De a.s. jubileumfeesten te Leiden DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Maar het rich Iaat aanzien zal de herdenking van het gouden regerings jubileum van H .M. de Koningin alsmede de 300-jarige herdenking /van de Vrede van Munster te Leiden voor zover zulks mogelijk is op fees telijke -wyz? worden nerdacht. Wy zeggen: voor zover zulks mogelijk i£, want H. M. de Koningin nzelf heeft op een sobere herdenking aan gedrongen. Naast dit heel Leiden omvattend financiële plan zal worden getracht ook van Verenigingen, ondernemin gen en particulieren financiële steun te verkrijgen. Reeds is de eerste gift van 1000.binnengekomen. Door middei van de radiodistribu tie zal de Leidse bevolking regel matig op de hoogte worden gehou den van de uitvoering der plannen. Het tijdstip der radiomededelingen zal nader bekend worden gemaakt.- Men lette dus goed op. DE BLOEMENTENTOON STELLING. Over de bloemententoonstelling deelde de heei Joh'. Jonker nog het volgende mede: Het ligt in het voornemen, om de Stadsgehoorzaal in haar geheeh als tentoonstellingsgebouw in te rich ten, waar de kwekers in onderlinge concurrentie liet beste van'hun kun nen oj? cultuurgebied kunnen laten zien en waar het zowel voor vakman als liefhebber een genot zal zijn, enige uren te vertoeven. Voorts ligt het in het voornemen van deze commissie om in aanslui ting met de tentoonstelling in het gebouw eveneens een buitententoon stelling te organiseren, waarbij een der Leidse grachten in de onmiddel lijke omgeving van de Gehoorzaal, geheel in groen en bloemen zal wor den gezet, waardoor deze gracht in e^n grote sier- en wandeltuin zal worden omgetoverd. Getracht zal worden, dit buiten terrein des avonds op doelmatige wijze te verlichten en tevens door het aanbrengen van één of meer fontei nen, de aantrekkelijkheid van de gehele tentoonstelling, vooral ook des avonds, aanmerkelijk te verho gen. Indien de data aan de feestvie ring voor de bloerapn wat gunstiger waren en de Jubi'eumcommissie niet gebonden was. aan de voor Leiden vastgestelde dagen, zou de commissie ongetwijfeld meer van haar plan nen hebben kunnen mededelen. De data van de feestviering geven ech ter voor dit onderdeel nogal moei lijkheden. De commissie zet haar werkzaamheden echter met onver minderde ijver voort en zal trachten, niettegenstaande de moeilijkheden, die-zich tot op heden voordoeri de vorenomschreven plannen toch te doen uitvoeren. Naast deze plannen is bij de com missie in overweging het organise ren van een groots opgezet bloemen corso, waarbij naast een corso de luxe» plaats 'is voor verschi'lende nummers als praalwagens, reclame wagens enz. De commissie zal t, z. t. over deze plannen nadere gegevens verstrekken. Teneinde ook de buitenwijken van onze stad een meer feestelijk aan zien te geven en deze tevens te be trekken in de meer daadwerkeMjke deelneming aan de feesten, over weegt de commissie om voor deze wijken een wedstrijd te organiseren in het beplanten van de voortuinen met bloemen en groen. De commissie is van mening dat door het op deze wijze verfraaien van onze buiten wijken, deze niet alleen een meer feestelijk aanzien zullen krijgen, doch vooral- in dit jubileumjaar als woon- en wandelwr'-en aanmerkelijk in aanzien zullen stijgen. Ook wordt nog gedacht aan een feestavond waarbij de deelnemers zich op de een of andere wijze kun nen tooien met bloemen en hieraan een wedstrijd te verbinden. Wanneer dan ten slotte bij de straat- en gevglversiermgen en ook bij de etalagewedstrijd de bloemen in grotep getale gebruikt en op de juis te wijze worden aangebracht en ook hieraan een wedstrijd wordt ver bonden voor het gebruiken van b'oe- men en gr^en, is de commissie van mening, dat Leiden in de komende