De uitbouw van een Christelijke samenleving CHEVROLET en de ECONOMIE Een rondgang door „Schoolstad" De dader van de overval bij Duivendrecht gearresteerd ALS DE HEIDE BLOEIT DINSDAG 30 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 WAT DE K. V. P. WIL: (Vervolg van het ontwerp-verkie- zingsmanifest der K.V.P.) i. 'internationaal. 1. Het verdedigen van West- Europa tegen iedere aanval van bui tenaf of van binnenuit; het uitbouwen van Benelux op korte termijn tot een Unie, met gemeenschappelijke economische structuur en met ge meenschappelijke organen voor wel vaart en verdediging, waarin rede lijke volksinvloed tot uiting komt. Het met alle kracht medewerken aan een doeltreffende organisatie der Verenigde Naties en de met haar sa menwerkende bijzondere lichamen. II. IN HET RIJK IN ZIJN GEHEEL. Het liquideren van alle koloniale •verhoudingen; het leggen van hechte staatkundige, economische en cultu rele grondslagen voor een duurzame. Nederlands-Indonesische Unie, onder reëel koninklijk gezag, vrij en wel-, varqnd in al haar delen, uitoefenend het hoogste gezag op het haar toe komende werkterrein. DAAROM: het verwezenlijken van een duur zaam nieuw verband, zodat de prach tige offers van onze jongens en alle krachtsinspanning van onze gemeen schap, in samenwerking met onze Rijksgenoten overzee, niet gebracht zijn op de altaren van koloniale en inheemse'.overheersing, maar strek en tot de zelfstandigheid en het welzijn van de volkeren van het Rijk. III. IN NEDERLAND. Het overwinnen van onze geeste lijke en stoffelijke armoede door: versterking van onze christelijke beschaving; opvoering van de productie; rechtvaardige verdeling van de producten-, die wij - gezamenlijk tot siand brengen. DAAROM: 1. Het bevorderen met alle midde len van dó goede orde op zedelijk ge bied: vasthouden aan de grondslagen van het gezinsleven; tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen; Radio woensdag HILVERSUM I. 301 meter. 7 00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Bach en Handel, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieiiws, 8.15 Gewij de muziek, 8.30 Gr.platen, 9.00 Zie kenbezoek. -9.30 Gr.platen, 10.30 Mor gendienst, 11.00 Toop van Domburg, 11.30 Gr.platen, .12.00 Musette-orkest, 12.30 Weekoverzicht, 12.55 Het P.I.T. F. spreekt, 13.00 Nieuws, 13.15 Man- dolinata, 13.45 Metropole Orkest, 14.15 Duetten door Benjamino Gigli en Maria Caniglia, 14.30 „Op Uw ver zoek". orgel. 15.00 Koperkwartet, 15.15 - Vioolrecital, 15.45 Kleuterprogr.. 16.00 Postzegelverzamelaars. 16.15 Jeugd- progr., 17.30 Maatschappelijk werk, 17.35 „De Apavia's", 18.00 Ned. Koren en Korpsen, 18.30 Nèd. Strijdkr., 19.00 Nieuws en weeroverzicht, i9.15 Leger des Heils, 19.30 Actueel geluid, 19.45 Eng. les voor gevorderden. 20.00 Nieuws, 20.15 Radio Philh. Orkest, 22.00 Debussy (VII), 22.30 Nieuws, 2245 Avondoverdenking, 23.00 Gr.pl., 23.30 Serenade voor strijkorkest opus 22, Dvorak, 24.00 Sluiting. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gr.platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Gr.platen, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gr.platen, 9.30 Water standen, 9.35 Beethoven, 10.00 Mor genwijding. 10.20 „Onze keuken", 10.30 Requiem Fauré. 11.05 Gr.platen, 12.00 Malando en zijn tango-rumba- orkest, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Ons Platteland, 12.38 Orgel, 13.00 Nieuws, 13.15 Kalender, 13.20 „Vincentino", 13.50 Gr.platen, 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Hoorspel, 15.20 Gratn.muziek, 15.30 „De roodborstjes 15.45 Voor de zieken, 16.45 ,,'t Stond in de krant", 17.15 Gr.platen, 18.00 Nieuws, 18.20 Ensemble Jean Presto. -18.45 Gr.pla ten, 19.30 Voor de jeugd, 19.40 Jeugd- nieuws, 1945 Lezen in de Bijbel, 20.00 Nieuws, 20.15 Omroeporkest o. 1. v. Willem Lohoff, 21.10 „Uit Neerlands verleden", 22.00 The Ramblers, 2245 In de tuin der poëzie. 