Automatische vliegtuig-hesturing RECHTZAKEN VblJDAG 6 FEBRUARI 1948 'DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDSE REDDINGSBRIGADE. Het het doel de Brigade „wat meer leven" in te blazen was Donderdag avond in „Royal" de Leidse Reddings brigade bijeen ter bespreking van di verse agendapunteh. Na een kort openingswoord van dr. J. H. Teeuwen, kwam het voor-s. el van de propaganda-commissie aan de orde n.l. dat in 't belang van de Bri gade het zeer gewenst zou zijn ook een afdeling zwem-onderricht in te stellen en wel met een afdeling gedi plomeerde leden, en een afdeling cur sisten, onderverdeeld in cursisten ter opleiding voor het Bondsdiploma en die welke zwem onderricht wensen. Aanvankelijk waren de meningen hierover zeer verdeeld, totdat na ver schillende toelichtingen eindelijk het voorstel in stemming werd gebracht en diet grote meerderheid werd aan genomen. Na de pauze werd allereerst een feestcommissie benoemd ter yiering van het a.s. Lustrum, waarna mede delingen volgden naar aanleiding van de gehouden vergadering v. d. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen district Zuid-Holland. Nadat de propaganda-commissie nog verzocht had bij voorkomende wedstrijden en demonstraties zich in een veel groter aantal op te geven besloot een geanirheerde rondvraag, deze druk bezochte vergadering. ONS DAGELIJKS BROOD. De Leidse bakkers, in vergadering bijeen op Woensdag 4 Febr. jl., heb ben met algemene stemmen besloten m.i.v. Maandag 9 Febr. a,s. onder geen enkele voorwaarde zuiver wit brood (het z.g. „blanke" brood) meer te bakken of af te leveren, indien 'dat brood een gewicht heeft hoger dan 50 gram. De controle op de naleving van dit besluit hebben zij zelf ter hand genomen. Betreffende de verkoop van blanke vloerbroodjes van 200 gr. wensen zij de uitspraak van de tucht rechter af te wachten. VIERDE LUSTRUM O. A. S. E. Ter gelegenheid van het 4e lustrum van O. A. S. E., de meisjesclub van de R. K. S. V. „Sanétas Augustinus' welk lustrum op 4 en 5 Februari j.l. gevierd werd, celebreerde de Stu- tentenpastoor Prof. Dr. H. L M. van Rooyen O.S.C. een plechtige mis in tie Lodewijkskerk aan de Sieenschuur. De feestvergadering waarbij te genwoordig waren het bestuur van Sanctus Augustinus, het bestuur van de V. V. S. L., vertegenwoordigsters der zustersverenigingen, K. M. S. I., en de besturen der disputen en com-" missies binnen Augustinus, b.nevens de redactie van de „Foiia Augusti- niana", werd op „Eigen Huis" ge opend door de praeses ^an O. A. S. E mej. C. J. M. Halkes, die In een kernachtige speech de genodigden, reünisten en leden van harte wel kom heette en de hoop uitsprak, dat de goede verstandhouding en samen werking tussen de V. V. S. L.- en O. A. b. E. moge blijven als zij nu is. Immers, nu in het kader van de civitas-idee de katholieke vrouwelij ke studenten voor het merendeel ook lid zijn van de V. V. S. Lkan het niet anders dan een zeer verheu. kend feit genoemd worden, dat de katholieke meisjes hun plaats in de neutrale vereniging gevonden heb-* ben. De spreker van de middag prof. dr. H. Asselbergs kreeg hierna het woord. „Ik heb u in vreugd' ont vangen en met smart gebaard,' zo begon prof. Asselbergs met de woer den van Prud. van Duyse zijn rede. En uitgaande van deze versregel leidde spreker in een o.vde o: twik- kehng van gedachten en boeiend be toog de toehoorders in op het thema, waarover hij zou spreken: de verge lijking van Hadewijch, Anna Bijns en Henr. Ro.and Holst. Prud. van Duyse nu zegt het bo ven aangehaalde over zijn gedichten. Wij noemen dit „vrouwelijke" poëzie. Maar een vrouw zou dit nooit zeg gen of schrijven, vervolgde spieker. Dit is het verschil in de psychologie tussen man en vrouw. De man, die werkt in afgesloten eenheden: de labor. Maar daarente gen de cura van de vrouw, de al tij a cirkeiende nijverheid, cur-carricutum, de