feestdagen niet "alleen op waardige wijze feest viert, doch dat een ieder zowel stads- en buitenman, zich zal opmaken om de stad. d;e in een bloe menstad zal zijn omgetoverd, te be zichtigen het feest mede te vieren. Een veelzijdige feest viering in voorbereiding Gisterennamiddag vergaderde het voltallige Jubileum-comité 1948 in een der zalen van het Stadhuis, waar bij monde van de voorzitter een uit eenzetting werd'gegeven van de plan nen voor de a.s. feestviering. De heer Lindenbergh deelde mede, dat sedert d? installatie van het co mité de daaruit gevormde werkcom- missie tal van voorbereidende be sprekingen heeft gevoerd met de meest uiteenlopende personen, orga nisaties en instanties, ten einde tot een voorlopig plan voor de feeste lijkheden te geraken. Trouw werd zij daarbij geholpen door de verschil lende commissies en sub-sommissies, die inmidd-eLs gevormd zijn, te;r voor bereiding van onderscheiden onder delen der feestviering. De commissie meent, datzij bij haar plannen diende voorop te stel len, dat heel Leiden ons feest wil vieren, zodat het programma niet slechts gevafiëerd moet zijn, doch bovendien de bevolking in volle om vang gelegenheid moet bieden daar aan deel te hebben. Daarnaast meende zij niet uit het oog te mogen verliezen, dat Leiden voor geheej Rijnland en omgeving het centrum is en behoort te blijven, zodat het feestprogramma ook de belangstelling van de omgeving in wijde omtrek behoort te trekken. Tenslotte dient heb tijdstip der feestviering zó te worden gekozen, dat dit enerzijds niet samenvalt met de viering in een stad in de nabij heid, doch anderzijds wèl aansluit bij de viering, van de verjaardag van Hare Majesteit en bij andere eve nementen, die in het centrum der be langstelling zullen staan. - Gezien dit alles is zij van oordeel, dat Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Aug. de meest geschikte dagen zijn om het hoogtepunt der feestviering te vor men. De dagen daarvoor en daarna kunnen feeste'ykheden brengen, die zich daarbij aansluiten. HET VOORLOPIG PLAN. Het voorlopige plan der festivitei ten ziet er in grote lijnen als volgt uit: Derde week van Augustus: Sport week, bestaande uit diverse sport wedstrijden voor deelnemers uit Leiden en omgeving, waaraan ook deputaties uit Gent en Oxford zul len deelnemen. Woensdag 25 Augustus: Opening winkelweek. Donderdag 26 Augustus: Opening grote bloemententoonstelling in Stadsgehoorzaal, zo mogelijk met Dahlia-keuring en opening van de in het centrum der stad aan te leg gen bloementuin. Vrijdag 27 en Zaterdag 28 Augus tus: Bloemententoonstelling, puzzle- tocht per fiets, wandeltochten, sport wedstrijden ruiterfeest, bloemencor so, wedsrijd straat-, huis en étalage versiering, openluchtspel en K. en O. Schouwburgavonden. Zondag 29 Augustus: Kerkelijke herdenkingen. Maandag 3(\ Augustus: Scholieren- sportdag voor alle Leidse scholen. Dinsdag 31 Augustus: Aubade, kin derfeest, concerten in de open lucht, uitvoering Stadsgehoorzaal. .Woensdag 1 September: Sluiting winkelweek, uitvoering Stadsgehoor zaal. Gedurende deze tijd zal eep spe ciale tentoonstelling in de Lakenhal plaats vinden van beschikbaar foto materiaal van bezoeken van H. M. de Koningin aan Leiden. Dit plan is. vanzelfsprekend voor uitbreiding vatbaar, waarbij de com missie denkt aan acties van buurt verenigingen, verlichtingen van - gebouwen, straatversieringen, ver-, lichte gondelvaart e. d. Gelijk reeds meermalen geschiedde, roept zij ook thans alle organisaties en personen die suggesties kunnen doen, nogmaals op hun eventuele ideën en plannen bij het Comité in te zenden. HET PLAN DER FINANCIERING. De uitvoering der plannen eist van zelfsprekend niet onbelangrijke fi nanciële uitgaven. Goeddee's