S)e GcidóeGou^cmt Deelneming van Benelux aan Westduitse besprekingen Succesvolle jacht op smokkelauto Een opzienbarende uitspraak te Neurenberg VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 39ste JAARGANG Directeur: C M. VAN HAMERSVELD Hoofdredacteur: TH. WILMER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WAARIN OPGENOMEN „DE BURCHT" Ontwikkeling van Benelux Bur. Papengracht 32, Telef. Redactie 20015, Adm. en Advert. 20826, Abonn. 20935 - Abonnementsprijs £0-30 p. w., £1.30 p. mnd., £3.90 p. kwart. Franco p. p. f4.65 - Advert.: 15 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Een nieuwe zuivering ÜR begint een.heel nieuwe zuive- ring: een zuivering van de zui veraars-. Men leze volgend bericht: Het departement van Justitie laat een grondig onderzoek instellen naar de gebeurtenissen in de inter neringskampen in Nederland. Hier bij wordt in het bijzonder aandacht geschonken aan wat de eerste tijd in deze kampen is geschied. Reeds thans, zou de justitie gege vens in handen hebben gekregen over-vele gevallen van corruptie, over vele zedendelicten en enkele moorden. Tevens moet echter gebleken zijp, dat de mening, welke de minister onlangs kenbaar maakte, dat de toestand in de kampen op het ogen blik vrij bevredigend mag worden 'geacht, juist is. Even een kanttekening bij de laat ste alinea. „Vrij bevredigend". In ge vangenissen moet de toestand, gezien de aard en bedoeling dezer verblij ven, bevredigend zijn. Stelt de mi nister zich hier tevreden njet ?,vry bevredigende toestand"? Deze inrichtingen zijn toch al op een „psy chologisch totaal verkeerd systeem" (aldus een aalmoezenier) gebaseerd, zodat ze voor velen een averechts ef fect hebbên. Volgens bovenstaande mededeling begirit er nu een zuivering van lie-" den, die na de oorlog zijn gaan be straffen degenen, die zich tijdenzede oorlog hadden misdragen, en die daarbij zelf hebben gedemonstreerd misdadige neigingen en hebben be dreven misdadige daden, erger en weerzinwekkender dan van degenen, die zij bestraften. Daarom ook al er ger en weerzinwekkepder, omdat zij huichelden tot de beste, de nobelste, de meest onbaatzuchtige vaderlanders te behoren in tegenstelling met die anderen. Het Nederlandse volk is het zuive ren beu. Maar de hier bedoelde zuive ring is toch noodzakelijk de zui vering onder de paladijnen voor het recht, die gruwelijk onrecht pleeg den! „Het Dagblad" tekent bij boven staand bericht aan: „Deze zeer toe te juichen maatregel van de Justitie zal ongetwijfeld gewaardeerd worden door het grootste deel van het Neder lands^. volk, dat veelal verbitterd werd door zijn twijfel of er nog recht geschiedde in.ons vaderland". EERSTE KAMER Critiek op »Buitenland« Minister Van Boetzelaer heeft gis teren in de Eerste Kamer medege deeld, dat de diplomatieke vertegen woordigers van Engeland en Frank rijk aan de regeringen van België, Nederland en Luxemburg een memo randum hebben overhandigd met een- voorstel voor een tussen het tweetal van Duinkerken en de drie landen te sluiten verdrag. Daarom was toen yan de zijde der drie staten, bij wijze van tegenbeleefdheid, ook een me morandum overhandigd. Dit bevatte het resultaatvan het tussen Wét trio onderling gepleegde overleg over de rede van Bevin. Dit heeft de minister medegedeeld in het begin van zijn rede, die hij Dinsdag zal vervolgen. De verschil lende sprekers, die hij moet beant woorden, zijn nog'al fel in hun critiek Vijflanden-alliantie in voorbereiding Een Brits-Frans ontwerp voor een vijfmogendhedenverdrag tussen En geland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg, is gisteren overhan digd aan de regeringen van Benelux. Het stuk is in de eerste plaats be doeld als „basis voor verdere bespre- kingen" en zal zeker onderhevig zijn aan wijzingen, wanneer de vijf landen binnenkort bijeenkomen voor for mele besprekingen over de alliantie. Uit Den Haag wordt gemeld dat mi nister Van Boetzelaer