Goede vooruitzichten voor Noordwijk als bloemen-badplaats De verrader Van der Waals half April voor zijn rechters Leids Tribunaal kwam weer bijeen ZATERDAG 20 MAART 1948 de leidse couran. I WIXUÜ PL.AU FAGltNA 1 „Mits wij ons niet in slaap laten wiegen - verklaart de burgemeester Het is wel juist, maar toch eenzijdig noordwijk de BLOEMEN-BADPLAATS TE NOEMEN. Het is, aan die ere-titel wil len wij niet tornen, de bloemen-badplaats bij uitstek. Maar het is ook de bloemen-bedevaart bij uitstek, en misschien is er geen oord ter wereld, dat zo bloemerig de zorg voor ziel en lichaam in één adem verbindt. Het heeft met andere badplaatsen gemeen, dat het naam theeft ge maakt door het baden, doch welke badplaats heeft naam gemaakt door het bidden? Het heeft met andere dorpen in deze streek gemeen, dat het in de lente zijn grond bedekt ziet met een veelkleurig tapijt van bloemen, doch welk van deze dorpen kan er zich op beroemen, dat zijn grond gekleurd is met het martelaars -bloed, rood als een tul«p? In an dere dorpen kunnen bloemen-corso's worden gehouden Noordwijk is het enige, dat een bloemen-bedevaart zou kunnen "uitschrijven, en mis schien is dat niet eens zo'n slecht idee. Een oogje op Engelsen en Amerikanen De ere-burger van Noordwijk is en blijft St. Jeroen, die in de Noorman- nentijd gemarteld werd Maar naast een eeuwige ere-burger is er plaats voor een tijdelijke eerste burger, zo als er naast een vereerde pastoor plaats is voor een geëeide pastoor. De zorg voor de bloemen-bedevaart- plaats rust bij de deken; die voor de bloemen-badplaats bij de eerste burger, de burgemeester. De zorg voor het ene sluit bezorgdheid voor het ander niet uit! Evenmin als be langstelling voor de badplaats botst ipet belangstelling voor de bede vaartsplaats Er zou dus niets op tegen zijn geweest, de burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel, te interpelleren over een bloemen-bedevaart, indien dat idee niet pas bij ons was opgekomen, ter wijl we het relaas van ons onderhoud met de bloemen-burgemeester „in het net" schreven. de „ouverture hermttique." De ouverture van het gesprek was weliswaar gecomponeerd op. een, naar de klank der woorden althans, vroom en godvruchtig onderwerp. Het ging over de Heremiet en het is heel goed mogelijk, dat de naam van de heremiet of kluizenaar in in nige betrekking kan worden ge bracht met de patroon van Noord wijk St. Jeroen. Maar iedereen, die in Noordwijk van toeten en blazen weet, begrijpt dat de burgemees ter, over de Heremiet sprekend, zidh- daarover niet heeft uitgelaten in zalvende bewoordingen. De» kwestie is, naar we hopen, thans van de baan. Woor de buitenstaanders, die van toeten noch blazen weten, zij medegedeeld, dat het een uitneem- baar en verplaatsbaar houten zomer huisje betrof, genaamd „De Here miet", hetwelk op last van B. en W. is afgebroken. Voor de felle protesten zijn B. en W. niet gezwicht. „We proberen in zulke aangele genheden steeds volkomen consé quent te zijn" verklaardè burge meester Van Berckel, terwijl hij met zijn wijsvinger vastberaden op de tafel klopte „Wanneer een arbei der, zelfs als hij ingezetene van Noordwijk is, clandestien een huis betrekt, wordt hij eruit gezet. Het zou ongepast zijn op die gedragslijn ten gunste van meerbemiddelden in breuk te maken. B. en W. hebben tegenover „de Heremiet" toch al grote tegemoetkomendheid betracht". De zaak achten wij thans van te weinig belang, om er lang bij stil te staan. Meer interesseerde ons het algemeen beleid ten aanzien van de badplaats. de stoomtram was NOORDWIJKS OPKOMST Het heil van de badplaats ligt de burgemeester na aan 't hart. „Het is u natuurlijk bekend, dat burgemeester Pické