Katholieke onderwijzers en de onderwijsvernieuwing De Woningbouw in Leiden .1 bezielt in Het Doden-steegje MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 DE LEIDSE COURANT V EERSTE BLAD PAGINA 2 Uit alle delen van het land waren Zaterdag pioniers van de onderwjjs- yernieuwingscursussen naar Utrecht getogen, waar door het Katholiek Oraderwijzersverbond deze cursussen werden ingeleid in een zeer druk be zochte bijeenkomst in het Jaarbeurs restaurant. Voor het eerst na de oprichting van het K.O.V. in 1932 toonde een minis ter van onderwijs zijn belangstelling door'persoonlijk op een bijeenkomst van het verbond aanwezig te zijn. Dr. Jos. J. Gielen had op 't bestuurspo dium plaats genomen en sprak in de loop der middag een kort woord1. De voorzitter van het*K. O. V., d( heer W. Wiltschut uit Arnhem, heet te verder in zijn begroetingswoord nog welkom mgr. dr. J. G. van Gils, voorzitter van de katholieke school raad, pater dr. Bles, dr. Wesseling van de salariscommissie, de hoofdin specteurs van het Rijksschooltoezicht van Es en Wittershoven, verschil lende inspeceurs van het lager onder wijs en vertegenwoordigers van openbare., onderwijzers en van de kweekschoolbond. Het openinsgwoord werd gevoerd door de voorzitter van de onderwijs vernieuwingscommissie van het K. O. V., prof. dr. H. Robbers. Prof Rob bers stelde vast, dat het ei niet om gaat, om alles, wat niet van vandaag is, af te schrijden en overboord te r werpen, doch oude bepnoefde wijs heid moet worden opgefrist. Dr. J. Th. Snijderse, lector aan de economische hogeschool te Tilburg, hield ecu mie'ding, waarin hij be sprak de psychologie van het school kind ten opzichte van zijn school. Zijn houding ligt gecompliceerd en geheel anders dan bij het schoolkind van de kleuterschool, dat graag naar school gaat en het een straf vindt als het niet mag. Waarom de, kleuter zo graag naar school gaat? Om zijn levenskring wat' uit te breiden, om groot te zijn, en doordat de activi teiten, die hij gaat uitspreiden, hem lokken. De zesjarige gaat graag naar dé lagere school, want dit heeft vo^r hem een zeef positieve kant. Hij gaat daai leren lezen en schrijven Later gaal hij de school beschou wen als een inperking van zijn vcij- heid. Spreker constateerde, dat hij na het "derde jaar de vacantie reeds gaat be schouwen als een bevrijding. Hij ziet de onderwijzer als een personificatie van een soort inperking van zijn be vredigingsmogelijkheden. In de 5e en. 6e klas openbaart zich een geest van baldadigheid en verzet, die in het ze vende iaar overgaat in een zekere onvprsciv.liigheid De schoolvreugde geeft dus bij het L.O. een dalende lan aan Dr, Snijders sprak zich uit voor bet principe van de zelf werkzaamheid, dat in het een' RADIO DINSDAG. HILVERSUM I. 30 1 merer. 7.00 Nieuws, 7.30 Gram.platen, 8.00 Nieüws, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Licht baken, 9.30 Ochtendconcert. 10.00 Wie komt er in mijn hokje, 10.15 Gram.platen, 10.40 De tovertuin, 10.55 Gedeelten uit opera's, 11.40 Gram.-pla ten, 12.03 Viool met piano, 12,33 Lunchconcert, 13.00 Nieuws. 13.50 Cello, gram.platen, 14.00 Zangvereni ging „Bël «Canto", 14.30 Onder Ons, 15.00 Gram.platen, 16.00 De Zonne bloem, 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schóoltijd, 17.15 Instrumentale ope rettemuziek, 18.00 En hier zijn de 18.20 Reportage Olympische winter spelen, 18.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 Nieuws. 19.15 Victor Sylvester en zijn Ballroom-orkest, 19.50 Ru briek van de wederopbouw, 20.12 Maximilien Robespierre, 22.30 Nieuws, 22.45 Omroep Kamerorkest. HILVERSUM II, 415 meter. 