Gramofoon Platen Wordt Valkenburg opgeslokt VRIJDAG 20 FEBRUARI 194S DE LEIDSE COURANT PASINA 3 Vereniging „De Hyacinth" Voorlopig geen uitbreiding der teelt De voorz. deelde mede, dat een verzoek was binnengekomen van 25 leden exporteurs-kwekers van hya cinthen om de minimummaat van 14 c.M. op 13 c.M. terug te bren gen. Met het voorstel kon het bestuur zich niet verenigen; er werd op ge wezen, dat dan voor 13 c.M. hyacin then een prijs moet vastgesteld wor den voor het Surplusfonds. -Een der ondertekenaren, de heer Philippo, uit Sassenheim, lichtte het ingezonden voorstel nog nader toe en betoogde, dat in het buitenland veel, vraag is naar kleine maten van hya cinthen; tevens is de maat 13 c.M. ge schikt voor de export. De kwekers kunnen dan ook hun oude partijen opruimen. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt om deze maat te exporteren; het is moeilijk om een scheiding te maken, tussen oude en jonge partijen, bij over name door het Surplusfonds kan dit moeilijk worden nagegaan. Voorts werd geadviseerd om oude partijen voor de broei te reserveren. Als het voorstel aangenomen wordt betoogde de heer v. Reisen, moet er aan ver bonden zijn, dat de maat van 13 cM. door het Surplusfonds wordt over genomen. Dan werd nog verzocht om voor gele hyacinthen een uitzon dering te maken. Ten slotte werd na enige discussie het voorstel Philip po z.h.s. verworpen. Het voorstel om ook voor hyacin then een regeling mogelijk te maken waarbij het nuttige aeraal wordt vrij gesteld van surplusheffing, zonder dat daaraan een verplichte gratis in levering zal zijn verbonden, werd deeld werd, dat thans ongeveer 15.000 R.R. hyacinthen teeltrecht on- beplant is. Betoogd werd, dat het vak nu nog geen uitbreiding nodig heeft; er is teveel jong goed van hyacinthen. In de jaren 1936-"39 hebben de kwe kers een grote surpluskorting moe ten betalen; 76 pet. van dit areaai was toen al te veel; nu komt men ai aan 70 pet. van de genoemdeperiode en verwacht wordt, dat er het vol gend jaar genoeg hyacinthen in de maten 15, 18 en 17 c.M. zullen zijn, men mag niet opnieuw naar een overproductie gaan. De samenvoeging van teeltbewij- zen werd eveneens aangeroerd en de wens werd geuit hier tegen in tc breiding hieraan vast te koppelen. Hierna "werd tot stemming overge gaan, waarbij bleek, dat 93 stemmen voor vrijwillige inkrimp waren en 91 tegen. De voorzitter vond de meerderheid te gering om dit aan het B. V. S. voor te leggen, maar op aandrang werd besloten het besluit aan het B. V. S. bekend te maken Het voorstel om voor het komende plant jaar een uitbreiding van teelt- recht van hyacinthen b.v. 10 pet. toe te staan werd met grote meerder heid verworpen (60 voor,-125 te- gen). Aangenomen werd het voorstel tot RECHTZAKEN ARTS VEROORDEELD. Het Bijzondere Gerechtshof te :s-Gravenhage heeft héden uitspraak gedaan in de zaak tegen de arts Floris H. uit Wassenaar, aan wie ten laste was gelegd, dat hij van Febr. 1941 tot Aug. 1942 het Joodse eerste Kamerlid dr. Henri Polak in een door verdachte als arts gehouden rusthuis ten ver zoeke van de S.D. heeft gevangen ge houden en dat hij de heer Polak een slechte behandeling had doen onder gaan. Voorts dat hij als arts aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Gra- venhage een groot aantal Nederlan ders heeft goedgekeurd voor tewerk stelling ten behoeve van de vijand. Verder dat hij in dienst was getreden bij de Waffen-S.S. en tenslotte dat hij van de A.N.B.O. het huis van mr. F. van Raalte te Wassenaar had gekocht. Bij de behandeling van deze zaak op 6 Febr. heeft de advocaat-fiscaal mr. Dyserdinck twintig jaar gevange nisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten geëist. Het Bij zonder Gerechtshof heeft H. thans veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. HAAGSE RECHTBANK. Poging tot doodslag. L. V. uit Leiden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens po ging tot doodslag op iemand, die het zijn meisje herhaaldelijk lastig had gemaakt. Tegen verdachte werd zes jaar gevangenisstraf geëist met af trek van preventief. De /echtbank heeft veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tief. Brandstichting. J. F. die niet erg content was met zijn huis, had dat in brand gestoken in de hoop, dat hij dan een andere woning toegewezen zou krijgen. Dat is het geval geweest, want de man verhuisde naar de ge vangenis. De officier had tegen hem acht maanden gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft hem conform die eis met aftrek van preventief veroor deeld. Diefstal. J. K. B. heeft zich te verantwoorden gehad wegens dief stal door middel van inbraak in een pakhuis te Leiden, waarvoor een jaar gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot zes maanden gevangenistraf met af trek van preventief. Handel in textielpunten. A. van 3. te ïJsse had 1230 textielpunten ge kocht en die verhandeld. De offic;er meende, dat verd. als zwarte hande laar moet v/orden aangemerkt en vorderde drie maanden gevangenis straf met aftrek van preventief, zulks in verband met het feit da+ verd. thans voor een ander feit vijf maan den gevangenisstraf ondergaat. De rechter eroordeelde tot twee maan den gevangenisstraf. verplichte gratis inlevering van een nader te bepalen hoeveelheid lever - bare hyacinthen, boven 10 c.M. zon der keur, voor elke 100 R.R. of ge deelte hiervan, met hyacinthen in 1947-1948 beplant, met de bedoeling het uitschot en minderwaardige kwaliteitleverbaar uit de markt te nemen en de handel in slechtbo- dems tegen te gaan. Hiermede gin gen allen zonder enige discussie ac- coord. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Petronella Anna d. v. J. Verweij en A. M. den Brave; Ar- noldus Hendrikus Maria z. v. J. G. Seijsener en M. G. J. Jansen; Anton en Simon zn. v. G. J. Blom en G. v. Asselt; Jan Karei z. v. G. Broer en A. K. Dvorak; Hendrik z. v. F. den Ouden en A. v. Wijngaarden. Overleden: Arend Willem de Clercq 62 j. wedn. v. A. M. Donker Cornelis Hendrikus Vosbergen 83 j. echtg van: J Jaspers. HAZERSWOUDE (Dorp) Plat. Toen Donderdagmorgen de landbouwer C. d. W. alhier, zijn rijwiel had geplaatst in één op de dorpsstraat uitlopende steeg en be zig was zijn distributiebescheiden in ontvangst te nemen, kwam de exp. G. C. met zijn auto uit de garage de steeg in, en reed over bedoeld rij wiel heer. met het gevolg dat het grotendeels werd vernield. De scha de werd door de expediteur ver goed. HOOGMADE L.T.B. De voorzitter, de heer P. L. Zwetsloot, deelde mede, dat enige tijd geleden de heer J. C. Hoogeveen is aangezocht om de heer J. v. Leeuwen, die steeds de belan gen der boeren in de L.C.O.-com missie heeft behartigd, op te volgen in de „Adviescommissie v. d. Stich ting v. d. Landbouw". De vergade ring kon hiermede accoord gaan en de heer Hoogeveen aanvaardde, zij het aanvankelijk met bezwaren, zijn benoeming. In het kringbestuur v.d. St. v. d. Landbouw werd benoemd de heer P. Hoogenboom. Betreffen de de a.s. pensioenregeling voor kleine zelfstandigen namen zitting de heren W. v. d. Laan (voorzitter). A. C. Lie verse (secr.) en nog iemand aan te wijzen door „St. Deus Dedit". Vervolgens kwarr? ter sprake de borgstelling voor gezamenlijke kopen ten behoeve van de land- en tuinbouwers door bemiddeling van het Best. v. d. St. v. d. Landbouw. Na enige discussie werd besloten om uit eigen kas een bepaald bedr; in depot te geven ter beschikking van de persoon, die met de inkopen bc-last is. De heer C. Th. v. Wieringen had