Ergens langs d Bedenkelijk i N! niscHE 5 weg op Java verschijnsel MAANDAG 15 MAART 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 DIAMANTEN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR SMEETS. A.s. Woensdag 17 Maart, viert de oud-pastoor van de Leonardus-paro- chie, de Zeereerw. pater Ignatius Smeets O.F.M. zijn diamanten pries terfeest. Het zal vele Leidenaars goed doen dit nieuws te vernemen. In het. bijzonder de parochianen van St. Leonardus zullen met dankbaar heid terugdenken aan hqt vele werk, dat de jubilaris voor hen heeft ver richt.- Daarom zal a.s. Woensdag in deze parochie de H. Mis van half acht worden -opgedragen tot intentie van pater Smeets. WILLEM ANDRIESSEN. Op Vrijdag 19 Maart'a.s. hoopt on der auspiciën van de Leidse Kunst kring „Voor Allen" op te treden on ze bekende prianist Willem Andries sen met werken van Mozart, Beet hoven, Roussel en Chopin. HONGAARSE KINDERACTIE. Pleegouders van Hongaarse ka deren kunnen formulieren voor dis tributiebescheiden bekomen bij .de heer J. Berk, Kort Galgewater 17a en wel pp Maandag 15 en Dinsdag 16 Maart 's avonds van 78 uur. DE SYMPHONIE VAN CESAR FRANCK. Wij vernemen, dat de bespreking van de symphonie van C. Franck die hedenavond gehouden zou wor den door Hennie Schouten, uitge steld wordt tot Maandag 12 April a.s., eveneens in de muziekschool voor Toonkunst. Op die avond zal dan het pro gramma van het laatste abonne mentsconcert van K. en O., te geven op 15 April door hét Rotter darps Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse, besproken wor den. Van dat programme zal naar nu bekend geworden is de be roemde symphonie van Franck de hoofdschotel vormen, terwijl Jo Vin cent als soliste zal optreden. De Burgemeester zal op Woens dag 17 Maart a.s. spreekuur houden van 11 tot 12 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Ester d. van N. O verdijk en C. M. Ouwerkerk; Gerardus z. van J. van den Hoed en C. IJreef; Johan nes z. van R. Been en F. L. Ouwer kerk; Daniël Marinus Louis z. van J. O verdorp en H. Westerveld; Mar- tinus Hermanus z. van J. Heus en E. M. Holverda; Carla Franciska Maria d. van W. L. van der Ham en A. H. de Boer; Jacoba Johanna d. van W. Duij verman en J. Crama; Elisabeth Rebecca Johanna d. van H. Fakkel en Z. A. Veldhuijzen. Overleden: J. Koekebakker z. 5 w. Ergens langs de weg, tussen La- wang en Singosari, ligt een Bailey brug. Niets bijzonders. Er liggen er tientallen op Java. Met hun geménie- de ijzeren lichamen bedekken zij de gapende wonden in de grote snelver- keerswegen van Oost-Java. Even voor de brug, naast de weg? staat een plaatijzeren keet. Een wan kel en half verroest geval. Voor de in gang van de deur is een barricade op gericht van zandzakken. Daarnaast, op een lage bank, liggen etensbük- ken, kroezen en bestek te blikkere in de zon. Aan een lijntje flappert wat' wasgoed. Als wij de keet binnengaan, moe ten onze ogen even wennen aar. het halfduister, waaruit vage stemmen klinken. Het is even stil, dan vraagt iemand om door te lopen, „als wij maar uit kijken, dat wij niet op zijn loopstok ken trappen". Langs de wand staan dicht aaneen- geschoven twee rijen veldbedden, on der een laag dak van opgeslagen klamboe. Aan de wahd hangen gewe ren, camouflage-overalls, helmen, an sichtkaarten uit Holland en een ver jaarde kalender van een verzeke ringsmaatschappij. Op een wankele plank tegen de achtergrond scheer gerei, 'schrijfbehoeften en allerlei blikjes en doosjes. Terwijl wij zo in het rond kijken, nemen de bewoners ons een beetje ongemakkelijk op: Wie wij zijn en wat wij moeten. En terwijl wij elkaar dan zo staan aan te kijken en niemand eigenlijk weet wat te zeg gen, komt de baas van het spul, Vaandrig Sütorius, binnen. Als