Zoeterwoude zal van aanzien gaan veranderen Als nieuwe uitbreidingsplan verwezenlijkt wordt R.K. Nationale Tentoonstelling op onderwijsgebied Opvoering van ons Technisch Hoger onderwijs phiuShave ft ALS DE HEIDE BLOEIT ZATERDAG 28 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De historische ontwikkeling van het dorp Na de Hervorming is, in het schuilkerk tijdperk, het centrum van de parochie Zoeterwoude verplaatst naar de algelegen Zuidbuurt. Daar werden houten gebouwen gebruikt vopr kerk en pastorie tot dat Pastoor Anthonius Dierhout, die pastoor in Noordwijkerhout was ge weest en over ruime - geldmiddelen beschikte, in 1720 een fraaie kerk en pastorie deed bouwen. In de Frahse tijd (1795—1813) hebben de katholieken gepoogd de kerk in het dorp weer in het bezit te krijgen. Pastoor Hermanus van der Velden en de kerkmeester Go- vert van der Poel hebben in een stuk, dat nog in het gemeente-ar chief berust, recht gevraagd voor 1103 Roomsen die Zoeterwoude toen telde. Deze pogingen hadden geen succes. Hoezeer de „roomse" kerk in een hoek was gedrongen blijkt uit de oude legende rond Aartspriester Jo annes van Banning. Toen de Aarts priester voor het eerst zijn parochie kwarr? binnenrijden, gelastte hü bij ..Rustdam" de boerderij van de familie van der Velden door te rijden over de polderkade toen nog een voetpad Zijn rijtuig was het eerste, dat de kerk bereikte. Tot dusver was „Rustdam" de plaats waar de boeren hun gerij uitspan den, om dan te voet verder de kerk gang te doen. In het jaar 1840 bouwde pastoor Everardus Stephanus van der Hagen ook alweer zonder subsidie en zonder dat de gemeentenaren bui tengewone bijdragen schonken, weer een nieuwe kerk en omstreeks 1870 werd ook een nieuwe pastorie gebouwd. De school bleef nog altijd op het dorp nabij de Herv. kerk, zodat de Zuidbuurt geen sterk uitgesproken parochie-centrum werd. Na het bisschoppelijk mandement in 1868 werd een katholieke jon gensschool gebouwd aan de Schen- kelweg. Dat was eigenlijk een eerste poging om het parochie-centrum op de goede plaats te krijgen, want de parochiekerk had ten Westen en ten Zuiden een bijna onbewoond gebied, terwijl de uiterste parochiaan ten Noorden op de Vlietweg een uur moest lopen. De beslissende slag. De stichting van de meisjesschool en het Zustersgesticht was de beslis sende slag voor de mislukking van het verleggen van het parochie-cen trum. Het was moeilijk. Zou het ge sticht op de Schenkelweg gebouwd worden, dan moesten óf de zusters lopen naar de Zuidbuurt of een priester van de kerk zou iedere dag de H. Mis op moeten dragen in de kapel, die aan het gesticht verbon den was. Er was e^i strijd tussen wereldlijk en geestelijk gezag over de plaats van bouwen, maar deken van Grossel was onverzettelijk en toen deken Mosnïans de nieuwe mo numentale kerk ging bouwen was weer het zustersgesticht de grote moeilijkheid om naar de Schenkel te gaan met de kerk. Het bouwen van een parochiehuis en nieuwe jongensschool aan de Schenkelweg in 1923 was de laatste veroordeling van de vele vroegere fouten omtrent het begrip van goed centraliseren van de parochie. Toen, na de stichting van het Kruisherenklooster in 1927, een uit breiding aan de Vrouweweg ver wacht werd er is in die dagen een groot uitbreidingsplan in de Oostvliet Polder gemaakt is er voor het' verst afgelegen gedeelte van de oude parochie een oplossing gekomen doo? de oprichting van de parochiekerk bii het klooster, waar toe de Vliet, Vrouweweg, Miening en Noordbuurt nu behoren. Ook deze parochie vormt, jam mer genoeg, geen sterk cpntrum; hogere instanties hébben zich uitge sproken, dat nabij een stadgrens geen centra gevormd en geen lint bebouwing meer wordt toegestaan, waardoor elke groei van deze paro chie is uitgesloten. Alle pogingen, in het belang van deze parochie in Den Haag gedaan, hebben gefaald. Dor pen en steden moeten zich scheiden. Hoe het dorp groeien kan. In deze moeilijke situatie moest toch een omlijning komen