Haarlem s Bisschop spreekt tot de katholieke werkgevers Radio Jl/Luzieb ui bet Doden-steegje Kring Leiden en Omstreken van - Vervoerders RECHTZAKEN DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Feestrede van dr Kortenhorst !De zucht maar Rechtvaardigheid, naar volkomen rechvaardigheid, is er en zij zal niet verdwijnen vóór de op lossing gevonden is. Een oplossing door geweld of een oplossing langs vredelievende weg. Het geweld, zou de chaos betekenen. Uw taak is het medewerkening verlenen aan de tweede oplossing. Aldus sprak Mgr. «T. P. Huibers, ibisschop van Haarlem, op de feest vergadering, die de Algemene Katho lieke Werkgevers Vereniging in het Bisdom Haarlem gisteren in Amster dam ter gelegenheid van baar zil veren jubileum hield. „Door uw durf eh vooraan staan zijn ook anderen tot het juiste in zicht gekomen. Daarmee, is al veel bereikt'', aldus vervolgde Mgr. Wan neer wij in ons land zien hoe de laatste eeuw de verhouding tussen kapitaal en arbeid zich heeft ont wikkeld, dan is duidelijk, dat er veel veranderd is. Het is gelukkig, dat er mannen zijn gèweest, die -ook in hun eigen bedrijven belangrijke verbe teringen hebben gebracht, die veer tig jaar igeleden ondenkbaar zou den geweest. De Christelijke begin selen leven en wekken klachten op, die nergens anders worden gevonden. Er is gezegd, dat Nederland een. voorbeeld is in vele opzichten. On langs hoorde ik ditzelfde nog, zo zei de bisschop uit de Eeuwige Stad. Daar is gezegd, dat de arbeidstoe standen in Nederland ten voorbeeld moeten worden gesteld aan vele an dere landen. Dit is geschied onder de invloed van Rome. Het is inder daad een tijd van doen en de werk gevers hebben dit begrepen. Die da den spreken sterker dan woorden; de andere stamden kijken, naar wat de werkgevers doen. Hun voorbeeld kan de sterkste katholieke actie zijn, die denkbaar is. Als gjj, met liefde, offers brengt., zal dit tot de prachtigste re sultaten leiden. Het zal uw kracht en uw glorie zijn. Ik hoop, dat de kaholieke werkgevers trouw zullen vasthouden aan de katholieke prin cipes, die hun grote kracht uitmaken. De bijeenkomst werd behalve door de aanwezigheid van Mgr. Huibers mede opgeluisterd door de tegen- WOENSDAG. HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel; 8.30 Lichte mor genklanken'; 9.00 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30 Symphonisch morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Trio; 11.00 Trio; 11.30 De jeugd maakt werk; 12.05 Amati trio; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Programmatische pianomuziek; 14.15 Radio koperkwartet; 14.30 Hollanda sextet; 15.00 Marinierskapel; 15.45 Voor de 'kleuters; 16.00 Voor onze jeugdige postzegelverzamelaars; 1*6.15 Veenendaals meisjeskoor; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Ned. Vereniging voor maatschappelijk werk; .,17.35 Sans souci, onze Neder landse koren en korpsen; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Dub bel vier; 19.45 Engelse les voor ge vorderden; 20.00 .Nieuws; 20.15 Re quiem; 21.35 Peter Nobino's Musette orkest; 22.00 Orgelconcert: 22.30 Nieuws; 22.45 Avomd'overdenking; 23.00 Fluitsonate's van Bach; 23.30 Gram.platen. HILVERSUM II, 415 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.platen; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte morgenklanken; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.pla ten; 9.35 Gram.platen; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Music Hall scrapbook; 10.45 Voor dracht; 11.30 Gram.platen; 12.00 Car lo Carcassola en zijn orkest; 12.38 The Killima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Rumoer om Dikke Dries; 15.30 De Roodborstjes; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staa't vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 De troubadours; 17.45 Onder de tropenzon; 18.00 Nieuws; 18.20 ETA tril; 18.30 Plato spreekt tot ons; 19.15 Het nieuws uit Indië; 19.30 Amsterdam 1948; 19.45 Lezen in de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Opera proloog; 21.15 Schuldig of onschuldig; 21.20 „Het doek valt", hoorspel; 22.20 Malando en zijn orkest; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; 23.15 Zang, orgel; 23.30 Nieuws successen van over de Oceaan. woordigheid van mgr.. G. P. v. d. ,Burg, deken van Amsteram, en van wethouder mr F. H. C. van Wijck, die het Amsterdamse Gemeentebe stuur vertegenwoordigde. De heer P. J. Spooreniberg memoreerde in zijn begroetingsrede „de eerste daad in volgorde en betekenis," waarmee de dag begonnen was-, de H. 'Mis in het Begijnhof, opgedragen door de gees telijke adviseur, rector Kraakman, en gaf vervolgens het woord aan de feestredenaar op deze vergadering dr- L. G. Kortenhorst, die begon met te constateren, dat de A.K.W.V. een vereniging, die, dank zij de altijd durende „nieuwheid-'' van het Chris tendom, het privilege van de eeuwige jeugd bezit de eerste Katholieke Werkgeversvereniging in de wereld was. Zij streed tegen het economisch individualisme en was reeds in het begin van haar bestaan een oultureel- idealistische beweging, die verdedig de, dat ook de werkgever zijn offers moet brengen. De Katholieke Werk gevers werden na hun erkenning, dat ook de arbeidersorganisaties recht' van bestaan "hebben, in vele kringen als „overlopers" beschouwd. Zij heb ben daardoor jarenlang alléén ge staan. „Nochtans,'' zo zeide spr. „heeft u niet tevergeefs gearbeid. Het zaad, dat gij gestrooid hebt, is op vrucht bare bodem gevallen. Uw kracht schuilt niet in uw aantal, maar alleen in uw argumenten, in uw karakter en in uw beginsel. En de reden van uw bestaan is uitsluitend de katholici teit van het karakter van uw vereni ging. Sprekende over het nieuwe pro bleem van de Staatvergoding con stateerde dr Kortenhorst, dat de strijd daartegen slechts te voeren was mèt constructieve plannen. En in dit ver band zette spr. 'tenslotte summier uiteen, dat alles wat wij op sociaal- economisch gebied willen bereiken zijn weerslag moet vinden in de Staatkundige Organisatie. De tweede redenaar op deze bij eenkomst was mr. E. J. A. Sassén, die sprak over de „West-Europese sa menwerking, politiek en economisch, alsmede het aandeel van de Katho lieken hierin", en zijn toespraak hield vooral een krachtig pleidooi in voor de consolidatie en uitbreiding van de Banelux-samenwerking. De feestelijkheid vond tenslotte haar materieel 'hoogtepunt aan een lunch in het „Victoria''-hotel. PARTIJRAAD DER K.V.P. Zesde vergadering op 13 Maart. De Zesde vergadering van de Par tijraad der Katholieke Volkspartij zal Zaterdag 13 Maart a.s. te Utrecht worden gehouden. Na de bespreking van de onderwer pen en voorstellen, ingediend door de Kringen, zal prof. Romme het woord voeren over „De staatkundige toestand ën het parlementaire werk". Modder van Walcheren werd autodieven noodlottig Twee Amsterdammers wisten een' adres in België, waar zij auto's met Nederlandse papieren voor een flin ke prijs konden verkopen. Na enig speuren ontdekten zij, dat o.a. een in genieur in de Beethovenlaan te Am sterdam iedere avond zijn nieuwe Studebaker met de papieren er in voorrijn woning liet staan. Zaterdagavond sloegen zij hun slag. Zij stapten in de wagen en re den mjt grote snelheid naar Vlissin- gen, om vandaar naar Breskens over te varen. Zij kwamen echter juist te laat voor de laatste boot en parkeer den toen de wagen net buiten de kom van Vlissingen terzijde van een weg. Zij hadden echter niet gerekend op dc