Na Praag Helsinki aan de beurt? Mr dr J. In 't Veld minister van Wederopbouw ZATERD\G 28 FEBRUARI 1948 39ste JAARGANG No. 11327 Directeur: C M. VAN HAMERS VELD Hoofdredacteur: TH. WILMER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Prof. dr. H. van Rooyen schrijft over zijn ervaringen in Duitsland Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.30 p. mnd., 3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Advert: 15 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 PRAAGS NOODLOT HET NOODLOT heeft' zich vol trokken over Tsjecho-Slowakije. Het is voortaan een vazal-staat van Moskou. De communisten hebben hun doel bereikt; zij deden de greep naar de macht, zodra de situatie gun stig was en het is hun gelukt. Het land; van Benesj heeft zich moeten scharen in de rij van Polen, Hongarije, Roemenië, Joego-Slavic en Bulgarije. Het leek zo schoon na de bevrij ding. De Russische legers kwamen en rukten zegevierend Tsjecho-Slowa kije binnen, de gehate Duitse onder drukkers voor zich uitdrijvend. Leve de bevrijders! Het communisme was populair in de dagen na de,oorlog, want waren de rode kaméraden niet de vrienden gebleken van de Tsjechen. Benesj keerde terug en werd opnieuw pre sident, het bestuur werd democra tisch en bijna 40 pet. der kiezers stemde op de communistische lijst. De Sudeten-Duitsers, dat verrader lijke volksdeel, dat de Duitse blik seminslag over het land had aange trokken, werden triomfantelijk het land uitgejaagd en de Tsjechen gin gen opgewekt aan de wederop bouw van hun wederom onafhanke lijk geworden staat. En wat hielpen de Russische vrienden; de Polen le verden steenkool, de Joego-Slaven beloofden levensmiddelen; men was omringd van vrienden. Toen kwam het Marshall-plan en Praag aanvaardde gretig ook de hulp uit het Westen. „Ho, zei Stalin, ik ben je vriend en niet Amerika. Als je vriendje met mij wil blijven, dan komen er bij jullie geen dollars over de vloer." En Praag was gedwon gen om z'n reeds gedane toezegging tot deelneming aan de conferentie te Parijs inzake het Marshall-plan te rug te nemen. Zóó begon het. Moskou, bleek een vriend te zijn met tyrannieke neigin gen. Inmiddels deden, de communisten braaf mee in de regering te Praag. Zij speelden een voorname rol in verband met de sterkte Van hun frac tie in het Parlement; de premier was zodoende communistischs^ En overeenkomstig hun voorname rol moesten zij ook enkele sleutelposi ties bezetten; o.a. die van de leiding over de politieke politie. Het ging toch immers om helpers van de Duitsers en collaborateurs op te spo ren en dat konden zij uitstekend. Alles in het belang van het land. Natuurlijk ontdekten zij een com plot; waarom zouden zij in Tsjecho- Slowakije geen complot ontdekken, waar overal elders wel complotten te ontdekken vielen. Maar nu werd het de niet-commu- nistische ministers toch te gortig en zij eisten het ontslag van sommi ge al te ijverige politie-chefs. Nu of nooit, dachten de commu nistische leiders. Zij hadden het eerst geprobeerd met de sociaal democraten. In een fusie van com munisten met sociaal-democraten hadden zij in andere landen al meer hoopvolle resultaten behaald. Maar de Tsjechische sociaal-demo craten waren wantrouwend en lie ten zich niet op sléeptouw nemen. Er moest wat anders gevonden wor den. Dat „andere" was de weg van terreur; vermomd als de „volkswil". Ï"\E AANLEID ING vormde het ontslag van de twaalf niet com- mumstische ministers, die niet lan ger de verantwoordelijkheid wens ten te. dragen voor de intriges van de nol'tieke politie. Een kans als geen andere! Die re actionaire elementen moesten er uit. De volkswil werd gemobiliseerd, convtê?s van actie werden gevormd en Benesj die vast hield aan z'n onafhankelijke regering en het ont slag der ministers niet wilde aan- vaarden werd onder- druk gezet. De comité's van actie, gewapend' met een rode band om de arm, ver schijnen in de straten. Zij komen de hoodkwartieren bin nen van de nolitieke partijen en doorzoeken de archieven. Het brief geheim bestaat voor' hen niet Nie mand weet wat zij meenemen