staat of valt elk plan zelfs met de positie, waarin zich de kas zal bevinden. Niet verwacht mag v/orden, dat de overheid onze feestviering bekosti gen zal. pit moeten wij zelf doen. En Leiden zal er ook zijn eer in stel len hiervoor te zorgen. Samen willen we feestvieren, sa men zullen we de kosten daarvan dragen, samen willen we hiervoor ook sparen. Het plan dat /3e Commissie ont worpen heeft voor de financiering is, naar de heer Verstegen mede deelde, namelijk een spaarplan, waar aan, elk Leids gezin zal kunen mee doen en waaraan meerdere attracties verbonden zijn. Elk gezin ontvangt volgens dit plan binnenkort een spaarkaarf. Gedurende 20 weken kan men via zijn bakker of melkboer, verzeke ringsagenten enz. elke week voor een kwartje een spaarzegel verkrij gen. Is de spaarkaart -vol, dan heeft men niet slechts bijgedragen in de feestviering, maar men heeft zichzelf dan ook verzekerd van een belang rijke reductie op verschillende en- treé's, die tijdens de feestdagen wor den geheven. Tenslotte zal onder de trouwe spaarders een verdeling of verloting plaats vinden van huishou delijke en gebruiksvoorwerpen. Daar nevens heeft men een kans op een passepartout rechtgevend op gratis entrée bij verschillende festiviteiten. ST. ELIS ABETS VER. OVER 1946—1947. Aan het verslag van de werk zaamheden van deze vereniging in de nog steeds abnormale jaren 1946 1947 is het volgende ontleend: De Elisabethvereniging heeft als andere verenigingen onder moeilijke en bij zondere omstandigheden moeten werken. Ten gevolge van de alge mene ontreddering en de dikwijls ook financiële veranderde omstan digheden der gezinnen, werd blijk baar het contact tussen de zieken en de vereniging niet zo gemakkelijk meer gelegd als vroeger. Zodat het aantal bezochte zieken aanmerke lijk terug liep. Zodoende moesten de werkzaamheden zoveel mogelijk worden aangepast, terwijl naar nieu we wegen en middelen gezocht moest worden, om de vereniging op peil te houden. Nu de tijden langza merhand weer nÓrmaler' worden, twijfelen wij niet, of het beroep op de hulp der vereniging zal weer toe nemen. Opmerkelijk is, dat, ondanks de verminderde aanvragen, de kas middelen aanmerkelijk geslonken zijn, hetgeen zijn oorzaak hierin vindt, dat er over het algemeen rui mer geholpen moest worden, .hetzij in geld, hetzij in natura en dé ver strekte levensmiddelen, kleding enz. nog steeds zeer hoog in prijs zijn. Wat 'de bestuursfuncties betreft het .volgende: In 1946 bedankte mevr. J. Filbry—Kloosterhuis als vice-presidentc en mevrouw E. v. d. LaanClaessens als le magazijn- meesteresse, verder mevr. M, Geise v. d. Kroft als werkend lid. Allen brengen wij hartelijk 'dank voor al hetgeen zij in diverse functies en als leden gepresteerd hebben. Mevrouw S GovaartVeeger werd bereid ge vonden de functie van vice-presi- dente te vervullen, en mevr. M. PlouvierWijtenburg en mevr. M. SormaniKlaver wij den als le en 2e magaziinmeesteressen. In 1946 overleed mej. Th. Elshof, een zeer verdienstelijk lid geduren de een lange reeks van jaren. Moge zij hiervoor,een rijk loon ontvangen hebben. Voor haar zielerust werd een H. Mis gelezen. Vermelden wij nog met ontroering, dat op 27 De cember 1946 een H. Mis werd gele zen voor wijlen mevr. E. Sanden Platz, overleden in een concentratie kamp in Duitsland. De 3 maand. H. Mis werd geregeld gelezen, ook de H. Mis voor. weldoeners en leden in November. De wekelijkse vergade ring werd in 1926 136 maal. in 1947 49 maal gehouden. Het aantal wijken werd Van 12 op 10 gebracht. Het aantal werkende leden bedraagt thans 19. Besloten werd, dat voorlopig pre sidente en vice-presidente zo nodig, alleen onbekende gezinnen zullen bezoeken en indien noodzakelijk ook de andere gezinnen, doch