Communistische zegeningen werden aangeprezen Met Jiiankdexd Het Leids bedrijf weer heropend WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GEMEENTERAAD VAN LEIPEN De Raad toonde zich ondankbaar Na heropening der zitting werden de beschouwingen voortgezet dóór de heer Van Iterson (Prot.), die de stich ting van een flat voor studenten be pleitte. Het industriële aanzien van de stad heeft aan belangrijkheid in geboet. de grondpolitiek der gemeen te moet worden omgezwaaid De kost moet voor de baat uitgaan. Ter sti mulering van de kleine bedrijven stelt spr. voor een beton-skelet te bouwen als? bedrijfsruimte voor verschillende ondernemingen. Wat de uitbreidings plannen betreft, deze zijn te kost baar opgezet. Met de woningbouw ko men we er, vergeleken bij soortgelij ke steden, bekaaid af. Naar spr.'s in zien waren B. en W. te laat gereed met hun plannen. Laten B. en W. meer vertrouwen op hun eigen initia tief. Spr. weet, dat het met de heren van de Wederopbouw slecht kersen eten is; daarom moeten B. en W. alle zeilen bijzetten. Spr. acht het niet (juist één architect voor de gehele stadswijk Zuid-West aan te stellen, ofschoon hij alle waardering heeft voor bedoelde architect. Van hoger hand word* thans overwogen senii- permanente woningen te bouwen; in dat geval zou spr. het beter vinden als er barakken werden gebouwd voor kantoren en in de kantoor-ge bouwen woningen werden ingericht. De nieuwbouw van een Diaconessen- huis- is urgent. Autonomie en sluitende begroting. De heer Knol (Prot.) besprak de autonomie der gemeenten. Door de gemeente zal in de toekomst strin genter moeten worden opgetreden te gen aantasting daarvan. Al te veel wordt een beroep gedaan op de nood toestand der gemeente. De begroting van een ge- aeente behoort even goed te sluiten als van een particulier. Evenals in het dagelijks leven be staat bij een niet-sluitende begroting, het gevaar daaraan gewoon te raken, wat een verzwakking geeft van het verantwoordelijkheidsbesef. Spr. maant tot grote voorzichtigheid bij de beoordeling van het rapport-Oud. Er is veel onzekers in. Voor spr. is er niet zoveel reden tot optimisme Spr waarschuwde tegen verzwaring der indirecte belastingen, terwijl de di recte belastingen in ons land 'n schrikbarende hoogte hebben be reikt. Spr. wenste de wethouder van WIE, WIE, WIE? Het is de bedoeling van „Het Klankbord" om klanken op te roepen uit de lezerskring van; de LeiJlse Cou rant en die te doen weerklinken. In zoverre voldoet het Klankbord goed. want onze suggestie om hret practische voorstellen te komen tot het coördineren van de activiteit van alle rangen en standen van ons Ka tholieke volk ten bate van wat wij met een algemene term maar zullen noemen ,.de Katholieke zaak", heeft weerklank gevonden. Er zijn enige voorstellen gedaan. Een inzender, die zich „Jan de Krabbelaar" noemt, heeft het eenvou digste voorstel gedaan, n.l.: Laten allen zich melden als lid van „Dr. Sehaepman". Ondanks alle oproepen in de pers en door middel van con vocaties is er steeds maar een kleine kern van leden op de vergaderingen aanwezig. Dat het werk aldoor op zo'n kleine kring moet drukken, noemt hij ronduit een schande voor hen, die er tot dusver buiten bleven. En hij ein digt met een oproep aan allen, om mee te doen. „Dr. Sehaepman" is de propagandaclub voor alle Katholie ken, dus ieder onzer hoort daarin thuis, of hij rijk is of gesjochten, beter gesitueerd, middenstander of arbei ders. „Zelfs zou ik willen zeggen: da mes' of heren. Want voor de dames zal er ook wel werk aan de winkel zijn". (Nou en of! 