Met JiicuifiOoJid Naar HUIBERS TYPEN, STENO ZATERDAG 20 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TWEEDE KAMER Internationaal regerings beleid goedgekeurd De Tweede Kamer heeft tot besluit van de beraadslagingen over de kwesties, door de heer Van der Goes van Naters in zijn interpellatie aangesneden, een motie aangenomen met 57 tegen 7 stemmen, waarin.zij als haar oordeel heeft vastgelegd, dat in de vaste Kamercommissie vóór Buitenlandse Zaken niet één lid van de fractie der Communistische Partij Nederland dient' te worden benoemd. Een tweede motie, ingediend door de Regeringspartijen, en gisteren in ons verslag vermeld, is geplitst. Een deel betreft de blijvende aaneenslui ting der West-Europese staten en be helst een goedkeuring van het in de zen gevoerde regeringsbeleid zij werd aanvaard met 58 tegen 7 com munistische stemmen. Het resteren de deel behandelt de rechtsgemeen schap van democratische staten in fe deraal verband en zal, op verzoek van 4e heer Van der Goes van Na ters, in discussie worden gebracht, wanneer bij wetsontwerp de goed keuring van het Verdrag van Brus sel aan de Staten-Generaal zal wor den voorgelegd. De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Van Boetzelaer van Oos terhout, antwoordde de rij van spre kers. Als wij onze wensen aan de an dere vier landen hadden kunnen op leggen, dan zou het verdrag er an ders uitzien, maar als men met vij-, ven het eens moet worden, dienen er offers gebracht te worden. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag zal zo spoedig mó gelijk worden ingediend en spr. ver trouwt, dat voorrang aan de behan deling er van zal gegeven worden. Spr. verklaart, dat het verdrag niet gericht is tegen enig land, maar te gen agressie en dan tegen het land, dat die agressie pleegt. Dat in de preambule de naam van de Allerhoogste niet is genoemd, heb ben enige leden betreurd. Van op zet was daarbij geen sprake, wel licht van enige schuld. Het komt aan op de geest, waarin het verdrag zal worden uitgevoerd en daarover be hoeft geen twijfel te bestaan. Omtrent de militaire samenwer- NOGMAALS: DE AMBTENAAR. Het antwoord van „Ambtenaar" op het ingezonden stukje van A. C. heeft hoe kon het anders de laatste genoopt tot het schrijven van een verweer. Wij moeten het een beetje bekor ten. Hij schrijft o.a. dat zijn inzen- ding geenszins gericht was tegen de ambtenaren, maar slechts tot doel had, gehoor te vinden, voor het zo brandende vraagstuk van het com munisme. Zélfs zijn uitdrukking „droge, muffe-folianten-regerende bureau craten" was geen klap in het aange zicht van de ambtenaren in 't alge meen, maar een duidelijke omschrij ving van die lieden, die zich ambte naar noemen, maar de naam te schande maken door onverantwoorde acties te ondernemen, die onder de' gegeven omstandigheden het alge meen welzijn in hoge mate benade len. Dat de ambtenaren een salaris verdienen, dat nog altijd veel te laag is, daarin i§ hij het volkomen met „Ambtenaar" eens. „Maar dat er ook nog andere wegen (dan staking n.l.) te bewandelen zijn, lijkt mij even min aan twijfel onderhevig. Ik ben meerdere malen in de gelegenheid geweest het Arka-blad te lezen en ik weet ook, dat een verhoging van 2 zoals die onlangs aan de ambte naren werd gegeven, bij menigeen een droeve glimlach te voorschijn moet hebben getoverd. Als ik echter goed ben ingelicht, zijn ook nog en kele bestaande onrechtvaardigheden uit de weg geruimd, zoals ongehuw- denaftrek en tijdelijke toeslag van 5 die onder een bepaalde salaris- grens niet was uitgekeerd. Voorts meen ik gelezen te hebcn, dat de mi nister van Binnenlandse Zaken een technische herziening van het Be zoldigingsbesluit in uitzicht heeft ge steld, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1943. Deze herziening zal, naar men mij mededeelde, voor be paalde lagere categorieën niet on gunstig zijn. Tenslotte schijnt ook de genoemde 2!