De minimum-exportprijzen voor «bloembollen 0 een groots [bloemencorso II PHIUSHAVE II Minister van Boetzelaer zet zijn beleid uiteen SPORT Een nieuwe brug over het Oegstgeesterkanaal is hard nodig WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De voorzitter van de Bond van Eloembollenhandelaren gevestigd- te Haarlem, de heer T. M. H. van Wa- \eren, heeft in een open brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, geprotesteerd tegen het besluit van de minister om de mi nimum-exportprijzen voor bloem bollen voor het jaar 1948 aanzienlijk te verlagen. De heer van Waveren zegt o.m Het argument, dat deze prijsverla ging verantwoord is, omdat daar door de kans geschapen wordt, meer bloembollen in het buitenland te plaatsen en daardoor het surplus aan bloembollen te verminderen, berust op theoretische gronden, die voor de huidige situatie van het bloembollen exportbedrijf niet van toepassing zijn. In dc gecontingenteerde landen, die in 1947 60 procent" van de pl.m. 7Q.000.000 aan bloembollen impor teerden, kan niet één bol meer ge consumeerd worden dan het vast gestelde gewichtscontingent in die landen. Prijsvermindering heeft geen invloed op de afname van die ianden. De minister geeft hier, ai- dus de heer Van Waveren, naar voorzichtige berekening f 3.000.0CO aan deviezen weg. Van de resterende 40 procent van de export in 1947 werd het meren deel door Amerika en Canada af genomen. In deze landen houdt de afzetmogelijkheden nauw' verband met het feit, dat het gebruik van bollen en bloemen vreemd is aan het grote publiek. De volksgeaard heid en klimatalogische omstandig heden zijn de grootste factoren, die 0 IN DE BOLLENSTREEK 0 Reeds nu worden in de bol- lenstreek plannen ontworpen Jl en uitgewerkt met het oog op U het aanstaande bollenseizoen. In 9 de gemeenten Lisse, Hillegom en Sassenheim hebben zich,, onder U leiding van de burgemeesters dezer gemeenten, comité's ge- n vormd, welke tot taak hebben een bloemencorso te organise- ren, dat enig in zijn soort moet n worden. Enorme rijdende bloemstuk- 0 ken en imposante voorstellingen (J van bloemen zullen bij dit bloe- menfestijn ten tonele gevoerd U worden. Men verwacht, dat ook Q wereldfirma's van naam stuk- Oken zullen inzenden. Voor de mooiste arrangementen zullen 0 aanzienlijke prijzen ter beschik- n king worden gesteld. Voorts zullen wederom bloe- U men-mozaieken worden aange- 0 legd, waarmee verleden jaar een opmerkelijk succes verkre- U gen werd. Duizenden bewonde- Q raars hebben toen van het kleu- a renspel genoten. De plaats waar het bloemen- 0 corso gehouden zal worden, is (1 nog niet bepaald; ook de datum moet nog worden vastgesteld. Radio DONDERDAG. HILVERSUM II. (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 gram.platen; 8.42 Sym- phonie in D gr. t. Cherubini; 9.15 Morgenwijding: 9.35 Arbeidsvitami nen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Tossy Spiwakowsky. 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Pierre Palla, orgel; 11.45 „Paa tje heeft de ontbijtziekte"; 12.00 Kwintetspelers; 12.38 Gé van Tooren- burg, piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Me- tropole-orkest; 13.45 Jussi Björling zingt; 14.00 De vrouw binnen en bui ten haar huis; 14.20 Nederlandse com ponisten en hun werken; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.05 The sky Rockets Orchestra; 16.40 Vergeten Ned. muziek uit de pruikentijd; 17.00 AVRO kaleidoscoop; 17.30 Harry Ja mes en zijn orkest; 17.50 Wij slaan op de tong-tong; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Hij en zij; 19.00 Voor de kleuters; 19.15 Marguerite Long, piano; 19.30 De Radio volks muziekschool; 20.00 Nieuws; 20.15 Jahreszeiten van Haydn; 21.30 Fie Carelsen telefoneert; 22.15 The Ro mancers; 22.45 De Wieringermeerpol- der ontginning en kolonisatie: 23.00 Nieuws; 23.15 Geraldo en orkest. HILVERSUM I. (301 M.) 7.00 Nieuws; 7.45 gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Ochtendconcert; 10.00 Gewijde muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 gram.platen; 11.00 De Zonne bloem; 11.10 U spreekt metWil lem Mizee, muzikant in hart en nie ren, koorleider van naam en goed Zonnebloemvriend. Tweede uitzen ding in een serie Zonnebloerainter- views met mannen en vrouwen van formaat; 11.45 Koorzang; 12.03 Musi- cale en melange van lichte pianomu ziek door Arie Snoek; 12.33 Orkest van Klaas v. Beeck; 13.00 Nieuws; 13.25 Vervolg-orkest; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Peter Nobino's orkest; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Pianoduo Anny Wiemans-Piet de Soet; 16.00 Bijbellezing; 16.45 NCRV- kwartet; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 Reinhardt van Randwijk; 18.00 Spaanse en Zuid-Amerikaanse klan ken; 18.15 VNC-kwartet; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19-15 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Studio steravond; 21.30 Familie-competitie; 21.50 Met band en plaat; 22.15 De aai't der volken; 22.30 Familie-conv 'tie; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond- u.^rdenking; 23.00 Slotaccoord. daar het bloemen- en bollengebruik beheersen. Ook hier heeft prijsverlaging ten opzichte van het vorige jaar, naar de mening van de heer Van Wave ren, geen iijvloed op de afzet. Naar conservatieve schatting zou daarme de een bedrag van 1.000.000 dollar gemoeid zijn. De practijk heeft geleerd, dat mi nimumprijzen bij een overvloedige markt, maximumprijzen worden, die vooral het prijspeil van duurdere artikelen haar beneden trekken. De heer van Waveren voegt er in dit verband aan toe, dat er alleen al 250 bloembollenreizigers in Amerika op het pad zijn, die elkaar fel be concurreren. Het ware juister, aldus de heer v. Waveren, Indien de minister de bui tenlandse prijzen geheel losmaakte van binnenlandse productiebereke ningen en deze vaststelde op een niveau, waarvan, zonder schade te doen aan de afzet, de grootst moge lijke deviezeninkomsten te verwach ten zouden zijn. Dit systeem, het welk toegepast wordt in andere be drijven In den lande, zou het bol- lenbedrijf nog enkele millioenen meer aan deviezen kunnen inbren gen. Eindelijk heeft de Kroon besloten, om, zoals algemeen werd verwacht, van de vier hoogleraarsbenoemingen aan de zevende faculteit der Ge meente-Universiteit van Amsterdam, er slechts één te bekrachtigen, n.l. die van dr. S. K. Baschwitz, tot hoogle raar in de leer van de pers, openba re mening en propaganda. Aan de andere drie werd de bekrachtiging onthouden. BEURSOVERZICHT. Op de fondsenmarkt bleken ko pers zich gisteren uit de markt te hebben teruggetrokken. Inflationaire overwegingen traden op de achter grond en de beurs sloeg in de eerste Ik scheer me met muziek ei» Philips „PHILlSHAVB" zegt Staak baard. Even de ateker in het stop contact en, terwijl ik luister naar de radio, vliegt mijn baard er af. Droogscheren met „PHIUSHAVE" STAALB AARD is inderdaad een gemak. Gaat U zich daarvan eens persoon lijk bij Uw bandelaar overtuigen. STAALBAARD Ook UW boord vliegt eraf1 KV. PHtUFS' VS«KOOe MAATSCMATMJ plaats voor de internationale waar den, die maatgevend plegen te zijn, een lagere richting in, zodat echter verliezen van betekenis geleden wer den. Een uitzondering vormden over het algemeen de Indische cultuurin stellingen, waarvan met name de ta baksfondsen zich op het Maandag sterk verhoogde koerspeil wisten te handhaven en zelfs nog iets daar boven bleven. Prolongatie 2H 503c STAATSLLOTERIJ- Trekking van heden. 25.000.— 15412 1.500.— 8058 1.000.— 4203 7968 13027 21917 400.— 3397 200.— 14543 100.