ïïlo'iqen JCoxte ^4 Partijraad van de Kath. Volkspartij D.e Christelijke vooruitstrevende politiek moet worden voortgezet JE LE1USE CUIJKAN1 DANIcL IN DE LEEUWENKUIL. Daniël tussen de leeuwen was reeds in de katakomben een vooraf beelding van Christus, omringd door zijn vijanden. Vandaar, dat het in deze laatste weken vóór Goede Vrij dag in de kerk wordt voorgelezen. Het epistel opent met de efe van het Babylonische volk aan koning Cyrus (605535 vóór Christus) de profeet Daniël aan hen uit te leveren. Wat had Daniël misdaan? Hij, de Joodse balling, was een bizondere vriend van dë koning; hij had van deze prettige verstandhouding ge bruik gemaakt zoals ook een ijve rig lid van de Kath. Actie zou doen! de koning in twijfel te brengen aan dë waarheid van diens geloof in allerlei afgoden en hem het geloof van de ééne onzichtbare God voor te houden. Hij had ook, met de vaar digheid van een detective, de pries ters van de afgod Bel te schande gemaakt. De priesters beweerden, dat god Bel iedere nacht 12 maten tarwe meel, 40 schapen en 6 kruiken wiin verorberde, terwijl in werkelijkheid 's nachts de priesters door een on deraardse gang in de tempel de le vensmiddelen ten eigen bate ham sterden. Daniël liet toen in 't geheim rond het afgodsbeeld as strooien, 's Morgens waren de voet-afdrukken van -de nachtelijke rovers duidelijk te zien. Het bewijs van hun bedrog was geleverd. Daarna doodde Daniël nog een draak of krokodil, welke als heilig werd vereerd. De volkswoede k^nde geen gren zen meer en de koning beducht voor zijn eigen leven was gedwon gen Daniël voor de leeuwen te wer pen. De zeven leeuwen werden iede re dag gevoerd met twee lijken en twee schapen. Ze kregen nu zes da gen lang niets, maar op de zevende dag, toen de koniqg naar de kooi kwam om zijn vriend te bewenen, zat Daniël ongedeerd tussen de van honger geeuwende leeuwen. De ko ning aanbad de-ware God, omdat Hij „een Redder is, die tekenen en won deren doet op aarde". In het evangelie is het dezelfde Redder, die getuigt, dat de wereld Hem haat: „omdat Ik getuig, dat höar werken boos zijn". Deze snede uit het Evangelie leert ^ons ook, dat we bij een geloofsvervolging ons niet doldriest in het doodsgevaar moeten werpen, maar daarbij gerust een wijze voorzichtigheid mogen beoefe nen, totdat, evenals voor Christus, „de tijd gekomen is". MAANDAG 15 MAART 1948 L- Binnenkort: publiek-rechtelijke bedrijf s-organisatie Rede va|x de voorzitter. Op de Partijraad van de Katholieke Volkspartij, die gistermorgen in het Jaarbeursrestaurant tc -Utrecht ge opend werd, hield de voorzitter der K.V.P., de heer J. W. And.riess.en een rede, waarin hij de intense- activi teit beSprak in de diplomatieke we reld. De onmiddellijke aanleiding daarvoor zijn de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, waar de commu nisten, met behulp van Rusland, een geslaagde greep naar de macht heb ben ondernomen. Spr. vroeg zich af of hét Nederlandse communisme met dat van het Oosten kan worden ver geleken. Helaas zijn er geen gron den om deze vraag ontkennend te beantwoorden, aldus spr. Dat blijkt reeds uit de wijze waarop zij de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije hebben toegejuicht en verdedigd; hun oproep om z.g. welvaarts-comité's te vormen, alsook uit hun program, dat op het Marxisme en Leninisme is ge baseerd. „Wij weten derhalve wat wij,, ook aan het Nederlandse 'communisme hebben en voor de openhartigheid van de Waarheid en het partijbestuur dei- C.P.N. kunnen wij dankbaar zijn. Wij