$.pet. over 1947 nog te worden uitgekeerd. Al met al schijnt er bereikt te zijn, wat redelijkerwijze maar bereikt kon worden. Nu moet ik toegeven, dat de ambtenaren nog lang niet op een behoorlijk peil gesa larieerd zijn, maar ik wil alleen maar aantonen, dat een actie als van de Heerlense overheidsdienaren zeker achterwege had moeten blijven. Het feit dat de „Waarheid" er een „kop" aan waagde, bewijst dit genoeg. Dat de kranten niet moeten zwij gen, ben ik natuurlijk met m'n „Ambtenaar" eens. Maar laten zij dan eerst dat gaan beschrijven, waaraan de meeste behoefte is en dat is op het ogenblik: de mensen wakker schud den voor een concreet gevaar, dat nu jiog bezworen kan worden, wanneer ieder weldenkend mens zich inspant om zijn deel bij te dragen. Wij die nen eindelijk de minderwaardige, godslasterende Kremlin-misdaigers eens openlijk aan de kaak te stellen en de voosheid van heel hun vun zige systeem bloot te leggen. Het is onze plicht, de christelijke bescha ving te redden; koste wat het kost!" „A. C." Naschrift. Wij kunnen na dit antwoord con stateren, dat de beide 'opponenten practisch niet zover met elkander verschillen, als zij aanvankelijk dachten. Beiden willen de „goede zaak" krachtig dienen. Dat is ten slotte de hoofdzaak. Inzendingen aan het secretariaat van „Dr. Schaepman", J. B. H. Oost- dam, Witte Singel 85. v Bestuur „Dr. Schaepman". king tussen Nederland en België deelt de minister mede, dat deze de volle aandacht der regering heeft. Wat de grenscorrecties betreft zegt spr., dat de regering haar stand punt niet gewijzigd heeft. Te Lon den is deze zaak nog niet ter spra ke geweest. Verwacht wordt, dat dit in April zal geschieden. Spr. beves tigt, dat er geen politeke invloeden aanwezig zijn bij het Marshall-plan. 5 LITER MELK RANTSOEN VERHOOGD De ruimere melkproductie maakt het mogelijk het 14 daagse meikrant- soen voor volwassenen, houders van A-kaarten, van 4 liter op 5 liter te brengen en wel met ingang van April a.s. Het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening voegt aan deze mededeling toe, dat, zoals ook uit de onderhavige maatregel blijkt, het voorshands niet in de bedoeling ligt de melkdistributie op te heffen. K.V.P. EN C.P.N. IN TILBURG. In de gisteravond gehouden ver gadering van de raad der gemeente Tilburg legde de heer A. Remmers, voorzitter van de raadsfractie der Kath. Volkspartij, een verklaring af volgens welke de K.V.P. in de toe komst geen medewerking meer zal verlenen aan de benoeming van le den van de C.P.N. in raadscommis sies e.d. der gemeente Tilburg. De verklaring werd afgelegd bij de be handeling van een voorstel tot het aanvullen van vacatures in een tweetal raadscommissies, ontstaan door het ontslag nemen van één der drie communistische leden van de gemeenteraad van Tilburg. TWINTIG GEWONDEN BIJ AUTOBUSONGELUK. Een autobus van de Veluwse Autobusdiensten is gistermiddag omstreeks kwart voor vijf op de #erkeersweg tussen Ede en Lunte- ren tegen een boom gereden Twin tig personen zijn gewond, waarvan zes ernstig. De bestuurder van de bus, H. v. d. K. uit Nunspeet, moest remmen, om'dat een voor hem rijdende luxe auto, bestuurd door mevrouw A. E. S. uit Den Haag, een zijweg insloeg. De autobus slipte op de gladde weg en reed tegen een boom. De voor zijde van de bus werd ingedrukt. Onder de inzittenden brak een pa niek uit. De zes ernstig gewonden, waar onder de chauffeur, waarvan de zit plaats geheel werd vernield, zijn naar een ziekenhuis vervoerd. BINNENLAND. De cantine van de Prins Hen drik-kazerne te Amersfoort is geheel uitgebrand, doordat in de kamer er boven brand ontstond