ronddraaiende beweging. Wat is nu vrouwelijke poëzie? Daar is die litteratuur, die onze streek niet kent; die van de in haar cura onvol dane. Van de om een geestelijke on voldaanheid -innerlijk verscheurde vrouw. In onze litteratuur kernen wij de drie grote vrouwenfiguren: Hade- wych, Anna Bijns, Henriëltt Roland Holst. Daar is het ideaal, waaraan de vrouw in de poëzie zich in vjikomen overgave geeft de „orewoet". (Hadewijch). En, dan altijd aan een macht, aan iets buiten haar (de gods dienst bij Anna Bijns). Maar opmer kelijk is het element van de „vremde'' zoals bij Henr. Roland Holst het „kapitalisme". Wat is dat kapitalis me bij haar? Zo zien we, dat, wat vrouwelijke poëzie genoemd wordt, door mannen gsimaakt is en dat het schrijven van typische liefdeslyriek een speciaal mannelijke eigenschap is. De vrou welijke poëzie kent geen jeugdlyriek, waarover de O. A. S. E.-leden zich al dan niet mogen verheugep. (noot schr.). De receptie van het Bestuur, waarbij bloemrijke en gevoelvolle speeches uitgezegd werden, ging vooraf aan de feestelijke thee. Bij het diner in de Doelen speech, te o.a. de praeses van de V. V. S. L., die wederkerig de hoop uitsprak, dat de aangename betrekkingen tussen O. A. S. E. en V. V. S. L. aan de ge stelde verwachtingen mogen beant woorden. Op 5 Februari werd het 4e lustrum van O. A. S. E. besloten met een/ soirée, gegeven in „de Harmonie". Vivat O. A. S. E. en met frisse "d naar het vijfde lustrum! Ign. FORD -FILM-A VOND. Döor de N.V. „Het Motorhuis" al hier werd gisteravond in het Lido- theater een filmavond gegeven, om te laten zien, welk groot aandeel de Fcrd Motor Cy. heeft gehad in de strijd om de vrijheid door de gewel dige productie van allerlei oorlogs materiaal. Met belangstelling heb ben de vele aanwezigen de zaal was tot in de hoéken gevuld ge luisterd naar hetgeen hierover door de heer O. Taets van Amerongen, chef van de afdeling publicatie op filmgebied, werd verteld, terwijl zij al even stqjk werden aangetrok ken door de verschillende films, wel ke op duidelijke wijze in beeld brach ten hoe de Fordfabrieken in de* oor log werden omgelchakeld voor de bouw van tanks, jeeps en vliegtui gen. Na een kort begroetingswoord door de heer J. G. Boon, directeur van „Het Motorhuis", schetste de heer Taets van Amerongen hoe de Ford Motor Cy. tot ontwikkeling is gekomen. In 1863 werd Ford geboren en reeds op 13-jarige leeftijd begaf hij zich naar Detroit, waar hij zich in 't motor vak bekwaamde. Hij verdiende 2 1/2 dollar, moest echter 31/2 dollar kostgeld betalen, zodat hij door het repareren van horloges het ontbre kende moest bijverdienen. Toen hij 20 jaar was en wilde gaan trouwen, werd hii door zijn vader een heer- boer naar huis terim'eroeoen, want deze moest niets hebben van al dat motorgedoe en hij kon zijn ^oon beter on het land gebruiken Ford Henry keerde terug, werkte eniee jaren op het land. maar leerde vooral in die tijd. da+ de mens door de motorkracht in ster1*0 mate kon worden geholpen. In 1893 vervaar Jicde hii ?'in ^erste benzinemotor, in 1895 verscheen ziin eerste auto.... om Hit: grote woord tgebruiken en in 1P°Q richtte hn de TTord Motor Cv op. E^en scoedig 'was deze echter weer ontbond°n, want ziin «eldschie tQrs w'Men alleer dur= ?"to's nro- dt'ceren/ tprwiil het Fprd t° doen was om goedkone wagens, ondat Ho- 7c onder het hereik van ieder zou den komen. F.en tweede Cv. mislukte eve'neens, maar de derde nomine werd met succes bekroo^ hoewel het in het eerste iaar 1903 heel moei liik was. H'i ?ette ^venwel door pji zün eerc+e product s*onH on een ten toonstelling voc_ de som. van 5°0 dol1®". Tn 190P mo^1 T jrj kos+te een ^ord- a"to 2S5 dollar. De pre'""tie nam ge- stadie toe en on 23 October 1993 bouwde Ford niet minder dan 9909 auto's. Ter toelichting van de hierna te vertonen f«*mc. deeMe «mr. dan mede, dat do perste f lm ..In dionc^ vrü- he'd" liet zien dr on+wiViKijng' van de Ford Motor Cv. ^ord was geen oorlogsman. ran. zijn devies was dat de mens allen in vrede^tiid ge-v hikVie Iran ijn, maar hii" wilde door nmec^akoljng van ziin productie de monetipid d-o vred« 7f> «mcedm TVr>rrp- liik terug brengen. 