zijn nu immers gewaarschuwd en vrijheidlievend Nederland weet, welk een gevaar het in zich her bergt" aldus de heer Andriessen. Dit gevaar moet ons volk onderkennen. De overheid mag niet langer werk loos toezien. In het licht van de jongste ge beurtenissen en de houding door het partijbestuur van de C.P.N. tegen over deze gebeurtenissen aangeno men, lijkt het geboden 'dat de ver tegenwoordigers der K.V.P. in 'de colleges van de lagere organen, daar waar nodig, in overleg met- de ver tegenwoordigers van de C.P.N. in de hier bedoelde colleges, niet moet worden verbroken, aldus spr. Daarnaast moeten wij doorgaan met .een christelijke, vooruitstreven de polftiek te voeren. Zo zal het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, dat binnen lut tele weken de Staten-Genera'al zal worden aangeboden aan de factor arbeid de hem toekomende plaats in het sociaal-economisch leven geven. Reeds is de bezitsspreiding onder werp van studie en zal aan de her vorming der onderneming intense aandacht geschonken moeten worden. De nabije toekomst zal ons voor gewichtige beslissingen plaatsen. „Die nabije toekojnst zal ons ook naar de stembus zien optrekken. Wie zal durven te ontkennen, dat deze ver kiezingsstrijd van uitermate groot gewicht is? Het is daarom, dat de K.V.P. haar uiterste krachten zal moeten inspannen om'de laatste ka tholieke stem voor haar lijsten tè winnen". Het is daarom, dat spr. een dringend beroep ded op de discipline van de partijleden en van de Katho lieken. Suggesties van Leiden. In een motie-Leiden over het agra risch beleid werd gewezen op de toe nemende ontevredenheid van de be volking en werd het vertrouwen uit- gesproken, dat ook zal. worden reke ning gehouden met de moeilijkheden in het bloembollenbedrijf. Op voor stel van het partijbestuur werd goed- gevonden, de genoemde moeilijkhe den te juister plaatse te bespïeken en overigens de geëigende organen in te schakelen. I.eiden (de heer Kousemaeker) had nog een ander verzoek. Men wilde weten, hoe groot precies het ledental is. Volgens de begroting wordt gere kend op 250.000 ledervDe penning meester zeide voorzichtig te hebben geraamd, al gaf hij toe, dat het aan tal de laatste tijd oploopt. Over het Staatkundig Centrum heeft pater S. 'Stokman gezegd, dat het moet openstaan voor de breedste kring van medewerkers. Gevraagd was naar bestudering van het vraagstuk der vrije tijdsbesteding, vooral van jeugdige personen. Het partijbestuur merkte op, dat reeds de sociale en jeugdorganisaties de op lossing van deze. zaak in de practyk trachten toe te passen. Het partijbestuur heeft' ingestemd met de uitbreiding van het aantal vrouwen in de vertegenwoordigende lichamen. Wat betreft de processie- vrijheid werdmeegedeeld, dat deze kwestie bij grondwetwijziging aan de orde komt. Dc staatkundige toestand. In een duidelijke rede' heeft prof. mr, C. P. M. Romme, voorzitter van de Kath. Tweede Kamerfractie ge sproken over de Staatkundige toe stand en het parlementaire werk. De fractie-voorzitter begon met de verwachting uit te spreken, dat de 'scheur, die de Indonesische zaak in ons volk hoeft getrokken, niet al te ernstig zal blijven, dat de fted. Indo- nesisché Unie een behoorlijk' beslag zal krijgen. Wij allen moeten ons wij den aan het constructieve werk over zee, ook voor wat betreft Suriname, Curasao en de Antillen. In elk geval zit aan dit werk vast de noodzakelijk heid van grondwetswijziging. Als spr% blikte in de nabije toe komst, drong hij aan op een zo breed mogelijke samenwerking ^tegen het heilloze communisme. Voorop sta een program in de geest van het ka- binet-Beel, liefst op nóg bredere ba sis, in de geest vooral van de persoon- Beel. Wij vragen een consequente, ruimhartige gezinspolitiek, een war mere instelling tegéh over het gezin. Dat brengt mee een verbeterde wet geving, zoals die reeds in het Staat kundig Centrum is besproken. Met genoegen herinnerde spr. aan de verkregen financiële ge1'ikstelling van het hoger onderwijs, waarbij slechts te betreuren valt, dat ook hier de communisten onbuigzaam wa ren en de Staatkundig Gereformeer den nog steeds niet leerzaam. In verband met de motie-Groen voorzag spr. een geruststellende be slissing. verder staat de fractie inter graal herstel van de materiële oor logsschade voor, waarbij wordt ge steund op wat het Kamerlid leulings reeds voorbereidde. De gevaarlijkheid van het Communisme. De ramp van het Tsjechische volk noemde prof. Romme van niet te pei len omvang. De reactie in ons land bewijst, dat de intense gevaarlijkheid van het communisme voor velen is opengebroken. Nederland moet gaan handelen, vóór het te laat is, minder uit angst dan wel uit haat tegen een zo godde loos systeem als het communisme. Gelukkig heeft de regering een eerste stap gezet, door te komen tot uitbrei ding van het politie-aparaat. Mits snel en doeltreffend uitgevoerd, zal dit- besluit een zegen voor ons volk zijn. En mèt inspanning zien wij na dere regerings-beslissingen tegemoet: uitsluiting van communisten ii. open bare lichamen en in de aether, amb tenarenverbod en civiele staat van beleg. Toch wil spr. nog niet denken aan een verbod van de communisti sche partij; beter kan.zij worden ver slagen door een unieke verkiezings uitslag. De lijn van het „nulla communio" met de communisten moet aldus wor den doorgezet, dat er een einde komt aan elke samenwerking. Het zij ons geoorloofd, gans Nederland op te roe pen, om te bewijzen, dat ons volk an ti-communistisch is tot in. het been, dal het deze anti-nationale vlegels niet lust. Op deze woorden klonk een meer dan plichtmatig applaus. Daarna werd de resolutie aangeno men, welke afzonderlijk in dit blad is opgenomen. De volgende partijraad wordt ge houden 3 April a.s. De moord te Bussum Geschiedde met een smids-hamer De daders van de moord op de 71- jarige antiquair Koldijk te Bussum zijn gearresteerd. Het zyn niet de twee verdachte zigeuners, maa"r twee collega's, de 23-jarige Adel en de 21-jarige Wijs, beide muzikanten Voor Wijs, die trapezewerker in een circus is geweekt, kostte het weinig moeite langs de gevel omhoog te klimmen, isenraaal boven gekomen trok hij Ade: naar zich toe, waarna beiden zich door het huis naar bene den begaven. De oude antiquair sliep in de achterkamer. Hij werd wakker door het gerucht, trojc op onderzoek uit en trof de inbrekers aan. Naar Wijs verklaart, was het daarop Adel. die de grijsaard met een smidshsmer welke hij bij zich droeg, een hevige slag op het hoofd gaf. De oude man viel op de grond, doch "kwam ter stond weer overeind. Ook na een tweede slag met de hamer bleef de antiquair zich verweren. Adel, die bovendien een stengun bij zich droeg, velde de grijsaard daarop met een derde en dodelijke slag. Vervolgens namen de mannen de portefeui le met f 350.uit een der kledingstukken, die over een stoel hingen en doorzochten de kamer Bij de arrestatie trof men op Wijs slechts één cent en op Adel nog 5 gulden aan. De rest van het geld was in Amsterdam verbrast. Hoewel Adel nog ontkent^is de re cherche van zijn schuld overluigd. DOOD EN LEVEN. De bijzondere Raad van Cassatie heeft het doodvonnis over de Zaan- damse boekhouder L. M. gehand haafd, doch dat over de Leeuwarder caféhouder L. B. vernietigd en ver anderd in levenslange gevangenis straf. 