wegens andere werkzaamheden ver zocht om ontslag als secretaris, het geen hem eervol en met dank voor het verrichte werk werd geschon ken. De heer 'Zwetsloot werd op nieuw met alg. st. tot yoerzitter ge kozen, terwijl de heer B. Bank rnet alg. stemmen als bestuurslid werd gehandhaafd. Als nieuw bestuurslid in de bestaande vacature werd ge kozen de heer U. v. d. Laan. Aan het einde der vergadering nam de Geest. Adv. het woord en spoorde de leden aan bij hun land werkzaamheden te midden der na tuur hun hart van tijd tot tijd om hoog te heffen voor een kort gebed. De L.T.B. moet ook zijn: L(eer T(och) B(idden). LEIDSCHENDAM Quo Vadjs. De voorzitter, de heer P. Nap, opende de vergadering en deelde mede, dat de vereniging geen middel onbeproefd zal laten om R K. A.V.V. op alle mogelijke wijzen te steunen en tot goede resultaten te stuwen. Zonder gevaar voor tegen spraak kan geconstateerd worden, dat de goede resultaten der laatste wed strijden rr ode het gevolg zijn van de bezielende stuwkracht. Voor de laat ste competitiewedstrijd op a.s. Zon dag, zullen autobussen met suppor ters meegaan naar Rotteraam. Ook die laatste wedstrijd moet gewonnen worden. Behalve de steun voor A.V.V. zal Quo Vadis haar leden ook meer inzicht geven in het voetbalspel en daarvoor zal de heer F. van Veen. adviseur van de scheidsrecntersbond, een filmavond geven over de techniek van het voetbalspel, op Woensdag 10 Maart a.s. Op 15 April zal een sport film vertoond worden en om de on kosten te dekken zal de voor ieder een toegankelijke film van het Ma- ria-congres gedraaid worden op 11, 12 en 13 Maart. De vergadering achtte het gewenst dat de trainer van A.V.V. ook aan wezig is bij alle wedstrijden, want het oog van de meester kan ook bij een wedstrijd heel nuttig zijn. Voor dit doel zal een fonds gesticht wor den, waartoe iedereen, zonder enige verplichting, kan bijdragen. Verder werd besloten dat de supporters ook gaan voetballen, indien een behoor lijk elftal geformeerd kon worden. Een elftal-commissie werd staande de vergadering gekozen. Deze zal het plan nader uitwerken en contact zoe ken met andere verenigingen, om te komen tot een competitie. Ook werd er een commissie be noemd cm de A.V.V.-speler P. Hak kaart. die in Mei a.s. uit Indië zal terugkeren, een feestelijke terug komst in L'dam te bezorgen. Een programma, waaraan een belangrijke voetbalwedstrijd verbonden zal wor den, zal worden opgesteld. Nog meerdere onderwerpen zijn ter sprake gekomen, waarbij bleek dat Quo Vadis, ondanks haar naam, wel degelijk weet waar zij heen wil. We kunnen nog mededelen, dat Quo Va dis lid zal worden van de binnenkort te stichten landelijke Supportersver eniging, waarvoor de stichtingsver gadering te Utrecht zal plaats heb ben. TER AAR Schoorsteenbrand Bij de familie M. Heijns werd door omwonende brand in de schoorsteen ontdekt. Een sterke Oostenwind deed haar aanwakkerend werk. waardoor het geval zich ernstig liet aanzien. De inmiddels gealarmeerde brandweer was in minder dan geen tijd aan wezig op de plaats des onheils. Na dat de schoorsteen met zou was be werkt en goed schoongemaakt keer de de rust weer en waren kostbare huizen gespaard, voor vernietiging. OEGSTGEEST R.K. Fonds, voor Ziekenhuisver- pleging De vergadering, was slecht bezocht. Dit valt te meer te betreu ren, omdat het belangrijkste agen dapunt was: verhoging contributie met 50% of liquidatie van het fonds De vergadering besloot tot contri butieverhoging, waardoor de mo gelijkheid dit onderlinge fonds te doen voortbestaan groot is, indien alle leden hun vereniging trouw blijven. Gezien de vele voordelen die dit fonds biedt boven anderen derge lijke fondsen, vex-trouwt het bestuur dat de leden dit zullen inzien. Door het bestuur