'zegt het bestuur van „Dr. Sehaepman"). Een andere inzender ziet de oplossing in 't opnemen van intellectuëlen of a) thans personen, die gewend zijn een leidinggevende rol te vervullen, in't bestuur. Voorzitter, secretaris en pen ningmeester, alsmede een pers-com missie, zouden uit deze groep gekozen kunnen worden. „Deze personen, al dus schrijft hij, misschien thans de buiteii de club staande, zouden voor deze functie moeten worden aange zocht". Toen het bestuur van „Dr Sehaep man" dit las, werden aller ogen groot van belangstelling; aller hoof den bogen zich over het papier en de spanning steeg tot koortshitte. „Wie, wie", riepen zij in koor! „Wie moeten wij daarvoor aanzoe ken?" Wie is bereid? Wie heeft de capa citeiten en stelt ze beschikbaar? Wie, wie, wie?! Dat is de grote kwestie. De brievenbus van de secretaris, P. B. H. Oostdam, Witte Singel 85, staat wagenwijd^ open voor opgaven van namen en nog wijder voor be reidverklaringen. Overigens mogen wij er nog eens aan herinneren, dat „Het Klankbord'' open staat voor bespreking van al lerlei vraagstukken, die ons katho lieke openbare leven interesseren. De kwestie van de samenwerking, waarnaar wij allen snakken, is ze ker een buitengewoon belangrijk on derwerp, maar er zijn meer onder werpen. Wie vragen heeft, of moei lijkheden of bezwaren of klachten van politieke.aard, sociale aard, eco nomische aard (geen particuliere fi nanciële moeilijkheden!) of wat dan ook, hij (zij) sture ze.in voor een bespreking in „Het Klankbord". Bestuur „Dr. Sehaepman". financiën veel inzicht toe, om. de geldmiddelen goed te beheren. Ook spr. keerde zich tegen de partij-poli tiek, welke blijkt 'uit het en Moe stemmen der fracties. Spr's fractie geeft hierin een, afwijkend, goed voorbeeld. Voorts besprak de heer Knol de „improductieve uitgaven" voor leger en vloot ook t.u moetert wij zoveel mogelijk paraat zijn en de „geleide" economie". De comman do-economie moet uitlopen op dicta tuur, een economische dictatuur, wel ke niet kan bestaan zonder de poli tieke dictatuur. Voor de oprichting van een vierja rige handelsdagschool behoeven we, aldus spr., niet te wachten op de herziening van de wet op het M.O. Uitbreiding Geneesk. Dienst. De heer Goslings herinnerde er aan, dat hij bij de vorige begroting „vrij lang" gesproken heeft over vraagstukken van de volksgezond heid. In het tussenliggende halfjaar is van spr.'s wensen niet veel verwe zenlijkt, waarom spr. opnieuw op de urgentie van zijn raadgevingen wijst o.a. op uitbreiding van de geneesk. dienst; de directeui daarvan is over laden met werk. De rentelast. De heer Stolp (Prot.) merkte op, dat reeds veel is gesproken, maar nog niet veel in het licht van Gods Woord. Spr. vroeg o.a een overzicht van de rentelast nü en voor de oorlog. De oprichting var een handelsdagschool acht spr. zeer gewenst Spr. toonde zich voorstander van vrije concur rentie. De werktijden in „Endegeest". De heer Knetsch (Prot.) besprak de 54-urige werkweek in „Endegeest", De geest onder het personeel in „En degeest" is lang niet goed Zolang de personeels-verhoudingen in de ge stichten op deze wijze worden ver troebeld, zal men een verplegers tekort behouden. Ook op he* aantal vacantiedagen wordt beknibbeld. De N.V. Zaalberg. De heer Aalders (K.V.P.) heeft ge mist een duidelijke uitspraak, dat de uiterste zuinigheid betracht wordt in "de gemeente-huishouding. Het zou zeer nuttig zijn, als B. en W. dit nog eens krachtig uitspraken. Spr. vraagt inlichtingen over de geldelijke op brengst der Lichtfabrieken. Hij brengt de berichten over de N.V. Zaalberg ter sprake. Waarom wordt dat bedrijf verplaatst? \Velke pogin gen zijn aangewend om dit bedrijf te behouden? Is het niet funest, dat de ze verplaatsing bekend wordt, juist in een tijd nu de gemeente poogt in dustrie te trekken? Sanering binnenstad. De heer Lombert (K.V.P.) begon met de spreek: .