23.00 Nieuwe, 23.15 Bruce Lowe zingt, 23.30 Gr.pl.- progr., 24.00 Sluiting. bestrijden van de' euvelen bij uit leenbibliotheken; in acht nemen van de christelijke zeden bij toerisme, zwem- en kam- pcer-gelegenheden, het 'bevorderen onder geheel het 'volk van de Neder landse cultuur, gebaseerd op de Christelijke beginselen. 2. Het. stelselmatig doorvoeren van de gelijkstelling van bijzonder met openbaar onderwijs en het uitbouwen van het technisch- en nijverheids onderwijs. 3. Het voeren van een krachtiger en consequenter gezinspolitiek,, dan tot nu toe geschiedde. door: kinderbijslag voor zelfstandigen; verbetering van het beginsel van progressie in de Kinderbijslagwet; ruime steun aan de Gezinsver^or- ging. 4. Het krachtig bevorderen van de jeugavorming; het bieden van gele genheid tot ontwikkeling en studie voor alle beroepen, uitgaande van gebleken geschiktheid ongeacht de financiële omstandigheden der ouders 5. Hét herstellen en beschermen der Volksgezondheid met name door bevordering van het werk der Kruis verenigingen en de verbetering der wettelijke gezondheidsorganisatie. 6. Het regelen van de oorlogsscha de, principieel uitgaande van inte graal herstel van alles, vft geen luxe #is en niet met afstel, maar alleen met 'uitstel van wat od dit ogenblik on mogelijk te herstellen is. 7. Het met kracht vqortzetten van de wederopbouw, met groter voor rang voor de zwaarst getroffen ge bieden en de volkswoningbouw. Het vaststellen van een minimum program, waardoor verdere achter uitgang in de woningpositie tenminste wordt voorkomen. 8. Het invoeren van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie eri drastische inperking van de ambte narij. 9. Het ter hand nemen van bezits vorming (eigen woning of anders zins) voor de massa van ons volk, waardoor- het natuurlijke recht van eigendom niet slechts voor betrekke lijk weinigen, maar voor de massa van het volk werkelijkheid wordt. 10. Het invoeren van medezeggen schap in de onderneming, waardoor, met behoud van de leiding van de ondernemer, de arbeid niet meer on der, maar naast het kapitaal komt te staan. 11. Het verhogen van de welvaart van het platteland en het vergroten van de bodemproductie. DAAROM: een prijzenpolitiek, waardoor de arbeid van boeren en tuinders be hoorlijk beloond wordt; een regeling van de overgang en het gebruik van_ landbouwgronden, opdat het kleine boeren- en tuinders- bedrijf een economisch verantwoor de grondslag krijgt. 12. Het doelmatig versterken van de gezondheid van de middenstands- bedrijven door: bijzondere zorg in de organisatie- politiek, in de voorlichtings-politiek, in de prijs-politiék, in de belasting-politiek. 13. Het herzien van de sociale ver zekering en uitbreiding daarvan tot groepen van zelfstandigen. 14. Het voortdurend verzekeren van het evenwicht in het loon- en prijspeil; bevordering van industrialisatie en export, vooral door stimulering van het particulier initiatief. 