aan de ambas sadeurs van Groot-Britannië er Frankrijk, die hem het ontwerp aan boden, een memorandum ter hand heeft gesteld, waarin de regeringen van België, Nederland en Luxem burg hun visie uiteenzetten op het oorspronkelijke Brits-Fransè plan. Een dergelijk memorandum is te* Brussel overhandigd. Spaak, de Belgische minister-presi dent en minister van buitenlandse za ken, heeft er nog eens de nadruk op gelegd, dat Bèlgië wenst dat tegelijk met een militair en politiek pact, ook een economische overeenkomst wor^Jt gesloten. Benelux blijft staan op het stand punt, dat volledige deelneming van België, Nederland en Luxemburg aan de driemogendhetïen conferentie over West-Duitsland voorwaarde is voor .het voortgaan met de besprekingen over het pact van vijf. Volgens een bericht van dë Nejv- York-Times uit Londen zullen de Be- nelux-landen deelnemen aan de mees te van de Driemogendheden-bespre kingen over West-Duitsland, welke Maandag aanstaande zullen aanvan gen. Alleen de besprekingen over technische bestuurskwesties# zoudeil zij niet bijwonen. De heer Kerstens (K.V.P.) nam het de. minister kwalijk,, dat hij de fede ralistische beweging te benepen ziet Later heeft dr. Brongersma (P. v. d. A.) dat onderwerp uitgesponnen zo breed als dat mogelijk was, om ba ron Van Boetzelaer er maar van te doordringen, dat hij verkeerd handelt als hij alles van de ÜNO verwacht en het Europese federalisme bagatel liseert. Van het laatste is reëel wat te verwachten, van het eefste niet veel anders dan desillusie Mr .dr. Schneider (K.V.P.) heeft de minister hetzelfde verweten. De heren Reyer (Chr. Hist.) en Stikker (V.V.D.) waren ook zeer cri- tisch gestemd; de eerste speciaal wat de Indische politiek betreft. Wij zijn benieuwd, hoe de minister het er Dinsdag zal afbrèngen. bouwarbeiders staken op Schiphol CONFLICT OMVAT 700 MAN Woensdagmiddag is een staking uitgebroken onder de bouwarbeiders op Schiphol. De belangrijke werken ter voltooiing van de wereldluchtha ven bij Amsterdam zijn. daarmee voorlopig stilgelegd. Het betreft hier de bouw van startbmien, uitbreiding van het platform, de bouw van het nieuwe stationsgebouw, van de tele fooncentrale en de hangars. De arbeiders, aangesloten by de E.V.C., hadden reeds vorige week de patroons een ultimatum gesteld." De eis was 25 pet. vaste toeslag boven' het contractloon van 90 cent per'uur (plus daarboven tarifiëring). Het ul timatum liep Dinsdagmiddag 2 uur af. Des ochtends hadden de werkge versorganisaties vergaderd en beslo ten deze eis niet in te willigen, doch zich aan de voorschriften Te houden. De arbeiders, aangesloten bij de drie bona fide vakbonden, willen wel doorwerken. INTERN. POLITIE MACHT NAAR. PALESTINA? Arthur Creech-Jones, de Britse minister van Koloniën, heeft op een persconferentie te Lake Success verklaard, dat de verdeling van Pa lestina niet ten uitvoer gebracht kan worden zonder hulp van een in ternationale politiemacht. In het Lagerhuis heeft Bevin ge weigerd de verzekering te geven, dat de. Britse troepen zullen voort gaan in Jeruzalem (dat een inter nationale status zal krijgen) politie- diensteri te verrichten na de datum, waarop het Britse mandaat is af&e- li'pcn. t PALEIS-INTRIGES IN JEMEN. Het is niet heel duidelijk, wat er eigenlijk in de Arabische staat tTemen gebeurd is. Zoals gemeld, is iman Jehva op 85- jarige leeftijd overleden. Dit overlij den zou echter geen natuurlijke dood zijn geweest De iman zou zijn ver moord. Dit gerucht" wint aan waar schijnlijkheid als het juist is wat uit* Cairo wordt gemeld. Volgens inlich tingen aldaar is de iman opgevolgd, door de voormalige premier, die een exporteur van koffie is en getrouwd geweest is met een dochter van de iman, maar later van haar gescheiden en daardoor in onmin met de imam leefde. Een van de 16 zoons van de imam, Seif el hak Ibrahim, zou volgens dit bericht aangewezen zijn tot „hoofd van de constitutionele regering met een