„het is mijn beste vriend, die mij mijn feilen toont", doch had veel lof voor B. en W. Spr. vraagt inlichtingen omtrent afschrij vingen Markt- en Havendienst en Stadsgehoorzaal Wat de volkshuisves ting betreft, zegt spr., dat hij alle respect en bewondering heeft voor B. en W. Van enige traineren of stag natie mag niet worden gesproken, ten minste niet bij de gemeentelijke in stanties. Het plan voor de 103 wonin gen is tot stand gekomen in dag- en nacht-werk. Dat er uitster is gekomen, is de schuld van een hogere instantie. Fouten maken en onkunde blijken niet alleen bij lagere maar ook bij die instantie voor te komen. Bij de bouw is aan verschillende desiderata voldaan o.a. wat de grote gezinnen betreft. Over de saneringsplannen is spr. echter niet tevreden. Het college is blijkbaar niet bereid die plannen ten uitvoer te brengen. Vooral Looier straat en het open terrein aan cje He rengracht moet zo spoedig mogelijk bebouwd worden. Ook wees spr. op het Militair Hospitaal, dat maar steeds leeg staat. Hier zouden bij sa nering van de binnenstad tijdelijk mensen kunnen worden onderge bracht, nadat dit gebouw daarvoor in orde is gemaakt. van dagen. De heer Kortmann (K.V.P.) heeft lof voor de wijze, waarop de politie haar taak uitvoert. De politie heeft echter niet alleen' een straffende, maar ook een praeventieve taak, in 't bizonder wat de opvoeding van de jeugd aangaat. Het jeugdvandalisme berokkent een schade, waarvan wij zouden schrikken. Over de volkshuis vesting zegt spr., dat t.a.v. het mili tair hospitaal en de in-gebruik-name van grote huizen op het Rapenburg, de gemeente wellicht bij krachtiger optreden wat zou kunnen bereiken. Over de geneeskundige dienst spre kend, zeide de heer Kortmann, dat het tekort aan verpleegruimte in de ziekenhuizei) zal verminderen door een op handen zijnde uitbreiding daarvan. Spr. vraagt iedere aan vrage daartoe met de grootste snelheid te behandelen. De verpleeg ruimte voor ouden van dagen moge eveneens de dubbele volle aandacht hebben van B. en W. De mogelijk heid, de tandheelkundige verzorging op de scholen door te zetten, wil spr. aangrijpen, zodra deze er is. De prae- natale zorg, daar twijfelt spr. niet aan, fyeeffe de volle aandacht van de directeur van de G.G.D. In plaats van de kurk te zijn, waar op de gemeente drijft, zullen de ge stichten Endegeest zorgenkinderen worden door financiële en personeels tekorten. Het is onjuist, dat de las ten daarvan komen op de gemeente; in eerste instantie zijn Rijk en Pro vincie daarvoor verantwoordelijk. Spr. vraagt voor de gestichten een goed geordend intem financieel be leid, een onafhankelijke bedrijfseco nomische dienct. Het is nu zo, dat de tekorten door naheffingen worden gedekt; dat moet op de duur spaak lopen. Een fulminerende communist. De heer Knuttel (Comm.)' vond het niet onjuist bij de begroting niet al leen gemeentelijke.maar ook algeme ne, politieke vraagstukken te bespre ken. Men zie er als raadslid, maar ook als staatsburger. Spr. keerde zich fel tegen „waanzinnige leger- uitgaven", waardoor de vrede in ge vaar wordt gebracht (geroer: „Rus land!"), gaf vol vuur af op de heer D J. van Dijk (P. v. d. A.) wien hij demagogie verweet, beweerde, dat de voorspellingen van het Marxisme alle zijn uitgekomen er. hield Sovjet-Rus land voor als het land van de ware democratie. Spr. bestreed de mening, dat in Rusland de dictatuur van de enke ling en slavernij van de massa heerst „er is niets van bekend en niets van gebleken!", hield spr. in blanke trouw vol. Verscheidene raadsleden uitten hun verbazing door Ah's!" en „0!'s", maar de heer Knuttel raakte hoe langer hoe meer in' vervoering, toen hij de zegeningen van het coih- munisme in Joego-Slavië beschreef en de „volkomen betrouwbare" ver kiezingen aldaar gehouden (het was partij-politiek misschien, maar, met uitzondering