voor de verdere woninguitbreiding van de gemeente. De bevolkingsaanwas vraagt dringend uitbreiding en zo is er een plan voor Zoeterwoude- Dorp ntfet een capaciteit van 152-wo ningen waaronder 24 winkelwonin gen en 10 mét bedrijven. Het plan voor deze bebouwde kom ligt langs de Dorpsstraat het Water tje, Zuidbweg (Noordel gedeelte), de Schenkelweg, de Stomp wij kse weg, en de Verlaatweg. Deze gronden liggen plm. 1.30 M. onder de bovenkant van de polder- kaden N.A.P. en liggen gescheiden door de Korte Miening. Een gedeel te, de z.g. Loete, is inmiddels reeds door het gemeentebestuur aange kocht. Om de genoemde gronden voor de woningbouw te ontsluiten is het noodzakelijk de bebouwing van de Dorpsstraat te breken, aanvankelijk naast en later ook dóór het pand van de firma Jac. Janson. Hieruit wordt een nieuwe weg tot de Korte Miening geprojecteerd met 'n breed profiel. Deze nieuwe weg loopt uit op een verruiming nabij het gepro jecteerde openbare gebouw, het toe komstige nieuwe Raadhuis. De dorpsstraat, nu nog het hart van de kern, zal zich verplaatsen naar de nieuwe Hoofdstraat, die in de Ned. Herv. kerk en het Raadhuis zijn twee eindpolen bezit. De omlegging van de Prov. weg biedt daarbij het voordeel, dat het hart gelegen zal zijn naast het doorgaande verkeer, zodat de nieuwe hoofdstraat tot rus tige dorps- en winkelcentrum zal kunnen ontwikkelen. Vandaar, dat de westelijke wand is gedacht als een aaneengesloten rij van winkels met daarlangs een breed wandelpad, door een nog bredere zoom, met een dubbele rij bomen, gescheiden van de rijweg. Dorp in het groen. De nieuwe hoofdstraat wordt in Zuidelijke richting voortgezet over de Korte Miening om vervolgens door de bebouwing van de Schenkel weg langs het Parochiehuis te breken en nvet een zwaai naar het westen de nieuwe Prov. weg te be reiken. Zoals bekend is uit de laat ste raadsvergaderingen wordt paral lel met de Schenkelweg een weg ten zuiden van de Sehenkel\yeg ge legd met één rij woningen met een groenstrook die het de dorpskom naar het Zuiden afsluit, waarmede ook de onaanzienlijke achterzijde van de Schenkelweg is weggewerkt. Bij de Bakkersbrug wordt door slopsn van vier slechte woningen 'n toegang verkregen vanaf de Wei poort en Zuidbuurt op de Hoofd straat. De ezelsrug van de Bakkers- brug zal daardoor betere hellingen krijgen. Het Watertje zal in de typische oude tosstand blijven. Het water langs de Herv. kerk blijft als lan delijke schoonheid liggen. Ten zui den van de pastorie van de Herv. kerk wordt een toegangspad naar de hoofdstraat gelegd. Naast de wonin gen van P. v Velzen en C. v. Vel- zen en vanaf de Prov. weg lopen er straten naar de hoofdstraat. Langs de dijken van de Korte Miening lo pen groenstroken, er zijn speelvel den en een plein voor het plaatsen van een muziektent geprojecteerd. Alles tezamen is het een breed opgezet plan en het moet gezegd: er is goed vooruitgezien met groot ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover het nageslacht. In onze bewondering voor deze schone plannen vragen wij in alle bescheidenheid of het plan ten van bomen alvast op sommige plaatsen nu reeds zou kunnen ge daan worden, opdat de speelvelden tijdig schaduw hebben als zij gereed komen. Plan Zuidbanrt. Ook hier zal getracht worden de kern die zich reeds gevormd heeft uit te breiden en te verbeteren. De stedebouwkundige situatie van de dekenale kerk is, helaas, minder fraai opgevat. Het bestaande kloos ter-scholencomplex zal in de toe komst verdwijnen om plaats te ma ken voor een nieuw complex dat zal bestaan uit klooster, huis voor ouden van dagen, meisjesschool, huishoud school en fröbelschool. Daarnaast heeft de gemeente reeds geruime tijd plannen het bestaande kerkpad, een" fietsverbinding met de Wei- poort, te verbreden tot rijweg. Het speelveld in het nieuwe complex zal Zondags voor parkeerterrein ge bruikt worden. Om het complex enigszins te bin den aan de bebouwing van de Zuid- buurtse weg, werd een wijkje