Een bloemenpracht te Lisse 3iA*te WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EERSTE KAMER FINANCIëLE BESCHOUWINGEN. De Eerste Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met financiële beschouwingen betreffend de Rijks begroting. Mr. Pollema (Chr. Hist.) betreurde het, dat de minister de gunstige tijd voor een herstellening tegen lage ren tevoet vlak na de bevrijding, vóór de vermogenshefxing, voorbij heeft la ten gaan. Hij klaagde verder over te weinig oorlichting aan de Staten Ge- peraal, die aldus zijn controlerende taak niet kan vervullen. De tweede spreker, de heer Rip (A.R.) constateert, dat vermindering der subsidie op het levensmiddelen pakket nodig is, om aan de schijn welvaart een einde te maken, de con sument in elk geval te doen betalen, wat binnen het land vervaardigd wordt. De volgende spreker, mr. Stikker (V.D.D.), verkreeg het woord om er Woensdag-ochtend 11 uur mee te kunnen beginnen. TWEEDE KAMER AANGAAN VAN GELDLENINGEN. Gistermiddag behandelde de Twee de Kamer met minister Lieftinck het wetsontwerp tot het aangaan van geldleningen ten laste van het Rijk ter conversie van uitstaande schuld. Het gaat om 1.1 a 1.2 milliard te gen lager rentetype uit te zetten, waartegen de laatste op de tweede plaats komt. De heer Teulings diende een amen dement in, waarbij de geldigheid van de wet beperkt wordt tot 31 Decem ber van dit jaar. Met 41 tegen 25 stemmen werd het aangenomen. Voor die tijd. dus zal de minister hebben geconverteerd en zeker de lening van 1938. De wet zelf werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Ten slotte werd nog gestemd over de wettelijke subsidieregeling van Bijzondere Universiteit en Hoge school. De communisten en Staat kundig Gereformeerden stemden te gen. De regeling werd goedgekeurd met 62 tegen 8 stemmen. INTERPELLATIE OVER HET BUITENLANDS BELEID. Bij de aanvang van de vergade ring der Tweede Kamer van gister middag heeft de heer Van der Goe:> van Naters (Arb.) verlof gevraagd de regering, te mogen interpelleren óver aangelegenheden betreffende de buitenlandse betrekkingen van ons land. Hij wees met name op de voorstellen van minister Bevin tot uitbreiding van het verdrag van Duinkerken en op de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de M arshall-landen. DE DUITSE COMMTSSARISSEN- GENERAAL. In verband met vragen van het Tweede Kamerlid mr. Donker, heeft min. van Maarseveen geantwfoord, dat de Duitse comm.-generaal Wim- mer en Ritterbusch niet in Neder land terecht kunnen staan, aange zien daarvoor geen termen aanwe zig zijn. Fischböck zou wel in 'Ne derland terecht moeten staan, doch is zoek en vermoedelijk overleden. „WILLEM RUYS'' VOOR TWEEDE MAAL NAAR BATAVIA Na een drietal weken aan de kade te hebben gelegen is de „Willem Ruys;', gistermiddag op zijn tweede reis naar Batavia vertrokken. On der de 900 pasagiers bevinden zich een groot aantal moeders en kinde ren 210 kinderen beneden de 12 jaar die in het kader der ver snelde gezinshereniging naar Indo nesië gaan. Via Southampton, Port Said en Sin gapore wordt de „Willem Ruys-' op 9 Maart in Batavia verwacht, van waar het schip na vier dagen weder om naar Nederland zal vertrekken. Radio DONDERDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws. 7.45 Gram.-platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.uC Voor de vrouw. 9.05 Symphoniseh concert. 