7ün aandeel in dp vorige oorlog zoowel als in d^laal ,ste toen hi? de beroemde Libera tors bouwde werd ot>" het witte Ho«k weero-°creven en van welk groot belan? Ford's aandeel in de voorzie ning Her oorlcgsoroHuctie was. bhiikt wel duid-eüik, hieruit, dat. ten slotte ner uur een T iberator de fabriek ver liet. d.w.z. 24 per dag in het conti- ntibedr.üf. En wat dat zegden wil, be- ^riint men 'enigermate, wanneer men hoort hoe zulk een vliegmachine be staat uit. niet minder dan 1.995 000 onderdelen. Het programma, dat deze avo^d werd vertooifd was voorts vol afwis seling en alle genodigden zullen voir on hebben genoten van hetgeen hier geboden werd. Er zullen nog twee dergelijke avonden op uitnodiging worden gehouden in de foyer der Stadsgehoorzaal. RESIDENTIE ORKEST. Na het succesvol ontreden van het Residentie-orkest te Parijs, heeft Lei den met vreugde dirigent Schuurman en zijn orkest begroet; en er is geno ten van de alleszins gesoigneerde in terpretatie. In afwijking van het aan gekondigde nromramma, maakte de dirigent zijn entree met Sheheraza^e van Rimsky Korsokow, de Suite" in vier delen, die elk een vertelling uit Duizend en één nacht karakteriseren, verbonden door het leidmotief. De muziek is aantrekkelijk, de instru mentale timbres zij:S succesvol door •d'e componist gecombineerd. Schuur man dirigeerde mooi, riep de juiste kleuren in 't leven, soms fijn, som* brandend fel en robuust, pragnafit of gevoelig; contrasten of welsprekend aantonend in gebaar. Concertmeester Swaap speelde het Sheherazade rrib- tief telkens opnieuw met geëigende en suggestieve expressie. Adolphe Poth de bekende concertmeester van het orkest, die bovendien als solist z'n sporen verdiende, solieerde in het „G dus vioolconcert" van Mozart. Concertmeester Poth strijkt een voor name cantilene, heeft een natuurlijke hang naar het fraaie melos, verfijnd door een critisohe kijk op de architec tuur van de muziek; hier door geeft hij de juiste stijl. Door mooie wellui dende toon, charme in voordracht en door rhythme boeide hij voortdurend in 't bekoorlijke intieme werk. waar van 't „Adagio" 't hoogte punt was; een uitstekende verklanking. Hij werd bovendien door het gedeeltelijk bezette orkest heel mooi en met de meeste toewijding begeleid. Hij werd met bloemen gehuldigd en meerma len toegejuicht en teruggeroepen. Met schier onuitputtelijke energie heeft Schuurman Debussy's geniaal kunst werk „La Mer" vertolkt. Hier kon men 't orkest onverdeeld bewonderen om zijn kleur en nuancering, om de expressieviteit. Zo werd 't in de prachtige muziek tot een voortreffe lijk orkestraal geheel, de belichting was veelzijdfg en artistiek. Er werd. gespannen geluisterd, want 't Resi dentie orkest had een grote avond, waarvan het hoogtepunt werd bereikt tijdens de indrukwekkende herschep ping van „La Mer", in volstrekte sa menwerking, bezield en vol overgave. Tot dank veel bijval. J. Kortmann. BURGEMEESTER VAN KINSCHOT LID'VAN HET HISTORISCH GENOOTSCHAP. De burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, is benoemd tot lid van het Historis<Si Genootschap te Utrecht. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd: doctoraal examen Rechts geleerdheid: de heer J. W. van der Burg te Rotterdam; candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (Ned. Letteren): de heer H. Schultink te 's-Gravenhage; candidaatsexamen Geneeskunde: ■mej. E. Brunnekreeft te 's-Graven hage, en de heren A. Meiners te 's-Gravenhage, A. J. Eckhardt te Oegstgeest K. du Chatinier te Was senaar, F. G Doornbes te 's-Graven hage, Th. H. Korthals te Rotterdam, J. A. F. Backer te Haailem, A. ji. v. Dijk te Rotterdam, P. H. Schmidt te Kethel. Woensdag, 11 Februari a.s., zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. A. van Eldik, wonende te Heem stede' aan de Leidse Universiteit pro moveerde tot doctor.in de Wis- en Natuurkunde. ZILVEREN JUBILEUM. In de directiekamer van de Raad van Arbeid had gistermorgen een huldiging plaats van de heer H. J. Lek, die 25 jaar als agent-incasseer der werkzaal» is bij de Raad - van Arbeid te Leiden. Hierbij waren te genwoordig ae heer W. Ringel, chef van de afd. V.O.V., de heer Hoekstra, chef de bureau en de vorozitter van de R. v. A.r.mr. D. J. Gorter, die bij het aanbieden van een enveloppe met inhoud en een getekende oor konde. de jubilaris prees om zijn plichtsbetrachting en ijverige arbeid In „Het Gulden Vlies" werd de jubilaris hierna gehuldigd door het personeel van de afd. V.O.V. De he ren Rinkel, van Spanje en Opdam voerden hier het woord en deden hun woordan vergezeld gaan van geschenken. Na afloop dankte de heer Lek voor de gesproken woor den en aangeboden cadeaux. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hester, dr. van J. van Heusden en W. P. Overvliet; Anto- nius Maria Bernardus, zn. van A. Schalks en M. J. C. Fornara; Jacobus Johannes, zn. van J. Stikkelorum en C. van Gelder; Gerardus Abraham, zn. van G. G. Brinks en E. J M. Se- gaar; Johan Hendrik zn. van S. H. Oskam en M. van der Meiden; Jaco bus, zn. van J. Laterveer. en C. Gijs man. Overleden: C. H. Landman dr. 11 j'. Ondertrouwd: I. Arnoldus jm. 24 j. en S. A. Kriek, jd. 25 j.; J. I. Eradus jm. 24 j. en J. K Buijn jd. 19 j.; A. Kruit jm. 25 j. en C. M. de Boer jd. 23 j.; J. van der Niet jm. 29 j. en E. H. van Brandenburg jd. 31 j.; H. Kleinman jm. 30 j. en W. C. van der Klaauwi jd. 27 j.; J. Ravensbergen jm. 27 j. en W. C. Ohristiaanse jd. 31 j.; J. Bomhof jm. 23 j. en J. van Grieken jd. 26 j.; W. F. Christ jm. 24 j. en A. R. A. Zandbergen jd. 22 j.; F. P. C. Cornelisse jm. 28 j. en J. C. H. Nagel, jd. 25 j.; Z. C. van Ditzhuij- zen jm. 46 j. en A. S. Pannenborg jd. 27 j.; A. Plezier jm. 32 j. en W. J. Brosius jd. 25 j. 4 LISSE Lisser Biljartkring. De competi tie-uitslagen luiden: le kl. D Rijker 1Luto 1. 26; Excelsior 1Flora 1 Noordwijk 80. 2e kl.: P. Gijzenburg 1Concordia I, 0—B; Flora 1—Hillegom—VIOS 2 44; Flora 2 NoordwijkLuto 2 35; Oude Post 2Flora 2 Noordwijk 4—4. 3e Kl.: P. Gijzenbrug Z— LUTO 3, 0—8; Concordia 2—VIOS 3, 4—4; Flo- ta 3Noordwijk—VIOS 3, 6—2. 4e kl.: Excelsior 2—VIOS 4, 6—2; D.K.V. 1D. Rijkers 2, 62; D. Rij kers 2Excelsoir 2, 26. 5e Kl.: D.K.V. 2—VIOS 5. 4—4. BIJZONDER GERECHTSHOF Het Bijzonder Gerechtshof ver oordeelde heden de 43-jarige slager J. A. Visser uit Leiden, wegens het vrijwillig dienst nemen bij de land wacht en het verrichten van wacht diensten tot 5 jaar gevangenisstraf jnet aftrek. Eis 8 jaar. De slager G Neijssel uit Zwam- merdam, die deel had uitgemaakt van een ploeg landwachters, werd tot 6 jaar met aftrek veroordeeld. Vlees voorhanden. Dat H. F. B te Leiden rundvlees voorhanden had was strafbaar, omdat hij zelf wist dai het van een clandestien geslacht dier was. Acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk eiste de Officier voor dat feit. De politierechter veroordeelde tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd: HAAGSE POLITIERECHTER. Het clandestiene vlees. Er was door C. J. C. te Leidschendam vlees afgeleverd, in strijd met de distribu tievoorschriften, want het vlees was afkomstig van een clandestiene slach ting. De Officier vorderde hiervoor twee maanden gevangenisstraf en de politierechter veroordeelde conform die eis. Frauduleus slachten. C. v. d. P. te Katwijk aan Zee haït zich te ver antwoorden, omdat hij zich had in gelaten met clandestien slachten. Het vlees van het dier zou niet voor de handel bestemd zijn geweest. In ver band met het blanco strafblad wilde de Officier volstaan njet 100 boete of 50 dagen hechtenist en voorwaar delijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De politie rechter veroordeelde conform die eis. SASSENHEIM Voor de Niwin. Voor een tal rijk publiek trad Donderdagavond in het K. S. A.