15. Het voeren van een financiëie- en belastingpolitiek, die ernstig re kening houdt met: de verschillen in draagkracht tui sen de burgers; de rechten van het grote gezin; de draagkracht van het bedrijfsle ven in al zijn. geledingenxen van de volksgemeenschap in haar geheel. HET COMMUNISTISCH GEVAAR. Het is geen toeval, dat het de af gevaardigden der Katholieke Volks partij in de Eerste en Tw'eede Ka mer zijn geweest, die de, bestrijding van het Communisme het eerst aan de orde hebben gesteld. WANT: voor de bestrijding van het Commu nisme is noodzakelijk:, een vast beginsel, een sterke overtuiging, een vooruitstrevend program, èn politieke macht. DEZE VIER VOORWAARDEN ZIJN AANWEZIG, EN TESAMEN MEER' DAN WAAR OOK. IN DE KATHO LIEKE' VOLKSPARTIJ. DAAROM: is de Katholieke Volkspartij niet de enige, maar wel de^ krachtigsle poli tieke tegenstander van het Commu nisme. Üit weten de Communisten. Dit weten ook, gelukkig, de' Ka tholieken. De candidaten van de Katho lieke Volkspartij onderschrijven dit verkiezingsmanifest en-zullen met al hun krachten werken aan de verwezenlijking der gestelde programpuntèn. DAAROM doet de KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ een klemmend beroep op alle kiezers voor ecri Christelijke Maatschappij. VOOR: vrijheid vrede WELVAART. Een auto. welke weinig benzine 'ver bruikt, maar schatten kost aan on derhoud, bezorgt de eigenaar dure kilometers en veel ergernis. Een in alle opzichten economische wagen is CHEVROLET 4-deurs-Sedan 4965.— een stoel met tienduizend gulden. Dezer dagen vervoerde een woning inrichting te Eindhoven een paar fauteuils van een klant uit Limburg. Bij de werkplaats merkte een loop jongen bij het afladen, dat er een tipje papier onder uit een der stoelen stak. Toen men de onderkant lossneed, bleek het een couvert te zijn, met het opschrift: Inhoud 10.000 gulden, dat werkelijk -dit bedra'g aan bankbiljet ten bevatte. Een nader onderzoek van het ingewand van de fauteuil bracht nog.een klokje en andere voorwerpen te voorschijn. ..Dé klant in Limburg had de som, die hij ter betaling aan een firma moest opzenden, op onverklaarbare wijze verloren. „Onder Willem I, de eerste ko ning van het Koninkrijk der Ne derlanden, begon voor ons land de onafhankelijkheid. De geest van het Rationalisme echter leefde onver- 1 minderd voort. Z. H. de Paus en de geestelijkheid protesteerden, maar niets hielp. Toen begon de schoolstrijd en ook in het parle ment luidde de noodklok, waaraan onverbrekelijk verbonden is de naam van de blinde pionnier Joa- chimle Sage ten Broek. De onte vredenheid der Katholieken nam steeds toe, maar gelukkig vonden zij in koning Willem II, een vorst met het mannelijk karakter, iemand met ruimere oovattinaen. Hij be noemde in 1840 een Bevredigings commissie. Hier moet de naam ge noemd worden van mer. Zwijsen, de man met het vorstelijk karakter. In 1842 werd het verslag der Bevredi- gixigs-commissie gepubliceerd, doch de wenseji der katholieken waren niet bevredigd. Intussèn kroop het bloed, waar Het niet gaan kon en verrezen overal onderwijs-congre- gaties, veelal onder het mom van leken-verenigingen, enz. De vrij- heidsgedachte woii steeds meer veld en, onder hwloed van grote stromingen van het Europees den ken, kwam in het historische jaar 1848 een nieuwe grondwet tot stond naar ontwerp van de hoogleraar Thorbecke. .Hierin werd de zoveel omstreden vrijheid van onderwiis gewaarborgd, want artikel 194 luidde: het geven van onderwijs'is vrij! Y Het eerste deel. de vrijheid, was bereikt; doch toen begon de strijd om de gelijkheid, want de school wet van 1378 was pen brute aanslag op dé bijzondere scholen, die geen subsidie kregen, waardoor de vrij heid 'n fictie werd. Dr. Schaepman nam in 1878 de toegeworpen hand schoen op en. als eerste priester .in de Tweede Kamer, bracht hij het parlement met zijn fors geluid in stomme verb.azing. Na een jaren