De Nederlandse Vrouw 1898-1948 Walt Disney's „Fantasia" Vergadering R. K. Middenstand VRIJDAG 30 JANUARI 1948 DE LEIDSE COURANT PAGINA C VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD. Woensdagavond vond de eerste openbare vergadering van de raad van de gemeente Voorschote/ in dit jaar plaats. Volgens goede gewoonte sprak burgemeester C. J. v. c. Hoe ven, voorzitter van de raad, een nieuwjaarsrede uit. In deze rede gaif spr. een kort overzicht van de loop der bevolking. Deze bedroeg per 31 December 1947 9293 inwoners. Door vertrek van enkele grote gezinnen naar Katwijk is dit getal 27 lager dan per 31 December 1946. Momenteel is het bevolkingscijfer ruim 76 boven dat van 1 Januari 1948, zodat het in wonertal zich in stijgende 'ijn be vindt. Uit gegevens van de in Mei 1947 gehouden volkstelling kwam vast te staan dat het aantal bewoon de woningen 1783 bedroeg, terwijl het gemiddelde aantal inwoners per woning 4,8 bedroeg. Voorts memo reerde spr. dat in het afgelopen jaar 5 lichtingen voor de dienstplicht wer- ler ingeschreven n et een totaal van 383 personen. Voor Consumentencre- aiet II waren 197 aanvragen binnen gekomen. In totaal werd een crediet verleend van 55.950, waarvan werd afbetaald een bedrag van 14.025. Het woningbouwvraagstuk blijft voor de gemeente een zorgenkind. Wel zijn in 1947 28 nieuwe woningen ge reedgekomen, maar van een belang rijke stap vooruit is nog geen sprake, want het aantal aanvragen neemt nog «steeds toe. Een lichtpunt vormt in Fdeze de bouw van 44 nieuwe mid denstandswoningen. In het afgelopen jaar zijn 105 gehele en 75 gedeelte lijke woningen toegewezen, waardoor aan 62 jonge mensen, die in het hu welijk zijn getreden, een bescheiden woonruimte is verstrekt. Aan het ein de van «zijn rede deelde de burge meester mede, dat hij van verschil lende militairen in Indië dankbetui gingen had ontvangen voor de gezon den NIWIN-paketten. Er zijn n.l. een aantal zegels geschreven voor de paketten met als afzender „De inwo ners van Voorschoten". Burgemeester meende niet beter te kunnen doen dan langs deze weg de milde gevers en geefsters de hartelijke dank over te brengen. In de ontvangen brieven geven zij de verzekering, dat de ga ven bijzonder hoog op prijs zijn ge steld en dat zij zich door djt blijk van medeleven ten zeerste voelen ge troffen en dat zij hieruit kracht put ten voor het getrouw vervullen van hun plicht in Indië. Na het uitspreken van de Nieuw jaarsrede, werd deze door de heer Limburg met een wederwoord heant- woord. Hierna werd overgegaan tot behan deling van de punten van de agenda. Voorstel van B. en W. tot instelling van de verordening tot regeling van de bezoldiging van het personeel in dienst van de gemeente. De heer Sirks merkte hieTbij op, dat er ver schil wordt gemaakt tussen gehuwd en ongehuwd, terwijl volgens z.i. de salariëring behoort te geschieden vol gens prestatie. Voorzitter deelt mede, dat dit een rijksregeling is en dat deze vorm zo is overgenomen. De heer van der Werf vond de rijwiel toeslag van f 45.als vergoeding aan ambtenaren voor het gebruik van eigen rijwiel in dienstverband te ge ring en stelde voor deze te verhogen tot 60.Voorzitter geeft aangaan de deze kwestie het woord aan Wet houder Schrama die te kennen geeft, dat de grens van 45.de streep van billijkheid benadert, omdat Voorscho ten niet zo uitgestrekt is en over goe de wegen beschikt/De heer van der Werf komt terug op het feit, dat de rijwielen' van de arbeiders van de bedrijven door het meenemen van materialen en gereedschappen aan grote slijtage onderhevig zijn en acht een vergoeding van f 60.billiyk. Ook de heer Bancken schaart zich aan de zijde van de heer van der Werf, waarna tot stemming wordt overgegaan. Met 10 tegen 3 wordt het voorstel van de heer van der Werf aangenomen. Het gehele voor stel van B. en W. werd