ge projecteerd, met straatjes, juist ge schikt om bereikt te worden door het eenvoudige verkeer. Tevens werd een straatje geprojecteerd van af de z.g. laan leidend naar de boer derij van S. J. v. d. Salm naar de vergrote ruimte ten noorden van de kerk. Vanuit deze verruiming werd tevens een weg geprojècteerd in de richting van de Stomp wij kse weg, waardoor een goede rijverbin ding tot stand komt tussen Weipoort en Stompwijk. Voor de Mieningweg zal in de toe komst geen bebouwing toegestaan worden. Wanneer daar huizen ge sloopt worden of verbranden mogen deze niet meer herbouwd worden. Ook de oostzijde blijft onbebouwd. De westzijde is bestemd tot bedrij ven met op elk bedrijf een woon huis voor eigenaar of werfbaas. De Noordbuurtse weg is slechts voor een klein gedeelte in het plan opgenomen n.L de z.g. Vinken'ouurt. Hier blijven ook de strenge her- bouwbepalingen gelden. Als zich in deze gemeente in dustrieën zouden vestigen kunnen hier terreinen aangewezen worden. Misschien verkopen B. en W. het Raadhuis-wangedrocht nog wel eens voor een fabriek. De Raad zou al vast een mandaat.kunnen,geven. Wanneer men bedenkt, dat bij de Volkstelling in 1795 de gemeente maar 1829 bewoners had, dat de ge meente toen een grensgebied had hetwelk zich uitstrekte door de Zoe- terwoudse en W'itte Singel thans Leiden langs de Haagweg en de Voorschoter Straatweg vanaf De Vink tot aan de Hoflaan, zodat het landelijk gebied nog geen 1000 be woners telde, terwijl nu de 5000 reeds ver overschreden is, zal men moeten toegeven, dat de plannen die statistisch berekend zijn ze ker niet overdreven zijn opgezet. Wanneer de plannen aan de Hoge Rijndijk vaste vormen aannemen, zullen wij ook deze publiceren. .iP.c.(ïao£itad" In 1848 werd de vrijheid van onder wijs in de grondwet vastgelegd. Dit feit zullen de Katholieken van Ne derland herdenken, door middel van een grote nationale expositie. Reeds enige malen werd door ons over de ze plannen geschreven. Momenteel wordt in 's-Gravenhage koortsachtig gewerlct aan de opbouw van deze tentoonstelling, die op 27 Maart a.s. in de Houtrusthallen wordt geopend er. die duurt tot 22 April. Nimmer werd het onderwijs op zo'n aanschou welijke en veelzijdige wijze aan het Nederlandse volk getoond. In 14 afdelingen worden achtereen volgens in uitgestrekte paviljoens uit gebeeld: de historie, het godsdienst onderwijs, de kleuterschool, het lager onderwijs, de opleiding, het buitenge woon lager onderwijs het nijver heidsonderwijs voor jongens, het nij verheidsonderwijs voor meisjes, het land- en tuinbouwonderwijs, het landbouwhuishoudondervijs, het mid delbaar onderwijs, het voorbereidend hoger onderwijs, het hoger onder wijs, de beroepskeuze en de statis tiek De merkwaardigheid van deze on derwijs expositie is dat zij naast theo rie, statistieken enz. een duidelijk beeld zal geven van de activiteit. Groepjes levenslustige kleuters zullen gedurende 4 weken de be waarscholen van de expositie vullen; leerlingen van het nijverheidsonder wijs en land- en tuinbouwonderwijs. zowel jongens als meisjes zullen de betreffende afdelingen bevolken. Verder zal het publiek getuige kun nen zijn van de ontroerende toewij ding, waarmede blinde en doofstom me "kinderen worden opgeleid tot bruikbare mensen in de maatschappij Schoolstad groeit, geen wonder! er wordt zonder verpozing gewerkt In lichtingen: Bezuiöerhoutseweg 275 t)en Haag tel. 772175 EEN VERRADER GEARRESTEERD. Te Vlaardingen bevindt zich op het ogenblik een inwoner van Arnhem J. D. O., in arrest, door wiens ver raad het de S.D. gelukt is een gedeel te van de Geuzenbeweging op te rol len. Achttien van deze illegale wer kers zijn gefusilleerd, waaronder ze ven iriwoners van Vlaardingen. Langen tijd heeft de politieke re cherche te Vlaardingen in het onze kere verkeerd over dit verraad. Het onderzoek heeft echter eindelijk tot het resultaat geleid, dat O. kon wor den gearresteerd. Op een schaakavondje te Arnhem had de NSB-er K gehoord, dat