zal een enquête w. orden ingesteld en alle leden neb- bcr gelegenheid zich uit te spreken voor 15 Maart. Indien geen 90 der leden blijft, zal zeker tot liquidatie moeten wox'den overgegaan. De gro te vei mindering vindt zijn oor snak in de verplichte verzekering der werknemers. Vermelden wij nog dat het fonds dit jaar 25 jaar zijn ze genrijk werk verricht WARMOND Gemeenteraad. De Raad der ge meente komt op Dinsdag 24 Febr. des avonds om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel van B en W. tot verkoop van een perceel grond in hpt plan Lockhorst aan J. R. Ouds hoorn te Onspijk en een voorstel van B en W. tot het verlenen van een finantiële bijdrage in de kosten van een nieuwe brug over het Oegstgees- terkanaal. Vrouwencomité Zoals overal in den lande is ook in deze gemeente een comité opgericht onder voorzitter schap van mevr. von Fisenne ter viering van het aanstaande jubileum van onze geliefde vorstin. Deze ac tie gaat uitsluitend uit van de Ne- derlandse vrouwen, die H.M. een huldeblijk willen aanbieden. De da mes van het comité zullen door per soonlijk bezoek alle Warmondse vrouwen in de gelegenheid stellen I aan dit huldeblijk mede te werken. Wij zijn KOPERS van series klassieke Oramofoon Platen H. G. VAN LUIJKEN BREESTRAAT 97 LEIDEN HARMONIE KAPEL WERKMANS WILSKRACHT. 't Is niet meer dan billijk, wan neer wij zeggen, dat „Werkmans Wilskracht" met aan het hoofd de .wakkere dirigent Gerard Dik een kranig corps is. Jammer en onver diend is het, dat dc zaal niet voller was, want wat deze harmoniekapel doet, mag belangstelling en waar dering hebben. Het is goede muziek, voor harmonie-kapel bewerkt, het werd goed uitgevoerd. Om beginnen „Marche des Flambeaux" van Meyerbeer, en na dit geslaagd aanvangsnunvmer de Ouverture van de „Bai'biere de Sevilla" van Ros sini, welke zich evenwel minder leent tot een transcriptie. De toewij ding om de intenties van de dirigent in te willigen is evident. Met veel genoegen hooi'den wij het concerti no voor clarinet van C. M. von We ber door de heer van den Burgh voorgedragen. In de heer van den Bui-gh heeft do kapel een uitmun tende kracht, die bovendien als so list een goed figuur maakt. Be schaafd, met veel uithouding en "oede smaak blies hij het lang niet lichte concertino, tot grote voldoe ning van zijn toehoorders, die hem warm hebben toegejuicht. Een uit muntend slot voor de pauze gaf het somber getinte „Finlandia" van Jan Sibelius. Het mooie donkere koper klonk uitstekend, rhythmiek en ge luidsverhouding alles was in orde evenals de kwaliteit van toon. Dan wat lichter genre. De D.O.K. marche van Dik, die fonkelend gespeeld, de nodige furore maakte. Wij hoorden de ouverture „Zigeuner Baron" en de „Kaiserwalzer", opgewekte sier lijke muziek, waarin de hobo zuiver en muzikaal solieerde. Strauss heeft charmante muziek geschreven. De Fantasie op Faust motieven" door Dunkier gearrangeerd deed de taferelen van Gounod's opera aan onze geest voorbijgaan. En toen als laatste nurivmer de pittige, goed Re- schreven „Za-De" mars van Dik met z'n vriendelijk Trio, waarin de keurig gespeelde piccolo-solo en de roffelende trommen opklonken, toen werd men, terecht, zó enthousiast, dat het daverde door de zaal en de dirigent-componist een paar maal werd teruggeroepen. Toen biseerde hij de effectvolle mars. J. KORTMANN. NICHOLAS KICKLEBY. Dickens was een gezellige verteller en heeft heel wat werken geschreven, die, ofschoon uit de tijd. toch geens zins uit de belangstelling zijn. Dat de film zich tot voor kort .weinig aan getrokken gevoelde tot de romans van Dickens, moet wel hieraan wor den toegeschreven, dat de verhalen alle tamelijk ingewikkeld zijn en de sfeer van Dickens moeilijk is te be naderen, omdat de