Radio Hij gaf f 320.000 te weinig aan de belasting op Sfjavte Qsotf, SPORT Jl/luziek in het Boden^steegje DONDERDAG 12 FEBRUARI 194» DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 EERSTE KAMER Politieke beschouwingen Er valt weinig nieuws te zeggen, merkte de afgev. mr. Kolff op bij het debat over het algemeen regeringsbe leid. En inderdaad is er ook weinig nieuws gezegd. De heer Kropman had veel waarde, ring voor het Kabinet. Prol. Anema (A.R.) had liever een extra-pailemen- tair, dr. Kolff (C.H.) een nationaal kabinet gezien, próf. Molenaar (V.V. D.) zal na de verkiezingen toch wel graag een kabinet op brede basis- ver welkomen. Maar hoe zal dat kunnen, vroegen mr. Kropmannen de heer Van de Kieft (P. v. d. A.) de oppositie, als er ten opzichte van het beleid no pens Indonesië zo'n wezenlijk ver schil van inzicht tussen de politieke groepen bestaat? Mr. Kropman'gaf een beschouwing over het communisme. De staatkun dige maatschappelijke activiteit van het communisme wekt bezorgdheid, omdat het anti-nationaal en anti godsdienstig is. Met tal van citaten van Marxistische schrijvers en uit Paus.elijke zendbrieven bewees mr. Kropman, dat waakzaamheid gebo den is. Dit doet niets af aan het res pect voor hetgeen de USSR in de wereldoorlog en de communisten in de illegale strijd gepresteerd hebben, 'zomin als het afbreuk doet aan de waardering voor het idealisme van menige communist. Prof. Molenaar (V.V.D.) viel het anti-communistische betoog van mr. Kropman bij, zoals dat ook de heer Van- de Kieft (P. v. d. AJ) deed, -die het ideologische communisme niet aanroerde en op de politieke macht van de Sovjet-Unie wees. Minister Beel is nog even aan het woord gekomen. REVOLVERHELD KWAM VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS. Gistermiddag is de tweede Anje lierdwarsstraat t'e Amsterdam in rep en roer gebracht, toen de 62-jarige eigenaresse van een sigarenwinkel de straat op holde en om hulp riep. Achter haar vluchte een jongeman de winkel uit, die haar onder bedreiging van eën revolver rook-artikelen, geld en bonnen had proberen af te persen. Twee mannen-gingen achter de aan rander aan en ook. zij werden door hem bedreigd. Eindelijk lukte het hem te overmeesteren. v De rover is een negentienjarige visser zonder vaste woonplaats. Een jaar geëist tegen Mr. van der Deure VRIJDAG. HILVERSUM 1, (301 M.). 7.00 Nieuws; 7.45 gram.platen; 8.00 - Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Klassiek morgenconcert; 9.15 Och tendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Veel-ge vraagde platen; 10.00 Strijkkwartet;. 10.30 Morgendienst; 11.00 Cello-recital; 11.30 Disco-klan ken; 12.15 Orgelconc.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 13.45 Gram.platen; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Ancora trio; 15.00 piano "en or gel; 15.30 Ensemble „Extase."; ,16.00 Voordracht; 16.20 Kamermuziekver eniging;' 17.15 Het Nederlandse ka- ryèrkoor; 17.45 Uit een grote stad komt een kleine melodie; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Geestelijke liederen; 19.45 Chr. Mid denstandsbond; 20.00 Nieuws; 20.15 Ensemble Donauklanken; 20.45 „Dt goede strijd" hoorspel; 21.30 Stafmu- ziekcorps; 22.00 Vragen aan voorbij gangers; 22.30 Harprecital door Rosa Spier; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 De Varianten. HILVERSUM II (415 M.) 7.00 Nieuws; 7.15 gram.platen; 18.OO Nieuws; 8.18 Operette programma; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.pla ten; 9.35 Gram.platen; 10.00 Morgen wijding; 10.20 gram.platen; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 ïtfoorse liede ren; 11.00 Scheppende