daarna z. h. st. in zijn geheel aangenomen. Voorstel van B. cn W. aangaande de instelling en uitreiking -van een erepenning. Volgens artikel 1 van de verordening zal het huldeblijk uit sluitend in brons worden uitgereikt. De heer Buwalda zag gaarne enige graduering uitgedrukt door verschil lende metalen. Voorzitter deelt mede, dat de waarde van het huidelijk niet in Jiet metaal, maar in de verdienste zit en meent daarom dan ook geen onderscheid te moeten maken. De heer Viveen is de motivering duide lijk. Het moet een eer zijn de penning te ontvangen. Spr. hoopt, dat hij niet uitsluitend gegeven zal worden bij 25-jarige jubilea en dergelijke en zag daarom de betreffende zinsnede gaar ne gewijzigd in „langdurige en of zeer verdienstelijke" jegens de plaatselijke gemeenschap, waarna het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot be noeming van de heer J. Belt tot be zoldigd ambtenaar van de Burgelijke Stand werd met alg. st. aangenomen. Vervolgens was aan de orde het voorstel tot verkoop van 2 oude ge meente-auto's. De heer Buwalda bracht hierbij onder de aandacht van B. en W. dat, wanneer er bij de ver koop vóór de plaatselijke handelaren voordeel aanwezig was, dat dit dan ook moest gebeuren. De verkoop wordt aan B. en W. overgelaten, die toezeggen hiermede eventueel reke ning te houden. Aan mej. N. Inge- neeger, onderwijzeres aan de openba re school werd als gevolg van Minis teriële beschikking eervol ontslag verleend. Bij de rondvraag vroeg de heer Fortanier, of het geen aanbeve ling verdiende namens de gemeente in te schrijven op enkele stukjes Damterrein, ten bate van de Nationa le Monumenten Commissie. Aangeno men werd 25.uit te trekken tot aankoop van stukjes Damterrein. Hierna volgde sluiting. Geboren; Federik Karei z. v. J. L. v. d. Gouw en C. Renee. Johannes Cornelis z. v C. B. Duivenvoorden en (J. Hoogenboom. Annapaulona Maria d. v. C. P. Meegdes en A. d'Haens, Anna Maria d. v. C. C. Duijnisveld en A. E. OuwerMng, Huibert z. v. J. de Bruin en C Versnel. I, Ondertrouwd: Frans v. Vreeden- TENTOONSTELLING Zoals wij deze week reeds hebben bericht heeft zich hier te lande' een vrouwen-comité gevormd met het doel H. M. Koningin Wilhelminr ter gelegenheid van haar 50-jarig rege ringsjubileum namens alle Neder landse vrouwen te huldigen. In dit comité hebben alle geledin gen van ons volk vertegenwoordiging en om het comité zo uitgebreid mo gelijk te maken ter omvatting van al le Nederlandse vrouwen, worden in alle plaatsen van betekenis subcomi- t'és gevormd waarin eveneens alle groeperingen van het volk zijn onder gebracht. Ook Leiden heeft thans zulk een comité, want daartoe werd in een gistermiddag ten stadhuize onder voorzitterschap van mevrouw van Kinschot-Dorhout Mees, echtgenote van de burgemeester, besloten. Mevr. van Kinschot opende deze bijeenkomst met een woord van wei- daal 26 j. Leiden en Hendrika M. de Beer 24 j. Getrouwd: Andries G. Bouw 28 j. en J. Bouw 22j. Pieter v. Rooijen 33 j. en Jacoba T. v. Leeuwen, 37 j., Johannes Teske 25 j. te Maurik en Wilhelmina Stikvoor't 24 j. ZEVENHOVEN Blindenavond. Ook hier heeft „St. Odilia" een uitvoering gegeven. Het programma van het Zuid-Hol lands Kleinkunstgezelschap te Leiden stond op hoog peil, zodat de aanwezi gen zich kostelijk vermaakten. Dank werd gebracht aan die Jieer E. C. Hulsebosch, die de organisatie van de avond op zich had genomen. OEGSTGEEST Geboren: Johan Marinus z. v. M. H. Scholten en J- W. Brouwer, Elisabeth Maria d. v. J. C. v. d. Hoonaard en M. M. v. d. Vijver, Cor- rie Prijna d. v. Adr. de Mooij en P- van Egmond. Ondertrouwd; C. Stol 22 j. en C. M. Polak 24 j. Getrouwd: Ph. P. Scheffer en E. C. Dofferhoff, J. L. M- Geene en G. M. E. Zandvoort, A. Ruijgrok en M. P. Luca Overleden: Anja Lumi Ornpi d. 2 weken. HAAGSE POLITIERECHTER. In de bonnen. Er was door G. V. te "Oegstgeest deelgenomen aan een handel in bonnen hetgeen zodanig was geweest, dat de officier thans drie maanden gevangenisstraf vor derde. De politierechter veroordeelde conform de eis. kom tot alle aanwezigen, speciaal tot de echtgenoten van de burgemees ters uit de omliggende gemeenten, waarna zij in het kort het doel uit eenzette, welk zich aldus laat sa menvatten eensgezind hulde te bren gen door alle Nederlandse vrouwen aan H. M. de Koningin. Hierna heeft mevr. J. Seret-Sijt- hoff, een der leden van het hoofdbe stuur, een en ander verteld over de organisatie en de opbouw der ten toonstelling. welke van 18 Aug.15 Sept. in de Houtrusthallen te 's-Gra- venhage wordt gehouden. Bij de besprekingen om H. M. de Koningin te huldigen als landsmoeder wilde men een afbeeling geven van hetgeen door de vrouwen in de afge lopen vijftig jaar is gepresteerd onder de zegenrijke regering van H. M. de Koningin. De tentoonstelling over vrouwen arbeid, vijftig jaar geleden ter gele genheid van de Kroningsfeesten, ein digde met een batig saldo van 20.000 voor die tijd 'n prachtige som. Van die gelden zijn gesticht de Nationale Vrouwenraad en de Stichting de Ne derlandse Vrouw. Slaagt men er nu weer in tot een batig slot te komen, dan zullen deze gelden ter beschik king worden gesteld van de Konin- "gin, die er wel een bestemming voor zal vinden. Uit de omgeving van de Koningin heeft men vernomen, dat H. M. zeer verheugd is over het in deze genomen initiatief. v De tentoonstelling zal tien groe pen omvatten en uitbeelding geven van „De Vrouw 1. in het gezin, 2. in de oorlog, 3. in staat en politiek, 4. in de kunst, 5. in het onderwijs, 6. in de academische opleiding, 7. in beroep en sociaal werk, 8. in het kerkelijk le ven, 9. in de sport. 10 in de mode. De plaatselijke comité's zijn uitge nodigd de gelden bijeen te brengen om een en ander te financiëren en al le Nederlandse vrouwen worden aan gespoord een steentje bij te dragen door een offertje naar draagkracht te storten. Mevr. Seret gaf vervolgens nog een uiteenzetting over de opbouw der tentoonstelling, waarna door verschil lende aanwezigen nog enkele vragen werden gesteld. Tenslotte wend1 besloten tot oprich ting van het comité Leiden en het bestuur als volgt samengesteld: Me- vróuw A. Groen-Nieuwenhuizen Se- §aar, presidente, mevr. J. Sohaper- eukema, secretaresse, mevr. J. Man- defs-Vermeulen, penningmeesteresse, mej. N. de Rave, mevr. J. E. v. Lo- huizen-de Leeuw en mevr. Th. Ver- kerk-Korenk, leden, terwijl als 2de secretaresse werd toegevoegd mej. M. Wij hebben in ons blad reeds een beschouwing gewijd aan de jongste schepping van de tekenfilm-kunste naar Walt Disney, „Fantasia", waar uit bleek, dat de meningen niet on verdeeld gunstig luidden over dit fantastische „film-avontuur". De film is, zoals men weet, geba seerd. op een achttal meesterwerken uit de muziekwereld en tracht de beelden, die de muziek in onze fan tasie oproept, vorm te geven en'van zelfsprekend worden deze beelden dan de bedenksels niet van u en my, maar van Walt ilsney. Nu kan men er over twisten of uitbeelding van muziek al of niet verantwoord is, daar muziek haar eigen uitdruk kingswijze heeft en slechts gestoord wordt in haar uitwerking door opge drongen fantasiebeelden van anderen, maar men zou met het experiment vrede gehad hebben, indien de fanta sie-beelden even groots waren ge weest als de muziek, waarop zij ge ïnspireerd heten te zijn. Dat is tn Fantasia zeker niet altijd het geval en speciaal de idee, om centauren en centauressen (of moet men deze on mythologische wezens „centaurinnen" noemen?) in een minnespel tezamen met een dolle Bachus en een blik- sem-slingerende Zeus te laten ronddar telen door de Zesde Symphonie van Beethoven, heeft zelfs geleid tot de kwalificatie: een schandaal. Maar daarnaast staat, dat bij alle min