— 4114 6373 11543 12661 15917 17643 EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gistermid dag de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken hervat. De minister van Buitenlandse Za ken, de heer Van Boetzelaer, zet zijn Donderdag afgebroken rede voort. Hij herinnert eraan, dat de critiek op zijn begroting zich concentreerde op enige hoofdpunten van het buiten landse bêleid en wel de houding van Nederland ten aanzien van het plan- Bevin en in samenhang daarmee het probleem Duitsland; het federalisme en de houding der regering daarte genover ,en ten slotte de bemoeiing van buitenlandse zaken met het re geringsbeleid in het Indonesische probleem. De regering is van oordeel, dat ge zocht moet.worden naar een weg om een Westerse Unie tot stand te bren gen. De regering bestudeert de voor stellen in verband hiermede. Zonder Duitsland, dat werkt voor de vrede, is* een Westelijke Unie niet denkbaar. Duitsland kan niet worden uitgescha keld. Wat Duitsland betreft dient aeht gegeven te worden op de Nederlandse desiderata en de regering heeft niets nagelaten om daarop te wijzen. De Benelux-landen hebben thans niets toe te voegen aan de ingedien de memoranda. Aan de besprekingen op 25 dezer te Londen zullen de Benelux-landen als één groep deelnemen onder leiding van jhr. Michels van Verduijnen. Voorts maakt de heer Hirschfeld deel uit van de delegatie. Wat het federalisme betreft zegt spr., dat een moeilijkheid is, dat on der die naam zich verschillende be wegingen aandienen. De beoordeling van Europees federalisme moet uit eenlopen voor zover men er iets an ders onder verstaat. Zolang niét vast staat wat men er onder ve-staat lijkt een discussie erover hem vrij on vruchtbaar. Spr. waarschuwt tegen te licht vaardige propaganda voor federalis me. Tegen ernstige studie over het probleem heeft spi. geen bedenking, integendeel. Hfj merkt op, dat we lid zijn der Verenigde Naties, die ten doel hebben te streven naar univer sele samenwerking. De regering zal overwegen binnen het kader der V.N. waar mogelijk tot verwezenlijking van het federalisme over te gaan. In verband met het onderwerp In donesië gaat de minister nader in op ter zake gemaakte opmerkingen, waarbij hij erop wijst, dat het on juist is, te veronderstellen, dat de positie van de republiek voor de Vei ligheidsraad een andere is, dan die van partij in een geschil. Indonesië kan aan de uitnodiging een aanspraak ontlenen tot erkenning als staat. Als Rheumatlsche pijnen U het leven vergallen - dan is het hoog tijd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonde ren. In thee proeft ge er niets van. maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat be kend om zijn stimulerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatlsche pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw apo- theker of drogist. De minister verklaart, dat de Ne derlandse regering niet eenzijdig de besteding van de hulp ingevolge het plan-Marshall zal kunnen vaststellen. Komende tot het communisme ver klaart de minister van mening te zijn, dat Nederland de communistische ideologie als strijdig met onze beste tradities afwijst. Communisme en Christendom ziin onverenigbaar. Spr. geeft de verzekering, dat, zodra de regering meent, dat communistische landen een beleid voeren, da» zodanig is, dat van het onderhouden van be trekkingen geen heil meer te ver wachten is, de regering niet zal nala ten uit deze bevindingen tezamen met andere landen de consequenties te trekken. Spr. erkent tenslotte, dat er buiten de diplomatieke dienst uitstekende leidende figuren zijn. Zijn ambtsvoor gangers en hij hebben dan ook Uit die kring benoemingen gedaan, maar hij heeft er ernstig bezwaar tegen daar van een regel te maken. Na repliek wordt de begroting aan. genomen met de «temmen der com munisten tegen. BINNENLANDSE ZAKEN. Vervolgens zijn de beschouwingen begonnen over de begroting van Bin nenlandse Zaken. Mr. Kolfschoten (K.V.P.) hield een betoog over drie beleidskwesties, welke ook bij de an dere sprekers naar voren kwamen: de financiële zelfstandigheid der ge meenten, der salariëring der ambte naren, waarin hoog nodig verbetering moet worden gebracht, en het pro bleem der Rijks- en Gemeentepolitie. Het spreekt vanzelf, dat algemeen ook werd aangedrongen op een af schaffing der classificatie. De spre kerslijst was nog niet