Kader der Kappersbedien den bijeen MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Zich inzetten voor de Kath. Organisaties vraagt vaak persoonlijke offers en, pas als men bereid is deze te brengen, zal het werk in de organisaties vruchten afwerpen. Dit nu hebben de bestuursleden van de R.K. Kappers bedienden Bonden uit Noord Holland, Zuid-Holland en Utrecht begrepen toen zij de Zondag opofferden om in Leiden bijeen te komen voor een gewestelijke bestuursvergadering, welke gistermorgen om half twaalf in de „Harmonie" aanving. Christus terug in het openbare leven! Na de opening door de voorzitter, de heer E. M. Langezaal, die behalve rector Drost ook de bondsvoorzitter, de heer H. M. Franken, de bondsse- cretaris, de heer Th. Sturkeboom' en de heren van Oyen en de Kruyff, als' vertegenwoordigers van de Leidse K. A. B. verwelkomde, hield rector Drost een bezielende toespraak, waar aan wij het volgende ontlenen: „Ook de kappersbediende heeft een apostolaat te vervyllen, want God heeft de mens geroepen tot arbeid om aan Zijn schepping dat aanschijnte geven, welke het thans heeft. Hier uit volgt, dat geen enkel beroep ge mist kan worden; het een is misschien belangrijker dan het ander, doch de inensen hebben elkaar steeds nodig. De verzorging van het uiterlijk werkt mede aan de verhoging van de levensvreugde, zodat ook de kappers bedienden meewerken aan Gods scheppingsopdracht. Iedereen heeft de kapper van tijd tot tijd nodig, daarom zijn zij bekend bij iedereen Dit persoonlijk contact brengt een ze kere verantwoordelijkheid met zich mee, omdat honderden mensen, wel licht onbewust, door de kappers wor den beïnvloed. Wij leven thans in eep geweldige tijd; de wereld schreeuwt om weder opbouw n van deze generatie hangt de toekomst van misschien wel hon derden jaren af. Er wordt thans een nieuwe /ereld gebouwd ei\ we voe len in deze tijd van sociale bewust wording, dat we- niet terugwillen naar de oude tijd, waarin ten hemel schreiende arbeidstoestanden heer sten. De aoor Christus verloste we reld kan zovéél mooier zijn, dat hangt af van de geest, waarmede de men- sen bezield zijn en wanneer we zien, dat de wereld aan stukken gereten is dooi haat en onrecht, dan moet de geest der n ensen verbeterd worden. Wij zijn katholiek, d.w.z. wij heb ben de waarheid en daarom moeten wij onze kans grijpen, voordat ande ren het doen, die ook begrijpen, dat van de geest der mensen de toekomst afhangt. Wij zün sterk genoeg; 1/3 van Nederland m katholiek, dus kun nen wij een geweldige invloed uit oefenen. Wij moeten lekenapostelen zijn. want niemand zal ontkennen, dat er in de kapperssalons soms toestanden ST. AUGUSTINUS VERENIGING. Katholieke Onderwijzers in feestelijke bijeenkomst, De R.K. Onderwijzers van de St. Augustinusvereniging, kring/ Leidén en. omstreken, waren Vrijdagavond bijeen, niet om in gedachtenwisse- ling zich te bezinnen op hun taak, maar om onderling het contact vast te houden. In restaurant „Royal" was een voordracht- en dansavond, di.e gegeven werd door Tannfy de Groot, die een volle zaal had. Haar dubbele taak was niet licht. De zaal warm en onrustig, en enkele heren en dames, "'die niettegenstaande het verzoek van de voorzitter rooktfen, gaven' daarmede blijk de werk zaamheden van de voordrachtkun stenaar niet al te best te begrijpen. Als declamatrice beviel Tanny de Groot 't best. Zij had een goed pro gramma, waarin zij op dreef was, maar dat wij niet geheel hebben ge hoord. Wel hoorden wij „de "Danser van Onze Lieve Vrouw" van Gabriël Smit. Waflneer zij declameert, be schikt zij over een góed géschoolde spreekstem, die zij welluidend weet te nemen. Met de voordracht van 't genoemde gedicht drong zij regel recht in de weke plekken van de luisterende zielen. Dan danste zij vier dansen van verschillend karak ter. Van de twee eerste dansen