en de gloeiende kachel door het plafond heenzakte. De schade is zeer aanzienlijk. Het kasteel Enghuizen tij Hum- melo zal worden afgebroken. In de laatste oorlogsmaanden is de buiten vleugel uitgebrand. De kosten van restauratie waren te hoog. De Koningin heeft gistermiddag de leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie, alsmede de griffier en de hoge ambtenaren van dit College, op het Huis ten Bosch ontvangen. Ook de echtgenoten en ongehuwde dochters van bovenstaan de heren waren bij deze ontvangst tegenwoordig. Een Mater Amabilis-school is te Helmond in voorbereiding. Deze scho len hebben tot doel op moderne wijze de meisjes van 17 tot 20 jaar uit de diverse standen geestelijk en huis houdelijk te vormen voor hun toe komstige levenstaak. Een missieschool voor jonge vrouwen, welke onder leiding zal staan van de Vrouwen van Nazareth, is te Ubbergen bij Nijmegen geopend. De eerste cursus vangt 7 April aan met 12 leerlingen. Officiële opening op 1 Mei door de bisschop van 's Hertogenbosch. Generaal Spoor, opperbevelheb ber van de Ned. Strijdkrachten in Indonesië is gisteren per vliegttuig in Nederland aangekomen. De Niwin heeft besloten ter ge legenheid van het regerings-jubileum in samenwerking met het Ned. Jeugd Rode Kruis, 10.000 kinder-jubileum- pakketten te sturen naar Indische weeshuizen, hospitalen enz. De pak ketten bevatten o.a. speelgoed en een tandenborstel. Benoemd is tot lid van de Raad van Toezicht op de Rijksverzekerinsg bank mr. F. J. H. Baohg te Den Haag. De eerste Douglas DC-6 ma chine van de K. L. M. wordt Maan dag uit New-York op Schiphol Ver wacht. Het toestel neemt een Paas- cake mee voor de Koningin, geschenk van de in Oalifornië wonende Ned. bakker Van der Kamp. De DC-6 machines van de KLM, zeven in totaal, zullen worden ge bruikt op de lijnen naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Het duizendste Oostenrijkse kind van de 2000, die dit jaar drie maan den in Nederland komen doorbren gen, is gisteren in een groep van 180 jongens en 219 mieisjes via Venlo in het kinderkamp „America" bij Horst- Sevenum aangekomen. Zij gaan door naar Eindhoven en Tilburg. Overeenkomsten voor de export van de Duitse „volkswagen" naar Nederland en België zijn Donderdag door het gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse export-import agent schap gesloten. Het aantal, dat naar Nederland gaat, is nog niet bekend. Bij de naar Duitsland terug kerende kinderen is een record ont dekt. Een 13-jarige jongen uit Duis burg had het namelijk gepresteerd, 137 pond aan te komen. Haarlemmerstraat 123, Leiden BUITENLAND. Mevrouw JoliotCurie, die op Ellis Island werd vastgehouden we gens haar betrekkingen tot het com munisme, is thans op ere-woord vrij gelaten. Ongeveer 130.000 Chinese com munisten maken zich gereed tot een algemene aanval op de Mandsjoerijse hoofdstad Tsjangtsjoen. In het district Namsos (Noor wegen) is een kwaadaardige typhus- epidemie uitgebroken. Te Chicago wordt medegedeeld, dat minstens 39 personen zijn omge komen tengevolge van tornado's de V.S. Meer dan 300 personen wer den gewond. In de omgeving van Haifa is het nog steeds onrustig. Gisteren hebben 50 gewapende Joden twee vracht aupto's met Arabieren aangehouden. Negen Arabieren werden gedood en drie gewond. Omgekeerd hebben Arabieren een overval gedaan op Joodse arbeiders aan de Jordaan- oever bij Beiran en vijf van hen ge dood. In het Parkhotel, in de Engelse sector van Wenen, waar Engelse of ficieren gehuisvest zijn, heeft gister avond een ontploffing plaats gehad. Eén persoon werd gedood. Men ge looft met een aanslag te doen te heb ben. LEIDEN De woningruimte-commissie B. en W. doen een tactische zet Bij ministerieel besluit is bepaald, dat het lidmaatschap van het college