nog steeds dikke laag modder, die de Walcherense velden bedekt. Nau welijks startte de wagen dan ook, of deze zakte tot d;e assen in dc zilte brij. De pogingen van de mannen om de auto weer los te krijgen trokken de aandacht van een voorbijgangers, die de politie waarschuwde. Toen de dieven de politie zagen naderen slóe gen zij op de vlucht. Een hunner wend Zondag in de vroegte door de Vlissingse politie in zeen bemodder- de toestand aangetroffen en gearres teerd. De ander werd door de Amster damse recherche in Amsterdam op gewacht. Men verwacht, dat hier mede een goedé vangst is gedaan en meerdere autodiefstallen zullen wor den opgehelderd. door STEFAN BROCKHOFF 36) „Huren? Huren uit die oude schu ren, waarin geen fatsoenlijk mens kan leven? Die om de haverklap hersteld moeten worden omdat het dak lek is of de ramen ontzet? En denkt u, dat het lonend is die dingen neer te halen en er nieuwe voor in de plaats te zetten met al die be palingen waér je je tegenwoordig aan te houden hebt?'' Kampschulte rukte met een bruusk gebaar een lade open. Zijn gezicht was rood, en zijn handen beefden. Zohder een woord te zeggen smeet hij een pak papieren op tafel. „De strijd om twee huizen" riep hij. „Bekijk dat maar eens goed, daar kun je nog van le ren. Daar verdeed hij zijn tijd aan, en daar zit ik hele nachten voor op. Twee oude vervallen huizen in het een of andere steegje. En de strijd die mijn broer geleerd heeft is ge woon heldhaftig. De huurders willen er niet uit en. hij moet toch laten afbreken voor dat de concurrentie begint met nieuwe huizen bouwen. Oude contracten, die nog lopen en waarbij men honderden moet betalen om de mensen te sussen Dat is de eohte Kampschulte uit Magdeniburg", daoht Jupp, „dat is de man van de processen wegens be lediging, de man die zich niet kan beheersen. Verholen keek hij naar de papieren, die Kampschulte voor hem neer had gegooid, Daar stond met duidelijke letters geschreven; „Dodensteegje 13 en 15". Friedrich klapte de map open en verspreidde de papieren. „Kijk maar, bouwplannen en niets anders dan bouwplannen, dozijnen architecten aan het werk gezet, en geen, die iets van zijn werk verstaat, geen, die weet hoe mijn broer Herman het hebben wil... Ken je het Dodensteegje?'' DE STILLE OMGANG „Meer godsdienstig gezinsleven en meer (geestelijke ratepingen", aldus luidt dit jaar de intentie van de Stille Omgang. Amsterdams deken, mgr. G. P. J. vanden Burg, deelde dit mede op de huishoudelijke vergade ring van het Genootschap van de Stille Omgang, Zondagmorgen in Amsterdam, gehouden. Mein verwacht van de deelnemers aan de Stille Omgang, dat zij bij het voorbijtrekken van het voorlopig Nationaal Monument op de Daan in hun gebeden de gevallen militairen zullen gedenken. Totaal nemen ruim 72.000 mannen, van wie 15:000 Amsterdammers, aan de bedevaart deel. De deelnemers uit het land zijn over de Zondagên 29 Februari, 7 en 14 Maart verdeeld, in respetievelijk 1 de volgende aan tallen 20.000, 21.000» en 16.000. Een derde Hoogoven in ge bruik genomen Hedenmorgen is bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken een derde hoogoven in ge bruik genomen, hetgeen een belang rijke verhoging betekent der produc tie van ruw ijzer en tevens een even belangrijke aanwinst voor onze de- viezenpositie. De fabrieken hebben n.l. in het af gelopen jaar, toen slechts twee hoog ovens in bedrijf waren, f 30.000.000. aan deviezen opgeleverd. Tot nu toe was het gewoonte, dat twee van de drie hoogovens in bedrijf waren en de derde als reserve dienst deed. Di rect na de bevrijding is hoogoven nr. 1, die van 1924 dateert, geheel gede monteerd en herbouwd. Hoogoven nr. 2 werd van een nieuwe binnenbekle- ding voorzien, zodat de directie thans