van haar programma behaalde zij met de „Arabische" dans naar Tchai- kowsky de erepalm. In de dans naar „Finlandia" van Sibelius, een sooi-t verzetsdans.' vonden wij de drama' tiek niet fel genoeg. Ook rhyth- misch was deze dans niet heel en al beheerst, mogelijk door de geringe ruimte. Trouwens de gehele situatie was niet gélukkig, geen podium, geen flatterend voetlicht, in een hoek een tafeltje met half leeg waterglas en scheef getrokken kleedje. Zulke dingen benemen de illusie en "kun nen voorkomen worden. Dé „Ma zurka" naar Delibes slaagde beter. Men kan haar in deze dans bekoor lijkheid niet ontzeggen. Ten slotte „Cordoba" naar Albeniz, waai'in- zij niet teleurstelde, en waarin zij de -1 castagnetten welluidend bespeelde. De gelaatsplastiek kan meer geculti veerd worden. Mevrouw de Groot begeleidde haar, ietwat aan de slap pe kant en vulde enkele pauzes aan met pianospel. Bovendien zorgde zij voor eenvoudige smaakvolle costu mes. De verzetsgedichten liggen me juffrouw de Groot uitstekend. Zij zegde ze gevoelig en tevens 'fel be wogen. De „Geuzenliederen", die be trekking hebben op wat ons allen zozeer raakt, zeggen de dingen met de nodige ironie navrant met hu mor en fantasie tevens.' Zij beheerste ze uitstekend en heeft deze markant en ook amusant, gezegd. Van Pater v. Meurs waren er een paar heel goed, in een paar andere trof zij de ware stijl niet. In Bordev/fjk's „Graf rede" ontbreekt de pointe van de humor niet. Tanny de Groot, die een beschaafd programma uitvoerde, werd enkele malen teruggeroepen en toegejuicht. De prettige avond werd besloten met een dansje. J. Kortmann. heersen, die een katholiek eenvoudig niet dulden kan. Daarom moet er wéér een Christelijke geest gebracht worden en, omdat de priester daar geen toegang heeft, moet de leek de ze taak ovei-nemen. God de plaats te geven, vèlke Hem toekomt, dat moet onze aak zijn en daaraan kunnen de k, ppersbedjend'en veel doen, bv. door de gesprekken -in goede banen te lei den. Aan do entourage vanYlo salon, zoals platen en lectuur, kunnen wij niet veel doen, maar toch dienen wij ook hier, zoveel als mogelijk is, onge merkt onze invloed te laten gelden. Tif geldt ook voor transacties* die veelal in de salons worden afgesloten, met name de zwarte handel. Door dit alles helpen wij mede Christus weer terug te brengen in het openbare le ven. Spr. Xgix j vervolgens diep in op de kwestie van rechtvaardige lonen, vol gens de beginselen van Paus Leo XIII, de verhouding tussen de stan den, die geen klassenstrijd mag zijn, de taak van de Kath. Arbeiders Be weging en besloot tenslotte: „Wij moeten de wereld voor Christus be houden door besmetting van het hei dendom tegen te gaan. Daarom moet ons gedrag en ons voorbeeld van de Christelijke geest bezield zijn." Rede van de bondsvoorzitter. Na de pauze wer<J de agenda ver volgd met een niet minder interessan te redé van de heer Franken, die sprak over „Onze taak en plaats in hét landelijk en plaatselijkoverleg", waarbij spr. wees op de kwetsbare en bescheiden plaats, welke de kap- persbedienbond in de Ned. s^jnenle- ling inneemt. Uitvoerig behandelde de heer Franken de verschillende or ganen en organisaties, met hun werk zaamheden, die veelal nog belem merd worden door de vakgroep Kap- persbedrijven, waarmede het contact tegenwoordig gelukkig wat beter is. Ook de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie had sprekers aandacht, waarbij hij echter als voorwaarde stelde, dat de kappersbedienden zich eerst daarop moeten voorbereiden. Ook moeten de prestaties, kwalitatief en kwantitatief omhoog, wat onder elkaar een gezonde concurrentiestrijd za1 geven, waardoor vooral de jonge ren hun best zullen doën zich zo goed mogelijk in hun vak in te werken. Zeker moeten de kappersbedienden op de. bres staan voor hun plaats in het landelijk en plaatselijk