7.00 Nieuws, 7.15 Gram.platen, 8.00 Nieuws, 8.1» Aubade, 8.45 Gram.-pla- ten, 9.15 Morgenwijding, 9.35 Ar beidsvitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Gram.platen, 11.00 Gram platen. 11.45 De wondere wereld, 12.00 De Kwintetspelers, 12.33 ,£>ns Platteland, 12.43 Pierre Palla, 13.0.0 Nieuws, 13.15 Het' Vaudeville-orkest, 14.00 Met naald en schaar, 14.30 Gram.platen, 16.40 De Schoolbel, 17.00 Dat kun jij ook, 17.30 The Skymasters, 18.00 Nieuws, 18.L5 Tom Erich, piano. 18.30 Oeteldankiana, 19.00 Voor de kleu ters, 19.45 Radiokrant, 20.00 Nieuws, 20.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands over zicht,' 22.30 Alice Heksch, 23.00 Nieuws, 23.15 Gram.pAaten. trum van de onderwijsverfris- sing moet komen te staan. De ac tiviteiten van de school moeten worden gemaakt tot de activitei ten van het kind. Minister Gielen sprak de hoop uit, dat hij in staat zal zijn, veel te geven. Zo snel als mogelijk is, zal het aan tal leerlingen per klas worden ver minderd. Z.Exc. sprak van de ver nieuwing in alle vormen en nuanse- ringen, waardoor de vernieuwing z.i. het beste gekenmerkt kan worden met het woord verwarring. Van vandaag af, zal er echter worden ge werkt volgens een vastomlijnd en goed geformuleerd plan. Daarin is gelegen de zekerheid dat hierin nooit een „terugtocht volgens plan" zal ge schieden. De tweede inleider, de heer Jos. Aarts, inspecteur van het L.O. te Til burg constateerde, dat het in de schoolpractijk met de vormende taak niet in orde is en veroordeelde de mechanische sleur en de theoretische vorm van het onderwijs. Tot slot waarschuwde heer Aarts tegen het gevaar, dat de onderwijs vernieuwing een leuze wordt, een slagwoord. Hij verbond hieraan te vens een waarschuwing tegen col- lectivering, uniformering van de ver nieuwing, waardoor de vernieuwing geen onderwijsverbetering zou wor den, 25STE KATHOLIEKE STUDENTENDAG. Vrijdag, Zaterdag 'en Zondag was de stad Utrecht gastvrouwe van de Unie van Katholieke Studentenver enigingen in Nederland. Sinds de oprichting van de Unie van Katholieke studenten in 1907 werd de katholieke studentendag voor de- 25ste keer gehouden en stond ditmaal in het teken van het federalisme. Dit onderwerp werd Za terdagmiddag in het universiteitsge bouw in een redevoering van prof. dr. J. H. C. Creijghton S.J. van de al gemeen theoretische en Zondag tij dens de feestvergadering in de schouwburg door mr. F. C. M. van Wijck, wethouder te'Amsterdam van •depractische zijde belicht. Zondag werd de K.S.D. ingezet met een kerkelijke viering, waarna 's middags in de schouwburg e°'n feestvergadering werd gehouden Hier waren o.m. aanwezig Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong, de minister president dr. L. Beel, de Vicaris-ge- raal van het Aartsbisdom mgr. D. Huurdeman, de commissaris der Ko ningin in de prov. Utrecht M. A. Re'- nalda. de rector-magnificus. var de Utrechtse Rijksuniversiteit prof. dr U. G. Bijlsma en vertegenwoordigers var Franse, Zwitserse, Engelse en Belgische studentenorganisaties Kardinaal de Jong hield een korte toespraak, waarin hij de K. S. D. een uitstekend middel noemde om de ka- tnolieke studenten te doen beseffen, dat het Geloof hun bezielénde kracht moet zijn. tiet Geloof moet een stem pel drukken op de personlijkheid van de katholieke studenten, die tot een innig gebedsleven werden aange maand Voortdurende studi° zonder gebedslevon kan, aldus de Kardi naal, zo gemakkelijk de geest ver dorren. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de Weleerw. Heer S. Ligt- hart, kapelaan te Rotterdam (H Wil- liibrordus) opdracht gegeven een nieuwe Parochie voor te bereiden on der de thans bestaande Parochie var St. Petrus-banden te Roelofarends- veen; aan de Weleerw. Heer H. W. van Schie, kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius)., ojfclracht gegeven een nieuwe Parochie voor te hervielen te West-Zwaagdijk. KERKMUZIEK. De Kerkmuziek neemt bij de plech tigheden in onze katholieke kerken een zéér voorname plaats in Goede zang, technisch goed, en ook bezield door "een wezenlijk begrip van wat ei gezongen wordt, wordt in de ka tholieke eredienst op zeer hege waar de geschat. In Protestantse kringen wordt de waardering van de Kerkmuziek, voor de liturgie in het algemeen, de laat ste tijd groter. Dit is een .opvallend verschijnsel. Er* bestaat een ver; voor protestantse kerkmuziek. Deze is Za terdag te Utrecht bijeengekomen o. 1. ■t. haar voorzitter prof. dr. G. van der Leeuw, die sprak van de stijgende belangstelling^/oor de kerkmuziek. In het door de secr.-penniftgmeester uit. gebrachte jaarverslag werd geconsta teerd, dat dq^totstandkoming van eer internaat van cursisten vooralsnog te kostbaar blijkt te zijn, doch dat het streven er op (gericht blijft toch een maal zover te komen. PROTEST TEGEN STRAAT-^ t CARNAVAL. Nu B. en W. van Bergen op Zoom besloten hebben de openbare straat- oarnavalviering dit jaar voor het eerst sinds de bevrijding weer door gang te doen vinden, hebben zowel de katholieke als de protestantse geestelijkheid van de stad zich met een schrijven tot het gemeentebe stuur gewend met het verzoek dit besluit alsnog in te trekken en de strd&tcarnaval niet te doen door gaan. Te Roosendaal bestaan plannen om het oude raadhuis op de Markt in zijn oorspronkelijke gedaante te herstellen. De gevel zou worden af- gebikt om de oude natuursteen bloot te leggen en de bovenbouw zou weer van trapgeveltjes wonden vöorzier* Ook de binnen architectuur zal gron dig herzien moeten worden. Het dan gerestaureerde oude raadhuis zou ingericht worden tj>t stadsmuseum. AMERIKAANSE AFSLUITBOMEN BIJ ONZE SPOORWEGEN. De Nederlandse spoorwegen willen overgaan om de van verre afstand be-^ diende overwegen met Amerikaanse afsluitbomen en stoplichten te bevei ligen. Het grote verschil met de tot nu gebruikte afsluitbomen, zit in de lengte. De Amerikaanse sluitbomen reiken slechts over de halve breedte van de wég, uiteraard de rechterhelft, gerekend naar de rijrichting van het verkeer. Dit betekent, dat d,e auto mobilist, die er niet in slaagt zijn wagen tijdig t$t stilstand te brengen en dus onder de eerste boom door schiet. geen tweede boom voor zich krijgt. De vaak voorkomende oor- zaék van ongelukken, het opgeslo ten worden tussen de twee bomen, behoort bij deze overwegbeveiliging tot het verleden. Bovendien komen er nieuwe Aimerikaanse flikker-stoplich ten. BUITEN GEBRUIK GESTELDE POSTZEGELS. Met ingang van 1 Juli 1948 wor den de volgende postzegels en post- waarden buiten gebruik gesteld, waardoor zij hun waarde voor de frankering verliezen:' a. alle postzegels van het type „Le beau"" ('het z.g. duifjes-frype) benevens de briefkaarten, postbla- den. briefomslagen, postbewijsfor- mulieren, voorzien van een zegel- afdruk van dit type. Eveneens de briefkaarten met het duifjes-tyoe met de vermelding „nooduitpifte". b. de briefkaarten, met een Ned.