van de communistische fractie, lachte de Raad „en bloc"). „Zo iets brengt toch geen dictatuur tot stand!" riep spr. opgewonden uit. „Daar"moet toch een macht ach ter staan!" (Algemene bewijzen van instemming, maar er was kennelijk misverstand in het spel!). Spr. voor spelde, dat de P. v. d. A. bij de ver kiezingen een „geduchte knauw" zou krijgen en toonde zich vooral gebe ten op de heer D. J. van Dijk, „die zogenaamde historicus". Spr. zeide, dat allen zoals zij daar zaten „het naakte feit van hun lever." aan de Sovjet-Unie te danken hadden, die voor de bevrijding had gestreden. De heer Lombert: „Na eerst-met- Hitier aangepapt te hebber,!" Maar de heer Knuttel hield vol, dat dat allemaal schijnbewegingen waren geweest en de Sovjet Hitier te slim was af geweest (maar de Raad trok een erg ongelovig gezicht). Ten slotte vroeg de heer Knuttel aandacht voor de huisvesting van ouden van dagen. De voorzittei", die een enkele keer met een vermaning was opgetreden o.a. als de spreker hem de rug toe keerde, om de P. v. d. A.-fractie in het vizier te hebben, sloot hierna de middag-zitting. AVONDZITTING. De kroon op het kale hoofd. Het woord was aan de heer Froh- Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank I) kent dat Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hane- waken, draaien en wentelen, van links» naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kru- schen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stro men en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij uw apo theker of drogist. vorige sprekef en er ook niet diep op in zou gaan. Echter protesteerde spr. ertegen, dat de heer Knuttel ten op zichte van de heer D. J. van Dijk de uitdrukking „een zogenaamd histo ricus" had gebezigd. Spr. kan niet begrijpen, hoe dr. Knuttel de heer Van Dijk de kroon der wetenschap van het hoofd kan halen „Ik ben -kaal!" protesteerde op zijn beurt de heer Van Dijk. Ook meende spr., dat de heer Knut tel het Christendom beledigd had. toen hij de resultaten daarvan niet waard achtte besproken te worden. Spr. hoopte, dat zo iets voortaan ach terwege zal blijven. De heer Froh- wein besprak daarna het financieel beleid en drong aan óp zuinigheid. Spr. bracht een complimentje aan de heer Knol voor zijn doorwrocht be toog, dat hem „als de fijnste harpmu ziek in de oren had geklonken". Het bevreemdde spr.. dat de communisti sche sprekers wel werd toegestaan de raad op te houden met beschou wingen over Amerikaans kauw-gom en Yoego-Slavië, terwijl anderzijds over een motie van spr.'s fractie op grond van een formaliteit niet mag worden gesproken. Spr. zette de voor delen van een centraal gemeentelijk autopark uiteen en van een contact commissie voor de klein-industrie en het winkelbedrijf. Dewoningnood. De heer A. van Dijk (K.V.P.) be sprak het politiecorps en wees daarbij op de verschillende getallen, die de sterkte van het corps aangeven se dert 1940. Nu zeggen B. en W„ dat er geen wijziging door afvloeiing of bij benoeming is gekomen, doch^ gelet op het verschil in de cijfers is dat spr. niet duidelijk. Bij de bevorde ring der volkshuisvesting is Leiden verre beneden de maat gebleven, ze ker als men het vergelijkt met de 10.000 in het land in 1947 nieuw-ge- bouwde huizen. Als de voortekenen niet bedriegen, zullen de resultaten voor Leiden dit jaar belangrijk beter zijn, wat spr. hoopt. Spr.'s wens. se- mi-permanente woningen te stichten, is niet vervuld. Als een absolute nood zaak beschouwt spr. echter het mo gelijk maken van samenwonen. Vele huizen, dié voor samenwoning niet geschikt zijn, kunnen door verbou wing geschikt gemaakt worden. B. en W. schrijVen, dat het onderzoek „gè- riadig" voortgaat; spr. zou willen, dat dit woord „gestadig" vervangen kon worden