overleg, waarbij overleg niet'betekent, dat er met principes gemarchandeerd mag worden. Nadat ook het verderfelijke fooien stelsel onder de loupe genomen was, eindigde spr. met een opwekking om trouwe leden^ te zijn en mede te werken aan de uitbouw van de bond, want, hoe groter de organisatie, hoe groter de invloed zal zijn. Na de rondvraag sloot de voorzit ter om vier uur deze goed geslaagde en zeer interessante vergadering, die vooral door beide sprekers tot een succes gewaden is. BLANKE BALLAST. „Blanke Ballast" het toneelspel, dat Litteris Sacrum Zaterdagavond in de Schouwburg opvoerae is, wat men noemt, een oudje, waarvan on getwijfeld éeH sterke suggestieve kracht uitgaat, maar dat o.i. toch niet die hoedanigheden bezit, welke het wenselijk maken dit stuk in onze tijd nog eens aan de vergetelheid te ont trekken. Nu is het een feit. dat de hedendaagse toneelvereniging geen grote keuze heeft bij het samenstel len van een werkelijk goed seizoen program, maar er is altijd wel iets -te vinden, waarmede zij kan voorzien in de geestelijke behoeften van dit na oorlogs tijdsgewricht. „Blanke ballast" tekent hefcf-leven in een kleine nederzetting van blan ken aan de Afrikaanse Westkust. De sfeer is er walgelijk. Enthousiaste jongemannen zetten voet aan wal, om zich met energie en durf aan hun ar beid te wijden, maar na korte tijd on dervinden zij de moordende werking van klimaat en eenzaamheid. Zij bin den een hopeloze strijd aan met de demon van een bijna tastbare onder gang, die langzamerhand een obsessie wordt. Overmatig gebruik van alcoT hol en omgang met inlandse vrouwen breken tenslotte het laatste restje weerstandsvermogen, waarmede het geestelijke en lichamelijke slooppro- ces is voltrokken. Slechte enkele mannen houdeh het in deze hel uit. Een van hen is een aan drank verslaafde chirurg, die vroe ger een misstap begaan heeft en zo doende aan de Westkust beland is. Een ander, Harry Witzel, houdt stand door het vooruiteicjht op ^e grote be loning. welke hem na eép tienjarig verblijf zal worden uitgereikt. Hij is de cynicus met de onchristelijke le vensopvatting, die- en dit is een bezwaar in dit stuk als de juiste voor deze streek wordt aangemerkt. De opvoering, die Litteris Sacrum van dit toneelstuk heeft gegeven, was in één woord perfect. Vooral Han de Wilde als Witzel en B. Hageman als de dokter gaven zeer goede vertol kingen. Jan Grefe, die de rol speelde van de eriergieke jongeman, ^ie ten slotte toch ten onder ging, deed dit op een alleszins aanvaardbare wijze. De zendeling vonden wij in dit spel niet goed gekarakteriseerd, maar J. Dros heeft ervan gemaakt «/at mogelijk was. Nora Boerman, als de gevaar lijke vrouw Tondeleyo, schiep een zeer realistisch^ figuur, die door de auteur overduidelijk was aangege ven. Ook de andere medewerkende deelden in het succes en wij hebben alle waardering voor de regie van Co Hageman-Verhagen. Het keurige dé cor was speciaal ontworpen door de heer Otto. Déze week zullen nog enkele op- De St. Leonardus parochie viert Carnaval. Gisteravond vond in de foyer van de Stadsgehoorzaal op ini tiatief van O. K. O. de opvoering plaats van het toneelstuk „Als mama aan de touwtjes trekt". Deze avond, die bestemd was als vastenavond viering van de Haagwegparochie, kan in alle opzichten geslaagd ge noemd worden. Reeds voor de aan vang was de zaal propvol met de grote Haagweg-familie en de vas- tenavondsfeér was overal merkbaar. Het viel ons op, dat er onder de aan wezigen een echt genoeglijke band heerste, die zeer veel op een grote familieband geleek. De heer De Winter, voorzitter van O. K. O., opende de avond met de Chr. groqt, waarna hij de aanwezigen hartelijk welkom heette. Hierna werd de aandacht- gevraagd voor de „Speelgroep". «Wij kunnen tevreden zijn Over hun optreden. Het geheel werd vlot en met goede