van B. en W. onverenigbaar is met het lidmaatschap van de commissie van advies, bedoeld in art. 8 van de Woningruimtewet. B. en W. schrijven aan de Raad deze wijziging in de richtlijnen ten zeerste te betreuren. Juist de om standigheid, dat een lid van hun Col lege deel uitmaakte van de bedoelde commissie, heeft een regelmatige en vlotte behandeling van de huisves tingsaangelegenheden en een goede samenwerking tussen de daarbij be trokken gemeentelijke instanties in hoge mate bevorderd. Ten einde een en ander ook in het vervolg zoveel mogelijk te waarbor gen, achten zij het wenselijk de taak der bovenbedoelde, door de Wet voor behandeling der vorderingsbe- sluiten voorgeschreven commissie te beperken tot de wettelijke taak, dus tot het adviseren omtrent vordering van woonruimte. Het geven van ad vies „omtrent alle aangelegenheden op het gebied van de huisvesting dei- ingezetenen en de doelmatige verde- van woongelegenheid in de ge meente, waarover B. en W. het ad vies der commissie vragen of waar voor de commissie zelve het van be lang acht advies aan B. en W. uit té brengen" (zie art. 5 der verordening van 27 October 1947, regelende de samenstelling en de werkwijze van de onderhavige commissie), zouden zij willen opdragen aan een afzonder lijke, door hen te vormen Advies commissie, welke zou staan onder voorzitterschap van de Wethouder, speciaal met de zaken van de verde ling van woonruimte belast. Tot leden van deze Commissie zul len zij dan overigens benoemen de door de Raad benoemde leden van de commissie, bedoeld in art. 8 van de Woonruimtewet. Op deze wijze wordt aan de gewijzigde richtlijnen voldaan en worden tevens de voor delen van de tot voor kort geldende regeling nagenoeg geheel behouden. In verband met het bovenstaande dienen art. 1 en art. 5 der aange haalde verordening te worden ge wijzigd. In artikel I is bepaald, dat een lid, tevens voorzitter, wordt benoemd uit de leden van het College van B. en W. In plaats daarvan wordt thans bepaald, dat de voorzitter van de commissie door het College van B. en W. wordt aangewezen. Van art. 5 zal het tweede gedeelte moeten ver vallen. Een en ander is in de hierna opgenomen ontwerp-wijzigingsv.eror- dening nader aangegeven. De vacature, welke door de wijzi ging in de richtlijnen in de Commis sie is ontstaan, zouden B. en W. wil len zien aangevuld door benoeming van de heer G. Hordijk, gewezen be stuurder ener vakorganisatie en als zodanig ervaren in sociale aangele genheden in het algemeen. HELFT COLLEGE-GELD WORDT TERUGBETAALD. Geldt niet voor Leiden Studenten van verschillende uni versiteiten, die destijds de loyaliteits verklaring, die de Duitsers eisten, niet hebben getekend en daarmede het verzet in de Nederlanden tegen de Duitse dwingeland in niet geringe mate versterkten, hebben de helft van hun college-gelden teruggekregen. Het heeft in studentenkringen enige bevreemding gewekt, dat de Univer siteit te Leiden, die in het begin van de oorlog reeds gesloten werd, niet voor deze regeling in aanmerking is gekomen. Het Departement van On derwijs deelde „Het Dagblad" desge vraagd hieromtrent mede. dat voor studenten, die niet meer te Leiden konden studeren, nog wel elders ge legenheid was. Voorts zijn er ook studenten, die na een aanvankelijke weigering, later toch weer de geëiste loyaliteitsverkla ring tekenden. Waar het organisato risch practisch ondoenlijk is geweest om dit ingewikkelde probleem uit te zoeken, heeft de Regering zich op het standpunt gesteld, dat men de Uni versiteit van Leiden buiten dez» t» rugbetalingsregeling moest stellen. De komende feestelijkheden Comité maant aan tot sparen 1 Over de derde lijn van het gemeen telijk radiodistributienet hebben gis teravond de voorzitter en penning meester