ze kere Schiedammer S. vuurwapenen kon verschaffen. Dit werd door K. 1 aan O. verteld waarop deze hiervan mededeling deed aan de procureur- generaal. Een rechercheur van politie m samenwerking met de S.D. wist de Schiedammer S. te arresteren. Dit had tot gevolg, dat de illegale Geu zenbeweging ontdekt werd, waarna talrijke personen werden gearres teerd. INTERNERINGSKAMPEN HEBBEN ONS IN 1947 TWAALF MILLIOEN GEKOST. Het totaal der kampkosten inclu sief het arbeidsloon, dat in 1947 ten koste is gelegd aan gedetineerde po litieke delinquenten, heeft ruim 24 millioen gulden bedragen. De totale opbrengst van de arbeid der gedeti neerden bedroeg ruim twaalf millioen, gulden, zodat er een nadelig saldo blijft van omstreeks twaalf millioen. Deze gegevens staan vermeld in een bijlage bij de Memorie v. Antwoord van de minister van Justitie en So ciale Zaken over het wetsontwerp Sociale verzekering van gedetineer den"'. Technische Hogeschool te Delft overbelast Uit de jongste statistiek betref fende de bezetting van de Techni sche Hogeschool te Delft, blijkt eens te meer, overduidelijk, dat deze in richting voor technisch hoger onder wijs absoluut overbelast is. Bedroeg het totaal aantal inge schreven studenten over hét vorige studiejaar 5102J voor het studiejaar 1947'48, lieten zich 1143 studenten voor de eerste maal inschrijven, zo: dat het totaal aantal ingeschrevenen thans 5550 bedraagt. Verdeeld over de verschillende studierichtingen Blijf rustig zitten U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge- makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHIL1- SHAVE", het electrisch f||| droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon- STAALBAARD Ook UW boord vliegt eraf blijkt voor die van civiel-ingenieur de meeste animo te bestaan; niet minder dan 1300 personen werden hiervoor ingeschreven. Het vak werktuigbouwkunde volgt hierop met 1185 ingeschrevenen; dan elec- tortechniek en scheikunde met resp. 1185 en 832 ingeschrevenen. Het behoeft geen betoog, dat de goeddeels verouderde outillage van de Techn. Hogeschool, die in de laatste jaren vóór de oorlog pl.m. 1700 studenten telde, op deze over matige bezetting niet is berekend, ook al heeft het aantal aan de T. H. verbonden hoogleraren thans de honderd overschreden. Laboratoria en collegezalen kunnen het groot getal studenten voor verschillende vakken niet of nauwelijk bevatten en de gelegenheid tot practisch wer ken komt daarbij in het gedrang, ook al geeft de wetenschappelijke staf van hoofdassistenten en assisten ten zich alle moeite om de practica zo goed mogelijk te doen .verlopen. De T. H. is nu eenmaal overbezet en het laat zich aanzien, ook al vertoont het jongste aantal nieuwingeschre-. •Venen, vergeleken bij dat voor het studiejaar 1946'47 enige terug gang, dat deze overbezetting zal voortduren. Vanzelfsprekend baart het groot aantal studenten, dat zich jaarlijks laatt inschrijven en tengevolge daarvan onvoldoende opleidingsmo gelijkheden heeft, het college van curatoren zorg. De enorme overbe lasting is op de duur niet vol te hou den, bijzonder wanneer men weet, dat verleden jaar niet minder dan 700 studenten hun studie voor het einde van de cursus staakten. Het percentage der geslaagden, gemid deld 15 a 20 pet., moet ook veel te laag worden geacht. Nu bestaan er plannen, om bui ten Delft, langs de weg naar Rot terdam, enige nieuwe T. H.