de tijd gekomen aéhtte om met de- nieuwe werkwijze van drie tegelijk werkende hoogovens een aanvang te maken. In het laatste boekjaar bedroeg de gezamenlijke productie van ruw ijzer der beide hoogovens 290.000 ton Ver wacht mag wordenv dat met in ge bruikneming van de° derde hoogoven deze productie een aanzienlijke uit breiding zal ondergaan. JAMFABRIEK VOORLOPIG STILGELEGD. Zoals gemeld, heeft de tuchtrech ter voor de voedselvoorziening bij een voorlopige tuchtmaatregel een jamfabriek in het Westlarid (de con serven-, levensmiddelen-'en ooftpro- ductenfabriek „Cléo" te Naaldwijk) stilgelegd in het belang der voedsel voorziening. Naar wij nader vernemen, heeft-ook de tuchtrechter/voor de prijzen be moeienis met deze zaak, omdat ver moed wordt, dat de fabriek een winst van ongeveer 18 000.heeft 'ge maakt met handel in zijn „dadel pasta". die als chocoladepasta" aan de man werd gebracht. RESTITUTIE KOLENGELD. Gedurende de komende weken zal aan het postkantoor de terugbetaling geschieden van de indertijd berekende verhoging van de kolenprijs Mede- nemen; bon 78 en 81 BV van de brand stof f enkaart TA 707 en/of bon 78 BV van de kaart TB 707. Morgen zijn de letters He tot en met Ho aan de beurt. De postkantoren zijn geopend van 9 tot 3 uur. BEURSOVERZICHT Op de eerste beursdag van de nieuwe maand was de stemming over het algemeen niet ongunstig. Bepaald nieuwe berichten 'met stimulerende werking waren niet aanwezig, maar desondanks .overheerste een vaste 'toon voor.enige prominente fondsen der aandelenmarkt. De leiding -ging uit van van aandelen Nederlands Indische Handelsbank, die bepaald willig lagen, zonder dat hiervoor concrete redenen genoemd werden. Men sprak over een op handen zijnd gunstig verslag, maar hiervan was niets met zekerheid bekend. Ook de overige cultuurfondsen werden hierdoor beinvloed, hoewel de affaire hierin zeer matig bleef. Overigens droeg de markt een zeer kalm aspect, maar was niet onvast. Prolongatie 2 VK procent. Jupp overlegde bliksemsnel en gaf er toen de voorkeur aan, te erken nen, dat hij het een weinig kende. „Nu, dan weet je er alles van", ging Friedrich'^ verder. „Dan weet je, wat voor nut het heeft, daar nieuwe wo ningen te gaan zetten. En de funda menten mogen niet eens afgebroken worden, want anders zou de halve straat opnieuw gefundeerd moeten worden. Dat zijn dingen, die een bouwondernemer móet weten, maar waar mijn broer geen snars verstand van had. Die wist wat een Rüdels- 'heimer Schlössberg is, maar niets van kelders en fundamenten in het Do densteegje. En als je hem dat gezegd ■zu hebben, dan was hij woedend ge worden. Nog op de dag van zijn dood heib ik hem bezocht en geprobeerd. Kampschulte ziweeg. Neen, zo ver mocht hij niet gaan. Jupp hield zich muisstil en wachtte. Hij brandde van verlangen te vernemen, wat. Fried rich geprobeerd had. Maar hij kwam het niet te weten. „Dat lijkt roe toch niet zo inge wikkeld" begon hij voorzichtig en wees op de bouwplannen. „Mijn va der is architect, dan heb je natuurlijk belangsteling voor de bouwkunst. Ik geloof, dat.hier mompelde hij iets, dat net klonk alsof hij werkelijk verstand van de architectuur had. „Interesseert het je om die hele HET ZILVEREN JUBILEUM VAN MAARSE EN KROON. Onder overweldigende belangstel ling wordt 't zilveren jubileum van de Autobus-onderneming Maarse en Kroon gevierd. Er was een woud van bloemen en een zee van gelukwen sen. De heer Maarse zelf heeft Zon dagmorgen de eerste ddenst van Lei- muiden naar Leiden, volgens de otifle route van 25 jaar geleden, gereden. In 'het wachtlokaal te Leiden gebruik te de familie Maarse de koffie. De te rugreis werd gereden dioor de heer Immerzeel. de eveneens jubilerende chef van de werkplaats. De