van het comité ter voorberei ding van de komende Jubileumfees ten (25 Augustus t.m. 1 September), respectievelijk de heren dr. ir. P. C. Lindenbergh en F. Verstegen een overzicht gegeven van de ontworpen plannen en de daartoe noodzakelijke financiële actie. De heer Lindenbergh zeide o.m. dat bij het samenstellen van het program ma der feestelijkheden rekening is gehouden met de ernst der tijden, maar ook met de wetenschap, dat de bevolking van Leiden de heuglijke herdenking van het 50-jarig Rege ringsjubileum van onze geliefde Ko ningin en de 300-jarige onafhanke- 'lijkheid met gepaste vreugde en op waardige wijze zal wensen te vieren. Daarom is het feest niet in de eerste plaats in uitbundigheid gezocht, maar zal getracht worden het hoofdaccent te leggen op een algehele stadsversie- ring met bloemen. Daarnaast zal een bloemententoonstelling gehouden worden. De hoofd-feestelijkheden zul. len plaats vinden op Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Augustus a.s. Daaraan voorafgaand zal in Augustus 'n sport week georganiseerd worden, waaraan ook deelnemers uit het buitenland zullen meedoen. Ten slotte gaf spr. een overzicht van de geprojecteerde feestelijkheden, waarover wij reeds uitvoerig bericht ten. De heer Verstegen wees er in ver band met de ton-actie met nadruk op, dat het natuurlijk niet in de bedoeling ligt een ton gouds aan de feesten te besteden. Het Comité streeft nog meer doeleinden na, Leiden neemt nl. in de rij der Nederlandse Gemeenten een bijzondere plaats in ten opzichte van ons vorstenhuis en aangezien „adel verplicht" heeft het comité het voor nemen. indien althans voldoende gel den bijeen komen, een bedrag ter beschikking te stellen voor een lief dadig doel, nader door H.M. de Ko ningin aan te wijzen. Over de eerste resultaten van de spaaractie was spr. niet ontevreden, doch hij wekte met klem op de rond gezonden spaarkaarten zo snel moge lijk vol te plakken. Op 2 April komt de secretaris, dr. mr. N. G. Geelkerken voor de micro foon. HET PASSIESPEL. Naar ons wordt medegedeeld zal de opvoering van het Passiespel „De Veertien Stonden" morgen (Zondag) niet om half drie, zoals abusievelijk op de raambiljetten is vermeld, maar om drie uur precies in de Stadsge hoorzaal plaatsvinden. Tussen 12 en 1 uur is er morgen nog gelegenheid tot plaatsbespreken aan de zaal (te vens kaartverkoop). Terwijl van kwart over twee af ook aan de cassa nog kaarten verkrijgbaar zullen zijn. EX ANIMO. Matthaus Passion. Meer en meer komen elk jaar ver langende mensen bijeen om te luiste ren naar het zingende en gezongen verhaal van Jesus lijden. Met stille dévotie hebben deze, en ook wij de machtige indruk van he.t geniale werk in ons opgenomen. Bach is op gestegen tot de meest verpuurde adel van geest. Gerezen is hij tot boven 't stoffelijke en dit vraagt hij ook van hen, die zijn werken uitvoeren. Wie schreef vóór of na Bach, de van God begenadigde contrapuntist, juist door het contrapunt zo ontroenrende wer ken? Ruim 200 jaar is de Matthaus Passion oud en 't grootse werk van dramatische vroomheid bloeit elke keer meer, om z'n machtige expressie en grote heiligheid. In de Hoogland se kerk klonken vanaf een goede plaats de dubbel bezette koren heel en beschaafd, voldoende draag krachtig en evenwichtig. Aan Her man de Wolff komt de eer van deze jaarlijkse uitvoering toe. Ms wij 'de ze wedergave bespreken, die door een overvolle kerk met aandacht werd aanhoord, dan noemen wij eerst 't koor, dat trots de vreemde omgeving heel welluidend, slagvaardig en mooi heeft gezongen. Een enkele maal was de expi'essie wat voorzichtig en had 't geluid machtiger kunnen zijn. Het inleidingskoor b.v. slaagde niet het best, waarschijnlijk door accoustische moeilijkheid in de aanvang. Het jon