wij hem vragen, hoe het hier gaat, antwoordt hy: „Gewoon'waar mee deze weinig spraakzame Fries bedoelt, dat de zaak gezond is. Net toen wij dachten, dat hij verder niets te vertellen had, ging hij verder: „Al leen dat dak deugt niet. Als het re gent moeten wij onze tentzeilfen over de klamboes gooien. Anders drijf je er uit". Met deze paar woorden blijkt hef ijs al gebroken te zijn: korporaal Spiering gaat een borrel inschenkep, uit een zuinig bewaarde fles van mijnheer Fockink. Wij "rinken op de gezondheid van de compagnie, die hier overal over .kleine postjes verdeeld ligt en er haar patrouilles loopt. Dat is zwaar werk. Bergsawahs zijn niet direct ideaal om 'n wandelingetje te maken. Wie hier nooit op patrouille geweest is, kan niet beseffen, hoe dat in je knieën gaat zitten. Wie het wel weet. is te moe om er over te praten. Maar het is dankbaar werk en de laatste tijd is het in de gehele omgeving erg rustig. „De Splinter", die in Hilversum Zieltjens heet, begint een beetje te schelden op de dure postfcladen, die volgens zijn mening oorzaak zullen zijn van allerlei onaangenaamheden met geliefdén in het vaderland. Aan grijpend schildert hij het beeld van ''snikkende meisjes, die geen, brief vrijgen van hun verloofde, omdat hij geen veertig cent meer heeft, om een echte brief te sturen. Natuurlijk Toenemend aantal faillissementen. Uit het zakenleven bereikten ons van verschillende kanten de laatste tijd het bericht, dat steeds meer za ken in betalingsmoeilijkheden ko men. Het aantal faillissementen wordt belangrijk groter, doch nog veel talrijker zijn de ondernemingen, die weliswaar hun betalingen niet staken, doch die de grootste moeite hebben om aan hun verplichtingen te voldoen. Het verschijnsel treedt niet op in bepaalde bedrijfstakken, doch bij de meest uiteenlopende on dernemingen; overal hoort men van wanbetaling, van vei-zoeken om uit stel of van het aanbieden van een re- géling voor een gedeelte van de schuld, wat weinig meer is dan een verkapt faillissement. Verschillende grote zaken zijn reeds weer overeen gekomen elkander op de hoogte te houden van de zwakke broeders op hun debiteurenlij sten, hetgeen er op wijst, dat deze financiële aftakeling reeds vrij belangrijke afmetingen heeft aangenomen. Wat is daarvan de oorzaak? Laten we voorop stellen, dat meest al d.e schuld van deze toestand aan twee kanten ligt. De man, die in moeilijkheden kom- heeft gewoonlijk de sterkte van zijn zaakoverschat, terwijl de leveranciers zonder vol doende inlichtingen in te winnen te veel crediet hebben verleend. Vooral in de eerste twee jaar na de bevrij ding werd er maar losjesweg zaken gedaan; alles kon nog grif verkocht worden en er was weinig of geen koopmanschap voor nodig om een zaak te leiden. Uit de oorlog whren ondanks de geldzuivering npg heel wat slordige duiten overgeschoten en met behulp daarvan werden alle mo gelijke zaakjes opgezet zonder vol doende vakkennis, maar, wat nog er ger is, zonder een voldoende begrip \an de bestaanskansen- van het be drijf. Het is dan ook geen wonder, dat tal van deze na-oorlogszaakies met meer dan één-dagsvliegen zijn, die het ruwer worden van het „eco nomisch klimaat" niet kunnen ver dragen. Mensen, die er vroeger wel een maand over dachten eer zij een, ordertje van 500 plaatsten, bestel len nu zo even oer telefoon voor- be dragen van 500C en meer. Hadden nu de leveranciers een slag om de arm gehouden, dan was dat onge gronde optimisme wel geremd, doch in het merendeel van de gevallen werden de orders grif uitgevoerd, met het gevolg, dat de lijst „dubieu ze debiteuren" op menige balans, die in het begin van het jaar is afge sloten, zwaarder drukt dan ooit te voren. Daar zullen klappen vallen en I