uitgeput. SCHAATSENRIJDEN AAD DE KONING WEER DRIE VOUDIG WINNAAR. In Warmenhuizen werden gisteren schaatswedstrijden gehouden, waarbij Aad de Koning nogmaals toonde, dat bij in goede vorm is. Op de 500 meter reed hij in de uitstekende tijd van 47.7 sec. De uitslagen luiden: 1. Aad de Koning (Purmerend) 47.7 aec.; 2. Siem van Hoorn (Wormerveer) 49.2 sec.; 3. Jonker (Warmenhuizen) 40.5 sec. 1500 M.: I. Aad de Koning 2.34.6; 2. Siem van Hoorn 2.41.3; 3. Scheer (Amsterdam) 2.44; 4 en 5 Jonker (Warmenhuizen) en Muts (Amster dam) beiden 2 min. 46 sec. Na de 500 en 1500 meter bracht de Purmerender ook de 3000 meter op zijn naam mei ruim 16 sec. verschil op de tweede, W. Vermeulen. De uitslag van de 3000 meter wac: 1. Aad de Koning (Purmerend) 5.30.4; 2 W. Vermeulen (Ter Aar) 5.46.7, 3. Muts (Amsterdam) 5.47.2. Het totaal klassement luidt: 1. de Koning 154.21. 2. Siem van Hoorn 161.23; 3. Muts 164.06; 4. Vermeulen 164.21; 5. Scheer 164.21; 6. Jonker 164.80. KORTEBAAN KAMPIOENSCHAP PEN DAMES NOORD-HOLLAND. Te Spaarnedam zijn gisteren de kortebaan kampioenschappen voor Noord-Holland over 140 meter voor dames amateurs verreden. Er waren 11 deelneemsters. De uitslagen lulden: 1. mej. Rolf (Alkmaar) 15.8; 3. mej. G. Swart (Oostzaan); 3. mej. N.Nijssen (Hoofddorp). LANGEBAAN KAMPIOEN SCHAPPEN AFGELAST. Naar wij vernemen zijn de Neder landse schaatskampioenschappen op de lange baan, die Vrijdag 27 en Za terdag 26 Februari door de tjaclub „Groningen" te Groningen zouden worden georganiseerd, iq verband met de slechte toestand vin het ijs afgelast. WAARSCHUWING VOOR SCHAATSLIEFHEBBERS. De A.N.W.B. deelt in overleg met de Zuidhollandse IJsbond mede, dat de toestand van het ijs in de provin cie Zuid-Holland nog niet zodanig is, dat er tochten kunnen worden onder nomen. Ook het ijs op de Loosdrecht- se plassen is onbetrouwbaar. Gistermiddag vonden op de banen van de Leidse IJsclub wedstrijden plaats onder de leden van het district Leiden van de Ned. Ver. tot Bevor dering van het hardrijden op de schaats. 22 Rijders bonden de strijd aan op de 500 meter en er werd fel gestreden. De uitslag was als volgt: 1. Dissel dorp, Rijpwetering 52,1 sec.; 2. J. Vrijenhoek, Leiden 54,1 sec.; 3. T. A. Milfkan, Oegstgeest 55,3 sec.. 4. Ch. Mantel, Noordwijk 56.3 aec.. 5. N. Wasserman, Leiden 57 sec. Jammer, dat de 1500 en 3000 meter geen doorgang konden vinden, aan gezien de belangstelling voor de Ijs baan zo groot was, dat het bestuur het niet verantwoord achtte de baan langer voor de H.V.B.H.S, beschik baar te stellen. OLYMPISCHE SPELEN VIER ZUID-AMERIKAANSE STATEN TROKKEN ZICH TERUG. Het organisatiecomité voor de Olympische zomerspelen maakt be kend, dat nu ook de Zuid- Amerikaan se staat San Salvador de inschrijving tot deelneming aan de zomerspelen heeft teruggetrokken. Dit is de vierde Zuid-Amerikaanse staat die uitvalt, tezamen met Paraguay, Venezuela en Guatemala. San Salvador zou oorecpronkelijk aan de olympische zwemwedstrijden hebben deelgenomen, doch men scheen moeilijkheden te verwachten by de samenstelling van een olym pisch team. SCHERMEN Politiewedstrijd. - Gisterenavond werd onder leiding van de heer Gijs- berti Hodenpijl in de Grote Wacht van het Bureau van Politie alhier een sabeléquipewedstrijd gehouden, tus sen L.P.S.V. en A.E.W., welke wed strijd door de L.P.S.V. is gewonnen met 13 tegen 12. Na afloop is aan de heer A. van Vliet van A.E.W. door de L.P.S.V. een medaille uitgereikt, in verband met het door deze in de internationale individuele sabelwed strijd'op 23 Augustus 1947 behaalde mooie resultaat (2e prijs vóór de Zweedse sabelkampioen Nordholm en achter de Franse sabreur Piot). Ronde van Nederland houdt rustdag op Woensdag Protest van Katholieke zijde In verband met de wielerwed strijd, de z.g. „Ronde van Ne derland", die in April van dit jaar wordt verreden, is de 28ste April bestemd als rustdag voor de renners. Deze dag is geen Zondag, maar een Woensdag. Naar aanleiding hiervan heeft de Landelijke