15 Jaar geëist tegen landwachter ïïla\gen Ut ftet Boden-steegje DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURAN i PAGINA 2 Kajotters van ons Bisdom vergaderden in Amsterdam De Kajotters uit het Bisdom Haar lem hebben Zondag hun raadsverga dering gehouden in het gebouw van de Jozefgezellen aan. de Stadhou derskade in Amsterdam. Tijdens de morgenvergadering werd er gezon gen en gedeclameerd; secretaris Ge rard Hofman en penningmeester Harry Sinkels brachten hun jaarver slag uit. De eerste sprak de verwach ting uit, dat de diocesane bond dit jaar de 1200 leden zal bereiken. Bij de bestuursverkiezing werden Harty Diets, Gilles de Witte en Jan Klein aangewezen. Des middags werden er kascommissië en een commissie voor de Nationale Raadsvergadering be noemd, late^ trok de film, door de filmdienst van de K.A.B. vervaar digd van het grote Kajotterscoit gres, de volle belangstelling. Er werd meegedeeld, dat jongens van 15 en 16 jaar nog niet in de K. A. J. thuishoren. Tussen de K. A. J. en de K. A. B. zal nauwer worden sa mengewerkt. D. K. A. B. zal iemand aanwijzen, die in het leiderscorps van de K. A. J. wordt oogenomen en daar volledig stemrecht bezit. Het omgekeerde zal echter ook gebeu ren. Er waren nogal wat vragen bin nehgekomen over aller hande kwe» ties. Men had critiék op de organen en op sommige andere dingen, maar algemeen leider George de Vos pa reerde de aanvallers met vaste hand. Het bestuur deed twee voorstellen. Het ene hield in, dat de districten een beprotin" moeten indienen bij het «bestuur. Aan de hand daarvan krijgen de districten een bijdrage van maximaal èen cent per week per hoofd. Volgens het andere voorste- moeten leider^ en bestuurders lid zijn van een vakbond. Beide voor drachten werden accoord ver klaard, de tweedp na enige strubbe lingen, met 161 stemmen voor. George de Vos gaf in-ziin slot woord een overzicht» van hetgeen men voorstelt in het komende jaar te doen. Het hestuur zal alle aalmoe zeniers bezoeken en later de bestu ren bij zich roepen |pm meer per soonlijk contact te maken en om op* de hoogte te komen van alle proble men. Districts- maar ook afdeüngs bijeenkomsten zullen worden gesti muleerd en in het beöin van de maand zullen alle besturen een rond schrijven krügen, waarin actuele- dingen behandeld worden. Leiders- vormin® noemde George de Vos fcch ter het b°laneri.ikste en urgentste probleem. Daarom moet er alles op gezet worden om de inleidingscur- Radio WOENSDAG. HILVERSUM II, 41# meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.18 Lichte morgenklanken, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.00 Gram. platen, 9.35. Gram platen, 10.00 Mor genwijding, 10.20 Onze keuken, 10.35 Gram.platen, 10.45 Eenmaal in het jaar, 11.00 Gram.platen, 12 00, Carlo Carcassola, 12.38, The Kilima Ha- waiians, 1^.00 Nieuws, 13.20 The Ramblers, 14.00 Gesproken portret ten, 14.15 Jeugdconcert, 15 00 De scheepsjongen van Bontekoe, hoor spel, 15.30 De roodborstjes, 15.45 De Regenboog, 16.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 „De Troubadours", 18.00 Nieuws, 18.30 Plato spreekt tot ons, 19.00 Gram.pla ten, 19.15 Het nieuws uit Indië, 19.30 Voor de jeugd, 19.45 Lezen in de Bij bel, 20.00 Nieuws, 20.15 Omroeporkest. 21.10 Schuldi- of onschuldig, 21.15 Uit Neerlands verleden, 22.05 Ma- lando en-orkest, 22.45 Van boek tot boek, '23.00 Nieuws, 23.15 Zang met orgel, 23.30 Nieuwe sutcessen van cvér de Oceaan. HILVERSUM I, 301 meter. 