genskoor, was in de cantus firmus niet klankvol genoeg en kwam niet geheel tot zijn recht. De choralen klonken voortreffelijk eensgezind. Enkele rustpunten zouden vermeden kunnen worden. De declamatie moet door minder onderbroken winnen. Het koor-ensemble wordt elk jaar beter, de interpretatie groeit. Her man Brill als violist, de immaterieele fluit, de beide hobo's solieerden; hun bespelers kweten zich bescheiden hun welluidende taak. Het orkest, het Rotterdams Philharmonisch orkest was rhythmisch nogal eens schomme lend en ongelijk, wat toch met wat meer „achtgeven" te verhelpen is. De solisten liepen nogal uiteen. De tenor Han le Fèvre zong met wisselend suc ces de evangelistenpartij. Zijn voor dracht had enkele voortreffelijke, ^zelfs ontroerende momenten. Soms 'bleef er een en ander braak liggen. Zijn vertolking evenwel belooft. De alt Helena Quispel, hoorden wij nog niet. Haar altgeluid is welluidend maar niet donker, en te weinig mach tig om de smartelijk doorleefde leed geheimen naar waarde te realiseren. Mevrouw Ankie van Wickevoort- Crommelin zong de sopraanpartij ver rassend mooi en devoot. Ravelli ver tolkte de Christuspartij, met af en toe een streepje te veel pathos, maar ook met waardevolle bezielde .mo menten. De moeilijke kleine baspar tijen kwamen voor rekening van Her man Hülsman, welke hij met inzicht zong. Hans Schouwman en Hennie Schouten verzorgden uitstekend con tinuo partijen op cembalo en orgel. Om z'n duchtig werken dat de diri gent met deze veréniging doet, ver dient „Xx Animo aller achting. J. Kortmann. ÏÏlolg,en: Oosters stroo-vuur Jerusalem was boordevol Joden, die naar de stad gekomen waren om het Paas-feest van de Oude Wet te vieren. Iedereen had de mond vol over Jesus en er werd met drukke gebaren getwist en geredekaveld, of Hij de Messias was ja dan neen. Er zat spanning in de lucht, welke spanning tot een plotselinge uitbun dige ontlading kwam, toen het be richt zich verspreidde, dat Jesus uit Bethanië waar Hij in het hui van Lazarus had overnacht op weg was naar de stad. Met echt Oosterse geestdrift werden takken van de bomen gerukt en de wijde mantels op de grond uitgespreid als een loper voor de „Konipg van Is raël" want men had gefluisterd, dat Jesus kwam om de Romeinse be zetting te verjagen en men wilde Hem de koningskroon op het hoofd zetten. Die koningskroon werd een door nenkroon. Dat is de tragedie van Palm-Zondag. Sinds de 4e eeuw is aanvankelijk alleen te Jerusalem, het gebruik ontstaan de feestelijke ont vangst kerkelijk te vieren, met een palmwijding en palm-processie. Maar na deze plechtigheid, waarin het gejuich der Joodse menigte na klinkt, slaat ook in de kerk de stem ming om. De er-op-volgende mis is doortrokken van het lijden en van de bittere klacht van de Zoon van David, een klacht die koning David duizend jaar te voren reeds had ver nomen en i«i psalm 68 opgetekend: ..Ik wachtte, wie met Mij zou mede lijden en er was niemand. Ik zocht wie Mij zou troosten en Ik vond er geen. Tot spijs gaven ze Mij gal en mijn dorst laafden zij met azijn". In kerken, waaraan meer priesters verbonden zijn, wordt het Lijdens verhaal gezongen, waarbij de woor-. den van Christus aangegeven zijn met een kruisje, de rol van de verha lende evangelist (in dit geval Mat- theus) met een C (Chronista-kro- niekschrijver) en de uitvallen en schreeuwparty en van het volk en de vragen der verhoren met een S (synagoge). MAANDAG De diefachtige penningmeester Isaias heeft in proeftische verte het lijden van de Godmens gezien (epistel): Mijn rug bied Ik hen, die Mij slaan, Mijn wangen, die Mij de baard uitrukken; Ik houd mijn gelaat niet verborgen Voor smaad en bespuwing. Want God staat Mij bij.... In het evangelie wordt een ge beurtenis besproken „zes