door „snel", opdat velen ge holpen kunnen worden. Wel zijn aan samenwoning vele moeilijkheden ver bonden, doch in dit tijdsgewricht is het voorlopig noodzakelijk, om veel onheil te voorkomen. Hier z'et spr. ook een taak voor de buurtverenigin gen, die beschikbare ruimte in hun wijk ter kennis van het huisvestings bureau kunnen brengen. Spr. vraagt, of B. en W. bereid zijn het personeel onderzoek te bespoedigen. Nogmaals vestigt spr. de aandacht op de nood toestand in perceel Heerenstraat 40. De propaganda ^an het Communisme. Even ingaande op de communisti sche toespraken zegt spr., dat veel te weinig stelling tegen het Stalinistisch gevaar en de schoon-klinkende leuzen van het communisme wordt genomen. Mogelijk, dat de comm. leden na de lezing van „Nacht in de middag" en „Ik verkoos de vrijheid" tot een an dere overtuiging komen. Spr. brengt dank aan de heer Knuttel voor zijn betoog! Velen hebben jielaas een op frissing nodig. Aan de heer Knuttel, die blind is voor de waarden van een positief-beleefd Christendom, wil spr. voorhouden de vele duizenden man nen en vrouwen, die, met als enig wapen maar een onoverwinnelijk wapen het kruis de vrede van Christus aan de wereld willen bren gen, een vrede, die, naar spr. hoopt, De heer Key (P. v. d. A.) geeft de voorkeur aan het heffen van directe belastingen boven de indirecte, dus ook boven bedrijfs-overschotten. Spr. dringt aan op een volledig inzetten van de verkeerspolitie. Het werk van de G.G.D. is verzwaard door de samen woning; uitbreiding van de dienst is nodig. Herinneringen aan de N.S.B.-ers. De heer Hendriks (Prot.) betoogt, dat de handhaving der gemeentelijke autonomie ten nauwste samenhangt met de sanering der financiën. Bij de huisvesting achtte spr. het niet juist de woningbouw uitsluitend aan de verenigingen over te laten. Van bi- zondere bouwsystemen (ratio-bouw) heeft spr. geen goede ervaringen. De soliede, traditionele bouw is de beste en de voordeligste. Spr. bepleitte uit breiding van ambachtsonderwijs. Met de Rijks werkplaats meent spr. dat wel meer gedaan kan worden. Toen spr. vanmiddag de heer Knut tel quasi-naief hoorde verklaren, dat er in Rusland geen dictatuur en sla vernij was, riep spr. gedachten-asso ciaties op aan de onschuldige N.S.B.- ers, die niets wisten omtrent de gru- wel-terreur der Nazi's, maar later een 5e colonne in het land vormden. Verbetering sociale toestand. De heer Van Oyen (K.V.P.) meen de de 21ste en laatste spreker te zijn „Er komen er nog meer!" juich te de voorzitter. De heer Van Oyen beschouwde sa menwoning als een noodzakelijk kwaad, dat toch nog zal moeten wor den toegepast ter leniging van de grote nood. Spr. dringt op spoed aan bij het onderzoek naar woningruimte. Spr. heeft de indruk, dat bij de „uit- kamming" de grote woningen welke er het meest voor geschikt zijn, wor den ontzien. In de uitkeringen van de sociale dienst is verbetering gebracht, doch deze moeten nog verruimd worden. Er schijnt een nieuwe regeling op komst te zijn. Evenals voor de salaris sen van het gemeentepersoneel. Hoe is de aandrang naar meer nij verheids-onderwijs te rijmen met het afstemmen van een Kath. ambachts school? De paus veel strenger van de communisten Dat velen achter het communisme aanlopen, wijt spr. aan de geestelijke ontwrichting. Vele mensen zijn van hun anker losgeslagen. Indien de communisten alleen het kapitalistisch stelsel bestreden, zou spr. volledig met hen accoord kunnen gaan. Veel strenger dan de communisten heeft paus Pius XI het kapitalisme veroor deeld, dat „hard, wreed en meedogen loos" werd grnoemd. De communis ten hebben geen recht zich op te wer pen als verlosser uit het kapitalisme. De wantoestanden daarvan komen voort uit dezelfde bron als het com munisme: het loslaten van