7.00 Nieuws, 7.30 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.15 Gram.platen, '8.30 Licht klassiek concert, 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.30 Symphonisch morgenconcert ,10.30 Morgendienst, 11.00 Werken van Joseph Haydn, 11.25 De jeugd maakt werk, 12 00 Cel lo met piano, 12.33 Metropolé Orkest, 13.00 Nieuws, 13.45 Telemann cyclus, 14.15 Afscheidsdienst, 15 30 Jeugdcon cert, 16.15 Knapenkoor, 16.45 Voor onze 'jongens en meisjes, 17.35 Piano duo, 18.00 Onze Nederlandse koren en korpsen, 18.30 Strijdkrachten, 19.00 Nieuws, 19.15 Gram.platen, 19.45 En gelse les voor gevorderden, 20.00 Nieuws, 20.14 Gram.platen, 20.20 Con certgebouworkest, 21.30 Tweede Lij- dénsoverweging, 22.00 Engelse liede ren, 22.30 Nieuws, 22 45 Avondover denking, 23.00 Vioolsonates van Bach, 23.35 Gram.platen. sussen tot een succes te maken.- Van 69 Mei wbrdt in kateel Assum- burg een grote inleidingscursus ge houden, terwijl op het landgoed Staelsdam bij Hoek van Holland van 29 Maart tot 5 April en van 1720 Mei leiderscursussen zullen worden gehouden. De diocesane aalmoezenier, rector H. A J. Drost, celebreerde ten slotte in de St. Hubertuskapel een Lof, waarbij hij de jongemannen toe sprak hen wijzende op de grote be langen, die met de K. A. J. genjoeid zijn. „Maasbode" ACHTTIEN TOLLEN. Nog achttien tollen zijn er, naar de A.N.W.B. meldt, in ons land, welke op een concessie of belastingverorde ning berusten. Van deze tollen worden,niet gehe ven: de brugtol over de Linge onder Hemmen en de Maasbruggen te Roer mond en Venlo. Behalve de tollen in de weg UtrechtMaartensdijk, de Warmon- derhekbrug, de Lange brug te Sloten, de schipbrug te Doesburg en de brug gen over de Drecht te Leimuiden, mo gen de overige tollen onbelangrijk voor het verkeer worden geacht. De tol ".3 Peizerpol (Dr.) zal binnen afzienbare tijd verdwijnen. In een logement voor zwervers- te Hoofddorp heeft een van de gasten, de veertigjarige F. D., Zondagochtend twee andere logé's met een -zakmes ernstig gewond. Zonder enige aan wijsbare aanleiding sprong hij uit zijn bed en ging de naast hem slapende P. te lijf. Hij stak hem in bals, ljorst en buik, zodat het slachtoffer in het ziekenhuis moest worden opgenomen Een andere zaalgenoot kwam er be ter van af; hij werd in ïen dijbeen gestoken, maar verzette zich zo he vig, dat hem ernstig letsel bespaard bleef. De dader sprong daarna 'door het raam naar buiten, wierp zijn mes weg en meldde zich bij de politie. De vorige avond had een onbekende met D een Jang, geheimzinnig fluister gesprek gevoerd. Met vermoedt, dat D door zekere mededelingen het hoofd is kwijtgeraakt en zijn over spannen zenuwen de vrije teugel heeft gelaten, aldus het „Algemeen Dagblad". CHOCOLADEFIGUREN WORDEN DUURDER. Door de stijging van de cacaoprij- zen zijn thans ook de^prijzen voor chocoladefiguren enigszinè verhoogd, De winkelprijs voor holle chocolade figuren (paaseieren enz.) met een ge wicht van tenminste vijftien gr. per stuk bedraagt nu ten hoogste zeven tig cent per honderd gram. Als de fi guren, zijn gekleurd, en bewerkt met suiker of opgespoten chocolade, is deze prijs tachtig cent per honderd gram. Voor figuren met eei} luxe opmaak mag een naar verhouding hogere prijjs worden berekend. HET AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND Vooruitlopende op officiële gege vens heeft de K.N.A.C. ter voorlopi ge informatie van weggebruikers, aan de hand van eigen inlichtingen gegevens verzameld met betrekking tot het totaal aantal motorrijtuigen in ons land en de verdeling daar van. Aangenomen mag worden dat het totaal aantal motorrijtuigen .op 205.500kan worden gesteld, nl. 70.200 personenauto's, 61.200 vracht auto's (waaronder bestelauto's en tractors), 70.500 motorrijwielen (waaronder driewielers) en 3600 