WMEkm Lèiden heeft een achterstand in woningbouw v k" Jl/luziefi Ut het B©den=steeg$@ Vrijdag 20 februari 1948 de leidse courant pagina 2 Frits van Veen voor de Alph. Boys TLJ^T GAAT er tenslotte toch niet om of go de wedstrijd wint, dan wel of gè hem verliest, maar van veel gróter waarde is of ge die eerlijk hebt gespeeid", was een behartenswaardige uitspraak, door een Engels veteraan op voetbalgebied, eens op een banket van internationale voet balofficials in Enge'and gedaan, waarmede de heer Frits van Veen, bestuurder van de K. N. V. B. te Amsterdam. Woensdagavond, spre kende voor de leden van de R. K. Voetbalvereniging „Alphense Boys", de richting aangaf, waar het ook vooral in de lagere elftallen heen moet. De weg naar goade techniek en eerlijk spel De heer Frits vaiT Veen, die de kunst verstaat, de aandacht van zijn sportvrienden te boeien, heeft in een interessante en waardevo.le causerie op prettige wijze gewezen op de rech ten en plichten der leden -van sport verenigingen nadat hij in het alge meen een kort overz.cht had gege ven van het wezen van eea' voet vereniging en van haar» tot standko- ming. Seaert de overplanting van de voetbalsport uit Engeland, in 1880 heeft «deze tak van sport zich in "Nederland ontwikkeld tot een der be angrijkste vormen van sport beoefening En met recht kunnen de leden van derga.ijke verenigingen aan het oestuur ei-en stellen, maar men bedenke dan daarbij, dat de medaille oak een keerzijde heeft. En» die keerzijde vermeldt de plichten. Nadat spr. ruerover in details was getreden, richtte hij de schijnwer per op de doelstelling van voetbal verenigingen in het algemeen en van de katho iekis verenigingen in het bijzonder. De voetbalsport moet zo eerlijk mogelijk worden beoefend, teneinde een zo goed mogelijk resultaat te be halen. Deze regel geldt, zowel ten opzichte van de leden onderling, als ook in wedstrijden tegen andere clubs. Met het aantrekken van het sportcostuum .moet de sportiviteit, eer.ijkhe.d de goede c.ubge:§t, de vriendschap e.d. naar voren treden en moet net eigen „ik'' worden ter zijde gesteld» Een blaam treft de hele vereniging, gelijk, de overwin ning in een faire wedstrijd de hele vereniging siert. Alle individualiteit moet worden af-gelegd. De wedstrijd wordt met z'n elven verleren, of hij wordt met z'n elven gewonnen of gelijkgespee.d, maar nooit is zu'ks te danken aan één of andere speler. Vervolgens tekende spr'. heel scherp de positie van de scheidsrech ter, de erkende vertrouwensman van het hoofdbestuur van de Voetbalbond Hij heeft in feite alleen verantwoor ding af te leggen aan het bondsbe- stuur. Aile verenigingen en spelers, wier wedstrijden hij, in opdracht .van de bond leidt zijn onderworpen aan zijn uitspraken en gehoorzaamheid verschuldigd aan zijn leid:ng. Dan gaf de heer v. Veen goede wenken ten beste. De voetba.sport is er om de lichamelijke cond'tie te Radio ZATERDAG. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws. 7.18 - Gram.platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Johan Jong,'orgel. 8.40 Lichte morgenklanken. Gram.olaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Rad'o-feuilleton. 10.35 Liede ren van Wolf en Rcger. 10.55 Uit zending voor de arbeiders. 12.00 Kahn's ensemble. 12.33 Musétte- klanken. 13.00 Nieuws. 13.20 Virtlio- so-trio. 14.00 Het Nederlandse, lied. 15.00 Tuinbouwcongres. 15.15 1 Popu laire disco-matinée. 