PRODENT De brug naar een betere toekomst /oafaéütifle. tondenf Spit, rheumatiek? Nctn AKKERTJE KaiAotUke S£%ini$aAq. ZATERDAG 27 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 SOLIDAIR EUROPA WEERBARE DEMOCRATIE WERKZAAM CHRISTENDOM Paasboodschap van de Kath. Sociale Organisaties en Katholieke Actie 1945 heeft ons de bevrijding maar niet de vrede gebracht! De ver jaging van de bezetter heeft een druk van ons afgenomen en ons het ge voel van een ontzaggelijke opluchting gegeven: maar niet het even wicht aan de gemoederen en niet de rust aan de geesten. Als na 1914- 18, verkeert de gehele wereld opnieuw in een toestand van gisting en kolking. Met dit verschil, dat de eerste wereldoorlog en zijn naweeën kinderspel lijken, wanneer men ze zet naast de gruwelen en de gebeur tenissen waarvan wij de getuigen zijn. Het heeft de schijn, als of een vorig geslacht de oplossing van zijn vraagstukken aan ons heeft over gelaten! Het heeft de schijn, alsof 14-18 enz. slechts een tam voorspel is geweest. De hervormingen en de reconstructies, die anderen vóór ons slechts vagelijk hebben aangeduid zullen wij in hun onverbidde lijke feitelijkheid tot stand hebben te brengen. Wij hebben letterlijk te nemen, wat letterlijk is bedoeld: „Deze wereldoorlog, en alles wat er mee samenhangt, is de ineenstorting van een maatschappelijke orde.'' (Pius XII, Kerstmis 1942) De gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije Ook in ons volk hebben deze ge beurtenissen een schok teweegge bracht. Men kan betwijfelen, of alles on verwachts gekomen is. Ingewijden menen te weten, dat zij precies vol gens bekende plannen zijn verlopen. Maar het is goed, dat ons volk in zijn geheel thans wakker, klaar wak ker is geschud. Waar staan wij met Europa? Waar staan wij in de wereld van 1948? Het is zaak ons opnieuw te oriën teren; ons rekenschap te geven van de nieuwe verhoudingen, waarin wij zijn geplaatst; ons klaar te bezin nen op onze verantwoordelijkheid, onze roeping, en onze taak in Ne derland cn Europa van vandaag. tussen Het Europa van de 19e eeuw is geliquideerd. Het Europeesche „we reldbeeld", zoals het te voorschijn kwam uit de Franse Revolutie en de Napoleontische oorlogen, behoort voorgoed tot het verleden. Europa is bijna aan de broeder- krijg bezweken. Duitsland, dat drie maal een verdwaasde worp deed naar de overheersing van Europa, heeft zich zelf geruineerd en het Westen bloot gesteld aan het recht streekse contact met de massale Europees-Aziatische vastelandsmacht Het toneel der wereldpolitiek is verplaatst. Het evenwichtsspel der Europese „grote mogendheden" heeft afgedaan. Techniek en verkeer heb ben ons in intercontinentale verhou dingen verplaatst. Het wereldbeeld wordt beheerst door de verhouding Amerika-Rusland, met daar tussen in de volken van Europa en die van hun overzeese zusterlanden. De Russische heersers, van nu, maken gebruik van een ideologie, die hun uit Europa is verstrekt, om hun eigen volken in een moderne staat van slavernij te houden en door vijfde colonnes aangrenzende landen in hun politieke invloeds feer te brengen. De volken van Amerika, die genealogisch en gees telijk uit de onze zijn voortgekomen, zijn solidair met die van het oude Europa in de afwijzing van die ideologie en van de machtspolitiek, waartoe zij het voertuig is. Europa organiseert zich! De Marshall-hulp is het levende, hét tastbare en klinkende bewijs van de actieve belangstelling van Amerika voor Europa, van de so lidariteit van het nieuwe Westen met het oude. De oproep tot organisatie, de voor waarde van organisatie, die in het Marshall-plan is vervat, is in Europa verstaan. Wij prijzen ons gelukkig, dat Ne derland door het Be-Ne-Lux-beleid