alleen in de binnenstad. Einde 1946 begin 1947 werd een folder-actie op touw gezet, welke ac tie totaal opbracht 1136.75. Van de ze opbrengst werd in 1946 met het kerstfeest 225 in geld besteed en wel 10 voor grote en 5.voor' kleine gezinnen. In 1947 werden met hetkerstfeest 21 pakketjes uitge deeld met bijvoeging van fZ50. Er werden uitgereikt 6928 L. melk en 2(555 eieren. Het aantal bezochte gezinnen bedroeg in 1946 103, waar- yan 38 in de parochie O.L.V. Hemel- vaart-St. Jozef, in de parochie van St. Petrus 31, parochieO.L.V. Onb. Ontv, 30, Leonardus-oarochie 7. Er" werden 789 huisbezoeken gedaan. In 1947 bedroeg het aantal bezochte ge zinnen 86, waarvan 25 van de pa rochie O.L.Vr. Hemelvaart-St. Jozef, 23 St. Petrus-oarochie, 27 O.L.Vr. Onb. Ontv., 11 Leonardus-parochie. Het aantal huisbezoeken bedroeg 926. De -uitgaven waren 33324.29. Het verslag eindigt met een drin gend beroep op dte weldoeners. Van ganser hax-te vertrouwen wij, dat de vereniging, die reeds meer dan 85 jaar haar zegenrijk werk doet, juist in r*eze tijden waarin de liefde zo nodig is, weer hoogtij moet gaan vieren op royale wijze zal gesteund worden tót heil vap het mensdom en spec'aal tot persoonlijk heil. Het bestuur is thans als volgt sa mengesteld: D. Coebergh, presiden te, Oranjelaan 20, Oegstgeest; S. GovaartVeeger, vice-presidente; J. A. GründemannHofman le secre taresse; M. CoeberghCranenburgh, 2e secretaresse; J. Noordman,nen- nin-rmeesteresse; M. Plouvier-r-Wij tenburg. le magazijnm.esse; M.'Sor maniKlaverwijden, 2e magazijn- meesteresse. Wat lezers ons schrijven Warmond, 11 Februari 1948. PERSONEELSVERENIGINGEN. Mijnheer de Redacteur, Langzaam aan zou het onderwerp, door zijn herhaald terugkeren in dew ze rubriek, vervelend kunnen worden, maar toch neem ik de vrijheid op het ingezonden stuk door v. d. P. te rea geren. Het komt mij wel wat al te bout voor, dat inzender schrijft, dat een kath. werknemer geen lid mag zijn vart een neutrale vereniging, waar. mede hij dan een personeelvereniging bedoelt. H<»t is inderdaad zo. dat een personeelsvereeniging in de meeste gevallen „neutraal" is-, want dit brengt meestal de samenstelling van personeel' van een bedrijf met zich mede. Maar het komt mij juister voor, dat de katholiek wel lid is van zulk een vereniging, omda< hij door zijn lidmaatschap invloed kan uit oefenen op de gang van zaken, het geen door afzijdig blijven ten ene- male is uitgesloten. Dat een personeelsvereniging al leen opgericht zou worden om. de werknemers ook in hun ontspanning te beïnvloeden en daardooi ortder controle van de werkgever te bren gen, kan toch ook niet altijd de be doeling zijn. Het is my bekend, dat een personeelsvereniging van een van de Leidse bedrijven uitsluitend is op gericht' door het personeel vart dat be drijf met het f^oel om meer saamho righeid onder het personeel te kwe ken. Van inmenging van de zijde van de direet'e is g'en sprake! Het wil er bij niet in, dat perso neelsverenigingen opgericht worcjfn met de verkapte doelstelling om de kathoheke organisaties te verdrin gen. Zou dit wél het geval ziin, dan ontbreekt er veel aan die katholieke organisatie. Zij blijkt - dan niet in staat te zijn, haar leden datgene te bieden, waaraan de leden behoefte hebben. Hiermede bedoel ik niet di verse festiviteiten, of uitgangetjes, doch juist datgene, wat op «sociaal-, cultureel- of feestelijk terrein te be reiken valt. (Dit is zeker geen con clusie! Red. Lcrt.). Bij een normale personeelsvereniging zal nimmer een dwang worden uitgeoefend om aan alle acties yerplicht deel te nemen. Zou dit wel het geval zijn, dan wordt het bedenkelijk en dan is het ten hoogste tijd, dat in het bestuur eni- f» flinke katholieken komen, die aan dit misbruik