lange, hevige strijd werd eindelijk de overwinning behaald, toen op.30' Juni 1920 het ontwerp nieuwe on derwijswet met 75 tegen 3 stemmen werd aangpnomen De gerst van Le Sage ten Broek. mgr. Zwiisen en dr. Schaepman had gezegevierd! Deze geschiedenis, een typisch voorbeeld van de Katholieke Emanci patie, wordt suggestief met platen, foto's, boeken.,opschriften en tekenin gen voorgesteld in hef eerste gedeel te van de grote tentoonstelling „Schoolstad", welke bi; gelegenheid van het honderdjarige katholieke on derwiis. Zaterdagmorgen in de Hout- rusthallen te 's Gravenhage werd ge opend. Het verdere gedeelte van deze enor me expositie herinnert niet meer aan die strijd, doch toont de resultaten, welke in die eeuw bereikt zijn. En dat is' ontzaggelijk veel. want de enorme waarde, die de Kerk aan het katholiek onderwijs hecht, als een ba sis voor een christelijke maatschap pij, is niet groter dan het élan, waar mede katholiek Nederland de na lan ge strijd verworven rechten heeft be nut. Wij zullen niet trachten U een over zicht te geven van alles, wat wij er gistermiddag tijdens een rondwande ling gezien hebben; \yij zouden hier in te kort schieten, want dat laat zich niet in woorden uitdrukken, dat moet men gaan zien! En wij hebben reeds vóór de opening onze lezers medege deeld, wat er* te zien zou zijn. Wij noemen daarom nog slechte de volledig ingerichte keukens der huis houdscholen, de werkplaatsen der ambachtscholen, de modern ingerich te fröbelklassen en de talrijke werk stukken, uit 11e takker. van onder- wijs, als even zovele bewijzen van de prachtige resultaten, die op onze tholjeke scholen bereikt worden. Een bijzondere vermelding verdient het onderwijs aan invaliden, want ook over hen he.eft het katholieke onder wijs zich ontfermd, om het gemis, dat zij hebben, zoveel mogelijk te ver goeden. Zo zagen wi' een peuter, die nauwelijks boyen de tafei uitkeek, het Braille-schrift ontcijferen eh min stens even vlot als door ondere kin deren van zijn leeftijd, klonk het: Jan loopt naar de stad en koopt een bosje bloemen voor zijn moeder. Een welkome afwisseling bieden de vele stands met prachtip uitgevoerde schoolbehoeften en expositied van uitgevers. En als men na de strijd en het re sultaat gezien te hebben, aan het ein de gekomen is, komt vanzelf de vraag oprijzen: hoevelen genieten hiervan? Hét antwoord wordt gegeven op een groot bord, waarop de balans is weer gegeven: 820.000 personen genieten katholiek onderwijs! Het zal dit enor me aantal zijn, dat ds. Zandt bedoel de, toen hij enige dagen geleden in Leiden spi'ak over: „Het dreigende Roomse gevaar" en als waarschu wend voorbeeld aanhaalde dat mo menteel /heer dan 50% van de school, gaande jeugd in Nederland. Katho liek is! ïïlo'uj.en: Alsof er niets gebeurd de uit de dóód verrezen Heiland .blijft 40 dagen branden, tol de dag, dat Christus van de aarde opsteeg ten hemel, nagestaard door de apostelen. In die tussen-liggende 40 dagen verscheen Christus herhaaldelijk nu hier dan daar aan zijn getrouwen. Enige van die verschijningen zijn in 'de evangelie-verhalen opgetekend; andere kennen wij slechts door de melding, die Pqulus ervan maakt: een verschijning aan Jacobus ón een aan 500 leerlingen. Men heeft van ongejovige zijde ge tracht de, historisch volkomen ge-, waarborgde, verschijningen van Christus na zijn dood te verklaren als zinsbegoochelingen van de aposte len. Dat zou natuurlijk heel goed mo gelijk kunnen zijn, als de apostelen niet zelf we willen niet zeggen óók tot de ongelovige zijde hadden be hoord maar in ieder geval toch zeer