Leiding der Ka tholieke Actie een request inge diend bij de Minister van O.K. W., waarin op dit feit wordt ge wezen en de minister verzocht wordt, geen toestemming voor deze wielerwedstrijd te willen verlenen, tenzij de start op Zon dag niet geschiedt vóór 12 uur. Dit in verband met de mogelijk heid tot vervulling vjm de gods dienstplichten, zowel door de renners zelf als door het pu bliek. Het request verzoekt de minister een regeling te tref fen, welke aan de redelijke ver wachtingen vanChristelijk Ne- .derland zal beantwoorden. De Katholieke Mannelijke Sportbeweging heeft een gelijk luidend request ingediend. Af schriften beide requesten werden gezonden aan de minis ters van Binnenlandse Zaken en Justitie. HAAGSE POLITIERECHTER. Praatjes. Er waren over de ambtenaar A. vaq Z. te Leiden praatjes verteld en daarin vond hij aanleiding de bron er van te mis handelen. Daar kon de officier ech ter geen genoegen mee nemen en hij vorderde 25 boete of 10 dagen hechtenis, met het advies zich voor taan niet meer met praatjes in te la ten. De rechter veroordeelde con form de eis. Verkeerde kleermakers. -r Volgens de officier had hij meer te tobben met de Leidse kleermakers, die zoals J. de N. geknoeid had met stoffen, met ale resultaat, dat de leverancier er pj.m. 200 op tekort was geko men. De officier vorderde wegens verduistering drie maanden gevan genisstraf en de rechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Feuilleton Morgen beginnen we met een nieuw feuilleton GEMEENTERAAD VAN WARMOND Aan de tol van het Warmonder hek wordt (nog) niet geraakt De raad der gemeente Warmond kwam gisterenavond in openbare ver gadering bijeen. Afwezig met kennis- geving de heer G. van Elburg. Bij de ingekomen stukken, die voor het gro. te deel voor kennisgeving werden aangenomen, was ook een verzoek van het R.K. Schoolbestuur waarin deze instelling aan de raad medewerking verzocht tot stichting van ©en nieuw schoolgebouw voor bij*, gew. lager onderwijs, aangezien de bestaande school niet meer toereikend is om al de leerlingen te bevatten. Bes-loten werd de gevraagde medewerking te verlenen. Met alg. st. werd besloten een kasgeldlening aan te gaan van f 200.000.—. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W. tot herziening van de straatnamerf in deze gemeen te. De heer Vergeer zag liever de naam Oosteinde als gedeelte van de thans bestaande Herenweg behou den, zowel uit gevoelsoverwegingen als uit een praktisch oogpunt. Na eni ge discussie werd besloten de naam Herenweg te handhaven en het ge deelte van deze weg vanaf de Ko- renmolenbrug tot de grens van War mond te dopen in Oosteinde De vol. gende straatnamen werden inge voerd: de bestaande bebouwing gele gen langs de oever van de Leede^te noemen „Hofpolder", de omgeving van het industrieterrein van de N.V. Padox „Veerpolder", de omgeving van de woning van Ir. Rosenwald „Klinkenberg" enz. De diverse nieu we benamingen van straten en dam men zullen worden aangegeven door het aanbrengen van straatbordjes. Nadat door de heer van Vliet nog ge ïnformeerd was naar de financiële consequenties van al deze verande ringen. waarbij de voorzitter mede deelde dat hiermede bU de samenstel ling van de begroting rekening was gehouden, werd het voorstel van B. en W. met alg. st. aangenomen. Zonder enige discussie werd hierna aangenomen de voorstellen van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit tot toekenning van een gratificatie van 2% aan het personeel der ge meente, een toekenning van een ver goeding van de beloning voor de vak- leraar in de gymnastiek verbonden aan de bijzondere scholen, alsmede enkele besluiten tot vaststelling van onderwUsvergoedingen. Het verme- nigvuldlgingscijfer voor de heffing van schoolgeld voor het schoolgeld jaar 1948/J949 werd vastgesteld op twee. Aan de orde kwam hierna het voorstel van B. en W. tot verkoop van. een perceel grond aan de heer Oudshoorn te Enspijk gelegen in het plan Lookhorst, voor de prijs van 