ten deze mede een gelukkig voor beeld en een vruchtbaar aankno pingspunt heeft gegeven. De samenwerking der Marshall- landen wordt beklonken! Daarbinnen hebben de 5 mogend heden van het Pact van Brussel het hun overzeese krachtbronnen een kern gevormd van verdergaan de solidariteit en samenwerking op economisch en cultureel, op staat kundig en militair gebied. Europa zal zich handhaven, als wij Europeanen tonen ons te willen handhaven! Het individualistische, in zijn ab solute souvereiniteiten opgedeelde, Europa is dood. De volken van Europa hebben een toekomst van zelfstandig bestaan in de verwezenlijking der beginselen, waaruit de katholieke sociale bewe ging leeft en werkt: de dienstbaar- making aan de levende mens van het gehele samenstel van natuurlij ke gemeenschappen, waarvan de mens als schepsel Gods het doel en middelpunt blijft. Zelfverdediging der Democratie De verkrachting van Tsjecho-Slo- wakije heeft terecht in al zijn krin- §en ons volk in actie en verzet ge- racht. Het initiatief der Regering ver dient de medewerking van alle ge zagsgetrouwe vaderlanders voor de vorming en versterking van het machtsapparaat, dat elke extremis tische actie zal weerstaan. Mogen ons staatkundig bestel en onze staatkundige samenleving zich op korte termijn zuiveren van alle zwakheid en halfneid ten opzichte van het communistische mogelijke landverraad. De democratie heeft niet alleen het recht, zij heeft de dure plicht om zich te wapenen en te weer te stel len, om het rechts- en staatsbestel tegen ondermijning te beschutten. Alleen een vermolmde democratie, die de formele vrijheden individua listisch als afgoden aanbidt, kan zich weerloos prijsgeven aan overweldi ging door doelbewuste en schaam teloos-openhartige autoritaire en terroristische groepen. De democratie heeft in de eerste plaats de rechtszekerheid en de gees telijke vrijheid, d.w.z. de godsdienst en gewetensvrijheid, tegen misbruik van de z.g. politieke vrijheden te be schermen. Tegenover het hedendaagse com munisme dient de democratie waak zaam en weerbaar te zijn als tegen over een vijand van buiten. Tegenover Nazi-Duitsland heeft Nederland als zo vele anderen achter het nevelscherm van zijn neutrali teit, struisvogelpolitiek gespeeld. Ten overstaan van de Russische machtspolitiek en van de commu nistische vijfde colonne is Europa thans God zij dank klaarwak ker! Radicale .hervormingspolitiek Nederland in het bijzonder heeft het recht en de plicht om zich tegen terreur van het communisme te weer te stellen, omdat Nederland wellicht verder dan enig ander land, en meer bewust is voortgeschreden op de weg der contra-individualistische en contra-kapitalistische maatschappij - hervorming. Als ergens de arbeidersstand iets, en veel heeft te verliezen en té ver spelen, dan is het hier! Vormt niet het hedendaagse com munisme een der meest weergaloze en duivelse verschijnselen van be drog en volksmisleiding, die de we reldhistorie heeft opgeleverd? Als sociale heilsleer van Europa naar Rusland uitgevoerd, tracht het com munisme uit Rusland naar Europa terug te keren, als een systeem van rechteloosheid en vertrapping van de mens, dienstbaar aan politiek impe rialisme. Voor de waarachtige en volledige ontvoogding van de vierde stand moet en zal Nederland krachtdadig voortgaan in het proces der realis tische maar radicale structuurver nieuwing: Organisatie der bedrijfstakken op publiekrechtelijke grondslag, met volwaardige zeggenschap van de ar beid; zo breedmogelijke spreiding van de mogelijkheid tot particuliere eigendom; herordening der rechtsverhoudin gen in de onderrieming. De „Nieuwe Gemeenschap'5 zal van woord tot feit moeten worden gemaakt! Dit is de zin van de vooruitstre