Het Katholicisme in de 16e eeuw Nu Volksherstel en Nat. Instituut verdwenen zijn DINSDAG 16 MAART 1948 DE LEIDSE UUUKAni' PA<j1INA 2 De stijging van lonen van volwassen mannelijke - arbeiders Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de volgende index- cijfers van de lonen van volwassen mannelijke arbeiders (basis Juni 1938Juni 1939 is gesteld op: 100). 29 Februari 174.3 243.9 184,0 Datum gemiddel de landbouw nijverheid 24 takken (akkerbouw en en van nijverheid veehouderij landbouw 1940: 30 Juni 105.1 110.7 105.9 1945: 30 Juni 135.4 189.7 443.0 31 December 150.3 224.6 160.7 1946: 30 Juni 163.1 240.5 173.9 31 December 164.8 240.6 175.4 1947: 30 Juni 166.4 243.9 177.3 31 December 173.8 243.9 183.6 1948: 31 Januari 174;0 243.9 183.8 hongaarse voedsel pakketten naar nederland! De Hongaarse regering heeft beslo ten, dat naar alle landen, die aan voedseltekort lijden, levensmiddelen pakketten gestuurd kunnën worden, met uitzondering van Duitsland, Spanje en Griekenland. Er zijn tien verschillende pakketten. Het goed. koopste kost 35 forint en het duurste 500. (Ze bevatten alle Hongaarse Sa lami, ganzenlever, paprika en sigaret ten). Vele Hongaren maken van deze gelegenheid "gebruik om hun vrien den in het buitenland een verrassing te sturen. De commissaris, die belast is met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft doen weten dat ziekenfonds leden niet meer opgenomen mogen worden in verplegingsinrichtingen. Aangezien dit feit enige beroering (heef t gewekt' wordt er van bevoeg de zijde op gewezen, dat deze maat regelen genomen zijn om te voor komen dat fondspatiënten In derge lijke inrichtingen, die géén zieken huizen worden 'geacht en waar meestal chirurgen en internisten ontbreken, ter verpleeging worden opgenomen. Hoewel hiermede niets ten nadele van bedoelde' inrichtin gen wordt gezegd, is het verplicht zioh in een ziekenhuis, dat door de genèeskundige inspectie als zodanig wordt erkend, te laten opnemen. de e.v.c. te rottèrdam bluft op haar stuk staan. Het afdelingsbestuur te Rotterdam van de E.V.C. handhaaft zijn stand punt, dat met de bestaande, leiding van de communistische partij Neder landen de E.V.C. niet meer kan wor den gesproken over het belang van de E.V.C. Het plaatselijke apparaat van de E.V.C. blijft gewoon function- nefen. Radio WOENSDAG HILVERSUM» t (301 M.) *7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Grani.platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Gram.- platen. 9.00 Ochtend bezoek bij onze jonge zieken. 9.30 ^eethoven-pro- gramma. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.platen. 11.15 Hoorspel „De Vluchtheuvel". 12.00 Gram.platen. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Passie- stonde^ 1.00 Nieuws. 1.15 Gemengd omroepkoor 2.00 Jan van Weelden, orgel. 300 Symphonie. 3.15 „De lie deren van Claude Debussy". 3.45 Kleuterverhalen. 4.15 Amsterdams Christelijk Meisjeskoor. 5.35 „Hol- landa Sextet". 6.00 Onze Nederland se koren en korpsen. 6.30 Prog. Ne- derl. Strijdkrachten. 7.00 Nieuws.' 7.30 Het actueel geluid. 7.45 Engelse les voor gevorderden. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio Philharmoijis orkest. 9.10 N.C.R.V.-kwartet. 9.30 Vijfde lij densoverdenking. 10.00 Cor Kee m. m.v. HaakonStotijn, -hobo. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Het Concertgebouw-kwintet. 