- IndisChe zegelafdruk^ van 3 y> cent met .opdruk ..5 cent". i c. de geïllustreerde briefkaarten voorzien yan een zegelopdruk met de beeltenis van H.M. de Koningin, uitgifte 1923, met- opdruk 5. Tot en met 31 Maart a.s. zullen de zegels voor zover voorradig, nog op de postkantoren worden verkocht, JAMFABRIEK VOORLOPIG STILGELEGD. Naar het ^..N.P. verneemt, is een jamfabriek in het Westland bij een voorlopige tuchtmaatregel van de tuchtrechter voor de voedselvoorzie ning, stilgelegd, in verband niet han delingen, welke ontdekt werden door controleur?. De voorlopige tucht maatregel is spoedshalve genomen in het belang eter voedselvoorziening en in afwachting van een definitie ve beslissing. Er werden Li de fabriek verborgen aangetroffen 1700 kilogram cacaobo ter, 4100 kilogram cacaopoeder en 5700 kilogram suiker. Ook werd een partij van 24.00 kilo gram stroop aangetroffen. De con- tröelurs namen deze voorraden in beslag. Ze waren-niet in de admini stratie verantwoord. Een. administra tie der productie was niet aanwezig. Bij het onderzoek bleek o.m., dat* er met de fabricage van chocolade pasta iets niet in orde moest zijn. Deze pasta moet, volgens voor schrift van het bedrijfschap, o.a. 55 procent suiker bevatten. De choco ladepasta van deze fabriek bevatte echter 20 procent suiker. De ontbre kende suiker was achter gehouden en vervangen door stroop'. Het vórige jaar werd de fabriek wegens een onjuiste verantwoording grondstoffen beboet met 45.000. uitgebreide handel in Valse tabaks- en textiel- kaarten ontdekt. De Belgische en Nederlandse poli tie is er door samenwerking in ge slaagd, een handel in valse tabaks- kaarten op het spoor te komen. De recherche van Amersfoort had ont dekt, dat zes Hagenaars het pl^n hadden, in Maastricht valse tabaks- kaarten op te kopen. «De Maastricht se recherche slaagde er in dit gezel schap, dat in een luxueuse auto naar Maastricht, kwam, te volgen tot een café. Daar fingen de personen naar binnen en daar konden ze ook aan gehouden worden. Zij hadden geen tabakskaarten bij zich, maar wel een bedrag van 10.000, waarmede zij de kfcartei} hadden willen kopen. De caféhouder verklaarde later 250 val se tabakskaarten van een Amster dammer te hebben gekocht. Bij deze konden inderdaad de 250 kaarten in beslag worden genomen. De Maas- tritsche recherche heeft toen de zaak verder onderzocht. Er werden vijf tien personen gearresteerd. Er is nog een langdurig onderzoek nodig ge weest, om te komen achter de për- soon, die het centrum van dit com plot vormde en een Nederlander, die de drukl^r van deze kaarten betaal de. Ten slotte is deze hoofddader, ze- kerê M. te Brussel gearresteerd. Et werd een aantal ^lse textielpunten op een proefvel bij hem in beslag ge nomen, want deze M. bleek zich ook bezig te houden met het Jaten druk ken van valse textielpunten. De drukker is eveneens te Brussel aan gehouden, waar men de druks tenen mei gravures voor de valse tabaks kaarten en textielpunten heeft ge vonden. M. en voorts de druker en de mees-' tern knecht zullen voor de Belgische jUstitie terecht staan. f In de grensstreken is men overge gaan tot het nemen van zeer drasti sche maatregelen tegerj d$ smokkel De. officier .van ju'stitie van 'het eco nomische parket te" Roosendaal deelt mede, dat deze maatregelen bestaan uit de samenstelling van zeer zware patrouilles, waarbij de verschillende opsporings- en justitiële diensten zijn gecoördineerd. Volledig gemo toriseerde vliegende brigades zullen het werk van deze patrouilles aan vullen en langs de gehele grens ope reren. De veronderstelling, als zou de overheid overwegen de smokkel te bestrijden met pantserwagen^ mi trailleurs, licht -anti-tankgeschut en landmijnen, waarbij dan tevens de grenswegen geblokkeerd zouden worden, qualificeerde de officier van •justitie als fantasie. INBREKER KWAM VAN EEN KOUDE KERMIS THUIS. Heer des huizes werkte hom het raam uit. Zaterdagnacht, aldus „Eet Dag blad", ontwaakte de echtgenote van de heer D., een zakenman in de Nachtegaalstraat te Utrecht, doordat er aan