vende politiek, die, onder krachtig voorgaan van de katholieken, ge lukkig ook na de jongste oorlog in Nederland mogelijk is gebleken, voortbouwend op de arbeid van vo rige geslachten; politiek van voor- uitstreven in christelijke richting, niet alleen op het terrein der econo- misch-sociale verhoudingen, maar ook in de herordening der verhou dingen in Europa, ook-in de ontwik keling der Rijksverhouding in Indo nesië en in de West! Strijdbaar, maar dienend Chris tendom! „Er is geen tegenstelling of keuze: liefde of recht; er kan alleen sprake zijn van de vruchtbare synthese; liefde en recht" (Pius Xn). In de sociale hervormingsarbeid, maar ook in de handhaving der or de, spreekt de Christen het woord en stelt hij de daad der naastenliefde Het is niet altijd even gemakke lijk om aldus te worden begrepen. Toch moet al Het werken en bidden, toch moet heel het apostolaat van ons Christenvolk erop zijn gericht om aldus te worden verstaan. Wij haten het communisme. Om dat wij dc communist als onze broe der beminnen. Die broederliefde tus sen mensen moet vooropstaan; zij moet voelbaar en tastbaar blijven, ook bij de betuiging vap afschuw van een vloekwaardig stelsel. De roeping ener nieuwe christe lijke beschaving is de verwezenlij king ener broederlijke gemeenschap onder de mensen om aan zovelen, als God wil roepen, het bereiken van hun geestelijke bestemming mo gelijk te maken. Aan deze bevordering van het Rijk Gods kan al ons werken en streven uiteindelijk alleen zinvol dienstbaar zijn. Maar dan drukt op ieder van ons de dure en de heilige plicht om te trachten een levende en brandende fakkel van liefde te zijn. Op alle plaatsen waar wij werk zaam zijn gesteld, niet alleen in de getuigenis van het woord, maar vooral in 5s levens daad-werkelijke praktijk, in de beroepsarbeid, in handel en bedrijf, in heel onze om gang met evenmens en volk. Het teken waarin wij zullen overwinnen Niet alleen het Duitse volk be hoeft zich schuldig te verklaren: de Christenen van Europa weten zich schuldig in het aangezicht van God en van de geschiedenis. Het God-loos communisme dankt Rusland aan het Europese geestesle- Als in Rusland het curistendom in zijn massale beoefening is verwor den en ontaard, moet het Europese Christendom dan niet in al te veel opzichten eveneens rouwmoedig schuld bekennen? Voor Europa, waaraan de Voor zienigheid de wieg van het Christen dom toevertrouwde en het zichtbaar middelpunt 'van Gods Kerk, voor dat Europa ligt de toekomst, als voor ieder onzer persoonlijk, in de Koninklijke weg van het kruis. De verdediging van het Westen zal het meest vruchtbaar en effectief kunnen geschieden in het maatschap pelijk en persooonlijk offensief van een daden- en liefderijk christendom dat zal getuigen van de Geest van God voor mensen en volken van West en Oost in alle werelddelen! Het is in deze zin, dat de katho lieke sociale organisaties en de Ka tholieke Actie van Nederland zich beroepen en gerechtigd hebben ge acht hun noodzakelijk tijd- en maan woord op dit ogenblik in de vorm van een leken-Paasboodschap te spreken. „Christus is verrezen", luidt met Pasen een oud-vaderlandse en oer- christelijke groet. In christelijk Godsvertrouwen voegen wij daaraan toe: Europa zal herrijzen! De blijde boodschap van het Paas feest luidt, dat voor elke mensen ziel, voor iedere mens in West en Oost, naar Gods wil de verrijzenis is weggelegd! Centrum van de Ned Kath. V rouwenbe weging Nederl. Kath. Arbeiders- Beweging. Werknemende Middenstand in Nederland. Nederl. Kath. Boeren- en Tuindersbond. Ned Kath. Middenstands bond. Algem. Kath. Werkgevers- Vereniging. S't. Adelberts-Vereniging. Ned. Kath. Jeugdbeweging. Nationale Leiding van de