11.30 Gram.platen. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.15 Gram'.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte morgen* klanken. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.platen. 9.30 Waterstan den.- 9.35 Koorzang. 10.00 Morgen wijding. 10.20 „Onze keuken". 10.30 Haydn en Debussy. 11.00 „Woningr inrichting". 11.30 Gram.platen. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platte-; land. 12.38 Orgelspel. 1.00 Nieuws. I.50. Kleine vocale ensembles. 2.00 Gesproken portretten van „Jan van Zutphen". 2.15 Jeugdconcert. 3.00 De scheepsjongens van Bontekoe. 3.30 „De Roodborstjes". 3.45 De re genboog. 4.15 Vragen staat vrij. 5.15 Kwartet Jan Corduwener. 6.00 Nieuws. 6,23 Gram.platen. 6.30 „Wonderen -der scheikunde". 7.00 Piano. 7.45 „Lezen in de Bijbel". 8.00 Nieuws. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest. 9.00 „Und morgen Die ganze Welt", hoorspel. 10.00 Viool en piano. 10.20 Malandó orkest. 10.45 Van boek tot boek. II.00 Nieuws. 11.15 Zang en orgel. 11.30 Om het wereldkampioenschap schaken. 11.40 Gkrm.platên. BELGISCHE BABY WORDT IN CHICAGO GEOPEREERD. Onder de 931 passagiers, die Za terdag j.l. met het m.s. „Nieuw Am sterdam" in New Dork arriveerden, bevond zich de baby René Michels uit de omgeving van Luik met zijn ouders, om opgenomeg te worden in het „Memorial Hospital" .te Chicago, waar drie chirurgen hem zullen opereren aan een zelden voorko mende hartmisvorming, die de nor male circulatie van het bloed be lemmert. Belgische medici verklaar den dit geval voor ongeneeslijk. Een verpleegster uit Namen, die van de ziekte van René hoorde, slaagde er in zoveel geld bijeen te brengen, dat René met zijn ouders naar de Ver. Staten kon gaan, waar zich een nieuwe chirurgische tech niek heeft ontwikkeld, die de klei ne René misschien het leven* zal redden. Belangrijke vondsten in Utrechtse St. Jan Vanwege de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Den Haag, worden thans opgravingen gedaan in hét koor van de St. Jans- kerk te Utrecht. Deze onderzoekingen hebben aan het iicht gebracht, dat de Janskerk gebouwd is, althans wat het £oor be treft, op een Romeins bouwwerk. Van dit gebouw, is het uiterrfiate zware funderingswerk voor een groot .deel gaaf voor de dag geko men. Ofschoon nog niet met zekerheid kón worden vastgest.eld met wat voor een gebouw men hier te doen heeft, is er wel reden voor de ver onderstelling, dat het een Romeinse basilica betreft. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan is' ook deze vondst, evenals die van de grote Gallo-Romeinse tempels in 1946 te Eist (Betuwe") van zeer veel getoich* voor onze kennis van de Romeinse cultuur in Nederland. Vermeldenswaard is verder nog de vondst van een Middeleeuws ge metseld graf, dat zich bevindt op de vloer van het bovengenoemde Ro meinse gebouw. Blijkens een inscriptie op een zich in het graf beindénde bronzen plaat heêft men hier te doen met de rust-' plaats van Thomas Basin, eertijds bisschop van Lisieux in de provincie Rouen. Bisschop Basin, coadjutoi van Utrecht en aldaar gestorven op 3 December 1491, leidde het tweede proces van Jeanne d'Arc. Prof. dr..L. J. C. Beaufort O.F.M., onlangs benoemd tot hoogleraar in het Volkenrecht aan dé R.K. Univer siteit te Nijmegen, aanvaardde heden zijn ambt met een inaugurele rede over hef onderwerp: ;„Van anarchie