het Chris tendom en van Gods wet is oorzaak van de ongerechtigheden De christe- lijk-georganiseerde ajbeiders 400.000 in getal verwachten daar om geen hei" van het communisme en zijn immuun voor zijn propaganda. Wie is de directeur? De heer Schüller (P. v. d A.) gaf een historisch overzicht over de ont wikkeling van de volkshuisvesting. De vroeger gemaakte fouten wreken zich pu. De personeels-aangelegenhe- den lopen over te veel schijven. Het verlangen naar medezeggenschap da teert al van jaren. Spr. wenst een gelijke behandeling van de ambtena ren bij de betaling van overuren. De werktijden en vacanties op Endegeest achtte spr. niet goed geregeld. Er moet eens schoon schip gemaakt wor den in die Augias-stal. laat men eêns nagaan, wie daar nu eigenlijk de di recteur is. B. en W. en de commissie van beheer moeten bij „dat zaakje" eens een oogje in het zeil houden. Spr. becritiseert nogmaals de brand weer. Hel voorstel-Frohwein inzake een auto-centrale noemt spr. „maar een half-voorstelletje", dat niet eens in stemming kan komen. De heer Riemens (P. v. d. A.) is voorstander van overleg tussen ge meentebestuur en middenstand. Spr. is daarom dankbaar voor het desbe treffend voorstel-Frohwein. Ook de Foto-Litho Koningsveld en Zoon Gistermiddag is onder zeer grote belangstelling uit vakkringen de fo- to-litografische inrichting van de fir ma Koningsveld en Zn. aan de Bi*ee straat 24, alhier, heropend. Zoals ve len zich nog ztülen herinneren, werd deze zaak voor een groot deel door brand verwoest gedurende de oor log. Dat was op 7 Jan. 1944. Eerst thans is men er in geslaagd „het bedrijf" weer „in bedrijf" te stellen en het daarmee tevens te maken tot de modernste foto-lithografische in lichting hier te lande. Te omstreeks half drie toen de twee grote zalen aan de Breestraat- zijde geheel gevuld waren met gas ten, sprak de heer A. Koningsvel, directeur van het bedrijf,, een ope ningswoord. Hij zeide, dat het voor hem een grote dag was, maar ook voor zijn vader, die president-com missaris is en voor de heer Behrend, mede-commissaris. Spr. memoreerde, dat men viei jaar geleden voor een ramp stond, doch hij wilde daarover liever niet verder uitweiden. De belangstelling, heden getoond door zo velen uit allerlei vakkrin gen, had spr. zeer sterk getroffen en als zodanig heette hij welkom de be stuursleden van de Ned. Bond var Steendrukkerijen, de heer P. J. Mul der, ere-voorz., en mr. H. J. A. J derd, voorts vertegenwordigers van de werknemerverenigingen, mr. Knibbe, van de Kamer van Koop handel, de heer C. v. d. Kraan, in specteur van. Bouw- en Woningtoe zicht der gemeente, de brandweer- Wertegenwoordiger, de propaganda- chef van de K.L.M. Spr. memoreerde hoe zijn vader in '32 in de St. Aagtenstraat een cliché- fobriekje begon in een leeggekomen pakhuisje. In 1934 werd de zaak in Den Haag begonnen, in 1937 volgde de oprichting van de foto-lithogra fische afd. in het pand Breestraat 24, in 1938 werd aan groter pand in Den Haag betrokken en nu volgt de heropening van dit pand. Dit al les is voornamelijk te danken aan het werk van de heer J. L. Konings veld, president-commissaris van het bedrijf. Namens commissarissen bracht deze vervolgens dank aan de talrij ke opdrachtgevers der zaak, die ten zeerste hebben meegeleefd met de moeilijkhedeh, welke werden onder vonden. Erkentelijk - is spr. ook voor de medewerking van het personeel, dat als één man achter de directeur stond om de gegeven opdrachten zo snel mogelijk uitgevoerd te krijgen. Met grote energie en starre vasthou dendheid heeft de directeur voorts gewerkt om de talloze moeilijkhe- Niemeyer, honorair secretaris (de den te overwinnen en de zaak weer heer Veenma, voorz. was verhin-1 volledig op gang te brengen. Spr. hoopte ten slotte, dat