paal en perk stéllen. Veel zou er nog over te schrijven zijn, doch ik meen het hierbij wel te kun nen laten. Wij moeten voorkomen, dat de door ieder weldenkend mens zo verfoeide geest van hekjeszetterij nog meer veld zal gaan winnen. (Met de beschuldiging van „hekjeszetterii" of „isoleren" moeten we voorzichtif zijn! We spelen er mee in de kaart onzer tegenstanders, die daarmee alle confessionele organisaties willen be lachelijk maken. Men leze de in dit nummer. Red. L. Crt.b U, mijnheer de Redacteur, dan kend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, BIOSCOPEN. Rex: 40.000 Ruiters", boven 18 jadr. Trianon: „8 Professoren en één meis je", 14 jaar. Casino: „Intermezzo", boven 18 jaar. „Het portret", 14 jaar. or: „Saratoga Trunk, strikt vol wassenen. In het Rijksmuseum van Oudhe den hield de heer P. Glazema van Den Haag een lezing over „De op gravingen in de Ned. Herv. Kerk te Eist (Betuwe)", welke kerk in de zomer van 1946 aan een oudheid kundig bodemonderzoek werd on derworpen. Spr. zette allereerst uiteen, dat de aanleiding tot dit onderzoek vooral was het feit, dat uit een der eerste oorkonden van het Sticht Utrecht, daterende uit de 8ste eeuw, bleek, dat reeds in die tijd te Eist sprake is van een kerk. De opgraving heeft aan het licht gebracht, dat het 15de eeuwse bak stenen gebouw met forse Westtoren gebouwd werd ter plaatse van een grote vermoedelijke, 11de eeuwse kerk, waaronder zich aan de Oost zijde een grote krypt bevond. Deze krypt, waarvan de vorm zeer merk waardig is onder de twaalf nog in Nederland voorkomende krochten, had een houten zdldering en als zo danig is het een bijzónder geval. Aan deze kerk ging voraf een tuf stenen gebouw, dat vermoedlijk ge dateerd moet worden in de 8ste eeuw, de tijd, waarover de boven genoemde oorkonde handelt. Onder de fundamenten van deze oudste kerk werden de hechte fun damenten aangetroffen vSn een tweetal Romeinse tempels. De oudste hiervan is een enkel voudig gebouw van ongeveer 8x11 m. Het muurwerk is met veelzorg gemaakt en een groot deel van de mortêlvloer werd in situ aangetrof fen. Vermoedelijk ging deze eerste tempel ten gronde ten gevolge van de opstand der Batavieren in het jaar 68 na Chr. Bij het terugwinnen van de macht, in deze streken heb ben de Romeinen dan een groter tempelgebouw, metende 23 x28 m., bestaande uit .een nagenoeg vier kante cella en zich daar omheen bevindend perystilium, opgetrokken. Van dit grote gebouw kwamen zeer belangrijke muurresten aan het licht muren, die op stevige eiken palen waren aangelegd. Een grote hoe veelheid frescofragmenten leverde het bewijs, dat deze tempel beschil derd w£s. Het gehele tempel-com plex, zowel van de eerste, als van de latere' tempel, was naar de hoofdas Noord-Zuid aangelegd. De Christe nen veranderden deze asrichting met 90 gr. door oriënteren van de kerk op het Oosten. De vondstën helbben ihet bewijs geleverd, aldus spreker, dat Eist een belangrijk Romeins centrum ge weest is en volgende onderzoekingen zullen waarschijnlijk aan het licht brengen, dat het kerkelijk centrum van dit donji geheel inbeslag geno men is geweest door de tempelhof en het zich daar bevindende hoofd gebouw en de ;bijgebouwen. Het is ïiiet ónwaarschijnlijk, dat er verder te Eist sporen aan het licht komen van een Romeinse leger plaats; enkele paal vondsten buiten het tempel-complex hebben reeds de gedachte in die richting bepaald. Hierop zouden tevens kunnen dui den vondsten van de schedels van een zwijn, een ram en een stier, welke in de grote tempel gezame- lijk in een put voorkwamen. Deze vondsten wijzen immers op het zgn. suovetaurilia, eenoffer, dat door gaans in verband staat met de krijgs god Mars. NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Onder leiding van de heer H. van Poelgeest hield de afde.ing Leiden en omstreken varr de Ned. Ver. tot bescherming van dieren gisteren avond haar jaarvergadering. Momen teel bedraagt het aantal leden (bui ten de z.g.n. asylieden). 