argwanend en critisch waren ge bleken. Zij gedroegen zifti geenszins als gehallucineerden, maar eerder als (wat zij ook waren) bar-nuchtere ambachtslui. Na met de uit .de dood verrezen Christus gegeten, gedronken en gepraat en Hem zelfs betast .te hebben, .aarzelden zij niet echter lan ger en lieten, na'een moeilijk leven van reizen en gevangenschap, zich moedig martelen en doden voor hun overtuiging. BOVENDIEN WORDEN ER IN DE VERHALEN over de gedragingen van Christus na zijn verrijzenis en kele bizonderheden vermeld, die, om dat zij zo ongelofelijk zijn, de geloof waardigheid ervan slechts bevestigen. Eén zo'n bizonderheid geeft het evan gelie van morgen. Men zou zich kunnen indenkerij dat de Christus „Licht van Licht, God vdh .God" zich aan de Wereld na zijn ver rijzenis zou openbaren in de onuit sprekelijke glorie van donder en. aardbevingen, vlammend vuur en bliksemflitsen zoals Hij verscheen op de Sinaï en zoals Hij eens zal ver schijnen op de wolken des hemels „vol macht en^majesteit" maar wij zouden met geen .mogelijkheid kun- bedenken, de Goddelijke Overwin naar van de dood te zullen aantreffen, in de vroege morgen, aan de oever van een meer, terwijl Hij rustig bezig1 is een vuurtje aan te leggen en er vij en brood op aan 't bakken is. Deze gebeurtenis beschreven ir het evangelie van St. Jan -— gaat de perken van iedere menselijke fanta sie verre te buiten. Enige van de apostelen waren 's nachts aan het vis sen geweest op het meer en kwamen, nog steeds de lege netten (want zij hadden weer een keer niets gevan gen!) door het water slepend, in de buurt waar de gegeselde, gekruisigde, doorstoken en begraven Zoon van God op hen zat te wachten haast een vuurtje. Het dreigement met een roestige toneelrevolver ÏÏN DE NACHT van Zaterdag op Zondag heeft de Amsterdamse Rijks- politie in samenwerking met de collega's uit Ouderkerk aan de Amstel de 28-jarige P. uit Amstelveen aangehouden, die er van wordt ver dacht,, tien dagen geleden onder bedreiging met een revolver bij Dui- .vendrecht een fabrikant uit Leidschendam van zijn auto te hebben- be roofd. De verdachte, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, verliet Zaterdagavond bij sluitingstijd een café op- het Rembrandtsplein te Am sterdam en liep récht in de armen van de agenten. P. blijkt een mysterieuze figuur te zijn, die met recht een „gentleman- boef?; kan worden genoemd en die over een even grote dosis bravour als fantasie beschikt. Hij heeft zijn arrestatie in hoofdzaak te wijten aan zijn in het oog lopende, dure kle ding. die hem het uiterlijk verleende van een gesoigneerd buitenlander. Deze kledij vergemakkelijkte het de van zijn auto beroofde fabrikant, alsmede d'e concierge," die de dader op de Herengracht uit de Mercury zag stappen, aan de rijkspolitie een signalement te verstrekken, dat ver bluffend nauwkeurig- is geweest. Deze man. die de eigenaar van een hoedenzok in de hoofdstad is, leidde een dubbel leven. Voor zijn buren en zakenrelaties was hij ogenschijnlijk de solieae.bsndelsman, fnaar'bij vele figuren uit de Amsterdamse onder wereld gold hij als een der hunnen. Het viel. de recherche niet moeilijk Zaterdagavond na te gaan, óp welke wijze en waar hij de avonct door bracht. De sleuteltjes van de geroofde Mer- cUry had hij bij de arrestatie nog in zijn bezit. Voorts is het zwarte papie ren masker in beslag genomen, waar van hij zich tijdens de overval had bediend, dat in .een winkel voor feest artikelen was gekocht. Het vuurwapen, dat eveneens is opgespoord, blijkt van een kennis van P. afkomstig te zijn, die toneelspeler