16*0.15 Amateurs zetten hun beste béenUe voor. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.15 Concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatie. 18.30 Om gn nab1' de twintig. 19.00 Piano met viool. 20-00 N'euws. 20.15 De winkel* van Sin1'»»1.. 21.20 Vindo- bona schrammel'n. 22.00 De vrouw in de mist. hoorspel. 2? 30 The Ram blers. 23.00 Nieuws. 23.15 Hobby hoek. 23.30 Jean Presto en zijn en semble. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.olaten. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de-'dag. 9.00 Voor do vrouw. 9.05 O-ht^ndcmcert. 10.15 Grarr.MMen. 11.00 De Zonne bloem. 11.45 Gram'.oiaten. 12.03 Or gel. 12.23 D°nsorkest. 1°.00 S+~h'd- krachten. 13.30 Orkest. 13.50 Film en toneel. 1L10 Concertfantasie. 14.20 Engelse les voor beginners. 14.40 Omroeokamerorkest. 15.15 Concert d-r ioo«*°ren. 16.00 Gi'aro.- pl"ten. 16-20 De vlijende HMl-mder 17.00 De Wigwam. 18.00 Volks1;ede- renkwartet. 13.15 .Tournali^tieV weekoverzicht. 1900 Nieuws. 19J5 "Uitzending voor Nederlander»; in Duitsland. 19.30 Piano-duo. 22.00 Nieuws. 20.1? Gram.Maten. 20.30 LicMbakor>. 21.00 Ne<*en heit de klok. 22.15 Gram.nlaten. 23.00 Nieuws. 23.25 Avondconcert. ALLE VOETBAL AFGELAST. De K.N.V.B. deelt mede, dat alle, voor Zaterdag 21 en Zondag 22 Fe bruari vastgestelde wedstrijden in verband met de terreingesteldheid zijn afgelast. De programma's wor den verschoven naar Zaterdag 28 en Zondag 29 Febrlari a.s. Ook alle ,L.V.B.-wedstrijden zijn afgelast. bevorderen, in goede richting, te stuwen, een gepaste ontspanning te bieden en om de beoefenaars die goede eigenschappen aan te kweken, die voor 'n degelijl^ sportman nood zakelijk zijn. Hiervor is, training van het allergrootste belahg. H;er- van hangen *voor een belangrijk deel de gunstige resultaten af van een match. Van even groot belang achtte spreker een positieve, hechte onder- l.nge vriendschap van de 'eden der vereniging in het algemeen en van de elftallen in het bijzonder.' Nim mer mag een vereniging overgaan tot sp'ortverdwazing of persoonsverheer lijking. De sport mag slechts een middel zyn om ons eeuwig levens doel te bereiken én dus n'et worden- tot het doel van ons leven. Verbolgens belichtte spr. de voet balsport vanuit het katholieke ge zichtspunt door te wijzen op en kele uitspraken van Z.H. de Paus en op de warme belangstelling van Z. H. voor de sport in het algemeen en ten aanzien van de voetbalsport in het bijzonder. Natuurlijk Nvorden er van katholieke zijde zskere voor schriften en wensen ten aanzien hiervan gestelde De sport is een goede school voor het aankweken van talloze goede eigenschappen mits ze AO\'t doorlopen in de geest van de katholieks overheid. In hou ding, gedrag, voorbeeld, volgzaam heid, sportiviteit en eerlijkheid moet het litmaatófchap van de katholieke sportvereniging tot uiting komen. Na de pauze behandelde spr. op uitvoerige wijze de meest elemen taire begrippen van de spe'regels en de recente correcties, we ke hierop zijn aangebracht. Grondige kennis hiervan verbond spr. tot voorwaarde om een wedstrijd in gunstige zin tot een goed einde te brengen. Met een vruchtbare gedachtenwis- sefing werd-deze'leerzame en druk bezochte bijeenkomst gpsloten. WIELRENNEN. ZWITSERS IN DE RONDE VAN NEDERLAND. Als Zwitserse deelnemers óan de ronde van NederlaAd die 24 April be gint, worden de gebroeders Weilen- mann, Tarchini en Ackermann ge