765. De penningmeester meldde een batig saldo van ruim 1195.y< In de vacaturen mevr. de wed. prof. KuenenWicksteed en mej. mr. C. M. W. Roem, wérden tot leden van het bestuur gekozen mevr. dr. Key en de heer A. v. d. Neut. Op voorstel van de propaganda-com- missie werd het lid van deze corrt- missie, de heer Ph. van Hooven, nog aan het bestuur toegevoegd. Majoor T. D. Sigling, dierenarts te Amsterdam en lid van het H. B., gaf hierna een uiteenzetting van de Am bulance Dienst Dierenvrienden Am sterdam (Adda). Tijdens een hierna gehouden onderlinge gedachtenwis- seling bleken zeer velen voor de op richting van een dergelijke dienst te gevoe.en. Leerlingen van de Kweek school voor voorbereidend onderwijs voerden nu een toneelstukje op „Voi- gende patiënt", waarin wij als be langstellend toeschouwer te gast waren op een spreekuur van een vrouwelijke dierenarts. Tenslotte heeft majoor Sigling nog een cause rie gehouden, waarin hij enkele frap pante ervaringen uit zijn practijk ais dierenarts vertelde. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 23 Februari hoopt het echt paar Van Fessem, wonend Rijnsbur- gersingel 18, zijn gouden huwelijks feest te herdenken. BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn aan cfe beurt de gezin nen van niet-zelfverzorgers waarvan het oofd een stamkaartr.ummer heeft van 50401 t.m. 54000. Meebren gen de stamkaarten en de inwisse- hngsbonnen van de lopende bonkaar ten, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen) en controlekaart moeders (voor toeslagkaarten). Het kantoor aan de Steenschuur is ge opend van 8.30 tot 11.45 en. van 2 lot 4 uur. K. J. M. V. „St. Petrus A.s. Vrijdag bijeenkomst v. d. Waalstraat 17 om 8 uur. Programma: Reddend Christendom; Marshallplan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Lèendert^ z. v. A. Kop en T. van Dissel; Pieter Hendrik, z. v."F. Ottenhof en G. de Boer; Indra Adityawarman, z. v. D, A. Abdul Karim en H^Gramm; Elisabeth Chris tina Maria, d. v. C. A. van Merrian- boer en C. M. Smit; Maria Louise, d. v. C. L. Boelé en A. M. M. Hage- man; Willebrordus, z. v. W. Hoog kamer en C. M. Min; Roelof Fokko, v. H. Brouwer en J. M. Kabel; Eli sabeth, d. v. H. van der Zeeuw en J. Taf fijn. Gehuwd: A. C. G. M. Boons jm en C. Nas jd.; J. Eijsackers jm en M. S. Keller jd; W. van Oosten jm en P. Voorzaat jd; A. Wagemans jm en I. M. Brychzy gesch.; C. Biever jm en J. F. Teleng jd. Overleden: J. G. J. Brands man 78 jaar. WEERSVERWACHTING OPNIEUW TIJDELIJK REGEN, g Na enkele aanvankelijke opkla- o tingen spoedig weer toenemende g bewolking met opnieuw tijdelijk g regen en later iets zachter. Toe- g g nemende en weer naar Zuid- o 2 Vest óf Zuid draaiende wind. 0 ooonoortoooonomnononoonooooooooooo LAATSTE BERICHTEN Marshall-hulp dringend nodig Heden heeft de minister van fi nanciën bij de Eerste Kamer inge diend de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het voorlopige verslag der Kamer terzake de alge mene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting voop 1948. De regering heeft er bij voortdu ring naar gestreefd een zo objectief mogelijk beeld te geven van de fi^ nanciële toestand. Onder de huidige omstandigheden houdt dit in dat zij herhaaldelijk en met'nadruk hééft gewezen op dè ernst van de situatie. Treedt het European Recovery Program niet tijdig in werking al dus de minister, dan znllen verdere ingrijpende maatregelen moeten worden genomen met alle gevolgen van dien zowel voor de binnenland se