van beroep is. Onder een of ander voorwendsel heeft de overvaller de ze nietsvermoedende artist bewogen hem dit looeelwapen in brujkleen af te staan. Het is een oude. met roest bedekte revolver, waarvoor de fabrikant uit Leidschendam niet op de vlucht had behoeven te gaan, indien hij slechts had geweten, dat er geen schot m,eer- mee kan worden gelost. Alsof er' niets was gebeurd: Toch moet het zó zijn geweest, dat alleen met de ogen des geloofs, dus: voorgelicht door de genade, Christus te herkennen was. De leer lingen te Emmaus zoals men giste ren heeft gehoord kwamen pas op het laatste moment tot de ontdekking, wie met' hen- was opgewandeld. Op deze ochtend was iets dergelijks met de apostelen het gfeval. Toen Hij vanaf de oever hen toe sprak, zou men verwachten, dat de klank van die stem alleen hen al in verrukking zou brengen. Neen. Eerst nadat zij, op aanraden van de Man op de oever hun net nog eens hadden uitgeworpen en het niet meer konden ophalen, zo vol was het met spartelend vis, riep Johannes aan Petrus toe: „Het is de Heer!". Waar op Petrus zijn kleren aantrok, in het- water sproilg en naar de oever waadde. .I^OMT ONTBIJTEN" nodigde Christus uit, toen ook de ande ren de schuit aan land hadden getrok ken. En men schaarde zich om het vuur en ontbeet kennelijk ont hutst. Aan het slot van dit landelijke maal in de koele ochtend, werd Simon de Steenrots (d.i. Petrus-) ver heven tot eerste Paus, terwijl hem, mèt de waardigheid, tegelijkertijd werd aangezegd, dat óók hij gekrui sigd zou worden. Daarna is Christus met zijn eerste plaatsbekleder die nog een uur te voren ijverig aan het vissen was weggewandeld voor een gesprek on der vier ogen. Waarheen staat niet vermeld; evenmin wat er bespro ken is. In de geest zien we de lege vissers boot op de kant gesleept, hqt zeil ge streken. ""etrus was „mensen-visser" gewor den paus. Op zijn stuur ma nsstoel is nu de twaalde Pius gezeten. Ter wijl het schip der Kerk in vliegend stormweer ónder een lood-grijze lucht van onheils-verwachting "de wereld zee bevaart, vergeet de biddende stuurman niet die prille, blijde lente morgen, waarop Christus te zamen wandelde met de eerste paus, die naar Rome reisde om er te lijdén. „Onder <^e tiaar is nog plaats voor de door nenkroon." (von Ruville). het lied van bernadette. Na het succés van de film, ge maakt naar het bekende werk „Het Lied van Bernadette" van cle-inmid dels overleden Joodse schrijver Franz Werfel, is het thema van de verschijning in de Grot van Mana- bielle ook tot een toneelstuk ver werkt. Gisteren kwam het gezelschap van Pierre Balledux, het Zuid-Neder- lands. Toneel, er mee in de Leidse Schouwburg, met Dorien- van Oven als Bernadette Söubirous. Het spreekt haast vanzelf, dat, als men het werk van Franz Werfèl volgen wil. men het spel in 'talloze tafrelen rhoet verknippen; een euvel dat nu eenmaa^ vrijwel onvermijde lijk verbonden is aan het pasklaar maken van een roman aan het to neel. Maar dan blijft er nauwelijks „toneel" over; dan wordt' het een kijkspel en door de talrijke de corwisselingen. een langdradig kijk spel met een praatje. Aan dit ge vaar is de toneelbewerking van Jean 'en Walter Kerr niet ontsnant, zodat het gezelschap van Pierre Balledux heel wat moeite had om de gang er in te houden. De geschiedenis behoeven wij on ze lezers niet nreer te vertellen. Wij maken de geschiedenis der verschij ningen te Lourdes mee vanaf het- begin en wij zien de tegenkanting van alle zijden, het voorzichtige scepticisme van de kerkelijke over heid in den beginne en de felle te genwerking van de burgerliike over heid, die in de verlichte. 