in de tachtiger jaren de ontwikkeling en bloei van de badplaats krachtig heeft onder steund o.a. door te bevorderen, dat een stoomtram-lijn werd aange legd! Zijn naam is verbonden met een monument, een straat en een weg. Ik heb gemeend, niet beter té kunnen doen, dan aan die weg in Noordwij k-Zee te gaan wonen, met burgemeester Pické als lichtend voorbeeld". „Is de badplaats, na haar vesting periode, weer geheel in haar vesti- gings-periode teruggekeerd? „Door de toenmalige bestuurders, zijn in 1946 de resten van de Duitse verdedigingswerken met grote voort varendheid opgeruimd. Ontzaglijk veel is door hen gedaan om de bad plaats weer te fatsoeneren. In zeer korte tijd hebben zij de muur en andere obstakels doen verdwijnen. De Noord-Boulevard is gerecon strueerd. Niet zo lang geleden heeft de Raad zijn medewerking verleend aan het Wederopbouwplan". kapers aan de kust. „Is er in Noordwijk veel ver nield?" „Betrekkelijk weinig. Dat maakt de positie van de badplaats uiter mate gunstig in de huidige conjunc tuur, maar brengt ook de verplich ting zoveel mogelijk op modernise ring bedacht te zijn. Wij mogen ons niet in slaap laten wiegen, opdat niet de andere door de bezetting geteis terde badplaatsen, als zij herrezen zijn, door hun nieuwe opbouw een grotere attractie zouden gaan vor men. Dankbaar om al hetgeen behou den bleef, moeten we er op uit zijn zoveel mogelijk met de tijd nffee te gaan. „Is de hotel-accomodatie groot genoeg?" „Op het ogenblik nog wel. Uitbrei ding van de hotels moet uitsluitend gezocht worden aan de Noordzijde, want wij stellen er uitermate veel prijs op het Zuidelijk gedeelte zo rustig mogelijk te houden, opdat het speciale cachet van Noordwijk in geen geval wordt aangetast". „Wat is het cachet van Noord wijk?" „Hoe zal ik dat zeggen?" zei de burgemeester, terwijl hij zijn ogen even sloot öm de juiste formulering te zoeken. „Noordwijk is altijd gezocht geweest door een beschaafd en rustig publiek. De rust sluit be weging en amusement geenszins uit. Ook het Noordwijkse publiek wil in zijn vacantie niet inslapen!" „Hoe denkt u zich het samengaan van rust en beweging?" „Wij zijn er bizonder op gesteld, dat Noordwijk het centrum blijft van de tennissport. Het zal vermoedelijk niet mogelijk blijken, hier ieder jaar de internationale kampioenschappen te doen houden. Die eer znillen we met België moeten delen. Maar de Lawntennis-bond zal bevorderen, dat in het andere jaar in Noordwijk belangrijke professional-wedstrijden worden gespeeld. Dat zou heel aar dig zijn. Daarbij hecht ik veel waar de aan herstel en een goede ontwik keling van het golfterrein. „Komen de golfbanen niet in het gedrang doo^ een uitbreiding der be bouwing naar het Noorden?" „Nog niet dadelijk. Op 't ogenblik is er nog geen gevaar. Maar er is ook nog geen oplossing gevonden. Wanneer we de propaganda van Noordwijk vooral op de Angel-Sak sische landen willen oriënteren, is een flink golf-terrein van grote waarde". BLOEMENKIJKERS, WELKOM, WELKOM! „Die propaganda. „De V. V. V. heeft zeer actief ge werkt. We Verwachten ook veel van samenwerking met de gehe'e bollen streek in het gezamenlijk opzetten van feesten in de bollen-tijd. Het streven is de buitenlandse gasten er toe te lokken in Noordwijk te komen logeren, vanwaaruit zij een goede en rustige gelegenheid hebben van de bloemenvelden te gaan genieten. Daar is niets geen bszwaar tegen en alles voor. De grote steden Amster dam en Den Haag liggen dichtbij genoeg, om, ook in het lenteseizoen, aan de bloemengasten amusement te bieden. Er zou voor een goed ver voermiddel moeten worden gezorgd.'' „Is daartoe al samenwerking met de overige Bollenstreek?" „Nog niet. maar