verteltrant van deze schrijver nu eenmaal z'n aparte bekoring heeft. De laatste tijd is men echter toch begonnen met enige ï'o- mans te verfilmen, Zo hebben w« hier „Great Expectations" gezien en gisteravond werd zowel in het Ca sino-theater voor de Leidse Stud. Film Liga als in Trianon voor dc le den van K. en O. Cavalcanti's bewer king van „Nicholas Nickleby" ver toond. Beide verhalen zijn werkelijk uitstekend verfilmd, doch wat de sfeer van Dickens betx-eft, deze wordt tcch het meest benaderd door „Ni cholas Nickleby", De figuren uit het verhaal de jonge Nickleby zelf op de eerste plaats, maar ook de vrekki ge oom Ralph Nickleby, de bruut van een „schoolmeester" Squeers, de arme verschoppeling Mike, en zoveel ande re komen in deze film tot hun recht. Er zijn filmisch zeer goede vondsten te bewonderen en de type ringen zijn raak. Het toch wel inge wikkelde verhaal wordt nergens lang dradig en men bliift tot het eind toe geboeid zitten kijken naar het spel van al deze echte Dickené-figuren, die in overvloedige mate opduiken en weer verdwijnen. Jammer, dat deze film niet in de gewone Leidse bioscooppi-ogramma's komt. Liefhebbei's van Dickens zou den dat geapprecieerd hebben. GESPROKEN BRIEF. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarbij een bon, op vertoon waarvan men in de klank studio van L. van Geelen, Haarlem merstraat 55, een gesproken brief kan laten vervaardigen, tegen de in de advertentie vermelde prijs LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het eandidaatsexa- men rechtsgeleerdheid mej. M. J. Janssen en de heer W. F. van Galen, beiden te Leiden. GEMEENTERAAD VAN KATWIJK De ï-aad van Katwijk kwam Don derdagavond in openbare vergadering bijeen, o.m. ter behandeling van de diverse begrotingen voor 1948. Tot lid der commissie der Woningruimte- wet 1947 wordt met 12 st. gekozen de heer W. v. d. Luyt. Het voorstel met betrekking tot de afwikkeling van een gedeelte van de optie-overeen komst c.a. met de heren Bosch en van der Schaar, te Hilversum, eiste een groot gedeelte van de avond. Mr. v. d. Plas zëide van mening te zijn dat de raad onvoldoende was ingelicht. Die de overeenkomst hebben be werkstelligd, hebben naar spr.'s over tuiging juist gehandeld, maar de ge noemde fix-ma heeft niet de genoem de schade gehad Spr. kan wel ac coord gaan met schadevergoeding, maar niet tot ƒ22.000.—, hoogstens f 10.000 De voorzitter lichtte de gang van zaken over deze aangelegenheid uit voerig toe. Ook in de commissie voor het grondbedrijf en in Fabricage is het uitvoerig besproken en beide commissies meenden dat bereikt is, wat redelijkerwijs bereikt kon wor den. Andere heren zeggen dat achter deze zaak een punt gezet moet wor den: het heeft al lang genoeg ge duurd, wat volgens mr. v. d. Plas geen standpunt is-. Geen enkel steek houdend argument is naar voren ge bracht. Uiteindelijk in stemming ge bracht, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Het bedrag per leerling voor 1948, voor de lagere school, wordt vastge steld op 14 per leerling; dat voor de ULO- op 26.50. Het ve~menig- vuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld vc.or gewoon lager en voortgezet lager onderwijs wordt vastgesteld op 2. Verwaarloos de tuinbouw niet. Dan de behandeling voor de be- d rijksbegrotingen en de gemeentebe groting 1948. De algemene beschou wingen worden ingezet door de heer A Wassenaar. Spr. wijst er op, dat Katwijk a. d. Rijn als tuinbouwcen trum nu niet zo'n mooie toekomst te gemoet gaat en dat tegenover deze bedrijven, een meer tegemoetkomen de houding dient te worden aangeno men. De tuir.bouwgronden lenen zich voor diverse edele producten. Aan de groentenveiling is in 1947'voor aan merkelijk meer dan een mllioen ge feild. De