Vliegtuig vol helden landde op Schiphol MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MUZIEK- EN ZANGAVOND K. cn O Toen K. en O. er niet in is kun nen slagen een tweede opvoering van „Peer Gynt" te organiseren,- gaf deze Stichting als compensatie Za terdag 1.1. een ballet, muziek en zangavond in de Schouwburg. Men kreeg dansen uit „Peer Gynt" te zien, waarin de danseres mevrouw Hiltman-van Maerlant en haar part ner Alfred Hiltman solistisch optra den. Het Hivoballet (Haags instituut voor ontwikkeling werkte evenals destijds in de-^opvoering van Ibsen's werk mede. De sopraan-zangeres mevrouw Wilmy de Zwaan zong Grieg, Mozart en Strauss, en een symphonie-orkest onder leiding van mr. Harm Smedes débuteerde in een paar orkestnummers en begeleidend. De voorzitter van de Stichting Hi- vo gaf een beknopte uitleg van de dansen in verband met het werk „Peer Gynt" over Ingrid's klacht (klacht van de geroofde en weer verlaten bruid) over „In- het hol van de bergkoning", een balletscène met als inhoud: het bestoken van Peer Gynt's geest en zinnen door kobolden, (slechte geesten). Een verleiding die hij nauwelijks kan weerstaan. Als er klokgelui aan vangt, verdwijnen de geesten, bang voor dit vroom geluid. Zoals (aldus de inleider) in de Middeleeuwen de mensen geloofden, dat het kruis de duivel verjoeg. Hieraan kunnen wij als niet comoleet toevoegen, dat tegenwoordig nóg de moderne maar religieuse mens het kruis eert en vereert als het enige middel ter bestrijding van wat hart en zinnen bederft. Werd er genoten van deze twee eerste dansen, ook „Anitra's dans" en de „Arabische dans" bracht een gratievolle wedergave. „In der Halle des Bergkonings" slaagde niet zo suggestief als toen de voortref felijke acteur Schmitt, die Paer Gynt vertolkte middel en hoogtepunt was. Het débuterende orkest had met verschillende orkestfragmenten en de begeleidmgen zwaar werk. Niettegenstaande dirigent Smedes de teugel goed vast'hield en 't orkest met volle toewijding soeelde, ha perde 't nogal eens aan zuiverheid en 't koper was in lange niet altijd wel luidend. Hiervan had de zangeres het meeste last. Zij zong een stro phe van het tere „Sólvejg's Lied" en van Joh. Strauss „Geschichten aus dem Wienerwald" en „Draus- sen in Sievering??: elegante muziek, die zii met beschikking over een welluidende stem. met luchtharti ge charme aanbood; evenwel wat luidruchtig gesecundeerd, zodat 't moeilijk werd zich over 't orkest al leszins verstaanbaar te maken. Na de ouverture „Les oetits Kiens" van Mo zart zong mverouw de Zwaan haar Mozartaria met distinctie ..Op de oud-Hollands Boerenbruiloft" naar muziek van Siep, ging 't er vrolijk en uitbundig naar toe, maar met on derscheiding voor wat mooi is. In de ,.Kaiserwal^°r" betoonden de heer en mevrouw Hiltman zich een voortref felijk naar baleltdansers, die met gratie en veel uithouding hun toe schouwers minuten1 ang in spanning hielden. De slotdans, een Polka, waayin zes dames met jaoonnen a la queue de Paris beurtelings coquet- teren met de_ enige heer van 't ge zelschap. voor wie „l'embarras du- choix" dan ook kennelijk zichtbaar is Grannig, maar nooit uit de gra- tieuse toon vallend. Als Finale nog een Polka doot 't orkest, en onder veel aoolaus van de volle Schouw burg waren er herhaaldelijk open doekjes. J. Kortmann. BONKAARTEN AFHALEN Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet zelf-verzorgers waar van het hoofd een stamkaartnum mer heeft yan 57601 t.m. 61200. Mee brengen de stamkaarten en de in wisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel' inlegvellen (voor schoenenbcmnen) en controle- kaart moeders (voor toeslagkaarten) Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. K.A.J. Dek. Par. A.s. Zondag zal er een recollectie gehouden worden voor alle leden der K.J.B. Daar be horen jullie, kajotters, natuurlijk ook bij. Opgave zo spoedig mogelijk bij de secretaris, Julianastraat 2B. Dan zullen jullie een dezer dagen be zocht worden voor deelname aan de Stille omgang. Minimum leeftijd is 16 jaar, mits onder geleide.Dus vrienden van 16 jaar en ouder gaat mee, dan zullen wij in K.A.J.