ook dit bedrijf zijn aandeel moge bijdragen in de wederopbouw van het land. Namens de fa. Dal en Zoon sprak hierna de heer Dal Jr., die herin nerde aan wat er in de moeilijke oor logsjaren geschiedde. Het begon in Den Haag: sluiting van het bedrijf door de Duitsers en overbrenging grotendeels naar Leiden. Daar volg de de verwoesting door brand en ten slotte werd het woonhuis van de familie te Haarlem steen voor steen afgebroken. Dat was evenwel nog niet genoeg. Na de bevrijding wa ren er nog mensen, die wisten te ver tellen, dat de firmanten nog Duits gezind ook waren geweest. Deze herrijzenis van de Phenix uit aar as, is een proficiat waar den dat sprak de heer Dal hartgrondig uit. Vervolgens werd door de heer J. H. v. d. Meer, directeur van het In stituut voor Grafische Techniek te Amsterdam, op verzoek van de di rectie, een vaktechnische causerie ge houden voor de foto-lithografische methoden, welke met veel belang stelling werd gevolgd. Na een rondgang door het geheel gerestaureerde en keurig ingerichte bedrijf werd nog het woord gevoerd door mr. J. M. A. J. Niemeyer, de heer G. E. B. Bouwmeester, uit Am sterdam, namens de „Club van Veer tig" en de heer P. J. Mulder, ere voorzitter van de Bond van Steen drukkerijen, die zijn respect uitte v,oor het doorzettingsvermogen van de firmanten. Ten slotte het was inmiddels half zes geworden sprak de heer J. L. Koningsveld worden van har telijke dank voor de vele bloemen, welke werden geschonken, voor de toespraken en het medeleven van zo- velen, en hij deed op allen een ern stig beroep ook voor de toekomst. Wat hieraan was vooraf gegaan. Nadat Maandagavond in hét Gul den Vlies voor het personeel een gezellige avond was gehouden, vond gistermorgen in een personeelsbij eenkomst de aanbieding van een fraai gebrandschilderd raam plaats, voorstellend een Phenix, welke uit haar as verrijst, met de woorden „Pro Studio et Labore". De aanbie ding hiervan vond plaats bij monde vair de bedrijfsleider, de heer B. H. N. Haver, aan wie door de heer Ko ningsveld tevens procuratie werd verleend. De procuratiehouder van de zuster onderneming in Den Haag, de heer T. Hetebrij, bood een fraaie licht kroon aan voor de vèrgaderzaal, ter wijl door de heer E. R. Behrend, commissaris der N.V. een glasraam waarin het herstel in beeld is ge bracht, werd aangeboden voor #net kantoor. Ter gelegenheid van deze herope ning van het bedrijf is door de firma tevens een fraai verzorgd foldertje uitgegeven, waarin de geschiedenis van het bedrijf in beeld is gebracht, hetgeen natuurlijk een product van „eigen bodem" is en dus aanspraak maakt op zo volmaakt mogelijke uitvoering. middenstand is echter in gebreke gebleven, hij had ongevraagd advies kunnen geven. Spr. raadt herleving' van de middenstands-centrale aan. De heer Pina (P. v. d. A.) is be zorgd over de toepassing van de Noodwet Ouderdomsvoorziening ten aanzien van de alimentatie-plicht der kinderen. Spr. dringt aan op soepele toepassing. Voorts bemediteerde spr. de sociale wetgeving. Men moet niet bagatelliseren, wat na de oorlog op dit gebied verwezenlijkt is. De vergadering werd verdaagd. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd Voorbereidend Kerkelijk examen de heer J. P. Kabel te Oegst- geest; candidatasexamen Wis- en Na tuurkunde (B) de heer A. M. Mijn- lieff te Leiden. NATIONALE DEMOBILISATIE RAAD. Dinsdagmiddag a.s. zal ten stad- huize de installatie plaats hebben van de afd. Leiden van de Natio nale Demobilisatie Raad. Een 30-tal verenigingen is verzocht een afge vaardigde te willen aanwijzen om daarin als lid zitting te nemen, ter wijl tevens een tiental hoofden van rijks- en gemeente-instellingen even eens daarvoor is uitgenodigd. BONKAARTEN AFHALEN Donderdag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers waar van het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 64801 t.m. 72000. Mee brengen de stamkaarten en de in wisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controle kaart moeders (voor toeslagkaarten) Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter z. van J. J. van Zonneveld en Z. Assié; Hendrik Ja cobus z. van J. J. van Zonneveld en Z. Assié. Joannes Henricus Maria z. van C. D. A. Devilee en J. C. M. van den Bergs. Freddy Ronald z. van K. R. Samshuijzen en J. Schouten; Wil ly d. van D. Bekooij en F. Verduijn; Johan Frederik Wilhelm z. van J. F. W. Beerenger en H. de Vries; Maria d. van G. H. den Haan en J. van de£ Wiel; Hans z. van H. G. Bonnet en J. Deker; Jeannette Agnes d. van J. C. M. J. Peterse en A. P. M. Wever: Otto z. van G. W. van der Lelie en C- C. H. Marks;; Elisabeth d. van D. J. Nieuwenhuijsen en A. Schipper; Sara Maria d. van J. van Beelen en S. P. Platteel; Johanna Josina Apo- lonia d. van W. C. Rijsbergen en M. J. van Schooten; Cornelis Petrus Clemens z. van P. H. Akerboom en C. E. de Vetten; Jannigje Elisabeth d. van L. A. Tegelaar en A. L. Lan- gerak. Overleden: A. H. Korsuize m. 38 j. LAATSTE BERICHTEN NIEUW EERSTE KAMERLID. In de hedenmorgen te kwart over elf aangevangen vergadering der Eerste Kamer heeft het nieuw-be- noemde lid ir. H. J. M. Verhey (K.V. P.) te Didam, die de plaats van de heer Van den Brink inneemt, de voorgeschreven eden afgelegd. Na een gelukwens van de voorzitter, de heer Kranenburg, nam hij zijn plaats in. WINJA MAROVA. De Nederlandse danseres Winja Marovn zal op Zondag 29 Februari een dansavond in Diligentia geven te Den Haag met medewerking van Han Zirkzee. Dansen op muziek van Schubert, Grieg, Chopin. Rachmani noff, Draaisnva, zullen ter uitvoe ring komen. POS. NED SCHEPEN Aagtekerk, 17 Febr. van Suez paar Karachi. Alamak, 17 Febr. van Aden naar Suez.. Aldabi 17 Febr. 375 mijl van Santos. Alphard, 17 Febr. van Teneriffe naar Antwerpen. Amstel- land, 17 Febr. 120 mijl Nrd van Ma deira. Coryda, 18 Febr. te Suez. Esso Den Haag, 17 Febr. van Aruba naar Rotterdam. Hugo de Groot, 17 Febr. van Baltimore naar Nederland. Jo han de Witt, 18 Febr. te Singapore, Kamerlingh Onnes 16 Febr. van Be- kerk 17 Fëbr. van Genua. Boener- kerk 17 Febr. te Eombay. Mactsuyc- ker 17 Febr. te Belawan. Muider- kerk 17 Febr. van Colombo te Fre- mantle. Nigerstrcom 17- Febr. van Port Gentil naar Pointenoir. Oranje fontein, 17 Febr. van Amsterdam naar Kaapstad. Papendrecht pass. 17 Febr. Finisterre. Pr. Fred. Hendrik 17 Febr van Liverlool te Kopenhagen. Pr. Willem van Oranje. 17 Febr. van Gi braltar. Jaffa-Hull. Rondo, 13 Febr. te Colombo.Sibajak, pass 17 Febr. 24 uur Gibraltar.Singkep pass. 17 Febr. Pantellaria. Tamo, pass. 18 Febr. Cape Frio. Tegelberg, 17 Febr. van Honkong te Manilla.Waterman, 13 Febr. van Rotterdam te Batavia. Willem Ruys 17 Febr. 15.35 uur van Rotterdam naar "Batavia. Zuiderkruis 17 Febr 19 uur van Batavvia te Rot terdam. Algeuib, pass. 18 Febr. Ouessant. Axeldijk, 18 Febr. te Mobile. Blom- mersdijk, 19 Febr. te Londen verw. Delftdijk, 17 Febr. van San Francis co. Ootmarsum, 18 Febr. te Antilla. Willem Ruys, 18 Febr. 9.30 uur te Southampton. Zonnewijk, 17 Febr. 420 mijl Nrd Oost van Kaap Hatte- ras. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 17 Febr. Vee. Totaal aanvoer: 2520. 313 paarden, 30 veulens, 425 vette koeien en ossen, 839 gebruiksvee, 74 graskalveren, 416 nuchtere kalveren, 9 schapen cn lammeren, 4 varkens, 229 biggen, 111 bokken en geiten/ Kalfkoeien le kwal. 775, 2e kwal. 650, 3e kwal. 500; melkkoeien 800, 775. 500; varekoeie.n 525, 425, 375; vaarzen 550, 400. 275; pinken 375. 275, 225; g»ackaL'ercn 220, 110, 50;

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3