naar rechtsgemeenschap Uitvoerig beschreef hij de grote in ternationale mtoeilijkheden verbonden aan het streven naar meer eenheid in het burgerlijk- of handelsrecht, in het staatsrecht en strafrecht. Met staat kundige hervohningen alleen kan niet worden volstaan, aldus spr. Immers "t mislukken van de Volkenbond was niet louter het gevolg van structuur- gebreken maar veeleer van een aar zelende en halfslachtige mentaliteit, zo zeide spr. De vaste wil ontbrak om van de bond een sterk vredesinstru- ment te maken. Een nieuwe geestes houding, en bereidheid tot samenwer king dienen te worden bevorderd. Dat betekent een kentering in de houding van staten en volkeren te genover wereldproblemen, hetgeen uiteindelijk neerkomt op een wijzi ging der persoonlijke opvattingen ten aanzien van de .wereldproblemen. Spr. vervolgde: „Positief nodig is hier: internationaal «én verdere over dracht van bevoegdheden der delen aan het geheel en daarnaast de vor ming van 'n overweldigende gemeen schapsmacht ter be'teugeling zo nodig van individuele machtsmisbruik. En nationaal is nodig: het scheppen van zodanige economische en sociale toe standen, dat een menswaardig be staan aan allen verzekerd is. Dan zal voor een onchristelijke angstpsychose grond noch rede meer aanwezig zijn". Het volkenrecht staat nog in het be gin van zijn ontwikkeling. Laat ons bouwen aan een rechtsorde tussen .de volkeren welke een afstraling is van de goddelijke gerechtigheid in deze wereld, zo besloot prof. dr. Beaufort O.F.M. De Bisschop van Haarlem, mgr. Huibers en de deken van Amsterdam, mgr. Van den Burg, hebben in nacht van Zaterdag op Zondag deel genomen aan de Stille Omgang. Tegen schending van geheimen van staatkundige aard. Het Tweede-Kamerlid Van der Goes vah Naterc.' heeft aan de minister van Justitie schriftelijk gevraagd, of de minister bereid is, de spoedige tot standkoming te bevorderen van een aanvulling van titel zeventien van het Wetboek van Strafrecht betreffen de schending van geheimen, waar door de strafbaarhe' van "daders en medeplichtigen bij het bekendmaken van bescheiden berichten of inlich tingen, afkomstig var^ het openbaar gezag en zijn organen en door deze niet voor bekendmaking vrijgegeven, buiten twijfel wordt gesteld. voor ongevallen-rente- trekkers. Verhoging van renten. Als aanvulling op het wetsontwerp voor verbetering van de invaiiditeits- rente óverweegt de minister van so ciale zaken om ook de renten van on gevallen-rentetrekkers, die op voor oorlogse loonbasis zijn vastgesteld, te verhogen. Dit zou alleen geschieden, voor zover hun inkomsten niet wor den verhoogd door de gewijzigde in validiteitswet. helpen? klap op je hoofd! In een winkel op het Sjngel te Am sterdam schoot een 33tjarige schilder uit zijn slof door een 56-jarige vrouw, die een zware boodschappentas droeg aan te bieden deze voor haar te dra gen. Hij begeleidde de vfouw, die, ontroerd was door zoveel vriendelijk heid, tot boven aan de trap van haar woning. Daar gaf hij haar een klap op het achterhoofd, en ging er met de tas inhoudende o.a. een bedrag van honderdnegentig gulden, vandoor.' De politie heeft debehulpzame schilder- later' in een café op de Nieuwendnk aangehouden. Alg. Dgbl. Open brief over communisten De Katholieke Volkspartij te Maastricht heeft Maandagavond aan de burgemeester van Maastricht als voorzitter van de gemeenteraad de volgènde open brief gericht: „De K.V.P.