-verband aan de Stille Omgang deelnemen. De kos ten zijn: 2.50 reisgeld, 1.in schrijfgeld samen ƒ3.50. Dit mag geen bezwaar zijn hoor!! Maak er een offer van. Je zult er geen spijt van hebben. Een nieuwe film- naar een verhaal van Charles Dicl^ens. Elke Don derdagavond organiseert K. en O. speciale filmvoorstellingen voor haar inschrijvers. Dat wij er deze maal de aandacht op vestigen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat op Donder dag 19 Febr. a.s. in Trianon in de t-weede voorstelling een bijzonder product draaft, n.l. een nieuwe film van de beroemde regisseur Alberto Cavalcanti, naar het bekende verhaal „Nicholas Nickleby" van Charles Dickens. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit num mer. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth, d. van C. Wolters en S. Springer; Froukje Pe- tronella Adriana, d. van K. Boorsma en F. M. Jena. Jacob, z. van J. J. Kor- hee en W. van Duivenboden; Catha- ■ine Harmine, d. van H. L. Blom en Prevoo; Maria Elisabeth, d. van V P. J. Stikkelman eii M. W. Klein; 'itharina Aletta, d. van A. de Meij en G. A. Raumann. Dina Catharina, d van T. Oosterom en S. S. Kok; WiL ly, d. van N. Varkevisser en J. Ouwe hand; Alida Jacoba, d. van J. van Leeuwen en A. Parlevliet. Overleden: J. Brans gesch. 65 j.; T. W. Pet man 73 j. Ledenvergadering „St. Antonius". De Ned. Bond van Hotel-, Café- Restaurantsgeëmpl. „St. Antonius" Sectie Bioscoop- en Theaterperso- neel, afd. Leiden, houdt morgen avond Dinsdagnacht te 12 uur een nachtvergadering voor de leden en R.K. niet-leden in het café van de heer H. Rooyakkers, Korevaarstraat No. 11. Gezien het agendapunt „Be stuursmededelingen" verwachten wij alle leden en R.K. niet-leden op deze belangrijke vergadering. R.K. Bioscoop- en Theaterperso- neel werkzaam in bioscopen en con certgebouwen als portiers, opera teurs enz. ook voor u behartigt „St. Antonius" uw belangen, komt allen naar deze vergadering1 en wordt lid van St. Antonius". VEERTIGJARIG JUBILEUM. Bü A. W. Sythoff's Uitg. Mij. N.V. vond hedenmorgen wederom een huldiging plaats. De heer Prevo, boekbinder bij deze onderneming vierde zijn veertigjarig jubileum. Wegens verblijf in het buitenland van de directeur Werd de jubilaris met zijn huisgenoten door de Alg. Procuratiehouder, in aanwezigheid van het gehele personeel, ontvangen en namens de directie toegesproken. In een waarderend betoog memoreer de de spreker de goede vakbekwaam heden /an deze verdienstelijke me dewerker en bracht hem daarvoor dank. Onder aanbieding van een ge schenk in couvert en een b'oemen- hu1de voor de echtgenote Van de jubilaris, werd de hoop uitgespro ken. dat de heer Prevo nog vele ja ren zijn beste krachten aan de firma zou mogen schenken. De afdelings chef, die hierna het woord voerde, gewaagde eveneens van de toewij ding, waarmede de jubilaris steeds zijn werkzaamheden verricht en rangschikte hem onder de beste vak mensen der binderij-afdeling. De woordvoerder van het gezamenlijk personeel ten slotte legde in zijn toespraak bijzonder de nadruk op de prettige verhouding, die er onderling bestaat en hoopte, dat deze toestand nog vele iaren bestendigd zou mogen worden. Namens hen allen bood hij de jubi'aris enige practische geschen ken en een fraai uitgevoerd gedenk boek aan. De jubilaris bedankte ten slotte voor de hem gebrachte hulde en cadeaux en bracht de dag verder in huiselijke kring door. Burgemeester en Wethouders van Leiden zijn