bussen. Per 1 Mei 1940 waren deze aantallen respectievelijk 235.200, 104.000, 56.500, 70.000 en 4700. De kwaliteit van het motorrijtuigen- park van thans staat bovendien aan zienlijk achter bij dat van voor de oorlog, aldus de K.N.A.C. BEURSOVERZICHT De -beurs opende de nieuwe week met een nist onvriendelijke onder toon. De reactie, die in het midden van de vorige week baan brak, bleek nfet door te zetten. De markt ondervend hier weer enige steun en de koersen zetten algemeen hoger in, waarbij in het verdere verloop voor diverse fondsefc een* verdere stijging viel te registreren. Opmer kelijke koerswinsten deden -ich wel niet voor en de handel bleef van be scheiden omvang, doch het slot was toch merendeels op een peil, dat verscheidene punten boven het ni veau van Vrijdag lag, toen slechts iets meer dan f 2.000.000 aandelen werd omgezet. Van Amerika ging ditmaal geen grote stimulans uit, al trok de aandacht, dat Zaterdag' de scherpe prijsdaling voor granen in Chicago tot staan is gekomen. Prolongatie yK proc»nt. Een van de eerste Landwachters, die zich voor een bijzonder gerechtshof had te verantwoorden, de 41-jarige fabrikant D. van Wijk uit Pijnacker. stond gisterochtend ten tweede male voor het Haagse Bijzondere Hof te recht. Destijds luidde het vonnis, dat dit college over hem uitsprak, twintig jaar op grond van de overweging, dat de Landwacht deel uitmaakte van de Duitse weermacht. De vei-dachte ging in cassatie. De bijzondere raad van cassatie ver. nietigde dit- vonnis, nadat uitgemaakt was, dat de Landwacht geen onder deal van de Duitse weermacht, was. Gisteren, ruim twee jaar na de eer ste behandeling van zijn zaak, stond van W. terecht op een tenlasteleg ging, die hulpverlening aan de vijand inhield. Uitvoerig behandelde de president de daden van deze landwachter, waar onder een schietnartij in Pijnacker. Hier heeft van W. een boerenarbei- der, die op een sommatie niet bleef staan, met een jachtgeweer enige ha gelkorrels in het hoofd gejaagd. La ter bleek, dat de arbeider een zwak zinnige was. Als plaatsvervangende groepscom. mandant van de landwacht in Pijn acker heeft van W. vele Nederlanders gearresteerd. „Uit vaderlandsliefde ben ik bij de landwacht gegaan en ook in de oorlog dacht ik volkomen „goed" te zijn. Later had hij echter gemerkt, dat de landwacht verschei dene „domme mensen" herbergde. „En u is een halve gek", merkte de president op. De procureur-fiscaal, mr. P. S. de Grijster. wilde rekening houden met de algemeen dalende tendens' in de strafmaat vcor politieke delicten. Hij requireerde thans vijftien jaar met aftrek en ontzetting uit beide kies rechten voor de duur van he leven Mr. W. Schuurmans Stekhoven, de raadsman van verdachte, nam de uit drukking, die de president ten aan zien van zijn cliënt gebezigd had, on middellijk over. Deze man is inder daad „een halve gek" aldus de ver dediger. Hij is erfelijk belast en niet geheel toerekeningsvatbaar. Het Hof besloot aan het einde van de behandeling mee te gaan met het verzoek van de raadsman een on derzoek te doen instellen naar de "eestvermogens van de ex-iandwach- ter; HAAGSE POLITIERECHTER. De klap in het plantsoen. Toen de kruideniersbediende H. V. uit Bo degraven des avonds met leden Van bet schone geslacht zich amuseerde in een plantsoentje jn zijn woon- ülaats, kreeg hij plotseling een klap. Die kwam nogal aan, wan* er was bloed te zien, Er werd vermoed, dat de automonteur A. M. V. uit Bodegra. ven de bezorger-van de klap was ge weest, maar bij de Haagse Politie rechter ontkende hij Maar V. was hij de politie geweest en had er geheid verteld dat de verdachte hem de