-gebouw een gezel schap amateurs op met een cabaret- programma, dat voor dat van be roepsmensen niet behoeft onder te doen. Een aantal jonge dames en he ren uit Sassenheim en Lisse had zich verenigd om te trachten de kas van de plaatselijke Niwin-verenigin- geh te versterken cn daar zijn zij ten volle in geslaagd. Als voorz. van de Niwin, opende de burgemeester met een kort welkomstwoord, waar in hij mededeelde, dat binnenkort bij het Park een bus geplaatst zal worden, waarin men couranten en tijdschriften voor de jongens over zee kan deponeren. In de pauze werd een verloting gehouden, waar bij de Burgemeester, een van zijn twee gewonnen fruitmanden weder ter beschikking stelde, en die bij opbod verkocht voor 12.op bracht. De verloting bracht in to taal 160.op. OEGSTGEEST Kath. Volkspartij. Onder voorz. van de heer J. Verbaken, vergaderde de afd. Na jaarverslag van de secr. gaf de heer J v. d. Poel als penning meester een financieel overzicht Er bleek een klein batig saldo aanwe zig. Het ledental bedraagt ongeveer 450 en is niettegenstaande de con tributieverhoging niet veel terugge lopen. Bij de bestuursverkiezing kwam de wenselijkheid naar voren van een uitbreiding met twee leden, en liefst vrouwelijke leden. De be langstelling van de vrouw voor de politiek wordt daardoor mogelijk gestimuleerd. Daar bestuursuitbrei- ding geep agenda-punt was, bes'oot de vergadering deze uit te stellen tot de volgende bijeenkomst. De heren Th. Hooy, M. van der Weijden, Jac. Groen en Jan Bakker wees de ver gadering als candidaat aan voor de voorlopige groslijst. De heer A. F. de Rooij wees er op, dat de R. K. fractie moest, bestaan uit practische mensen. Van de grote lasten, die de middenstand te dragen heeft, van de teveel ambtenarij mogen we wel eens verlost worden De hëer P. Blonk sloot ziph hierbij aan. Spreker is angstig voor een samengaan met de Partij' van de Arbeid. De heer Vugt wijst erop, dat de huidige de mocratie de volkswil grotendeels uit schakelt In de uitspraak der vorige verkiezing ,zag spr. dat een Chirste- Hjke regering de volkswil was, doch geen samengaan met een humanis tisch socialisme. De minimum con tributie werd vastgesteld op 1.50 per jaar. Voor de propagandacom- missie gaven meerdere leden zich dfc>. KATWIJK AAN DEN RIJN „Echo der Duinen'' Het Chr. Dameskoor „Echo der Duinen" gaf onder leiding van mej. Riek Mete ring in het geheel bezette kerkge bouw der Ned- Herv. Kerk een schit terend geslaagde uitvoering. Het pro gramma werd geopend met een Am- brosuaans Lofgezang in 18de eeuwse toonzetting. Van de vele nummers, te veel om op te sommen hadden vooral succes 'het „Gloria in Excelsis" van C. v. Rennes, het Panis Angelicus" van Cesar Franck, gezongen door de soprar^n mét koorbegeleiding, en de „Hymne" van Mendelsohn Bartholdy. Het klonk alles ook de niet extra'ge noemde nummers, voortreffelijk, hei voor „Echo der Duinen" een succes der en zuiver van toon. Deze avond is avond geweest. WAT LEZERS ONS SCHRIJVEN. GEVAARLIJK! Woensdagmiddag heeft er op de Bees tenmarkt te Leiden een ernstig onge luk plaats gevonden, dat een onzer lezers aanleiding gegeven heeft deze kwestie onder onze aandacht te bren gen. Twee ambtenaren van de prijs- bcheersing reden per motorfiets over de Beestenmarkt, waarbij het voor wiel van de motor over een deksel reed van een der vele ijzeren putjes, die daar zijn aangebracht voor het plaatsen der marktpalcn. Het gevolg was dat het dekseltje omhoogw»pte waardoor het achterwiel er niet over héén kon en de motor een tuimeling maakte, waarbij een der ambtenaren zo ernstig kwam te