wel in voorberei ding. Het vervoer van buitenlandse toeristen is thans nog in handen van Haagse en Amsterdamse reisbureaux. Een intensiever bezoek aan de bol-' len-velden en aan de bollenkwekers zou mits goed aangepakt een zeer attractief middel zijn om bij de buitenlanders reclame te maken voor de bloembollen." „Is het bezoek aan de badplaats na de oorlog toegenomen?" „Voor de oorlogsjaren waren er topjaren van 12.000, nu wordt de 17.000 benaderd. Ik herhaal echter: we moeten, met onze tijd meegaande, het eigen cachet van Noordwijk be waren. Mocht echter blijken, dat be paalde vormen van vermaak in strijd zijn met de gegoede distinctie van de badplaats, dan zullen deze vor men van vermaak moeten worden opgegeven. Het is mijn vaste over tuiging, dat in een tijd, waarin het massa-vermaak zo duidelijk ge ëxploiteerd wordt, er steeds meer be hoefte zal bestaan aan rustig, indi vidueel plezier. Naast badplaatsen als veiligheidsklep voor de zeer gro te bevolkingscentra, zal Noordwijk altijd een taak hebben aLs badplaats, die het niet in de kwantiteit maar in de kwaliteit zoekt. Het moet ook de bloemen-badplaats zijn, waarbij de nadruk voor mij even zwaar ligt op bloemen als op badplaats." „ZEE" EN „BINNEN". „Wat denkt u te doen voor de bloembollen-cultuur? „Het gemeentebestuur heeft daar voor vanzelfsprekend grote be langstelling, doch op het ogenblik slechts een indirecte taak. Ik zou het q Neem een aspirientje g OEen leerling-telegrafist, wo- n nende aan de Dordtsestraatweg n n te Rotterdam voelde zich dezer U U dagen grieperig en omdat hem n dit niet erg van pas kwam, dook (J JJ hij in het medicijnkastje en ont- n dekte daar 54 aspirientjes. Ge- U JJ dachtig aan de raad van Dirk [J Witte „Aspirine voor je voeten, 0 aspirine voor je buik", slikte hij j: met mannenmoed alle 54 tablet- Oten naar binnen. Maar hij werd j: raar, raarder, raarst, 's Nachts n vond hij zichzelf terug in het Zuiderziekenhuis met de slang |J van de maagpomp in zijn [j aspirine ascheid had genomen, Oaspirne afscheid had genomen, j» kon hij naar huis terugkeren. II Mr G. F. W. VAN BERCKEL Burgemeester van Noordwijk zeer op prijs stellen, als het mogtlijk zou zijn op commercieel verantwoor de basis, ééns per jaar een belang rijke bloemententoonstelling te doen. houden. Daarbij denk ik aan de open- lucht-tentoonsteliingen v/elke hier vroeger werden georganiseerd." „Noordwijk-Binnen en Noordwijk- Zee zijn één gemeente in twee delen. Hoe is de verstandhouding?" „Het is met onize bloemen-bad- p^ats zo: beide delen. Noordwijk- Binnen én Noordwijk-Zi e hebben elk hun bizondere geaardheid en zijn door de omstandigheden op samen werking aangewezen. Mijn taak is het, hen van elkaar te laten profi teren en de samenwerking te bevor deren. Als de toekomst zich niet al te somber ontplooit en inderdaad een organisatie van West-Europa tot stand komt, geloof ik, dat Noordwijk zich geleidelijk zal blijven ontwikke len. In vergelijking met omliggende plaatsen is de bevolking van Noord wijk het meest toegenomen sedert 193-0 met 45 pet. Thans teU de ge meente 15.500 inwoners. Er is zeer veel samenwerking onder de burge rij in al haar geledingen om de bloei der gemeente, zowel als centrum der bloemencul+vur en als centrum van sport, te bevorderen. Het gemeente bestuur verleent daaraan met grnoe- gen alle medewerking. Het werk als burgemeester is voor mij: zeer aan genaam, zeer boeiend, zeer geva rieerd en zeer druk. D? omvang der bevolking is net klein genoeg, om er persoonlijk contact mee te kunnen houden en toch ook zo groot, dat het bestuur der gemeente een intensieve werkkring op'evert met een keur van gevarieerde proble men." ,.De Heremiet!" wierpen