handen, 11.15 iiicht orkestconcert; 12.00 Gram.pla ten programma; 12.33 Sport-agenda; 12.38 Het Lyra trio; 13.00 Nieuws; 13.15 The Romancers; 13.45 Gram.pla ten; 14.00 Kookkunst; 14.20 Het ka merorkest; 15.40 Gram.platen; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong orgel; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.40 Silvestri kwartet; 19.15 Nederland op zee;, 19.20 Waar is Uw God. cursus; 19.50 Tien voor acht; 20.00 Nieuws; 20.05 Fluit; 20.30 Midden in de we reld; 21,00 gram.platen; 21.30 Schul dig of onschuldig; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 gram.platen; 22.40 Vandaag; 22.45 Avondwijding: 23.00 Nieuws; 23.15 Symphonisch concert. De Arnhemse rechtbank heeft dg zaak behandeld tegen de bijkans 60: jarige Bennekomse advocaat »en pro cureur mr. A. van der Deure, gewe zen voorzittep van de N.C.R.V. die in 1945 in Ede onjuiste aangifte heeft ge daan aan de inspecteur van belastin gen. Hijknoeide in negen boekhou dingen en verzuimde een waarde van 320.000 aan effecten, contanten en sieraden op te geven.°De officier eiste én jaar gevangenisstraf met aftrek. Men was bij controle er achter ge komen, dat mr. Van der D. in het be gin van 1943 een huis had aange kocht en deze aankoop Werd in de boekhouding verwerkt op een te late datum, hetgeen do bedoeling had, dat 20.000 aan bankbiljetten alsnog kon worden verantwoord. Mr. van der D. heeft in de loop van de oorlog ver scheidene malen onder de naam van „Piet de Vries" in Amsterdam en an dere plaatsen van het land „zwarte" effecten gekocht. Hij borg deze op tal van plaatsen weg, zodat veel van zijn bezit niet in hyis gevonden zou kun nen worden. Bij een drukkerij in Wa- geningen liet hij een pakje in bewa ring geven, dat bij opening liefst 98.800 aan bankbiljetten en andere waardepapieren bleek te bevatten. Aan mr. Van der D. is een hose ze kerheidsstelling opgelegd, terwijl be slag is gelegd op-zijn vermogen. In zyn requisitoir hekelde de offi cier van Justitie, mr. Van IJssendijk, het optreden van de verdachte, die als advocaat en procureur tal van maatschappelijke posities van belang innajn, voorzitter van de N.C.R.V. was en een voorbeeld had moeten zijn voor de rest van zijn landgenoten. De verdediger, mr. De Cocq, achtte zijn cliënt reeds voldoerfde gestraft met de voorlopige hechtenis van 5 maanden, mede in verband met het feit, dafmr. Van der D. erg moeilijk de rheumatische aandoeningen, waar aan hij de laatste tien da'gen lijdt^ in' sententie kan doorstaan. Pleiter vroeg aan de rechtbank mr. Van der D. on middellijk in vrijheid te stellen. Na in de raadkamer te zijn geweest, deelde de rechtbank mede, dat zij daartoe nog geen termen aanwezig acht. Ten slotte heeft mr. Van der D. zelf te genover de rechtbank zijn spijt be tuigd over het gebeurde. Over 14 da gen zal dé rechtbank vonnis wijzen. ZWENDEL MET M.G.-AUTO'S. Indertijd werd de garage van Mili tair Gezag aan de Slachthuiskade te 's-Gravenhagè op vermoeden van fraude door de Kon. Marechaussee ge sloten. Verdacht van het aannemen van steekpenningen zullen op 26 Fe bruari een kapiteih, twee eerste luite nants, eèn adjudant en een. soldaat voor de krijgsraad terecht staan. Volgens de dagvaardingen waren zij belast met de vgrkoop van overtollig of oud materieel; er sciïijnt geknoeid te zijn met taxaties en taxatie-rap porten. De betrokkenen zouden et telijke duizenden guldens als steek penningen van door hen begunstigde kopers hebben geaccepteerd. Nieuw spoor in grote gelddiefstal? Er schijnt een nieuw licht gewor pen te zullen worden op de bankbil- jettendiefstal ten bédrage van 80.000 gulden, die de Amsterdamse