10.00 Gram.platen. 1015 Morgendienst. 10.45 Gram.platen. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Orgel concert. 12.03 Piano. 12.33 Orkest o.l. v. Klaas van Beeck. 13.00 Nieuws. 13.25 Orkest vervolg. 14.00 Omroep orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Goede bekenden, gram.platen. 15.30 Ancora-trio. 16.00 Bijbellezing. 16.15 Strijkkwartet. 17.00 Het Ra.lio jeugdjournaal. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Hoe 'maken de Hollandse emi granten in Canada het? 18.30 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actuele geluid. 20.00 Nieuws. 20.05 Geweste lijke steravond. 21.15 Familiecompe titie. 21.35 Gram.-platen. 2.30 Nieuws 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Avond concert. 23.45 Slotaccoord. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.platen. 7.30 Ochtendrhythme. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.platen. 8.45 Boyd Neel strijkor kest. 9-15 Morgenwijding. 9.35 Ar beidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram.platen. 11.00 Vrouwen in de omroep. 11.20 Werken van Rosy Wertheim. 12.09 Kwintetspelers. 12.38 Ge van Toorenburg. 12.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14.23 Solistenconcert. 15.00 Voor- zieken en gezonden. 16.00 Van vier tot vijf 17.00 AVRO-kaleidoscoop. 17.30 Gram-platen. 17.50 Het Rijk overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje 18.30 The Romancers. 19.00 Voor de kleuters. 19.15* Gram.-platen. 19 30 De Radio Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.15 Radio Philharm. or kest. 21.15 „De vlucht", hoorspel. 22.30 Fluit met piano. 23.00 Nieuws. 23.15 EngelandFrankrijk. Vóór de visite komt, scheer ik me gauw nog even glad met Philips „PHILlSHAVE", zegt Staalbaard. Alleen de steker in 't stopcontact en, terwijl ik lekker in m'n luie stoel blijf zitten, vliegt mijn baard er af. Laat U door een demonstratie bij Uw handelaar eens persoon lijk overtuigen, hoe gemakkelijk droogscheren is met: Legalisatie van de inmiddels ge groeide verhoudingen bij de radio distributie verdient de voorkeur bo ven terugkeer tot het vooroorlogse machtigihgsstelsel. Aanleg en ex ploitatie van radio-distributie-in richtingen moeten, met uitsluiting der P.T.T. worden voorbehouden. Aldus de Mamoriq van Toelichting bij het bij de Tweede Kamer inge- denide wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Telegraaf- en Te- lefoonwet. De exploitant, aldus de toelichting, heeft tot taak met behoud van een sluitende exploitatie aan zoveel mo gelijk gezinnen tegen een zo la3g mogelijk tarief een ongestoorde ont vangst van vier omroepprogramma's te verzekeren. Doordat de exploita tie bij de P. T. T. in één hand is, zul len naast de zeer rendabele gebie den ook die gebieden kunnen wor den bewerkt, die voor incidentele exploitatie minder aantrekkelijk of onaanvaardbaar zullen blijven. Geraamd wordt, dat voor wederop bouw, vernieuwing en verdere uit breiding een bedrag voor ongeveer viiftig millioen gulden nodig zal zijn. Eventuele televisie-aspecten zullen niet uit het oog worden verloren. HET WETSONTWERP OORLOGS SCHADE. Het ligt in de bedoeling, het wets ontwerp op de materiële oorlogs schaden óp Woensdag 3 Maart in de afdelingen van de Tweede Kamer te doen onderzoeken. Ditzelfde geldt voor het ontwerp inzake verzekering tegen onvrijwil' lige werkloosheid. WONINGNOOD GEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID. De Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft de volgende motie ter kennis ge bracht aan de leden der Eerste en Tweede Kamer van de Staten-Gene- raal en van de minister van binnen landse zaken: „De Nederlandse artsen, in verga dering bijeen op de algemene ver gadering der Nederlandse Maatschap pen tot Bevordering der Genees kunst, geven als, hun mening te ken nen, dat de heersende woningnood een zeer. ernstig gevaar oplevert voor de volksgezondheid, zoals hen da gelijks blijkt uit de gevolgen, die zich onder andere uiten in .sterke de moralisatie en vele stoornissen van geestelijk evenwicht, benevens toe neming van geslachtsziekten en tu berculose, dat bij het thans bestaande tempo van de wederopbouw dit leidt tot een catastrophale toestand, dat mede daarom het probleem van "de volkshuisvesting een uiterst belang rijk binnenlands vraagstuk is, dat desnoods met voorbij eaan van an dere belangrijke problemen onmid dellijke en radicale behandeling ver eist". D De laaisie, die de beste werd JNSDAGMIDDAG had de opening plaats van de vierde en laatste bloe mententoonstelling, welke door de stichting „Bloemlust" te Lisse werd gehouden.» Onder de aanwezigen bij de opening merkten wij op mr. J. Th. Bonnerman. secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw de ge zanten van Zuid-Afrika, Spanje en Italië; dr. A. J. Verhagen, Directeur van de Sierteeltcentrale, H. J. Voocs, secretaris der Alg. Ver. voor Bloem bollen cultuur, prof. van Slogteren van het rijkslaboratorium voor Bloembollenonderzoek, ir. A. Vlag, rijkstuinbouwconsulent en directeur van de rijksbloembollenschool en voorts vele vooraanstaande personen uit de bloembollenstreek, alsmede het 'volledige college van B. en W.' der gemeente Lisse. kist) en onbehandeld, aan <Je Fa. G. Zandbergen „Ter Wegen", Sassen- heim, 54 pnt.; 4de prijsvraag, Wissel beker, voor de beste inzending van IC soorten Hyacinthen, uitsluitend geplant op potten of kisten, Fa. H. de Graaf en Zn. te Lisse; 5de prijsvraag, Wisselbcker, voor de beste inzending Hyacinthen decoratief opgesteld, Fa. G. v. d. Mey's Zn. te Lisse; 6de prijs vraag, Wisselbeker, voor de beste in zending Tulpen, bestaande uit 30 soorten, de Fa. P. Nijssen en Zn. te Santpoort; 7de prijsvraag, Wisselbe ker, voor de beste inzending Tulpen, bestaande uit 20 soorten, de Fr. J. J Grullemans en Zn. N.V. te Lisse. 8ste miisvraaf?. Wisselbeker, voor de bes te inzending Tulpen, bestaande uit 10 soorten, de Fa. Gebr. Nieuwenhuis te Lisse. Verder zijn certificaten aan de hieronder vermeldde uitgereikt: Hyac. Cycloop v. d. Fa. G. v. d. Mey's Zn. te Lisse. hyac. Iron Duke, idem; hiac. Nevada, idern. Nare. Dutch Master v. d. Fa. F. Rijnveld te Hillegom; nare Mount Hood, idem; nare. Golden Tijumphator v. d. Fa. G. B. de Vroo- men te Sassenheim; nars. Jules Ver ne, v. d. Fa. D. W. Lefeber ts Lisse; r.arc. Anni Virgina, idem. Darwin Tulpen Parade v. d. Fa. D. V. Lefe ber te Lisse; D.T. Better Talk, idem. Enkele L. Tulpen Smiling Queen v. d. Fa. F. Rijnveld te Hillegom; Kauf- maniana Joz. Kafka v. d. Fa F. Rijn veld te Hillegom. Lelibl. Tulpen Ma- riëtte v. d. Fa. Gebr. Eggink, te Voorschoten. Voorts reikte de voorzitter met eni- ge toepasselijke woorden aan de heer W van der Lee, verbonden aan de fa. Koper te Bennebroelfc een oorkon de uit, waarin, hem persoonlijk dank werd gebracht voor de uitstekende verzófging van het arrangement en verdere aankleding der tentoonstel ling. De uitslag van de aan de tentoon stelling verbonden huist roeitèntoon- jt.euing uitgaa* oe van de Unie der Landarbeidersorganisaties was volgt: verp i.