passa- giers, die met deze dienst reisden, reisden gratis, omdat ze de gasten wa ren van de directeur Maarse. weermachtssloper werkte aan „uitbreidingsplan". krijgt binnenko^. een stand beeld in Katwijk", beet de procureur fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage de Haagse aanne mer A. Heijsteeg toe. Heijsteeg had zich Maandagmiddag voor dit Hof te verantwoorden voor dé vele afbraak werkzaamheden, die hij voor de Duitsers, o.a. in Den Haag, waar o.m. de stadswijken Duinoord en Sta tenkwartier geslecht werden en in Katwijk, waar hij de boulevard sloopte, had verricht. Verdachte beweerde, dat hij dé sloopwerkzaamheden verplicht had aangenomen, en bovendien, zo be weerde hij onder algemene hilariteit, had hij in Katwijk gesloopt binnen het kader van het „uitbreidingsplan". De president las echter ettelijke ver klaringen voor, waaruit moest 'blij ken, dat verdachte het werk vrijwil lig had aangenomen. Een voormalige opzichter van H. bracht enkele goede zijden van verdl naar voren. Hij beweerde, dat verd. op de hoogte was van het feit, dat al zijn arbeiders in het geheim naar de Engelse zender luisterden en dat verd. al het gesloopte materiaal aan dé betrokken gemeenten had over gedragen. De procureur-fiscaal achtte H. in ernstige mate mede schuldig aan de woningnood, die thans heerst, en hij eiste zes jaren gevangenisstraf met aftrek, o" setting uit de kiesrechten voor het leven en 25.000 gulden boete. drukker van n.s.b.-boeken op vrije voeten. De drukker C. Haasbeek uit Al" phen aan den Rijn heeft tijdens de bezetting verscheidene nationaal-so- cialistische boeken Jfedrukt. Voor het1 Bijzonder Gerechtshof van Den Haag verklaarde hij, dat hij niet an ders had gekund, omdat hij bij dé- Duitsers een slechte naam had. Hij had namelijk voor de oorlog werken gedrukt, die zeer beledigend waren 1 voor Hitier en het Derde Rijk. De procureur-fiscaal betoogde echter, dat verdachte zich alleen door de móge lijke grote verdiensten heeft laten leiden. Hij eiste anderhalf jaar met aftrek en ontzetting. De verdediger vroeg ontslag van .rechtsvervolging i en onmiddellijke invrijheiasstelling. Dit laatste werd verleend. Uitspraak 16 Februari. haAgs geréchtshof. Het varken, dat brand had. Het varken van de landbouwer M. v. d. L. te Nieuwveen had brand, begon om zo te zeggen te smeulen. Toen had v. d. L, radicaal ingegrepen en het varken dood gemaakt, waarvoor hij overigens geen vergunning had. Dus werd het een clandestiene slach ting, waarvoor de politierechter zes weken gevangenisstraf opgelegd had. Van die veroordeling kwam hij in hoger beroep bij he Haagse Hof, om dat verdachte graag een voorwaar delijke straf wilde hebben. Daar voelde de adv.-generaal niets voor en hij eiste bevestiging van -liet von nis. De raadsman, mr. dr. Klaassen betoogde, dat het eigenlijk een nood- slachting was geweest, en verdachte het varken zelf had opgefookt; zodat hij het jammer vond het af te staan. PI. vroeg een voorwaardelijke straf. Om het stukje spek. De slager J. v. d. V. te Nieuwveen slachtte clan destien. Hij deed dat huiselijk in de keuken en tweemaal had men dit verkeerde feit geconstateerd, waar voor hij door de Politierechter tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De adv.