verhinderd'op Woens. dag 18 Februari spreekuur te hou den. Gestaagd voor het associatie examen Nederlandse Handelscorres pondentie de heren H. F. M. Men- tink en F. M. Klei, beiden te Leiden. VAN ONZE ADVERTEERDERS. HEROPENING HOEDENZAAK. Alle winkels, hoe practisch aan vankelijk ook ingericht, krijgen na verloop van jaren een enigszins ouderwets aanzien en als men dan met de tijd mee wil gaan, is het no dig, dat het bedrijf gemoderniseerd wordt. Zo dacht ook de speciaalzaak voor dames- en herenhoeden Van Velsen, in de Donkersteeg er over, toen zij de winkel een maand sloot, om deze Zaterdagmiddag na een ra dicale metamorphose weer te openen. Een groot aantal bloemstukken vulde het gemoderniseerde" pand, waarin als een unicum voor Leiden, zowel dames- en herenhoeden ver kocht worden en ondanks de bepei'k- te ruimte is de aannemer, fa. J. Oli vier, er in geslaagd twee aparte af delingen daarvoor in te richten. Zij werd hierbij geassisteerd door het schildersbedrijf J. Jansen, terwijl de fa. Lepelaar (Haven) de verlichting, hoewel deze nog tijdelijk is, voor haar rekening nam.-Een rustig inte rieur in lichte crême-kleuren uitge voerd, -biedt de bezóeker gelegenheid op z'n gemak een keus te maken uit de ruime sortering hoeden, die op overzichtelijke wijze op speciaal ge construeerde rekken zijn uitgestald. LEIMUIDEN Stille Omgang. Voorzitter Noor- dermeer begon de jaarvergadering met een gebed voor de overleden leden. Wegens ziekte van de secreta ris re heer J. W. de Boer, las de heer l'Ami de notulen voor van de vorige jaarvergadering. Penningm. C. J. van Berkel gaf het volgende financieel verslag. Ontvangsten 254.23, uit gaven 153.70, batig saldo 100.53. De heren H. de Rijk en Th. Obdeijn controleerlen het beheer van de pen ningm. Op voorstel van de vergade ring werden de heren de Boer, van Berkel en de Prie bij acclamatie her kozen. In verband met de bedevaart, die op 29 Faberuari gehouden wordt, werden de volgende mededelingen gedaan: Zaterdag 28 Febr. is er half twaalf Lof in de parochiekerk. Om 12.15 uur vertrekken de bussen van af de kerk. De Omgang begint -1.15 uur waarna de H. Mis bijgewoond wordt samen met de afdeling Gro ningen in de Krijtberg. De parochie bundels worden tijdens de bedevaart gebruikt. Als leiders v/erden aange wezen de heren G. J. van Berkel, B. Verheugd, A. Kpnst en R. Broek- hiiizen. Het voorstel werd gedaan na de H. Mis geen koffie te» gebruiken, en direct naar huis te gaan. Aange zien precies de helft voor en de helft tegen was werd dit voorstel verwor pen. Tijdens de rondvraag kwamen de H. Missen voor overleden leden ter sprake. Besloten werd alleen voor het komende jaar voor ieder overleden lid een H. Mis te laten opdragen. Een aanvraag om een reiskaart voor de halve prijs voor jeugdige personen werd toegestaan, ómdat ei slechts één verzoek ingeko men was. Begrafeniszorg. Met 29 van de 264 ieden vergaderde de Begrafenis- vereniging St Barbara onder voor zitterschap van de heer W. Compeer. Het jaarverslag werd aangebodeen door secr. C. van Velzen. In het af gelopen jaar waren slechts 6 vol wassen parochianen ten grave gedra gen, terwijl 3- begrafenissen op an dere plaatsen uitgevoerd worden. De penningm., de heer Th. Obdeijn. deed verantwoording van zijn gelde lijk beheer. De ontvangsten waren geweest 890.De uitgaven 590.— zodat een batig saldo was bereikt groot 300.De kascontrole werd gedaan door de heren C. van Berkel en J. l'Ami. De aftr. bestuursleden Th. Obdeijn en L. H. van Velzen werden bij acclamatie herbenoemd. De voorz. zette hierna uiteen hoe de lijkwagen door brand bedreigd was, en hoe de heer C. Touw deze heeeft gered ten koste van zijn e:gen bezit tingen. Het bestuur had het voor stel gedaan hiervoor aan de heer Touw een gratificatie te schenken van 250.Na enige bespreking werd dit door de vergadering aange nomen. Tijdens de rondvraag werd het loon van de bode voor een jaar verdubbeld. Verder kwam ter sprake het verzekerd 'bedrag van de bezit tingen en de versleten handschoenen Van de dragers. Nadat de g.a. 