90. De Slavin Annie had al die tijd achter haar rhododendronstruik 'ge zeten en alles gehoord wat er be sproken was. Ze begon bijna te hui len toen ze merkte hoe slecht alles voor haar vrienden was afgelopen. Verdrietig liep zij het park m. Op eens werd haar aandacht getrokken door eem lange haag die rond een grasveld liep. Of eigienlijk niet door de-haag zelf, maar door epn klein pluimpje dat zich vlak boven dö bladeren voortbewoog Wat zou dat kunnen zy'n?^ Voorzichtig liep Annie naar de haag toe, zij bewoog zich erover heen en wat zag ze...? Op handen en voeten kroop daar Kitty Kwiek over het gras. Vlak achter de COMMUNISME IN BELGIë EN NEDERLAND. Tijdens de tweede der Nijmeegs- Leuvense studiedagen sprak prof. dr. C. van Gestel over Socialisme en Communisme in België. Prof. van Gestel zeide, dat nu de expansie van het socialiesme in België gebroken is door de Katholieke Arbeidersbewe-, ging en deels ook door het Commu nisme, de grote taak voor het Ka tholicisme van deze eeuw het terug winnen van arbeiders voor de Kerlc geworden is. De volgende spreker, dr. A. van der Wey O.Carm., wijdde aandacht aan het Communisme in Nederland. Dr. Van der Wey zeide, dat'in Ne- .de rland het percentage ware Stali nisten niet groot is. Uit de gedach ten wisseling met deze inleider bleek, dat zowel hij als de meeste der aan wezigen geen voorstanders zijn van het bij wetgeving opheffen van de C. P. N. Wel was men van oordeel, dat communisten niet op sleutelpo sities gehandhaafd mogen blijven en dat communistische leerkrachten geen invloed op belangrijke leerstoe len mogen hebben. Voorts beschouw de men een uitbreiding van de po'i- tiemacht geen rem voor versterking van andere gezagscolleges. De aan wezigen achten het voeren van een gezonde sociale politiek, waarbij vooral de belangen van economisch zwakkeren worden gediend, het beste middel tegen voortschrijden van het communisme. VEEHOUDERIJ-COMMISSIE^ De veehouderij-commissie vande Stichting voor de Landbouw gaf ?d- vies aan het hoofdbestuur der Stich ting over de wijze waarop de 17 millioen gulden verdeeld moet wor den, welk de .regering- als nabetaling voor de me'k over 1947 wil beschik baar stellen» De veehouderij-com missie adviseert deze nabetaling te doen geschieden per koe en per stuks drachtig jong vee, naar de telling ven Mei 1947. T. a. v. de uitkering van de '18 millioen gulden ter ondersteuning van de voob vele bedrijven op de lichtere gronden onvoldoende mg k- orys in de periode van November 1947 tot eind October 1948 meende de veehouderij-commissie no* geen uitspraak te kunnen doen. Zij acht deze aangelegenheid dermate moei- "ijk. dat zij hierover gaarne het denk beeld van de provinciale veehouderij- commissie. zou vernemen. VERLOF VAN RIJKSPERSONEEL Met betrekking tot het ver'of van Rijkspersoneel heeft de Raad van Ministers tot de volgende gedragslijn bseloten: In tegenstelling tot de tot heden gevolgde gewoonte zal in het vervolg op de verjaardagen van Prinses Ju liana en Prins Eernhard geen vrijaf meer worden verleend. De Zaterdag zal bij de berekening van verlofda gen uniform als een hele dag wor den aangemerkt. Voorts ligt het in het voornemen van het kabinet een wijziging te be vorderen van art. 23 van het a'ge- meen rijksambtenaren-reglement