-generaal zag geen termen in die straf wijziging te brengen. De raadsvrouwe,, mr. H. Muller wees er op, dat men het in de dorpen nu niet zo zwaar neemt met clandestien slachten en pleitte clementie. rommel eens mee te nemen?" vroeg Kampschulte. Of het Jupp interes seerde! Dat was juist wat hij ge wenst had. Daarom trok hij een be denkelijk gezicht en beweerde, dat hij weinig tijd had en dat hij werke lijk niet wist, of hij zich vrij zou kunnen makenJe bewijst me er een dienst mee," mijn broer heeft nu eenmaal al opdracht gegeven om de huizen neer te halen en daar is niets meer aan te veranderen. En ik wéét werkelijk niet welke architect ik'op- 'draoh't moet geven. Ze beweren na tuurlijk allemaal, dat hun plan het beste is. En daarom zou ik het waarderen als jij die malle tekenin gen: eens wilde bekijken, en mijn eenraad kon geven welke ik moet kiezen"'. Tenslotte liét Jupp zich overhalen. Weliswaar begreep hij niets van ar chitectuur, mgar het was toch maar heel goed die plannen eens goed te kunnen bestuderen. Hij beloofde zijn best te doen. Hoffelijk begeleidde Kampschulte zijn gast tot aan de huisdeur. Een aardige jongen, dacht hij. Die moest hij nog eens uitnodi gen. Misschien eens op een avond met Scheel samen. Scheel had twee aar dige dochters. Dat werd misschien nog wel wat. Jupp had geen idee van het ge luk, dat de dochters van Scheel toe Jaarvergadering in „Zomerzorg" Onder grote balangstelling vond gistermiddag in „Zomerzorg" een feestvergadering plaats van de Kring Leiden en Omstreken van Vervoer der-s in samenwerking met „Weg transport". Deze feestvergadering was mede door de dames der leden' bezocht, zodat na de vergadering een ezellig samenzijn 'begon, dat tot in e avond voortduurde. De goederen vervoerders, die dia- gelijks .langs de weg zitten, hadden de zorgen eens opzij gezet, maar on danks dat en ondanks het feestelijk karakter van deze bijeenkomst bleef toch de steeds .drukkende zorg van de vraagstukken van de dag door schemeren. Uit alles bleek, dat de goederenvervoerders voor fnoeilijke vraagstukken staan en dat zij alle krachten inspannen om hun belan gen bij de overheid te verdedigen. De bijeenkomst werd te kwart voor drie geopend door de voorz., de heer J. v. d„ Meer, die allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de da- anes. Spr. juichte het toe, dat van de ze vergadering een feestvergadering was" gemaakt en men daardoor 'n ogenblik uit de sleur van het dage lijkse leven kwam. Spr. wees voorts op de betekenis van het vervoer,' vroeg waardering voor het werk, dat zeker niet min derwaardig mag worden genoemd, omdat het vervoer een onmisbare i schakel is in het bedrijfsleven. Als zodanig moet dit bedrijf van alle zij den erkenning en waardering ont vangen, in het bijzonder ook van de zijde van de overheid. De secretaris van de Kring Lei- dén, de heer S. A. van -Leeuwen, bracht vervolgens verslag uit over de werkzaamheden gedurende de laatste anderhalf jaar. Daarbij her innerde hij o.m. aan de oprichting van „Wegtransport". Verschillende pogingen 2ijn gedaan om te komen tot een internationale organisatie, doch succes heeft dit nog niet opge leverd. Met leedwezen constateerde de secr., dat de A.T.O. maar steeds voortgaat met uitbreiding van het nationaal' in internationaal trans port, beschermd door de overheid, die het particulier initiatief weinig bescherming biedt. Over „de Vrouw in het beroeps vervoer" sprak hierna de heer P. Schirikel uit Den Haag. Spr. wilde in deze bijeenkomst liever spreeken over contact-bijeen komst. Het contact van deze middag is noodzakelijk om de gevaren, die het goederenvervoer bedreigen, te keren. Man en vrouw moeten hier samenwerken ter bereiking van het gestelde 'doel. De vrouwen moeten daarbij begrip tonen voor het organi- satièwerk van de man. De problemen van het beroepsvervoer dringen zich steeds sterker naar voren en het is eis, dat alle daarbij betrokkenen hun belangstelling voor de vakproblemen tonen. De vrouw wordt vanlieverle de meer.ingeschakeld in het bedrijf ,en daarom moet zij ook op de hoogte zijn van de belangen van het bedrijf. Spr. wees ten voorbeeld daar van op het feit, dat bij de vox-ige week gehouden- examens voor het beroepsvervoer