-fractie van de- gemeen teraad van Maastricht ziet zich, ter verdediging van de mede aan haar zorgen -toevertrouwde Christelijke levensbeginselen en van de natio nale staatkundige eenheid, genood zaakt te verklaren, dat zij samen werking met Afgevaardigden van de Communistische Partij Nederland thans niet langer mogelijk acht. Zij verklaart mitsdien, dat zij aan ver gaderingen van dezA raad en van door de raad ingestelde commissies, waarbij afgevaardigden van de C.P.N. aanwezig zijn, slechts zullen deelnem'en ter wille van de voort zetting van de werkzaamheden wan de raad, maar onder protest tegen die aanwezigheid. Zij verzoekt u de regering in ken nis te willen stellen van deze ver klaring". CHEVROLET en het MARSHALL PLAN Het is\vrijwel zeker, dat het Marshall Plan voorziet in de vervanging van een groot aantal versleten ^automo- bie'.en door nieuwe person en wagens en trucks uit de Vt-renigde Staten. Zeer vjeleri zullen hun keus bepalen op CHEVROLET, vermaard door lage bedrijfskosten, ziuinig gebruik en geringe s'ijtage. Adv. 2404 Prof. dr. L. J. Rogier, hoogltraar in de kerkgeschiedenis aan de Nijmeeg se Universiteit, hield Maandagavond in „Amicitia" te Den Haag voor een talrijk gehoor een voordracht over< het Katholicisme in de 16e eeuw. In brede trekken gaf spr. een over zicht van de catastrophaie gebeurte nissen van deze tij dj die oorzaak wa ren van de scheuring onder de Wes terse Christenheid, die samen viel ïnet de verbreiding van het Katholi cisme in de Nieuwe Wereld. ♦Prof. Rogier besprak op uitvoerige wijze de toestand waarin de Kerk verkeerde voor en na het Concilie van Trente, dat een totale ommekeer teweegbracht door zijn besluiten. Hierbij wees hij in het bijzonder op de mentaliteit van de Katholieken in dit tijdsgewricht, als gevolg van .het gemis aan seminaria, waardoor de priesteropleiding, met uitzondering van die aan de hogeschool te Leuven, geheel was ingesteld op de practijk en daardoor, wat spr. noemde een versteende liturgie ontstond. Het godsdienstonderwijs bepaalde zich voor de massa tot het aanschou welijke door middel van beeldhouw werk, schilder- en glasschilderkunst. •Voegt men hierbij het invoeren van allerlei devoties,, die op de duur het Tabernakel overwoekerden, en de sa cramentaliën, die de voorrang kregen boven de Sacramenten, dan kan men zich een begrip vormen van een toe stand, voor hedendaagse Katholieken ongelooflijk, mede als gevolg van het feit dat het bestuur der kerk in han den was gelegd van bisschoppen, die hun macht ontleenden aan de gunst van wereldlijke vorsten. Het is duidelijk, dat de zuiverheid van de Katholieke geloofsbeleving hierbij in het gedrang kwam'en eerst toen mannen als Erasmus, Thomas More, Fischer e.a. hiertegen hun stem verhieven vond er een ommekeer plaats. Vervolgens gaf prof. Rogier de oor zaken aan van de verschuiving van het Katholicisme naar het Protestan tisme, die ook in ons land in de Noor delijke provinciën zo duidelijk in het oog springt en haar verklaring vindt in het feit, dat ook hier weer van bo venaf door de invloed van de regeer ders gehele streken voor het Katho-* licisme verloren gingen, terwijl an dere, b.v. Twente, overwegend Ka tholiek gebleven zijn. Naar spr.'s merting* zou, wanneef het Concilie van Trente op een vroe ger tijdstip gehouden