noemd. ZWITSERLAND EN DE RONDE VAN FRANKRIJK. De Zwitserse Wielerbond heeft van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk 1948 de uitnodiging ontvan gen een ploeg van tien man samen te stellen.. Ditmaal zal de tour ook door een gedeelte van Zwitserland gaan. Van Aix les Bain» voert de rome over de Forclazpass naar Lausanne, terwijl de Volgende etappe via Chaux de Fonds door de Fransche Cotnte naar Mül- hausen gaat. INTERGEALLIEERD SCHERM- TOURNOOI. Het intergeallieerd s'chermtournooi te Nice werd besloten met wedstrij den op sabel voor equipe en perso neel. De personele wedstrijd werd een schitterende overwinning voor de Ne derlander van den Berg, die de titel houder Laerman (België) versloeg. Hij was vastberaden in zijn aanvallen, terwfjl zijn verdediging" hecht was. De uitslagen waren: Personeel: T. van den Berg (Ned.)., 7 overw.; 2. Laerman (België) .6; 3. Faure (Frank rijk) 4; 4. Monstedt (Den.) 3; (26 toches); 5. Piedfer (Frankr.) 3; (27); 6. Calassi (Frankr.) 2. Equipe: Nejlerlapd sloeg Denemar ken 97; Frankr. sloeg Den. 106; België sloeg Frankrijk 97; België sloeg Frankrijk 97, .België sloeg De- sloeg Frankrijk 97, Blegië sloeg De nemarken 97. Klassement: 1. België 33 overw.; 2. Nederland 2; 3. Frankrijk 1; 4. Dene marken 0. Het klassement om de beker van de stad Nice: 1. Frahkrijk 20 punten, 2. België 19 p.; 3. Nederland 9 p.; 4. De nemarken 1 p. BILJARTEN. Leidse Biljartbond. De eindwed- strijd om het 3-banden kampioen schap voor de Ned. Biljartbond, dis trict Leiden gaf de volgende uitsla gen: 25 39 5 0.641 16 39 3 0.410 25 46 4 0.543 20 46 3 0.434 25 60 3 0.416 23 60 3 0.303 25 61 5 0.327 18 61 2 0.295 25 34 6 0.735 H. Rietbergen J. Schouten - H. Roggeveen G. M. Teegelaar H. Schouten A. Roodenburg A. Roodenburg' H. Rietbergen A. Roodenburg H. Roggeveen H. Schouten H. Rietbergen Q. M. Teegelaar J. Schouten De eindstand werd: w.p. p.; G. M. Teegelaar J. Schouten H. Schouten A. Roodenburg H. Roggeveen H. Rietbergen 34 3 25 58 3 14 36 3 h.s. 0.323 0.417 0.4'JO 0.691 0.388 s. a.g.m. 8 0.691 4 0.435 6 0.757 5" 0.470 6 0.510 4 0.397 4 0.735 6 0.374 4 0.543 5 0.353 0.641 5 0.375 In de tweede klasse, werd kam en een alg. gem. van ,0.448, op de voet pioen P. H. Honsbeek met 8 punten gevolgd door C. H. Rietkerk, even eens met 6 punten en 0.300. SCHAKEN ZONDERLAND EERSTE IN SCHIEDAM. In het deze week gehouden jubi- leumtournooi van de Eerste Schie- damsche Schaakclub slaagde onze stadgenoot P. Zonderland er in om de eerste prijs te veroveren in de hoofdklasse met een halve punt voorsprong op Mevr. Cath. Rood- zant uit Roterdam, die een bloemen hulde in ontvangst mocht nemen. Hieronder laten wij volgen hoe -de S. G.'er van de Schiedamse crack Van Heyningen won. Wit: Zonderland, zwart; Van Hey ningen. 1. d4; Pf6, 2. c4; g6, 3. g3; d5, 4. cd5:, Dd5: (hier behoort mét ft,et paard te worden genomen; thans s aagt wit er in een enorme voor sprong in onwikkeling te krijgen), 5. Pf3; Lf5 ,6. Pc3; Dd8, 7. Lg2; c6, 8. Db3; Dc8, 9. Pg5ü; Le6, (op ed volgt e4 met stukwinst),' 10. Pe6:; fe6:v 11. 