zich ook een vrouw onder de candidaten bevond, die op die wijze de zaak van haar invdlide man wil voortzetten. Spr. wees voorts op het vacantie- plan-1948, waarbij gedacht is aan uitwisseling tussen Nederland en Bel gië, ook voor de kinderen. Het *de- viezenproblem v/ordt daardoor geen geweld aangedaan. Het valt voor de beroèpsvervoerders wel niet mee vacantie te nemen, doch de boog kan niet altijd gespannen zijn-en enige rust op zijn tijd is zeker noodzake lijk. Bovendien ligt hierin voor de vrouw een prachtige taak. Ook ten aanzien van diverse sociale proble men is er nog een grote taak voor de rrouw weggelegd. Daatom moeten mannen en vrouwen samen strijden voor vérbetering van de toestanden in het beroeps vervoersbedrijf. Na deze inleiding sprak de heer C. J. v. Rees over „de Assurantie in het auto vervoerbedrijf", in verband waarmede spr. enige uiteenzettingen gaf over de aansprakelijkheid van d.e beroepsvervoerder langs de weg, 'dus niet van de expediteur, welke beide begrippen nogal eens door el kaar worden gehaald. Spr. gaf een technische uiteenzetting van alle gedacht werd. Hij r.ende^ naar huis en spreidde de plannen uit op zijn tafel. Hij zat lang 'te studeren diep gebogén over de blauwe papieren. Het werd donker, doch everst be merkte, hij dat zelf niet. Tot hij de lijntjes niét meer kon onderscheiden en het licht moest aansteken. Die Zaterdag, deachtiende Juli, deed Jupp een zeer belangrijke ont dekking. Driemaal, 'viermaal ging hij *na' of hij zich niet vergist had. Maar hét klopte en Jupp werd opeens heel erg vergenoegd. Wat hij ontdekt had, zou de sleutel kunnen worden tot ide oplossing van het mysterie. Of het zo zou zijn, moet nog. blijken, maar zeker was, dat hij er niemand iets van, zou vertellen. HOOFDSTUK 30 De grote zaal van hét modehuis Markart rook naar odeur én gebak. Op het podium stond de operettete nor van het stadstheater ensprak over dingen waarvan hij geen ver stand van had. Hij wees op geestige wijze de aanwezige dames op het naderen vap de herfst, het eeuwig wisselen der dingen en de verande ringen in de komende mode. In het geheim zweette hij van de planken koorts en hij moest zijn redevoering 'stilletjes van een papiertje aflezen. De dames vonden hem deels beto problemen, die zich voordien in ver band met aansprakelijkheid en vér- zekering van belanghebbenden, wel ke beschouwing door de aanwezigen met belangstelling gevolgd werd. Ten slotte sprak de heer J. Breed- veld, inspecteur bij de Leidse Ver keerspolitie, die er zijn blijdschap Dver uitsprak, aat hij naast het indi- diduele contact thans een massaal contact met de autogoederenvervoer- d'ers mocht hebben. De verkeerspolitie heeft ongetwij feld open oog voor de vele vraagstuk ken van het autowegverkeer en spe ciaal van het goederenvervoer langs de weg. Spr. wees er op, dat het aan tal verkeersongevallen in 1937 45.000 bedroeg, in '38 46500, in '39 47.500, in 1945 (1 Aug.—31 Dec.) 7791, in 1946 26,500, in 1947 39.000. Dat wijst er op, dat het verkeer veiliger moet worden. Regelmatig en veilig ver keer voor elke weggebruiker is een sociale plicht en een eis vap bescha ving. Slecht materiaal en geringere geoefendheid zijn vaak verontschul diging, doch dit was misschien in de eerste na-oorlogs jaren het geval. Nu ligt de situatie echter weer an ders en alles moet worden aange wend om het aaiital verkeers onge vallen te beperken. Spr. ging de verschillende oorzaken na van de verslapping van de Ver- keerstucht, ontstaan in de oorlogsja ren doordat toen het autoverkeer mi niem was. Degenen, die na 1945 aan het grote wegverkeer zijn gaan deel nemen, zijn nog niet of niet voldoen de ingesteld op het vraagstuk der verkeersop voeding. Verkeerstucht moet gegrond zijn