met het doel dit artikel in die zin aan te vullen, iat bij een diensttijd van meer dan 30 jaren het bij even ge noemd artikel tosgek nde jaarlijk se verlof met 2 dagen wordt ver hoogd. met dien verstande, dat het maximum van 24 dagen gehand haafd blijft. DOM HUYBEN Zaterdagavond is in het St. Elisa beth ziekenhuis te Alkmaar op 51- jarrie leeftijd overleden dom. dr. i J. Huyben, de eerste prior'van de herrezen priorij der paters Benedic tijnelf te-Egmond. Dom IJuyben werd in 1936 wegens zijn geschriften op het gebied der kerkelijke geschiede nis door de Utrechtse universiteit tot doctor honoris causa benoemd. De plechtige uitvaart zal Woensdag a.s. om 10.16 uur in de kapel van de" priorij 'te Egmond geschieden. DR. SWEENS GEEN KAMERCANDIDAAT. Dr. J. Sweens, lid der Tweede Ka mer, heeft aan het dagelijks bestqur van de K. V. P. medegedeeld bij de' komende verkiezingen geen candi- datuur voor de Tweede K^rner te zullen aanvaarden. haag. Het pluimpje dat zij op baar kapje droeg had haar verraden. „Wacht, ik zal dat meisje eens ver rassen'", daqht Annie by zichzelf en stilletjes kroop ook zij op handen en voeten langs de haag op. Ze. kwam tegelijk met Kitty aan het einde. Oef zei Kitty en schrok zich bijna een beroerte. „Dag zei Annie, „ook aan de wandel?" „Pardon juffrouw"', zei Kitty heel beleefd, ik geloof dat ik me vergist heb. Ja ik heb me beslist vergist. Ik dacht werkelijk dat dit onze eigen haag was en nu zie ik dat ik in een vreemde tuin ben. Het spijt me verschrikkelijk. Dag juffrouw." Vlug wilde Kitty zich uit de voeten maken,.maar daar kwaim niets van natuurlijk. Annie PREMIE VOOR BROUWGERST. In aansluiting op de publicatie van de richtprijzen voor de akkerbouw producten voor het oogstjaar 1948 is thans de premie voor gerst, welke als brouwgerst zal "worden besterad, be paald op ten hoogste 2.per 100 kg. Het ligt derhalve niet in de be doeling de richtprijs voor brouwgerst, welke ingevolge deze premie van 2 per 100 kg. ten hoogste 21 per 100 kg. zal bedragen, hoger vast te stellep dan de richtprijs voor consumptie- tarwe, welke eveneens 21. bedraagt BINNENLAND. Een projectiel ontplofte, dat kinderen op het strand van Ter schelling hadden gevonden. Eén 13- jarige jongen is gedood; drie andere kinderen werdén zwaar gewond. De aanleg van een luchthaven Burger veen heeft niet de instem ming van de Stichting voor de Landbouw wegens de grote inbeslag name van waardevolle cultuurgron den. Een adres is gezonden aan de Waterstaat-minister. Een smokkeïaarswoning te Em- mer-Compascuumwerd door de po litie omsingeld. Een van de smokke laars, een Pool, werd aangeschoten en schijnt later in een Duits zieken huis te zijn opgenomen. Op alle denkbare plaatsen onder de vloer, uit de schoorsteen enz. werd, smokkelwaar te voorschijn gehaald bestaande uit koplantaarns, dynamo's, koortsthermometers, in jectiespuiten, naalden, gereedschap pen, enz. Overleden is, 74 jaar oud, jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, oud- secretaris en chef van dienst van de Ned. Spoorwegen. Kanunnik Ta. Cremers, rustend deken van Horst (L.) zal 17 Maart zijn diamanten priesterfeest vieren. Op medisch advies geen receptie. Van de 8330 verwoeste boerde rijen zijn er óngeveer 250 herbouwd, terwijl er jaarlijks gemiddeld 200 afbranden aldus de „mededelingen van de Stichting van de Landbouw. In 25 juten zakken en kastjes is.het geschenk van Ponti-mak (Bor neo) voor de gemeente Den Haag aangekomen. Het geschenk bestaat uit een groot aantel in'arr'se kunst en gebruiksvoorwerpen, oa. rotan- wandelstokken. asbakken, speren en een spuwpot. De sultan schonk aan :"e burgemeester van Den Haag eni ge hoeden van-gevlochten riet.. 