0—0; Pd5, 12. Lh3 (het of fensief op de zwakte e6 wordt ge opend); 'Pc7, 13. Lf4 (thans móet zwart de ene gedwongen zet na de andere 'spelen); P8a6, 14. Le5; Tg8j 15. Pe4; h6, 16. Lc7:: Pc7:, 17. Pc5; K£7, 18. Df3t (via het punt f3 w'ordb de dame naar de koningsvleugel overgebracht met vasthouden van e8); Ke8, 19. De4; Kf7, 20. Tacl (terwijl zwart g:en vin kan verroeren, diri geert wit zijn officieren naar de vijandelijke koningsveste)g5, 21. Lg4ü; Tg7 (op Lg7 volgt Lh5t, Kf8; Dg6, De8; Pd7f, Dd7:; Df7 mat), 22. Tc3; Ke8,' 23. Lh5f; Kd8, 24. Tf3; Tg8, 25. Dh7. Thans hebben beide partijen nog evenveel materiaal, maar zwart kan niet meer voorko men dat hij mat gaat, of minstens twee stukken verlies, waarom hij in deze stand opgaf. - LEZING MüHRING. Gisteravond besprak de heer Müh- ring, in zijn-serie voordrachten voor de leden van de L. S. B. de candida- ten voor de titel van wereldkam pioen. A lereerst echter vestigde Mühring nadrukkelijk de aandacht er op, van hoe groot belang het is voor ons schaak.even, dat.het op nieuw Nederland is, waar zulk een groot schaak-evenement zal plaats hebben. En dat is ongetwijfeld voor het grootste deel Euwe's werk. Achtereenvolgens kwamen nu Botwinik, Smislow, Keres, Reschews- ky en Euwe aan de beurt. Van ieder van deze grootmeesters vertelde spreker op zijn aangename wijze hun karakteristieke eigen schappen, huu stijlen, hun resulta ten en hun kansen. Botwinnik, mees- .ter in de behandeling van zeer moei lijke stellingen, opening- en eindspel expert, Keres. de brillante, Euwe de wetenschappelijke en besté kenner der theorie, Reschew§ky, de taaie volhouder en tacticus bij uitnemend heid, Smislow, misschien de minst sterke, maar met zijn jeugd, en dus verrassend. Allen zijn reeds zeer jong met het schaakspel begonnen. Toen Keres 4 jaar was speelde hij reeds iedere avond een partijtje met zyn vader, voor het naar bed gaan! Reschewsky leerde eerst schaken, dharna kwam hét a'phabet pas aan de beurt! Na de pauze demonstreerde Müh ring hoe de opening-vorser Botwin nik eens Keres „van het bord veeg de". Hier is de partij, gespeeld in het kampioenschap van Rusland 1941 Wit: P. Keres. Zwart: M. Botwin nik: 1. d4, Pf8; 2. C4—e6; 3. Pc3, Lb4; 4. Dc2, d5; 5. cJcd5, exd5: 6. Lg5, h6; 7. Lh4, cö; 8. 0—0—0, Lxc3; 9. Dxc3, g5; 10. Lg3, cxd4; 11. Dxd4, Pc6; 12. Da4,Lf5; 13 e3, Tc8; 14. Ld3, Dd7; 15. Kbl, Lxd3; 16. Txd3, Df5; 17. e4, Pxe4; 18.. Kal, 0—0; 19. Tdl, b5; 20. Dxb5, Pd4; 21. Dd3, Pc2f; 22. Kbl, Pb4 en wit gaf op. DAMES.' Een werkelijk fijn "product ter verzorging van Uw handen is product van Mijnharde. Aan wie de schuld? Een nachtelijke plechtig' heid van lange adem' Het moet iedereen wel opvallen, dat het evangelie van Zaterdag pre cies eender is als het evangelie van Zondag! Om dat te verklaren, moe- ten.we ons indenken, dat in vroeger eeuwen op een Quater-temperdag de Mis 's avonds begon met 4ange lezin gen uit de H. Schrift en in de vroe- ge morgenstond werd besloten met de viering der H. Eucharistie. De Mis, welke wij op; Quatertemper- Zaterdag nü voor ons hebben, is de plechtigheid, welke plaats had in de St Pieterskerk te Rome in de nacht van Zaterdag op Zondag. Toen de Mis tot 'n morgenplechtigheid kromp kwamen er 2 Missen voor in dep1 aats, die beide, omdat zij uit één, plech tigheid ontsproten zijn,, hetzelfde evangelie hebben. Het is de wijdings-njis van de jon-, ge priesters en deze priesterwijding' heeft de keuze van de lessen be paald. Er zijn zeven Schrift-lezingen, De zesde lezing is een brok uit de eerste brief van Paulus aan de stad Saloniki in Griekenland (die thans weer in het middelpunt der belang stelling staat!). St.