vallen, dat hij met een hersenschudding in het Acad. ziekenhuis moest worden opgenomen. Onze lezer vertelde dat een soort gelijk voorval ook hem eens was overkomen, met een auto, waarbij een der achterbanden volkomen ver nield werd. Door de gemeente is de schade toen geheel vergoed, met de belofte, dat er spoedig iets aan ge daan zou worden. Dit is echter reeds 8 maanden geleden en de toestand is nog niet veranderd, terwijl ons be kend is dat er meerdere ongevallen op die wijze plaats vinden, hoewel niet allemaal met zo'n ernstige afloop als Woensdag, doch zolang als de ze toestand blijft voortduren, bestaat het risico van nog meer en misschien van nog ernstiger ongelukken. Wij willen hier niet uitmaken of dit tot de competentie van de Markt en Havendienst, dan wel tot die van Gemeentewerken behoort, doch wij willen er bij de verantwoordelijke in stanties met klem op aandringen dat aan deze gevaarlijke toestand onmid dellijk een eind gemaakt wordt. Leiden, 4 Februari 1948. ER IS NOG WOONRUIMTE. Geachte Hoofdredacteur. Toen ik enkele dagen geleden met een vriend in een motorbootje een tocht maakte teneinde hier of daar een snoek te verschalken, viel het mij op, dat er langs de boorden van verschillende wateren De Zijl, de Kagerplassen met zijtakken, bij Rijp- wetering en nog meer talrijke woonschepen lagen, welke onbewoond waren. Bij het grote woninggebrek vind ik het treurig, dat deze woon schepen, welke megstal toebehoren aan mensen, die in de steden over ge riefelijke huizen beschikken, alleen gebruikt worden als het weer wat be ter wordt. In den Haag* liggen langs ..George" is de naam. die de geallieerde vliegers heb ben gegeven aan de auto matische piloot of stuur automaat, het kleine kastje in het midden van het in strumentenbord. met een paar wijzerplaten en knop pen dat indien gewenst ge durende het grootste deel van het te vliegen traject de besturing van de vlie ger kan overnemen. In elk K. L. M.-vliegtuig kar. men zo'n klein kastje vinden. De vliegers zouden het niet meer willen mis sen Vroeger was het vlie gen vooral bij ruw weer, een zwaar en afmattend werk; zon dér onderbreking moest de bestuurder met armen en benen werken, om het Stampende en slin gerende toestel, in de koers te houden; Dit is nu niet meer nodig, want nu knapt „George" dit werk voor hem,op. Het principe van de auto matische besturing is niet zo nieuw, als men wellicht denken zal; het dateert n.l van.... 1911, toen de Amerikaane vlieger Sperry al met een dergelijk bestu ringssysteem experimen teerde: natuurlijk was dit nog zeer onvolkomen en waren de resultaten nog niet erg bemoedigend.Maar Sperry hield vol. en op het ogenblik zijn alle stuur- automaten in de K. L. M.- vbegtuigen volgens het Sperry-type. Voor het principe van deze automatische bestu ring moeten wij teruggaan naar de speeigoedtol uit onze jeugdjaren. Wanneer wij een dergelijke tol op eej) losse plank op-zetten. staat hij daar met zijn draaiingsas loodrecht op; als we nu deze plank in de hand nemen, en hem dcfn scheef houden, zien we dat de tol niet loodrecht op de plank blijft staan; maar in zijn oorspronkelij ke stand volhardt. Een der- lelijke tol bevindt zich ook in de stuurautomaat van het K. L .M.-vliegtuig: op de buitenomtrek van deze tel bevinden zich schoepen, waartegen door een twee- *a) straalpijpjes lucht wordt geb'azen; hierdoor krijgt de tol een draaiende be weging. Deze tol, gewoon lijk gyroscoop genoemd, is z.g. membraan, in tweeën wordt gedeeld en de twee straalpijpjes komen aan weerszijden van dit mem braan uit. Wanneer nu één van de twee straalpijpjes afgesloten wordt, ontstaat aan één zijde van het mem braan een druk. waardoor di: gaat uitzetten naar de andere kant. Aan het mem braan zit nu een hefboom pje. dat deze beweging overbrengt op een cylin- dertje met een zuigertje; hier wordt d. m. v. oliedruk deze kleine beweging