't ver zoek gedaan had de doodskop van de lijkwagen te verwijderen, kwam het einde van deze vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN Géboren: Helena Elisabeth, dr. van Piet J. Horsman en A. Kleijbeuker; Jasper Gerardus Johannes, zn. van G. J. Vernes en A. Chatel. Getrouwd: Wilhelmus Kleijn en Elisabeth B. Balm; Johannes C. van Teijlingen en Catharina A. M. van Vliet: Cornelis Ketel en Theodora Wilhelmina Warbroek; Cornelis Stap per en Adriana Clasina Verduijn. Getrouwd: Pieter Duinker 30 j. en Johanna C. Botermans 30 j. Overleden: Daniël van Male 68 j. echtg. van S. M. Kouwer; Johanna P. Hazebroek 84 j., geh. met J. v. Zwie- ten; Gijsje van Staveren 67 j., echtg van G. Metselaar. BODEGRAVEN Geboren: Aaltje, d. van P. Stap per en A. de Boer; Johannes Pieter, z. van K. Baars en J. A. Vonk; Dirkje, d. van G. v. d. Hoog en L. van der Panne; Cornelis Johannes Jozef, fc. van J. Regtvoort en F. M. Vermeu len; Arie Hendrikus .Catharinus, z. van J. D. de Ridder en A. G. v. d. Wolf; Hendrik Gijsbertus, z. van G. J. Weber en D. Kortland; An ton, z. van P. de Bruijn en N. de Bruijn; Willem Martinus Antonius, z. van M. van Koert en E. van Hans wijk; Me- ta, d. van L. Boer en M. Stevens. HAZERSWOUDE (Dorp) Personalia.. De dames A. Ruis en D. van Beveren alhier, zijn te Amsterdam geslaagd voor coupeuse en lerares. Opgeleid door mej. C. Harkes. Tentoonstelling „Ned Vrouw". In deze gemeente heeft zich een af deling opgericht van de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948", welke zich ten doel stelt Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van Haar 50-jarig ambtsjubileum een hulde aan te bie den. Aan alle vrouwelijke inwoners van Hazerswoude wordt binnenkort verzocht hieraan daadwerkelijk mede te werken en door een gift dit mooie doel te steuiien. In dit comité heb ben zitting genomen de volgende da mes: mevr. C. M. de GraaffOppe- laar, mevr. C. M. Kapteinvan der Meer, mevr.' N. S'ootwegWind horst, mevr. C. van Ofwegende Bruin, mevr. A. E. RietveldLoo- mans, mevr. Chr. A. Kouwenhoven— Spierenburg mevr. G. van Klaveren —de Boer, mevr. M. J. van Dam— v. d. Akker mevr. C. M. Demoet— Meerveld, mevr. C. de Boérde Kra mer en mevr. W. P. HeimansPont. cM.2 De in deze gemeente in de week van 1 tot en met 7 Februari verkochte vierkanten centimeters voor een centraal Monument heeft opgebracht 268.zodat er ver kocht zijn 536 vierkante centimeters. NOORD WIJKERHOUT Consultatiebureau voor zuigelin gen. Het consultatiebureau voor zuigelingen zal niet gehouden wor den op Woensdag 18 Februari 1948, wel echter op Woensdag 25 Febr. a.s. des namiddags te half vijf uur, doch niet in het Wijkgebouw maar in „de Voorzienigheid". Op 25 Febr. a.s. kunnen de moeders, wier kin deren op het bureau in het wijkge bouw staan ingeschreven, voor drin gende gevallen eveneens in „De Voorzienigheid" terecht. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert Donderdag 19 Februari des nam. te 7.30 uur. Raadslid. De heer C. Maris is vertrokken naar Alphen a. d. Rijn; zijn opvolger als raadslid is de heer P. 