op beschaving, op wellevendheid, omdat orde, regel maat en tucht onmisbaar zijn} Teveel wordt daarbij dikwijls het oog ge richt op de automobilist. Meer en meer ziet men de weg misbruikt door voetgangers, wielrijders en mo torrijders. De anti-lawaai-actië, het vóórrangs vraagstuk zijn reeds weer ter hand genomen. Het verkeersonderwijs voor de jeugd wordt stevig ter hand ge nomen, verkeerstucht moet voor het kind gewoonte worden. Invoer van verkeersonderwijs op de scholen moet als een sociale plicht beschouwd worden. Hierna vroeg spr. zijn toehoorders de hand in eigen boezem te steken en hij wees op dè wettelijke verplichtin gen die op de automobilist rpstep om bij een e.v. ongeluk te bewijzen, dat -•er overmacht in het spel was, m.a.w. hij moet bewijzen onschuldig te -zijn. Aller taak is het het wegrisico zo veel mogelijk te verkleinen. Daar om moet gezorgd worden, dat het rpateriaal zo goed mogelijk verzorgd is en dat men moet toezien op de stipte naleving der verkeersvoor- schriften ooK door-het pei*soneel. Spr. besloot ten slotte met een va riant op dé verkeersweek van 1947:, „Laat rijden met verstand,, leed en schade staan aan de kant". De heer J. J. F. v. d. Meer sprak als lid van de Verkeerscommissie een hartelijk woord van dank tot de heer Breedveld en wees er, o.m. op, dat de vervoerders bij de Verkeers politie hier ter stede steeds terecht kunnen wanneer zij moeilijkheden hebben, terwijl de politie-steeds de volle medewerking verleend. De voorz. sprak hierna woorden van dank tot de verschillende spre kers, waarmede dé vergadering ten einde was en men in gezellig samen zijn bijeen bleef met diner en feest avond. Ter opening hiervan sprak de heer Slootweg, voorzitter van „Wegtrans port" een inleidende woord, daarbij er vooral de nadruk op leggend, dat de komendé wet op het autovervoer de volle aandacht zal vragen en dat men zich schrap zal moeten zetten om de belangen der vervoerders per auto te behartigen. Tal van anderen, dames zowel als heren, voerden daarna nog het woord, er waren verschillende attrac ties en eéft gehouen collecte voor de Niwin bracht 185,84 op. K.A.J. St. Petrus. Woensdag avond wordt voor de leden een kor te avond, maar daarom niet onbe langrijk. Vooreerst mededelingen omtrent dé vastenavondviering, Jon gens, die nog kaarten hebben, nemen die mee. Tevens worden er lidmaat schapskaarten uitgereikt. Tot slot van deze voorbereidingen zalde Aalmoezenier de avond sluiten met een geestelijk puntje. De spoorzoe kers echter moeten nog blijven. Tok Woensdag, 8 uur in het Don Boco- huis verend, deels te dik. De directie van hét modehuis Markart had in een ruimte, die twee honderd personen kon bevatten, stoelen voor drie hon derd laten plaatsen en deze waren allen, bezet. Ook al kon het meren deel der aanwezigen hét zich niet veroorloven, de nieuwe herfstmodel- len van Markart te lcopen, toch wil den ze in elk geval zien wat ze ge kocht zouden hebben, als ze er het geld wel voor hadden. In de hoeken der zaal zaten de kleine modistetjes, die heimèlijk en doodsbang de model len copierden. Hét was verboden, maar niemand maakte zich er druk over. De omroep-tenor zweeg even.... trok een nieuw papiertje uit zijn bin nenzak en verkondigde, terwijl het tweemans-orkest een tango inzette: „Als eerste model ziet u thans een voorjaarsmantelpa'k uit Indis-che tweed, matbruin van kleur en met grote hoornen knopen afgezet, de kraag en de mouwomslagen zijn van wit pique, de ceintuur en dé das uit gevlochten ruwe tweed geven een vlotte noot aan dit bijzonder ele gante geheel. „Leuk' zei mevrouw van Mühll in de derde rij tegen mevrouw van Arend. „Het zou jou bijzonder goed staan, Hermina". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2