sterk vergroot en overgebracht op de roeren, die het vlieg tuig dan weer in zijn oor- Hoe werkt nu zo'n automaat? gemonteerd in een tweetal loodrecht op elkaar staande rmgen, die vrij ten opzichte van elkaar kunnen bewe gen; een z.g. cardinische ophapging. Aan een van deze ringen bs vindt zich een metalen plaatje, dat in normale stand de openingen van de beide straalpijpjes. die de tol aanblazen, vrij laat. Wanneer nu het vlieg tuig om de een of andere reden uit de kcers raakt, blijft de gyroscoop in zijn oorspronkelijke stand, even. als op de plank waarvan wij hierboven spraken. Hierdoor wordt door het aan de ring bevestigde plaatje een van de twee straaïpüpjes afgedekt, zo dat hierdoor geen lucht kan stromen. Nu zijn deze iwee straalpijpjes verbon den met een klein kamertje dat door een dun vlies, een spronkelijke srtand terug brengen. Dan komen de beide straalpijpjes weer vrij en is alles weer als in het begin. Natuurlijk is het ge heel piet zo simpel als het hier staat, en daarbij is he» hele systeem in drie voud uitgevoerd, omdat een vliegtuig drie verschil lende stuurorganen heeft, de rolroeren. het hoogte roer en het richtingsroer. In het algemeen is de E.ang van zaken nu zo, dat de vlieger de machine start en dan naar de gewenste hoogte klimt; daar aange komen stelt hi.i de juiste koers en hoogte in, en scha kelt de stuurautomaat in, die dan zorgt dat de ma chine automatisch op deze koers en hoogte blijf. Wan neer het vliegtuig de lan dingsplaats nadert, neemt de vlieger de besturing weer over. en voert hij de landing uit. De K. L. M. gebruikt de ze stuurautomaten sinds 1935; ze waren n.l. in de toen in gebruik nam. en van toen af was ik nieuw vliegtuigtype voorzien van een Sperry stuurautomaat; Ook de nieuwe vliegtuigen, de Douglas DC-6 en de Convair-Liner. die dit jaar aan de K. L. M.-vloot zul len worden toegevoegd z\jn met een stuurautomaat uit gerust. Het gewicht van de gehele installatie be dt aagt 54 kg. Maar intussen zitten de technici niet stil; reeds hebben de Amerikanen een proefvlucht over de At lantische Oceaan gemaakt met een vliegtuig van het type Douglas Skymaster, die volledig automatisch bestuurd werd. en wel door middel van radiogolven var dé grond af. Van het moment van de start in Amerika tot aan de lan ding in Ierland heeft de vlieger geen hand behoe ven uit te steken;' de in strumenten deden het werk Er was wel een bemanning aan boord, maar dit keek alleen maar toe of er niets verkeerd ging. Natuurlijk is dit maar een proefneming geweest, uitgevoerd door een mili tair vliegtuig, maar het is al dikwijls voorgekomen, dat in militaire kringen en nieuwe uitvinding werd beproefd en geperfec. tionneerd. die dan later door de burgerluchtvaart werd overgenomen. Of dit met deze uitvinding ook het geval zal zijn? De toe komst zal het leren. de Conradkade zeer veel van deze woonschepen, winter en zomer be woond. Ook in Leiden. Waarom grijpen de bevoegde auto riteiten niet in en dragen zij geen zorg, dat deze onbenutte woonruim ten aan dewoningzoekenden en trouwlustigen worden toegewezen. Ook deze laatsten raad ik aan de wa terrijke orpgeving van Leiden eens af te speuren, dan zullen zij tot de zelfde. conclusie komen als ik. U dankend voor de plaatsruimte Hoogachtend, D. DE JONGH. LAATSTE BERICHTEN In een boodschap aan een bijeen komst van Amerikaanse burgers te New York heeft president Truman gezegd, dat de invoering van de al gemene militaire dienstplicht de V.S. „het initiatief zou ge^en in het strre- ven naar een wereldvrede". Indien gewacht werd totdat de oorlogswol ken zich opeengepakt hadden, zou Amerika het initiatief ontnomen wor den. Tijdige nationale veiligheids maatregelen zouden een waarborg zijn voor de vrede., Indien zij te laat werden genomen, zouden zij een voorbereiding tot een oorlog zijn. „De algemene militaire dienstplicht, hoe wel op