dagen vóór Pasen", toen Maria, de zuster van Lazarus, de voeten van Christus bal semde. Het was de zeer dure nardus balsem en deze verkwisting wekte de wrevel op van Judas. Judas was de penningmeester van de giften, die van alle zijden aan Christus wer den gegeven en aan alle zijden weer werden uitgegeven. Judas, vertelt ons St. Jan, was een dief en, zoals blijkt uit de woorden van zijn aan merking op de goede Maria: een vrome huichelaar. Christus aanvaard de met weemoed de hartelijke bal sem-attentie van Maria zo kort voor zijn begrafenis - en beschouwde het als een balseming vóóraf. Naar Marcus er aan toevoegt, prees Hij haar: „Overal, in heel de wereld waar dit Evangelie wordt gepreekt, zal ook tot haar gedachtenis wor den vermeld, wat ze gedaan heeft". Gelukkige Maria WILLEM ANDRIESSEN. Voor de Leidsch Kunstkring „Voor Allen". Voor een volle Gehoorzaal speelde Willem Andriessen gisteravond een mooi programma. Hij is en blijft de geliefde Nederlandse pianist. Giste renavond vierde hij een ware triomf. Hij begon met „Sonate in A" van Mo zart en gaf 't werk zoals 't is, een vermenging van intieme lyriek en vir tuositeit, licht en extact van toon, le vendig, argeloos en puur muzikaal. Prachtig zo'n brokje Mozart aldus te horen spelen. Ook Beethoven s „Fan tasie" werd door haar voornaamheid tot een hoogtepunt. Is de aanslag van deze klavierkunstenaar uitgelezen voor Mozart, ook de Beethoven-melo die ligt hem. Zijn' spel was geweldig, geestdriftig en van poëtische ernst in de wild en smartelijk bewogen „So nata appassionata". Hij, die zich met zo'n toewijding verdiept in de wer ken van Beethoven weet zijn warme toon en welluidende aanslag even eens aan te wennen in d-e Franse kunst n.l. in de „Sonatine in b" van Roussel; belangwekkende maar ook mooie muziek met rijkheid aan sub tiele rhythmen en zeer persoonlijk van timbre. In deze Sonatine gaf An driessen een parelende fijnheid, ge dragen door discrete gevoelstoon, zijn kracht. Ten slotte de le Nocturne van op. 11 en Ballade op. 52" van Chopin. Ook in deze materie is de pianist doorgedrongen en beheerst.haar tech nisch en artistiek tot in uitersten al les even natuurlijk en door én door muzikaal. De enthousiaste muziek liefhebbers hebben de pianist staande een ovatie gebracht, waarvoor hij in dank twee toegiften speelde, van Grieg en Chopin en dit met cle groot ste distinctie. J. Kortmann. in 2-3 mnd. klaar op de Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26556 DE HOEDENSPECIALIST EXPOSEERT SPECIALITEITEN „Zonder mode-show geen klin kende naam, zonder naam geen klanten en geen betere klant dan een grage klant" is de zeer begrij- jelijke overweging van de kleine mode-zaken, die als alle xnidden— standers een harde strijd moeten voeren tegen de grote warenhuizen, de modehuizen van naam en de con- fectie-combinaties. Een moedig ini tiatief was het daarom van „de Hoe- denspecialist" uit de Haarlemmer straat om achter de kapsalon van de firma Wyers aan de Breestraat een kleine expositie in te richten van modellen gecreërd zijn voor alle hand gemaakt en alle getuigend van goede smaak. Men kan op de nieuwe mode, en terecht veel aanmerken, maar gezegd moet worden, dat de onna tuurlijkheid van haar romantiek op deze show tot een minimum beperkt is, dat de kleurencombinaties vaak zeer goed geslaagd zijn en dat er modellen gevreërd zijn voor alle types. Kunstbloemen en veren, kantjes, strikken en voiles, 't is al les luxueus, maar niet overdadig en ook de prijzen zijn' dit. Al leek het ons voor de meeste dames toch ver standiger haar echtvriend mee te nemen, want volgens een woox'd van Shaw bestaat het duivelse van vrou welijke bekoring daarin, dat ze iemand dwingen naar zijn eigen verderf te verlangen. Tenslotte nog een enkel