-gebou- wen te stichten, teneinde daar als het ware te komen tot een nieuwe Techn. Hogeschool, die berekend zou zijn op pl.m. 3500 studenten. Het rendement wil men zo rege len, dat jaarlijks 500 ingenieurs kun nen worden afgeleverd. Deze plannen doorkruisen min of meer het verlangen, dat leeft in de Zuidelijke provincies, om ook daar tot een inrichting voor technisch ho ger onderwijs te komen. Het een be hoeft evenwel, naar het ons toer schijnt, het ander niet uit te sluiten, indien althans de geldmiddelen voor de uitvoering, waarmede tien tallen millioenen zullen zijn ge moeid, kunnen worden gevonden. Doch Nederland is een arm land geworden. Wat dit betreft, draaien wij ech ter in een circel rond. Immers juist om op de duur aan die nationale verarming te ontkomen, zullen wij ons technisch onderwijs, met name het technisch hoger onderwijs, dat gelukkig voor .zoveel jongeren zo 'veel aantrekkelijk blijkt, moeten op voeren. Want wil ons sterk verarmde land er binnen redelijke termijn weer bovenop komen en zijn vooroorlogse welstand herwinnen, dan zal het steeds meer moeten produceren en meer van het geproduceerde moe ten exporteren, teneinde aan de no dige deviezen te komen voor de be taling van de door invoer te dekken behoefte aan de ontbrekende voe- dings- en genotmiddelen, textiel,, grondstoffen en halffabrikaten, wertt tuigen, transportmiddelen, enz. De industrie ™al daarbij door middel van researcharbeid de kwaliteit ver beteren en de productie-caoaciteit dienen op te voeren. Deze verhoogde industrialisatie zowel als dit weten schappelijk onderzoek vereisen be kwame technici. De toenemende ex port brengt dan tevens met zich vergroting van de transportcapaci teit te land, ter ze'e en in de lucht, nauw gekoppeld aan de techniek en de daarmede belaste mensen. Op al- deze gronden behoeft het technisch hoger onderwijs hier te lande uitbreiding, wil de sterkte van het zo vermaarde Nederlandse inge nieurscorps in de naaste toekomst gelijke tred houden met de toene mende behoefte aan bekwame hoger- gevormde technici. En zo bezien, staat naar wij menen, de voorgeno men en noodzakelijke vernieuwing van de thans 100-jarige Technische Hogeschool te Delft, allerminst in de weg aan het redelijk verlangen dei- Zuidelijke provincies, om ook daar te komen tot een inrichting voor tech nisch hoger onderwijs. DOOR ANNY VAN PANHUYS Met een gebaar vol énergie schud de Dirk die vrees van zich af. Aan de moedigen behoort de wereld! En voorzichtig, alsof hij een dierbaar levend wezen in handen 'had, pakte hij de partituur van zijn opera in en voegde er tegelijk zijn verlangens en verwachtingen bij. Professor Maurits van Kempen liep met zware stappen door. zijn werkkamer. Zijn gezicht stond ;<o somber als een regenachtige dag in November. Hij hield een open brief in de hand en telkens herlas hij die. En ook telkens werd zijn gelaat som berder. Met een zucht liet hij zich in een clubfauteuil zakken en begon alweer de brief te lezen. Heel langzaam en zachtjes. Beste vriend, Heel lang is het geleden, dat je hier bij ons enige tijd doorbracht en je opera Vineta dirigeerde! Nooit zal ik die schitterende opvoeringen ver geten, want die staan gegrift in mijn geheugen en met gulden letters ge schreven in de Annalen van het Me tropolitan Opera House te New York. En toch, hoevele grote componisten hebben toen aan de lessenaar gestaan waar ik zelf zo dikwijls de dirigeer stok zwaaide. Maar zülk een reus achtig succes als jij, beste vriend, toen gehad hebt kan geen der apde- ren voor of na je aanwijzen. Ook geen eerste tenor of sopraan, ,die in zo grote getale de Oceaan oversteken om onze goede dollars in de wacht te slepen. Ik zeg: onze, hoewel ik toch Hollander ben zoals jij, maar als men al een twintigtal jaren de Amerikaanse lucht heeft ingeademd, mag men veilig tot de Yankees ge rekend worden. Onder mijn leiding zijn al je ope ra's opgevoerd en zullen ook op het repertoire blijven, al heb ik de diri geerstok neergelegd. Ik ben namelijk op mijn verzoek sedert een paar maanden gepensionneerd, maar toch blijf ik belang stellen in alles wat onze opera betreft. Je weet, hoezeer ik je kunst waardeer en daarom zul je je wel niet verwonderen over het geen ik je nu ga schrijven. Ik koes ter de eerzucht, hier in ons mooie Metropolitan Opera House een eerste opvoering van een werk van Maurits van Kempen voor te bereiden. Alles wat wij tot nu toe van je opvoerden had in Europa reeds een première beleefd. Wat dunkt je, beste vriend? Zou je nu de zaak niet eens willen omkeren en aan ons