'Rodenburg. ZOETERWOUDE LEIDERDORP Stille Omgang. Op initiatief van de Kath Actie is ook voor onze parochie een afdeling gevormd Van de Stille Omgang. In de nacht van 28 op 29 Febr. zal de omgang wor den gehouden. Des avonds 11 uur is er Lof in de parochiekerk, daarna vertrekken de bussen vanaf de kerk. In Amsterdam worden de deelne mers opgewacht door verkenners (aankomst in Amsterdam 1.30 uur) en onmiddellijk neemt de Stille Om gang een aanvang. Om 3 uur "begint de H. Mis in de kerk van de H. Tho mas van Aquino in de Vechtstraat. Gezamenlijke terugreis en om 7 uur weer thuis. (De algemene intentie is dit jaar: Meer godsdienstig gezins leven en meer geestelijke roepingen. Voor de parochie wordt hieraan toe gevoegd: „Dat het aantal roepingen in onze parochie moge toenemen". LAATSTE BERICHTEN NAZI-ORGANISATIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE ONTDEKT. In Tsjecho-Slowakije zijn 14 jonge Duitsers gearresteerd, behorende tot een geheime nazi-organisatie „B B B." (Bund Blauer Blume). Zij worden be schuldigd van sabotage en spionnage. De organisatie hoopte, zo wordt van officiële zijde verklaard, dat er spoe dig een gewapend conflict zou uitbre ken. Zij zou dan van dit gelegenheid gebruik maken om regerings- en an dere belangrijke gebouwen te bezet ten. In verband met de arrestatie wordt verwezen naar de talrijke fabrieks branden van de laatste tijd en naar de omstandigheid, dat de vele onder grondse groepen, die reeds in het land zijn ontdekt, alle haar hoofdkwartier in West-Duitsland hadden en onder leiding stonden van vroegere nazi's. DE STRIJD TEGEN HET „ZWARE WATER" ALKEMADE Reinigingsdienst. Naar wij ver nemen bestaat er bij het gemeen tebestuur van Alkemade een ern stig streven binnen korte tijd te ko men tot de oprichting van een ge meentelijke reinigingsdienst. Bijna alle ingezetenen hebben hierover een uitvoerige circulaire ontvangen met verzoek om mededeling of zij zich" vrijwillig bij de dienst wensen aan te sluiten Nog zeer vele inge zetenen hebben echter verzuimd het formulier getekend terug te zenden. Aangezien net hier betreft eeh dienst uitsluitend in het belang van dé volksgezondheid der inwoners wordt een ieder thans aangeraden het formuMer ter gemeente-secretarie in te leveren. Blanco formulieren zijn alsnog ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. LEIDSCHENDAM Loop der bevolking. Gedurende het afgelopen jaar" werden geboren 116 m. en 120 vr. Toevallige geboor ten (d.w.z. geboorten welke toevallig in de gemeente plaats hebben 29 m. en 23 vr. Het totaal der geboorten is dus 288. Overleden 41 m. en 26 vr. to taal 67. Gevestigd 238 m. 265 vr. Ver trokken 261 m. 324 vr. Er zijn dus 90 personen meer vertrokken dan geves tigd, dit is nog eén gevolg van de hier gevestigden na de ramp van het Be- zuidenhout. Al deze cijfers bij elkaar genomen is de bevolking door geboor ten en. vestiging vermeerderd met 73 m. en 58 vr. totaal 131, Waardoor de bevolking is vermeerderd tot 5430 m. en 5174 vr. totaal 10613. Het aantal huwelijken bedroeg 96 en het aantal echtscheidingen 13. Er werden 7 le- venlooze kinderen aangegeven. KATWIJK Gemeenteraad. De raad der ge meente zal a.s. Donderdag om 7.30 uur bijeenkomen. De agenda ver meldt o.a. de behandeling van de begrptijig 1948. De geschiedenis van het „zware water", waarmede de Duitsers trachtten de wedloop om de atomische wapens te winnen en de succesvolle pogingen, die de geallieerden onderna men om de Duitse plannen te verijdelen, heeft zijn weg gevonden in de gehele wereld. In de loop des tijds zijn echter vele onjuistheden gepubliceerd omtrent de toedracht van dit wapen feit. waardoor dit zo uiter mate belangrijke gebeuren uit de jongste wereldoor log veelal in een verkeerd daglicht is geplaatst. Het is mede daarom, dat de Noren deze gebeurtenis, die zich in hun land heeft afgespeeld en welke moge lijk de uitslag van de oor log in belangrijke mate heeft beinvloed, voor het nageslacht ih een film hebben willen vastleggen. In samenwerking met een Franse filmonderne ming heeft de Noorse „He- rofilm" met medewerking van de mannen, die de Duitse proefnemingen de den mislukken, deze ge schiedenis doen herleven. Op de plaatsen, waar zij hun heldendaden hebben bedreven, zijn