'Limburgse studenten zullen col lege mogen lopen aan de Technische Hogeschool te Aken, maar zij moe ten iedere dag naar Nederland te rugkeren. De Eerste Kamer zal Woensdag middag in openbare vergadering bij eenkomen o.a. ter spoedbehandeling en w'ïziging der enquête-wet. 500 Oostenrijkse kinderen zul len, na 3 maanden bijpleegouders te hebben vertoefd, vandaag naar hun land terugkeren. Het Rode Kruis zorgt voor het transport. De bedrijfsgroep Horeca geeft in overwerin* op 4 Mei de inrichtin gen des n°middags te 6 uur te slui ten (behalve voor logeeresten; re gelmatigs estklanten tot 8 uur). 5?Q beroepsvervoer-"^-s uit het gehele land h°bben te Amsterdam' de Ned. organisatie voor het be- roepsgoederenvervoer wegtranspor ten opgericht ^Deze organisatie treedt in de plaats van de vakgroep "oedercivervoer langs de weg. Een wild zwijn van 75 kg. is te Brunssum (L.) geschoten. Hst was vo'gens de verhalen „het wildste Wilde zwijn van Erunssum" Nu ligt het in een slagers-etalage ter. be zichtiging. - De Butiin-kampen zijn nog niet geheel van de baan. De "Engelse mil- lionair Butlin heeft 3 afgezanten naar Zandvoort gestuurd o.a. om be sprekingen te voeren met de burge meester van Zandvoort. De eigenaar van hotel „De §chelp" aldaar wil de ze zomer drie duizend Engelse But- lin-toeristen in zijn hotel ontvangen. Tal van interessante excursies naar verschillende bezienswaardigheden in ons land zullen in de hotel-prijs be grepen zijn. vertelde haar gauw dat zy zelf ook 'n Nederlands meisje was en hele maal geen echte slavin. En ook ver telde zij alles van haar ontmoeting met Theodoor Tuf en Karei Kwiek en toen Kitty dat allemaal hoorde gaf ze een gilletje van plezier, zo blij was ze, dat ze haar broer weer te rug gevonden had De twee meisjes slopen voorzichtig naar Annie haar kamertje en spraken daar fluiste rend met elkaar af wj*t ze zouden gaan doen. Kitty zou zich in ieder geval verstopt houden en zich ze ker niet aan Sultan Alikop veftonen, want die vertrouwde natuurlijk nie mand meer na zijn onaangename er-« Varigen met prins Karliboem Ben Kwiekebol. BUITENLAND. Alle voormalige leden van de Nazi-partij krijgen een speciaal stempeltje op hun identiteitsbewijs, aldus besloot de geallieerde Kom mand antora te Berlijn. Een hevige .aardbeving is gere gistreerd in de nabijheid van het eiland Guam in de Stille Zuidzee. Elï buitenlandse missionarissen zijn te Tsitsihar djgor1 dë Chinese Communisten tot 3 a 12 jaar dwang arbeid veroordeeld. Zij werden be schuldigd van spionnage, sabotage, samenwerking m°t de vijand, enz. Bij trss^nrij-1-:-' te Pitkiviers in Frankrijk heeft de can* didaat van de Gaulle, zijn tegenstan der, een radicaal, verslagen r->t 7.074 tegen 1.913 stemmen!" Te Va- d^ed een candidaat van de M.R.P. (Katholieken) het nog beter. Hij verdrong de commvnrit, die te voren de zetel innam, met 2158 te- "en 855 stemmen. B:l is ee*» trawler uit Huil gestrand op de klippen. Veer tien oovarendeq zijn omgekomen. Vijf 7;'n oe-ed. In het Zv/itserse kanton Nèu- chate' is b'i referendum besloten, aan de vrouwen geen stemrecht te verl-nen bij de gemsenteraadsver- kiezm"en. W'P> in Slovenië fnet-ee-'t tot de 'communistische partij is daarom nog met z°ker van rim leven. Hij kan dan nog heschuWpd worden van infiltratie", zo^s eni*e hoge func tionarissen van de S^veense re»e- rinf. o.a. de orvd°r-rmr;c'+or van iu- dmstrK i* overkomen. Zij zijn ge- arreri^rd. Dagelii^s trachten gemiddeld so T-jecbo-Slowaken ovpr de Duitse *re"s te r"*-"ar>pen, aldus meldt de T>rit'"o portie.