De burgemeester voor de radio Met Jlicuikfroxd sNachts wakker door pijn N»r HUIBERS ZATERDAG 13 MAART 1938 UK LEIDSE COURANT PAGINA 2 Helpt mee de ton volmaken „Helpt mee de ton volmaken" staat cp de spaarkaart, welke door het Ju bileum-Comité Leiden aan alle in woners van onze stad is uitgereikt. Het staat ook op de enorme ton, wel ke hedenmorgen per vrachtauto van de Lichtfabrieken een rondrit door de stad begon, vergezeld van een ge luidswagen, waarmee de fa. Wira aan deze reclametocht een feestelijk tintje gaf. Is net nog nodig deze grote actie bij onze lezers te introduceren? We wéten toch allemaal dat de jubileum feesten voor de deur staan en dat feestvieren geld kost, vooral in deze tijd. En daar het niet opgaat, dat slechts een bepaald d<?el van de be volking deze feesten financiert het is immers een feest voor allen, waar aan we allemaal moeten bijdragen is het jubileum-comité op de gedach te gekomen spaarkaarten uit te ge ven, waardoor iedereen in de gel- genheid wordt gesteld iets voor dit doel bij te dragen, om xdoor die bij drage deze feesten tot echte ratio nale feesten te maken. We stellen ons dit aldus voor: Hoeveel krijgt U van mij, bakker? twee gulden vijf en twintig, me vrouw. O, hier heeft U een rijks daalder, geef me er maar een zegel tje bij. Of zoiets als: Heeft U de rekening bij U. melkboer? Ja ze ker. mevrouw een gulden vijftig. O, dat valt rifce reuze mee. ik dacht dat het veel hoger opgelopen was. Geef me er dan maar twee zegeltjes bij! Behalve dat die volgeplakts spaar kaart reductie geeft op 2 toegangs bewijzen voor de jubileumfeesten, dient ze tevens als lotkaart van een grote loterij met pïachtige prijzen. In de talages van V. en D. kunt U een ameublement bewonderen, terwijl bij Peek en Cloppenburg de andere prij zen geëtaleerd zijn. Ook de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die als ere-voor- zitter van het Jubileum-comité op treedt, heeft men voor deze actie warm weten te krijgen. Gisteravond hield deze over de derde lij« van het gemeentelijk radio-distributienet een toespraak tot de burgerij, waarin hij er op wees, dat de feiten, welke her dacht zullen worden, zo bijzonder zijn, dat de hier te organiseren fees ten zullen kunnen uitgroeien tot een nationaal gebeuren. De organi satoren, aldus de burgemeester, ver dienen a Te steun. Indien allen mee doen dan zullen de plannenwerke lijkheid worden. Het programma der feestelijkheden is opg:maakt in ver hand met de tijdsomstandigheden. Leiden hééft: in dit opzicht 'een re putatie hoog te houden De studen tenfeesten de 3 Octobervieringen. de lustrumfeesten, waarbij onze Kroonprinses herhaaldelijk van Haar belangstelling deed blijken, en fees ten, georganiseerd ter gelegenheid van -bijzondere gebeurtenissen, trok-- ken steeds de belangstelling. Daar komt nog bij dat Leiden in een bijJ zondere verhouding staat tot het Huis van Oranje, door de aanwezig heid van de%door de Vader des. Va der" ands aan onze stad ^geschonken universiteit. Daarom: ieder doet mee aan de ingezette spaaractie! GEEF ONS UW STEUN! Wegens plaatsgebrek werd ons „Klankbord" Woensdag j.l.- niet ge plaatst en verscheen het pas in de krant van gisteren. Wij hebben op het schrijven van A. C. nog geen reca- ties ontvangen, al veronderstellen we, dat er nog de nodige stof over zal opwaaien. Het „Klankbord" is nu verscheidene? weken achtreeén ver schenen en niet zonder resultaat. Het wordt gelezen en geniet al een ze kere bekendhéid. En wat nog beter is ,er komen heel wat reacties- binnen. Hoewel wegens het gebrek aan plaats ruimte niet alles gepubliceerd' kan worden, hopen we toch zoveel mo gelijk alle schrijvers aan het woord tq laten .Zij die niet aan het woord komen, kunnen ervan verzekerd