10.13 per M2. De heer van Vliet vraagt of het de gemeente niet ge oorloofd is winst te maken. De voorz. zegt, dat zulks wel toelaatbaaris, maar het prijzenbureaq hierin ook wat te vertellen heeft. Dit bureau heeft de uiterste prijs vastgesteld op f 10.50 per M2. doch met de heer Oudshoorn was reeds een bedrag van 10.13 overeengekomen, zodat B. en W. zich aan deze toezegging niet wil len onttrekken. De heer Heitlager zou het niet juist vinden een hogere prijs te bedingen gezien de prijs waarvoor de gemeente de grond van de respec tievelijke eigenaren gekocht heeft. Deze zouden zich hierdoor benadeeld voelen daar zij dan ook wel deze grond tegen een hogere prijs hadden kunnen verkopen. De voorzitter merkt hierbij nog op, dat e©n grond bedrijf voor Warmond ©«n gebiedende eis is, en er ook komen moet. Gezien de gemeente grote risico's op zich moet nemen, is het maken van een matige winst alleszins gerechtvaar digd. Een nieuwe brug over het Oegstgeeeter kanaal. Hierna kwam aan de orde het voor? stel van B. en W. tot het verlenen van een financiële bijdrage in de kos ten van een nieuwe brug over het Oegstgeesterkanaal. Te dezer zake was door B. en W. het volgende ad vies uitgebracht: Door het hoogheem, raadschap „Rijnland" is, na met ver. schillende belanghebbenden gehou den besprekingen het initiatief gepo. men om te geraken tot een oplossing van het sinds jaren bestaande ver keersprobleem nabij het Warmonder- hek. Het is algemeen bekend, dat de situatie daar ter plaatse door de z.g.' haarspeldbochten reed« voor de oor. log om verbetering vroeg en dat thans, nu tengevolge van het meer en meer intensief wordende verkeer, gesproken moet worden van een on. houdbare toestand. De openbare vei ligheid zal dan ook bij een verbete ring ten zeerste gediend ziin. Alleen de aanleg van een nieuwe brug over het Ooegstgeesterkanaal kan hierin afdoende verbetering brengen. De kosten van een zodanige brug worden geraamd op 120.000.—. Het Hoogheemraadschap Rijnland is bereid daarvan ongeveer 60.000.— voor zbn rekening te nemen. Voor de verdeling van de overige kosten wordt een beroep gedaan op de Pro vincie, de gemeente Oegstgeest en ook op de gemeente Warmond. Van Warmond wordt een bijdrage gevraagd van ongeveer 6500.— (f 1.85 per inwoner). Aangezien het hier een van de voornaamste toe gangswegen tot de gemeente betreft, welke vooral voor de verbinding met fflotyen CHRISTUS VERTELT EEN VERHAALTJE Er zijn vele kansel-redenaars, die hun preken verluchten met een stich telijk verhaaltje, om de insluime rende belangstelling der parochianen te wekken. Dit is de manier van pre ken, die Christus-zelf ook toepaste. Het waren maar heel eenvoudige ge schiedenissen, die Christus vertelde en, nu nog, na tweeduizend jaar, wordt iedereen er door geboeid, al moeten we, helaas, de klank van zyn stem en de gebaren van zijn voor dracht missen. Ditmaal is het de historie van de rijke meneer en de arme slampamper, beter bekend on der de titel: Lazarus en de rijke vrek. Christus begint op de geijkte manier van verhaaltjes vertellen: „Er was eens...." Er was een rijk man, die dag in dag uit een weelderig leven genoot. Maar er was ook een bede laar, Lazarus geheten. Christus dikte de tegenstelling wat aan, door erbij te zeggen, dat de rijke man „in pur per en fijn linnen1' gekleed ging en Lazarus vol zweren zat. Maar toen het arme, vieze mannetje dood ging, werd hij door engelen naar de hemel gedragen. Daarna stierf ook de rijk aard en werd begraven, en we vin den hem terug in de foltering van de hel. Hij klaagt ziin nood. maar krijgt ten anwoord; „Kind. bedenk dat u in uw leven het goede hebt ontvan gen. en Lazarus toen het kwade". De fout van de rijke man lag niet in zijn rijkdom, maar in zijn hooghartige onverschilligheid voor de nood van zijn evenmens. Het slot van het ver haal onthult tegelijkertijd, waarom dit evangelie in de Vasten ls ge plaatst; „Als ze (de broers van de rijkaard) niet luisteren naar Mczes en de profeten, dan