klap had toegediend. Nu bij de rechter was hij echter niet zo heel sterk meer in zijn verklaringen en dit had tot resultaat, dat de Officier vrijspraak moest vragen. „Maar dat betekent heus niet dat ik ervan overtuigif ben dat u onschuldig bent", zo vertelde hij aan de verdachte. De rechter zag ■>ok geen andere weg dan om ver achte vrij -te spreken. HAAGSE RECHTBANK. Twintig inbraken. De Officier bij 2 Haagse rechtbank had zich maar bepaald bij de dagvaarding van H. V. uit Hazerswoude enkele diefstallen te vermelden, maar hij had er een twin tig op kunnen vermelden. Want, na dat V. was gearresteerd, werd gecon stateerd, fat hij in Bodegraven. Leidschendam, Alphen aan den Rijn, Zutfen, Rotterdam etc. aan het in breken was geweest, waarbij speciaal boerderijen zijn onprettige aandacht hadden ontvangen. De Officier con stateerde dus dat verdachte zo van de roof heeft geleefd en vorderde drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De raadsman, mr. E. F Moreso, wees op de jeugd van verd. en vroeg een lichtere strqf. RADIOZENDINSTALLATIE IN BESLAG GENOMEN. Gisteren heeft de Almelose poli tie een inval gedaan in een woning aan de Hogebeltseweg te Almelo en aldaar een radiozendinstallatie in beslag genomen. Een radioamateur zond regelma tig met deze zendinstallatieuit, waarvan in Twente* veel hinder werd ondervonden wegens storing op vele golflengten. ATHLETIEK JAARVERGAERING DISTRICT Z.-HOLLAND K.N.A.U. Te Leiden is de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van het district Zuid-Hollan^ der Kon. Ned. Athletiek Unie. Op deze belangrijke vergadering werd het hoofdbestuur der K.N A.U. vertegenwoordigd door ir. A. Paulen, voorzitter der K.N.A. U., terwijl verder de heren J. B. Wes- seling als vice-voorzitter, de heer B. Wirtz penningmeester-secretaris en de heer J. H. Moer'dam als secretaris der N.T.C. aanwezig waren. Namens het K.N.$ U.-bestuur maakte ir. A. Faulen bezwaar tegen enige passages in het jaarverslag. De heer Heijne- man weerlegde de bezwaren, vei klaarde te weten, dat dit versla6 de' stemming en feiten over 1947 op clê juiste wijze weergaf en wees in dit veroand op de jaarverslagen uit de andere districten. De afgevaardigden van Zuid-I'olland verklaarden zich met' het jaarverslag accoord. Scherp waren de discussies over het terug lopen van het aantal leden. Het d:s- trictsbestuur werd herkozen en zal in zijn geheel de jaarlijkhe algemene vergadering van de K.N.A.U. te-Am sterdam zij wonen op Zondag 7 Maart 1948. OLYMPISCHE SPELEN Boksen op een eilandje Tijdens de Olympische Spelen zul len de bokswedstrijden plaats heb ben op een .„eilandje" midden in een zwembassin, dat meer dan 3 mil- lioen liter water bevat. De órganisa toren moeten tot deze regeling hun toevlucht nemen omdat*er maar één dag, een Zondag, beschikbaar is om van het zwemmen naar het boksen over te schakelen, wat niet genoeg is om het bassjp te ledigen en te over dekken. Daarom willen ze het water er in laten en boven het midden van het bassin een ring bouwen, met er om heen plaatsen voor de jury en de officials. Twee „bruggen" zullen het eiland" mét de vaste wal ver binden. Momenteel is het bassin te Wem bley in gebruik als kunstijsbaan, maar een maaikl voor de aanvang der Spelen zal het geschikt gemaakt worden voor de wedstrijden, wat o.m. betekent, dat ijzëren steigerpa len met een lengte van 10 mijl afge broken moeten worden, evenals een buizen-systeem voor de, bevriezing tot een gezamenlijke lengte van 3 mijl. VOEDBAL S.J.Z. De wedstrijd van ons 2e elftal werd gewonnen met 1-0 van L.D.W.S. .3. S.J.Z, 3 bracht het er minder goed af en verloor mét 4-0 