^ mzending: 1. Willemstein, 121 pnt., wisselbcker; 2. Schalk, 93 pnt.. 3. W. C. Hoogkamer, 78 pnt.; en 4. J. Faas, 77 pnt. Vrije inzending:*l. A. Dorsman, 108 pnt.; 2, J. Westerink 102 pnt.; 3. J. H. Ippel, 100 pnt. en 4. J. Faas, 76 pnt. Thans iets over de tentoonstelling zelve. Bij binnenkomst van het gebouw wordt men beduusd en overweldigd door de bloemenpracht. Elk hoekje heeft zijn aparte bekoring en aan trekkelijkheid. De waterpartij met fontein is magnifiek" en voorts is in het arrangement verwertk een rots- tuin, een rustiek hoekje me; een wa terput, een sierlijk tuinhuisje; alles omgeven door bloemen, aangevuld met hier en daar bloeiende heesters of bloemen. He4 geheel gemakkelijk te overzien doordat de wandelgan gen ruim en flink zijn gehouden. Een totale oppervlakte van 1400 M2. is Volledig beplant en geeft een massale indruk. Het is een" indrukwekkende en een nog niet geëvenaarde tentoon stelling. De voorz. van de stichting „Bloem- lust", de heer C. J. Segers, noemde de opening van deze tentoonstelling een feestdag, riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en in het bijzonder de secretaris-generaal van het ministerie van Landbouw eri de leden van het corps diplomatique. De heer mr. J. Th. Bonnerman, se cretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw, drukte namens de Minister zijn spijt uit, dat de Mi nister' niet aanwezig kon zijn bij deze opening, wegens verblijf in het bui tenland, waar hem urgenter werk zaamheden hebben geroepen. De Mi nister heeft een warme belangstelling voor het bloembollenvak omdat het vak een grote culturele en sociale be langstelling opwekt. De^hoge export, die door de bloembollenreizigers wordt bereikt heeft in het afgelopen jaar bedragen een bedrag van ƒ50.000.000.Dit exportcijfer is van grote betekenis, omdat met geringe hnlp aan grondstoffen dit bereikt kan worden, dank zij onze goede bodem gesteldheid en het klimaat in ons land. De grote ervaring van deskundigen en het aandeel van de exporteurs hebben hierin mede de hand. Met recht kunnen wij trots zijn op deJie tak vèin land- en tuinbouw Dit wil evenwel niet zeggen, dat het gemak kelijk is om tot dit exportcijfer te komen en er zijn tal van moeilijkhe den te overwinnen geweest. Mede namens zijne Excellentie de Minister van Landbouw moedigde spr. allen aan om op deze weg voort te gaan en verklaarde hij de tentoon stelling voor geopend. De uitslag. De voorzitter dankte de secretaris generaal voor de verrichtte opening en reikte hierop de prijzen uit. De or ij zen werden toegekend als volgt: lste prijsvraag: Wisselbeker voor de beste inzending Narcissen, bestaande uit 30 soorten Narcissen: Fa. Warnaar en Co. te Sassenheim, 113 pnt.; 2de prijsvraag, Wisselbeker of Kunstvoor werp, voor de beste 20 soorten Nar cissen: Fa. T. Vos en Zn. te Sassen heim, 81 pnt.; 3de prijsvraag, Wis selbeker, voor een inzending Narcis sen (van 1 tot 6 bollen per pot of TERUGBETALING CONSUMENTENCREDIET. De K. A. B. in Limburg heeft een telegram gezonden aan de direc teur van het Centraal Bureau Con- sumentencrediet, te