-Paulüs schrijft o.a. „Broeders, wij sporen u aan: be risp de onrustigen, bemoedig de kleinmoèdigen, ondersteun de zwak ken, wees jegens allen geduldig." Dé zevende lezing is uit het evan gelie van Mattheus en verhaalt de gedaante-verwisseling 00 de berg Ta bor, Welk een prachtige keuze op de morgen van een oriesterwijding! „En Hij werd voor hun ogen van gedaante veranderd; zijn aangezicht schitterde als de zon en ziin klede ren werden "wit als sneeuw". On die dag veranderen ook de jomr-gewijden voor hun omgeving van gedaante, als zij,in het witte Jrle.ed van het pries terschap gaan naar het a^aar, hun eerste plechtige H. Mis 00 te dragen en het werk van Christus voort te zetten. De gemeenteraad van Leiden heeft de begroting aangenomen. De vergaderingen hebben ge duurd: ongeveer 28 uur! Twee opmerkingen van algemene aard willen' wij maken. Eerstens, dat werkelijk door het debat meerdere delen van het ge meentelijk beleid klaar zijn belicht en dat dit ongetwijfeld van invloed zal zijn op dat beleid in de toe komst. Vervolgens, dat er helaas ook veel en heel veel is.gepraat over dingen, die met de gemeentelijke begro ting .niets en helemaal niets te ma ken hebben, direct noch indirect. Wij denken in het bijzonder aan het de bat Knuttel (C.P.)-v. Dijk (P. v. d. A.) over het communisme enoover de 'Partij van de Arbeid. Dit debat werd uitgelokt door de heer Knut tel; die de heer v. Dijk niet alleen in diens partij maar ook in diens persoon aanviel. Zeer begrijpelijk, dat de heer v. Dijk hierop reageer-' de, maar hij deed het zéér uit voerig, en £e heer Knuttel kwam er Sleutel 3iiaieh en de „Miiliaenen-evtmió 71. Hiermee was het lijstje van hun werkzaamheden op het gebied van ontvoering echter nog niet compleet. Er verscheen een zwart hoofd bo ven de omhe'nipg die onze vrienden van de hier en daar in de woestijn verspreide rotsblokken hadden op geworpen. Het hoofd constateerde twee dingen, n.l. dat. vlak bij hem mijnheer Gabriël, de particuliere de- dedective van Karei Kwiek op zijn dooie gemak in het warme zand een dutje lag te doen en dat 'n meter of wat verderop mijnheer de luitenant zich aan dezelfde beziMieid wijdde. Het zwarte hoofd spfak een raar woord uit, of. lie ver gezegd: hst hoofd zong dat woord. „Haidiehahaidieho'J Terstond kwamen enige van zijn soortgenoten naderbij geslopen. Voorzichtig klom men over de ste nen wal en weer zonder enig geluid werd een verdovende zak over hun slachtoffer geworpen. Met de luite nant ging het precies zó. Daarop lie ten de geheimzinnige zwarte man nen hun tanden tevreden glinsteren in het heldere maanlicht en verwij derden zij zich met hun slachtoffers uit het kamp. In Kitty hadden ze geen erg gehad. Die lag in de auto te maffen. Niets had Kitty bemerkt van al wat er met haar bescheiyners was gebeurd. Heel in de verte liet een jakhals zijn klagelijk gejank weer klinken. Verder bleef het stil. De nikkers waren blijkbaar allemaal weggegaan. Ze hadden wel de auto zien staan. Wat dat voor 'n ding was, begrepen ze niet. Weinig konden ze vermoeden dat er een levend wezen in huisdè en dat was maar goed ook, want anders hadden ze Kitty beslist even goed ontvoerd als ze het de drie mannen had4en gedaan. En het werd morgen en de stralende zon klom omhoog In de strakke blauwe lucht. Heerlijk uitgeslapen draaide Kitty zich 'ns om. Ze deed haar ogen otfen en keek door het raamje van de auto naar buiten. natuurlijk op terug, en ook zééf uit voerig. Ook de besprekingen over geleide economie' deden bij de be