of meer principiële bedenkin gen vïm kunstcritische aard, deze film een zó grote overvloed van speelse fantasie en een zó grote rijk dom aan kleur en vormgeving laat zien. dat men zich over veel bezwa ren heen zet en zich laat meeslepen in de vaart der tuimelende, verschie tende, zwevende en dansende figu ren. Van vandaag af wordt Fantasia vertoond in Trianon, doch wij had den gisteravond met de Leidse Stu denten Film Liga reeds de gelegen heid de film te zien. Zij is geen eenheid, doch een aan eenschakeling van acht fragmenten, geïnspireerd als zij is op acht mu ziekwerken, n.l.: ..Toccata en fu ga in d-mineur" van Bach, „De No tenkraker" van Tsjaikofsky „L'ap- prenti oorcier" van Dukas, „Le sacre du printemps" van Strawinsky, de Zesde symphonie („Pastorale") van v Beethoven, de „Dans der uren" van Ponchielli, de „Nacht op de Kale Berg" van Moussorgsky en het ,,Ave Maria" (in koor-zetting) van Schu bert. Met de muziek van Bach wist Walt Disney geen raad; hij maakte er ab stracte figuren bij. En in de „Noten kraker" liet hij elfjes dansen en bla deren zweven. Zelfs paddestoelen voeren een dans uit. met verrassende effecten. Natuurlijk kon Mickey Mouse niet ontbreken. Hy is de'„to- verleerling" van Dukas en de ko mische noot wordt daardoor een kluchtige noot. Een bepaald grootse visie weet Disney te bereiken in de uitbeelding der oer-ontwikkeling der wereld^ welke visie zich aan hem op drong bij de muziek van .Stravinsky in „Le Sacre du Printemps". Vooral de ondergang der voor-historische dieren was van een beklemmende schoonheid. Daarentegen deed de strijd der monsters weer wat al te fantastisch aan. Het tweede gedeelte voldoet o.i. beter dan het eerste. Ondanks be zwaren tegen deze uitbeelding van Beethovens muziek, kan men toch bewondering hebben voor de weer galoos knappe techniek van deze mythologische figuurtjes. En dan die dwaze inval om nijlpaarden en krokodillen te laten dansen op de lichte tonen van de „Dans der Uren"! Visioenair is de heksensab- bath op de muziek van Moussorgsky, welke zonder caesuur overgaat in het „Ave Maria" van Schubert. Een slot, dat wel indruk maakt, na de wilde orgie van de ,,Kale Berg". Alles bijeen is Fantasia toch een knappe film en een interessante film, die men zeker dan waarderen, ondanks de bezwaren tegen deze combinatie *van muziek en teken kunst. DE K. V. P. De afd. Leiden van de K. V. P. hield gister haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer S. Menken, die in zijn opeingswoord wees op de belangrijkheid van dit verkiezingsjaar, daarbij opwekkend, om, elkander respecterend, met elkander saam te werken. Speciaal vroeg spr. ook om door een contri butie boven het minimum de politie ke actie te steunen; het is teleur stellend, hoe velen zich beperken tot een zeer lage contributie. Na jaarverslagen van secr. en penningm., resp. de heren Horikx en Lombert, (waaruit wij o.m. verna men, dat het ledental 1114 bedraagt en het kassaldo 120dankte de voorzitter beide functionarissen, zeer speciaal de heer Lombert, die persoonlijk voor de contributie-win ning zorgt. Tot leden van de kascom- missie werden benoemd de heren Aalders, v. d. Berg en Brandenburg. Als candidateft voor Lid van de Tweede Kamer werden door het be stuur gesteld de zittende Kamerle den de heren Prof. Romme, v. d. Weijden en Hooy, en als nieuwe can- didaten de heren dr. Dysselbloem (directeur Arke-bureau, wethouder van Oegstgeest) en Jos. de Boer, inspecteur middelbaar onderwijs. Van uit de ledenvergadering werden op de lijst geplaatst de heren v. Oijen (lid gemeenteraad van Leiden en voorzitter van de afd. Leiden K. A. B.), Nollen (referendaris dep. Bin nenlandse Zaken, bekend o. m. als voorzitter van de Ruiten-Troef-actie). Aalberse jr. (aanbevolen als deskun. dige bouwindustrie en v/ederopbouw), mej dr. de Vink (zittend Kamerlid) en