- Vandaag vertrekt van Antwer- een do*1n/.l. het Ameri- va?ns" s.s. „Robert Bm-ns". dot. de -Wfpiïiv- r°st-n v°n in Weri- ■^'rdna p°~neuvel^e Amerikanen te rug br°n"t. De Griekse generaal Assima Kgpcelos is in T^racië op een mijn "ereden en gedood. LETTEN NEDERL. TOONKUNSTENAARS VERENIGING. Het'muzikale gedeelte van de bij eenkomst, welke de afdeling Leiden, der N.T.V. in „Toonkunst" hield, werd verzorgd door mevrouw Tilly Stenz- Leening, sopraan, en de bariton Hen ri Welboren. Han Zirkzee'nam de be geleidingen op zibh. De solistische medewerking van Tilly Stenz is voor haar een succes geworden. Zij zong werk van Schubert en Grovlez. Een gelukkige keuze, wat betreft* de lie deren, haar stem en wijze van uit voering, hetgeen geldt zowel voor de liederen van Schubert, die bij het aanhoren zo onmiddellijk aanspreken, maar van d.e zangeres een ontwikkeld muzikaal begrip eisen. Van Schubert noemen wij als bijzonder rustig en geslaagd „Uber allen Gipfeln ist Ruh" als nummer twee Einsam" en als laat ste „Ganymed". In de Franse liederen van Grovlez gereikte zij 't nodige door intelligente voordracht en op vatting. Met distinctie vertolkte zij het mooie liedje „Jésus des Anges" en de „Airs champêtre", en de stem klonk uitstekend. Han Zirkzee bege leidde m^t veel smaak en van zelf sprekend; vaardig. Henri Welboren zong liederen van Duparc harmonisch .intéressante muziek. Elk lied heeft z'n plaats in 't geheel. Welboren heeft een mooi groot en hoogst beschaafd geluid en hoewel men aan een zekere reserve denkt, missen noch stem noch voordracht, die hij inderdaad sober houdt, verve en uitbelding. Enkele liederen o.a. „Extase", Soüpir" en „Lamento" dringen onmiddellijk in de luisterende ziel, maar oök in „La Vague et la ccloche" heeft zijn zang kunst genoeg schoon geboden. Zijn orgaan is fraai; zijn dictie is waarde rend beluisterd. Han Zirkzee laat zich niet genoeg in 't openbaar horen. Zijn begeleidingen bewegen zich op res pectabele hoogte met en, in het vocaal gebeuren, zodat hij het zijne bijdroeg in de muzikale voordrachten, onop vallend, maar juist hierdoor opval lend. Welverdiend deelde hij de bij val met de beide solisten. De voor zitter der N.T.V., Leo Mens, die ook een "^welkom had gesproken, dankte de beide solisten, dankte ook Han Zirkzee, die op een vleugel die (door een misverstand) niet klaar was om bespeeld te worden, met zo'n talent de begeleidingen heeft uitgevoerd. Daarna dankte hij mejuffrouw Maria Veldhuyzen, die de inleiding tot de velschillende liederteksten gaf. Hier na werd tot de vergadering overger gaan. J. Kortmann. PAGINA 2 JAARVERGADERING „ST. AUGUSTINliS De R.K. Onderwijzers-vereniging „St. Augustinus", afd. Leiden en omstreken, hield Vrijdagavond in „De Doelen" haar jaarvergadering, tijdens welke de heer J. H. Kroon 'n lezing met lichtbeelden hield over het onderwerp „Scheppingsschoon heid en scheppiiigswijsheid". Na een korte inleiding over het wezen van het licht en het kleurengamma, ver toonde de heer Kroon een aantal zeldzaam moöie kleul en-opnamen, welke hij op zijn vele t>chten in de om'geving van Leiden gemaakt had. Behalve een grote foto-technische kundigheid, sprak uit deze lichtbeel den de bijzondere liefde, welke de spreker' wel voor Nedevlands prach tige flora en fauna moet hebben, om het schier eindelo7.e geduldop te brengen, welke