wij er losjes tussen. „En daarmee de mogelijkheid o-m te kamperen" vulde de burgemees ter aan. „In het Langeveld worden kampeerterreinen ingericht, waarbij met 't omringend natuurschoon een harmonisch geheel wordt gezocht. Er wordt daar in vrij ruime mate ge legenheid gegeven in kamphuizen en ook in zelfgebouwde huisjes of tenten te verblijven, welke beide laatste categorieën na afloop van het seizoen moeten verdwijnen ja! Het is nodig, dat in het Langeveld maatregelen worden getroffen. Nu is het nog niet erg, maar als er geen regeling werd gemaakt, zou deze materie ons gezag ontg'ippen." Ten slotte deelde burgemeester van Berckel mede, dat de financiële toestand der gemeente wat hoopvol ler is geworden. Het is niet onmoge lijk, dat in het a.s. jaar de begroting sluit. Proces-verbaal van 1467 bladzijden Er werden 757 getuigen gehoord Sinds in September 1946 het on derzoek in de zaak van Anton van der Waals, de beruchte verrader van illegale werkers in de bezet tingstijd, een aanvang nam, zijn 757 getuigen gehoord, van wie 700 met Van der Waals werden geconfron teerd. Zij vormden een trieste stoet, daar heel velen aan hem de dood of vermissing van een hunner fami lieleden hebben te wijten. Het aan tal pagina's processen-verbaal be draagt 1467, hetgeen nog wel zal stijgen, want hoewel het onderzoek voltooid is, komen er nog dagelijks kleine gevallen bij, die „Ad infor- mandum" aan het Hof worden overlegd. In opdracht van de Minister van Justitie moest dit onderzoek zo vol ledig zijn, dat het resultaat een ver eeuwiging van een belangrijk deel van de Nederlandse verzetsstrijd zou betekenen en dat het meer dan treurige verraad, dat één man te genover dit verzet had gepleegd, duidelijk aan het licht zou komen. De dagvaarding, die ongeveer vier foliovellen beslaat, kan uiteraard niet alle strafbare feiten omvatten, die door Van der Waals zijn ge pleegd, doch bevat alle zaken, die wettig en overtuigend bewezen worden geacht en zij dekt door haar formulering een zeer uitgebreid terrein. Van justitiële zijde wees men ons voorts op het volgende: van ver schillende kanten is i.v.m. deze zaak critiek geoefend op het beleid van de regering te Londen, terwijl voorts gesuggereerd is, dat het ge hele contact van de illegaliteit met Londen in handen lag van mensen als de Duitse politie-beambte Jo seph Schreieder, de chef van Van der Waals, terwijl van der Waals zelf met Londen zou hebben ge seind. Uit het onderzoek is duide lijk gebleken, dat heel veel verbin dingslijnen met Londen nooit door de Duitsers zijn ontdekt en dat Van der Waals nooit de grote man is ge weest in dit zgn. „Engeland-Spiel", doch wel Schreieder, de man met hersens, die Van der Waals zijn on- drachten gaf.- Deze was zeer handig in het uitvoeren daarvan, doch men kan, daarbij niet van genialiteit soreken, elke handige knaan had op deze wijze deze afschuwelijke „suc cessen" kunnen bereiken. Wat be treft het in Londen gevoerde be leid, het ligt niet op de weg van deeenen. die nu met het onderzoek zijn belast, zich daarin te verdie pen, trouwens er is gebleken, dat vele sugeesties in deze van alle grond zijn ontbloot. De dagvaarding. Als wij in het kort de dagvaar ding samenvatten, dan blijkt daar uit het volgende: Werkzaam als „Vertrauensmann (V-man)" voor de S.D. heeft Van der Waals een groot aantal illegale werkers blootgesteld aan opsporing, vervolging en vrij heidsberoving. eerst in Rotterdam, later ook in Den Haag en in het Oosten en midden van het land. Dit bereikte hij, door vele gege vens door te geven aan de S.D. of door zelf personen te arresteren, of hun arrestatie m'ogeliik te maken.' Dit kon alles geschieden omdat hij in illegale