de opnamen voor de film, die de ver schalende phases van de vernietiging van het „zwa re water" minitieus weer geeft, gemaakt. In het begin van deze maand draaide te Oslo de première en enige dagen geleden kwam in de opera te Parijs een illuster gezel schap bijeen, waaronder de piesident van de Franse republiek. Vincent Auriol. om de Parijse première van dit historisch filmwerk bij te wonen. Gistermiddag vlogen de Noren, die in Frankrijk de première hadden bij ge- gewoond. met een vliegtuig var, de Noorse luchtvaart maatschappij terug naar Oslo. Niet echter zonder Schiphol aan te doen, waar zij gedurende hun oponthoud ih het restau rant in vogelv'ucht hun belevenissen memoreerden Het waren elf Noren, die .er in slaagden de Duitse „zware water"-plannen dc vernietigende slag toe te brengen. Zij allen overleef den de oorlog en acht hun ner speelden de rollen, die zij in werkelijkheid vervu'- óen in de film ..Kampen om Tungtvannet" (de strijd om het zware water). De geestelijke vader van het plan. dat uiteindelijk deze strijd te onzen gunste besliste, de Noorse profes sor Tronstad, hééft het ein de van de oorlog niet mo gen beleven. Vanuit Lon den heeft hij de operaties geleid. In de laatste maan den van de strijd begaf ook hij zich naar Noorwegen, om de ondergrondse be weging te organiseren. Kort voor de bevrijding sneuvelde Tronstad in .zijn vaderland. Captain Haukelid uit Oslo echter, de man. die het Noorse commando leid de, overleefde de slag om het zware water en gister middag op Schiphol was hij de woordvoerder van zijn kameraden, die ver telde hoe de werkelijkheid was: „Skinnanland" aldus Haukehd „is een naam, die in Noorwegen grote be kendheid geniet. Hij is een Aan professor Tronstad werd derhalve verzocht de leiding op zich te nemen o/n de „Norsk Hydro" bui ten werking te stellen. Het neerlatéh van Einar Skin- narland was de eerste zet in het weloverdachte plan van prof. Tronstad. Hij was ae qian, die de contac ten legde en de weg effen de voor de vier leden van het Lingecommando, die enige weken later volgden. Een groep van dertig En gelse specialisten zou de Noren versterkten. Het vlieg tuig. dat hen vervoerde, vloog echter te pletter te gen een bergwand en zij. die de ramp overleefden, werden door de Duitsers gefusilleerd. Einar Skinnarland en zijn vier kameraden zetten hun werk echter voort en teen vijf maanden later nog zes man van de Linge- compagnie per parachute werden neergelaten, waren de voorbereidende werk- Hoe de Noren de wedloop om Duitslands automatische wapens wonnen van Noorwegens beste ski lopers, doch de naam Skin narland heeft nog aan glans gewonnen door de weergaloze prestaties, die zijn broer, Einar, in de „zwaar water"-affaire heeft geleverd. In October 1942 werd er gens in Noorwegen een eenzame parachutist neer gelaten. Zijn valscherm ont vouwde zich in de nabij heid van de Noorse stikstof- fabriek ..Norsk Hydro" bij het stadje Rjukan, onge veer honderd kilometer ten Zuid-Westen van Oslo. De parachutist was EinAr SkinnalTand, een lid van de z g. „Linge Compagnie", die door de Noren in Enge land was gevormd. Reeds lange tijd hadden de geallieerden de Duitse pogingen om automatische wapens te vervaardigen, waarvan de proefnemingen met het zware water er een was. geobserveerd. Besloten werd te allen koste deze experimenten te dwarsbomen. Daar de Duit sers Riukan^als basis voor hun onderzoekingen had den gekozen, achtte het ge allieerde oppercommando het juist, de Noren met de ze opgave te belasten. zaamheden voor de actie practisch afgesloten. Op 28 Februari 1943 volgde de grote slag. Negen van de elf Noren drongen de Norsk Hydro fabriek binnen en plaat sten in de „zwaar water ruimte" hun tijdbommen. Een uur later was het werk van de Duitsers teniet ge daan. Berlijn gaf