mej. mr. Hommes (waarn. griffier by de Kinderrechter te Maastricht). Als leden voor de Kring-adviescom missie werden aangewezen de twee Kring-afgevaardigden, de heren Men ken en Lombert. Na enige discussie werd de mini mum-contributie vastgesteld op 1.50 in het vertrouwen, dat veel leden daarboven zullen gaan. De contribu tie k&n ook in termynen worden betaald. De bestuursverkiezing werd uitge steld tot na de verkiezingen (die waarschijnlijk eerst in het najaar zullen plaats vinden). Na eèn interessante rondvraag waarbij o. m.'werd geklaagd over te weinig belangstelling in de K. V. P. voor de middenstand werd de vergadering gesloten. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Letteren eri Wijsbegeerte (Ned. taal en letterkunde): mej. C. J. M. Halkes te Leiden; candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid.: de heren J. Vos te Scheveningen, F. A. R. Barge te Leiden. JAARVERGADERING OUD LEIDEN Een Rembrandt voor de Lakenhal? De collectie van het sJedelijk mu seum De Lakenhal zal vermoedelijk worden uitgebreid met een werk van Rembrandt. Dit werd gisteravond medegedeeld door de directeur van De Lakenhal, de heer E. Polinck, die een lezing, toegelicht met lichtbeel den, hield voor de leden van de ver eniging „Oud Leiden'' over de vroe ge werken van Rembrandt. De te verwachten aanwinst komt uit de stichting „Nederlands Kunstbezit", de commissie die Nederlandse kunst schatten, tijdens de oorlog goedschiks of kwaadschiks over onze grenzen verdwenen, met behulp van Ameri kanen en Engelsen weer naar ons land terug brengt. Het schilderij stelt voor „Gerechtigheid van Keizer Titus", en werd abor de meester ver vaardigd in zijn vroeg, z.g. Leidse tijd. Voor de lezing hield de vereniging „Oud Leiden"' een algemene leden vergadering, die, ledenvergaderingen gewoonte getrouw, door zeer weinig belangstellenden werd bygewoond- Dr Braat, die de in het buitenland vertoevende voorzitter Dr. T. P. Se- vensma verving, moest 'tot zijn leed wezen constateren, dat het ledental, na in de oorlog sterk te zijn toege nomen, momenteel iéts terugliep. Spreker merkte op, dat „Oud Leiden" achter verschillende door de Ge meenteraad genomen besluiten te gen ontsiering van straten stond. Dr Braat hoopte, dat de vereniging de leden dit jaar meer excursies en le zingen zou kunnen aanbieden. De jaarverslagen van penning meesteresse en secretaresse passeer den in vlot tempo de revue De secretaris der commissie „Het Leidse Woonhuis" deelde mede, dat door vereniging het pand Kloksteeg 2 werd aangekocht, dat in het bezit is van een fraai 17e eeuwse voor gevel. Het huis vertoont echter ern stige gebreken en moet dringend gerestaureerd worden. Het ministe rie van O. K. W. verleende tot dat doel een subSidi van f 4400.- welk bedrag echter niet toereikend is, zo dat vermoedelijk om particuliere steun verzocht zal moeten worde©. De ambtshalve aftredende be stuursleden, dr T. P. Sevensma en dr J. E. Kroon, werden bij acclamatie herkozen. Burgemeester, Jhr mr F. H. van Kinschot, woonde lezing en verga dering bij De O. H. B. S. Vereniging te Leiden stortte een bedrag ad 58. voor de NIWIN, hetgeen bijeen ge bracht was tijdens een dansfuif, ten bate van de jongens overzee. ORCHESTRE DU CONSERVATOIRE DE PARIS. André Cluytens. Voor een stampvolle Gehoorzaal heeft het „Orchestre du Conservatoi re" onder leiding van André Cluytens gisterenavond geconcerteerd. Men is overtuigd geworden van de grote di- rigeer-capaciteiten van deze orkest leider, en van zijn fel influencerende kracht, en zijn hoog streven naar klank- en kleur-verscheidenheden en het bereiken van de juiste sfeer. Met de „Ouverture Carnaval romain" werd een virtuose prestatie gegeven. Men zou haast zeggen: er is een ze kere affiniteit, want de visionaire ge voelswereld van Berlioz lijkt nogal verwant aan die van de dirigent. Zijn