was, het beeld der Kerk een geheel ander aanzien gekregen hebben, dan de gebeurtenis sen in dè 15e en 16e eeuw daaraan ge geven hebben. Een langdurig applaus beloonde prof. Rogier voor zijn met aandacht gevolgde uiteenzetting. KARDINAAL DE JONG NAAR DE KOÉMPÓELAN DER R.K. VER KENNERIJ. De Koempoelan der R.K. Verken nersbeweging in Nederland, welke aanvankelijk bepaald was op '8 en 9 Mei a.s., is uitgesteld. Ze zal nü ge houden worden op 22 en 23 Mei -a.s. te Lunteren. Naar wij vernemen ligt het ;n het voornemen van kar dinaal de Jong deze Koempoelan in de morgen van 23 Mei te bezoeken. NIEUWE BONDS ADVISEUR VAN „ST. DEUS DEDIT". Het hoogwaardig Episcopaat heeft de pastoor Th. G. A. Hendriksen benoemd tot geestelijk adviseur van ,de Ned. R.K. Landarbeidersbond „St Deus Dedit'1, in plaats van prof. Cleophas. De Zeer eerw. heer Hendriksen is pastoor in De Steeg (Geld.). Hij was reeds gedurende geruime tijd adviseur, van de A.B.T.B. POSITIE NED. SCHEPEN. Abbekerk, 16 Maart te Marseille verwacht. Amstelkerk, 15 Maart van Kaap Blanco. Berkel, pass. 15 Maart Kaap St. Vincent. Boschfontein, 16 Maart te Teneriffe. Hilversum, 15 Maart ie Grandbassan. Indrapoera, pass. 15 Maart 17 "uur Finisterre. Jaarstro om, pass. 15 Maart Ouessant Kamerlingh Onnes, pass. 16 Maart 1 uur Gibraltar. Kelbergen, 15 Maart van La Goulette. Limburg, 15 Maart van Bombay. Overijsel, 12 Ma.art van Los Angelos. Rerapang, pass. 15 Maart Messina. Salland, 15 Maart van Las Palmas. Salagita, 13 Maart te Paulsborg en vertrekt 23 Maart van Ne^r-York. Sibajak, 16 Maart te Soe- rabaja verwacht. Sloterdijk, 15 Maart ten anker Moessirivier bij Palembang. Valerius, 16 Maart te Manilla. Vanderwaals, 15 Maart van Aden. Willem Ruys 15 Maart 12 uur van Singapore. Waterman, pass. 15 Maart Gibralta en wordt 18 Maart te Southampton verwacht. YdaKqeju De gong-s'ag Het Boek Leviticus of Boek der Le vieten, waaruit deze keer het epis tel is genomen,een van de vijf boe ken van Mozes. Aan de stam van Levi was de zorg voor de eredienst en voor de handhaving der wetten toevertrouwd.» In het bovengenoemde Bijbelboek worden de wetten nader uitgewerkt. Het gedeelte in ons epis tel opgenomen is een soort gewetens onderzoek vdor de Paas-biecht: „Ge zult uw naaste niet afzetten of be driegen. Ge zult het loon van de dagloner niet tot de volgende mor gen bij u Jiouden." Bij de recht spraak moet de uiterste onpartijdig heid worden betracht: de arme niet bevoordelen, maar ook niet de partij van de rijke kiezen. „Ik ben de Heer, uw God". In het evangelie wandelt Christus in de zuilengang van Salomon, wel ke het tempelpléin omsloot. De schriftgeleerden komen op Hem af en spreken Hem aan: „Hoé lang houdt Ge ons nog in spanning? Als Ge de Christus zijt, zeg het ons rond uit. Jezus antwoordde hen: Ik heb het u gezegd, maar g^ gelooft het niet omdat ge niet tot mijn éfcha- pen behoort." Maar Christus wilde, al zouden zijn toehoorders verstokt blijven, zijn getuigenis wel herha len en deed dit in een van die korte zinnetjes, die als gongslagen door al le eeuwen blijven natrillen. „Ik en de Vader zijn één". Zijn verbaasde toehoorders wisten niets beters te doen dan stenen op te rapen om Christus (wegens godslastering!) te Stenigen, „maar Hij- ontkwam aan hun handen". 