onder leiding van de architect, de heer M. Laurentius, hebben dei aannemer, de heer M. Meyer, en het schildersbedrijf L. J. van Aken er een keurig geheel van gemaakt, dat van buiten in lichte kleuren uitgevoerd, zeker de aart- dacht trekken zal. De fa. de Zeeuw, uit Leiden verzorgde de sanitaire in stallatie, terwijl de heer J. Zoete melk uit Voorschoten, het terras voor z'n rekening genomen heeft. OEGSTGEEST JORISMARSEN OEGSTGEEST raag hoe onder deze omstan digheden de positie van de Kerk zal zijn, heeft verschillende aspec ten. Uit een herderlijk schrijven van het episcopaat blijkt, dat de com munistische machthebbers aan de aartsbisschop van Praag, Mgr. Dr. J. Beran. de verzekering hebben gegeven, dat zij de rechten van de Kerk ten volle zullen eerbiedigen; Mgr. Beran heeft verklaard, dat de Kerk zich buiten de partijpolitiek zou houden. Hoe weinig een dergelijke toezeg ging der communisten overigens be tekent, blijkt wel hieruit, dat be halve de reeds verboden dagbladen intusserf alle Katholieke weekbla den, niet slechts die der partij, mdar ook de zuiver kerkelijke en gpds- dienstige in het Tsjechische taalge bied, zijn vérboden; in het Slowaak: se gebied verschijnt alleen nog dé „Katolieke Noviny". Het schijnt, dat de Katholieke Informatiedienst ,te Praag (Katholieke Informaeni Sluz- ba: K.I.S.) zijn werk nog kan voort zetten. (Het KN.P. ontvangt echte' .van die zijde .momenteel geen be richten. Redactie K.N.P.) Ook onn het werk der Tsjechoslowaakse Ka tholieke „Caritas" worden oo het ogenblik geen moeilijkheden jn de weg gelegd. Het heeft er alle schijn van, dat de communisten de Kerk zullen willen terugdringen tot binnen de muren van het Kerkgebouw en Haar daar verder met rust zullen laten. De minder belangrijke Ker kelijke instellingen zullen althans de eerste tijd weinig te vrezen heb ben, maar al het andere in het bijzonder het katholieke onderwijs zal zonder enige twijfel geliqui deerd worden. De Katholieken zelf hebben zich aanvankelyk doof de Februari-ge- beurtenisscn schrik laten aanjagen. Nu de gerrtoederen een weinig tot rust komen, is de verwachting niet overdreven, dat men thans eindelijk tot een sterke 'concentratie van alle Katholieke krachten zal komen, die tot nu toe ongelukkigerwijze zeer versnipperd waren. Het zal voorna melijk van de verantwoordelijke leiders en in het bijzonder ook van de invjoed van het episcopaat af hangen.' of alle nóg voorhanden zijnde positieve mogelijkheden zul len worden uitgebuit» en jpen daar door tot een krachtig, eensgezind cn gemeenschappelijk front van alle katholieken zal komen. -VERBOD VAN BINNEN- EN BUITENLANDSE BLADEN ÏN TSJECHO-SLOWAKÏJE. Alle' jeugdorganisaties gelijkgeschakeld. De woordvoerder van het Tsjecho- Slowaakso Ministerie 'van Voorlich ting heeft het voorlopig invoer- en verspreidingsverbod van verschei dene buitenlandse dagbladen bekend gemaakt. Daaronder bevindt zich ook het Franse katholieke dagblad „La Croix". De woordvoerder ver klaarde, dat de door dit verbod ge tx-offen dagbladen ten aanzien var Tsjechoslowakije uitgesproken agres sieve artikelen hadden gepubliceei'd. Voorts is zoals i-eeds werd gemeld, bijna de gehele Katholieke pers in Tsjechoslowakije verboden. Nadat eerst de voornaamste katholieke dag en weekbladen, die in Praag WEERSVERWACHTING o WISSELEND BEWOLKT. g Zwaar bewolkt met tijdelijke 5 c opklaringen en plaatselijk eni- g c ge regen. Meest matige wind c tussen Zuid en Zuid-West. Nog 2 5 iets minder zacht. ooooooooooooooooooonoonooooooooooo LAATSTE BERICHTEN