sensitieve energie werd opgedreven en aangesooord, cn zo kwam 't in het voortreffelijk geschoold orkest tot een hevige expansie. Eerlijk gezegd wa ren wij enigszins verbaasd, twee .Wagner fragmenten" te horen te krijgen. Daarvoor in de plaats had den wij wat anders verwacht, maar wetend hoezeer de Fransen op Wag ner's muziek gesteld zijn, hebben wij met eerbied deze muziek (die veel moois heeft, maar ook veel. dat ons niet meer ligt) beluisterd. De inter pretatie getuigt wederom van vak manschap en smaakvolle artisticiteit. Na de pauze uitsluitend Ravel ,,A1- borado del gracioso", waar men enthousiast over moet spreken, een genre waarin de dirigent meesterlijk is Welk een rhythme en gTatie, een voordracht in de geest van het werk. Het orkest prachtig van klank, weel derig van timbre en hoogst muzikaal de vertolking. Niet minder dan hoogst muzikaal was de verklanking van-het „Pianoconcert pour la main gauche", waarin Janine Dacosta de soliste was. Zij is inderdaad hoogst muzikaal, de ze jonge Franse nianiste, die beschikt over een geweldige capaciteit van de linkerhand, een fijne voordracht heeft en over veel temperament en over niet gering uithoudingsvermo gen beschikt. Het orkest stond haar uitmuntend ter zijde. Het uitbundig applaus noopt haar tot een toegift. Ten slotte „de Bolero", merkwaardig muziekstuk, dat a! naar iemands ge steldheid is. je in vervoering brengt of afmat. Maar markant en suggestief is 't zeker. Cluytens interpreteert 't in zo'h felle climax, die iets angst wekkends heeft, 't Is bij deze diri gent uitdrukkings-kunst met expres sieve plastiek van gebaren en toch beheerst. De kwelling van 't onver biddelijk rhythme, tegend zacht be ginnend groeit aan, teisterend tot mokerslagen, 't Was inderdaad zeer expressief. De klank van hout- en blaasinstrumenten was bijzonder fraai. Dirigent Cluytens werd met zijn orkes'. bijzonder hartelijk gehuldigd voor zyri meesterlijke wedergave. J. Kortmann. De Vriendenclub (Leiden). Gis teravond werd de laatste propaganda avond gehouden. Nu was het keur meester J. J. Vliegen-thart, die een causerie hield over een doelmatige indeling van het postduivenhok. Te vens deed hij een middel aan de hand onbejoroede duiveneieren zo lang mogelyk voor bederf te vrij waren. Keurmeester H. E. Christiaan- se gaf een ooi-deel over medegebrach te vogels. Onder zeer grote belang stelling deelde de voorzitter B. Geen. jaar aan het slot mede, dat door de grote animo nog één avond de ge legenheid zal worden gegeven, tot gratis koppelen van de door leden medegebrachte vogels. Al met al kan de commissie terugzien op een f-eeks van zeer geslaagde avonden. UU'E SCHREVEN LAATST, dat het met de R.K. Middenstands Vereni ging, afd. Leiden, crescendo ging en ook gisteravond mocht het be stuur niet klagen over de belangstelling voor de causerie van de heer B. Tersteeg, over „Belastingvrije reservering". Maar het kon toch beter, vooral op zo'n avond als deze, waar de middenstand bij de besprekingen van een dergelijk onderwerp: ..Ik zou haast zeggen: geld kunnen verdie nen". om de woorden te gebruiken van de vice-voorzitter, de Heer H. P. Jansen, die by ontstentenis van de voorziter, deze avond voorzat. Belastingvrije reservering Hoe het ook zij, de leden, die gis teravond de bovenzaal van „De Ver gulden Turk" bevolkten, hebben niet alleen genoten van deze duidelijke uiteenzetting, doch zij zullen er on getwijfeld ook veel van opgestoken hebben, getuige de vele vragen die na afloop gesteld werden. Het is uiteraard onmogelijk het nele betoog van de heer Tersteeg hier weer te geven, we zullen ons dus tot een enkele greep moeten beperken. (De toepassing van de belasting vrije reservering is zó veelzijdig, dat dit niet alleen voor de grote be drijven van betekenis is, dofch ook voor de middenmoot, waarmede men dus aiieen de kleinsten