Bank, kantoor Rembrantftplein te. Amster dam. op 19 December 1946 naar zijn filiaal te Axel zond. Men zal zich herinnerendat het kantoor te Axel een pakket ontving, waar zich 80.000 gulden in moest be vinden; doch in werkelijkheid" slechts een plankje en wat stro bevatte. De chauffeur en de beide bankbedien den; die 't pakket van 't Rembrandt- plein naar het Centraal Station had den vervoerd, wérden verhoórd. De chauffeur A. A. M. werd in arrest ge steld, nadat dr. Van Ledden Hulsebos schriftproeven had genomen, die zou den bewijzen, dat jle chauffeur het adres va. het vervalste pakket had geschreven. Hij werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, ofschoon hij volhield onschuldig te zijn. De nummers van de bankbiljetten, waaronder zich twintig briefjes van duizend gulden bevonden, waren uiteraard bekend, maar de dieven za gen toch kans zestien briefjes in om loop te brengen, die na enige tijd als de vermiste biljetten op 'de Neder landse Bank terecht kwamen. Arres taties konden echter niet worden uit gevoerd. Vrijdag jl. is echter een der andere bedienden, die met het vervoer van het pakket belast was, een zekere V., in arrest gesteld, nadat de recherche wederom een der bankbiljetten van 1000 gul '.én in handen was gevallen Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat deze arrestatie een geheel nieuw licht op de zaak zal werpen, dat eventueel de onschuld van A. A. M. zou kunnen bewijzen, aldus het „Vrije Volk". Maar moest zelf van het" helse brouwsel meedrinken. Te Qroningen heeft een zekere B. getracht zijn vader te vergiftigen. Na het gebruik van koffie deden zich bij de heer 3. sr. zeer ernstige vergifti gingsverschijnselen voor. Daar ook de zoon dergelijke verschijnselen ver toonde," verdacht men aanvankelijk de schoondochter er van vergif in de koffie te hebben gedaan. Het bleek de poiitie later, dat de zoon de schul dige is. Hij heeft békend, dat hij een zeer giftige stof in de koffie van zijn vader had gedaan. Dat hij zelf ook niet wel werd, lag daaraan, dat hij op verzoek van zijn vader, die dé kof fie niet lekker vond, deze ook even moest proeven. Ondanks alle door hem genomen voorzorgen, had hij toch nog te veel vergif naar binnen gekregen. Wat hem tot de daad be wogen heeft, is nog niet bekend. „Algem, Dagbl." DOOR HET OOG VAN DE NAALD. De forensen van' de autobus, die hedenmorgen half negen van' Laren naar Amsterdam vertrok, zijn door het oog 'an een naald gekropen. Tus sen Hakkelaarsbrug en Amsterdam is van deze overvol met passagiers be laden autobus, terwijl de wégen in volle gang was, de stuurstang gebro ken. De chauffeur behield zijn tegen woordigheid van geest en heeft de autobus, die over de weg slingerde, op de rand van het langs de weg lo pende water al remmend tot stilstand weten te brengen, zodat ongelukken werden voorkomen. Hef geluk diende henf -daarbij, dat er. op dat ogenblik geen enkele -tegenligger in de buurt was. GELE KOOL NAAR FRANKRIJK. Vernietiging op grote schaal dreigt. Frankrijk wil Nederlandse kool, wortelen en uien invoeren, om de tendens tot stijgen van de-Franse prijzen te£en te gaan. Reeds geruime tijd zijn de Nederlandse veilingen doende de export vqn deze artikelen naar Frankrijk te bevorderen. De Franse.i wensen in het bijzon der witte kool te kopen, onj deze tot zuurkool te verwerken, maar de Ne derlandse tuinders willen in de eer ste plaats gele kool exporteren, om dat zij hiervan meer hog dan van witte kool grote voorraden hebben. Dit overschot klemt te meer, omdat de Nederlandse consumptie, mede als gevolg van de zachte winter, beneden verwachtingen gebleven is. Het A.N. P. verneemt, dat