smaak ge speeld en we gaan niet te ver wan neer we zeggen, dat „De Speel- groep" van O. K. O. boven het mid delmatige amateurisme uitkwam. „Als mama aan de touwtjes trekt" is een betrekkelijk nog nieuw to neelstuk, al heeft het dan reeds de tiende herdruk ondergaan. Wij heb ben echter tot ons genoegen gecon stateerd, dat dit een van de weini ge nieuwe stukken- is dat niet hele maal als los zand aan elkaar hangt. Als nummer een van „De Speel groep" noemen wij de heer des, huizes, Piet Pieterse, die in de rol van pantoffelheld goed spel maakte, wat nog gecultiveerd kan worden door meer houding variatie en soe pelheid. Als nummer twee en drie volgen direct de toekofnstige oom van Henri de logé die het zoveel mogelijk naar zin moet gemaakt wor den en Tobias de infanterist, neef van de heer des huizes. Deze twee per sonen samen deden het publiek meermalen schatei-en van het lachen en leverden uitstekend samenspel. De uitvoering had zeer veel suc ces, hetgeen zich uitte door een har telijk en gul applaus van de aanwe zigen. Het geheel \verd met een prijzenswaardige animo gespeeld en het heeft zoals Pastoor M. v. d. Schoot in zijn dankwoord zei, de mensen echt plezier gedaan. Een bijzonden woord van dank bracht Pastoor aan het K. A. B.- Symphonieorkest. De letters K. A. B. paste, hij in verschillqnde bete kennissen toe en hij besloot zijn dank woord dan ook tot hen met de woor den voor een volgende keer: Kom als 't u belieft. Wij moeten dan ook zeggen de K. A. B. Symphonie heeft deze avond zijn best gedaan. Wat echter niet vergeten mag worden is, dat de letters K. A. B. ook kunnen betekenen Kan Altijd Beter. Als slot van deze uitstekend ge slaagde vastenavondviering ontbrak natuurlijk het gezellig samenzijn niet onder leiding van de heer E. Castelein. HET GOUDEN REGERINGS JUBILEUM. Het secretariaat van het jubileum comité, Stationsweg 12, schrijft ons: Heeft U er al eens over gedacht hoe wij in Leiden op waardige wijze in dit jaar het „Regerings-jubileum van H. M. de Koningin" zullen herdenken? En ook de 300- jarige onafhankelijkheid van Neder land? t O ja, we hebben een comité voor de viering en zonder twijfel is dit comité reeds bezig te denkenden te beraadslagen over vele dingen. Maar de gehele Leidse burgerij ,möet mede doen, niet alleen In het feestvieren, maar ook met het be denken van mogelijkheden en dan helpen met de uitvoering hiervan. Het comité wacht op uw berichten over mededinging. Wat is er b.v. niet te bereiken met bloemen en planten? Hoeveel Leidenaars hebben niet een volks-1 tuintje, waarin gekweekt kan wor den en van welke ^producten een aardige inzending kan worden gemaakt. Wij hebben immers buurt feesten en buurtverenigingen. Nu de bewoners van buurten kunnen thans weer de handen ineen slaan Tn van hun straat of buurt wat moois ma ken tijdens de herdenkingsfeesten. Maar licht U ons eerst eens in, wat U denkt te kunnen doen. Wellicht kunnen we samen wat organiseren, opdat het dan één ge heel wordt. De belangstelling voor de ten toonstelling „Afrikaanse j^unst in Nederland" is in de maand Januari steeds groter geworden. De directie van het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft daarom besloten deze tentoonstelling te verlengen tot 1 Maart a.s. LEIDSE UNIVERSITEIT/ Geslaagd candidaatsexamen God geleerdheid (cum laude): de heer H. Noordermeer te Leiden. Geslaagd voor het propaedeutisch examen Godge'eerdheid: de heer J. Klok, te Brielle. Voor het candidaatsexamen tro pische landbouw slaagde aan de Lapdbouw Hogeschool te Wagenin- gen de heer W. J. Mulder, alhier. VOOGDIJRAAD LEIDEN. Bij K. E. is' op haar verzoek aan inej. D. M. J. Coebergh, lid van de Voogdijraad te Leiden, uit die func tie eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de als zodanig gedurende vele jaren bewezen dien sten en is in haar plaats