goederenvoorziening als voor onze exportpositie. Daar bij een realise ring van het European. Recovery Program dan op een veel lager dan het huidige niveau zou moeten wor den begonnen, zou het land slechts na een aanlooptijd het volle profijt uit dfeze huln kunnen trekken. J3r is voor ons land dus alles'aan ge legen, dat de hulp, waarnaar heel West-Europa uitziet, vóór het aan breken van de tweede kwartaal ge boden wordt. Tenslotte vestigt de minister er de aandacht op, dat er niet op mag worden gerekend, dat een rgplisatie van hulp in het kader van het Euro pean Recovery Program zou kunnen leiden tot een aanzienlijke verho ging van het huidige welvaartspeil. GEEN RIJWIELBANDEN HAMSTEREN. De opheffing van de distributie van rijwielbanden heeft tot gevolg gehad, dat verscheidene rijwielhan delaren hun winkelvoorraad Dins dagavond reeds hadden uitverkocht. De A.N.W.B. dringt er bij het pu bliek met klem op aan. geen rijwiel-* banden te gaan hamsteren. De productie bedraagt ongeveer 400.000 buitenbanden en 360.000 bin nenbanden per maand en er is geen enkele reden, om aan te nemen, dat dit productiepeil piet kan worden gehandhaafd. Er komen dus banden genoeg om aan een redelijke be hoefte te voldoen, mits het publiek de voorziening niet zelf in de war stuurt. Bovendien bedenke men, dat de banden welke men lange tijd be waart, er niet beter op worden. Het zal niet dikwijls voorkomen, dat een man op zijn 14de verjaar dag reeds met pensioen gaat. Toch is dit het geval met de Hilversumse sooorwegman W. F. van der Star, die op 29 Februari a.s. met pensioen gaat. Hij is tevens op dfe dag nu zestig jaar geleden, geboren en zal derhalve dan pas voor de 14de maal ,zijn verjaardag vierén. Eenmaal heeft hij n.l. acht jaar op zijn verjaardag moeten wachten er wel in de periode 18961904 Deze sooorwegman voelt zich nog zeer jeugdig en wijt dif aan zijn weinige verjaardagen. Hij is overi gens al 44 jaar bij de spoorwegen, waarvan 33 jaar in Hilersum, waar iedereen hem kent, omdat hij con troleur is bij de uitgang Van het sta tion. STUURMAN VERMIST. Toen Woensdagavond een motor boot van de beurtschipper Den Haag —Amsterdam van de firma Boelhou wer, Kruiswijk en Bal'huizen, welke nog een dekschuit ot sleeptouw had. in de s'uis aankwam, kwam de schipper tot de ontdèkking, dat de stuurman van de dekschuit daarop niet meer aanwezig was. Het vermoeden bestaat, dat de jon geman, afkomstig uit Vlaardingen, die zijn eerste reis maakte, over boord is gevallen. Bij Zoutelande- is een onbekend motorschip gestrand. Uit Vlissingen is een sleepboot ter assistentie uit gevaren. DR. BRUGMANS TE LONDEN. De „New Chronicle" schrijft naar aanleiding vai* het bezoek van dr. H. Erugmans, „dat hij zal trachten het misverstand uit de wèg te ruimen, dat geleid heeft tót ae weigering van de Britse Labour-partij deel te nemen aan het congres voor een Verenigde Europa te Den Haag". Het blad voegt daaraan toe, dat dr. Brugmans .iemajid is waarmede re kening moet worden gehouden. De „News Chronicle" schrijft voorts: „Het lijdt geen twijfel, dat het be sluit vanfc de Labour-party op het vasteland sensatie heeft verwekt, in het bijzonder in progressief-socialis- tische kringen". Dr. Brugmans zal zich naar Mi laan begeven, waar tijdens het ko mende weekeinde een Italianse fede rale organisatie zal worden opge richt. SOW JET-AUTORITEITEN HOUDEN BRITSE TREINEN AAN. Iq de afgelopen nacht hebben de Sowjet-autoriteiten in. Duitsland twee Britse treinen, die kort achter elkaar binnenkwamen, te Marlënborn aangehouden. Vier wagons met Duit se passagiers werden losgehaakt. Zij bevonden zich hedenochtend nog op Russisch gebied onder Britse be waking. Evenals in de nacht daar voor? toen zij de trein I-Iannover Berlijn