of wat zij aan vooraf klaar gemaakt bezwa rend materiaal tussen de stukken schuiven. Wie zich tegen die huis zoekingen verzet, wordt meegeno men, want binnen en buiten staat de politie op wacht. Dezelfde comité's van actie ko men de redactielokalen binnen en ontslaan de redacteuren, die niet prijzen wat de communisten wijzen. Gottwald-aanhangers bezetten de vrij gekomen plaatsen. Wil een krant zich niet onderwerpen, dan wordt de verschijning er van onmo gelijk gemaakt. Gewapende commu nistenbrigades trekken door de stra ten van Praag en andere steden. Er wordt gestaakt, symbolisch, en gedreigd met nog grotere stakingen. En waarom houdt Benesj toch zo vast aan die reactionaire elementen? Gottwald heeft een nieuwe regering klaar, precies zoals Behesj wil, n.l een kabinet steunend op de oude ccalitie-partijen, waarin niet meer dan twaalf van de 24 zetels bezet zijn door communisten, precies het zelfde getal als in de vorige rege ring. Toen capituleerde Benesj. •"THEORETISCH is er niets veran- derd. De oude coalitie is er nog. Maar practisch is de situatie totaal anders geworden. Want de oude coalitie-genoten zijn niet meer de zelfde. Er zijn nieuwe leiders geko men dank zij de actie-comité's en de overlopers, die zich lid van de een of andere partij noemen, heb ben daarom geenszins het vertrou wen van die partij. Maar geen nood; dat vertrouwen van de partij zal wel komen, dank zij de zuivering, thans op grote schaal plaats vindt. De pers is gemuilkorfd, reactie is niet meer georloofd. De rest vol trekt zich nu langs legale weg. Maar de wereld begrijpt volko men wat er gebeurd is in Tsjecho- Slowakije. De grote drie Westelijke geallieer den hebben te Praag reeds geprotes teerd tegen deze onderdrukking van de democratie en de gelijkschake ling, in een gezamenlijk protest, iets wat tot nu toe nog niet is voorgeko men. Zij overwegen, het nieuwe re giem niet te erkennen, hetgeen een afbreken van de diplomatieke be trekkingen betekent. Amerika trekt zich reeds finan cieel terug; de Amerikaanse import wordt stopgezet. Ook de bij de We reldbank aangevraagde lening gaal niet door. De kloof tussen West en Oost gaapt wijder dan ooit. Het is Mos kou gelukt, weer een land te vai^ gen in zijn Oostelijk bloc en wat zal meer natuurlijk zijn dan dat het op geschrikte Westen zich hechter aan eensluit tegen de dreiging uit hét Óósten. Hodie miki, eras tibi, staat er op het kerkhof van Oost-Europa; heden ik, morgen gij! Tenzij het Westen de weg vindt tot eenheid. DE NIEUWE KOERS TE PRAAG' Benesj beëdigt nieuwe kabinet ÜEN SECRETARIS van president Benesj heeft verklaard, dat deze niet zal aftreden. Evenwel houdt men in vele kringen toch rekening met de mogelijkheid, dat de president na kortere of langere tijd dit 'besluit zal nemen ,voor welk geval de pro-communistische sociaal-democratische lei der, Fierlinger, als. opvolger genoemd blijft. De president zou zijn vrijheid van beweging behouden hebben. De president heeft gistermiddag het nieu we kabinet-Gottwald beëidigd. Het besluit was moeilijk voor Benesj Benesj zeide volgens radic-Praag tot de ministers: ,,De beslissing u te aanvaarden was persoonlijk erg moei lijk voor mij. Ik kwam tot de conclu sie, dat de crisis opgelost moest wor den, daar deze anders ernstiger zou worden, en ten slotte zou leiden tot een dergelijke verdeeldheid in het ■land, dat een algemene verwarring zou kunnen ontstaan. Het is noodza kelijk, dat het land bestuurd wordt. Gij wenst de staatszaken volgens een nieuwe democratie te leiden. Ik wens, dat dit allen geluk mag brengen". Radio-Praag deelt mee* dat gister middag bij het ministerie van voor lichting zestig ambtenaren ontslagen zijn. Tijdens een persconferentie op het Tsjecho-Slowaakse departement van buitenlandse zaken, werden de bui tenlandse dagbladcorrespondenten gewaarschuwd, dat in het vervolg te gen degenen, „die onware berichten verspreiden", maatregelen kunnen worden genomen. Dr. Kosta van het departement van voorlichting, die de persconferentie hield, deed zijn beklag over de be richten, die in de afgelopen week