grotingsbehandeling. niets ter zake, zodat ze nutteloos het debat rekten. De voorzitter bleef bij dit alles heel geduldig. Alleen bij da repliak van de heenjjKnuttel maande hij enige malen aan tot, beperking. Het zou ons niet verwonderd hebben,' als de voorzitter aan genoemde heer het woord zou hebben ontnomen, toen hij het optreden der Ned. troepen in Indië „even beestachtig" noemde als wat in Nederland is gedaan door de Duitsers. De zakelijke discussies hebben voornamelijk zich geconcentreerd rondom het woningvraagstuk, de volkshuisvesting. Op een onderdeel in de discussie willen wij even. te rugkomen. Door de voorzitter van de K.V.P.-fractie was gewezen op hel feit, dat in 1947 het verloop van de- woningbouw in Leidéh zeer be droevend is geweest (óók ,in-ver houding tot andere plaatsen). Uit ieii ontkende de wethouder de heer longeleen nicj; hij gaf er een ver klaring van, die hierop neexk.»n"t dat de schuld van de trage gang van ..aken ligt bij het. rnmnciacJ Gu- rcau voor Wederopbouw te s-Gra- ennage. Bij dit antwoord greep wethouder de-gezuchte gele genheid aan om te ♦ulminereu te gen een artikel, dat gestaan hceri in een orgaan-van Kath;.1 eke jongercn t-=» Leiden, „De Vlammenwerper", velk artikel, naar de wethouder zei- de, geschreven is door een ambte naar bij genoemd Provinciaal Bu reau. De heer Jongeleén ging zelfs zóver, dat hij de voorlichting, in dat artikel gegeven, leugenachtig noem de en zeide het te betreuren, dat de jongere katholieken zirlk een voor lichting wordt gegeven Vanzelfsp ra kend kan hiermede de zaak niet -als afgedaan worden beschouwd! Intus sen staat dit vast, dat er in Leiden een achterstand in de woningbouw K Volgens „De Vlammenwerper" is hef gemeentebestuur er de schuid van; volgens wethouder Jongeleen 'volgens B. en W.?) het genoemd? Haagse Bureau. Nu de heer Jonge leen zo hevig genoemd blad en de «xhrijvei van het gewraakte artikel heeft beschuldigd, moet hier klaar heid komen. Het voornaamste, verre weg het voornaamste bij dit alles is echter, dat 1947 zich niet in 1948 her haalt. De fractie van dq K."^.P. heeft verklaard, dat zij verlangt, dat het college van B. en W. met de Raad berame, toe dat wat voorkomen moet worden, óók voorkomen worden. Zij kan en wil niet berus ten 'in de treurige gang van zaken van 1947. Als voor het gehele dage lijks bestuur der gemeente ieder lid van het college de volle verantwoor- ÏÏLaïqen BEURSOVERZICHT. De fondsenmarkt beleeft onder in vloed van de belangrijke ontwikke ling woelige dagen. Het begon met het intrekken van de vergunn.ng door de Nederlandsche Bank om originele Amerikaanse effecten, berustend in de Verenigde Staten, in andere fond sen om te zetten. Daarop kwam de ministeriële me dedeling omtrent de vordering van Amerikaanse fondsen in Nederlands bezit en de bekendmaking ter beurze, dat de vordering op beperkte schaal en geleidelijk zou geschieden en zal dienen ter overbrugging van het tijd vak tot aan de hulp van het' plan- Marshall. Ter beurze had men Woensdag dit feit reeds gevreesd waardoor de bij zonder willige stemming zich héfd ont wikkeld. Toch was de omzet niét zo groot tw. 2,8 millioen gulden, doch de koersverheffin'gen gaven de markt een levendig aspect. Gisteren had de beurs betrekkelijk een veel kalmer aanzien. De dijdertüon was weliswaar vast, maar belangrijk waren de koers stijgingen slechts ten dele, terwijl ge constateerd kon