3iwiel Jimied en de „Mi£iiaeaen~e>t tenia 91. -En het werd avond en nacht Sultan Alikop verveelde zioh en keek verdrietig naar het jamfleÓje waar zijn vriend Karei Kwiek in zat Nee als het aan sultan Alikop had gelegen, had hij vanavond liever weer de een of andere verjaardag gevierd. Maar ja, vijanden zijn' nu eenmaal vijanden. „Wat is het leven toch ingewikkeld," zuchtte Alikop, „ik denk dat ik voor de afwisse ling maar weer eens op roof uitga met mijn pekmannen." Ha, dat had Annie gehoord, die stilletjes achter een gordijn stond. Zo gauw Sultan Alikop zijn rug had gedraaid, deed zij het deksel van Karel's jamflesje af. „Zeg, Kareltje Kwiekje", zei An nie tegen het kleine kereltje in de jampot, „Sultan Alikop gaat er van nacht weer op uit met zijn pekman- nen. Als je nu slim bent, heb je kans om achter het geheim van zijn pek- leger te komen. Kom vlug mee' en Annie nam Kareltje uit zijn jam flesje en zette hem voorzichtig op de grond neer. Daar was Alikop al weer terug. Hij had alleen even zijn door- de-weekse tulband gehaald, omdat hij bang was dat zijn andere zou lij den van de buitenlucht. Verdrietig ging hij zitten. „Ik moet", zo sprak sultan Alikop, „toch wel een heel slechte man zijn, dat zelfs mijn bes te vriend prins Karliboem Ben Kwie- kebol achteraf 'n vijand van mij NEDERLANDS CULTUREEL CONTACT (Varr onze bijzondere medewerker) EEN schare van vertegenwoordi gers van organisaties voor cultu rele ontwikkeling en ontspanning zal a.s. Donderdag in de Utrechtse Stads schouwburg bijeenkomen ,om te be slissen over de oprichting van een „Nederlands Cultureel Contact". Men meent hiertoe te moéten be sluiten, nu zo juist -Nederlands Volksherstel is ontbonden, en het Nationaal Instituut gedoemd was te mislukken. Om dit met zoveel enthousiasme opgerichte Instituut heeft mr. Tjeenk Willink enkele* woorden ge sproken die wij niet zonder Zin ach ten, en ze willen gebruiken als uit gangspunt van een bëschouwing. Het Nationaal Instituut heeft te veel ineens gewild in een tijd, waar in het maar een ding met succes had kunnen doen: namelijk in een hoge toren uitklimmen boven de directe na-oorlogse verwarring om van daaruit met een verrekijker pools hoogte te kunnen nemen van de wezenlijke culturele en geestelijke situatie in Nederland. „Dan zou men tijdig ontdekt hebben, dat ons volk ondanks alle oorlogsstormen zozeer zichzelf is gebleven, dat culturele organisatie hoogstens mogelijk is' in de vorm van samenwerking in ver scheidenheid'. Aldus mej. Tjeenk Willink. En ér schuilt veel waars in haar woorden. In deze richting heeft het Lande lijk Bureau van Nederlands Volks- judasverraad van de ergste soort. „Dit is hier een Judasverraad van de ergste soort. De man, die met een zijig gezicht zich voordoend als ille gaal werker, hulp aanbiedt aan hen die voor N.S.K.K. en S.S. getekend hebben, doch berouw hebbend, on derduiken en dan deze mensen ver raadt aan d,e Feldgendarmerie is zo laag en gemeen", aUus de procu reur-fiscaal van het Bifëonder Ge rechtshof te Amsterdam in zijn re quisitoir tegen de 43-jarige Bussumse schoenmaker J. E. „dat een zware straf op zijn plaats is". De eis werd 20 jaar gevangenisstraf plus ontzet ting "uit alle openbare rechten voor het leven. E. was in de oorlogsjaren bevriend met zekere Les Crauwaert, oud 21 jaar, die voor de Feldgendarmerie werkte en verraadde aan deze man verschillende personen door hen hulp, in de vorm van geld en levensmiddé- len, aan, te