adviserenden raad". Deze zoon lag met zijn" vader overhoop. Vrouwenkiesrecht in België De Belgische Kamer heeft gister middag met 184 stemmen tegen 3 het wetsontwerp strekkende tot het verlenen van kiesrecht aan vrouwen voor de algemene -verkiezingen goedgekeurd. De wet zal op 21 Juli 1949 van kracht worden. Met uitzondering van Zwitserland was België het enige land in Euro pa, waar de vrouwen nog niet aan de algemene verkiezingen mochten deelnemen. Zij waren «wel verkies- Daar voor de volksafvaardiging en hadden kiesrecht voor de geirieen- teraadsvèrkiezingen. Volgens officiële gegevens heeft de filmmagnaat Louis B. Mayer m de jaren 1^44 tot '46 het hoogste in komen in de V.S. genoten. In het jaar eindigend Augustus 1945 heeft hij uit de Loews Incorporated 502.571 dollar getrokken. Na hem komt de filmproducent Walter Wan- ger met 282.900 dollar. Dfeanna Dur- bin had een inkomen van 262.875, waardoor zij de vrouw met het grootste inkomen in die tijd was. De lijst van inkomens "maakte het niet mogelijk de totale inkomens uit de industrie na te gaan, daar hier slechts de inkomsten uit bepaalde firma's genoemd werden. Met de „Stuy vesant" en de „Rossum" zyn uit Suriname pompelmoesen, ananassen, mandórijnen en nog meer soorten zuidvruchten aangevoerd, die heden reeds geveild zijn. Tijdens de keuring van* de zuidvruchten voor de veilirig. EEN HARDHANDIGE BURGEMEESTER. De verdachtenbank in de Almelo se rechtbank Waé gisteren* ledig. Daarop had echter de burgemeester van Haaksbergen moeten zitten, die op eep Meidag van 1947 een jeugdig douanier in het gezicht had geslagen. De 18-jarige ambtenaar had n.l. de burgemeesterlij ke auto beschoten, nadat deze, niettegenstaande somma tie, doorreed. Met de kreet „ik laat me niet be schieten door een snotneus van 18 jaar" - was de burgemeester uit de auto gekomen en had, volgens het Alg. Dagblad, de klap gegeyen. Honderdvijftig gulden boete vroeg de Off. van Justitie tegen de afwe zige. Dezer dagen kregen twee. ambte naren van de C.C.D. te Alphen (N. Br.) een tip, dat een vrachtauto naar de Belgische grens zou rijden, ten einde dadr smokkelwaar in te laden. Inderdaad zag men des morgens in alle vroegte de vrachtauto vertrek ken, waarop in samènwerking met de Kon. Marechaussee te Alphen maatregelen werden genomen om de weg af te zeten. Enige tijd later keerde de vrachtauto terug. Voor het kruispunt van de weg, waarvan hef ene gedeelte naar GUze en het andere gedeelte naar Alphen leidt, sommeerden de ambtenaren de wa gen te stoppen. In plaats hieraan te voldoen gaf de bestuurder vol gas en verdween in de richting Gilze. De marechaussee zette hierop per auto een achtervolging in, waaraan tevens door ambtenaren van de C.C. D. per motor werd deelgenomen. De ze laatsten die onderweg door de verkeerde manoeuvre van een wiel rijder moesten uitwijken, kwamen in een sloot terecht, doch liepen geen letsel op, zodat zij de achtervolging konden voortzetten. In razende vaart koerste de smokkelauto via Alphen en Gilze naar Tilburg, in welke stad verschillende straten doorkruist werden. Het gelukte de bestuurder evenwel niet zijn achtervolgers af te schudden, waarop de vluchtelingen de weg naar Moergestel insloegen. Vandaar ging het naar Oisterwijk, waar eveneens pogingen werden on dernomen om de achtervolgers kwijt te raken. Toen ook dit mislukte ver volgde de smokkel&üto zijn race naar Udenhout. Op de weg van Udenhout naar Helvoirt sloeg de ach tervolgde auto een zandweg in, het geen het einde betekende van deze dolle rit. De wagen liep vast in het zand. De twee inzittenden sprongen er uit en kozen het hazenpad in de Verzetsstrijders zijn niet altijd „belligerenten" ^HARLES FREDRICK WENNERS TRUM, president van het Tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neu renberg heeft verklaard, dat men niet over voldoende bewijzen beschikt, dat de eenheden partisanen in de Balkan, wier behandeling door het Duitse