van U.D.O. Meerburg jun.S.J.Z. Jun. eindigde met 0-1 in het voor deel van Meerburg. M.M.O. In een matig gespeelde wedstrijd heeft MMO I haar meerdere moeten erkennen in Lugdunum 4. Na de aftrap was het reeds direct Lugdunum, dat de tpon aangaf en het duurde dan ook nauwelijks een kwartier of zij hadden reeds een 30 voorsprong bereikt. Dan komt MMO er geleidelijk beter in, hoewel zij aan snelheid steeds tekort komen. De gasten weten hun verrassend snelle aanvallen voor de rust nog in twee goede doelpunten om te zetten, zo dat zij met een veilige 50 voor sprong de rustingaan De tweede helft der wedstrijd gaf een geheel an der beeld. Nu was het MMO, dat on ophoudelijk ten aanval trok*eri reeds spoedig succes boekt door een fout in de verdediging der gasten af te straffen (51). Enkele minuten la ter een uitstekend genomen corner, welke met een mooie kopbal de stand op 52 brengt. Steeds weex opnieuw vallen de MMO-ers aan, doch de ver dediging der gasten houdt goed stand. Nog eenmaal weet de thuisclub hét net te vinden (53). De Moeder van een Missionaris (Wel lang, maar het lezen overwaard!) De paam Quater Temper-dagen is al een verbastering van het Latijnse Quatuor Témpora (de vier jaargetij den) en het' is dus niet nodig er kwaaie-temperdagen van te maken! Het is een trits van vastendagen, die in ieder van de vier seizoenen sinds onheuglijke tijden in de Kerk is voorgeschreven voor de vruchten der - aarde, in de lente meer in het bizonder voor de nieuw te wijden priesters, de* aan God geschonken „eerstelingen" van de Christelijke gemeenschap. Op zulke „seizoen-dagen" wordt er doorgaans meer dan een epistel ge lezen, wat vroeger in iedere kerk dienst gedaan werd, maar alleen op deze en enkele andere dagen in ere is gehouden. De Mis-'duurde in de eerste eeuwen veel langer dan thans! De eerste en de tweede les bevatten een Oud-Testamentische voorafbeel ding van de Veertig-daagse vasten, die door Christus werd vervolmaakt en door ons in deze dagen wordt nagevolgd. Maar van de navolgers wórdt niet zoveel gevergd! In het 24e hoofdstuk van het Boek der Uittocht in het Latijn: „Exo dus" geheten verlaat Mozes het kamp van de uit Egypte weggetrok ken Israëlieten en bestijgt de bprg Si- naL om, in een veertig daags gesprek mêf God, zonder te eten of te drin ken, de stenen tafels met de Tien Gé- boden te ontvangen.„Terwijl Mozes in de eenzaamheid bad, straalde op de top van de berg de glorie des Heren voo.r de ogen der Israëlieten als een verterend' vuur". Toen Mozes van de berg afdaalde vond hij het volk aan het dansen rond het „Gouden Kalf", een afgodsbeeld. Deze gebeurtenis heeft vermoedelijk 15 eeuwèn vóór onze jaartelling plaats gegrepen. De andere' les is genomen uit het tweede „Boek der Koningen". In de twee Boeken der Koningen wordt de geschiedenis van het Joodse volk beschreven vanaf de troonsbestijging van Salomon (972929 vóór Christus) tot de ondergang van het koninkrijk Juda in het jaar 587 vóór Christus. Het epistel van deze dag brengt ons bij de profeet Elias, die daags te vo ren door een wonderbare gebedsver horing de afgodendienaars, schaak mat had gezet en nu op de vlucht is voor de wraak van koningin Jézabel, een van de meest goddelaze en ver schrikkelijke vrouwen, die ooit op aarde hebben geleefd! De profeet is moedeloos neergezakt onder een braamstuik in de' woestijn en ver langt niets liever dan dood te zijn. Door uitputting overmand, valt hftft onder zijn braamstruik in .slaap. Wa| gebeurde er echter? Een engel weit- te Elias en gaf hem een geroosterd brood en een ]»ruik water. En Elias was zo moe, dat hij, na gegeten en gedronken te