echter opdracht, dat geen moeite gespaard mocht worden de schade te herstellen en de Duitsers slaagden hierin binnen betr^kkelij^ korte Het grootste deel van het commando was er intussen in geslphgd naar Zweden uit te wijken of naar En geland terug, te keren. Twee man ecKter. de pio nier Einar Skinnarland en ik (Haukelid) zwierven noc in de Noorse bergen. Amerikaanse bommen werpers trachtten de her bouwde fabriek in Rjukan te vernietigen, doch boek ten geen bevredigend re sultaat. Toch besloten de Duit sers de experimenten in Duitsland voort te zetten. Te dien einde werd in Fe bruari 1944 de in Norsk Hydro opgebouwde appara tuur in een trein geladen met bestemming een Noor se haven, van waaruit het vervoer naar Duitsland per schip zou geschieden. De reis per trein moest worden onderbroken voor een overtocht over het Noorse meer Tinnsjoen op een veerpont. Alles scheen volgens de Duitse plannen te verlo pen", zegt captain Hauke lid. „Geen beweging van de Duitsers in het gebied van Rjukan was mij echter ont gaan. Tezamen met twee man van de ondergrondse beweging. Soerlie en Lier Kansen kwam ik gelijk met dc trein bij de veerpont aan Een paar geimprovi- séerde tijdbommen waren spoedig met belyalp van an dere Noren aangebracht. Midden op de Tinnsjoen explodeerde de veerboot en verdween met trein en al in het water. Daarmee ver dween de Duitse hoop om de strijd om de atoombom ta winnen in het blauwe „Noorse water". Aldus ver telde captein Haukelid. Temidden van het gezel schap bevond zich één vrouw. Het was mevrouw Tronstad, de weduwe van de professor, wiens ver nuft veel heeft bijgedragen tot het welslagen van de strüd tegen het „zware wa tor". De regisseur van de film „Kampen om Tungtvan net". Vibe Muller en de oroductieleiders, Erlind Siotfeldt Ellingsen en Sa1- ve Stautet, die eveneens bij de Franse première tegen woordig waren, zijn van mening, dat de film onom stotelijk het beste product :s._ dat de Noorse filmindus trie ooit heeft voortge bracht. Zij hebben er naar gestreefd de werkelijkhe'd. waar mogelijk, te benade len. Ook in Nederland zal de film worden vertoond, ver telde de regisseur. Even voor het Noorse vliegtuig het Lingecomman do weer naar zijn vader land terugbracht, zeide mevrouw Tronstad tot ons: ..Ik kan u niet zeggen hoe blij ik-ben, dat de acteur, die de rol van mijn man vervult, niets met hem ge meen heeft. Ik had het an ders niet kunnen aanzien". Dan verdwijnt zij in het Noorse toestel, dat haar en de elf anderen binnen enkele uren onder de rook van de Norsk Hydro zal brengen. WEERSVERWACHTING g KOUDE NACHT. S OVERDAG VEEL ZON. 8 8 g Weinig bewolking en droog o o weer met morgen lange perioden g var. zonneschijn. Meest zwakke 5 naar Zuid-oostelijke richting 5 5 draaiende wind. In de nacht bijna g overal lichte vorst. Overdag 2 g tempei'atuur oplopend tot min- g 0 stens enkele graden boven het c vriespunt. 8 ooooooooooouuooooooooooooooooooooo Kardinaal Granito Pignatelli di Belmonte, de oudste Rooms-katholie- ke kardinaal, is op 96-jarige leeftijd te Rome overleden. De kardinaal werd 10 April 1851 te Napels geboren en werd in 1879 tot priester gewijd, in 1889 tot aarts bisschop van Edessa geconsecreerd en in 1911 door Paus Pius X tot kar dinaal gecreëerd. Hij was deken van het Heilig College der kardinalen en prefect van de Ceremoniële Congre- In April, wanneer de bollen naar men hoopt in de bollenstreek in bloei staan, zullen leden van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland naast de zgn. „7 days Ar my-tours" naar Amsterdam, speciale trips van een, drie en vier dagen maken naar de bollenstreek. De or ganisatie van deze trips is reeds ge regeld met de militaire instaties te Frankfort a. Main. De „.American Express Cy", zal de technische zij de der ceizen verzoi-gen. De