GEALLIEERDE BESTUURSRAAD. NIET BIJEENGEROEPEN De geallieerde bestuursraad voor Duitsland, die vanmiddag moest bij eenkomen, is door de tiidelijke voor zitter maarschalk Sokolofsky. niet bijeengeroepen. Het is onwaarschijnlijk, dat de raad voor 10 April zal vergaderen. Op die datum zal hij mogelijk wor den bijeengeroepen door de Ameri- - kaanse afgevaardigde, generaal Clay, die dan hot voorzitterschap vervult. EEN OVERVAL OP DE AFSLUITDIJK Zondagavond reed op de afsluit dijk ter hoogte van Wieringen een Belgische auto. waarin twee dames en twee heren -gezeten waren. Zij zagen een wielrijder, die' hen tege moet reed. van zijn fiets springen, toen de auto op ongeveer tweehon derd meter afstand van hem ver wijderd was. De fietser ging op de rijweg staan en stak beide handen in de hoogte. De auto-bestuurder stopte, doch liet* de motor draaien. De wielrijder ging daarna op de treeplank van de auto staan en pro beerde .het linkerportier te opqpcn, terwijl hij zijn rechterhand in zijn colbertjasje stak. Een van de op de achterbank in de auto zittenden kreeg argwaan en gaf de bestuurder te kennen, dat hij moest doorrijden. Het was de bestuurder van de auto inmiddels gelukt het linker portier op slot te doen. Toen de auto snel optrok, moest de fietser, loslaten, waarna hij teïstond begon te schie- ec*1.ter. resultaat. Geen van de inzittenden 'werd gewond. Door de rijkspolitie van Kornwer- derzand en Wieringen werd direct een onderzoek ingesteld. Reeds gis termiddag gelukte het de dader te ar resteren. Het bleek te zijn N. T. wo- nende te Opsterland. ITij legde een \ifiJ4rdltl6 bekentenis af. Hij bleek niet geheel bij zijn verstand te zijn. VERDRONKEN Gisteravond is de 42-jarige metaal- bejyer'ker J. Houweling, wonende- in dé St. Wiilibrordusstraat tè^ Lclcl- schendam- met zijn rjjwiel ónder WilSv.een te water geraakt en ver dronken. De man laat een vrouw en 4 kinderen achter. POS.' NED. SCHEPEN Aardijk 27 Maart van Antwerpen raar Nevtf York. Aldabi pass. 27 Mrt.' St. Paulsrock. Algorab 23 Maart te Las Palmas. Bantam, 29 Maart te Port Said Congostroom 29 Maart Van Tacoradi te Lagos Johan van Olden- barnevelt 27 Maart van Suez. Ker- schijnen, verboden werden, zijn thans -tosono28 Maart te Marseille. K. I. ST. geestelijk en tijdelijk wejzijn Warmond. Hij bracht de eerbewijzen, die hij deze laatste dagen had mogen ontvangen terug op God, daar "deze huldeblijken uiteindelijk dienden tot Gods meerdere heerlijkheid. Nu van het diocesaan Hoofdkwar tier het- bericht is binnengekomen dat het verbod tot deelname aan de St. Jorismarsen wordt ingetrokken, deelt de districtsstaf aan belangheb bende afdelingen mede, dat de Ka tholieke verkenners aan deze mar sen kunnen deelnemen. De staf der K.*V. distr. Leiden St. Willibrordus-parochie. In „Sursum Corda" is vergeten te ver melden dat er Dinsdagavond om half acht plechtig Lof is, tot'sluiting van de St. Josephmaand. Geboren: Hendrik, zn. van J. Bins- bergen en M. van Dam; Paula Elisa beth d. van P. Ravensbergen en E. Star; Josina d. van W. Nijboer en P. v. d. Meij; Rozemarijn Désirée Alexandra d. van J. Munting en J. Bosch. Ondertrouwd: P. G. v. d. Maat en M. J. A. Nouwens. Getrouwd: J. Krop eri L. W. Hak; F. M. F. Jaeger en C. A. van Schou wen. Overleden: J. van Egmond vr. 36 j. e. v. A. van der Meij; J. Kóllman, vi\ 95 j. w. v. jhr. J. W. A. von Schmidt auf Altenstadt. ook 7 katholieke provinciebladen we gens een1 „volksvijandige houding" en „anti-democratische tendenzen" verboden. Het bestuur van het centrale actie comité