leger bij het proces tegen Duitse generaals ter sprake is gekomen, geheel aan de voorwaarden, die het internationale recht aan het belligerent-zijn heeft gesteld, heb ben beantwoord, zodat zij geen rechtaanspraak konden maken op 'een behandeling als krijgsgevangene. Dientengevolge kon volgens de presi dent de beschuldiging van het doden van gevangen genomen leden der verzetsbeweging, die in feite als franc-tireurs beschouwd moeten wor den, tegen de generaals' niet gehandhaafd blijven. partisanen „een zeer gevaarlijke misvatting van de stand van zakerf tijdens de oorlog" genoemd. „De ge allieerde regeringen" aldus lord Vansittart, „hebben altijd de ver schillende verzetsbewegingen ten volle erkend en van wapens voor zien. Hoe staat het dan met de .ver zetsbewegingen in Frankrijk, Ne derland en elders? De Franse en ook bijv. de Neder landse verzetsbeweging zou terecht zich zeer gekwetst voelen, indien enige geallieerde autoriteit ny zou' zeggen, dat zij geen aanspraak kan maken op de status van belligerent en dat de Duitsers dientengevolge gerechtigd waren de verzetslieden dood te' schieten." Deze opvatting van Vansittart, hoe begrijpelijk overigens, is niette min onjuist.. Het Tribunaal heeft niet te oordelen óver het interna tionale recht zoals het zou moeten zyn, maar heeft rekening te houdén met het -internationale recht zoals het in de overeenkomsten is vastge legd. Of zoals het Tribunaal het zelf uitdrukte: „Wij zijn niet bevoegd, het internationale recht te formule ren, zoals wij het zouden willen hebben. Wij hebben het eenvoudig toe te passen, zoals wij het vinden." Het internationale recht onvoldoende Deze -uitspraak heeft vanzelfspre kend nogal wat stof doen opwaaien. Lord Vansittart, voormalig eerste diplomatieke adviseur van de En gelse 'regering en voorstander van een strenge behandeling van Duits land, heeft het oordeel van de Ame-' rijcaanse rechter over. de Balkan- bossen. De smokelauto bleek bij on derzoek te bevatten 19 balen wollen garens én 1 baal met 184 badhand doeken. Het gesmokkelde garen 323 k.g. in totaal vertegenwoordigt met de badhanddoeken in de zwarte han del een waarde van tien a elf dui zend gulden. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de smokkel auto het eigendom was van de expe diteur H. te Tilburg. Men vond aan leiding de zoon van H. van zijn be^ te lichten. Hoewel deze voorgaf ziek te zyn kwam aan het licht, dat deze zich per taxi naar Tilburg had la ten brengen en bestuurder was ge weest van de auto met smokkelwaar. Hij werd in arrest gesteld en later ter beschikking gesteld van de Offi cier van Justitie te Breda, nadat hij een volledige bekentenis had afge legd. De vader van de gearresteerde deed nadien aangifte bij de politie van diefstal van zijn auto, waarjne- de de goederen gesmokkeld waren, doch bereikte daar alleen mede, dat hy een proces-verbaal opliep we gens valse aangifte. DE HANDELSMARGE OP INVOER- GOEDEREN. Sinds 1 Januari j.L worden naast de bestaande invoerbelasting, op tal van artikelen ook invoerrechten ge heven. Voor ingevoerde, motorrij tuigen, machines, speelgoederen en tabakspijpen is thans bepaald, dat de voorgeschreven procentuele mar ge voor de handel slechts mag wor den berekend over de importprijs exclusief invoerrechten. Het- ligt in de bedoeling ten aanzien van enige andere artikelen, waarvoor procen-- tuele marges gelden, eenzelfde re geling te treffen. DE KOU IN SIBERIë NEEMT AF! De koudegolf in Siberië duurt voort in het Europees gedeelte van Sovjet-Rusland en heeft zelfs de Krim bereikt. In Siberië ielt is de temperatuur echter aan het sty gen. Te Jakoetsk was het gisteren minus 26 graden, tegen temperaturen van minus 38, 40 en 46 in de voorafgaan de Voorafgaande dagen. DE VORST NUTTIG VOOR FRUIT- TEELT. Voor de ffuitteelt is de vorst van groot nut. De .ontwikkeling van de knoppen der fruitbomen in de Be tuwe en het Land van Maas en Waal is dit jaar