Den Haag, waar in opgemerkt wordt, dat de herzie ne regeling der terugbetalingen van het consumentencrediet grote ont stemming wekt als gevolg der incon sequenties en onbillijkheden in deze regeling. Voor vele^ gezinnen zijn de vastge stelde terugbetalingen, aldus het te legram, volgens de. thans geldende normen en gegeven de bestaande spanning tussen lonen en prijzen, on draaglijk geworden; vooral de ver hoogde terugbetalingen voor 2 Fe bruari. Geconstateerd wordt, dat de nieu we regelingen de uitvoering bemoei lijken. De K.A.B. dringt daarom aan op onverwijlde algehele herziening der ondeugdelijk geworden tabellen en hernieuwde beoordeling gelijkelijk voor alle gevallen en ingang van de herziening op 2 Februari voor allen COMPENSATIETOESLAG KLEINE LANDBOUWBEDRIJVEN Naar de „Gelderlander"', verneemt koestert de regering plannen om bin nenkort over te gaan tot het ver strekken van een compensatie-toe slag, tot een bedrag van f 50.000.000.- voor kleine bedrijven op zandgron den en wel over het tijdvak '47-'48. Deze compensatie-toeslag zal dan neerkomen op een bedrag van f 50 a f 60 per Hectare tot een maximum van f 500 a f 600 per bedrijf op lichte gronden. AMSTERDAM MAAKT HAAST MET PLAN BURGERVEEN. De gemeente Amsterdam heeft reeds thans haar antwoord op het plan-Murgerveen van dr. Plesman gereed en vastgelegd in een lijvig rapport. Nog deze week zullen deze stukken de minister*ter hand worden gesteld. Van regeringszijde is aange drongen op een spoedige afwikkeling van deze zaak. RESTITUTIE KOLENGELD. Donderdag zijn zij, wier naam be ginnen met de letter Str. t.m. Tij aan de beurt om de terugbetaling op het kolengeld in ontvangst te nemen. Bonnen thuis afknippen s.v.p. Het postkantoor is geopend van 9 tot 3 uur. SERRARENS EN jCOOL TE ROME P. J. S. Serrarens, algemeen Se cretaris van de Internationale Fe deratie van Christelijke Vakvereni gingen, en August Cool, algemeen voorzitter, hebben te Rome deelge nomen aan een bijeenkomst van de nationaleleiders der Italiaanse Chris telijke vakverenigingen. Zij werden gehuldigd dor de voorzitter van. de Christelijke vakvereniging in Italië, Storchi, die sprak over de samen werking, welke op internationaal ge bied wordt ondernomen om het lot der Italiaanse arbeiders in het bui tenland te verbeteren. DE SPINTBESTRIJDING BIJ KOMKOMMERS. Op een ln de „Stadsdoelen" te Delft gehouden vergadering, uit gaande van de proeftuin Zuid-Hol lands glas-district te Naaldwijk, werd de komkommerteelt bespro ken. Daarbij ^deelde ir. J. M. Ries- siens, rijkstuinbouwconsulent mede, dat men thans voor de spintbestrij- ding bij komkommers in Amerika kaarsen heeft gefabriceerd van ge kit rookpoeder met 45 procent azo- benzeen. In Nederland is dit bestrij dingsmiddel beproefd en de resulta ten, die er mee werden behaald, wor den zeer gunstig beoordeeld. Men echt dit middel ook geschikt voor druiven en perziken. Eerstdaags zijn tienduizend van de bovenbedoelde azobenzeen kaar sen te verwachten. Naar de voorzitter van de proef tuin de heer ,j. Middelburg mede deelde zal binnen drie maanden in Nederland met de fabricage van de ze kaarsen ee nbegin gemaakt wor den. EN DE BOF.R. HIJ PLOEGDE VOORT. Vierlingsbeek, het Brabantse dorp, dat zo zwaar getroffen werd tijdens de bevrijdingsdagen, wordt nogal- eens in zijn rust gestoord door ont ploffende granaten of mijnen, maar dezer dagen