19e eeuw geen wondermogelijkhei^ erkennen wilde. Maar onweerstaanbaar zette de kracht der Maria-devotie door, tot aan de volledige zegepraal. Ber nadette zelf trad in h^t klooster en stierf daar als een heil'ge. De vertolking van de lang niet gemakkelijke rol van Bernadette was bij" Dorien van Oven in goede handen; zij gaf een gave en zuiver aangevoelde meisjesfiguur, vol een voud en overgave aan het Wonder, dat rondom haar geschiedde. Pierre Balledux was de deken van Lour des, een rol. die hem goed lag. De talrijke andere personages gaven zich zo goed als dat bij het fr?g-. mentarische spel mogelijk was. De scènes in de grot zelf waren zeer gelukkig opgelost. DOOR ANNY VAN PANHUYS 26) Josine's handen konden het hem schenken. Zij, Max-go Girarchn, bezat die macht niet. Reeds de volgende dag ging Dirk aankloppen bij Boussac en hem ver zoeken van zijn contract te worden ontslagen. Moe keken de oude- ogen naar de jongeman, die sedert die paar da gen op zijn krachtige gelaatstrekken een uitdrukkking van triomferende zelfbewustheid droeg-. „Jammer genoeg kan ik u niet hier vasthouden, monsieur. Wat zou het mij baten als ik u aan uw contract wilde binden? Dat zou dwang zijn en daaruit kan niets goeds voortko men." Hij reikte Dirk zijn hand toe en hernam: „Ik zal mijn best doen, o spoedig mogelijk een plaatsver- anger vöor u te vinden. Daarna mt u vertrekken.'- Tijn innigste dank, monsieur Dirk had niet gedacht, dat het zo eenvoudig zou zijn en bijna gevoelde hij een soort teleurstelling, dat de directeur volstrekt geen po gingen aanwendde om hem nog eni gen tijd voor zijn theater te behou den. De oude man scheen die gedachten te raden. „Wees er niet boos om. monsieur. Waarlijk, het valt mij hard uw verzoek in te willigen. Ik zou mezelf als een slecht mens beschou wen, als ik mij tegenover u zou be roepen op mijn goed recht en mij weerbarstig zou tonen. Een talent als het uwe monsieux\ mag men niet hinderen aoor kleinzielige bezwaren Ik zou het niet op mijn geweten willenr hebben, dat er later kon ge zegd wox-den: „Die oude Boussac hield hem vast en wilde hem belet ten, op te stijgen naar cfe hoogten, waarheen zulk een talent hem voer de." Driftig schudde de oude heer zijn hoofd, zodat de witte baard op en neer golfde. „Neen, zoiets mag men de oude Boussac niet ten laste leg gen, dat zou de grijze kerel kren ken." Hij stond op en liep enige xnalen driftig door het vertrek. Dan bleef hij voor Dirk staan en legde zijn geaderde hand met een bijna vader lijk gebaar op diens schouder. „Met een vodje papiex\ al is d«xt ondertekend, houdt Etienne Bous sac niemand vast en belemmert hem voort te gaan op zijn loopbaan." Peinzend rustte zijn blik op het knappe jonge gezicht. „Ik ben toch in het vak en weet, dat voor iemand die eén werk als „Max-go" geschre ven heeft, Bon Plaisir slechts een doox-gangstation kan zijn." 'Een droef lachje zweefde even op de lippen van de oude man en op eens leek hij krachteloos en afge leefd. Dirk voelde de druk op- zijn schouder sterker, als wilde de direc teur zich' aan hem vastklemmen. „Gelukkige jeugd, voor wi'e er nog zulke stations zijn, maar die daarna de voet op veroverd land zetten. Ja, voor elk echt talent wenkt er in de jeugd zulk een te veroveren land. Eens heb ik ook gedacht, 'n ontdek ker in het rijk der Toonkunst te worden. Ook ik heb gemeend, dat Bon Plaisir maar een doorgangsta tion was. Maar het is een doodopen- de slop gewordenEen doodlopen de slop!" Hij zette zich weer voor zijn lessenaar en ging voort: „Ja, monsieur