ruim een maand vroeger begonnen dan anders. Als deze ontwikkeling in het zelfde tem po was voortgegaah, had men een buitengewoon vroege bloeitijd ge had. De kans, dat de nachtvorsten grote schade aan het gewas hadden toegebracht, was dan zeer groot ge weest De nu ingetreden vorstperio de is de fruittelers dan ook zeer welkohn. Traan van de „Willem Barendsz" Tanker „Mijdrecht" met 9500 ton onderweg Tot en met Zaterdag 14 Februari j.L had de, „Willem Barendsz" geprodu ceerd 50.480 barrels (8.413 tons) traan en 6.309 barrels (1.051tons) sperm- olie. De transporttanker „Mijdrecht" heeft op 16 Februari j.l. de „Willem Barendsz" verlaten Ten is thans op de thuisreis met een lading van ca. 9.500 ton traan en spermolie. In dit kwan tum- is reeds een hoeveelheid traan begrepen, geproduceerd na 14 Febr. De tanker kan onvoorz^ne omstan digheden voorbehouden in de tweede helft van de maand Maart in Neder land wo.den verwacht. EEN DODE EN VIJF GEWONDEN BIJ AUTOBUS-ONGELUK. Op de ryksweg Chaajn—Breda is een autobus van de Brabantse buurt spoorwegen en autobusdiensten Don derdag door de zachte berm langs de ryksweg gezakt ep in een sloot 'te rechtgekomen. Juist op dat moment was daar de rijks wegwerk er H. K. uit Chaam werkzaam, die op slag is gedood. Van de inzittenden zijn vyf personen licht gewond. TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST VOORKWAM ERNSTIG ONGELUK. Doordat de ruiten van een auto bus bevroren waren, ontdekte Tde chauffeur de neergelaten bomen van de spoorwegovergang aan het Hoen- diep te Groningen te laat. Hij wist echter de tien passagiers te waar schuwen, zodat ze nog net op tijd uit de bus. konden springen. Het voertuig werd door de trein gegre pen en oftgeveer tien meter meege- sleiyd. GEEN RIJVERGUNNINGEN VOOR OUDE AUTO'S. De Rijksverkeersinspectie zal geen rijvergunningen verlenen, voor per sonenauto's, die in een zodanige staat verkeren, dat zij uit een oog punt van een algemeen economisch belang voqr het gebruik onvoldoen de geschikt zijn. Aangenomen wordt dat zulks in het algemeen het geval zal zijn bij personenauto's van de jaargangen 1934 en ouder. Een rijvergunning voor deze oude" auto's zal indien ooi. aan de ove rige gestelde voorwaarden voor de vergunningverlenging wordt vol daan slechts worden verleend, in dien ten genoege van de rijksinspec teurs van het verkeer op deugde lijke wijze wordt aangetoond, dat de auto in goede staat verkeert en voor normaal gebruik geschikt is. JUBILEUM-POSTZEGELS. Bij Trappisten-eeuwfeest. Ter gelegenheid van het op 27 Aug. 1946 gevierde eeuwfeest van de Trappistenabdij de Achelse Kluis, zal op 1 April a.s. een serie jubileum postzegels worden uitgegeven bij de Belgische posterijen. De zegels zul len* de volgende voorstellingen dra gen, n.l.: de ontvangst van koning Totila der Gothen'door St.' Bened c- tus op Monte Cassino omstreeks 500; de dood van St. Benedictus in 1547; St. Benedictus als wetgever, waar door hij ^zich de naam verwierf van Patriarch der monniken van het Westen, -terwijl een Vierde zegel het aanzicht van de Achelse Kluis in beeld brengt. De zegels worden uitgegeven in samenwerking met de Paters Car- melieten van Chévremont (een der oudste Mariabedevaartplaatsen in België sedert de 7e eeuw). De serie zal tezamen een achttal zegels bevat ten met een gezamenlijke frankeer- waafde (met inbegrip van de opcen ten) van 60 frs. en zal tot 31 Mei a.s. te koop zijn, terwijl zij tot Septem ber 1949 gebruikt kunnen worden. De Trappisten van de Achelse Kluis zoeken thans naar een oplos sing inzake de deviezenbepalingen^ om ook hier te lande de gelegenheid open te stellen deze zegels te ko pen. Een centrale, waar deze serie kan worden aangevraagd, zou orga nisatorisch zeer zijn toe te juichen. De monniken zyn er zéér mee ge baat. PERS SPI EGEL Personeelsverenigingen f"|ver. Personeelsverenigingen ko- men de laatste tijd veel pennen j Iqs. Niet alleen in ons blad. Ook