benoemd mej. A. P. M. H. Coebergh, wonen de te Oegstgeest. R.K. WERKGEVERSVER. Alhier is opgericht een afd. van de R.K. werkgevei'syer. In het voorlopig bestuur hebben zitting de heren Jac. Aalders, W. Schrandt en S. Wij ten- burg. B. MOOLENBURGH t Irf de ouderdom van 70 jaar is hiér ter stede overleden de heer B. Moo- lerxburgh, oud-hoofdipspecteur der inspectie der directe belastingen te Leiden, oud-voorzitter van de Vei-, van Vrijz. Hervormden, oud-lid van de Partijraad van de vroegere libe rale staatspartij, „de Vrijheidsbond" en oud-lid van de commissie voor geoi'ganiseerd overleg inzake de rijksbelastingdienst. De heer Moolenburgh was sinds 1908 werkzaam in het belastingwe zen in den Haag, Zalt'bommel, Win terswijk, Alkmaar en Leiden. Hij werd in Nov. 1942 gepensionneerd. Vele jaren was hij bestuurslid van de vereniging van inspecteurs en vertegenwoordiger van de groep be lastingen voor de centrale voor ho gere rijksambtenaren. Zijn verdien sten werden o.m. erkend door zijn benoeming tot officiier in de Orde van Oranje Nassau. BONKAARTEN AFHALEN Dinsdag zijn aan de beurt de ge zinnen van niet-zelfverzorgers, waar van het hoofd een stamkaartnummer heeft van 21601 tm. 25200. Meebren gen: stamkaarten en de inwfeselbom nen van de lopende bonkaarten. Eventueel inlegvellen (voor schoe nenbonnen) en controlekaart moe ders (voor toeslagkaarten). Bijeenkomst van jongeren R.K. Grafische Bond. IrAen der boven zalen van „De Harmonie" hield de R.K. Grafische Bond voor de jonge ren een vergadering. Voor 'n goed ge vulde ea.al zette de afdelingsvoorzit ter het doel dezer vergadering uiteen, n.l. tot oprichting te komen van een club voor jongeren. Na pnige bespre kingen. waaraan ook door de uitge nodigde ouders werd deel genomen, werd besloten tot oprichting van een club voor jongeren van 1417 jaar en een voor hen van 18—21 jaar. Het streven der clubs zal steeds zijn, de jongeren-^Qjp te voeden tbt goede R.K. organisatie- en gemeenschapsmensen. Na benoeming van "4 assistenten voor hulp der beide jeugdleiders, werd de vei'gadering om 10 uur ge sloten. Zilveren jubileum S.P.L. Voor ;de feestavond zijn heden aan 't St. Antoniusclubhuis Mare 47, welke om acht uur begint, nog een aantal toegangsbewijzen verkrijgbaar a 50 cent. Ook oud-gezellen zijn van har te welkom. Toont uw belangstelling voor 't Missiewerk van 't S.P.L. De"wathouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, zal Woens dag spreekuur houden van 45 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Karei Harmen z. van K. v. Leeuwen en A. M. van Mierlo; An- tonius Hendrikus z. van A. H. Cou- zijn en M.. LandesbergenCornells Christinus z. van A. G. van Rijn en C. M. Schuur; Antoinette Mai'ie d.' van L. E. Sparnaay en M. I». Deteren; Jdhannes z. van J. den Haan en P. H. v. d. Kraan. Eugène Wilhelmus Cor- jielis z. van E. W. C. Langezaal en K. J. van Rooijen; Adriana Maria d. van A. A. Lepelaar en N. K. Melet; Ar ie Hendrik z. an*P. J. Gouw en M C. Kanbier; Pieter z.-an D. J. Ver meulen en C. M. Westdorp; Maria d. van C. van der Meij en A. de Mooij; Maria Johanna Francisca d. van G. F. Bakker en M. P. Filemon. Johan nes z. van E. J. Roodakker en J. M. Heijmans. Overleden: G. Roo§eboom man 79 j. J. Kruit dr. 43 j. ALPHEN AAN DEN RIJN Hengelaarsveren. „Ons Genoegen". De uitslag van de wedstrijd was: 1. S. v. d. Hoek 18 stuks; 2 W. Len- ting 15 stuks, 3. J. J. Bauer 13 stuks; 4. C. van Leeuwen 13 stuks: 5. C. Kom 12 stuks; ,6. D. Bloos Jr. 8 stuks; J. Bloos Sr. 8 stuks; 8. A. C. Hoek Sr. 6 stuks; en 9. J. Bloos jr. 6 stuks. KATWIJK Gemeenteraad. Dinsdagmiddag 3 Fejor. nam. te 2 uur komt de raad in openbare vei'gadering bijeen nxet een korte agenda van. 5 niet belang rijke punten. Daarna commissoriale vergadering ter voorlopige behande ling van de begrotingen 1948. Geboren: Cornelis G. M., z. van