havenplannen bieden voor de tuinders een donkere toekomst, in verband met onttrekking van gron den voor andere dan tuinbouwdoel- einden. Spr. ziet ook in uitbreiding van industrie niet veel heil. Hoe meer industrie, hoe minder zeelieden. Wat de woningbouw betreft is het gewenst dat. de band mét de autoriteiten wat losser was. Wat het bouwsysteem be treft. waarom =een twee gezinswonin gen en dan boven elkaar? Men wenst hc-t soms niet, maar nood breekt wet. Spr. zegt te hooen dat B. en W. dit jaar met voorstellen dienaangaande zullen komen. Badgasten verstuiven mèt het zand De heer v. Duyvenbode pleit voor Katwijk als badplaats. Spr. vraagt of niet een gedeelte van Katwijk ge sloopt is, dat niet door de bezetter is aangewezen. Spr. heeft ernstige critiek op de architecten keuze voor wat de woningbouw betreft De ma quette in de hal van het gemeente huis is mooi doch zo is dë bouw ab soluut onaanvaardbaar. Spr viaagt de aandacht vooral voor de boule vard, die herbouwd moet worden. Als de particulieren niet bouwen wordt het hoog tijd dat de gemeente de zaak in handen neemt. Getracht moet worden met alle krachten Kat wijk als badplaats te handhaven. Zo als de toestand nu is op verschillen de plaatsen langs de boulevard, zul len de badgasten mét het zand uit Katwijk wegstuiven! Spr. pleit ver der nog voor telefonische aanslui ting van de reddingsbrigade met de politie. De heer Scheerens, zegt dat het nodig is na te gaan welke de belang rijkste bronnen van inkomsten zijn. De visserij is weer gedeeltelijk her steld van de oorlogsschade. De re sultaten waren goed. Maar het staat vast dat investeren van grote kapi talen nodig zal zijn. Niet onmogelijk is ook dat de uitkomsten terug zul len vallen in tegenovergestelde rich ting. We kunnen er dus niet voor 100% op bouwen. Dan is er het bad- bedrijf. Hierbij rijst de vraag of er voor onze gemeente als familie bad plaats niet meer reclame gemaakt kan worden. Spr. is van oordeel dat dit mogelijk en ook wenselijk is. Vervolgens vraagt spr. een verorde ning die ruimte voor de Katwijkse bevolking waarborgt op het strand. Tot heden moet het tegendeel wel eens voorgekomen zijn! We moeten het badleven stimuleren. Industrie vestiging moet met beide handen aangegrepen worden. De overige bronnen van inkomsten, als b.v. tuinbouw kunnen daarbij worden ontzien. Er wordt wel beweerd dat industrie niet gewenst is, doch de gehele structuur van een gemeente speelt daarin mee. Wat land- en tuinbouw betreft sluit spr. zich aan bij wat de heer Wassenaar zeide, doch het volvoeren van sommige plannen kan voor land- en tuin bouw soms hinderlijk zijn. Twee gezinswoningen, die de heer Wasse naar wenst, zijn niet mogelijk; de bouw van arbeiderswoningen laat dit niet toe. Zie de bouw aan „Het Witte Hek". Van de bouw van de bekende 64 woningen is niet veel terecht geko men. Met de heer Wassenaar is spr. voorstander van de spoedige bouw van een Badhuis. Dan pleit spr. nog vor het spoedig in orde bx'engen van sporttereinen. De heer Ouwerling wijst op de wenselijkheid van ge oog. De heer C. v. Beelen vraagt bxedsuitbreiding, dit in verband mei de bevolkingsaanwas en de haven plannen. Sp^. heeft hierbij het Zui den zowel als het noorden op het v anneer de verhoging der lonen van de gemeente-arbeiders nu eens wer kelijkheid wordt. De voorzitter zegt, dat dit staat in het vorig punt dei- agenda: wijziging gemeentebegro ting. De heer C. v .d. Plas wijst op de soms hopeloze toestanden, wat be treft de woningruimte in Katwijk. Geen badhuis; geen scholen De voorzitter zegt, dat dc bouw van een badhuis onmogelijk is. Dit wordt per se niet toegestaan, van wege materiaalgebrek. Alle scholen zijn zelfs van het pi-ogramma ge schrapt. Alleen noodscholen mogen gebouwd