organisaties door drong onder een valse naam en in verscheidene gevallen door zich uit te geven voor een uit Engeland „gedropte" agent van de te Londen zetelende wettige Nederlandse re gering of van de geallieerde strijd krachten, soms ook' door zich uit te geven als een illegaal werker. In de dagvaarding staan 83 van het nog grotere aantal personen ge noemd, die door zijn toedoen aan de Duitsers zijn overgeleverd. Van de- J3 gevallen is bij onderzoek vol doende gebleken, dat Van der Waals directe aanleiding tot hun ar restatie is geweest. Van deze 83 kwamen 42 nimmer terug, terwijl alle anderen, meestal tot aan de be vrijding, in Duitse gevangenschap doorbrachten. Met dit al is de treurige lijst van zijn misdrijven nog niet beëindigd. Onder de gemeente Tienhoven bil de Loosdrechtse plassen heeft hij omstreeks 16 Maart 1945 Joseph Marie van der Meer van het leven beroofd een man, die hij in zijn dienst had genomen, slechts met dit vreselijke doel: om door deze daad in de gelegenheid te worden gesteld te gaan leven onder de naam en de identiteit van zijn slachtoffer en zich zo veilig te stellen tegenover eventuele represailles. Eenzelfde feit moet hij nogmaals gepleegd hebben, om ook de S.D. zijn spoor bijster te doen worden, opdat deze bij het scheiden van de markt hem niet zou kunnen aanwijzen als een hunner beste spionnen. Het onderzoek hierin zou zeer in gewikkeld geworden zijn en boven dien voor de rechtbank niet geheel bevredigende resultaten opleveren, daar het lijk van dit vermoedelijk tweede slachtoffer, dusdanig ver minkt was. dat Van identificering geen sprake kon zijn. De zaak van Anton van der Waals zal op 16, 17. 19, 21 en 23 Aoril, mogelijk nog een dag langer voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof voor komen. Zes en veertig getuigen zul len worden gehoord. De verdediging berust bij mr. Van der-Starp. Aan boord van het troepentrantsport- schip „Volendam". Bij de zeer ho ge temperaturen rondom de evenaar wordt menig baadje van onze jon gens, die onderweg zijn naar Indo nesië, gauw smerig. Maar geen nood, water is er, de jongens wassen zelf hun kleren en de zon droogt ze zeer snel. De man met zes onderscheidingen. De automobielverkoper J Huys- man te Katwijk aan Zee zag in be zettingstijd door zijn hulp aan de vijand kans op te klimmen van ge woon soldaat tot officier. Hij kreeg er zelfs zes onderscheidingen bij, zo dat hij zich wel tenvolle had ingezet. De president van het Hof merkte op liever een dergelijk iemand voor zich te zien, dan een profiteur! De adv. fiscaal vorderde acht jaar gevange nisstraf. De raadsman, mr. J. v. d. Plas wees erop dat verd. door moei lijke omstandigheden tot zijn daden is gekomen, en ook op het feit, dat twee broers van verd. in een concen tratiekamp om het leven zijn geko men. Bij vervroegde uitspraak, legde het Hof vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief op. Voor het bijzonder gerechtshof verscheen gistermorgen H. J. K„ brandstoffenhande'aiar te Voorscho ten, die in 1943 te Wassenaar een zekere van Tol aan de S.D. had ver raden, omdat van Tol in het bezit van munitie was. Als gevolg van dit verraad had van Tol acht maanden in gevangenschap doorgebracht. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het verraad een persoonlijke, wraakne ming was wegens ruzie over de te rugkoop van een schilderij. K. be weerde, dat hij wel in'iehtingen over S.D. .had verstrekt, maar pas toen van Tol al gearresteerd was. Daar twee getuigen niet verschenen wa ren, werd de b'handeling der zaak uitgesteld tot 20 Mei. J. H. C. C. ambtenaar te Leiden, was in 1941 tot het vrijwilligers'e- gioen toegetreden. Hij had daar als menagemeester dienst gedaan. De procureur-fiscaal eiste 10 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Verdach- tes raadsman mr. H. J. Sormani vroeg verzachting van de eis. Uitspraak* 7 jaar gevangenisstraf met aftrek en recht op cassatie. J. H.. automobielverkoper te Kat wijk aan Zee had in Sept. 1940 dienst genomen bij de Waffen S.S De pro cureur-fiscaal vroeg 8 jaar met af trek. Verdachtes raadsman mr. J. van der Plas schetste zijn cliënt als een idealist en vroeg een straf voor H. die het mogelijk maakte hem zo 9poedig mogelijk weer in de maat schappij terug te brengen. Uitspraak 5 jaar met aftrek. J. den H. te Katwijk aan Zee. had in 1941 dienst genomen bij het N. S K. K. en was later toegetreden tot het vriiwilligerslegioen Eis 8 jaar met aftrek. J. T. de Vries, die verdachte ver dedigde. bracht naar voren, dat den H. gehande'd had uit anti-communis tische motieven. Uitspraak 6 jaar met aftrek. HAAGSE RECHTBANK. Stelende dierfstbode. De dienst bode J. M. de H. had in haar betrek king te Oegstgeest diefstal gepleegd, maar bovendien had zij nog een rij wiel gestolen. Dat was alles de schuld van het feit, dat zij te we'nig ver diende, zo vertelde zij aan de recht bank, terwijl bovendien een kennis haar op het verkeerde pad had ge bracht. De officier vorderde acht maanden gevangenisstraf, met aftrek 200 jaar geleden in de £eqdi& Coulant 20 MAART 1748. Te Leyden bij de Delfse Vliet, even buiten de Koepoort, is te Huur, om den eersten te aanvaarden, een Bleekerij, leggende ten einde van het Pad, aan de overzijde van den Aanslag, bij voorn. Vliet, genaamd het Fortuin, en al waar de Zaaken verscheide Jaaren lang met goed succes zijn geëxerceerd. Te bevragen ten Huyze van de Weduwe F. de Klopper op de Breestraat, bij de Plaatsteeg, te Leyden voorn. UIT DE LEYDSCHE COURANT VAN 100 JAAR GELEDEN. 20 MAART 1848 Te huur of Te koop. Om met primo Mei te aanvaarden, een alleraangenaamst gelegen Buitentje, genaamd Hortus-Zigt, gelegen langs den Singel tusschen de Koe- en Witte Poorten, onder de Ge meente Soeterwoude, bevat tende Marmeren Gang, vier Vertrekken, Keuken, Kelder, ruime Droogzolder met Dienst boden-Kamer, twee groote Schuuren en Achter-Koepel; voorts groote Vrucht- en Moes tuin. Geheel ingericht tot Zo mer- en Winter-verblijf, en zijnde alles in den besten staat. Te bevragen ten Kantore van den Notaris A. Wijn stroom te Leyden. van preventief. Mr. M. Teekens wees op de trieste jeugl van verd., die zon der leiding is, en vroeg een psychia tersrapport Rijwieldefstal. Volgens de rij wielbewaarder J. R. te Leiden had hij niet anders kunnen doen dan rijwiel diefstal plegen, omdat hij geen geld had om van te leven. Maar de offi cier vond dat excuus niet geldig, en vorderde een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, omdat met verd. reeds eerder moeilijkheden zijn geweest. De raadsman, mr. H. O. Thunissen vroeg clementie. UITSPRAKEN IN ZAAK WILTON-FIJENOORD. Het Bijzonder Gerechtshof ver oordeelde gistermiddag C. M. T. tot 1 jaar en 5 maanden gevangenisstraf met aftrek, plus een geldboete van 50.000 subs. 6 maanden, W. W. tot een geldboete van 30.000 subs. 3 maanden, F. M. tot een gevangenis straf van 1 jaar en 4 maanden met aftrek plus een geldboete van 30.000 subs. 3 maanden en A. C. M. tot een gevangenisstraf van 1 jaar met af trek plus een geldboete van 30.000 subs. 3 maanden. IN MEI 1940 wilde ik voor de N.S.B. bedanken, maar die gelegenheid werd mij practisch ontnomen, om dat ik enige dagen werd gedetineerd. Later weerhielden principiële rede nen mij om mijn lidmaatschap op te zeggen. Toen het Duitse leger ons land was binnengevallen, huilden ook de N.S.B.