Kath. Actie. Een dienstplicht voor politieke veroordeelden? Eerst wanneer de territoriale ver dediging van Nederland tegen aan slagen van buiten en van binnen op bevredigende wijze is verzekerd en daarbij mede het nodige is verricht voor de luchtverdediging, zal een ba sis zijn geschapen, om over te gaan tot de vorming van operationele strijdkrachten, bestemd om in voor komende gevallen in geallieerd ver band op te treden, aldus schrijft mi nister Fiévez in de Memorie over zijn begroting aan de Eerste Kamer, na dat hij uiteengezet heeft, dat onze verplichtingen overzee nog steeds be letten de Nederlandse krijgsmacht te scheppen, welke bij een conflict van uitgebreide omvang mee kan wer ken aan een Gemeenschappelijk oor logsdoel. Z.Exc. komt resumerende tot de conclusie, dat Nederland wat be treft de defensiepolitiek, thans aan een keerpunt staat. Deze politiek zal in het vervolg daadwerkelijk moeten worden ingepast in een internationaal raam. Omtrent het vraagstuk der politie ke delinquenten, die de lasten van de dienstplicht niet meer kennen, deelt de minister mee, dat kortgele den door hem een kleine interdepar tementale commissie is ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken, welke nadere voorzieningen wenselijk zijn met betrekking tot de mogelijkheid van het vervullen van dienstplicht door politieke delinquenten, die van het recht om bij de gewapende macht te dienen zijn ontzet. EERVOLLE OPDRACHT VOOR WIJNAND GERAEDTS. „Reeds vóór de oorlog werden aan de bekende kunstschilder Wijnand Geraedts te Warmond belangrijke werken voor Amerika opgedragen, hoofdzakelijk voor kerken in New York, Chicago, enz. Naar wij thans vernemen heeft de belangrijkste opdracht hem onlangs bereikt n.l. om voor de kathedraal te Green-Bay (Wiscondin) twee schil derijen te vervaardigen voorstellende „De Verrijzenis" en de „Hemelvaart van Christus". Interessant zijn de af metingen, die deze werken zullen hebben, namelijk 6 bij 4 meter. Ze zullen geplaats worden rechts en links van het Hoogaltaar. In artistiek en cultureel opzicht is dit wel een zeer eervol werk. BEROEPREGELING KANTON GERECHTSGEMACHTIGDEN. Mede in verband met de door de Minister van Justitie in de Eerste Kamer bij de behandeling van de Justitie-begroting in het vooruit zicht gestelde wettelijke regeling voor de kantongerechtsgemachtig den, besloot de Ned. Ver. van Rechtskundige Adviseurs, op korte termijn over te gaan tot het instel len van een onderzoek naar vakbe kwaamheid van candidaat-leden. Het vorige vak-examen werd begin 1946 gehouden en het is de bedoe ling zo mogelijk nog in het eerste halfjaar 1948 opnieuw de examens te Amsterdam af te nemen. Er heeft zich een commissie van toezicht op de vak-examens ge vormd, bestaande uit mr. dr. H. M. D. Knol te Leiden, mr. G. J. Roes, Lisse en mr. F. A. Nelemans te Rot terdam. Als examinatoren zullen optreden de heren Th. J. van der Heijden, Leiden, vc-zitter, H. F. C. v. d. Donk, An rdam, secretaris, W. Rinsma, Leeuwarden, Aug. D. Ho ning, Haarlem, J. Oostenveld, Am sterdam en E. Steendam, Hilversum. TE HOGE LONEN BETAALD. De economische politierechter ver oordeelde Donderdagmiddag de En- schedese textielfabrikanten, die on langs terecht stonden wegens het uit betalen van te hoge lonen, tot geld boeten van 250 gulden en 100 gulden, subsidiair twintig dagen hechtenis. Twee weken geleden eiste de officier van Justitie boeten van 8.000 en 3.000 gulden. De rechtbank liet zich bij het be palen van het vonnis leiden door de gedachte, dat boven het bewaren van de arbeidsvrede in de textielindustrie het landsbelang staat: het handhaven van het loon- en prijspeil. Het punt van verweer, waarin wordt gezegd, dat de Rijksbemiddelaars in