uitschakelt en in ieder geval zij, die over geen goe de boekhouding beschikken. Ook bvhotft de zaak thans geen N.V. mjer te zyn om hiervan te profiteren; se dert 1946 kunnen alle bedrijven dit, en zij ore het nog met gedaan heb ben, kunnen het alsnog doen, al moet ieder geval afzonderlijk bekek-m worden, omdat 1946 over het alge meen een goed jaar was, terwijl 1947 ook nog wel ging, doch de ver wachtingen over 1948 en de volgen de jaren nu niet zo rooskleurig zijn. De methode heeft tot voordeel, dat er op de belasting bespaard wordt en bovendien dat de reserve in la tere minder goede jaren gebruikI kan worden. Natuurlijk is de belastingvrije re servering aan bepalingen onderhe vig, zo mag b.v. het bedrag niet gro ter zijn dan 15 pet. van de netto-jaar winst, terwijl het ook niet het kapi taal-verschil tussen het begin en het einde van een boekjaar mag over schrijden. Aan de hand van enkele voorbeel den, verduidelijkte de heer Tersteeg zijn betoog en verzuimde daarbij niet ook de minder prettige kant hier van te belichten, want het blijft nog steeds een feit, dat wat de regering met de ene hand geeft, met de andere hand weer, graag terugneemt! We zijn er ons van bewust zeer on volledig geweest te zijn, doch zij die er het fijne van wilden weten, heb ben gisteravond een kans gehad. De leden, die niet aanwezig waren, heb ben inderdaad veel gemist! (Wanneer zal het zover komen, dat er tussen de verschillende organisa ties overleg gepleegd wordt betref fende de data van vergaderingen? Het komt ons voor dat een vergade ring van de N.R.K.M.. en de K. V. P. niet samen mogen vallen! Ligt hier geen taak voor „Katholiek Leiden?") BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aloysius Gerardus Ma ria z. van J. J. H. van der Boog en H M. Scholte; Jacobus Leonardus Cornelis z. van L. J. A. Hogendorp en J .F. van Lier; Cornelis Adrianus z. van G. A. Pont en A. Verhagen. Samuel Johannes z. van S. Fuchs en C J. Kok; Johanna d. van C. van der Heijden en J. van der Reijden; Bernardus Adrianus z. van B. Ak kermans en A. E. Avontuur; Dirk Gijsbertus z. van J. Paats en D. G. v^n'der Blom; Jacobus Johannes z. van N. Rijsbergen en E. van der Tuin; Carla Jokey d. van P. H. Ramp en H. F. Roszner. Overleden: C. A. van der Kroft vr. 76 jaar. Gehuwd: W. J. M. Kloos jm. en J. E. de Tombe jd. Ondertrouwd: F. M. Artz jm. 20 j. en A. E. A. Blokhuizen jd. 18 j,. C. Biever jm. 27 j. en J. F. Teleng jd. 25 j; A. C. G. M. Boons j-m. 20 j. en C. Nas jd. 19 j.; W. van Oosten jm. 23 j en P. Voorzaat jd. 17 j.; A. Wa- gemans jm. 30 j. en I. M. Brychzy gesch. 29 j.; N. van Eek jm. 25 j. en A. S. de Plot jd. 21 j. LAATSTE BERICHTEN Gandhi overleden Gandhi is door vier schoten getrof fen. Men vseest voor zyn leven. Nader wordt gemeld, dat Gandhi is overleden. Volgens de Indische radio-omroep werden op Gandhi van dichtby vier schoten gelost toen hij zich naar de gebedsplaats begaf. Mahatma Gandhi, „de vader van de onafhankelijkheid van Indië" was acht en zeventig jaar. De aanslag werd gepleegd, kort na zeventien uur plaatselijke tyd. Gandhi werd in de borst getroffen en viel neer, spoedig badend in zyn bloed. Volgens een ooggetuige was het een jonge man. die vier revol verschoten op de Mahatma. los te. HET IJSHOCKEYSCHANDAAL. Naar wij van de zijde van de pers commissie vernemen is gisteravond laat een conferentie gehouden tus sen een delegatie van het I.O.C. met de president Siegfried Edstroem aan het hoofd en de Internationale IJs hockey Federatie. In deze bijeen komst werd1 van de zijde van het I.O. C. gevraagd om in plaats van het Olympisch tournooi een wereld kampioenschap te organiseren, maai de Internationale IJshockey Federa tie bleef bij zijn standpunt. Na twee uur vruchteloos debat ging men uit elkaar zonder dat een resultaat was bereikt. Van de zijde van het Inter nationaal