bieden en dan te laten ar resteren. Velen werden van hun vrij heid beroofd en een is nooit meer te ruggekomen^ Verdachte gaf de feiten toe, doch beweerde uit angst voor Les Crauwaert gehandeld 'te hebben. Verdachte liet de slachtoffers zo nu en dan in zijn woning komen waar Les Crauwaert hen arresteerde en op een andere keer werden de onderge- dokenen thuis gearresteerd. De verdedigster verzocht onderzoek naar verdachtes geestvermogens te 'doen instellen. blijkt te zijn. Zo zie je toch, dat je niemand kunt vertrouwen als je zelf'niet te vertrouwen bent. Maar als ik dan toch maar 'n slechte ro- versultan ben, dan wil-ik daar zoveel mogelijk plezier van hebben ook. Vanavond ga ik met mijn pekman nen naar het paleis van Zijne Excel lentie de Opper-sultan van heel Ara- bië en daar haal ik alles weg wat ik 'zie liggen. Dat doe ik." Hij had er niets van bemerkt, dat een klein mannetje voorzichtig tegen hem op was gekropen en nu boven op zijn tulband zat. Dat kleine mannetje was Karei Kwiek natuurlijk, dat be grijpen jullie wel, niet? BEURSOVERZICHT. Op de eerste beursdag van de nieu we week viel gisteren van de Fond- senmarkt weinig bijzonders te ver melden. Bij opening bleek dat, even als j.l. Vriidag op de eerste dag, dat de claims Philips ter beurze verhan deld werden, alle aandacht zich derom concentreerde in de Philips- hoek. Nadat Vrijdag de claims ge daan waren tussen 600 en 623 gulden, werd gisteren' bij opening een prijs bedongen die vrijwel overeenkwam met de slötnotering van j.l. Vrijdaa. Claims werden n.l. \~rnomen op 605 a 612 gulden. Ook hierin hgd de han del aanvankelijk een zeer rustig ver loop, zodat de gehele markt een zeer stil aspect had. Later op de middag kwam iets meer beweging in de Phi lips tot stand en liepen de claims te rug tot het laagste pMI, dat zij Vrij dag bereijet hadden. Op circa 602 a 604 gulden 'werden dé claims tegen Slot verhandeld, terwijl de aandelen Philips geen wijziging van betekenis aan de dag legde en vrijwel op vorig peil gehandhaafd bleven, n.l. 295. Aangezien zich tijdens -het weekeind "een bijzondere gebeurtenissen heb ben afgespeeld, die haar invloed op de markt konden jitoefenen, ontving de beurs geen enkele stimulans en boden, met uitzondering van de Phi- lipsafdeling, practisch alle hoeken een volkomen verlaten anblik. Van de publicatie der eerste lijst van Amerikaanse obligatiën, die aan de Nedrelandse Bank vóór 1 April dienen te wprder aangeboden er. overgedragen, were1 ter beurze met belangstelling .kennis genomen, doch verrassingen bevatte deze publicatie voor ingewijden niet. Het.aantal ver handelde certificaten van Amerikaan se shares was Vrijdag opgelopen tot 983. Prolongatie 2J4. herstel een oplossing getracht te vinden, door na het wegvallen van het* Nationaal Instituut contact te leggen tussen twintig van de voor naamste organisaties in ons land die op cultureel terrein werkzaam zijn. Het werd duidelijk dat de behoefte aan samenwerking en aan- meer kennis van eikaars activiteit wel de- jelijk gevoeld wdrdt, maar dat de vrees voor neutralisering van de eigen geestelijke sfeer en voor aan tasting van de zelfstandigheid bij kans onoverkomelijke struikelblok ken waren voor de vorming van een ganisatorisch verband. Bovendien bleek Volksherstel in deze uiterst gevoelige materie on nodig weerstanden op te wekken, die gelukkig tot