zijn, dat hup geschrift niet zonder meer terzijde gelegd zal worden. Hun op merkingen zullen terdege onder de loupe worden genomen, terwijl zij op antwoord kunnen rekenen. We heb ben nu eenmaal als stelregel moeten aannemen, dat op de eerste plaats de copie die hiervoor het best in aan merking komt en het meest de meivjng van ook andere inzenders weergeeft, geplaatst wordt. Wij blijven op de medewerking van alle lezers rekenen en zien graag alle mogelijke reacties tegemoet. Hebt een onderwerp, dat nog niet aan de orde gekomen is. of dat naar uw mening nog aanvulling behoeft, schrijf ons dan. Het-, kan niet anders- dan tot verheldering werken. Intussen is de belangstelling voor ons „Klankbord" niet evenredig aan de belangstelling voor het werk van ,.Dr, Schaepman". Uit de ingèzonden smukken is gebleken, dat er nog veel gedaan moet worden, 'en wij vullen er graag onze krachten aan geven, maar alleen doen we niets. Ook uw hulp hebben we nodig! Wilt u ons uw steun geven? T^om op onze vergaderingen, of schrijf eens een briefkaartje en wij komen graag eens met u praten. Kunt u niet op de ene manier mee doen, dan is er altijd nog wel een anderr-. Zaak is, dat wij ons g°rug«*e- ,steund" moeten weten van onze ka tholieke stadgenoten: Wilt u de strijd aanbinden tegen het communisme? Wij ook! Maar Haar is veel voor nodig: medewerkers en.geld. Het laatste is geen hoofddoel, maar wel bittere noodzaak. Zoudt u misschien het gi ro-nummer vön onze penningmeester even willen noteren? Het is 517716. Tedere cent is welkom. Intyssen gaan wij" door met het „Klankbord", dat u a.s. Woensdag weer zult kunnen beluisteren. Bestuur „De. Schaepman". Telkens zal des -Vrijdags verslag worden uitgebracht over het ver loop van zaken en de loop der plan nen. Vergeet daarom niet te luiste ren. In aansluitin'g op de-ze toespraak bracht de penningmeester van het comité, de heer F. Verstegen, h-ulde voor de medewerking van bakkers en melkhandelaren. Iedere Leide- naar diene zijn steentje bij te dragen om deze actie te' doen slagen.- Bij bioscopen en in andere zaken zijn spaarkarten te verkrijgen voor hen, die bij de, bezorgirig mochten zijn overgeslagen. Gerekend wordt op êén ton op de 20.00-0 gezinnen, al zal deze niet geheel aan de feestviering worden bestee.d. Tot s'ot zette spr. nog de voordelen uiteen, welke aan deze actie zijn verbonden en wees hij nog eens speciaal op de kans een mooie prijs te winnen. KLOKKEN DOOP IN DE ST. PETRUS-KERK. Het waren onwillige kerkgangers, de vier nieuwe* klokken van de St. Petrus-kerk. Op een wagentje Wer den zij stuk voor stuk de tempel bin nengereden, maar eer dat ze uit de vrachauto op het wagentje hadden plaats genomen! Daar kwam heel wat wrikken en duwen, hijgen en zuchten van man en macht aan te pas. Ze ga ven nog niets mee ook. Zelfs de klei ne Jacobus, die straks (in "het.pries terkoor opgeheschen) in het engele torentje gaat bengelen, was best in staat iemand de voet te verbrijzelen. Het is zonder ongelukkenafgelopen en vanmorgen, bij de doop, hingen ze gedwee op een rij, Jacpbus, Theodo- rus, Maria en Bonifacius, aan takels en staken in de kerk. Het „schavot", waarin zij waren opgehangen, was met Thuja-groen en tuilen narcissen in wit en geel levendig versierd.'De wijdingsplechtigheid werd verricht door Deken Homulle, met assistentie van pastoor Beukers, de kapelaans der parochie en dr. Jos. Janssen uit het St. Elisabeth-gesticht. Er was voor een Zaterdagmorgen veel be langstelling. De verheffing ,der klok ken zal vermoedelijk Dinsdag plaats vinden. VERENIGING KATHOLIEK LEIDEN" EN HET PASSIESPEL „DE VEERTIEN STONDEN". Het R.K. Alma Mater Koor en het Nederlandse Kamermuziek-ensemble, o.l.v. Willem Mizée, de Culturele groepv van de