er op het ogenblik meer dan 10. millioen kilo witte kool beschikbaar is. In veilingskringen wordt opge merkt, dat er reeds lang overeenkom sten met de Fransen lopen, om kool te leveren, doch de Franse invoerver gunningen bleven tot nu toe steeds uit. Komt hierin geen verandering, dan zal op grote schaal tot vernieti ging van gele kool moéten worden overgegaap. Tot dusverre is dit alleen met kleinere partij 1 wordt hier de jongste ontwikkeling in Amerika met aandacht gevolgd, en maakt men in spanning het verloop mede van de goederen en effecten- markten aldaar, .die eergisteren een nieuwe daling vertoonden. Waar ook de Londense effecten-' beurs gisteren gedrukt was (Dinsdag werd onthuld, dat de Engelse beta lingsbalans over 1947 een tekort ver toont van 675 millioen pond sterling tegen 380 millioen óver 1946), viel het nietr te verwonderen, dat in de eerste plaats de zgn. internationale fondsen gedrukt waren en aan de ge hele markt hun stempel oplegde. Allfeen de Tabaksfondsen, die Dins dag een belangrijke stijging onder gingen, wisten zich vrij goed te hand haven. Overeenkomstig het verloop van Wallstreet waren Amerikanen gedrukt. Op de beleggingsmarkt vie len geen bijzondere wijzigingen te constateren. Prolongatie 214%. COMITé HANDHAVING RIJKS EENHEID STELT GEEN CANDIDATEN. Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid deelt ons mede, dat voornemens om by de a.s. verkiezin gen met enige candidatenlijsten uit te komen bij dit comité niet bestaan. BEURSOVERZICHT. Voor het eerst na geruime tijd ver toonde de markt gisteren een lichte kentering. Het viel niet te verwonde ren, dat op het verhoogde koerspeil tot enige winstneming werd overge gaan, waardoor de va'ste stemming werd onderbroken. (In de willige markt van eergisteren wérd tfoor meer dan 4 millioen gulden aandelen omgezet, waarvan belangrijke pos ten in Cultuurfondsen). Uiteraard BINNENLAND. De in 1946 door de St. Bernar- dusstichtïng te Heerlen in Kerkrade gestichte H.B.S. zal door de enorme toevloed'van leerlingen een'flinke uitbreiding moeten ondergaan. Er is een plan tot uitbreiding opgemaakt, n.l. het optrekken van een tweede verdieping op het bestaande gebouw, waarvan de kosten op rond 150.000 worden geraamd. In de a.s. raads vergadering van Kerkrade zullen B. en VA voorstellen aan het schoolbe stuur de gelden voor deze noodza- kelije uitbreiding beschikbaar te stel len. Een groep vertegenwoordigers van Londense reisbureaux zal een bezoek brengen aan Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, Het Haarlemse tribunaal zal in Maart de zaak tegen Haarlems, voormalige burgemeester, S. *L. A. Plekker, behandelen. De „Willem Barentdsz" heeft t.m. 31 Januari j.l geproduceerd 6163 ton traan en 1021 ton sperm- olie. De directies van de drie groot ste Gooise zuivelfabrieken, n.l. de Gooise melkceptrale en de hygiëni sche melkinrichting te Hilversum en de melkproductenfabriek Brey te Baarn, hebben besloten hun bedrij ven samen te voegen, daarmede de grondslag leggend voor een der grootste zuivelfabrieken van ons land.. De strijd tegen de ratten is de zer dagen in het Gooi begonnen. Hoe noodzakelijk deze strijd is, ondervond een Larense jongeman, die 's nachts in zijn slaapkamer bezoek kreeg, van een dezer knaagdiereh. De rgt klom 00 hét bed en begon aan de bovenlip van het slachtoffer te knabbelen. Toen deze ontwaakte, was het al te laat. Het dier had enkele wonden ge maakt. De jongeman moest zich on der doktersbehandeling ste!1pn._ De alleenwonende 60-jarige G. Baayen, wonende aan de Z.Z. Haven te Bergen op Zoom, raakte Dinsdag avond, vermoedelijk omdat hij bij de kachel in slaap was