een tactische te rugtocht bewogen, toen het con tact tusen de organisaties zich min of meer geconsolideerd had. Als resultaat van diepgaand over leg dat verder geleid werd door een deskundige voorbereidingscommissie, die niet over een'nacht ijs is gegaan, zal nu worden" beslist over de op richting van een „Nederlands Cul tureel Contact'. BINNENLAND. Een N.V. Samenwerkende Elec- triciteits-Productiebedrijven zal wor den opgericht. Deze vennootschap zal zich belasten met het bevorde ren van de samenwerking van de Ned. electriciteitscentrales ter zake van productie" en het regelen van le veringen van electrisch stroom aan en 'door- het buitenland. De Nederlands-Belgische com missie voor havenaangelegenheden, bespreekt de mogelijkheid om de ha ventarieven in beide landen aan el kaar gelijk te maken door het Ne derlandse tarievenstelsel ook vóór de Belgische havens in te voeren. Van de Middachter Allee werd bijna 600 meter door de Duitsers ver woest. Men overweegt ook de reste rende 639 van de oorëpronkelijk 1500 geplante beuken te'vellen, daar deze n.l. ruim 20Ö j. oud ^ijn en voor het verkeer gevaarlijk worden. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer P. J. de Kanter, wordt 17 Maart 80 jaar. De Landstorm-commissies in het gewest „De Stelling Amsterdam" heb ben in een motie de wens te kennen gegeven, dat de Bijz. Vrijw. Land storm als instituut in ziin geheel zal worden ingeschakeld bij de verster king van het machtsappraat der rege ring. Tot lid van de Eerste Kamer is benoemd verklaard G. J. van Heu- ven Goedhart te Bussum (vacature J. in 't Veld) Uil een wagon van de R.T.M. tussen Puttershoek en Blaaksedijk zijn enige postzakken verdwenen. Toen de tram in Blaaksedijk aankwam werd de vermissing bemerkt. Omtrent de dieven tast men noe in het duister. De Koningin heeft gisterenmor gen een bezoek gebracht aan oud-mi, nistér dr. G. W. M. Huysmans, die in het ziekenhuis aan het Westeinde te den Haag wordt verpleegd. Met meent wolven geconstateerd te hebben in de omtrek van Baten burg aan de Maas. Niet minder gan 23 schaDen, lammeren en zelfs een pink zijn reeds ten prooi gevallen aan de rovers. Drie kostbare rashonden werden gedood door vergiftigd vlees, dat was uitgestrooid op de St. Pietersberg bij Maarstricht. Men vermoedt, dat smokkelaars dit vergif pp deze wijze hebben uitgestrooid om sneurhonden, waarvan de grenskommiezen zich thans bij hun jacht oo de smokkelarij, bedienen, onschadelijk te maken. duitfnland. Op Sicilië is een algemene sta king uitgebroken. Drie dagen gele den is n.l. de secretaris van de ar beidsbeurs te Corleone geschaakt en sindsdien verdwenen. Ofschoon hien weinig hoep heeft hem nog ooit le vend tei'ug te zien, wordt uit protest gestaakt. Het Amerikaanse militaire tribu naal te Yokohama heeft 40 Japanse militairen wegens het vermoorden van Amerikaanse vliegeniers op Okinawa ter dood evroordeeld. «Dit is het zwaarste vonnis, totnogtoe in het Verre Oosten uitgesproken. Maandagavond werd de radio ontvangst sterk gestoord. Waar schijnlijk zijn de zonnevlekken daar van de schuld. De „Transworld Airlines", de enige Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, die op Palestina vliegt, heeft geweigerd deze dienst nog lan ger te onderhouden, sinds één hun ner vliegtuigen bij Jeruzalem is be schoten.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2