toen ik jong was en gelfs later, toen ik het niet meer was, maar nog meende het te zijn,.toen heb ik muziek gecomponeerd, 't-ene stuk na het andere, zelfs een paar opera's, maar niemand stelde er enig belang in. Ik stond avond aan avond aan de dii-igentenlessenaar van Bon Plaisir, tobde mij 's morgens af met ijdele en brutale acteurs en actrices en loerde vol verlangen paar de Grand Operaen zo ja renlang Maar mijn talent was niet groot genoeg, het willen was er wel, maar niet de macht.De toenma lige directeur van Bon Plaisir nam mij aan als compagnon. Ik bezat een klein kapitaaltje en langzamerhand groeide mijn belangstelling in 't voorstad-theatertje. Vrouw en kin deren moesten tdch leven en Parijs is niet goedkoop. Het beetje talent, dat ik bezat, verstikte, omdat het gëen voedsel kreeg, omdat piet het geringste succes mij ten deel viel. Daardoor bleef ik waar ik was, bleef heel mijn leven in het doodlopend slop... omdat mijn talent niet groot genoeg was om mij de voet te doen zétten op veroverd land... Lange tijd reeds heb ik niet meer aan dat alles gedacht... Maar, komaan, ik 'wil u niet langer vervelen met die oude geschiedenis, monsieur."' „Monsieur Boussac, ik luistér met de gx-ootste belangstelling," zei Dirk, hoewél hij zat te popelen om heep te gaan en Margo te vertellen, dat de directeur zijn verzoek had ingewil ligd, dat hij vrfj was. Eexx toegevend lachje kwam op het oude gezicht. „Wat een verstan dig man, die de beleefdheid uit vond," zei hij. „Neen, ik wil u niet lastig vallen met het thema der egoisten: IK. Ik zet er een dikke punt achter, wij, oude lieden moe ten on?<e wederwaardigheden voor ons houden." Buiten stond Margo Dirk op te wachten,^zij verlangde èr naar, het resultaat van het onderhoud te ver nemen. Te voren reeds gaf. zijn vx*olijk op gewekt gezicht, toen hen uit het kantoor van de directeur kwam, aqt- woord op haar vraag". Oprecht ver heugde zij zich, dat de oude man zich zo tegemoetkomend had ge toond. Hoe vreselijk haar de gedach te aan het afscheid ook was, toch erkende zij ten volle de noodzake lijkheid van zijn heengaan. Dirk begon dadelijk allerlei toe komstplannen te vormen. Hij had het over de opvoering van zijn opera in Amsterdam en telkens kwam hij daarop texnxg. Het tegenwoordig^ waarin hij zich bevond, scheen voor hem in een nevel te verdwijnen. Veertien dagen later nam Dirk af scheid van zijn directeur. De oude musicus hield lang de hand van zijn medewerker vast. „I'k wens u alle goeds toe mon sieur. Bon Plaisir zal u wel missen, want uw opvolger kan u nauwelijks geheel vervangen. Zoveel heb ik al gemerkt." Er was een dirigent van een thea ter in de provincie aangenomen om Dir-k's plaats in te nemen. Een ka pelmeester, zoals er honderden de dirigeerstok zwaaien. Na een korte pauze ging de oude man voox-t: „Ik kan u niet zeggen, hoezeer het mij spijt u te zien ver- trkken, maar toch verheug ik mij, omdat u tenminste een tijd lang hier gebleven zijt en onze kleine schouwburg tot nieuw leven hebt op gewekt. Ik hoop, dat 'dit nog een poos moge aanhouden. Wat u betreft, ik ben overtuigd, dat u uw weg wel zult vinden. Denk soms nog eens aan mij, jongeman, aan mij, die met be langstelling zal nagaan, hoe uw loopbaan zich verder zal ontwikke len. Het doet mij toch plezier, dat uw opgang eniger mate ónder rnijn ogen is begonnen. Me dukt, ik zal nog wel eens reden hebben om er trots op te zijn, dat. Dirk Willebrands onder.mijn directie orkestleider is geweest in Bon Plaisix* En nu., vaarwel beste vriend!" (Wox-dt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2