gevallen, in brand. Hij liep zodanige brandwon den op, dat hij in de nacht van Dins dag op Woensdag in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom is overigden. Het kreunen van de man trok de aandacht van voorbij gangers, die nadat ze waren binnen gedrongen de deerlijk verminkte B. aantroffen. Voor een brandje dat was_ ontstaan, moest ,de brandweer worden galarmeerd. BUITENLAND. -— Een Amerikaans amphibie-,vlieg tuig is gisteren verongelukt in Flori da. Twee irizittehden werden gedood en acht gewond. Een Noors vliegtuig heeft ten Zuiden van de Lofoten een onbeken de duikboot waargenomen, die snel onderdook, toen het vliegtuig nader- TERUGBETALING KOLENGELD. Vrijdag zijn zij, wier naam be ginnen met de letter Po tot en met Rod aan de beurt om de terugbeta ling 'op het koïengeld in ontvangst te nemen. Bonnen thuis afknippen s.v.p. Het postkantoor is geopend van9 tot 3 uur. ïïloJu}eJn had een godsdienstige demonstratie plaats van inboorlingen, wat blijk baar niet de goedkeuring van de plaatselijke politie kon wegdragen. De leidende politie-officier, een Brit, gaf bevel om uit een te gaan, hetgeen de menigte beantwoordde door hem met stokken op ?ijn hoofd -te slaan. Een botsing volgde .Elf inboorlingen werden gedood. Ongeveer 1.500 minder belang rijke leden van de Nazi-organisatie, werden tijdens het eerste proces te Neurenberg misdadig waren ver klaard, zullen binnenkort uit interne ringskampen in Beieren ontslagen worden. TAFELTENNIS DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE LONDEN. Een merkwaardig incidont. De wereldkampioenschappen tafel tennis, sedert 1927 gehouden, ditmaal in Wembley te Londen, gaven dit jaar de fraaiste partijen. Wat hier te zien was grenst aan het ongelooflij ke. Het mag een gelukkig besluit ge noemd worden dat de Nederlandse tafeltennisbond heeft besloten de we reldkampioenschappen in begin 1951 in Nederland te laten verspelen, waartoe toestemming van de I.T.T.F. werd verkregen. •Der hoogste verwachtingen van niet-tafeltennissers, doch evenzeer van de enthousiasten van de rubber bat en het celluloid balletje, zullen dan verre worden overtroffen. Het wereldkampioenschap van Gi- sela Farkas, Hongarije, heef', op dit tournooi wel aan een zijden draad ge hangen, aldus lezen we in het „Alg. Dagblad''. In de halve "finale kwam zij uit tegen de Roemeense speelster A. Rozianu. Dit werd een zeer sen sationele ontmoeting. De wereldkam pioene moest de eerste twee games met ruim verschil afstaan aan haar tegenstandster. In de derde en vier de game werd -de tijdslimiet bijna overschreden een game mag niet langer dan twintig minuten duren. Bij een achterstand in de vierde game (de Roemeense speelster'leidde met 21) trachtte mevrouw Rozianu de overwinning te forceren, doch verloor •deze met 21—18. De vijfde en beslissende game werd uiterst sensationeel. Geen der beide speelsters wilde aanvallen. Langzaam ging de score. Het werd 2020, en niet alleen de speelsters waren uiterst nerveus. De twintig minuten waren 'verstreken, doch de scheidsrechter verzuifnde de reglementaire waar schuwing te geven. Degene, die het eerstvolgende punt scoort, wordt win nares van de partij en plaatst zich daardoor in de finale. Mevr Rozianu scoorde dit punt, doch de scheidsrech ter liet doorspelen: Bij een 25^-24- yoórsprong beging de umpire nog een kapitale fout.'Gisela Farkas won 29—27. De Roemeense speelster diende een protest in ons'inziens terecht. Na langdurige beraadslagingen besloot de jury de gehele partij te laten over spelen omdat umpire en tafelmenager het regleritent met voeten hadden ge treden. De Hongaarse kolonie in op schudding! Gisela