een nieuw werk van je geven om hier de eerste op voering te beleven en dan later pas op de buitenlandse planken gebracht te worden? Zie daarheen gaat mijn eerzucht. Ik zou dan nog eens uit de stilte en eenzaamheid van mijn privaat- leven te voorschijn treden en zelf je opera dirigeren. Kun je dat begrij pen? Me dunkt van ja. Wij zijn zul ke oude vrienden en immers voor malige medestudenten in dé toon kunst. Ieder in zijn speciaal vak, heb ben wij de top bereikt. Jij bent een der beroemdste componisten vaft Europa geworden en ik 6erste diri gent van een der grootste schouw burgen van de wereld. Very Well, wij mogen tevreden zijn. Maar ik dwaal af van de zaak. Om kort te gaan, beste Maurits, ver zoek ik je bij deze ons het opvoe- ringsrecht van je eerstvolgende werk te gunnen. Talrijke muziekliefheb bers, waaronder vele Nederlanders, voegen zich bij mij om mijn verzoek te ondersteunen. Om de waarheid te zeggen, ben ik gekozen als woord voeder. Maurits van Kempen liet de brief op zijn schrijfbureau vallen. Waar om zou hij verder lezen? Wat kon hem het grote bedrag schelen, dat heip als honorarium werd aangebo- en? Waarom steeds weer het feit in zijn geheugen oproepen, dat zyn scheppingskracht reeds lang verlamd was en uitgeput ter neder lag? Niemand vermoedde dit, maar hij was er zich wel van bewust, hij wist, dat hij niets meer tot stand kon bren gen. Hij kon niets beduidends, niets groots meer componeren. De harmo nieën in zijn gemoed waren verstomd de gouden bron der welluidende klanken, die bijna een mensenleef tijd zo fris en helder uit zijn ziel was opgeborreld, was verzand en opge droogd. Hoe gemakkelijk vlogen eens zijn vingers over de toetsen, gaven in to nen weer. wat er zo diep in zijn bin nenste klonk, hoe snel voegden zich de noten aaneen tot verrukkelijke melodieën! En nu? Niets nieuws ontstond er meer.... Als hij voor zijn vleugel zat, was het aldoor hetzelfde, wat hij reeds lang geleden gecomponeerd had en slechts na dagen en nachten van zoeken en zwoegen kwam er wel eens een lied te voorschijn. Maar dat was dan kleurloos en mat. Maurits van Kem pen voelde zelf. dat de kwelling van het moeizaam scheppen er in te ho ren was. Wat eens een juichend om hoog vliegen was geweest, was nu een ellendig kruipen geworden. Een pijnlijk steunen ontsnapte aan de borst van de eenzame man. Geld had hij niet nodig, maar ja eigenlijk kon men er niet te veel van bezitten. Geld gaf macht en bovendien hield hij ervan royaal en weelderig te le ven. Toch was het niet om het gro te honorarium, hem aangeboden, dat de brief van zijn vriend hem zo ter- neersloeg, neen, het vreselijkste was, er aan herinnerd te worden, dat hij nooit meer iets belangrijks kon scheppen En ook anderen zouden het gauw genoeg begrijpen, waarom hij, die vroeger zo productief was, nu zo lan? reeds zweeg. Hij kromp ineen van smart... Ja, het was een vreselijk uur voor de be roemde meester. Door de zachtgele gordijnen drong een laatste zonnestraal en bescheen de professor aan zijn schrijftafel. Hij 'stond op, ging naar het venster en keek naar beneden in de stille, def tige Parkstraat. Ginds, in de rich ting van het Willemspark, ging de zon onder in een roodgloeiende lucht en van Kempen dacht eraan, dat zo'n ondergaan als van de zon iets heer lijks was. Het sterven van een held! Het sterven in volle kracht en schoonheid! Ja zo'n dood had hij voor zich ge wenst. Verdwijnen van het schouw-r toneel der wereld, als hij zou geko men zijn tot het toppunt van zijn roem! Dat zou een heerlijk lot ge weest zijn! Als hij nu stierf, zou er een kort bericht in de kranten komen De naam van Maurits van Kempen is beroenfd over de hele wereld, maar jammer genoeg, heeft de grote mees ter ons sinds jaren geen nieuw werk meer geschonken. De rimpels op zijn voorhoofd wer den dieper, lagen als littekens over de moede ogen. O, als hij nogNmaar eens een opera kon schrijven... een enkele (wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 6