worden, dat in het verdere verloop een belangrijk deel van de behaalde winst weer verloren ging. Amerikanen bleven vrij onbe wogen. Men verwacht, dat een begin zal worden gemaakt met de vordering van Amerikaanse bonds. Prolongatie 2 1/4 procent. delijkheid draagt (zoals bij de be handeling van de begroting sterk is benadrukt, omdat de schijn wel eens anders,is!), dan zéker voor het aller belangrijkste vraagstuk van de volles- huisvesting, zoals ook ieJer lid van de Raad zijn verantwoordelijkheid inzake dit vraagstuk zwaar moet voelen. De belangrijkheid van de grote uitbreidingsplannen, waarin b.v. wordt besloten tot bouw van.... 4000 woningen, wordt te hog aange slagen, in en buiten de Raad, in de pers. Dat zijn woningen, die voor eerst nog slechts op papier blijven staan. Wij hebber; nu woningen no dig, waarin men wonen kan. Bij de behandeling der volgnum mers van de begroting is een voor stel door B. eh W. overgenomen, n.L een van de voorzitter van de Raads fractie der Partij van de Arbeid om 1000 gld. op de begroting te plaat sen voor telefoonaansluiting aan Raadsleden. De enige verandering, die in de begroting is aangebracht. - De volgnummers werden in een vlug, maar dank zij de leiding van de voorz. toch niet in een overhaastig tempo afgewerkt. Wij höpen nog op een en ander na der terug te -komen. PI !W If! Als dan de eerste tonen van het orgeltje weerklinken, schrikken ook de vier ander mannen, ofschoon zij er op wachtten. Ruw wordt de stilte verstoord. Uit de gang klinkt schor en vals het deuntje „Puppchen du bist mein Augenstern dat de oude Borro -zo vaak heeft gespeeld. De man aan de schrijftafel is by de eerste Manken opgesprongen. Als een wild dier kijkt hij om zich heen. De stoel val orh. Dan blijft hij als geboeid staan. Hij wil weg, hij wil vluchten, maar hij kan zich niet verroeren. Daar achter, daar is de opening, waardoor hij de vrijheid kan vinden. Maar hij kan zijn benen niet bewegen. Zo staat hij daar hulpeloos en met door STEFAN BROCKHOFF zweet overstroomd midden in de lichte kamer1, als de stem van com missaris Wienert door de ruimte klinkt. „Doe maar gean rtioeite, het helpt toch niets meer". De man daarbeneden kijkt niet eens op. Verwezen laat hij zich de handboeien aanleggen en hy hoort als in een droom ver weg de stem van Wienert: „Alex Biihring, je bent gearresteerd.-' HOOFDSTUK 41 De gehele morgen had Gerda ge slapen. De zon stond hoog en stra lend aan de hemel. Maar het meis je ontwaakte er niet van. Laat ge noeg was zij in bed gekomen. Pas om vier uur, nadat Alex een volle dige betekenis had afgelegd, werd professor van Hagen uit de hechte nis ontslagen en het begon al licht te worden toen Gerda naar bed kon gaan. Omstreeks het middaguur kwam Resi haar wekken omdat Jupp aan de telefoon was. Nee, hij kwam niet eten, maar om drie uür-'kwam hy haar en haar vader halen. Zij moest maar zorgen, dat Bebo klaar was. Dangingen ze een tochtje maken. Bebo was paraat en leek alleen verwonderd een zo zeldzame passa gier als professor van Hagen mee te voeren. Deze liet zijn witte haren in de wind en waaien en lachte stil voor zich heen. Zo nu en dan schudde hij het hoofd. Een paar maal draaide hy zich om naar Jupp, maar die schudde van nee. Als we boven op de Balvedere zijn, eerder vertel ik niets. Dan probeerde hij het bij zijn dochter, maar die zei, dat het spre ken met de wagenbestuurder ver boden is. De professor