IN L/rukken krijgt ook het eten een beurt. Je kunt wel zien dat wij in de bergen zitten, want de stenen in de rijst worden met de dag groter. Maar na een half uurtje heerlijk gekankerd te hebben, zijn alle vermoeienissen, de kleffe modderpatrouille en de rokertjes van mindere kwaliteit vergeten. Het le ven is weer de moeite waard om ge leefd te wordenen er is een brug, die bewaakt moet worden. Al zouden ze het met hun handen moeten doen: het ding ligt er en zal er blijven lig gen. Als wij 's middags weer verder rij den laten wij een brug achter ons en een ijzeren" keet. Een gewone brug, een gewone wrakke keet en 22 ge wone jongênp. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Klaas Anton Dirk, z. van D. van Donk en A. A. Maarleveld; Jacob Adriaan, z. van W. Termeij' en A. 'A. Goedhart; Klaas, z. van A. de Knikker en P. van Bijsterveld; Wil helmus Joannes Maria, z.. van W. Verhage en B. G. >v. Leeuwen. Ondertrouwd: A. J. Snoek 25 j. en E. K. v. Egmond 31 j.. P. v. d. Hoven 42 j. en G. Rogaar 33 j.j J. G. Pon- sioen 31 j. en C. M. L. v. Teeffelen 28 j.; J. Boed 34 j. en L. van Klom penburg 31 j. Gehuwd: A. Bloos 23 j. en M. J. van, Beerschoten 22 j. Overleden: G. va nl'eylingen 73 j., weduwnaar.van A. v. d. Bosch; A. P.'v. d. Veer 52 j., weduwe van D. Bijl; Masje Nieuwerf 65 j., ongehuwd. BOSKOOP Geboren: Wilhelmus Johannes, z. van N. de Wit en A. Luiten Willy, d van A. Trouw -en H. Wensveen; Adriana Elisabeth, d. van T. de Jong en W. Posthumes; Hermanus Henri- cus £ornelis, z. van J. L. Verbeij en M. A. Streng. Ondertrouwd: R. Spairman 23 j. en M. M. Geers 22 j. Gehuwd: W. Sekeres 30 j. en C. van Tilburg 23 j! Overleden: C. J. G. Metselaar, we duwe van G. H. de Jong, 74 j. KATWIJK Geboren: Nicolaas, z. van N. v. d. Plas en A. v. Rhijn; Arie B., z. van W. Schaap en L. Haasnoot; -Jacob A., z van M. de Vreugd en G. Post; Arie, z. van A. v. d. Boon en J. J. v. Duyn; Johannes, z. van C. Kuyt en E. Dijk huizen; -Janny, 'd. van A. Schalkers en J. v. d. Plas. Nicolaas, z. van D. M. Parlevliet en N. C. Kaptein; Ja cob D., z. van A. Spaanderman en C. van den Oever. 'Ondertrouwd: P. v. Rijn en W. Ouwehand; J, J. Verbrugge en C. Imthorn. Getrouwd: C. v. Duyn en- C. v. d. Boon; C. Hoek en A. v. d. Plas. J. Kuyt en E. Keur. Overleden: G. van den Eijkel 72 j.; Delia J. Boskamp "72 j.' vele onderneminkjes zullen sneuve len. Reeds wankelen zelfs verschei dene zaken, die op zichzelf gezond' waren, c\och die te gemakkelijk cre diet hebben verleend ei> nu door het in gebreke blijven van hun afnemers zelfs in onoverkomelijke moeilijkhe den geraken. Voor èen deel is deze sanering ge zond en onvermijdelijk. Er waren te veel zaken, die eigenlijk geen be staansreden hadden en deze zullen moeten verdwijnen. Maar hoeveel energie, hoeveel geld en hoeveel tijd zijn er dan al weer verspild! Hoeveel zorg hebben die ondernemers moeten doorworstelen, eer zij hun nederlaag moesten erkehnen, hoeveel gezin nen zijn weer geteisterd door het ge leidelijk opdrogen van de inkomsten bronnen! Niet alleen de natuur, maar ook het economisch leven zoekt steeds naar een afstoting van het Zwakke, van het niet-levensvatbare. Zo is ook het noodlot van de hier bedoel- de zaken en daarom moge het ver- schijnsej. een waarschuwing zijn voor hen, die nog 'in het zadel zitten. Die waarschuwing kan niet anders luidea dan: keer. terug naar een ge zonde virijze van zakendoen. Koop niet meer dan uw zaak omzetten kan, lever niet meer dan uw afnemr betalen kan. Geef crediet indien en voor zover de klant dat waard is, maar onthoudt u van zaken met op geblazen zeepbellen. Dit alles is terug te voeren tot een simpel grondbeginsel, dat luidt: pro duceer in de 'eerste plaats, wat nuttig is. Wie levert