stiet de landbouwer A. P met zijn ploeg op een landmijn, die niet ontplofte. Natuurlijk was de landbouwer blij, dat hij aan de dood ontsnapt was en hij ploegde rustig voort, todat hij tot zijn ontsteltenis even later een granaat van 50 kg. omploegde, die gelukkig evenmin ontplofte. TREIN STOPT IN VLEUTEN. Van vandaag af stopt de trein weer in Vleuten. De bewoners toonden zich zo verheugd qver deze verbete ring in de interlocale verbinding, dat zij met de gemeenteraad en de bur gemeester aan het hoofd naar het station kwamen om de eerste trein, die na zoveel tijd weer stopte met gejuich te begroeten. De burgemees ter hing een krans om de (denkbeel dige) hals van de locomotief en stapte met de vroede vaderen in de trein om de eerste rit van zijfi dorp uit mee te maken. Acht keer per dag zal de trein UtrechtLeiden v.v. vortaan in Vleuten stoppen. DE MOORD IN DE WARMOESSTRAAT TE AMSTERDAM. Voor een eivolle zaal heeft de rechtbank te A'dam gisteren, zoals reeds gemeld, een aanvang ge maakt met "de behandeling van de op 2 November 1946 in het perceel Warmoesstraat 99 op de 61-jarige Anna M. Marsman gepleegde moord. Van deze moord worden de 25- jarige Cornelis Hoogenboom, zijn 23-jarige broer Jacob Hoogenboom (beiden uit Delft, maar bekende straattypes uit Amsterdam) en de 24-jarige H. v. d. Helm uit Amster dam verdacht. „Moeke"' Marsman was houdster van een pension in de Warmoesstraat en werd 's nachts gewurgd. Van der H. ontkende iets met de moord uit te staan te hebben. Wel zeide hij gezien te hebben, dat de oude vrouw overvallen werd. Jaap Hoogenboom ontkende eveneens Kees ontkende weliswaar de moord gepleegd te hebben, maar gaf toe, dat er een plan bestaan had om haar bewusteloos te slaan en haar te be roven van haar spaarcentjes. Nadat enkele getuigen waren ge hoord werd de zaSk geschorst tot 13 April. WEERSVERWACHTING g c AANHOUDENDE VORST. Meest matige wind tussen Oost g en Noord. Wisselende bewolking o met op enkele plaatsen een licht 5 g meeuwbuitje. In de nacht lichte tot matige vorst. Overdag lichte c trorst tot temperatuur om het o vriespunt. g s I ooooooooooouoooooooooooooooooooouo ïïlo'ig.en 3ta%et Jluiiek en de „Mi£Ciaenen-e%fenfo' 69. Opeens werd het voorhang op zij geschoven en verscheen Sultan Alikop Ben Ibrahim. Tenminste daar was het om begonnen, maar van zelfsprekend komt zo'n steenrijke Arabische sultan niet maar als 'n gewone mijnheer een kamer binnen stappen. Nee, het ging heel plechtig. Eerst verscheen de rentmeester. Hij liep statig en deftig het vertrek door zonder boe of ba te zeggen en verdween, in de tegenoverliggende deur, op de voet gevolgd door zes en dertig jonge negerslaven, die ieder een gouden bakje met wie rook in de hand hadden. Dat rook heel fijn. Achter de negers kwamen een verzameling witte bruidjes, die bloemen strooiden en zachte wijsjes neurieden. Daarachter kwamen vijf oüde witgebaarde dienaren. Voor hen uit liep telkens een kleine jon gen, die hun baard moest ophouden en achter hen een slaaf met een belletje, waarmee hij rinkelde, ten teken dat zijn deftige meester voor bij was. Hierachter kwamen sterke negers met echte leeuwen aan gou den kettingen, waar schele Joe zo'n schrik van had, dat hij maar gauw de kop tussen de voorpoten stak en zich niet meer verroerde vóór alles voorbij was. Achter de leeuwen dan liepen vier beeldschone slavinnen, met