worden. In de tuinbouw bedrijven moet men niet een ver keerde opvatting hebben, voor wat betreft vervanging van tuinbouw door industrie. Men heeft soms kun nen lezen, dat de tuinbouw niet ex porteert, dat er dus geen deviezen van komen. Zoiets ia niet spr. me ning. Wat betreft de industriële ex port. is het niet uitgesloten, dat ook hierin wijziging komt. De gehele wereld zint op mogelijkheden om te exporteren. Tuinbouw en visserij moeten volle aandacht hebben. Industrie en uitbreiding. Uitbreiding van de gemeente is dringend nodig. Katwijk zit ingeslo ten tussen Zeehospitium, militaire terreinen, vliegveld, enz. In de oor logsjaren is ter sprake geweest het annexeren van Valkenburg. Er is toen niets van gekomen. Het is de doofpot ingegaan maar niet onmoge lijk is het dat het weer eens uit die doofpot opgevist zal worden Het bouwen zal vlugger moeten plaats hebben. Er zijn nog bezwaren, doch er is uitkomst in zicht. Vele aanvra gen zijn de laatste tijd binnengeko men en spoedige bouw is niet uitge sloten. De particuliere bouw is ook actief. Wat de sportterreinen betreft, moet op agnkoop van gronden ge wacht worden. Het heeft de aandacht van B. en W. Ten opzichte van de in dustrie. kan de voorzitter mededelen, dat de kans van vestiging aanzienlijk vergroot is. Meer wil spr. hiervan nog niet zeggen. Ook de erge verstuivin gen hebben de volle aandacht van B. en W., maar 't is niet gemakkelijk. Na re- en dupliek van verschillende sprekers, komen de begx'otmgen in behandeling. Het bleek al spoedig dat de begrotingen in commissoriale ver gadering al ernstig onderhand m ge nomen waren, want hoofdstuk voor hoofdstuk wex-den, behoudens onbe langrijke besprekingen, hamerpun- ten, wat niet wegnam, dat het intus sen middernacht gewox-den was, eer de vergadering door de voorzitter met gebed gesloten kon worden. Stille Omgang. De voorz., de heer C. J. Boskamp, beval in zijn openingswoord de intentie van de Stille Omgang aan, die luidt: „Meer godsdienstig gezinsleven en meer geestelijke roepingen. Uit de ingeko men stukken bleek, dat bij overlijden van een lid tot zijn intentie 3 H. Mis sen worden opgedragen. Vervolgens dat de N.Z.H. des morgens een extra tram inlegt. Bij de bestuursverkie zing werd de voorz., de heer C. J. Boskamp, met bijna alg. st. herkozen. De lezing van kapelaan van Gastelen, waarin hij o.a. memoreerde dat wij het erfdeel onzer vaderen moeten handhaven, werd met grote aandacht gevolgd. Het Sacramentslied werd door allen gezongen. Bij de rondvraag werd door het lid v. d. Akker oprich ting bepleit van een Vriendenkring ter ere van het Sacrament. Tot slot een hartig slotwoordje van onze pas toor, waarna sluiting met gebed. Niet tegenstaande het koude weer was de vergadering goed bezocht. Hij werd opgeluisterd door het koortje „Maris Stella" o.l.v. de heer Durvilte. Trein en kerkkaartjes halen Zondag na de Hoogmis. Des Zaterdags (van de St. O.) om 9 uur Lof in onze parochie kerk WEERSVERWACHTING I AANHOUDENDE VORST. o Enkele overdrijvende wolken- 8 velden. Bijna overal droog weer. Iets afnemende, maar tijdelijk rrbg krachtige Oostelijke wind. g Strenge tot matige vorst. ooooooooooGuuooooooooooooooooooooi Op Maandag 1 Maart zal door de Katholieke Bond voor het Gezin der St. Petrusparochie in de foyer der Stadsgehoorzaal een culturele avond worden gehouden. Prof. W. Assel- bergs (Ant. van Duinkerken) zal daar een rede houden over het on derwerp „Gezin en Maatschappij", terwijl kap. W. Bende zal spreken over „Samenwerking van gezinnen in de parochie". De avond wordt ver der afgewisseld door enkele films. BURGERLIJKE STAND. Gebox'en: Ella Dora Emma d. van J. van Leeuwen en E. Erdloff; Pie- ter Cornelis z. van A. P. van Nood en M. Rijsdam; Johannes George z. van C. Scheurwater en G. Visser; Vera Grace d. van L. Burghard en M. H. Ort; Sara d. van J. M. Quellhorst en S. H. Gei'ritsen. Overleden: E. Messemaker wed. van C. van Duijvenvorde 74 j.; A. C. van Dop, huisvr. an J. van den Berg 31 j.: C. Mizee man 54 j. Ondertrouwd: H. Crama jm. 23 j. en E. A. Rooijakkers jd. 21 j.; C. G. van der Hom jm. 24 j. en A. Disse- velt jd. 20 j.; F. A. Kraak jm. 26 j. en G. C. Ligthart Schenk jd. 23 j.; J. Otter jm. 19 j. en J. Koome jd. 18 j.; A. F. Werner jm. 27 j. en J. W. de Groot gesch. 