wat onder alle om standigheden nodig is, zal zich m's- schien een bescheiden, maar in ieder geval een zekerder bestaan verove ren. Hoe eerder men overstag gaat en desnoods kleinere, maar econo misch nuttiget zaken doet, des te mipder kans heeft men, op het eco nomisch slagveld te sneuvelen. LEIDSCHENDAM TREIN LOOPT OP EEN GIERKAR. Zaterdagmiddag moest de knecht van de landbouwer Staalduinen aan de Veurseachterweg onder Leidschen- dam een gierkar over de spoorbaan brengen. Hij ontsloot het afsluithek en plaatste toen paard en wagen op het baanvak, waarna hij terug ging om het hek weder te sluiten. Juist toen hij weer op de wagen had plaats genomen kwam in grote snelheid een trein uit de richting Den Haag en stortte zich op de wagen, die werd vernield. Het paard, thans vrij. gekomen, draafde' het land in. De knecht had nog kans gezien tijdig van de wagen te springen en kwam met de schrik vrij. De trein kreeg eveneens schade, doch kon met 20 minuten vertraging de reis in de righting Leiden voort zetten. Personalia. De heer A. J. Lip man is te Dordrecht geslaagd als vak bekwaam voor brood- en banketbak ker. Geboren: Teunis, z. van T. Molenaar en B. P. Meulenbroek. Johanna Li- duina Theresia Magdalena, d. van N. L. Groeneweg en E. C. Loman; Ma ria Josephina, d. van L. A. Bergman en M. A. Wildenberg; Justina Abra- mina ,d. vanA. C. van Eldik en P. A. A. Kosten; Johannes Leonardus Clemens, z. van M. L. G. van der Togt en M. 'Th. H. StrijVers; Jacobus Leo nardus Josef, z. van J. C. Juffermans en W. M. van Vliet. Ondertrouwd: J. 'Olsthoorn en B. W. P. van Veen; J. J. N. van Haaster en J. C. Meeuwisse. Getrouwd: A. Sluis en M. H. A. Knijnenburg. W. J. ten Hoopen en J. M. Derksen. Overleden: Hagar Anna Maria van Velsen ongehuwd 80 j.; Cornells As- selen ongehuwd 54 j. LEIDERDORP Geboren: Geertruida, d. van D. van Leeuwen en E. Glasbergen; Anna, d. van J. de Jong en A. de Mooy; Koos, z. van C. J. Kruijs en L. Bronwas ser; Rudolf, z. van W. Veefkind en E. de Koning. Ondertrouwd: W. P. Slierings 25 j. eni A. M. Meijgaarden 23 j., te Lei den. C. J. v. d. Berg 32 j. te*Amers foort en M. NieuwVeld -32 j. LISSE K.A.B. Op de jaarvergadering onder voorz. van de heer J. P. de Koning, bracht de secr., de heer J. H. Slobbe, het jaarverslag uit en de heer C. Bon, penn., het financieel ver slag. Ontvangsten 9745.53, uitgege ven 8183,84, batig saldo 1561.69. De begroting sloot op ƒ6210. Het aantal leden bedraagt 709. De aftr. bestuursleden, de heren J. P. de Koning, C. Bon, J. v. d. Eist, P. J. Vermeij en J. van de Vèele wer den herkozen. De voorz. deelde mec^e, dat de pas sie-avond morgenavond om 8 uur gegeven zal worden. Pater Buchar- dus bracht het bestuur dank voor zijn vele werkzaamheden. Spr. gaf in overweging mear spreiding van de werkzaamheden. De Cërdb Pugno- club heeft ons aller medewerking nodig. Geboren: Gerardus Anthonius z. van M. van Stein en M. A. van der Werf; Maria Galina d. van H. W. Möhlmann en C. de Vreede; Ger- rit Jan z. van D. J. Hunnekink en E. Schwarz; Theodorus jannes Petrus z. van J. P. Raaphorst en C. G. van der Voort; Gerritjen d. van A. Groothedde en C. J. Mijnders; Johannes Matthias z. van F. O. Lommerse en G. A. Matthijs. Ondertrouwd: Samuel Breijer 27 j-, te Voorhout, en Arendje Ros 23 j.; Adrianus Anthonius Van der Hulst 41 j., te Haarlemmermeer, en Anna Catharina Wilhelmina Damen 44 j. Getrouwd: H. van Rooijen en J A: Grimbergen; H. A. Balkenende en M. Broekhuizen; H. G. Hendrikse en J. Mastenbroek. Overleden: Alida Gordijn 77 j., wed. van 'J. van den Barselaar; Ge- orgius Theodorus Gerardus Lefeber •19 jaar. NOORDWIJKERHOUT Gpboren: Johannes Jacobus z. v. N. A. v. Kampen en Cespers; Cor nells Jacobus z. v. C. G. Warmerdam en