over de ontwikkeling in Tsjecho-Slowakije in dé buitenlandse bladen hadden ge- staan en hij stelde voor, dat de bui tenlandse correspondenten „hoofdza kelijk hun berichten zullen putten uit de officiële bronnen, die hen ten dienste staan". Dr. Kosta gaf toe, dat de departe menten van voorlichting en buiten landse zaken alleen te beoordelen hebben, welke berichten wel en wel ke niet overeenkomstig de waarheid zijn. Verklaringen van een politieke vluchteling. Een politieke vluchteling uit Pra? heeft te Frankfort verklaard, dat Zo- rin, Molotofs rechterhand en voorma lig Sow jet-gezant in Tsjecho-Slowa kije, die op 19 Februari te Praag was gekomen, „decommunisten voor dé putsch heeft klaargemaakt", vluchteling verklaarde, dat hij een vooraanstaand lid van een der Tsje cho-Slo waakse oppositie partij en was, doch verzocht zyn naam niet te noe men. Hij zei voorts, dat hij het „defini tieve bewijs" had, dat aan Fierlin ger, de pro-communistische sociaal democratische leider, door de com munisten het presidentschap was be loofd, indien Benesj aftrad. Fierlinger zou met de communisten hebben „samengespannen" en Zorin vertrouwelijke inlichtingen hebben verschaft over de politieke tendenzen in het land „om de communistische greep naar de macht te helpen voor bereiden". Portret van Stalin in de scholen. Dr. Nejedly, de communistische mi nister van opvoeding, heeft verklaard, dat in alle Tsjecho- Slowaakse scholen het portret van Stalin zal worden op gehangen. Tevens zullen nieuwe leer boeken voor politieke opvoeding wor den uitgereikt. Tegenover professoren en leraren zeide Nejedly, dat opvoeding „poli tiek moet zijn evenals het leger". President Benesj heeft met zijn echtgenote Praag verlaten om het weekeinde door te brengen in zijn buiten te Fezimove Usti in Zuid-Bo- hemen. Er wordt grondig „gezuiverd". Vier leden van de Slowaakse Na tionale Raad zijn op grond van de wet, op de bescherming van de Tsje- cho-Slowaakse natie in staat van be schuldiging gesteld Het ministerie van binnenlandse zaken heeft ver klaard, dat de veiligheidsdienst hun „uitlevering" eist om hen te doen berechten. Het actie-comité van het ministerie van buitenlandse zaxen heeft de voorzitter van de parlements-commisl sie voor buitenlandse zaken, Ivo Du- chacek en Sodor Hodza, zoon van de ■vroegere eerste-minister, ontslagen. Voorts zijn 36 employé's van het mi nisterie op wachtgeld gesteld, 19 zijn gepensioneerd en acht zijn overge plaatst naar weinig verantwoordelij ke posten. Hierna zal het actie-comité een aanvang maken met de zuivering ender diplomaten in het buitenland. De import van buitenlandse bla den zal voortaan een monopolie zijn van de „Orbis-firma,'t eigendom van de regering. Alleen bladen uit de ge allieerde landen, waarmee de Slavi sche staten bedoeld zijn, maken hier op een uitzondering en bladen van technische en wetenschappelijke aard Radio-Praag heeft voorts aange kondigd, dat de Tsjechische en Slo waakse omroep samengevoegd zullen worden tot „een enkele moderne dio-omroep, die de denkbeelden van dé volksdemocratie zal bevorderen". Inmiddels vindt de zuivering van het politieke leven voortgang. Jour nalisten, docenten van uriversiteiten. politieke leiders en fabrieksfunctiona. rissen worden ontslagen „omdat hun denkbeelden niet in overeenstem ming zijn met het nationale front". De nadruk wordt erop gelegd, dat de actie-comité's een permanente plaats it; het leven van Tsjecho-Slowakije moet eninnemen. DRTINA GEWOND AANGETROFFEN. De voormalige minister van justi tie in Tsjecho-Slowakije, dr. Prokop Drtina, is met zware hoofdwonden aangetroffen onder het raam van zijn woning in een voorstad van Praag, aldus deelt de politie mede. Drtina is naar het ziekenhuis over gebracht. De politie verklaarde, dat onderzoek ter plaatse en een verkla ring van de gewonde in het zieken- huis wezen op een poging tot zelf moord. KATHOLIEKE BLADEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE VERBODEN Krachtens besluit van de Tsjecho- Slowaakse minister van voorlichting worden vier Katholiekp bladen, de „Katholik", „Nedele", Novy Naródi" en „Roszsevac" wegens hun anti-re publikeinse houding opgeheven. Voorts verneemt men, dat 17.861 hec taren grond, behorende tot de domei nen van het aartsbisdom Praag zul len onteigend worden en verdeeld on der de boeren. Het blad „Svobordne Noviny" dat dti bericht verspreidt, kondigt tevens aan, dat een aantal domeinen, welks oppervlakte meer dan 50 hectoren be draagt, eveneens onteigend zal wor den. Willen de Ver. Staten verdedr gingsverdrag? Volgens een bericht uit New York in de Londense „Daily Mail" werken de V-S- thans bijzonderheden uit van een verdedigingsverdrag, dat zij met Engeland, Frankrijk, België en Ne derland willen tekenen". „Het State Department verwacht thans toe te geven, dat het plan- Marshall niet sterk genoeg is om de communistische vorderingen tegen te houden". TWEE POLEN IN JERUZALEM VERMOORD. Gisteren zijn te Jeruzalem de lij ken van twee niet-Joodse Polen ge vonden. Zij waren door het hoofd ge schoten. Dit zou naar beweerd wordt het werk zijn van Joodse extremisten. Uit Joodse bron verluidt, dat de slachtoffers de vroegere Poolse vice- consul, Hulanicki, en het vroegere hoofd van de Poolse inlichtingen dienst in het Midden-Oosten, Stefon Arnold, zijn. De heren Van der Meer, Jonckheer en Iransquin, leden van de Cura- goase delegatie ter Ronde Tafel-con ferentie in Den Haag zijn Vrijdag middag met een vliegtuig van Schip hol naar Curasao teruggekeerd. Ned. verliezen in Indië Twee doden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: Sold. J. J. Hartman, afkomstig uit Amsterdam, gesneuveld 20 Februari 1948. Sold. Ie kl. J. Westdijk, afkom stig uit Goedereede, gesneuveld 20 Februari 1948. Koninklijk Nederlands Indisch Leger, geen verliezen. Koninklijke Marine: geen ver liezen. EEN KWART MILLIOEN BRIEVEN NAAR Z. H. DE PAUS. De Cultuurdienst van de K.A.B. heeft een plan in uitvoering, waar bij alle ruim 260.000 leden van de Katholieke Arbeidersbeweging in de gelegenheid worden -gesteld zelf een schrijven aan Z. H de Paus te ver zenden bij gelegenheid van de 53e herdenking van de uitvaardiging van Rerum Novarum en de 13e verjaar dag van Quadragesimo Anno, de twee gTote sociale zendbrieven, welke met Divini Redemptoris de grondwet voor al het werk van de KAB. uitmaken. De viering van deze herdenking valt dit jaar samen met het Hoog feest van Pinksteren. Op die dag zul len de leden, hun aan de Heilige Va der in dit schrijven gedane "beloften inlossen, ter H. Tafel -naderen, bidden voor de grote geestelijke en materiële nood, waarin de moegestreden mens heid verkeert en jiet voornemen her nieuwen om persoonlijk in de Katho lieke Arbeidersbeweging bewust me de te bouwen aan de komst van een ^nieuwe, christelijke maatschappij. H. VADER SCHENKT INSULINE AAN DUITSLAND De H. Vader heeft om te voorzien in het grote gebrek aan insuline in Duitsland een grote hoeveelheid ge schonken van dit geneesmiddel voor lijders aan suikerziekte. De kerke lijke instanties, die met de distribu tie zijn belast, hebben uitdrukkelijk voorgeschreven, dat deze zal ge schieden aan alle zieken zonder on derscheid van geloof. De distributie wordt verzorgd door de Duitse zie kenhuizen en ambulance-diensten. Met de autoriteiten in het „Land Baden" is overeengekomen, ,dat de aanzienlijke pauselijke gave geens zins een inkrimping van het officiële insuline rantsoen tengevolge zal heb ben! Moskou „verzoekt" een pact Zal het nu de beurt aan Finland zijn? Nauwelijks is Praag door de knieën gezakt of reeds wendt Moskou z'n blikken naar de Finse hoofdstad Helsinki. Zoals gemeld, heeft de Sovjetregering aan de Finse regering het „verzoek" gericht om een pact van wederzijdse bijstand te sluiten. Zelfs werd er bij gezegd, dat het „zo snel mogelijk" moest gebeuren. Helsinki maakt zich ongerust De Finse grondwet laat niet toe, dat de regering een militair pact sluit. Het parlement zou derhalve dj rege ring moeten machtigen het pact te teekenen. Slechts de „volksdemocra ten", een unie van communisten en uiterst-linkse socialisten zijn voor een dergelijk pact. vDe Finse