grote bouquetten exotische bloemen en daarachter tenslotte verschenen de negers met de draag stoel, waarin Alikop gezeten was. Zelfs Karei Kwiek was er van on der de indruk. Inplaats van de bin- nengekomene op zijn gewone joviale manier te begroeten, boog hij eerbie dig en diep. Met veel plichtplegingen werd de slechte sultan door zijn bedienden op een troon gezet, met twee'sla vinnen aan zijn zijde, om hem op zijn wenken direct te kunnen be dienen. Sultan Alikop sloot zijn ogen en ging rustig zitten wachten op wat zijn hoge bezoeker hem te ver tellen kon hebben. Een vrouw die niet op haar mondje was gevallen Door de mond van de profeet Eze- kiël bestrijdt God de bij de Joden verbreide mening, dat kinderen ver antwoordelijk zullen worden ge steld voor de misdaden van hun ouders, en omgekeerd. De Joden hadden daar destijds een 'spreek woord op bedacht, maar de Heer liet weten, dat Hij daar niet van was gediend: „Laat niemand van u dit spotwoord nog ooit in Israël ge bruiken. Zie, alle mensen zijn voor Mij gelijk.... Alleen de mens, die zondigt zal sterven!" Deze les was wel speciaal ter gerust stelling van de doopleerlingen - wier ouders heidenen waren in de voor bereiding van de Paas-doop opgeno men. Ook in onze dagen zijn er nog velen die zoals blijkt ten. onrechte denken, dat de zonde van hun ouders op hen wordt gewroken. Ook zijn er ouders, die, ofschoon ze hun best hebben gedaan hun gezin Chris telijk op te voeden, zichzelf de af dwaling van hun kinderen zwaar aanrekenen. Het gehele 18e hoofd stuk uit het boek Ezekiël is voor hen bedoeld. Het evangelie laat daarop volgend zien, dat men niet te gauw de moed behoeft te verliezen, als het er om gaat zijn kind te redden. Toen de moeder smekend achter Christus aanliep, om de genezing van haar door de duivel gekwelde dochter te verkrijgen, gaf Hij haar zelfs geen antwoord, en de leerlingen wilden haar wegsturen. Want de vrouw, die een heidense was, bleef maar achter Christus aanlopen en roepen: Heb medelijden met njij! Christus deed het voorkomen, alsof Hij ongenegen was het gebed van een heiden- vrouw te verhoren. Het is een „di- vina commedia", dje echter alleen werd opgevq.erd en opgetekend, om ons te vertellen, dat we nooit moeten versagen en dat O.L. Heer het in 't geheel niet kwalijk neemt als we tot vervelens toe bij Hem aankloppen. 'De apostel Mattheus, die ooggetuige was, verhaalt ons wat er gebeurde; „Maar. zij kwam naar Hem toe, wierp zich voor Hem neer, en zeide: Heer, help me! Hij gaf haar ten antwoord: Het is niet goed het brood der kin deren te nemen, en het voor de hondjes te werpen! Maar zij ze'de: Jawel, Heer; want ook de hondjes eten van de kruimels, die van de ta fel hunner meesters vallen! Toen antwoordde Jezus: O vrouw, groot is uw geloof; u geschiede zoals ge verlangt. Van'dat uur af was haar dochter genezen." BINNENLAND. Op het postkantoor te Enschede is een fraude met postwissels ontdekt. De rijksrecherche heeft in samen werking met de politie van Ensche de een onderzoek ingesteld, dat thans heeft geleid tot de arrestaie van de postbeambte F. E. Deze heeft bekend een reeks manipulaties met postwis sels te hebben uitgevoerd tot een be drag van enkele duizenden gulden. Een pilaar en een deel van het dak der St. Servaeskerk te Schijndel zijn ingestort. De kerk, die tijdens de oorlog zwaar beschadigd is, wordt gerestaureerd. Een