de deur werd gemorreld. Haar echtgenoot ging kijken en op zijn vraag wie er.was werd geantwoord: Ik ben het, en, op hetzelfde ogen blik dronig een man met een zware ijzeren stang de- slaapkamer binnen wqarmee hij-op het hoofd sloeg van de heer D., die echter niet buiten ken nis raakte. Er ontstond een worste ling waarin de heer D. de indringer overmeesterde. De laatste zag echter toch kans een ruit in te slaan en door het raam van de eërste verdieping te springen. Hij bleef bloedend op straat liggen. De politie arriveerde en na een half uur ook een auto van de G.G.D. Aan valler en slachtoffer werden naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. De heer D. bloedde hevig uit wonden aan het hoofd en was ook aan de schouder geblesseerd. De dader had een schedelbasisfractuur en verkeert in levensgevaar. Tóen hij nog bij ken nis was.' werd hij door de politie ver hoord. Hij zeide uit Sit-tard te komen, maar weigerde zijn naam te noemen. Hij sprak met, een Pools accent. B. en W. achten de trage gang van zaken bij de Rijksdienst „onaanvaardbaar" Bij de schriftelijke behandeling van de begroting *48 werden door vele Raadsleden vragen gesteld aan B en W betreffende de' woningbouw in Lei den," waarbij geklaagd werd over het trage tempo in de achter ons liggende jaren." B en W antwoordden hierop. -,,De bouw van nieuwe woningen verloopt in het gehele land zeer traag Het is dan ook niet aan te nemen, dat in andere gemeenten,waar onder dezelfd^. omstandigheden wordt ge bouwd als in Leiden en een even grote toewijzing van te bouwen wo ningen werd verkregen, belangrijk meer woningen zijn'gereed gekomen dan hier. Bij de bouw ih" Leiden is al, hét mogelijke gedaan om het ge reed komen der te bouwen wonin gen 'te. bevorderen. In 1946 werden aanvankelijk 60 woningen' toege wezen.,terwijl er 82 tot uitvoering kwamen.. In 1947 kiemen 18 fnieuwe wo ningen gereed en werden betrokken. Op 6 Januari j.l. kwamen 10 nieuwe woningen gereed en werden betrok ken. In Maart zullen de 82 Woningen in de omgeving van de Tomaten- strSat alle gereed komen. Dé materiaalpositie liet in het be gin van 1947 de bouw van woningen niet toé. In Mei 1947 werden 50 wo ningen toegewezen, welk aantal daarna kon worden verhoogd, eerst 'tot 78 en uiteindelijk tot ,103. De plannen daartoe werden met bui tengewone snelheid opgemaakt en de aanbesteding werd reeds op 16 Juni 1947 gehouden. Niettemin heeft de gunning maandenlang op zich laten v/achten, door de "eisen, welke van Rijkswege word/en gesteld met be trekking tot de toelaatbare bouw kosten en die 4 voortdurend nieuw overleg én nieuwe besprekingen vergden. Toen eindelijk-de toestem ming was verkregen was het Octo ber geworden en was intussen door de zelfde Rijksdienst bepaald, dat van 1 October 1947 tot 1 Januari 1948 niet met de bouw van nieuwe wo ningwetwoningen mocht worden be gonnen. Welke stappen ons College zal hébben te doen in verband met deze voor de gemeente onaanvaard bare gang van zaken, is momenteel nog in overweging. Voorbereid werd voorts de bouw van 28 woningen, welke met mede werking van Ratiobouw* zullen tot stand komen. Het plan is reeds in een gevorderd stadium. Twee plannen voor in totaal 13 zg. industriewoningen zijn mede reeds nagenoeg gereed. Wat particuliere bouw aangaat werd voor één plan van 2 bovenwoningen bouwvergunning verleend. Met de bouw is echter tot op heden nog niet begonnen. Een 7-tal woningen is ontworpen aan de Lopsenstraat. Dit plan kan binnenkort worden aanbesteed. Iti voorbereiding is thans een plan voor 200 woningwetwoningen, terwijl van particuliere zijde- het voornemen bestaat tot de bouw van een cómplex woningen over te gaan."