Hoogeveen-, Barbara Helena Ma ria d. v. H. M. v. d. Barselaar en Warmerdam; Karei Gijsbertus z. v. A. G. Teeuwen en v. Schagen; Theo dorus Johannes Cornelis z. v. C. P. Bakker en v. d. Heuvel; Agatha Maria d. v. A. J. Balk en. v. Noortj Adriana Petronella Johanna d. v. H. C. v. d.,Geest en v. d. Berg; Cor nelis Gijsbertus Jozef z. v. Th. C. v. d. Hoorn en v. d. Berg. Ondertrouwd: J. G. v. Gijlswijk 27 j. en Th. W. J. Huiskamp 25 j. Overleden: J. H. Suisse 83 j. echtgenoot v. A. Maltha; P. D. Gies- ke 74 j. P. J. M. Verstappen 69 j. SASSENHEIM „DE KRUISWEG LANGS DE STAD". „Mogen wij allen met vertrouwen en liefde tot Christus terugkeren, die al onze zorgen en lasten begrijpt, om dat Hij ze zelf heeft meegemaakt". Met deze woorden besloot Pastoor Braak het openingswoord, dat hij gisterenavond .e Sassenheim voor het passiespel „De Kruisweg langs de Stad", welke de première in Neder land was, hield. Deze première, die onder leiding stond van Anton Sweers is volledig een succes geweest. De afd. toneel van „St. Caecilia" te Sassenheim kan trots op haar# werk zij-n\ En ze kan het als een eer beschouwen, dat zij het geweest is, die deze première in Nederland mochten spelen. 4,De Kruisweg langs de Stad" is een passiespel, dat zich heden ten dage nog dagelijks afspeelt. Het is de ge schiedenis van een arm mens, door het oorlogsongeluk vervolgd, die door het aanschouwen van de kruisweg van onze Verlosser, de moed terug vindt om zijn lot uit liefde tot Hem met geduld en onderwerping 'te dra gen. Onze verwachtingen, die hoog -ge spannen waren, zijn niet teleurge steld. ',,St. Caecilia" kan met voldoe- ning op deze première terugzien.' Wanneer wij dan bedenken, dat deze passie'onder deskundige leiding,van Anton Sweers binnen enkele weken ingestudeerd is, dan kunnen wij voor dqze regisseur en voor allp spelers alleen maar respect hebben. Onder bekoring van de decors, door Cuno v. d. Steene ontworpen, heb ben wij meegeleefd met de lijdende Christus, met Vaderke Deleu, met tante Clara en Zuster Veronica, die door hun fijn beheerst en toch zo goed betroffen spel zoveel tragiek Qn lief de uitbeelden, dat het als het ware was, of wij zelf deze lijdensweg be wandelden. s Bijzonder gesiaagd vonden wij de Jood, die de personificatie was van het onzichtbare joden-volk, dat schreeuwde om de kruisiging van de Galileër. Wel een van de kleinste maar goede rol was Pilatus, die door zijn hautaine houding een landvoogd creëerde. In „Kruisweg ïangs de Stad-" zien wij, te zamen met Vaderke Deleu en tante Clara, het lijdensverhaal van Christus van de ter doodveroordeling tot aan de afname van het kruis. Door deze opvoering heeft „St Cae cilia" ons het grootste drama aller tijden uitgebeeld en er ons van door. drongen dat zij hierdoor een moei lijke opdracht met volledig succes heeft uitgevoerd. Wij voegen hierbij de hoop, dat vele bewoners van Sr\senheim en om geving dit stuk, dat vandaag Dinsdag en Woensdag nogmaals voor het voet licht gebracht zal worden, zullen bij wonen, en dat allen na ailoop zullen zeggen: Door dit spel ben ik dichter bij God gekomen. Dit spel heeft me beter gemaakt. Personalia. Te Dordrecht slaag de voor het diploma banketbakker de heer H. C. Stelma, alhier. Geboren: Gerardus Hendrikus Petrus z. v. J. G. Th. Hoogervorst eh M. J. Opreeland; Ada Gerarda d. v. P. Ie Clerq en G. A. Karssen; An- tonia Maaike Carolina d. v. G. Iioo- gendorp en T. H. Koppen draaièr. Overleden: W. v. d. Kwaaw-van der Vod 66 jaar; A. Alberts-Jansen 80 jaar. STOMP WIJK „St. Deus Dedit". De opkomst was bevredigend, maar kon beter. Het jaarverslag van de secr. was tot in de puntjes verzorgd, alsook het finan cieel verslag van de penn. De ont vangsten over 1947 bedroegen f 1079.53; de