werd een beetje boos, maar dat hielp hem niet. Op het terras van het grote café bij Balvedere vond het drietal een gezellig tafeltje vanwaar ze de hele stad konden overzien. Professor van Hagen roerde onge duldig in zijn theekopje. Als jé me nog langer laat wachten gebeurt er een ongeluk. Jupp, die juist zijn tweede appel-' bol aan het verslinden was en nog een flink bord slagroom voor zich had, zou liever nog een ogenblikje hebben gewacht, maar hy zag in, dat hij de professor niet langer mocht beproeven en schoof dus met een ge resigneerd gebaar zijn heerlijkheden op zij. Wie spreekt mag nu eenmaal helaas niet etêa. „Wie de dader waa* weet a reeds. Ik moet u dus alleen vertellen, hoeveel misdaden hij bedreven heeft en waarom. Gemakkelijk valt mij dat niet, want ten slotte was Alex twee jaar lang onze vriend, en wy zyn die vriendschap al die tijd trouw gebleven. Dat hij ons zo heeft be drogen is voer ons smartelijk, he laas is dat niet het enige dat hij heeft misdreven. Jupp keek naar Gerda. Het meisje hield het hoofd gebogen en ver kruimelde nerveus een stuk cake. „Om te beginnen" ging Jupp ver der, „moeten wy de persoon van Alex beschouwen. Van huis uit is hij scheikundige, hij heeft het vak lang en grondig bestudéerd en is een korte tijd verbonden geweest aan een chemiscft fabriekje bij Dresden, waar hij echter wegens onregelma tigheden is ontslagen, daarna dook hij hier op en begon muziek te be studeren. Om het hoofd boven water te kunnen houden, speelde hij in cabarets. Een kamer had hij bij een zekere mijnheer Otto Zarke, in het Dodensteegje No 17, die destijds ook nog de panden 12 en 15 bezat. De Chefa had contact met Zarke ge zocht om van hem de kelder van 13 te huren, waarin een geheim labo ratorium voor u zou worden inge richt, professor. Op de een of an dere wyze moet dat bekend gewor den zijn, dat u aan de uitvinding van een nieuwe kunstzijde werkte, die alle bstaande weefsels in de scha duw zou stellen. Als men dus in staat zou zijn het geheim van die stof te stelen ep. aan een of andere fabriek te verkopen, kon men er ze ker van zijn millioer.en te verdienen Voor de heer Zark-e bood zich daar toe de gelegenheid en met Alex sa men besloot hy die te gebruiken. Voor hij het contact met de Chefa tekende liet hij een kleinigheid ver- I bauwen. Hetgeen óoor de ligging der huizen zeer gemakkelijk was. Wanne„er u de huizen van de straat af bekijkt, ziet u niets bijzonders aan, maar bekijkt u de bouwplannen dan zult u ontdekken, dat de kelders onder alle huizen doorlopen. Dat Dat komt omdat eens honderd jaar geleden de bestaande huizen neer gehaald zijn en nieuwe, veel kleine re woningen gezet zijn op de be staande kelderruimten. Zo kan men dus van de kelder van nummer J7 komen bij cie van 13, waarmede dere nog een stuk ge meenschappelijke muur heeft En wel da?r waar de oude waskuip stond. Het 'was. dus voor Zarke ge makkelijk een doorgang te laten ma ken. De kuip werd gedemonteerd, aan een scharnier opgehangen, op rollen gezet en kon toen van num mer 17 uit weggeschoven worden, nadat Zarke dat stuk wand had la ten wegbreken." Professor van Hagen knikte. Hij had wel geen verstand van archi tectuur maar hij begreep zeer wel. dat net mogelijk geweest was in zijn i laboratorium te dringen. „Krank zinnig" bromde hij. „Twee jaar lang 'heb ik daar gewerkt en niets ge merkt".

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2