van het Nationale Front heqft besloten, dat de „Vereniging van de Tsjechoslowaakse Jeugd" voortaan de enige toegelaten jeugdorganisatie in het land zal zijn, zij heeft ook het monopolie van alle p'ublicaties voor de jeugd Verworven. Alle desbetref fende organisaties van de verschil lende ideologische be.wegingep en politieke partijen, die tot nu toe niet waren aangesloten bij de „Vereni ging der Tsjech'o-Slowaakse Jeugd", zijn op staande voet ontbonden. Hier onder vallen ook de drie katholieke jeugdorganisaties in Tsjechoslowa kije. De padvindersbeweging is even eens gelijkgeschakeld. VOORSCHOTEN R.K. Harmonie „St. Laurentius" Tweede Paasdag 's avonds gaf d( R.K. Harmonievereniging „St. Lau rentius", onder leiding van de heer L. Jansen, een muzikale uitvoering Uitgevoerd werden enige populaire marsen en twee overtures, terwijl de heren J. v. d. Ploeg (alt hoorn) en J. Roodakkers (trompet) een solo ten beste gaven, met pianobegelei ding van mej. van Veep uit Leid- schendam. Het luide applaus, dat de zaal liet horen, getuigde dat het ge- bodene in de smaak viel. Jammer dat de muziek van een harmonie in een besloten ruimte zo snel te luid klinkt. Na de paüze werd door de toneel vereniging „St. Genesius" een blij spel van P. Mossenboff „Tot weder dienst bereid", gespeeld. Dit stuk, da zich afspeelt onder de aristocratie kan ons niet bekoren. De aristocra tie was ver 1:> zoeken. Mr. Smth met zijn volksu.tdrukkingen", zorgde voor de vrolijke noot. De kern van het stuk draaide om het thema „drie* óm één", waarin de spiegel de ware Jacob moest onthullen, met als ge volg, „happy end."' Luckenbach 27 Maart van Rotter dam naar New York. Leerdam 28 Maart 450 mijl West Bishoprocks. Lekhaven 27 Maart van Montevideo naar Rotterdam. Lombok 28 Maart van Portand te Los Angelos Loppcr- sum 27 Maart vanAntwerpen naar Calcutta IVIaaskcrh 28 Maart van Dover. Maas'and 29 Maart van Las Palmas naar Amsterdam. Malvina 28 Maart 900 mijl Oost Marqueseiland. Abbcdijk, 26 Maart van New York. Abbekcrk, pass. 29 Maart Pcrim. Al- cor, pass. 28 Maart Tencriffe. Aldabi, 29 Maart op 350 mijl Zd St. Vincent. Aljihard, pass. 27 Maart St. Vincent. Alpherat, 28 Maart te Sydney. Ban- lam, 29 Maart 23 uur van Port Said. Blommersdijk, 30 Maart te New York. Colytto, 29 Maart van Sfax. Dell shaven, 28 Maart te Victoria Braz. Esso Rotterdam, 29 Maart van Aruba.' Ittersum, pass. 28 Maart Pe- rim. Jaarstroom, 29 Maart van Da kar. Japaw, pass. 27 Maart Marcus- eiland. Kedoc, pass. 27 Maart Pcrim. Keilehaven, 29 Maart te ^luelva. Kertosono, 30 Maart Xe Genua. Leer dam, 30 Maart 3 uur Bishops Rocks gepass. Lcopoldskcrk, 27 Maart van Port Said. Lieve Vrouwckerk, 29 Maart van Genua. Lindckcrk, 29 Maart van Londen. Madoera, 29 Maart van Singapore Nieuw Am sterdam, 28 Maart 3.05 uur van Southampton. Nigerstroom, prfss. 29 Maart Qucsant. Noordam, 29 Maart té Rotterdam. Overijsel,. pass. 30 Mrt. 4 uur Fernando Noronha. Poululaut, pass. 29 Maart Perim. Prins Frede-' rik Hendrik, 29 Maart 60 mijl West van Scilly. .Prins Willem IV-, pass. 30 blaart Gibraltar. Ridderkerk, 27 Maart te Genua. Slotcrdijk, 27 Maart nam. van Batavia. Sommclsdijk, 3f Maart te Penang verwacht. Stad Lei den, 26 Maart van Port Gentil. Tiba, pass. 30 Maart Finisterre. Van 't Hoff pass. 29 Maart 19 uur Rernando Noronha. Veendam, 27 Maart 13 uur van New York. Westerdam, 29 Maart te New York. Willem Ruys, pass. 27 Maart 14 uur Gibraltar en wordt 2 April 4 uur v.m. te Rotterdam ver wacht.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3