hebben, opnieuw in sliep. „Maar" verhaalt ons/ het Boek der Koningen „maar opnieuw stiet de engel des Heren hem aan, en sprak: Sta op en eet; want anders is de reis u te lang. Nu stond.hij op en dronk; en door de kracht van die spijs liep hij veertig dagen en veer tig nachten, tot hij de godsberg Ho- reb (een anderë naam voor de Sinaï) bereikte. "En daar verscheen hem God in het suizen van een zachte bries. De ondankbaarheid der Joden tij bovengenoemde gebeurtenissen speelt na in het Evangelie, waar Christus, in toorn ontstoken tegen de huichelaars, zijn verrijzenis op Pa- schen aankondigt en daarbij een ver gelijking trekt met het verbij van Jonas in de buik van het zeemonster. Het is een lang evangelie; waarbij aan het einde Maria haar Zoon komt bezoeken. Maria had een grote reis gemaakt, want Christus preekte in. die tijd aan de overzijde van de Jor- daan, in de landstreek Peréa. De ontvangst, die Maria ten deel viel, maakt op ons een uiterst koele, in druk, maar boezemt ons ook een ontzagwekkende bewondering in voor het zelf-bedwang van Christus. Christus vergt niets van ons, want Hij niet eerst in overtreffende mate van Zichzelf gevergd heeft. Hij eist van ons desnoods ,het 'even op te offeren, maar éérst heeft- Hij zelf zijn leven gegeven. Hij eist van ons, als het moet. vader en moeder te ver laten, want wie (als 't van hem ge vraagd wordt) dat niet doet „is Mijner niet waardig". En hier, in Peréa, geeft Hij aan alle kloosterlin gen en missionarissen, die de eeuwen door om Zijnent wil vader en moe der zouden verlaten, het sterke en moedige voorbeeld. Dat Maria in dit evangelie is op genomen, Herinnert er aan, dat voor heen de paus op deze Quater Tem per-dag met alle praal de Mis op droeg in de Grote Kerk van Maria te Rome (de Santa Maria Maggiore). Zo hu'digde de Kerk de moederlijke zelf-opoffering van Maria en van alle moeders, die met betraande ogen hun kinderen afstaan aan hét werk der Verlossing. Wet. Boys. D<_ tweede wedstrijd der bekercompetitie is voor Wet. Boys wederom een overwinning ge- Worden. Met 41 moest Alphen 3 het onderspit delven. De eerste 10 minu ten zijn voor Alphen hetgeen tot uit drukking komt in een doelpunt uit een penalty voortgekomen. Spoedig daarop wordt Alphen in de verdedi ging gedwongen, welke situatie bij na de gehele wedstrijd kentekent. Met de gelijkmaker door Kortekaas en een doelpunt van G. Bouwmeester breekt de rust aan. Na de rust zijn de Bqys niet meer van het Alphen- doel te slaan en met twee doelpunten van r'esp. N. Bouwmeester en S Ade- ma; komt het einde. Wet. Boys kan op een goede wedstrijd terugzien. Wet. Boys 3 voldeed eveneens aan de verwachting en klopte Lugdunum 8 met. 21. De junioren B behaalden een gelijk 22 te Langeraar tegen Altior C. BILJARTEN Uitslagen Leidse Biljart Bond. le kl.: TOG 1Spoortje 1 44; Ca. rambole 1—DVH 1 5—3; TOP 1— Morschpoort 1 08. TOG 2Kl. Rustoord 1 44. 2e kl.: Vierkantje 1Morschpoort 2 6—2; BOS 1—'t Zuid 1 8—0; TOG 3 —de Hoek 1 3—5; UVS 1—Drei Pot- tek. 1 8—0. 3e kl.: 't Zuid 2Carambole 2 26; DVH 2—Spoortje 2 4—4; TOP 2— Drei Pottek. 2 8—0. Spijkerbak 3 Rijnegom 1 80. 4e kl.: Morschpoort 3TOP 3 44; Drei Pottek. 3Morschpoort 4 62; Spoortje 3OG 1 26. 5e kl.: de Valk 2Carambole 3 62; 't Zuid 3Morschpoort 5 26. TOP 4—DVH 4 4—4; Spjjkerbak 4— TOG 5 4—4. 6e kl.: TOG 6—UVS 2 6—2; Spoor tje TSpijkerbak 5 44; Rijnegom 2de Hoek 2 62; Vierkantje 2 Morschpoort 6 44. 7e kl.: UVS 3—OG 2 2—6: de Valk 4Carambole 4 80. Drei Pottek. 