gebreke zouden zijn gebleven, wordt in de motivering weerlegd Uit de getuigen verklaringen van prof. Josephus Jitta en mej. Bosch achtte de economische politierechter duidelijk bewezen, dat de fabrikanten herhaaldelijk uit Den Haag op hun overtreding zijn gewe zen. Het beroep op overmacht ver wierp de rechtbank, daar zij van oor deel is, dat het niet, op de weg van de fabrikanten ligt, te bepalen of er van een noodtoestand kan worden gesproken. Dit is een overheidstaak, in casu van het College van Rijksbe middelaars. In een bedompt steegje, waar kleine oude huisjes elkaar moeten steunen om niet om te vallen, wordt de armoede niet angstval lig binnenskamers gehouden, doch is ze zichtbaar door de gore ramen, waarachter een gezin woont, dicht opeengepakt in een vervuilde toestand, omdat de goede zorgen van een moeder ontbreken. Daar heerst el lende en een radeloze vrouw, door moeiten en zorgen uitgeput, heeft de moed opgege ven Het gezin vervuilt en vervalt van kwaad tot erger. Doch dan verschijnt als een reddende en gel, een jonge vrouw van Maatschappelijke Gezinszorg, en met oen opgewekt gezicht schept zij orde in de chaos. Zij veegt, boent, schrobt en dweilt, stopt de kousen en ver stelt de kleren, verzorgt de kinderen en het eten en vindt dan nog tijd om eens rustig te praten met deze mensen, die een geor dend huishouden reeds als een vrome il lusie ter zijde geschoven hebben. In een andere straat, waar weliswaar pro pere gordijntjes voor de ramen hangen, die het inkijken beletten en vaak de stille ar moede verbergen, kunnen ook huismoeders zijn, die door ziekte buitenhuis zijn, of thuis moeten rusten en dus de, strakke teugels van het geordend gezin moeten vieren, met alle gevolgen van dien. En ook hier ver schijnt de Gezinsverzorgster, die de taak van de huismoeder geheel op zich neemt en redding brengt in uiterste nood. In beide gevallen wordt in alle stilte een stuk sociaal werk verricht, dat niet opvalt en aan de grote klok gehangen wordt, doch dat een stralend lichtpunt is. Een licht in het donkere grauw der armoede en een warmte in de kilheid der stille nood, op plaatsen waar deze vaak niet verwacht wordt. Aan dit werk de waardering te geven, die toekomt, was onze bedoeling, toen wij op c i stille lente-avond het huis van de Stich ting R.K. Maatschappelijke Gezinszorg op zochten, om hierover iets meer te horen dan wij en met ons vele Leidenaars tot dan toe wisten. Een klooster; geen klooster. We schrokken een beetje, toen we overigens heel bescheiden aan de bel trokken van het huis Morschsingel 8 en een geluid in onze oren klonk, dat meer op een kloosterklok dan op een huisbel geleek. Een witgekapte leken-zuster deed open en nodigde ons vriendelijk uit binnen te ko men. We stonden in een klooster! „Ja, de mensen denken bijna allemaal, dat het hier een klooster is", vertelde de sociale leidster, mej. J. Duyvestijn. „maar dat is toch niet waar. Er komen hier vaak mannen, die hun verloofde komen bezoe ken." Het schijnt dat we toen een beetje ongelovig gekeken hebben, want onze gast- vrouwe vervolgde: „Gelooft U het niet? En fin, het is begrijpelijk; er zijn zelfs men sen, die heel verwonderd vragen: „Maar mogen jullie dan trouwen?" Eerst toen waagden we het een sigaret op te steken en als een bewijs van geregeld mannelijk bezoek, verscheen er spoedig een asbak. We zaten in de gezellige zitkamer, waar blank-eiken stoelen tot zitten noden, een kachel beha gelijke warmte verspreidt en de rustige stoffering, benevens een repro ductie van Pieter Breughel, getuigen van de goede smaak der bewoonsters. Tegen over ons zat de reeds genoemde mej. Duy vestijn, die op ons verzoek onmiddellijk be reid was een en ander over de werkzaam