Kath. Jongerenraaa, regie en declamatie Joop Koevoets, aesthetische leiding Lode Sengers ei. daarnaast nog een staf van techni sche medewerkers, zullen in onder linge samenwerking op PalmZondag 21 Maart a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden opvoeren; het Passiespel „De Veertien Stonden" of „De Bloe dige Dagvaart Ons Heren". Tekst van Guido Gezelle. Muziek van Hen drik Andriessen. Het streven van het bestuur van de ver. „Katholiek Leiden" om ge zamenlijk bij dergelijke gelegenhe den naar buiten op te treden, vindt in dit passiespel zijn primeur. Door de medewerking van alle katholieke organisaties hier ter stede is de uit voering hiervan mogelijk geworden. Dit stemt tot vreugde, daar deze 'pas siespelen slechts dan traditie kun nen worden, wanneer zij gedragen worden door alle lagen der katho lieke bevolking. Onder leiding van de culturele werkgroep van „Katholiek Leiden" zijn nog vele plannen in voorberei ding. De eerste stap is gqzet. Het woord is thans aan de katholieken van de Sleutèlstad en omgeving, door in massale opkomst te tonen, dat zij deze uitvoering op prijs weet te stellen. Het is geheel vanzelfsprekend, dat de Ver. „Katholiek Leiden" er zich voor wachten zal, uitvoeringen te doen plaats vinden op tijden samen vallende met Lijdensmeditaties en andere Godsdienstoefeningen'. In overleg dan ook met de hoogeerw. heer Deken en de zeereerw. heren pastoors der stad is de uitvoering van het Passiespel bepaald op Palm Zondag, des namiddags te 3 uur. Wij zijn er van Overtuigd, dat Palm Zondag een druk bezette dag is, waar echter op Passie-Zondag de Stadsgehoorzaal niet vrij was, bleef er geen andere mogelijkheid dan Palm-Zondag. Is het Passiespel ech: ter niet enige moeiten waard? Om ons heen dreigt het monster van haat en anarchisme, honger en moedeloosheid. Moét dit Mies eerst weder over ons komen, voordat wij weder in staat .zullen zijn belangstel ling te Wékken voor een dergelijke Katholiek en Cultureel gebeuren? In de oorlog was de belangstelling groot. Zou dat nu weer zo kunnen zijn? Leidenaren aan u het woord!! Bouwt mede aan Sint Pieters Stede. C. ZANDBERGEN. HELDERE KOMEET ONTDEKT DOOR NEDERLANDS AMATEUR. Door de heer Keuskamp, arts te Hardsnberg, werd Zondag j.l. een heldere komeet ontdekt. De komeet werd gevonden op een in de nacht van Zaterdag, op Zondag opgenomen fotografie van een deel van de noor delijke sterrenhemel; zij was zo hel der dat zij met het blote oog waar neembaar geweest moet zijn en had een staart van circa 3 gr. lengte. Daar de' volgende nachten bewolkt waren kon de waarneming van de heer Keuskamp pas' enige nachten later bevestigd worden door opna men op de Leidse Sterrewacht, waaruit bleek, dat de komeet sterk in -helderheid afgenomen was en zij niet meer voor het blote oog waar neembaar was. Haar positie is thans bij rechte klimming 7 uur 0 minu ten, declinatie 63 gr. 5, in het ster renbeeld de Giraffe. ïïlo'iqeri Slaap is vaak de beste remedie en die mist U als I Ik zeg U pijn U wakker houdt. Stilt Uw pijn met „AKKER-1 TJES" en een rustige slaap zal U verkwikken. F '(e staa^ W€er aan een keer- „AKKERTJES" Helpen altijd. Le. op't AKKER-merk. ^eed^n^er keerpunten^'t^ko- die elkaar steeds sneller opvol gen en, wat al verkeerd was, rondom verkeerd draaien. Maar het enige we zenlijke keerpunt in de geschiedenis van deze rumoerige "en wonderlijke planeet, heeft plaats gehad, nu 2000 jaar geléden, toen de Grote Geest, die het al schiep en door zijn almacht draagt, in mensen-gedaante de nie tige aarde befcrad en een der onzen werd. Christus was God-zelf, Hij was ook mens. Wij hebben Hem in de af gelopen weken vermoeid gezien, of verontwaardigd, of medelijdend, tot de tranén in zijn ogen kwamen. Slechts