president, Paasikivi, heeft gisteren de gehele dag besprekingen gevoerd met de regering, de speciale Qommissie van buitenlandse zaken en de voorzitter van het Parlement. Te gen gistermiddag waren de voorzit ters en ondervoorzitters der politieke partijen ter bespreking bij de presi dent ontboden. Ook de regering zou bij deze bespreking tegenwoordig zijn. De hoofdredacteuren der Finse bla den waren bijeengeroepen voor een vergadering, diegistermiddag op het ministerie van Buitenlandse Zaken zou wórden gehouden. De voorzitter van het parlement, Fagerholm, zou, naar uit gezagheb bende bron werd vernomen, gisteren nog naar Stockholm vertrekken, naar men aan neemt, om de Zweedse re gering op de hoogte te stellen. Het feit van het verzoek van Mos kou onmiddellijk volgende op het in boeien slaan van Tsjechoslowakije, heeft in Finland tot wilde geruchten aanleiding gegeven. De Finse pers bewaarde gisteren een volmaakte Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart aan de heer L. Nehei eervol ontslag verleent- als minister van We deropbouw en Volkshuisvesting met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem bewe zen. Met ingang van dezelfde datum is tot minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemd mr. dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaan dam (Partij van de Arbeid). De nieuwe minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting is 53 jaar oud. Hij is geboren te Dubbeldam. Aanvankelijk ontving hij meer uitge breid lager onderwijs, maar Wist zich daarna door zelfstudie een uitgebrei de kennis te verwerven. Zo behaalde hij reeds op 20-jarige leeftijd de acte M.O. Staatsinrichting en het diploma voor candidaat-gemeentesecretaris. Na staatsexamen te hebben afgelegd studeerde hij aan de universiteit te Leiden, waa hij in 1929 promoveerde op proefschrift: „meuwe vormen van decentralisatie". Hij begon zijn amb telijke loopbaan als ambtenaar ter se cretarie te Dordrecht, waarna hij ad ministrateur werd ter secretarie van Rotterdam. Met ingang van i April 1937 werd hij benoemd tot burge meester van Zaandam. Van 1931 tot 1937 heeft hij voor de S.D.A P. zitting gèhad in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en sedert laatstge noemd jaar is hij lid van de Eerste Kamer, thans voor de Partij van de Arbeid. Van zijn hand verscheen een werk over de inrichting van de staat. In vakorganen en in de bladen der Arbeiderspers verschenen talrijke artikelen van zijn hand over gemeey- te-administratie en volkshuisvesting. Destijds was hij secretaris van de re geringscommissie tot onderzoek van de havenbelangen van Rotterdam, in welke gemeente hij ook overigens een levendig aandeel nam in het maat schappelijke leven. De heer in 't Veld is een bewonderaar van sport. Hij is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Gesprek met de nieuwe minister. Het A.N.P. heeft een gesprek ge had met de nieuwe minister, waarin deze zeide, dat men van hem natuur lijk niet kon verwachten, dat hij nu reeds in bijzonderheden zijn inzichten met betrekking tot zijn nieuwe taak zou kenbaar maken. Hij wilde echter wel zeggen, dat hij deze taak met veel ambitie op zich zal nemen. „Door mijn dagelijkse arbeid", aldus de mi nister, „heb ik zoveel ervaren van alle ellende, die door het schrikbaren de woningtekort veroorzaakt wordt, dat ik alles zal doen wat in mijn ver mogen ligt, om het tempo van de wo ningbouw te versnellen. Ik reken daaroij op de medewerking van allen, die bij dit vraagstuk betrokken zijn, ambtenarep, provinciale- en gemeen tebesturen, woningbouwverenigin gen, geldschieters, aannemers, aroei- ders en niet in de laatste plaats ar chitecten. Immers zullen nieuwe bouwmetho den moeten bijdragen tot een inha len van de achterstand. Van het scheppingsvermogen van de architec ten zal het vooral afhangen, of deze nieuwe methtoden ons aesthetisch aanvaardbare woningen zullen bren gen." Nog gevraagd naar zijn standpunt ten aanzien van de door velen ge wenste decentralisatie bij de weder opbouw, antwoordde de minister; „Dat ik graag zal kunnen medewer