K. Brusee en G. Zwanenburg; Dirk .M., z van C. Glasbergen en D. J. v. d. Gugten; Kristan, z. van D. Klasas sen en K. K. Jansen; Jeriena, d. van P. Schaap en K. G. Kleijn; Clasina, d van N. Hoek en K.' Ros; Cornelia, d. van C. v. d. Plas en J. de Mol; Janny, d. van K. de Best en J. Haas noot; Cornelia, d. vpn Dr v. d. Bent en D. Vlieland; Jai^, z. van J. Messe- maker en M. Schaap. Wilhelmina, d. van A. v. Rijn en G. van Duyn. Ondertrouwd: A. v. d. Plas en M. y. d. Oever; J. cte Vreugd en -J. de Mol; P. Geijteman en KI. Schuitema ker; N. Noort en C. Vooys. Overledén: J. Haasnoot 71 j.; M. L. v. Kampen 61 j. wed. van G. de Lange. VOORHOUT Vastenavondviering der 'K.A.B. Twee avonden was de grote zaal van het Parochiehuis tot de uiterste hoek gevuld. Het was nu de toneel vereniging „St. Pancratius" uit Sas- senheim, die met de opvoering van het aangrijpende toneelstuk „De man'die terug kwam" door G. Nie- len deze volle zalen trok. En niet ten onrechte, want het spel was voortreffelijk en door menig moe der wercr een traantje gelaten. De muzikale omlijsting door „The Black Stars", eveneens uit Sassen- heim, «was prima verzorgd. Onder de vele belangstellenden merkten we op: Burgemeester en Wethouders, en bestuursleden van de Middenstand, L.T.B. en K.A.J, Roelofarendsveen RECHTZAKEN Een nieuwe parochie wordt opgericht Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft kapelaan S. Ligthart gpdracht gegeven een nieuwe parochie voor te bereiden onder de thans bestaande parochie van St. Petius-Banden. De plannen daartoe hebben reeds jaren bestaan. De nieuwe parochie zou bij haar oprichting omvatten het Noor delijk gedeelte van Roelofarendsveen (o.a. de Langeweg, de Spoorstraat, de Narcissenstraat) en Nieuwe Wetering Als plaats voor de te bouwen kerk is gedacht een' terrein aan de Lange weg bij de tuinbouwschool, welk terrein reeds kerkelijk eigendom is. Ongeveer een derde van het aan tal zielen zal van de tegenwoordige parochie welk derde deel omvat 2000 zielen, waarvan 1200 communi canten zal in de nieuwe parochie worden opgenomen. Blindenbond. De blindenbond „Sint Odilia" hield ook hier een avond. «Dank werd gebracht aan de directrice van de veiling voor het gebruik van het gebouw en aan de organisator van deze avond, de heer P. Wesselman. NIEUWVEEN GEMEENTERAAD. EEN SLUITENDE BEGROTING. Vrijdagavond kwam de Raad*dezer gemeente in een openbare zitting bijeen. Op voorstel van B. en W. werd aan de heer Pieterse te Noorden met ingang ran 16 Februari eervol ont slag verleend als gemeente-opzichter, waarbij een- wachtgeldregeling tot, an de pensioensgerechtigide leeftijd werd vastgesteld. Betreffende de in standhouding van de O.L. school werd besloten wederom een ver zoek hiertoe bij Ged, Staten in te die nen, alhoewel het aantal leerlingen zeer laag is en reeds tot 1 April 1948 toestemming is verleend voor een boventallige leerkracht, zodat wan neer deze toestemming niet meer wordt verkregen, het onderwijs door één leerkracht vele bezwaren zal op leveren. 9 De heer A. Buurke nam schrifte lijk ontslag uit de Raad wegens zijn benoeming tot hoofdassistent van de Rijksbelastingen te Hoogeveen; De voorzitter sprak .zijn spijt uit over het vertrek van zulk een uitste kend en bekwaam raadslid. De heer Buurke blijft tot 16 Februari als raadslid gehandhaafd. In de vacatu re voor de adviescommissie woon- ruimtewet werd met alg. stemmen de heer W. v. Heusden gekozen. Op voort tel van B. en W. werd de ge; meentewoning verhuurd aan de heer -J. v. Leeuwen, gementewerkman, voor 3.75 per week voor de tijd van zes jaar. Een sluitend^,begroting. Mei Veel genoegen, aldus dc voor zitter kan ik de Raad, integenstel- l:rg met die van zoveel andere ge nieenten, een sluitende begroting aanbieden, welke bovendien nog een zeer gunstig beeld 'geeft. Er is niet alleen kans gezien, de begroting tui tend té krijgen, maar meer nog is er een reserve van 7.000, terwijl de posi onvoorziepe uitgaven reeds is opgevoerd tot 3.007.52 Voorts is het b.