nu cn dan komt de onthulling als een bliksemflits, dat deze'eenvou dige man van 33 jaar een monstrans is, waarin de Eeuwige Majesteit nau- elijks minder versluierd verblijf houdt dan in ons H. Altaar -sacra ment. Zo'n onthullend ogenblik bele ven we deze Zondag in'het evangelie, als Christus, aan het slot van een hooglopend debat enkel deze ^voor den spreekt: „Voorwaar,, voorwaar, Ik zeg u: Vóór Abraham werd. ben Ik." In deze vijf woorden, waarin ver leden en tegenwoordige tijd op uit zonderlijke wijze naast elkaar zijn ge plaatst', verklaart Christus dat Hij is: de Eeuwig-zijnde, het: Zijn uit Zich zelf. Abraham is geworden; Hij is. Toen Mozes bij het brandende, maar niet verbrandende braambos voor het eerst de stem van'God vernam, vroeg hij, wat hij moest antwoorden, als het volk vroeg naar de Naam van Degene, die tot hem had gesproken. Daarop sprak God tot Mozes: Ik ben: „Ik ben". En Hij vervolgde: „Dat moet ge aan de Isralisten zeggen: „Ik ben" (Jahwe of Jehovah) zendt mij tot u". Uit huivering en eerbied werd deze Naam door de Jqden nooit uitgespro ken. De verharde tegenstanders van Chj-istus begrepen dus onmiddellijk, dat de Mensenzoon zich als God open baarde, toen Hij zei: „Vóór .Abraham werd, ben Ik"; TEN AFSCHEID. Nog slechts enkele dagen scheiden mij van het ogenblik, dat mijn lang verhoopte wens, om naar de missie te mogen vertrekken in vervulling zal gaan.Op 17 Maart schepen we te Antwerpen in op de „Ridder kerk" die ons in vier en- een halve week naar Singapore zal brengen. Daar zullen we ongeveer een maand moeten wachten op een boot naar Melbourne. Na weer eenige tijd wach ten zullen we dan eindelijk na een reis van ongeveer drie maanden op onze plaats van bestemming Nieuw Zeeland, aankomen. Voor mijn vertrek maak ik van deze ge'egenheid gebruik al mijn vrienden, bekenden en weldoeners nogmaals te bedanken, een vaarwel toe te roepen. Ik bedank hen voor hun vriendschap, hun hulp, die ik zo dikwijls heb ondervonden en voor al de gaven die zij mij hebben doen toekómen. Door de hulp en steun van U allen ben ik in staat gesteld om goed uitgerust te vertrekken om daar in het missieland mijn werk te beginnen. Maar al die gaven hebben voor mij weinig waarde indien ze niet vergezeld gaan van uw gebed, want daardoor ontvangen wij zegen over ons v?erk. Als uw gebed in verhouding is tot de ruime gaven die mij geschonken zijn (en ik denk dan o.a. aan de col lecte in de St. Petrusketk waarvan de opbrengst ruim 900 gu'den was), <Ian durf ik mét een gerust hart te vertrekken in de overtuiging, dat er zegen op het werk móét rusten. Op uw aller gebed en hulp blijf ik rekenen, ;zoals ook 'gij kunt ver zekerd zijn. dat ik iedere dag-voor mijn vrienden en weldoeners bid, vooral onder de H. ^lis. Met een laatste groet neem ik afscheid van U alien A. TIMMERMAN, pr. miss. Voorlopig adres: St. Peter's Colle ge, Northcote, Auckland N 4, New- Zealand. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het Propadeutisch examen Godgeleerdheid: mej. Klein Starink te Leiden en de heer J. Derksen te Oegstgeest; voor het artsexamen le gedeelte: de heer G. Hagen te 's-Hertogenbosch; voor het artsexamen 2e gedeelte: de heren .1. Lems te Rotterdam en C. G. Wes terhof ie Rotterdam; voer het doc toraal examen Geneeskunde, de heer A. J. Metz te Den Haag. TEKENSCHOOL VAN DE R.K. VOLKSBOND. Wij vestigen even de aandacht op een elders in dit, nummer voorko mende advertentie van de openbare lessen en tentoonstelling van werk stukken, welke op Dinsdag 16 en Donderdag 18 Maart a.s. des avonds van 7 tot 9 uur in* het schoolgebouw van de Tek.vzchool van de R. K. Volksbond, laul Krugerstraat 37 gshoudeh wordt. Alle belangstel'en den zijn welkom, terwijl vooral de bestuursleden