woord over de wijze van exposeren. Het moet gezegd: mevr. C. de Groot- v. Egmond heeft hier iets zeer elegants en luchtigs van weten te maken, een omlijsting van 't frivole geheel, dat mode 1948 heet, met een vleugje Parijs, dat op u schijnt toe te waaien vanuit een vitrine met parfums met romantische namen even onbereik baar als de lichtstad. Waar 't intus sen óók geen rozengeur en mane schijn schijnt te zijn PERS SPIEGEL GEEN GEMEENSCHAP. „De „Maasbode" betoogt, dat na de genomen resoluties nu ook da den moeten volgen: „Aan de vertegenwoordigers van de Moskou-aanhangers in de colle ges van wethouders en Gedeputeerde Staten moet uitdrukkelijk het ver trouwen worden opgezegd en zij moeten met evenveel woorden tot af treden wox'den uitgenodigd, zo nodig gedwongen. Nulla communio, geen gemeen schap, over de hele linie, tot het bit tere einde. Ook b.v. bij de komende dodenherdenking en de huldiging van de nagedachtenis vari hen, die voor Óet vaderland vielen. Misschien vindt iemand dit wat al te hard. Volkomen ten onrechte. De reden waarom wij, ook zelfs bij die huldiging, niet met de communisten kunnen optreden is zó klaar en zó duidelijk, dat een enkel zinnetje ter motivering voldoende is. Wij huldigen die doden omdat zij vielen voor de vrijheid van hun land. Het zou geen huldiging maar een'hoon zijn voor hun nagedachte nis, wanneer wij hun deze eer gin gen brengen samen mét en aan de zijde van hen, die gereed staan deze vrijheid van hun land te verkwan selen en ons volk in plaats van vrij heid een slavenjuk willen opleggen, dat het meteen zou reduceren tot het cultureel en materieel peil waarop de bolsjewisten het Russische volk hebben teruggebracht, en dat de on dergang zou betekenen voor alle godsdienst. En waren religieuze mo tieven, naast vaderlandslievende, voor velen onzer doden niet de hoofd beweegredenen van hun heldhaftig verzet?" OUDERCOMMISSIE LEIDSE BUITENSCHOOL. Woensdagavond vond een bijeen- komst plaats in een der lokalen van de Leidse Buitenschool te Katwijk aan Zee. belegd door de Oudercom missie dier School. De directrice mevrouw G. Crève- coeur hield een inleiding over het onderwerp „Opvoeding", waarin zij de verhouding bepaalde over de op voeding op de School in samenwer king met die der Ouders. Straatschenderij na schooltijd kan beteugeld wox-den, indien ook de ouders hun kinderen daai*over op tactische wijze onderhouden, vooral daar de straat in deze zo zorgvolle tijd vele gevaren oplevert voor het lichamelijk en moreel welzijn der kinderen. De taak van het onder wijzend personeel om de jeugd te wijzen naar een betere toekomst, is moeilijk, doch het blijft steeds naar wegen zoeken om de juiste we gen te vinden tot bereiking van dit schone doel. Ten slotte gaat het om de toekomst van de kinderen, het geen de ouders toch ook ter harte moet gaan. Spreekster besloot haar voordracht met de verzekering, d2t de onderwijzers op de bres staan om de kinderen datgene bij te brengen, hetgeen bevorderlijk is tot vorming van hun gevoel voor rechtvaardig heid, eerlijkheid en gemeenschaps zin, waartoe de ouders niet 't minst hun steentje kunnen bijdragen. De heer D. Kruyt uit Katwijk vertoonde verder de film', die ver vaardigd is om het onderwijs en het leven in de Leidse Buitenschool meer bekendheid te geven, waarin de samenstellers wel geslaagd zijn. Vooral het Leidse publiek dient meer belangstelling te tonen voer het sociale doel der Buitenschool, omdat hiermede het belang van dit deel der jeugd ten zeerste is ge moeid. Tenslotte nog een interes sante film over de visvangst door onze JCatwijkse vissex-s en hun leven en werken gedurende de reis naar de Noordelijke visgx-onden, die het aanzien alleszins waard is.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2