uitgave 1037.21, batig saldo per 1 Jan. 1948: ƒ42.32. Bi. monde van de heer C. Knijnenburg bracht de Controlecommissie verslag uit Na een korte pauze verkreeg-de geest. adv. het woord. Spr. schetste de spanning over heel de wereld, welke voor het grootste gedeelte wordt veroorzaakt door het commu nisme, en spoorde de "leden aan zich door een hecht en principieel vereni gingsleven hiertegen te weer te stel len. De aftr. bestuursleden, de heren Droog en de Groot, zagen zich "door het ontbreken van andere candidaten, herkozen. De bestaande leden der kascpntrolecommissie werden weder- onï voor een jaar benoemd. Hierna werden een taart, drie pakjes sigaret ten, en sigaren verloot. De heer Blok land uit L'dam gaf een korte en dui delijke uiteenzetting over het con tract voor de tuinbouw. B\j monde van onze penn., de heer P. v. Leeu wen, werd aan de vóorz. ter gelegen heid van z'n tienjarig voorzitterschap, uit naam van het bestuur en het ber stuur der K.A.B.èen fraaie vulpen aangebóden. De voorz. was erg dank baar en tevens zeer verrast door dit mooie blyk van waardering. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt. De voorz. 'spoorde alle le den aan Donderdag 18 Maart de ge combineerde bijeenkomst met de L.T. B. bij de heer v. Esveld bij te woiren. Dit is van het grootste belang. Na een hartelijk woord van dank voor op komst en aangename bespreking sloot de voorzitter om ongeveer half elf deze aangename vergadering. TER AAR Geboren: Leonardus Petrus, z. van J, v. Kessel en C. C. Uijtte-waal. Overleden: Willem de Boer, 80 j. VOORHOUT Middenstand. Het punt „con tante betaling" werd nogmaals uit voerig besproken. Aanmerking werd gemaakt, dat, niettegenstaande de raambiljetten, er nog leden zijn, die zelfs 3 maanden crediet geven op de kindertoeslag, en zelfs bonnen voor het consumentencrediet aannemen, die nog niet geldig zijn. De G.A. sprak een woordje over het jeugd probleem. Nogmaals werden de plannen der winkelweek besproken. WOUBRUGGE Ondertrouw: Huibert van Doorn, 24 j. uit Graft en Margje de Jeu, 23 j. Johannes Versluijs 28 j. uit Warmond en Elizabeth Cornelia, van der Voorn 30 jaar. ZOETERMEER Personalia. De heer Bart van Veen te Leidschendam is benoemd tot directeur van de fanfare „Kunst en Vuiendschap". Geboren: Hillegonda Elizabeth Ma ria, d, van J. C. Westerman en A. M. Rutten; Adreas Johannes, z. van L. Karens en T. Zy derhand. Gehuwd: T. Rabbling 30 j. te 's-Gravenhage en J. M. Tilburg 29 j. LAATSTE BERICHTEN HET RESULTAAT VAN JAPI: De jeugd-actie-papier-inzameling tJapi) heeft over de maanden No vember en December 1947 tot de na volgende resultaten geleid. Ingeza meld totaal 1.448.579 kg., t.w. 750.676 k.g. bont papier, 604.488 kg. kranten, 52.695 kg. schrijfpapier, 40.720 k.g. karton. Aan. de scholen is ten gevolge van de actie over de maanden Novem ber en December 1947 een totaal van f 83.943.03 ten goede gekomen. De door de vakgroep papierindus trie over de maanden November en December ter, beschikking gestelde geldprijzen van duizend gulden zijn .toegekend aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Krimpen d. IJssel, de ringschool te Pernis, de openbare lagere school te Uithoorn, de centrale school te Nieuweroord, de Prinses Irene school te Lekkerkerk en de Chr. ambachts school, Gordelweg 120, Rotterdam. Deze zes scholen, die in totaal 923 leerlingen tellen, hebben 43.168 k.g oud-papier ingezameld, de gemid delde prestatie per leerling bedraagt mitsdien 46 kg. in 2 maanden. HET VERTREK VAN DE „JOH. v. OLDENBARNEVELT". In verband met het vertrek van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zullen de spoorwegen op Woensdag 17 Maart a.s. op het baanvak Den Haag H.S.Amsterdam C.S. een voortrein laten