- ZWEMINRICHTINGEN „Met een -plan voor verbetering van de zweminrichting „De "Zijl'' is de dienst van Gemeentewerken be zig. Ten Z.O. vair het Rijij-Schieka- naal is een nieuwe open zwemin richting ontworpfen, welke echter door •'de materialenpositie voorlopig niet gebouwd kan worden. In het uitbreidingsplan Z.W. is een al dan niet overdekte zwem inrichting opgenomen.". Bovenstaande mededeling is ont leend aan de memorie van antwoord van B en W op het sectie-verslag en de begroting 1948. VIERING „KONINGINNEDAG". Op de begi'oting 1948 is een bedrag ad 2000 guld. uitgetrokken voor een kinderfeest op de verjaardag van H. M. de Koningin. Hierin is 500 gld. begrepen voor subsidie aan de ver eniging „Koninginnedag". Zod,ra het programma der festiviteiten tér ge legenheid van het regeringsjubileum gereed is, zullen B. en W. naar zij aan-de Raad mededelen evehtueel een nader voorstel tot verhoging van dit subsidie "bfj de Raad aanhangig maken. GEEN VOLDOENDE VERWARMING IN „ENDEGEEST" c.a. Wij le?en in de.memorie van ant woord op het sectie-verslag yap. de be groting 1948 de volgende, ons ontstel lende, mededeling van B. en W.: „Door wanprestatie van de leveran cier van onderdelen van de ketels in Jiet centrale ketelhuis is de in-wer- xing-stelling van de nieuwe ketels aanzienlijk vertraagd. Daardoor kan WEERSVERWACHTING TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met tijdelijke g 2 opklaringen en enkele buien. 2 Weer wat afnemende, maar O langs de Waddeneilanden nu en dan nog harde Zuid-Westelijke o o wind. Zacht voor de tijd van het S jaar. g ooooooooooooooooooooooooöooooooooo Zacht weer houdt aan Het K.N.M.I. deelt mede, dat de depressie-activiteit, die het weer in ons land gedurende de hele maand' Januari beheerste,- nog steeds blijft aanhouden. In de afgelopen 48 uur ontwikkel de zich opnieuw een buitengewoon diepe stormdeprèssie op de Oceaan, dde nieuwe hoeveelheden betrekke lijk warme lucht naar West-Europa blaast.- Deze depressie wordt gevolgd door nog enkele ^rodere, die nu over en nabij Amerika tot ontwikkeling ko men en daar een nieuwe hevige kou de golf zullen veroorzaken. Deze depressies worden alle door een gordel met hoge barometerstan den (die zich uitstrekt van ver ten Zuid-Westen van de Azoren over het Iberisch schiereiland en het Middel landse Zeegebied tot in Ruslandi m Noord-Oostelijke richting de Oceaan overgestuurd naar de Britse eilan den en Scandinavië. Er zijn nog niét de minste tekenen, die er op wijzen, <iat in deze algemene lüchtdrukver- deling over Europa, de Oceaan en Amerika, verandering komt, zodat de periode van zacht weer met hoog" stens nu en dan heel lichte nacht vorst tijdens nachtelijke opklaringen, öog zeer lang kan duren. De krachtige zuidwestelijke lucht stroming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-"Scandinavië en West-Rusland, waardoor ook daar nu bijna nergens meer vorst voor komt en het dikke sneeuwdek snel bezig is te verdwijnen. De kansen op een later nog optre dende flinke vorstperiode worden thans snel kleiner. Voorlopig rekene men dus op voortduren van het zachte, enigszins onstuimige weer met nu en dan re- genv afgewisseld 'door opklaringen. Wat lezers ons schrijven DOE MEE AAN DE REBUS ACTIE! Namens het bestuur van de RK- E.H.B.O. afd. Leiden wordt plaatsing verzocht van het volgende: Naar aanleiding van' de Rebusac tie van het Wit-Gele Kruis Van 25 Januari, delen .wij u mede. dat de formulieren met de rebusactie koste loos aan te vragen zijn bij de secr. van de R.K. E. H. B. O., Prinsen straat 31a, alhier. U kunt net zoveel formulieren aanvragen .als u zelf