Farkasweigerde pertinent over te spelen. De Hongaar, se captain verklaarde aan de jury, dat hij eerst Budapest moest opbel len de sport in dit* land is aan een regéringsfiat onderhevig! en ver wachtte dat Budapest zou beslissen dat er niet overgespeeld mocht wor den. De jury was niet' vatbaar voor dit argument, en gaf de Hongaar ge legenheid na het gesprek met Buda pest te decideren, doch liet wel uit komen, dat, indien mej. Farkas niet speelde, mevr. Rozianu in de finale zou uitkomen. Oorspronkelijk ver bood Budapest het overspelen van Gi sela, doch spoedig kwam een tweede telefoontje en Gisela mocht spelen! Thans won de wereldkampioene met 23—21, 21—20, 21—14. In de eerste game stond zij met 2018, 2120 achter. LAWNTENNIS" DAVIS CUP-PROGRAMMA. De leiding van de Davis Cup-com petitie in de Europese zörte is door de Amerikaanse Tennisb'ond opge dragen aan de Britse Lawn-Tennis- federatie. De heren Stowe, Avory en Craw ford, leden van het bestuur van de Britse Lawntennisfederatie, vormen samen het comité dat de competitie in de Europese zóne regelen zaL De eerste ronde moest geëindigd zijn op of vóór de vierde Mei, de tweede op 18 Mei en de derde op 15 Juni, de halve eindstrijden moeten op 13 Juli gespeeld zijn en de finale op 27 Juli. De interzöne-finale moet afgelo pen zijn op 23 Augustus, terwijl de partijen van de challenge round van 46 September te Forest Hills ge speeld zullen worden. De linkerhand die niets weet van de rechter Van alle predikanten, die Vasten meditaties hebben gehouden en nog houden, is de profeet Isaias Tiet meest overweldigend. De kansel-re denaars van de Notre Dame in Pa-, rijs en de radio-predikanten worden bij "zijn vlammend woord „eenvou dige priesters". De profeet wijst er op, dat de mensen onder de vasten gewoon doorgaan met kwaad-spre ken en ruzie maken. „Neen zoals ge nü vast" -T- roept de profeet uit „zal uw stem in den hoge niet wor den gehoord!" En door de m^nd ,r n de profeet spreekt God-zelf: „Een vasten, zoals L het wil: dat is zon dige boeien slakenverdrukten de vrijheid geVen.aan de honge rige uw brood reiken, arme zwer vers in huis opnemen, de naakte kleden en uw eigen broeder niet ver stoten" As iemand zó vast, en t<?t God om hulp roept, dan zal God tót hem zeggen: „Hier ben Ik". De bij-passende Evangelie-tekst is weer uit de Bergrede: „Bemint uw vijanden en bidt voor wie .u laste ren en vervolgen.... Wanneer ge een aalmoes geeft, laat het dan niet voor u uitbazuinen, zoals de huiche laars dit doenMaar als ge een aalmoes geeft, laat dan uw linker hand niet lyeten wat uw rechter hand doet". (Evangelie van Mat- theus). SCHAATSEN DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN KUNSTRIJDEN. De weersgesteldheid was zeer slecht, want het sneeuwde voortdu rend, toende wereldkampioen schappen kunstrijden gisteren te Da- vos aanvingen met de wedstrijd voor paren. Het ging voornamelijk tussen Micheline Lannoy en Pierre Baug- niet (België) die het Olympisch kampioenschap hebben gewonnen en de Europese kampioenen Andrea Kekessy en Ede Kiraly (Hongarije), maar de Hongaren, die het laatst re- den, hadden met lichtere sneeuwval en ongunstiger omstandigheden te kampen dan de Belgen. Het officiële resultaat is: 1. Mi cheline Lannoy en Pierre Baugniet (België( plaatscijer 13'A, 11.34 pnt. 2 Andrea Kekessy en Ede Kiraly (Hongarije) plaatscijfer 24V<, 11.12 p. 3. Suzanne Morrow en Wallace Dies- stelmeijer (Canada) plaatscijfer 26, 11.07 pnt. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE ANTWERPEN. Na de sprint, van Donderdagmor gen drie uur was de stand: 1. van Steènbergen-Ockers, 84 pnt.; 2 Schulte-Boeyen, 31 pnt. Op 1 ronde: 3. Thijssen-de Pauw. 94 pnt.; 4. Lapebie-Seree, 66 pnt.; 5. Adriaenssens-Bruylai\d, 36 pnt. Op 2 ronden: 6. Bruneel-Naeye, 200 pnt. Op 4 ronden: 7 Carrara-Goussot, 101 pnt; 8. Depredomme-Kint, 71 pnt. 9 de Meulemeester-Verbomén 15 pnt. DAMMEN Vier-Dorpen-tcurnooi. De Dam club „Lisse Vooruit" speelde met haar lste tiental voor het Vier-öorpen- tournooi tegen Hillegom I. De Lisse- naren leden een kleine onverwachte nederlaag tegen de bezoekers. De uit slagen waren: N. J. v. Hal, Lisse voor uit—J. v. d. Loo, Hillegom 11; J. N. v.sHalL. v. Haaster 11. N„ P. Dek kerTh. Seysener 2—0. J. Langbroek H. Scholte 0—2; J. G. Sr.eU-L. v. d. Reep 02; J. v. d. Poel-Fr. Lub- be 2—0; G. v. d. VoetA. Dannya 02; J. DuivenvoordeH. Heems kerk 1—1; N.N.—A. v. Stein 1«-1; A. WijnhoutD. Algera 11. Totaal 9—11. Van de Pol maakte 500 caramboles in één beurt Bij de voorwedstrijden orp het vijfkamp-kampioenschap, welke biljartwedstrijden in Den Haag gehouden worden, heeft v. d. Pol een verrassend goede presta tie geleverd door een partij van 500 caramboles libre tegen Swee- ring in één beurt uit te maken. 44) Onderweg scheen Jupp's moeheid verdwenen als snèeuw voor de zon. Opeens had hij geweldige haast met haar naar huis te brengen. „Ik ben een boon. als die niet iets in zijn schild voert'' dacht Gerda geërgerd. Op-de markt herinnnerde zij hem eraan, dat hij nog een boek van haar wilde lenen. „Een ander keer, ik heb heus geen tijd. Zo, ,0, dacht Gerda, geen tijd om een boek te halen en mij wjl hij wijs maken, dat hij direct gaat slapen. Hij houdt me voor dommer dat ik ben, maar ik zal het hem niet zo makkelijk maken, ik zal hem eeps een beetje o'phouden. „Wat afschuwelijk, Juppi-jupp",; klaagde zij, toen ze op de eerste treden van het Dodensteegje ston den. „Er is iets in mijn oog gekomen au, wat doet dat een pijn. Wees eens lief, en haal het er uit.*' Daarbij door STEFAN BROCfrHOFF •hield zij haar hoofd scheef en sperde de ogen wijd open. Jupp haalde snel zijn zakdoek tevoorschijn. Daar viél iets op de grond. Gerda zag .een ge bogen stalen instrument op het pla veisel liggen. Jupp wist niet hoe gauw hij het weer in ziin zak moest laten verdwijnen. Toen begon hij het oog te bekijken. „Wat was dat, dat daar .viel? vroeg Gerda onschuldig terwiji Jupp met de punt van zijn zakdoek het oog afzocht. „Niets bijzonder, een zakpotlood" was het antwoord. Gerda zag, dat hij bloosde. „Aha, weer houdt hij me voor de gek „Maar Jupp. dat was toch geen zakpotlood. Dat was toch van staal. Sinds wanneer zyn zakpotloden van metaal en dan nog gebogen boven dien?" Jupp stopte zijn zakdoek weer weg „Als ik- je zeg, dat het een potlood is, dah is dat zo". Gerda zei niets meer. Kortaf reik te zij hem de hand, to.eri hij voor de deur afscheid nam. Hij wachtte piet eens tot het licht aangestoken was, „Zo'n onhebbelijke aap", dacht Ger da telrwijl ze de trap naar haar ka mertje opliep". Als hij zich maar niet verbeeldt, dat hij me van alles wijs kan maken. Een- z\:ipotlood! Een loper was het, een loper. HOOFDSTUK 35 Toen Jupp de volgende morgen tegen tien uur voor het huis no 13 in het Dodensteegje stond klopte zijn hart hevig. Hij had die nacht slecht geslapen en het bezoek, dat hij nu moest brengen woog ihem zwaar. Maar hijbeheerste zich. liep de lange donkere gang" door en daalde de trap af die leidde, naar het la boratorium van professor van Ha gen. De bleekzuchtige assistent deed open. Ja de professor was aanwe zig, maar het was misschien beter hem nu niet te storen. Was het zo dringend? Ja, dan verzocht hij mijnheer Lüthy binnen te komen, Professor van Hagen stond voor de lange tafel met alle