4 Vierkantje 4 0. BUITENLAND. Mevrouw Ada Sipuel Fisher is een Amerikaanse negerin, die de strijd heeft aangebonden tegen de bepaling in verschillende Ameri kaanse staten, dat blanken en ne gers niet dezelfde scholen mogen be zoeken. Zij beroept zich op de Grondwet der Verenigde Staten, die gelijke onderwijsmogelijkheden vocq: alle staatsburgers voorschrijft. De universiteit yan Oklahoma wil een aparte juridische faculteit voor ne gers instellen, maar mevr. Fisher wenst daar geen gebruik van te ma ken. Op de Kleine St. Bernard heerst een levendige smokkelhandel. De Franse douane aan de Frans-Italiaan se grens oefent zich nu in het ski- lopen en er worden nu wedstrijden gehouden met de smokkelaars, wie bet 't vlugste kan. De Indische politie heeft te Bombay twee personen gearresteerd, die er van verdacht worden in de samenzwering tegen Gandhi betrok ken te zijn. CORRESPONDENTIE. K. te L. Er zijn mensen, die in mooie woorden praten over grote ge zinnen, doch in de practijk van die waardering en sympathie weinig laten blijken; 'integendeel. Daarin .heeft u gelijk. Maar in de door u bedoelde advertentie in ons blad kan ook een woningruimte worden aangeboden, die absoluut niet geschikt if; voor een gezin, doch slechts voor twee mensen. Indien dit zo is, dan moet degene, die die woonruimte aanbiedt, geprezen worden inplaats van gelaakt! 3?£'— 48) -T Hij had een aardig breed ^n open gezicht, „Gustaaf heet ik" zei hij. „Gustaaf Fischbach\ „Ik heet Gerda van Hagen'' antwoorde Gerda schuchter als een klein meisje. Ge dwee dronk zij haar warme wijn, die haar helemaal niet smaakte maar wel prettig verwarmde. Ratelend reed een tram voorbij, maar niemand stapte uit. De beide conducteurs kwamen naar binnen en dronlken snel borreltje Het meisje trachtte rustig te blijven en helder na te denken, maar alleen wilde en ver waarde beelden doemden in haar brein op. Pas met de derde tram kwam Jupp Hij droeg een lichte regenjas en on der de arm had hij een pakket, waarin vermoedelijk de jurk die ze hem gevraagd had mee te nemen. Het liefst zou ze hem om de hals zijn gevallen maar de aanwezig door STEFAN BROCKHQFE heid van Gustaaf maakte dit onmo gelijk. In de telefoncel verkleedde zij zich snel. Daarna gingen zij bei den ^ïaar buiten. Gustaaf riep hen een vriendelijk „tot weerziens" toe. Jupp vroeg niets onderweg. Hij zei alleen „Borro?'' waarop Gerda zwij gend knikte. Het regende niet meer maar de wind veegde nog onbarm hartig over het kale veld. HOOFDSTUK 39 De oude vervallen houten deur knarste toen Jupp met zijn loper het slot geopend had. De wind deed het gordijn voor het verbroken venster fladderen. Toen werd ook Jupp heel bleek. Aan een balk hing, aan. een dunne strop, de oude Borro en op zijn -schouder zat Koko en kraste „Dank u zeer" De ogen van de dode stonden open en waren star, met die zelfde starheid die de ogen van die ren kunnen hebben, wanneer zij door een jager getroffen worden. „Opgehangen' fluisterde Gerda. „Hij heeft zich opgehangen. Haal dat beest weg Jupp, dat maakt me ziek". Jupp ging naar het lijk toe, de pa pagaai liet zich gemakkelijk vangen." Van het lange hongeren was hij ta melijk verzwakt. Waarom zou hij dat gedaan hebben? Waarschijnlijk is hij na die beschrijving in de kran ten bang geworden." „Dat ik daar niet direct opgeko men ben" zei Jupp geetfgerd. „Hij was dus» de geheimzinnige onbeken de van Willi Schmalenberg'. Hij keek het kale vertrek rond. In de hoek stond het orgeltje. Verder was er een wankel houten tafeltje waar op een asbakje met 'drie cigaretten peukjes stond tegen de muur een vuile divan en een klein wastafel tje. „Dat mij zich opgehangen heeft, begrijp ik niet. Zo zwaar zou die straf toch niet geweest zijn", peins de Gerda. Jupp ging naar de deur en zocht wat Hij onderzocht