zullen ze zich ook niet laten gezeggen, zelfs al stond er Iemand op uit. dc doden." Een zinspeling dus op de verhard heid van de Joden, die niet in Chris tus wilden geloven, ook niet toen Hij op Paschen uit de doden was opge staan. Ook de profeet Jeremias schrijft een korte schets van twee levens, het ene vergelijkend met dorre hei (de goddeloze) en het andere met een weelderige boom aan het water geplant (de man, die op God ver trouwt). Ook Jeremias heeft het hier over degene, die onrechtvaardig schatten verzamelt zoals uit het vervolg van de schets blijkt (Jere mias 17, 9 IJ) waarbij hij denkt aan een fazant, die eieren legt, welke door stropers worden weggenomen! „Die onrechtvaardige schatten verzamelt, moet ze midden in zijn'leven verlaten, en aan het eind van zijn leven blijkt hij een dwaas te zijn". Jeremias is de grote geweldige klaag-profeet en de troos teloze, aangrijpende zanger van de klaagliederen („jeremiades"). Hij voorzag en voorspelde in grootse vizioenen de rampspoed van het uit verkoren volk in de 7e .eeuw vóór Christus, werd zelf ook in balling schap weggevoerd -en is in den vreemde om 's geloofs-wille ver moord. Leiden, waarop vele gemeentenaren voor diverse aangelegenheden zijn aangewezen, van groot belang is komt het B. en W.*voor dat het verlenen van een bijzonder bijdrage van ten boog6te 6500.alleszins verant woord is. De uitvoering van de plan nen en de vas stelling der definitieve bijdrage is echter nog van vele fac toren afhankelijk (o.a. of door alle instanties die daarvoor aangezocht zijn, medewerking wordt verleend) ?odat zij er de voorkeur aan geven, dat voorlopig slechts in principe de bereidheid wordt uitgesproken, tot het verlenen van de gevraagde finan ciële bijdrage van 6500. Hierna gaf de voorz. een duidelijk historisch overzicht van de tot stand koning van de thans bestaande brug. waarbij Warmond geen enkel belang had. Hij gaf mede een overzicht van het behandelde van deze aangelegen heid in een conferentie met Gedepu teerde Staten, Rijnland en de Noord Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij. Voor deze conferentie was ook dc meente Leiden uitgenodigd, doch de ze had verstek laten gaan, ofschoon hier toch ook grote belangen liggen voor deze gemeente, vooral op eco nomisch gebied. Uitvoerig werd over deze aangelegenheid gediscussieerd, waarbij natuurlijk ook de Warmon- dertol ter sprake kwam. De heer Heitlager vindt de toestand zoals de ze thans is, onhoudbaar en ook niet verantwoord. De heer de" Vroomen heeft in deze grote waardering voor het beleid van B. en W. en juicht het plan ten zeer ste toe. De tolbrug is een probleem voor later en wij kunnen niet wach ten met de nieuwe brug tot de tol is opgeheven. De heer Vergeer is van mening, dat door deze nieuwe brug het ver keer door de tol zal toenemen, het. geen hij niet in het belang van de ge meente acht. Juist van verschillende, zijden wordt er op aangedrongen de tol zoveel mogelijk te 'vermijden en nu gaat de gemeente het verkeer daar stimuleren. Hij vraagt of het niet mogelijk is een veilig verkeer daar ter plaatse op. een andere wijze op te lossen. De voorz. zegt, dat de brug over het Oegstgeesterkanaal dringend belang rijke verbetering behoeft, hetgeen zeer grote kosten met zich mede zal brengen. Men overweegt zelfs voor deze brug voor het verkeer een maximum gewicht vast te stellen. Nadat over dit probleem nog lang was gediscussieerd werd met alg. st. besloten de gevraagde medewerking te verlenen. Tot onbezoldigd ambtenaar van de Burgerlijke stand werd benoemd de heer P. Smolders gemeente-secretaris. Na de gebruikelijke rondvraag, die geen zaken van bijzonder belang naar voren bracht, werd de bijeenkomst gesloten, nadat nog hef voorstel van B en W. was aangenomen om niet tot verbouwing van net koetshuis', staan, de op het erf van de buitenplaats Groot Leersut tot woonhuis over te gaan, omdat de kosten veel te hoog waren.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2