van de afdelingen van de K. A. B. rondom Leiden .ver wacht worden bij deze mooie gele genheid om eens nader kennis te maken met deze instelling. FILMAVOND VAN ST. WILLIBRORDUS. De kring Leiden en omstreken van de Nederlandse Katholieke Vakbond voor de Textieldetailhandel St. Wil- iibrordus bad gisteravond in de Ver-; guide Turk een bijeenkomst georga niseerd waarvoor een filmvertoning met inleiding en de bespreking van enige actuele vakproblemen op het programma stonden. Gehalte van film en inleiding d.eden het betreu ren, dat de opkomst der leden uitge sproken slecht was. De heer Raymakers, directeur van de Leidse textiel dagschool, leidde met een heldere uiteenzetting de vertoning in van een in de Eindho- vense textielschool opgenomen film van de kaartgaren of strijdgaren- spinnerij. In woord en beeld kregen de aanwezigen een interessant kijkje in de wijze, waarop de ruwe wol aanvankelijk door de opener wordt losgemaakt en gereinigd, door het cssortiment verder losgewerkt en tot vliezen van evenwijdig liggende ve zels wordt gekamd, rfadien ingrepen wordt geperst, door de „wurgbroe- ken" tot voorgaren gedraaid-en uit eindelijk op "ingenieuze fijnspinma- chines definitief wordt gesponnen en op klossen gewonnen, die dan voor direct gebruik bij de fabricage van do uiteindelijke gebruiksgoederen bestem'd zijn. Vooral de laatste be* werkingen werdeij uitvoerig getoond en dank zij de voorafgaande heldere uitleg was dit proces tot in dietail te volgen en te begrijpen. Niet ten on rechte sbrak de voorzitter, de. heer H. Snijders, daarvoor woorden van dank. De heer Raymakers deelde voorts een en ander mede' over een door hem te geven cursus in practisch ma teriaal-onderzoek,. dat bij de groeien de perfectie van de textielgrondstof- fen een steeds belangrijker rol gaat spelen. Voorts werd nog van gedachten gewisseld over enige actuele proble men, zoals het vraagstuk van contan te betaling of levering op crediet, de handhaving van de middenstands- bedrijven tegenover de grootwinkel bedrijven en de textielversfrekkingen .aan personeel van grote bedrijven en fabrieken. Ds meningen over een en ander Benevens over de wijze waarop tegen uitwassen moet wor den opgetreden bleken nogal uiteen te lopen, doch deze problemen zullen in hogere orgmisatie-instanties na der worden bezien. Repatriërénden op komst Op de passagierslijst van het §.s. „Grote Beer", dat op 28 JTebr. 1.1. uit Batavia met repatriërenae militairen vertrokken is envermoedelijk 22 Maart a.s. te Amsterdam verwacht wordt, komen de volgende namen voor van personen uit Leiden en om geving. Uit Leiden: sold. A. Colijn; sergt. P. J. Edelaa*; sold. J. A. Cannoo; sold. J. Phillippo; sold. F. Swagers; s.m. J. Vermeer; korp.'J. B. Mensert; mar. J. F. Broger; segrt. M.- W. Lacet; 2e It. H. Vale» van' Kooy; verpl. E. Vogelenzang. Uit Voorschoten: sold. F. C. v. d. Berg; jager I. Strijd. Uit Oegstgcfest: sergt-maj. P. Marck; r.o.g*. H. C. Jelgorsma; verpl. A. van Kempen. Uit Hillegom: korp. A. v. Mourik. Uit Katwijk aan Zee: sold. A. de Jong; huzaar D. Parlevliet. Uit Leidschendam: sergt J. M. Kragt. Uit Woubrugge: sold. J. v. d. Laan. Uit Noordwijkerhout: sold. H. J. J. Romijn. Uit Waddinxveen: sold. J. Vermeer. Uit Lisse: schrijver L. Verney; sold. J. H. Kortekaas. Uit Wassenaar: Sergt. J. W.TCoot. De volledige lijst, bevattende 1331 namen met adressen, enz., ligt op ons -bureau ter inzage. Ook de passagierslijst van het m.s. „Johan de Witt" ligt bij ons ter in- ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Op Dinsdag 16 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Trossèl, - thans gevestigd Hooge- woerd 109 en Korevaarstraat 5, zijn zaak in herenmode-artikelen begon. Dat was in het pand