man schappen zullen in de bollenstreek ontvangen worden te Noorclwijk. MOORD TE MAURIK. In het dorpje Maurik werd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag de 40-jarige C. L. van Brenk vermoord. Vrijdagavond was er een bijeen komst van een politieke partij in ca fe van T. Daarna was er gelegenheid tot dansen. Kort na middernacht kreeg een tweetal personen, de 19-ja- rige T. H. van Kattum uit Ingen met een zekere van Wijk uit Maurik een woordenwisseling. Zij begaven zich naar buiten, met hen ging mee de 40- jarige C. L. v. B. Deze px-obeerde de jongens te kalmeren, maar plotseling trok van H* en mes en stak van B. De man stortte neer. Van H. ging daarop van E achter na, maar kreeg hem niet te pakken. Nog des Zaterdag kon van H. wor den gearresteerd. Het slachtoffer van E. werd naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht waar hij in dc loop van de morgen overleed. Dr. Hulst ver richtte de sectie. Van B. laat een vrouw met vier kinderen achter. De verdachte zal spoedig naar Arn hem worden overgebracht. BRAND IN SCHOENFABRIEK. Zaterdagnamiddag omstreeks half zes ontstond brand in de schoenfa briek van de fii-ma Snoeren en Hooy- maayer te Dongen. De kantoren brandden geheel uit, Y'raardoor, be halve de administratie van het be drijf, belangrijke hoeveelheden schoe- nen-overleder en fournituren ver loren gingen. De schade kon nog niet worden vastgesteld. Gelukkig ible- ven de fabriek en de machines be houden al liepen zij belangrijke waterschade op. Men hoopt daar bet bedrijf na een aantal weken weer op gang te kunnen bi'engen. Tot zolang zal het personeel ter sterkte van on geveer honderd man geduld moeten hébben. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Daar het Zaterdagmiddag was, was de fabriek reeds uren door het personeel verlaten. Zelfontbranding van de kurkdroge fournituren wordt daar om niet uitgesloten geacht. POSITIE NEDERL. SCHEPEN. Aagtekerk, 15 Febr. van Haifa. Alcyone, 15 Febr. van Dakar naar Antwerpen. Alkaid, 14 Febr. van Montevideo naar Ratonus. Alphacca 15 Febr. van Antwerpen naar Genua en Bombay. Alwaki, pass. 15 Febr. Madeira. Amstelveen, 15 Febr. van Port Elisabeth te Durbna: Balanipa, pass. 14 Febr. Miniccy. Bali, 15 nebr. van Singapore. Bloemfontein, 15 Fe bruari van Port Elisabeth naar Kaap stad; .Breda, 15 Febr. van San Anto nio naar Corral. Esso den Haag, 15 Febr. van Rotterdam te Aruba. Gaas- terkerk, 14 Fabr. van Aden. Gany- medes; 14 Febr. van Santos te Rio de Janeiro Helder, 15 Febr. van Li verpool te Antwerpen Heleixa, 15 Februari van IJmuiden te Antwer pen. Indrapoera pass. 14 Febr. te Perim. Jobshaven 15 Febr. te Grand Bassan. Joh. de Witt, 15 Febr. van Sabang. Kamerlingh Onnes, vermoe delijk 16 Febr. van Belawan. Keilen- haven pass. 14 Febr. Kaap St. Vin cent. Kota-agoeng 15 Febr. van Sin gapore naar Port Swettenham. Larenberg pass. 15 Febr. Las Pal- mas. Laurenskerk, 14 Febr. 1 mijl Zuid van Pianosa. Lawak, 15 Febr. van San Francisco te Manilla. Lom bok, 15 Febr. van Manilla te Los Angelos. Lutlerskerk 15 Febr. van Aden naar Suez. Maivina, 16 Febr. van Laspiedras te Rotterdam. Marken 15 Febr. van Rotterdam te Batavia. Melampus 15 Febr. te Londen. Mod- jokerto, 15 Febr. van Cenua. Nijkerk Marseille—Suez 15 Febr. te Port Said. Opbir, 14 Febr. van Batavia naar Soerabaya. Oranje. 15 Febr. van Colombo; Randkerk, 16 Febr. van East Londen naar Kaapstad. Rijn- kerk, 15 Febr. van Gibraltar naar Genua. Sarangan, 12 Febr. van Bom bay naar Calcutta. Stad Haarlem, pass. 14 Febr. Lissabon. Sibajak, pass 15 Febr. Quessant. Tabinta, 15 Febr. van Amsterdam te Batavia. Tosari, 10 Febr. van Vancouver naar Bom bay. Waterman, 14 Febr. van Sabang. Zuiderkruis p'ass. 16 Febr. 6 uur te Quessant.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3