ken om aan de provinciale- en ge meentebesturen een zo ruim mogelijk aandeel te geven in dit werk van de wederopbouw en voorziening in de woningnood is; gezien mijn verleden, wel vanzelfsprekend. Over de vraag, hoe dit organisatie-probleem moet worden opgelost, behoud ik mij even wel liever mijn oordeel nog voor, tot ik mij in mijn nieuwe functie zal heb ben ingewerkt. Dit geldt ook voor al lerlei andere vraagstukken waarvoor ik my geplaatst zal zien." £en. HctJiAe.it „Liefde hebben we, wanneer lichter goed in een ander zien dan kwaad' Gerard Brom. „Gesprek over de eenheid van de Kerk." Blz. 323. stilte. Hoe het door Moskou gewilde verdrag er ook zal uitzien, men wijst er op, dat het de betekenis zal heb ben, dat ook Finland definitief bij het Oostelijk blok zal moeten worden' ingelijfd en dat men de illusie, dat Finland een bijzondere plaats in neemt in de huidige politieke constel latie in Oost-Europa, zal moeten laten varen. Optimistische politieke waarnemers willen nog de mogelijkheid van iet wat gunstiger behandeling van Fin land zien in het feit, dat hier, in te genstelling met Tsjechoslowakije de communistische partij zeef zwak is en zeer verzwakt uit de jongste verkie zingen naar voren is gekomen. Te genover 1.700.000 communisten in Tsjechoslowakije, telt Finland er slechts 45.000. Zij bezetten hier 51 van de 200 parlementszetels. Bij de laat ste verkiezingen vielen zij van de eerste op derde plaats terug. Dit geeft de communisten een veel gerin gere speelruimte. In de regering heeft slecht één com munistische minister zitting. Maar men lette er op, dat deze, Yrjo Leino, juist het departement van Binnen landse Zaken in handen heeft. Deze is uit hoofde van dien ook hoofd van de „Stapo", de staatspolitie en heeft reeds opdracht gegeven meer beper king te betrachten bij het uitreiken van uitreisvergunningen. Aan perso nen, die „waarschijnlijk naar het bui tenland willen met de bedoeling de veiligheid van het land of de gemeen schap in gevaar te brengen", mag niet worden toegestaan Finland te verla ten. „ONDERWIJSCENTRALE". LICHAAM MET VERORDENENDE BEVOEGDHEID. Een Commissie van de Raad van Leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs heef' aan deze raad een rapport uitgebracht over de instelling van een lichaam met verordenende bevoegdheid op on derwijsgebied. Zij concludeert daarin o.m. tot het instellen van een „On- derwijscentraledie le vier „kamers" zou moeten omvatten resp. voor het lager-, het nijverheids-, het voorber. hoger en middelbaar en het hoger onderwijs, en 2e een door en uit de vier kamers gekozen Onderwijsraad met verordenende bevoegheid (waar door de tegenwoordige Onderwijsraad zou moeten verdwijnen). Enerzijds is het de bedoeling, aan het lichaam verordenende bevoegd heid* toe te kennen in alle zaken, die bij de wet daarvoor zijn aangewezen of toegelaten doch anderzijds zou het naar het oordeel der commissie hoogst ongewenst zijn, de bedoelde veror deningen aan de controle der Staten- Generaal te onttrekken. Vandaar dat zij geen andere uitweg ziet dan dat de minister volledig verantwoordelijk is voor alle verordeningen van de On derwijscentrale tegenover de Staten- Generaal maar dat hij dan ook de be voegdheid bezit, elk besluit van de Onderwijsraad ter vernietiging bij de Kroon voor tc dragen. De commissie bestaat uit de heer W. de Lange als voorzitter, mevr. A. Fortamerde Wit en de heren M. van Veen, J. Karsemever, H. F. J. Wester- veld, A. H. M. Albregts, P. Doornen bal, L. W. G. Scholten en A. J. Wes- sels, S. J. rapporteur. Zij is bereid om nader advies uit te brengen wanneer hieraan behoefte blijkt te bestaan na dat het noodzakelijk overleg met de andere groeoen van dienaren van het onderwijs, (hoogleraren, leraren N.O., onderwijzers) is gepleegd. Dit rapport geeft naar onze mening juist aan de wezenlijke bestandsdelen van elke publiekrechtelijke bedrijfs organisatie (ook van een onderwijs centrale): Verordenende bevoegdheid onder toezicht en verantwoordelijk heid van hoger gezag.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1