Olympisch Comité zou nog het dreigement zijn uitgesproken, dat Zwitserland indien het Zwitsers Olympisch Comité, hetwelk met de Internationale IJshockey Federatie een lijn trekt, niet zyn standpunt 2ou wijzigen. In de morgenuren van Vrijdag had burgemeester Nater, die aan de zijde van het Amerikaans Olympisch Co mité staat nog gedreigd om de ijs- hockeyploegen van Zwitserland en de Verenigde Staten ,A.H.A.) by hun eerste wedstrijd door de politie van het ijs te laten zetten doch door per soonlijke tussenkomst van bondspre sident Celio konden deze maatrege len worden voorkomen. Toen na de openingsplechtigheid de ploeg van de A.H.A. op het ijshockey terrein verscheen, werden zij door een deel van het publiek uitgefloten, doch de meeste toeschouwers klapten harte lijk. Ten slotte vernemen wij nog, dat Vrijdagmiddag een bijzondere bij eenkomst wordt gehouden van het Internationaal Olympisch Comité, waarin het Olympisch IJshockey- tournooi opnieuw ter sprake zal ko men. HET IJSHOCKEY-TOURNOOI. De eerste match van het ijshockey- tournooi ging tussen* Zwitserland en het Amerikaanse A. H. A.-team. Aan het einde van de eerste periode leidden de Zwitsers met 10. 10 PROCENT FOOI VOOR TAXI CHAUFFEURS. In de jongste tariefregeling voor huurauto's en taxi's en in de loonre geling voor de chauffeurs van deze auto's wordt er rekening mede ge houden, dat de passagier een fooi geeft van 10 procent van de ritprijs met een minimum van 25 cent. Het is de chauffeurs echter* pitdrukkelijk verboden de rooi uit eigen beweging aan de ritprijs toe te voegen. In de huurauto's en taxi's zal een raambil jet worden aangebracht, dat op het bovenstaande de aandacht vestigt. POSITIE NED. SCHEPEN. Alcinous, 24 Jan. van New Orleans Annenkerk, 29 Jan. te Bombay; Bali, pass. 29 Jan. Perim; Bengkalis, 27 Jan. van San Francisco; Banggai, 28 Jan. te Batavia; Congostroom, 29 Jan. van Tacoradi; Corsica, 29 Jan. van Amsterdam; Groote Beer, pass. 29 Jan. Wight; Johan van Oldenbar- nevelt, 30 Jan. te Suez verwacht; Kalianda, 28 Jan. te Batavia; Maas- kerk, 29 Jan. ban Freetown; Mapia. 29 Jan. van Port Said; Marken, pass. 29 Jan. Drondahead; Nigerstroom, 29 Jan. van Accra; Polydorus, 29 Jan. van Newport Mon; Rijnland 29 Jan van Maceio; Sloterdijk/ pass. 29 Jan. 22 uur Finisterre; Tjisadane 30 Jan. te Hongkong verwacht, 4 we. ken oponthoud; 29 Jan. op rede van Panaroekan; Waterman, 29 Jan. des middags op rede Bizerta; Aagtekerk, pass. 29 Jan. Quessant; Athena, 29 Jan. te Rio de Janeiro; Breda, 30 Jan. te Kallao; Delftdijk, 29 Jan. te Vancouver; Duivendijk, 30 Jan. te Salvador geankerd; Jacob Cats. 28 Jan. te Baltimore; Kota Inten, 30 Jan. van Port Said; Maetsuyker. pass. 29 Jan. Algiers; Saparoea, 27 Jan. van Vancouver; Sarpedon 30 Jan. te Curasao. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 30 Jan. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 2 slachtdieren, 48 kalf- en melkkoeien. 37 varékoeien, 100 vette koeien, 15 pinken. 58 nuchtere slachtkalveren, 151 vette schapen. 93 mestvarkens, 338 biggen, 16 paar den, 3 veulens, 32 bokken geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 400 775, handel vlug, varekoeien 300 475 handel tamelijk vlug; mestvar kens 5070 en biggen f 3050 handel tamelijk vlug; paarden 200 700, bokken en geiten 2050 handel matig. Kaas. Aanvoer 6 partijen Goud se kaas. Prijzen: Goudse kaas le soort 1.561.65 en 2e soort 1.48 1.55 per kg. Handel matig. ROELOFARENDSVEEN. 29 Jan Bloemen. Prins Carnal 1.101.15 v. d. Eerden 6682 cent; White Sail 7085 cent; Copland f 0.701. Piquante 0 951.15; Harvest f 0.90 —1.25, Nansen 5376 cent, Krelage 5261 cent, Crown Imperial 4568 cent, v. d. Hoef 71—85 cent, Zenober 4861 cent, Ellen Moore 7085 cent, l'Innocencc 4657 cent, Scarlet Ele gant 46—57 cent, Am. Glory 4546

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3