zichzelf niet voldoende, is de enige op zichzelf staande maatregel, ,die onze eventuele aanvallers aan het verstand kan brengen, dat Ame rika bereid en vastbesloten is zijn vrijheid te verdedigen", aldus Tru man. OOK VON STUELFNAGEL BENEEMT ZICH HET LEVEN. Hedenmorgen vroeg is de voorma lige generaal van de Duitse lucht macht en tijdens de Duitse bezetting militair-gouverneur van Parijs, Otto Stuelpnagel, in zijn cel van do mili taire gevangenis te Cherche-Midi le venloos aangetroffen. Het bleek, dat hij zich had opgehangen. Von Stuelpnagel werd op 16 Juni 1878 te Berlijn geboren. EVACUATIE VAN JAVA'S OOSTHOEK. De correspondent van Aneta te Soerabajn verneemt betreffende de evacuatie van Java's Oosthoek dooi de T.N.I., dat gisteren in totaal 330 man het Nederlandse gebied bij Pa- kisadja en het Malangse verlieten Hedenmorgen vertrokken nog 100 leden van de T.N.I. uit Djember naar republikeins gebied. DE „RENVILLE" GAAT VERTREKKEN. Aan boord van de „Renville" zal hedenmiddag een vergadering plaats vinden van de gezamenlijke commis sie ter vaststelling van de te volgen procedure bij de politieke onderhan delingen. Van republikeinse zijde wordt vernomen, 'dat de suggestie oir. afwisselend 3 weken te Bdtavia cn 3 weken te Djogja te vergaderen, in principe is aangenomen. Maandag a.s. vindt een afscheidsvergadering plaats op de „Renville", waarbij, voorzover mogelijk, alle leden van de delegaties en de Commissie van Goede Dienstex. tegenwoordig zullen zijn. De „Renville" vertrekt Dins dag a.s. BUSPASSAGII' RE VEROORZAAKT DOOD VAN MOTORRIJDER. Een buspasagiere die gistermiddag bij de halte Gooise Boer aan de Rijksweg te Bussum uit een bus van dé Ned. Buurt Spoor Mij.*stapté, stak Voor de bus de weg over. Uit de richting Laren naderde de 33-jarige Naardense motorrijder A. van der Hulst. De passagiere werd gegrepen door de motor en kwam er met en kele schrammen af, maar de motor rijder die tegen de grond werd ge worpen liep een zware hersenschud ding op en overleed hedenmorgen in het JDiaconessenhuis te Naardcn. POSITIE NFD. SCHEPEN. Abbekerk, 5 Febr. te Suez verw Aldabi, -pass. 5 Febr. St. Vincent. Al- kaid, 5 Febr. van Porte Alegre. Am- stéldijk, pass. 5 Febr. Corvo. Boisse- vain, 3 Febr. van Buenos Aires Boschfontein, 5 Febr; Le Zanzibai Delft, 5 Febr. van Anlofagasla. Eem- land, 5 Febr. van Montevideo, Gro- tekerk, 5 Febr. te Brisbane, Helder, pass. 5 Febr. Land's End. Jacob Cats, 5 Febr. van Baltimore. Japara, van Portland. Java, pass. 13 Febr. Finister- re. Johan van Oldenbarnevelt, 5 Fe bruari vap Algiers. Kota Agoeng, 5 Febr. van Batavia. Kota Intc/r., pass. 5 Febr. 8.10 uur Gibraltar. Laurens- kprk, pass. 5 Febr. Paniche. Leer dam, 6 Febr. te Rotterdam Lindekerk, pass. 5 Febr, Gibraltar. Loenerkerk. 5 Febr. van Alexandrië, Mapia, pass. 5 Febr. Gibraltar. 'Modjokerto, pass:, 5 Febr. 24 uur Fjnisterre. Nieuw-Kol- land, 6 Febr. te Algiers, Nigcrstroom, 6 Febr. te Douale verw. Oranjefon tein, 6 Febr. te Teneriffe verw. Prins Maurits, 4 Febr. van Jaffa. Vain Heutz, 4 Febr. te Penang. Waterman, 5 Febr. te Aden. Zonnewijk, 6 Febr. te Beltemore verw. Zeeland (Kon R. L.), 5 Febr. van Port .Said. Zee land (S.S.M.), pass. 5 Febr. Kiel. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 6 Febr. Veé. Aanvoer: 5 fokstieren, 2 slachtdieren, 45 kalf- en melkkoeien, 62 varekceien a.a., 100 vette koeien, 19 pinken. 64 nuch tere ka1 veren 116 vette schapen. 54 mestvarkens. 371 biggen. 12 paarden. 2 veulens, 31 bokken en geiten. Prij zen kalf- en melkkoeier. 400800; varekoeien e.a. 3C0525; pinken 180300 handel matig; mestvar kens 6080, biggen 3560, paar den 200800, bokken en geiten 2050. handel matig. Kaas. Aanvoer: 7 partijen Goud se en 1 Leidse kaas. totaal 8 par tijen. Prijzen Goudse kaas le sooit 1.561.66 en Leidse kaas 156 per kg. Handel matig.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3