instrumen ten. Toen hij voetstappen achter zich om. De angst sloeg Jupp om het haft toen, hij de oude man in het ge- I laat keek. Hij was jaren ouder ge-. worden. Zijn mooie'witte haar stond in een wilde krans om- het hoofd. Van de ogen zag men bijna niets zo diep waren zij in de oogholten weg gezonken. Zijn oogleden waren rood en ontstoken. De professor reikte de bezoëkere een moede hand. „Ik heb je in lang niet gezien Lüthy", mom pelde hij. Jupp had moeite hem te verstaan. „U bent tè vlijtig professor, u komt niet meer uit uw laboratorium". „Hier voel ik mij het beste. Wat van buiten komt brengt- niets dan zorgen en verdriet. Als ik mij in mijn proeven verdiep, vergeet ik ten minste de eigenaardige gebeurte nissen- van de laatste week''. Jupp knikte begrijpend. Met deze man moest men voorzichtig omgaan. „Ik begrijp volkomen, hoe zeer u dat alles heeft aangegrepen. Maar hoe dat met die kleren heeft kunnen gebeuren, blijft me een raadsel". Onrustig 'liep de professor, in de kamer op en neer. „Ik begrijp het ook niet", zei Jijj na een ogenblik en staarde in de verte. „En eigenlijk had het ook niet kunnen gebeuren. Drie uur lang heb ifc de etoffen onderzocht Hij wees pp enige bonte lappen, die in een hoek lagen, de treurige overblijfsels van wat kort geleden nog elegante toiletten wa ren geweest. „Drie uur lang heb ik gewogen, gemeten en geanalyseerd. Niets bevatten zij, van wat er vol gens mijn uitvinding niet in zou mogen zitten. Er is alleen veel te veel in. „Dat begrijp ik niet", meende Jupp „Blijkbaar gebeuren er dingen, die onmogelijk zijn. Kijk eens, die stof fen zijn behandeld met een preparaat dat met een bepaald zuur in ver binding gebracht is, dat ze. bijzonder glanzend' en soepel maakt. Zolang het zuur .maar in een bepaalde ver houding aanwezig is, is het onscha delijk. Bovendien en dat is het be langrijkste, kunnen de 'verfstof en het zuur zich niet ontbinden". „Maat. zij moeten zich toch ont bonden hebben, anders konden die brandwonden njet ontstaan zijn''. „Onbegrijpelijkerwijs is er veel te veel zuur in zoveel als ik nooit heb kunnen gebruiken, omdat ik anders de ^verfstof niet had kunnen binden". Van Hagen zweeg, zijn adem ging snel en zijn vingers bewogen zich voortdurend, alsof hij wat zocht. „Omdat er te veel zuur in de stof was", vroeg Jupp. „En de vraag is nu maar, hoe is die hoeveelheid er in gekomen'. De professor knikte. Hij liep ver der met grote passen het donkere laboratorium op en neer. Jupp sprak een paar onverschillige- woorden. Men merkte, dat hij diep in gedach ten was. Toen vroeg hij de professor toestemming nog eens in het labo ratorium te mogen rondkijken. De professor stemde toe. Jupp fronste het voorhoofd, toen hij be gon met het laboratorium aan een grondig onderzoek te onderwerken. Zijn ogen gleden over de instru menten en flessen die de tafel be dekten, hij liep langk de muur en klopte van tijd tot tijd tegen de stenen hij bekeek de kleine gaan derij, die helemaalboven geheel'in het duister gehuld lag en bleef ten slotte voor het vergif kastje stil staam Daaronder stond de wastob be, het enige dat verried dat dit ver trek vroeger als waskainer werd ge bruikt. Hier had Wienert de cog- naeglazengevonden met hét restje vergif er in. Op dat ogenblik ontdekte Jupp iets. Bijna had hij' zich door een kreet verraden. De vloer van het laboratorium was geheel met een witte stoflaag bedekt.. Maar voor de waskuip stond een zuivergetrok- ken halve cirkel, die geheel stofvrij was. en toen Jupp even tegen de kuip leunde scheen die heen en weer bewogen te kunnen worden. ^>rd« -olgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2