-tig saldo van 1947 groot ƒ6.951.25 geheel buiten beschouwing gehou den. De inkomsten en uitgaven sluiten met het bedrag van 90.515.56. De batige sloten sluiten met een bedrag van ƒ48.823.51; inkomsten kapi- taalsdienst 58.383.68, de uitgaven ƒ69.272.31; nadelig slot ƒ10.888.63. Inzake een ontvangen circulaire betreffende de gewijzigde heffing op vermakelijkheidsbelasting is B. en W. tot de concliisie gekomen, dat deze voor onze gemeente als geheel overdreven moet worden beschouwd, weshalve besloten werd ontheffixjg aan Ged. Staten te verzoeken.. Op haar verzoek werd aan het Groene Kruis gratis gebruik van een lokaliteit van de O.L. school toege zegd voor de door haar te organise ren' Moedercursus. Gezien het bestuur van de Joh. Stichting alhier zich nog niet accoord had verklaard met de vooraarden tot verlegging van de Molenkad? werd beloten dit eerst te ver-zoeken, alvorens toestemming zou worden verleend tot uitbreiding .van haar begraafplaats. Tot slot brécht de voorzitter de Baad ter kennis, dat de Autobuson derneming van- de fa. Maarsse en Kroon op 1 Februari haar 25-jarig jubileum herdenkt. Besloten werd hiervoor een - bedrag beschikbaar te stellen.- Üe rondvraag wordt geopend met de vraag van de heer van Vliet, wel ke informeert naar de woningbouw, wat hij gezien de behoeften wel gaar ne bespoedigd zag. De voorzitter ant woordt hierop, dat inmiddels de Wo ningbouwvereniging ter plaatse kg- ninklijk is goedgekeurd. ,De voorz. wil de Raad voorstellen de woning bouw aan deze instellingen over te dragen, hetgeen z.h.s. werd aangeno men. Hierbij werd pog opgemerkt, dat hiervoor geen Rijkssubsidie meer Xvordt verstrekt, zodat het gehele be drag zal moeten worden geleend, wal gezien de sluitende begroting voor onze gemeente neit zofn bezwaar zal De heer Vreeken ^beantwoordde de Nieiyvvjaars>vens van de voorz. OEGSTGEEST Kath. Vrouwenbeweging. Dr. Sis Heyster, de bekende Amsterdam se psychologe komt Vrijdagavond te ir in het parochiehuis over „Vrou wenrijkdom" spreken. SASSENHEIM Ondertrouwd; J. M. Klerks en Th. A- v. d. voort, W. v. d. Oest en M. H? Parent. W. P. Keukomeester en W. Vermeer! J. C. M. v. Vliet en J. C. M. de Koning. HAAGSE GERECHTSHOF. Bonnenhandel. Mej. M. van K. te Leiderdox-p had bekendheid dat men bij haar terecht kon om distributie bonnen te kopen en voor die handel was zij door de politierechter veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf. Van dit vonnis kwam zij in ho ger beroep bij het Haagse Hof. Dit heeft verd. thans veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. 7 HAAGSE POLITIERECHTER. Geslacht. Het clandestien slach ten bracht P. J. v. d. L. uit Leiden voor de rechter, tegen wie de Offi cier veertien dagen gevangenisstraf eisfe, hoewel verd. een deel van het geen ten laste was gelegd ontkende.De rechter veroordeelde conform de eis. In het zwart. Er was door J. H. J. v. d. S. te Leiden in het zwart ge daan; hij kocht textielpunten en voor dat feit vorderde de officier nu 2000 boete of een maand hechtenis en voorwaardelijk twee raaanden ge- vangenisstx*af met twee jaar proef tijd. De politiex-echter vei'oordelcae conform de eis, doch bepaalde dat hetgeen in beslag was genomen zal worden teruggegegven. Te dure borrels. De borrels, die door F. J. A. .van E. te Lisse ver kocht werden, zouden te stevig in prijs zijn geweest en hij was in ver band hiermede door de Tuchtrechter voor prijzen veroordeeld. Van dit vonnis kwam hij in hoger beroep en verd. betoogde, dat hij eigenlijk nog beneden de vastgestelde prijzen was gebleven. De officier wilde de boete aanzienlijk verlagen, n.l. van 1000 op 200 en de sluiting van het be drijf, die u%s