32 j.; J. F. Zwarts jm. 24 j. en A. M. C. Duijverman jd. 25 j.; W. R. Declemij jm. 24 j. en D. Pit jd. 23 j.: D. J. van Iterson jm. 24 j. en E. Pret jd. 21 j.: M. P. van Es jm. 25 j. en J. M. Outshoorn jd. 23 j.; O. Kampman jm. 26 j. en A. A. van der Vet jd. 24 j.; P. A. J. Schamper jm. 27 en M. A. van Berge Henegouwen jd. 24 j. LAATSTE BERICHTEN Marken reeds geïsoleerd Het luttele aantal dagen lichte vorst speelt de bewoners van het eiland Marken reeds danig parten. De Gouwzee ligt reeds vol drijf\js, terwijl het Monnikendammergat al geheel dicht zit. De met vex-lof ko mende militairen zullen hun familie op Marken niet kunnen bereiken, daar alleen boten met zeer sterke motoren er in zouden slagen door het drijf ijs, dat hier en daar reeds vast begint te vriezen, heen te bre- ken. ALLE KORFBALWEDSTRIJDEN AFGELAST. De Kon. Ned. Korfbalbond deelt mede, dat alle wedstrijden voor Zon dag a.s. in verband met de gesteld heid der terreinen zijn afgelast. DE NIEUWE C.A.O. IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Naar men ons van bevoegde zijde rrfededeelt, is tussen werkgevers en werknemers in het bloembollenbe- drijf overeenstemming verkregen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. De vereiste goedkeu ring hiei-op van het college van Rijxsbernidaelaars is nog niet afgeko men. Het is derhalve niet toege staan, per 1 Maart wijzigingen aan te brengen in de oude lonen. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, pass. 20 Febr. Perim. Alamak. 19 Febr. te Port Soedan. Alcor, 20 Febr. te St. Vincent (K.V.). Aldabi, 19 Febr. van Montevideo. Algenib, pass. 19 Febr. Finisterre. Alkaid, 19 Febr. van Sao Francisco do Sul. Bali, 20 Febr. van Bankal Pi nang. Blommersdijk, 19 Febr. te Lon den. Groote Beer, 19 Febr. te Bola- wan. Indrapoera, 19 Febr. van Poj-l Said. Japara, 16 Febr. te Tacoma. Johan de Witt, 20 Febr. te Batavia. Leerlam, 20 Febr. te Antwerpen. Lutterskerk, 20 Febr. te Aden. Macl suyeker, 19 Febr. van Belawan. Mod- jokerto 19 Febr. van Port Said. Mu- rena pass. 19 Febr. Land's End. Nij- kerk, 20 Febr. te Port Soedan. Oran jefontein, 19 Febr. van Kaapstad. Poelau Laut, 20 Febr. te Bangkok verwacht. Sibajak, 19 Febr, van Al giers. Sloterdijk, 19 Febr. 20 uur van Rottex'dam. Sommclsdijk, 19 Febr. van Philadelphit. Streefkerk, 19 Fe bruari te Rangoon. Valerius, 20 Fe bruari te Yokohama. Vecndam, 23 Febr. ca. 20 uur te Southampton verw, Willem Ruys, pass. 19' Febr. 22 uur Finisterre. Zeeland (K.R.L. 19 Febr. te Penang. MARKTBERICHTEN DELFT 19 Febr. Vee aanvoer: 3 paarden, 73 runderen, 1 graskalf, 167 nuchtere kalveren, 100 biggen. 15 schapen, 47 geiten of bokken. J)e prijzen zijn: voor kalfkoeier. van f 600-700, biggen van f 40 tot De handel in runderen was flauw Biggen: handel vlug. LEIDEN, 20 Febr. Vee. Aanvoer 10 fokstieren, 1 slachtdier, 62 kalf- en melkkoeien ƒ400800, 140 Vare koeien e.a. ƒ300525, 100 Vette koeien. 34 Pinken 200300, 164 Nuchtere-, slacht- en fokkalveren. 21 vette schapen. 60 Mestvarkens ƒ40—60, 205 Biggen 20—50, 13 Paarden 100700, 15 Bokken en geiten, geen handel. Kaas. geen notering voor Goud se en Leidse kaas. Aanvoer 2 partij er.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3