tegenhielden, eisten de Rus sen, dat de reizigers niet slechts hun zonale passen zouden tonen, doch dat zij; op het perron zouden komen .voor een onderzoek van papieren en .bagage. Beide treinen mochten he denochtend, met achterlating yan de losgehaakte wagons, doorrijden. Dit is de vierde maal in drie we ken, dat Sowjet-autoriteiten een Britse trein hebben aangehouden. POS. NED. SCHEPEN Alcyone, 12 Febr. te Freetown. Alderamin, 12 Febr. van Port Said. Ceronia, 11 Febr. van Curasao naar Rio de Janeiro. Grote Beer, pass 12 Febr. Kaap Guardafui Helder 11 Febr. Antwerpen. Hugo de Groot 9 Febr. te Baltimore. Jaarstroom 11 Febr. van Dakar naar Amsterdam. Laurenskerk 11 Febr. te Genua. Loe- nerkerk, pass. 11 Febr. Perim. Mer- wede, 11 Febr. naar Montevideo. Modjokerto, 12 Febr. te Genua. Ros- sem, pass 11 Febr. Ouessant. Singkep 12 Febr. te Lissabon. Sumatra, pass. 12 Febr. Gibraltar. Tiba, pass. 11 Febr. Kaap Frio.Veendam, 10 Febr. van Bermuda te New -York. BILJARTEN PENTATHLON IN JJEN HAAG. Gisteren begonnen in Den Haag in de Biljartacademie in de Nieuw- straat. wedstrijden voor de Pentath lon, waarvan de winnaar geplaatst zal worden in de Europese zóne wedstrijden, die gevolgd worden door het wereldkampioenschap. Allereerst zijn van de Pol en Swee- ring aan de beurt. Zij bekampen el kaar achtereenvolgens in de vijf on derdelen van de vijfkamp. Van de Pol speelde in zijn derde partij Tibre alle drie partijen van gisteren gin gen iq dit kader zeer sterk tegen Sweering. Hij maakte de 500 punten vol in 1 beurt, waarmee hij tevens de op naam van Sweering staande Nederlandse records libre voor het hoogste gemiddelde in een partij en de hoogste serie verbeterde. Swee- ring's records waren 83.33 voor het hoogste gemiddelde (April 1936) en 330 voor de hoogste serie (Decem ber 1937 te Rotterdam). Vart de Pol bracht ze beide op 500. Uitslagen: Van de Pol 500 13 296 38.46 Sweering 117 13 55 9.00 Van de Pol Sweering Van de Pol Sweering 500 1 500 500 52 1 52 52 RECHTZAKEN BIJZ. GERECHTSHOF. In vreemde krijgsdienst. F. J. Visser, zonder beroep, wonende te Noordwijk, is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten wegens het treden in vreemde krijgs dienst. HAAGSE TRIBUNAAL. Voor de vijand gewerkt. Voor het Haagse tribunaal heeft terecht ge staan M. N. v. Egmond uit Leiden, die o.m. werkzaam is geweest bij de aanleg van het vliegveld Valkenburg en graszoden had geleverd, waaraan hij een belangrijk bedrag heeft ver diend. Het tribunaal heeft «besloten, de zaak op 17 Febr. verder te behan delen, teneinde getuigen te horen. Verraad van goederen. De kan toorbediende H. Luyken te Katwijk aan Zee heeft zich voor het tribunaal te verantwoorden'gehad wegens zijn lidmaatschap der N.S.B., terwijl hij op eSn notariskantoor verraad zou hebben gepleegd in verband met aan wezige zwarte goederen. Hettribu naal heeft internering opgelegd ge durende drie jaar, eindigend op 21 Mei 1948, ontzetting uit de kiesrech ten en dienen gew. macht, verbeurd verïdaring van 1000. HAAGSE POLITIERECHTER. Wederspannig/C. T. K. te Leiden had blijkbaar een kwade dronk ge had, want, toen een politieman zich met hem bemoeide, werd de man las tig. Hij verzette zich tegen zijn ar restatie, waardoor de Officier nu twee weken gevangenisstraf tegen hem eiste. De politierechter veroordeelde tot tien dagen gevangenisstraf. MARKTBERICHTEN WOÊRDEN, 11 Febr. Kaas. Op de kaasmarkt te Woerden was heden geen aanvoer^ TER AAR, 10 Febr. Groente. Wit lof 1520 cent, spruiten I 3446 ct., idem dl 419 cent per kg.; boeren kool 65 cent per bak; waspeen 111 13 cent, idem II 4 cept, kroten 45 cent, prei 1728-cent, snijsla f 1.33 en aardappelen 7—8 cent per kg.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3