lopen. Deze tre.in ver trekt om 8.42 uit Den Haag H.S., om 8.56 uit Leiden, om 9.16 uit Heem- stede-Aerdenhout, om 9.24 uit Haar lem, en komt om 9.39 uur te Am sterdam C.S. aan. De persdienst van de Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt mede, dat het middagembarkement voor de passa giers van.de „Johan van Oldenbarne velt", die 17 Maart naar Batavia ver trekt in het kader der gezinshereni ging, een uur. is vervroegd. In verband met, de tijd van hoog water te IJmuiden op 17 Maart zal het schip zo snel mogelijk na het middagembarkement van Amster dam moeten vertrekken. De passa giers moeten ei- dus op. rekenen, dat de inscheping óm 4 uur geëindigd moet zijjn. Er zal niet op nakomers kunnen worden gewacht. DE ROTTERDAMSE E.V C. CONTRA DE LANDELIJKE RAAD. Naar aanleiding van de vergade ring van de landelijke raad der E. V.C. op Vrijdag j.l. deelt het afde lingsbestuur van Rotterdam mede, dat het zijnstandpunt handhaaft, dat met de bestaande C.P.N.E.V.C.- leiding niet meer gesproken kan worden over E.V.C. belang. Het plaatselijk apparaat der E.V.C. te Rotterdam blijft gewoon functionne- 'ren, waaronder begrepen het bureau voor arbeidsrecht met aan, het hoofd de heer J. Hoofdman. Bij het plaatse lijk bestuur zo'gaat de medede ling verder is officieel nog geen -enkel bericht over te nemen maat-, regelen door de landelijke leiding bekend, waarbij opgemerkt wordt, dat zeer tegenstrijdige geruchten over de besluiten van de landelijke raadszitting de ronde doen. Alle or ganisatie-werkzaamheden vinden ge woon doorgang, waaronder ^opk be grepen de coytributie-inning, die normaal doorgaat door bemiddeling van de boden, die totnogtoe deze gel den hebben geïnd. Voorts vindt op Maandag 22 Maart a.s. een uitgebrei de functionarissen-bijeenkomst plaats en op Donderdag 25 Maart een alge mene ledenvergadering, op welke bij eenkomsten het plaatselijk bestuur verantwoording vnor' zijn optreden zal afleggen. AMOK OP DE „JAPARA". Naai- aanleiding van uit het bui tenland afkomstige berichten om trent een incident £an boord van het m.s. „Japara" deelt de directie van de Kon. Rotterdamsche Llyod mede, dat zij dienaangaande een telegram heeft ontvangen van haar vertegen woordiger te San Francisco. Hieruit blijkt, dat de Javaanse bediende Sa- miran, ko# na vertrek van het schip uit San Francisco, waarschijnlijk in een ogenblik van verstandsverbijste ring, in de eetzaal een aanval heeft gedaan op de gezagvoerder, kapitein WEERSVERWACHTING y VEEL BEWOLKING. 2 Meest zwaai- bewolkt met voor- g 2 namelijk in het Noorden van o o het land plaatselijk enige lichte H> 3 regpn. Matige, langs de kust ty- o delyk krachtige, zuidwestelijke 5 g wind. Zachter des nachts. Over- X •r dag weinig veraVd'ering van tem- g 5 peratuur. onoooononoóoooooooooonnooooooooooo R van Everdingen en de hofmeester D M. Emeis. Ook de derde stuurman F. F. P. van den Berg, die de aange vallenen ter hulp snelde, werd door Samiran gewond. De „Japara" keerde naar San Francisco terug, waar de hofmeester, die een snijwond aan de slaap opliep en de derde sturman, die verwondin gen aan de pols had, in het hospitaal werden opgenomen. Het telegram vermeldt nadrukkelijk, dat de "ver wondingen niet van ernstige aard zijn. De gezagvoerder, die een steek in de rug had gekregen, kon na ver bonden- te zijn weer naar zijn schip terugkeren. Na een oponthoud van slechts enkele uren hepft de „Japa ra" de haven van San Francisco weer verlaten en de reis hervat. Ook Sa miran bleef in het hospitaal achter. STAKING IN BUCKINGHAM PALAGE. Buckingham Palace is vandaag van „warm water, centrale verwar ming en lift verstoken, daar het technisch personeel, dat de electri- sche installaties in het paleis be dient, nret