Avilt,' maal* tevens kunt" tr'net."Zóveel inzendingen insturen als-U .zelf wer klest, mits deze voorzien zijn van de 50 et extra porto. Latèn wij dan allen medewerken, om deZe actie van practische naasten liefde te doen slagen. En dit is. mo gelijk als wij allen zich van onze ver antwoordelijkheid bewust zijn. Want door. deze rebusactie te doen slagen, helpen wij mede veel leed en ziekte te dragen. U steunt dan niet alleen het Wit- Gele Kruis, maar tevens heeft u kans op één der 2500' schitterende prijzen, die voor dit doel beschikbaar zijn gesteld. Dus Weeet u het 'wel: hoe meer in zendingen u instuurt, des te meer kansen op een prijs. op een aantal gatiëntenpaviljoëbs slechts dee morgens en des avonds enige uren en verder des Zaterdags middags en des Zondags verWarmd wofden. Een groot deel van de in Ö.eze paviljoens verblijvende patiën ten werkt echter op afdelingen, die wel verwarmd zijn. Er zijn echter en kele paviljoens, waar patiënten ver blijven, die gedurende de werkuren niet verwarmd kunnen worden. Onzerzijds wordt al het mogelijke in het werk gesteld om de afleve ring van het werk- te bespoedigen". De voorstellen van ons College, betreffende herziening van de „Al gemene Salaris verordening'' kunnen binnenkort tegemoet worden gezien, aldus B en W in de memorie vaA antwoord op het sectie-verslag en de fyegroting 1948. door STEFAN BROCKHOFF HOOFDSTUK 29 Mijnheer Kampsehulte vond die blonde jongen van de politie bijzon der aardig. Misschien kwam dat ook •wel een beetje omdat de zomerzon na uren van regen weer-dóorgekomen was en zijn werkkamer met een vriendelijk licht overstraalde. Mijn-' heer Lüthy had bescheiden plaats genomen aan de theetafel, een ge- sprek metv mevrouw Kampsehulte gevoerd en wat zelden gebeurde stormenderhand het hart van zijn zoon Heini, die over het algemeen ruw en weerbarstig placht te zijn tegenover vreemde bezoeker. Heini at zelfs zonder daf mevrouw Kamp sehulte hem tien„maal moest verbie den zijn brood op. Dat was een onge ëvenaard succes en Kampsehulte nam zich voor de jonge man zoveel mo gelijk, tegemoet te kon&n als'hij dat kon verantwoorden. In de werkkar mer bood hij zijn bezoeker een glaas je Danzigër Goldwasser aan. Dat was een bewijs van bijzondere gunst. Toen Jupp daarop over mevrouw Schottler begon te spreken, kromp de wijnhandelaar even ineen: Jupp bemerkte dit direct, had hier zeker een pijnlijke plek geraaktHij moest verder wroeten. Zij heeft de mixer eergisteren ontslagen. Wist u dat?" vroeg hij onschuldig „Wat, heeft zij die kerel er uit gesmeten?" ontsnapte aan de heer Kampsehulte. .,Zo zo" Hij wierp Jupp een onderzoekende blik toe en ver viel in een geheel ander 'toon. „Het is altijd interessant" vervolgde hij sohijnbaar onverschillig, te zien hoe dat soort mensen nooit vrede met elkaar kunnen bewaren. Het schijnen wonderlijke lieden te zijn. Ik ken ze overigens niet-Met mevrouw Schott ler heeft alleen mijn broer samen gewerkt". Dus die loog ook al. Jupp keek niet op van zijn Danzigër GoldWasser. Hij kende Trude Schottler wel degelijk. Tenslotte had Jupp niet voor niets in de kleedkamer van Lily en Mily gezeten. En Allmers kende hij zeer waarschijnlijk ook; anders zou hij niet zo gereageerd hebben. „Dan zal dat voor u wel moeilijk zijn, als u de zaken van uw broer moet overnemen", meende Jupp met een medelijdende uitdrukking op zijn gezicht. „Ja dat zal moeilijk zijn", gaf Kampsehulte toe eri Jupp merkte daarbij wel, dat hij niet direct aan de zaken met mevrouw Schottler dacht. Mijnheer Kampsehulte liep met grote passen de kamer, op en neer. „Als ik maar precies wist, wat voor zaken hij mij nagelaten heeft" riep "hij onverwacht openhartig. „Sinds een week ben ik bezig zijn papieren te bestuderen, maar zijn transacties zijn nie'v te overzien. En desondanks vlerken wij toch al twaalf jaar sa men, zodat ik heus wel het een en ander weet. Maar lang niet alles, dat blijkt nu". Jupp hoorde in die laatste woorden duidelijk een klank van bitterheid. „Bent u de enige erfgenaam"? vroeg hij. Kampsehulte aarzelde. „Mijn zus ter zal ongetwijfeld een deel van het vermogen ontvangen. „Uw zuster", Jupp keek verbaasd 6p. „Ja, dat heeft mij bij de opening van hèt testament ook verrast. Mijn broerder was sinds jaren met haar gebrouilleerd. Hij sprak nooit over haar en heeft haar nooit meer willen zien. Ik ovèrigens ook niet..." jupp had moèite. zich kalm te hou den. Dat was nog eens eeri ontdek king, waar van de gevolgen nog niet te overzien waren. Wienert zou grote ogen opzetten, als hij daarvan hoorde. „Woont uw zuster hier in de -stad?" „Sinds kort wel. Voordien woonde zij lang in Nederlands Indië en pas naAaar echtscheiding is ze naar ÜlPsland 'terug gekomen- Ik heb haar nog niet gespróken. Kampsehulte dacht even na. „Ik heb toevallig ge hoord dat zij grpte financiële zorgen heeft. Zij kwam zonder een cent uit Indië 'terug. Haar man, een Hollandse koopman, Zuiderstroom, is na dé scheiding naar Holland teruggegaan. De erfenis zal haar zeer goed te .pas komen, want gisteren heeft de notaris mij gemeld, dat behalve het. testa ment nog een wilsbeschikking bestaat waarbij zij de helft van het baar ver mogen ontvangt. Ik gun het haar van harte, maar veel zal het wel niet zijn". Jupp- was verrast. „Uw broer stond toch als heel rijk bekend." Kampsehulte lachte bitter. „Blijk baar bent u slecht ingelicht over de zakelijke bedrijvigheid van mijn broer. Zijn gehele vermogen ligt vast en als hij alles bij 'elkaar twintig duizend mark op de bank heeft is het veel. Daarentegen zit zijn geld in de m.eest uiteenlopende onder nemingen die niet altijd van de fraaisten zijn". Mijnheer Kampsehulte zweeg even en sloeg een glaasje Danzigër Gold wasser naar binnen. „Het meeste heeft hij in bouw gronden belegd. Dertig huizen bezat hij zowat en het ergste is, dat hij die huizen nie alleen kocht, maar ze af liét breken om er nieuwe woningen op te laten zetten. U kunt zich voor stellen, wat dat een geld verslindt". Kampsehulte wachtte. „Jarenlang heb ik er ^egen gestreden d-at die bouwwoede het gehele baar vermo gen van de firma verslond." „Tot nu toe dacht ik, dat de Vi- num het voornaamste deel van zijn werkzaamheden uitmaakte", zei Jupp langzaam. Kampschulte's kleine brui ne oogjes begonnen kwaadaardig" te fonkelen. De Vinum heb ik ge maakt" verkondigde hij trots. „Mijn broer heeft er altijd maar matige belangstelling voor gehad. Alleen als het er om ging de Vinum in twijfel achtige affaires te verwikkelen, dan was hij altijd klaar. Hij heeft de fii-ma in een concurrentiestrijd ge jaagd, waar zij steeds zwakker uit tevoorschijn kwam.'; Friedrich Kamp- sohulte scheen te vergeten, dat hij tegen iemand sprak die opmerkzaam te opmerkzaam misschien toehoorde." Hij was nu eenmaal op zijn praat stoel en de lang opgekropte-woede zocht nu een uitweg. „Vlak voor zijn dood heeft hij me een plan voorge legd-om iemand te ruineren. Iemand die ons niets in de weg had gelegd. Alleen omdat hij niemand naast zich kon dulden. Daarom is mijn zuster indertijd ook weggegaan. Ik geloof, dat hem dat vaak erg heeft gespeten. Jupp deed weer opvallend onschul dig en kinderlijk. „Maar ze beweren toch dat huizen een uitstekende geld belegging zijn?. De huren?.. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1948 | | pagina 2