Hoogewoerd 104. De heer Trossèl was voordien reeds jaren als etaleur werkzaam geweest en dat hij dit 'speciaal-vak goed onder de 'kni^ heeft gehad en nog heeft, bewijzen zijn etalages', die met veel deskundigheid en smaak zijn samengesteld en waardoor zij steeds de belangstelling van de voor bijgangers hebben, die hoe kan het anders bijna vanzelfsprekend ko pers worden. Slechts anderha'f jaar was de zaak op Hoogewoerd 104 ge vestigd. Toen reeds bleek de ïiöod zakelijkheid tot expansie, welke werd gevonden in het pand 109,. dat de.heer Trossèl aankocht en dat hij steeds moderniseerde al naar gelang de tijd zulks vroeg. En dat de heer Trossèl met zijn tijd wist mede te gaan bewijst cok het interieur van de zaak, waarin de artikelen al op even smaakvolle wijze als in de eta lages naar vorep worden gebracht. En speciaal ter .gelegenheid van het zilveren jubileum, nu van de fabri kanten een extra-zending fraaie ar tikelen werd verkregen. De grote doorbraak aan de Kore vaarstraat inspireerde de heer Tros sèl tot nog meer activiteit en in 1930. opende hij het filiaal Korevaarstraat 5. Terwijl hij zelf het beheer hierover 'op zich nam, bleef zijn echtgenote in de zaak aan de Hoogewoerd" en dus jubileert zij danig mee. Behalve goed zakenman en etaleur weet de heer Trossèl echter 'ook wat hij wil bij de modernisering van zijn winkels Deze werden steeds naar eigen ontwerp door hem uitgevoerd en dat zegt zeker heel wat. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen de jubilerende heer en mevr Trossèl a.s. Dinsdag op ondubbelzin nige wijze van hun belangstelling doen blijken. Daartoe is des middags van 24 uur gelegenheid aan de zaak, Hoogewoerd 109. WIENER BLUT. Voor een uitverkochte Schouwburg werd gisterenavond een herhaling ge geven van de operette „Wiener Blut" döor de Hoofdstad.Operette onder di- 'rectie van Meyer Hamel. Het publiek heeft weer genoten van spe' en zang, waarbij vooral het voortreffelijke spel van Chris Reumer, Paul Harden en Fritz Steiner op de voorgrond trad. Ook de stem van Ruth Roden, die een gratievolle creatie van gravin Ga- brielle bracht, alsmede de zang van de verleidelijke Franziska (Tini Al ma) en de dansen van Claire .Clary maakte het geheel tot een lust voor oog en oor. Bij de eerste uitvoering hier ter stede hebben wij reeds e^n uitvoerige beschouwing van het ge heel gegeven, zodat «wij *.u kunnen volstaan met té vermelden, dat het suoces weer buitengewoon groot was. Aan de bekomen verwondingen overleden Dé. 36-jarige Leidse koopman P. M. wonende op de Kijf- gracht, die gistermorgen op het vee marktterrein van een vee-vracht auto was gegleden, waarbij de lin kerachterwielen hem over de rug gingen, is hedenmorgen in het acad. ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen overleden. n Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 Maart 13 uur tot Zaterdag 20 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek van Driesum, Mare 11\\ tel. 20406 en de Zuider Apotheek, Lammenschansweg 4, tel,.23553. Te Osgstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek. Wilhelminapark no. 8 Te'.efoon 26274. Doktoren, -r- De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag1- morgen 8 uur waargenomen' door de doktoren: Van Alphen, De Jager, Jasperse en Stoffers. In het epistel wijst Paulus érop, dat de ere-dienst in de Joodse tempel, waarbij runderen werden geofferd en het bloed ervan rondgesprenkeld, enigszins een voorafbeelding is ge weest van het zoen-offer van Chris tus. Eéns per jaar, op de Grote Ver zoendag ging de hogepriester het „Heilige der Heiligen" (waar de Ark dys Verbonds stond) binnen met een schaal bloed, dat hij offerde voor de zonden van het volk. Het gedeelte van het epistel, dat wordt voorgele