het slot en de vloer in de omgeving van de deur. Het gordijn fladderde de kamer in. Het begon weer te regenen. „Dit is geen zelfmoord", zei hij ernstig, „dit is moord.'1 „Je bent gek schreeuwde Gerda ontzet. „Kijk daar hangt hij toch in die strop, zo kan men toch iemand niet vermoorden?" „En de sleutel, waar is de sleutel van de 'voordeur? De voordeur was gesloten. Dus moet Borro zich heb ben opgesloten voor hij zich ophing En dus moest de sleutel aan de bin nenzijde van de voordeur steken. Maar daar is geen sleutel te beken nen. Hij kan er toch niet uitgevallen zijn, want'op vloer ligt hij ook niet-'. „Dat is zo. Maar misschien heeft hij hem in zijn 2ak. Of misschien is hij naar buiten gesmeten, om te la ten denken dat hij vermoord werd". Jupp zocht de zakken van de do de nr, Maar een sleutel vond hij niet Maar uit de linker jaszak haalde hij een klein versleten beursje en een stukje papier, waarop met grote hanepoten een adres geschreven was, dat slecht te ontcijferen viel, omdat het op glanzend papier werd ge schreven, dat slecht opneemt. Maar Amsterdam moest er wel hébben ge staan en Pietersgracht. „Merkwaardig, alweer Amster dam", merkte Gerda op. En dat is natuurlijk Borro's handschrift. Jupp knikte. Gespannen bekeek hij het stukje papier, dat kennelijk van veel groter was afgescheurd. In de hoek was nog een sierlijke guir- lander te 2ien. Jupp stoute het zorg vuldig iil zijn portefeuille. „Dat zal mij verder helpen.'' De papagaai begon te sohreeuwen. „De stakker heeft zeker honger" zei Gerda maar ze vond niets eetbaars in het vertrek, tot £ij in een hoek op een plank een flesje ontdeke. Mis schien wil hij wat melk. Maar Jupp had het flesje snel uit de hand ge rukt. Banga .stond er op. Hij keek afwezig voor zich uit en scheen uit zijn doen door deze vondst. „Hierna zoek ik al een week"' riep hij luid. Gerda keek'hem verbaasd aan, maar Jupp bleef halstarrig zwijgen. „Kijk eens naar het touw" fluis terde hij dan opgewonden Dat is af geschaafd. Zeker over een lengte van een meter.' „Nu ja, het is een oud touw „Dan zou het hele eind versleten zijn. Maar hier loopt de beschadiging precies tot het punt waar bet touw over de balk is geslagen. Dat is het bewijs, dat Borro vermoord is. Iemand heeft het zware lichaam aan het touw opgetrokken. Heeft hem de strop om de hals gelegd toen hij nog op de vloer lag en dalhrna is hij op getrokken. Daarbij is het touw aan de scherpe kant van de balk afge schaafd". „Hoe vreselijk Jupp, dan moet hij dus al dood zijn geweest toen hij werd opgehangen?" „Het is ook mogelijk, dat de moor denaar hem eerst verdoofd heeft en daarna, toen hij zich niet meer kon verweren, opgehangen heeft. Dat zal de dokter moeten uitmaken". „laten we weggaan, Jupp, ik houd het niet meer uit, hier. Het 'begint trouwens al donker te worden''. Jupp schudde het hoofd. Hij haal de zijn portefeuille te voorschijn en bekeek het papiertje aandachtig. Zijn andere hand gleed als toevallig spe lend over het melkflesje, met de naam Banga er op. Ik mag niet weggaan GeVdakind. Ik moet wach ten ot Wienert met zijn mensen hier is. Maar jij hoeft niet te blijven. Ga jij maar vooruit en wacht in café Spillman. Binnen een uur ben ik hier klaar". „Zal ik Alex op de hoogte bren gen' vroeg Gerda. Maar Jupp vond het beter van niet. Öat zal ik zelf van Seill^an uit wbl doen. Heb je overigens plan nen voor van avond?" „Neen" antwoordde Gerda. „Uitstekend, want je zult ons van nacht moeten helpen". Gerda keek haar vriend aan, maar zij zei niets meer .zwijgend reikte zij hem haar hand. (Wordt Vervolgd.)

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2