heden van de stichting te vertellen. Wij vervangen de huisvrouw. De Stichting R.K. Maatschappelijke Ge zinszorg is opgericht na de bevrijding, toen meisjes uit Brabant en Overijssel, in het kader van de actie „Zuid helpt West", naar Holland kwamen, om mede te helpen de hier heersende nood te lenigen. Over het gehele land werden toen verschillende plaatselijke stichtingen opgericht, die alle een eigen bestuur hebben en geheel zelf standig werken, doch door een landelijke stichting overkoepeld worden. In Den Haag is een opleidingscentrum, waar meisjes tus sen de 20 en 35 jaar een halfjarige oplei ding krijgen, alvorens zij in de colonnes geplaatst worden. „Wat is nu eigenlijk precies het doel van deze stichting?", was na deze inleiding on ze eerste vraag en het antwoord hebben wij in de aanhef reeds getracht weer te geven: „Wij worden voor kortere of langere tijd in gezinnen geplaatst, waar de moeder we gens ziekte of iets dergelijks tijdelijk afwe zig is, of thuis rust moet houden, zodat wij de taak van de huisvrouw geheel over moe ten nemen. Wij zijn dus geen oplossing voor het dienstbode-probleem", was het ant woord. „Wij bestrijken dus niet speciaal de a-sociale gezinnen, al komen die gevallen uiteraard veel voor, maar bieden hulp, waar dit veelal op doktersattest, of ad vies van de parochiegeestelijkheid en so ciale instellingen noodzakelijk is Daar om werken wij ook vaak in geordende ge zinnen van arbeiders of ambtenaren die, zonder dienstbode, in nood verkeren bij dergelijke gevallen." „En waar bestaan de werkzaamheden uit? „Onze taak is de moeder geheel te ver vangen en als die moeder thuis ru»t moet houden lichte ziekenverpleging, waar voor in de opleiding is voorzien. Voor kraamhulp echter, moet men bij het R.K. Kraamcentrum zijn, waar we overigens prettig mee samenwerken. Komen we in a-sociale gezinnen, dan is ons eerste werk een beetje orde in de chaos te scheppen en als alles eens een goede beurt heeft ge had, de kleren schoon en versteld in de kast, de kinderen verzorgd en naar school gedaan, de zieke moeder geholpen als het tenminste geen geval voor de wijkverple ging betreft en het eten klaar gemaakt, dan gaan we eens rustig met de mensen praten, want ook geestelijk is er vaak veel op te ruimen. Dit laatste is eigenlijk even belangrijk als het andere 'en daarom pro beren we dan b.v. een verkeerde courant er uit te werken, de kinderen op katholie ke scholen te laten plaatsen en de mensen te bewegen weer naai de kerk te gi an, om nu maar enkele dingen te noemen. Het na laten van kerkbezoek is zo vaak een ge volg van de materiële ellende, die in ver schillende gezinnen geleden wordt. Om echter een blijvend resultaat te hebben, moeten we vaak voorlichting geven. Er zijn immers vrouwen, die totaal geen verstand van huishouden hebben; zij hebben geen dagindeling en Lollen maar in het wilde weg. Zo nu en. dan gaan we onze „oude ge vallen" nog eens opzoeken, om te kijken wat er van ons werk overgebleven is en dan moet je wel eens op je tanden bijten, om maar weer met een glimlach aan het volgende geval te beginnen'!5 Een noodzakelijk kwaad? „Eigenlijk is Uw Stichting toch een noodzakelijk kwaad?" „Ja, en toch is het iets blijvends, want armoede en nood zullen er altijd zijn. Daar kunnen prachtige sociale wetten en voor zieningen zijn, de gevallen, waarin wij voorzien, zullen altijd blijven bestaan, voor al in de steden. Op het platteland is de si tuatie iets anders. Daar neemt de buren hulp nog een belangrijke plaats in, doch ook dat vermindert, want in onzet huidige maatschappij is de naastenliefde vaak ver te zoeken! We schelden nu wel op het ver foeide communisme, maar hebben we er vaak zelf geen schuld aan? Als er