zen, breekt op een ongelegen ogen blik af, zodat de gedachtengang van St. Paulus o.i. niet goed tot zijn recht komt. MAANDAG. De Koning zat in zak en as Ninive was 700 jaar voor Christus een grote stad in Assyrië, gelegen aan de rivier de Tigris. Hij telde wat voor die dagen enorm veel was 120.000 inwoners. Naar deze weelde rig levende stad werd de profeet Jo nas gezonden tegen zijn zin om de bevolking tot boetvaardigheid te vermanen. Met zeer veel succes. „Ze schreven een vasten uit; groot en klein trok een boetekleed aan". Zelfs de Assyrische koning stond op van zijn troon, légde zijn koningskleed af, trok een ruw boetekleed aan en ging op as zitten (vandaar de uitdrukking: in zak en as!). Ook de koeien en schapen moesten, op bevel van de koning, Vasten. Door zoveel uiterlijke, en vooral innerlijke berouwmoedig- heid, liet God zich vermurwen. Nini ve, met ondergang bedreigd, bleef Op de laatste dag van het Loofhut tenfeest horen we Christus „met lui der stem" tot de ongelovige Joden roepen: „Zo iemand dorst heeft, hij kome tot Mij, en drinke". Te voren had Christus aangekondigd, dat de tijd der genade voorbijspoedde: „Nog korte tijd ben Ik bij u; dan ga Ik te rug naar Hem, die Mij gezonden heeft". Zowel epistel als evangelie dringen er bij de toehoorders op aan, door boete en vakten hun zaken tijdig in orde te maken. K.L. DAGKALENDER Corresp. adres: Secretariaat Ver. „Katholiek Leiden": Jan Lievens^ straat 2, telefoon 22761. Zondag 14 Maart: Stadsgehoorzaal 12.0014.00 uur Plaatsbespreken Pas siespel „De Veertien Stonden" (te vens kaartverkoop). - Maandag 15 Maart: Rectoraat Zoe- terwoudsesingel 33. 20.00 uur N.K.J.B. „Stadsraad" Leiden/Maandelijkse bij eenkomst. - D.'nsdag 16 Maart: „De Harmonie". 19.30 uur. Ledenvergadering R'K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel". Woensdag 17 Maart: „Royal" Doe- zastraat 20.00 uur. R.K. Voetbalver. Docos. Ledenvergadering. „De Vrolijke Ark" 19.30 uur. St. Geertenviering voor alle Gidsenleid- sters. Donderdag 18 Maart: ..De Doelen" 20.00 uur. Jongeren Organisatie K. V. P. in samenwerking met D.S.J.V. Nieuwe Koers". Jongeren Appél. De heer B. W. Schaper (redacteur ,Vrij Nederland") belicht de interna tionale politiek in het kader van de Februari-staatsgreep in Tsjecho-Slo- wakije. Alle Leidse Jongeren worden verwacht. Vrijdag 19 Maart: Gymnastiekzaal „De Voorzienigheid" Krauwelsteeg 20.00 uur. Culturele Groep Kath. Jon- gerenraad. Repetitie Passiespel „De Veertien Stonden". Zondag 21 Maart: Stadsgehoorzaal 15.00 uur precies opvoering van het Passiespel „De Veertien Stonden" onder auspiciën van de Culturele Werkgroep der Ver. „Katholiek Lei den". R.K. O ftS NB ARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LEIDEN. Aanwinsten der Bibliotheek: Profane Ontwikkelingslectuur: •Alizarine: AquarellerenF. M. Apeldoorn: Boren en zagen; B. Bös- ma; Plantkunde voor tuinbouwcur- sussen; J. Deketh: Grondslagen voor radiobuizentechniék; A. L. v.Dijke, e.a.: Gereedschapsleer voor' electri- ciens en instrumentmakers; J. D. Groet: De electrische installatie, dl. 4; W. M. Kruseman en R. Tolman: Kijk uit je cfgen. Planten en bloemen; Kunst^esch'edenis, Algemene red. v. F W. S. Thienen. Deel 3; F Lanin- ga: Bedrijfsleer voor het midden standsexamen; P. Louwerse: Geïll. Vaderl. Geschiedenis; J. A. P. Meere: Het schildersambacht Dl. 4. Buiten schilderwerk; F. H. Mijling: Bereke nen en construeren van gewapend be ton, Deel 1, 2, en 3; J. W. Niermans: De ijzergieteren; W. C. J. Paassen J. H. Ruygrok: Eenvoudige textiel- warenkennis; >-SnfKs, e.a.: Bouwma terialen en hun toepassing. Dl. 2. Godsdienstige Ontwikkelingslectuur: Encycliek ,-,Ad catholici sacerdotii":'" Over het Katholieke Priesterschap. J. Francino: Geschiedenis van de Or de der KruisherenFr. R. Knox, Spin- newebben; W. Prick: Bisschop Nelis; Daniel Rops: Gewijde Geschiedenis. Het uitverkoren volk. Oorspronkelijke Nederlandse werken: H. J. van Nijnatten-Ddfiegnies: Harm, de leugenaar; C. W. Schraa: Kinderen uit de rietlanden, A. van de de Werfhorst: De grote, stille knecht; H. Wolffenbuttel-v. Rooyen: Het Leven is een avoijtuur. Vertaalde werken: A. Hjort: Het spoor is vrij: J. Oter- dahl: Ruth; J. Wasserman: Etzel An- dergast. Engelse werken: E. Ph. Oppenheim: The temptation of Tavernake; F. B. Young: The black diamond. WEERSVERWACHTING ZELFDE WEERTYPE. 0 Plaatselijk ochtendmist. Na g z een iets koudere nacht morgen o 5 overdag ongeveer dezelfde tem- o o peratuur ali vandaag. Over het u algemeen weinig bewolking en o droog weer. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtin- g gen. o oooooooooooooooónoonnononnnnoooooo BURGERLIJKE STAND. Geboren: Yvonne Beatrix d. van A. van den Dop en W. C. Ravensber- gen; Catharina Johanna d. van J. A. Kriek, en T. van der Voort; Pieter z. van J". P. I-Iamerlin'g en S. Boom; Geertruida Jacoba d. van H. Stouten en G. Seijn; Johan Antoon z. van A. van dea Vos en C. M. Thelen; Ylqna Deanne Karin d. van J. J. Dost en A. de Ruiter; Petronella Johanna d. van A. van Ilove en J. van der Meij; Emma «Elisabeth d. van J. G. van Kooperen en A. van Velde; Pe trus Martinus Maria d. van P. J. 'van der Zon en J. T. van' der Putten; Franciscus Gerardus z. van I. Vrij- bloed en M. Vrij bloed; Saskia d. -van J. Uppenkamp en E. Luteijn; Maria Catharina d. van J. Arnoldus en J. Mieremet; Wouter Hermanus Jaco bus z. v. H. J. Philippo en N. Gcul- demond; Cornells z. van J. van dêr Meer en M. 'van Heukelingen; B'ertus z. van Elderbroek en J. J. Schiede- wind; Joan'Jorden z. van W. K. J. J. van Ommen Kleeke en J. M. Evers. Overleden: M. R. de Breuk wedr. 77 j.; M. P. Beurze vr: 49 j.; W. van Westbroek man 49 j.; C. van Beelen wed. van D. van Duyn 83 j.; I. J. Smink man 49 J. van der Woerd marl 54 j. i Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen SASSENHEIM •DE KRUISWEG LANGS DE STAD. Morgen en de drie d.a.v. dagen zal de toneelafd. „St. Caecilia." êen bijzondere Passie-avond geven. Op gevoerd wordt het nieuwe, door Henri Brochet geschreven, spel- „De Kruisweg langs de stad". Een stuk, waarin de mens door de misère der wereld niet mezr aan God gelooft. Door de aanschouwing van het H. Lijden leert ook hij zijn Kruis uit liefde tot de Verlosser dragen. Het zal de eerste opvoering zijn in Nederland; zij staat onder leiding van Antoon Sweers. Het geheel nieuwe decor is ontworpen door Cuno v. d. Steene. LEIDERDORP Viering regeringsjubileum. Het nationaal feestcomité heeft in grote lijnen dq plannen vastgesteld tot vie ring der nationale gedenkdagen in 1948. De bevrijding zal worden her dacht in een speciale herdenkingssa- menkomst in dc Geref. kerk, de vre de van Munster in de Ned. Herv. H. M. de Koningin in beidé kerken. Alles behoudens toestemming der kerkbesturen. In deze samenkomsten zal worden gecollecteerd voor de Lei- derdorpse militairen in Indonesië, teneinde blijken van medeleven te kunnen verzenden. Het eigenlijke feest zal slechts één dag in beslag nemen. In de morgenuren zullen de kinderfeesten en in de middaguren de volksfeesten worden gehouden. Voor dit gedeelte van het program ma zal in de laatste week van Maart een huis-aan-huis-follecte worden gehouden. WASSENAAR Fietsendiefstallen. —"Mej. T. en H. alhier; deden bij de politie aangifte van diefstal van hun rijwiel resp. vanuit een onaf gesloten schuurtje aan de, Storm van 's-Gravesandeweg en vanuit een voortuin a(an de Burchtstraat, alhier.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2