opgelegd, laten ver vallen. De rechter besloot aldus. Motor en gebakjes. De winke lier A. S. te Leidqn had een motor te duur gekocht en verkocht zijn ge bakjes te duur. Dat bracht hem bij de rechter en de officier vorderde voor de motor-affaire 600 boete, hoewel verd. betoogde, "dat hij het voertuig had gekocht van iemand, die ex-mede had geadverteerd. De rechter veroordeelde tot f 150 boete; 'het in beslag genomen motorrijwiel zai worden terug gegeven. En wat de gebakjes betreft, hiervoor werd 400 boete benevens publicatie van het vonnis en sluiting van de zaak gevorderd, doch de rechter volstond met 200 boete op te leggen. LAATSTE BERICHTEN DE PROMOTIE VAN KADINAAL DE JONG TE LEUVEN. De academische vergadering van 12 Februari a.s. tijdens welke Johannes Kardinaal de Jong tot doctor honoris causa zal prom<jvex-en, zal worden gehouden in de grote aula van het Pauselijk College te Leuven. Zij zal V/orden gepresideerd door kardinaal van Roey, grootkanselier van de universiteit. Alle Belgische bisschop pen alsmede mgr. Cento, apostolisch nuntius, zullen do vergadering met hun aanwezigheid vereren. Indien het weer het toelaat, zal de stoet van de nieuwe doctores zich met kardi nalen, bisschoppen en mrofessoren te voet van de hallen naar het Pauselijk College begeven. Mgr. van Wayenbergh, rector mag nificus, zal dc zitting openen en de betekenis van de plechtigheid toe lichten. Vervolgens zullen de nieuwe doc- tox-es woi'den voorgesteld: prof. Le bras van de Sorbonne door kanunnik Wagnin; E. -P. Hugues Vincent uit Jeruzalem door 'kanunnik Gonzague Rijckmans; mgr. Simenon, vicaris-ge neraal van Luik; door kanunnik Mo- nin, decaan van de faculteit van ker kelijk recht.-kardinaal de Jong, aarts bisschop van Utrecht, door kanunnik Onclin, mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik en kardinaal Griffin, aartsbis schop van Westminster door kanun nik Coppens. Vervolgens zal kardi naal Van Roey aan zijn collega's de kentekenen van hun graad .overhan- d-igen. Ten slotte zullen dc gepromo veerde doctores een dankwoord uit spieken. POSITIE NED. SCHEPEN. Aagtekerk, pass. 2 Febr. Gibraltar. Abbekerk, pass. 1 Febr. Kaap Guar- c'afui. Alchiba, pass. 21 Jan. Fernan- no Nohonha. Alcor, 1 "Febr. van Mon tevideo naar Antwerp AAldabi, pass. 31 Jan. Finisterre; Alhena, 31 Jan. van Rio de Janeiro naar Rotter dam. Amsteldijk pass; 1 Febr. 18 uur Scillies. Amstelkerk. 1 Febr. van Fi-eetown te Monrovia. Balanipa, 1 Febr. van Suez. Boschfonteim, 31 Jan. te Dar cs Salaam. Breda, 1 Febr. van Callao naar Autofagast, Congo- stroom, 1 Febr. van- Freetown naar Dakar. Delft, 31 Jan, van Corral te Valparaiso. Duivcndijk, 31 Jan. van San Jose. Eemdijk, 31 Jan. van Lake Charles te New Orleans. Gaasterkcrk 21 Jan. te Genua. Grootekerk, 1 Febr. van Melbourne te Sydney. Helder, 31 Jan. van Madeira naai;-Liverpool. Indrapoera, 31 Jan. van Batavia naar Rotterdam. Kota Baroe, 1 Febr. 16 uur te Port Said. Kertosono, 31 Jan. te Suez. LiMdckcrk, 30 Jan. te Sa- vcna. Maaskerk, wordt 8 Fpbcr. te Plymouth verwacht. Mapia, via Lon" den, pass' 1 Febr. Malta. Melampus, 31 Jan. van. Port Said. Nieuw Am sterdam, 1 Febxi 13 uur van Rotter dam te New Yo~rk. Nieuw Holland, 1 Februari bij Southampton gesigna leerd. Nigex-stroom, 1 Febr. van Lome te Cotonou. Noordam, 2 Febr. ca. 13 uur van New York te Rotterdam. Ox*anje, 1 Febr. van Singapore te Ba tavia verw. Oranjefomtein, le Febr. van Southampton. Ruys, 31 Jan. van Saigon te Hongkong. Sloterdijk, 2 Febr. van Java te Rotterdam. Som- melsdijk, pass. 1 Febr. Eleuthero- eilanden (Bahama's). Stuyvesant, 2 Fafcr. van Trinidad te Pontadelgada. Tabinta, 1 Febr. van Aden. Tamo, pass. 1 Febr Vlissingen van Antwer pen^ Waterman, 1 Febr. van' Port- Saia. Zuiderkruis pass. 2 Febr. 3 uur Kaap Guardafui.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3