der pilaren, waar van het binnenwerk van hout is, dat de tand des tyds niet heeft kunnen weerstaan," is onder de hamerslagen der arbeiders bezweken. Tegen de ex-hoofdredacteur van de voormalige Limburger Koe rier H. v. d. B. is voor het "bijz. ge rechtshof te Maastricht wegens voortgezette hulpverlening aan de vijand 15 jaar gevangenisstraf ge- eist. Voor 25.000 aan textiel is door ambtenaren van de prijsbeheersing bij een firma te Amersfoort in beslag genomen, die deze voorraad had ach tergehouden om de goederen tegen zwarte prijzen te kunnen afzetten. Daar de staking in de brandstof fenhandel te Rotterdam is opgeheven en de mogelijkheid bestaat tot ver dere onderhandelingen met het Col lege van Rijksbemiddelaars en de Vakgroep Detailhandel Brandstof fen, hebben de Amsterdamse arbei ders in de brandstof fenhandel beslo ten vandaag niet in staking te gaan. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, 16 Febr. van PortSaid. Aardijk, 16 Febr. van Rotterdam. Alderamin, pass. 17 Febr. Perm; Al- dabi, 16-Febr. van Santos; Aldebaran, pass. 16 Febr. Sillië: Alhena, 17 Febr. te Rotterdam; Alöhard. 17 Febr. te Teneriffe verw.; Amsteldijk, 17'Febr. te Corpus Christi; Annenkerk, 16 Febr. van Bombay; Averdijk, 14 Febr. te Galvesten; Balanipa, 16 Febr. te Colombo; Berlage, 16 Febr. te Pang- kal Pinang; Boissevain, 16 Febr. van Rio de Janeiro; Congostroom 17 Febr. te Amsterdam: Delft 16 Febr. van Cristobal; Eemdijk, 21 Febr. aan de Hoek van Holland vervv.; Laurens- kerk. 16 Febr. van eiland Pianosa. Leerdam, 17 Febr. te Rotterdam; Lut- terkerk, 15 Febr. van. Aden; Marie- kerk, 15 Febr. van Sydney; Modjo- kerto, pass. «16 Febr. Kaap Del Armi. Mijdrecht, 27 Febr. te Kaapstad ver wacht; Nieuw-Holland 16 Febr. van Aden; Nigerstroom, 16 Febr. van Santome; Noordam 16 Febr. te New York; Ophir, 16 Febr. van Soerabaya; Poelaulaut, 16 Febr. van Batavia; Sibajak, pass. 16 Febr. 15 uur Finis- terre; Stad Vlaardingen, 16 Febr. van Newport News; Stanvacbenakat 17 Febr. tè .Singapore om te dokken; Streefkerk, 15 Febr. van Madres; Ti- ba, pass. 16 Febr.Fernando Noron- ha; Valerius, 16 Febr. van Shanghai; Westerdam, 16 Febr. te Rotterdam; Westland, 16 Febr. te Rio de Janeiro; Winsterswijk, 16 Febr. te Spezia; Zeeman, pass. 16 Febh. 17 uur-Suez. NAZI-PLANNEN. In het thans te Neurenberg aan de gang zijnde „proces van de Wilhelm- strasze" tegen een aantal voormalige Duitse diplomaten zijn bewijsstuk ken aan de orde gekomen, waaruit blijkt, dat de Nazi's een plan gereed hadden voor eventuele annexatie van Zwitserland en uitroeiing van alle „vijaqden van het nationaal-socialis- tisch regiem" op Zwitsers grondge bied. Voorts is tegen de SS-generaal Gottlob Berger, verbindingsofficier van Himmler, een document inge bracht, door hem ondertekend, be- trefende inlijving bij de Waffen-SS van millioenen „Rasduitsers" in Noord-Amerika en ruim een millioen in Zuid-Amerika ingeval van een Duitse eindoverwinning. Volgens dit document zouden ook verschillende Europese landen, o a. -Nederland en België, jaarlijks een aantal Rasduit sers voor de Waffen-SS hebben moe- ten leveren. Zelfs Australië was in het plan voor een wereldhegemonie betrokken: uit dat werelddeeel re kende meft op zeventigduizend man schappen voor de SS, volgens het door Berger aan Himmler voorge legde plan.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2