een eis tot loonsverhoging in staking is gegaan. Dit voorbeeld is gevolgd door het overeenkomstige personeel van de beide parlements gebouwen en het ministerie van por- log, dat eveneens in rijksdienst is. De koning en de koningin hebben het weekend op WindsorCastle doorge bracht, doch worden in de loop van de dag op Buckingham Palace terug verwacht. DE TERUGTREKKING VAN HET ENGELSE LEGER UIT PALESTINA De terugtrekking van het Engelse leger uit Palestina zal op de vastge stelde datum van 1 Augustus vol tooid zijn, indien het huidige tempo gehandhaafd blijft, aldus luidt een officiële verklaring van het militaire hoofdkwartier te Jeruzalem. „Geen wapenen of ammunitie zullen in Pa lestina achtergelaten worden", 'al dus de verklaring. ENGELS KABINET KEURT OVEREENKOMST DER VIJF LANDEN GOED. Naar verluidt heeft het Engelse kabinet zijn goedkeuring gehecht aan de overeenkomst tussen Enge- Lrnd, Frankrijk en de Benelux, die verleden week te Brussel is geslo ten. Bevin zal morgen of Woensdag, vermoedelijk met Bidault, van Parijs naar Brussel vliegen om de overeen komst te ondertekenen. In gezagheb bende kringen neemt men aan, dat Bevin Donderdag of Vrijdag naar Londen zal terugkeren. POSITIE NEDERL. SCHEPEN. Aldabi 13/3 van Buenos Aires. Al- 'pherat 13/3 van Hongkong. Amstel- kerk 14/3 van Dakar. Bantam 12/3 van New York. Dclfshaven nass. 14/3 Madeira. Dfeiflam] pass. 13/3 Oups- sant. Indrapoèra pass. «14/3 17 uur Ouessant. Japara 14/3 12 uur van San Francisco. Kamerlingh onnes 14/3 dwars van Algiers. Kedeo pass. 14/3 23 uur Gibraltar. Koia Gede pass. 13/3 4 uur Point® de Galle. Ko- ta Inten passt 14/3 14 uur Land's En"1. Lawak 15/3 te Calcutta. Linge 14/3 te Grand Bassan. ocnerkerk 13/3 van Rangoon. Macuba pass. Ti- mor. Malvina 14/3 330 mijl O.N.O. van Colon. Meerkerk 14/3 van Cebu. Modjokerto 13/3 te Batavia. Molen- kerk pass. 13/3 Dondra head. Nieuw Amsterdam 14/3 te New York. Nieuw* Holland 13/3 van Soerabaya. Nigcr- stroom 14/3 te Takoradi. Ophir 13/3 van Batavia. Phrontis 14/3 van Aden. Poelau Laut 13/3 van Port Swet^en- ham. Radja 13/3 van Tarakan. Rem- pang 14/3 van Genua. Rondo 14/3 op 350 mijl Oost van Halifax. Sarangan 14/3 te Singapore. Stad Leiden 14/3 van Takoradi. Weltevreden 13/3 6 uur Kaap Bon. Westerdam 15/3 te Rotterdam. Willem Ruys 13/3 12 uur van Batavia. Zeeland 13/3 van Balik Papan. Zuiderkruis pass. 13/3 7 uur Kaap Guardafui. Bantam, 12 Maart van New York naar Batavia; Congostroom, 13 Mrt van Bordeaux naar Dakar; Lissekerk pass. 12 Maart Gibraalrt; Lütlcrkerk, 12 Maart te Antwerpen. Nieuw Am sterdam, 14 Maart (Zondagochtend) te New York verwacht. Abbedijk, 13 Maart 18 uur van Antwerpen. Abbckerk, pass. 14 Maart Gibraltar. Amsteldiep, 11 Maart te Makassar. Colyton, 14 Maart te Sa- vona. Groo teBeer, 15 Maart van Bi- zerte. K. I. Luckcnbach, 12 Maart v. New-York. Nieuw Amsterdam, ver trekt 16 Maart van New York. HOE HOOG IS \YERKELIJK ONZE WELVAART? In een zeer leesbaar boekje heeft dr. P. J. Verdoorn over „Arbeidsduur en Welvaartspeil" o.a. gegevens ver zameld over de werkelijke verdien sten van Amerikaanse en Nederland se arbeiders. Stelt men de hoeveel goederen, die de Nederlandse arbei der in 1938 voor zijn .loon kon ko pen op 100, dan bedroeg in dat jaar het goederenloon vhn de Amerikaan se arbeiden ruim het dubbele, n.l. 210 pet. In 1946 ontving de Nederlan der 95 pet. van de hoeveelheid, die hij. in 1938 kon verbruiken; de Ameri kaan daarentegen 270 pet. Dit bete kent, dat de welvaart van de Ameri-, kaanse arbeidersbevolking ongeveer 3 x zo hoog is als die van de Neder landse, terwijl de arbeidsduur in Amerika doorgaans 40 uur per week is tegen 48 uur. in Nederland.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3