naast so ciale rechtvaardigheid voldoende naasten liefde was, dan zou het er heel anders uit zien!" Te kort en overvol. „Vertelt U nu eens iets van het huis hier." „Ons huis is overvol; ons aantal kan in Leiden dan ook niet uitgebreid worden, we gens gebrek aan slaapruimte. Momenteel zijn we met z'n zeventienen, de twee leid sters inbegrepen. We zijn allemaal intern en eten steeds hier, of nemen een boterham mee naar de gezinnen waar we werken, om de mensen zo min mogelijk last aan te doen. Als regel zijn we laar om half negen en vertrekken we weer om zes uur, maar die uren zijn erg wisselend, al naar de omstan digheden. Soms hebben we ook gezinnen waar we telkens maar een halve dag zijn, b.v. om de moeders geleidelijk weer in te schakelen. Eens in de week hebben we een vrije middag, die we besteden aan een uit stapje of iets dergelijks, terwijl we een maal in de maand een verplicht week-end in dit huis hebben. Pat is om de gemeen schapszin te bevorderen, welke overigens uitstekend is. Zo hebben we b.v. gisteren een passie-viering gehouden we vieren hier alle kerkelijke feesten en we doen vaak aan muziek, zang en declamatie. On ze geestelijke verzorging is uitstekend; daar zorgt pater Hogenelst o.f.m. voor, als hij om de twee weken een avond bij ons komt. Steeds blijft er een van ons om beurten achter, om het hoofd van de huishouding, mej. A. Schermer, te helpen, want we doen hier al het werk zelf. „U krijgt zeker extra toewijzingen voor levensmiddelen?" „Neen, was "dat maar waar! Ons werk schijnt zeker niet zwaar genoeg te zijn! Maar er wordt aan gewerkt; laten we ho pen dat het spoedig voor elkaar komt." „En, als het niet al te .onbescheiden is, hoe wordt dit werk gefinanciert?" „We hebben op de eerste plaats een Rijks- en Gemeente-subsidie; anders kwa men we er helemaal niet, terwijl de gezin nen, die het kunnen, ons per dag betalen. In gevallen, dat dit niet kan, /oorziet de Gemeentelijke Sociale Dienst hierin. Ook met deze instantie hebben we een heel pret tige samenwerking. Van samenwerking moet men het immers hebben. Daarom heb ben we dat dan ook met de Christelijke Ge zinszorg, die haar huis in de Boerhaavelaan heeft. De. brug naar een betere toekomst. Reeds te lang hadden.we van de gastvrij heid gebruik gemaakt. Eén ding vooral was ons duidelijk geworden: Hier, in „De Brug" dat is de naam, die de eerste meis jes aan het huis gegeven hebben; symboli serend de brug van oorlogsellende naar een betere toekomst in „De Brug" werken jonge vrouwen voor een waarachtig ideaal (voor het bescheiden salaris behoeven ze het niet te doen) dat gericht is op een der grootste sociale noden, die onze huidige maatschappij kent, getrouw aan het devies, dat zij fier op hun insigne het Maltheser Kruis dragen" Caritas Christi nos urget" „Liefde tot Christus dringt ons", En als iedere morgen vroeg 15 jonge vrouwen naar alle richtingen van onze stad uitzwermen, dan wet~n wij, dat zij die „Ca ritas Christi" uitdragen naar hen, die als verworpelingen uit onze maatschappij zijn uitgestoten en veelal de „Liefde cot Chris tus" verloren hebben, of naar hen, die in hun stil verborgen nood, reikhalzend uit zien naar dringende hulp, welke hen zo liefdevol en op deskundige wijze gebracht wordt. Hiervan getuige de ellenlange wachtlijst. En toen wij in de stille lente-avond huis waarts keerden, was het alsof wij vertoefd hadden aan een sappig groene oase van naastenliefde, temidden van de dorre woe stijn der liefdeloosheid, bittere armoede en stille nood. In deze oase te vertoeven is nieuwe hoop putten op het herstel van een geordende maatschappij, gebaseerd op de goddelijke wet der naastenliefde.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 8