el- i ders. In de Gelderlander lezen we I volgenö redactioneel artikel: I „Wanneer een personeelsvereni- ging bestaat binnen een bepaald af gebakend gebied, dat niét het werk terrein van de sociale organisatie raakt, kan men er vrede mee heb ben. (Deze stelling is o.i. in strijd met wat nu volgt Red. LCrt) Maar te recht heeft dezer dagen een geeste lijke leidsman in,ons gewest gezegd, ^dat de ontspanning geen taak uit maakt van de fabriek. Cultuur en ontspanning vallen nu eenmaal on der de invloedssfeer van het begin sel. Zoals de zaken nu lopen kan de personeelsvereniging een functie gaan innemen op een wijze, die een gevaar voor de Katholieken oplevert. Vooral in'fabriekscentra met een ge mengde bevolking. Daarenboven is het gevaar groot, dat de voortduren de invloed van de fabriek ook in de ontwikkeling en ontspanning de arbeider nog meer tot een massa mens gaat maken. Theo van Steen heeft bij de opening van het Bqeren- centrum in de Steeg ook nog weer eens gewezen op de waarde der vorming van de mens tot zelfbewuste persoonlijkheden en oprechte Chris tenen. Gold het 'hier een woord, dat op de eerste plaats tot de boeren'was gericht, het gaat in grotere mate op voor onze arbeiders, de 'aan zoveel meer gevaren bloot staan. Wannqer wij Christus hebben te brengen in een wereld van grof materialisme, dan lijkt het ons noodzakelijk, drat de vorming en ontspanning van onze arbeiders langs een ander wee gaat dan die der neutralé personeelsver eniging, hoe goed haar bedoelingen ook mogen zijn. Om over andere kan ten van dit vraagstuk zoals de verbrokkeling van een hecht gezins leven.maar niet te spreken". BINNENLAND. Ten gevolge van het spe!%n met lucifers, raakten hedenmorgen de.kleren van 2 vierjarige meisjes van de familie Van Gogh en Simons, die in de kelder van het huis speel den, in brand. Een der kinderen is aan de gevolgen overleden. Na jarenlang ontkend te heb ben iets te maken te hebben- gehad met de op 4 April 1944 in de buurt Plaswyck te Breda gepleegde moord, waarbij de tuindersknecht van Son werd doodgeschoten en de heer Kroes dpor een kogel zwaar werd gewond, heeft de SS-er A. J. uit Oosterhout eindelijk bekend 'de moord op zijn geweten te hebben. "Dé SS-er vertoeft t&ans in 't kamp voor politieke delinquenten te Hoo- gerheide. Het onderzoek inzake een aan tal veediefstallen op de Bqssche vee markt is thans gesloten. In verband daarmee zijn enige lieden gearres teerd, die zich niet alleen aan dief stallen op de veemarkt te Den Bosch hebben schulcfiggemaakt, maar ook in verschillende andere plaatsen vee hebben gestolen. Niet minder dan 52 inbraken zijn er voornamelijk in midden Bra bant vanaf 1943 gepleegd door een stel inbrekers, waarvan er 8 achte'r slot en grendel zitten, terwijl tegen 7 andere proces-verbaal is opge maakt BUITENLAND. In Engeland en Wales was in 1945 hef geboortecijfer het laagst van al-' le landen ter wereld, waarvan' de cijfers bekend zijn. Behalve België, daar was het nog lager. België is bezig een land van oude vrouwtjes en mannetjes te worden. De Sovjets zijn begonnen met de vernietiging van 'de Weser-scheeps- werf te Brem'en, waarvan zij de werktuigen niet mee konden nemen naar de Sovjet-Unie. Het Egyptische Rode Kruis is op alles voorbereid. Een sterke een heid heeft zich reeds naar Palestina begeven. Overigens duren de ge vechten, kleine schermutselingen tussen Joden en Arabieren nog steeds voort. Ook overvallen *op Britse soldaten en politie-agenten zijn aan de orde van de dag. Aan de stakingen in België is thans een einde gekomen. Alleen in één steenkolenmijn te Luik wordt nog gestaakt. Te Amberley, op 50 K.M. af stand van Brisbane (Australië) is gisteren een bommenwerper neerge stort. De lijken van 16 slachtoffers zijn reeds geborgen. Een koM&itje... De grootste inspanning, die een mens zich kan opleggen, is het stil zwijgen te bewaren als zijn hart vol is. i

Leidse Courant | 1948 | | pagina 1