voor deze opnamen vaak nodig zijn. De serie lichtbeel den bewe;s tevens dat men, om het natuurschoon te genieten, nist in het buitenland behoeft te reizen', want veel moois te zien voor de aandach- ook in onze naaste cmgeving valt er tige natuurliefhebber. Daar is aller eerst het duin, met haar talrijke broedplaatsen van vogels en typi sche flora, en de wijde plassen met hun moerasgronden, waar ontelbare soorten planten, kruiden en bloemen welig tieren. Natuurvorser te zijn is een gave en wie die gave bezit, vindt daarin een bron van 'groot ge noegen, want hem is gegeven in het uitkomen van een 'koekoeksei of in de tere kleurenpracht van 'n water lelie, de oneindige schoonheid van Gods schepping -te zien "en te be wonderen. Hoe weinigen begrijpen dit, als zij achteloos door onze mooi ste plekjes lopen, een rups alleen maar een „vies ding" vinden en wil genkatjes plukken voor hun huis kamer! Hier ligt een taak v.oqï" het onder wijs. De jeugd liefde bij te brengen voor Gods natuur zal hen gelukkiger maken en onze mooie plekjes voor yernieling behoeden. Gezegend is dan oo"k de school, die kan beschik ken over een projectieaoparaat, om door aanschouwelük onderwijs, dit doel te bereiken. De bekoring, die van zulk onderwijs uitgaat, aan te tonen, was het doel van deze lezing en daarin is - de heer Kroon voor treffelijk geslaagd. Tijdens het huishoudelijke ge deelte van de vergadering werden tot leden van de kascpmmissie be noemd mei. Goddijn en de heer van Brussel, werd het bestuursvoorstel om de contributie van f 12,op 15,te brengen, aangenomen, het aftredende bestuurslid, mej. A. M. OftiziPt herkozen, de agenda van de algemene vergadering bshandeld en de afgevaardigden voor de algeme ne vergadering benoemd.. De voorz., de heer S. W. Neefjes, sprak in zijn openingswoord over de grote taak, die de vereniging dit jaar te wach ten staat, n.l. verbetering van de nsnsioénsregeling en afschaffing van dp classificatie. Het jaarverste" van de secretaris, de heer P. J. Oud. re leveerde nog eens de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar, terwijl hét financieel overzicht van de penningmeesteresse. m'ej. Doove, een batig saldo van 213,49 te zien gaf. SOCIALE ZONDAG K.A.B. Personeelsverenigingen. Voor de behandeling van dit on derwerp, organiseert de afd. Leiden van de Ned. Kath. Arbeidersbewe ging een Zondagmorgenbijeenkomst voor het gehele plaatselijke kader der onder haar resorterende vakbon den, op 11 April a.s. in de R.K. H.B.S. in de Mariënpoelstraat. Begonnen wordt met een H. Mis waaronder Alg. H. Communie, aanvang 9.30 uur, in de kapel, waarna gemeenschappe lijk ontbijt. Als inleiders zal optre den de heer Theo van Steen. Ook zul len? vertegenwoordigers van ver schillende, buiten de K.A.B. staande verenigingen en personen, die even eens met het onderwerp te maken hebben, worden uitgenodigd., JONGEREN APPèL. Op Donderdagavond 18 Maart om 3 uur in „De Doelen", Rapenburg 2, houdt de Jongeren Organisatie van de K.V.P. in samenwerking met de D.S.J.V. „Nieuwe Koers' een open baar jongeren-appèl naar aanleiding van de dreigende gevaren, die zich bij de Februari-staatgreep" in Tsje cho-Slowakije hebben geopenbaard. Een deskundige spreker zal dit ge beuren belichten in de sfèer van de internationale politiek. Op de Jongeren van Leiden wordt een klemmend beroep gedaan, om door een massale opkomst te bewij zen, dat zij de gevaren van deze "tijd begrijpen en bereid zijn hun plaats in te nemen.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2