-ers als kinderen. Zij von den de inval op zichzelf een onge oorloofde daad. Ik merkte dat en dacht: „Dèt zijn de N.S.B.-ers. zij zijn dus geen vaderlandslievende men sen". Dat was de verklaring van beschul digde B. P. M. Lammens te Leiden, afgelegd tijdens de zitting van het Leidse Tribunaal, welke gisteren te Den Haag werd gehouden. Hij was lid geweest van: de N.S.B.de W.A., het Economisch Front, de N.V.D., de Ned. Landstand en de vrijwillige hulppolitie. Als zodanig had hij vele diensten ten behoeve van de vijand verricht. Zo was besch. betrokken ge weest bij een onderzoek te Hazers- woude, dat werd ingesteld, omdat ge. allieerde vliegers wapenen hadden afgeworpen. Een zwaar punt in de tenlastelegging was ook. dat besch. in een brief aan de heer C. van Geel kerken, plaatsvervangend leider van de N.S.B. in Nederland, had geschre ven ,dat de toenmalige burgemeester van Zoetermeer het „Winterhulp"- werk afbrak. Besch. wist, dat de bur gemeester spoedig zijn gemeente zou verlaten en stuurde daarom vast een sollicitatie in zee. Lammens verklaar de tijdens het langdurige verhoor nog, dat de landwacht, waarvan hij enige tijd deel uitmaakte, patrouillediensten verrichtte om inbrekers op te sporen. De president, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, bracht besch. echter duidelijk aan het verstand, dat dit niet zo was. „Dat weet u trouwens zelf ook wel". In deze zaak werden niet minder dan getuigen charge en 5 getuigen décharge gehoord. De raadsman voer de aan, dat besch. gepakt is door de misleidende propaganda van Mussert. Hij heeft daarin bevrediging gevon den. Lammens- is een zachtaardig, dromerig .critiekloos type. Van hem is over het algemeen weinig activiteit uitgegaan. Spr. vroeg het Tribunaal, de nodige clementie te betrachten. J. de Jong te Alphen aan den Rijn, N.S.B.-er geweest, had als chauffeur in Frankrijk, in dienst van de N.S. K.K., gewerkt. Tevens had hij deel genomen aan acties van de land wacht. „Ik heb er nooit aan gedacht te bedanken", aldus besch. „Wie be sefte eigenlijk, dat Nederland met Duitsland in oorlog was?" Mr. van Herksen wees er op, dat ziin cliënt elk principieel verzet miste. Doch hij be hoort tot de weinigen, van wie gezegd kan worden, dat zij zich in een her oriënteringsstadium bevinden. Chr. Komen te Warmond was als N.S.B.-er vrijwillig naar Duitsland gegaan en had in dienst van de O.T. een arbeiderskamp bewaakt. Besch. gooide zijn lidmaatschap en de gevol gen ervan op de slechte economische toestand in ons land. „Ik was niet po litiek onderlegd en kon dus niet we ten, dat de N.S.B. niet goed was. Mr. H. J. F. Oetgens van Waveren Pancras Clifford zeide, dat besch zich nimmer als een. slavendrijver heeft gedragen. N. W. C. Brouwer te Zoeterwoude had zich als lid aangesloten bij: de N.SB., de Ned. Soc. Arbeider.: Partij, de N.S.N.A.P., de S.S., de N.V.D., de Ned. cultuurkamer en de hulpland wacht. Besch. lrgde er de nadruk op, dat men de nat.-soc. ideologie los moet zien van de realiteit, die men in de bezettingsjaren heeft ervaren. Als raadsman trad op mr. P. van 't Hoff. Uitspraken. G. J. Rietveld te Alphen ad. R„ internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maanden (de laatste 6 m voor waardelijk), verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 200; C. Piepenbrink te Alphen a. d. R., internering: 3 j. 9 m.; J. P. van Ham te Leiden, internering: 3 j. en 8 m. (laatste 8 m. voorwaardelijk) met onder toezichtstelling van de stichting politieke delinquenten voor de tijd van 3 j.; A P. Koemans, inter nering: 3 j. Allen werden ontzet uit de kiesrechten en het recht om openb. ambten te bekleden en te dienen bij de gew. macht.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 5