DONDERDAG 29 JANUARI 194S DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 UITVOERING LEIDS POLITIE" MUZIEKGEZELSCHAP. Het is meestal geen pretje om bij de politie te gast te zijn; men ver veelt er zich zou gauw, vooral ook omdat het programma zo eentonig is: water en brood, water en brood, waterDoch uitzonderingen be vestigen de regel en deze uitzondering vond gisteravond in de Stadsgehoor zaal plaats, toen zeer vele stadge noten te gast waren bij het Leids Politie Muziekgezelschap, dat haar jaarlijkse uitvoering gaf. We hebben ons in het geheel niet verveeld, want het programma was niet alleen af wisselend, doch werd ook zeer goed naar voren gebracht. En dan moge het zijn dat, zoals de voorzitter, de heer J. Dragt in zijn openingswoord zeide, ,het ledenaantal door over plaatsing, etc, iets terug gelopen is, het gehalte was goed, zodat ook hier weer geldt: niet de kwantiteit, maar de kwaliteit doet het! Onder de vele aanwezigen merk ten we o.a. op de beschermheer, burgemeester F. H. van Kinschot, de ere-voorzitter, commissaris R. J. Meyer, verschillende militaire auto riteiten en afgevaardigden der di verse verenigingen. Na het Wilhelmus ving het pro gramma aan met de „Marche du Héros" van Nicholis, een oud num mer, dat het evenwel nog goed doet en een waardige ouverture vormde voor de overige nummers, waarvan wy o.a. noemen „Halewijn", een symphonisch gedicht van Gerard Boedijn, een boeiend stuk in een moderne toonzetting, dat zo niet ge heel feilloos, dan toch met veel ge voel gespeeld werd. Jammer, dat dit zware stuk, dat van de muzikanten zeer veel toewijding vergt,, door het geroezemoes in de zaal niet geheel tot haar recht kwam. Beter klonk „Espana, suite de Valses" van Waldteufel en niet te vergeten de ..Oveit de top" mars van H. J. Cros by, waarmede dit optreden besloten werd en waarop het publiek de mu zikanten een ware ovatie bracht. Dat het Politie Muziekgezelschap tot deze succesvolle uitvoering in staat was, is voor een belangrijk deel te danken aan de toewijding van de directeur, de heer B. Verweel, die hiervoor uit de handen van de voor zitter een kist sigaren in ontvangst mocht nemen. Na de pauze werd het programma voortgezet met het optreden van het Van Meus-Cabaret-Variëté, dat met hun cabaret „Lachen is troef' de stemming nog verhoogde. Daar was allereerst de welbekende conferen cier John Pirns, die met z'n spre kende pop veel succes oogstte, de ac cordeonvirtuoos Herman Teunissen legen tviens optreden we één be zwaar hadden, n.l. het „Nonnenkoor uit Casanova" en het „Aan 't strand slil en verlaten", dat nu letterlijk door ieder cabaret overal en altijd gebracht wordt. Verfrissing van re pertoire zou het peil ten goede ko men! Ten slotte mag ook de kostelijke creatie van Huis van Meurs als „Me vrouw Buziau" niet onvermeld blij ven, een nummer waarvoor we meer waardering hebben dan voor Beppy van Murray, wier optreden ons wel wat banaal aandoet. Het dansorkest Hofenlc verzorgde het derde deel van dit programma, n.l. het bal, o.l.v. de heer Van Wijk, waarmede deze feestavond eindigde. LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Jan Odé. Een stampvolle Gehoorzaal maakte 't voor de pianist Jan Odé aangenaam, om te spelen voor het A. K. C. Be halve dat er veel dames en heren studenten waren, was er onder hen ook grote belangstelling en veel waardering, 't Wilde ons dan ook voorkomen, dat dit optreden voor de solist een prikkel was om het beste te geven. Zoals op deze concerten ge bruikelijk is, gaf deze een begrijpe lijke inleiding over de diverse werken die hij zou spelen. Al moge de uitleg nog zo instructief zijn geweest, wat korter en bondiger had deze mogen wezen. Odé speelde een belangrijk programma beginnend met „El Abai- crn" van Isaac Albeniz, zelf vooraan staand pianist en componist, die als baanbreker de nationale (Spaanse) kunst voorstond. Dit mooie stuk uit de suite Iberia (indrukken over Se- villa) draagt de kenmerken van de nieuwere Spaanse muziek, heeft een beheerst rhythme, een vrije melodiek en felle kleur. Het spel van Odé draagt een eigen karakter. Hij heeft een geweldige techniek, analyseert intelligent en hij weet een stortvloed van pianistische grootsheid uit te storten, 't Is doorlicht door verstand tegen een beheerste ondergrond. Tij dens de bezetting in 1944 schreef Ru- dolf Escher (die te Oegstgeest woon de) de belangrijke vierdelige suite .Arcana Musae Dona", die wij graag nog eens zouden horen en die een geweldige techniek vraagt en mooi voor 't klavier geschreven is. De Prélude" met haar stilte, waaruit 't stuk geboren is. en haar grootse climax treft effectvol. De voortdu rende beweging van de Toccata vormt een grote tegenstelling en draagt poë tisch sentiment in zich. Dat de muzi kaal technische vraaestukken enorm zijn in dit werk in „Chaconne en Fi nale" met haar turbulant rhythme, behoeft toch niet gezegd te worden. Maar Odé speelde alles zo virtuoos, alsof al die zware opgaven, die de piano kan stellen nog niet met de grens van zijn kunnen samenvallen. Van Moussorgsky. de belangrijkste van de groep van 5 (Russische com ponisten) speelde hij de imposante „Tableaux d'une Exposition", een suite van korte stukken, een rond gang op een schilderijen-tentoonstel ling van zijn vriend Hartmann. Een terugkerend motief waarop de inlei ding is gebouwd verbindt de delen met elkaar en karakteriseert rond gang en bezien van de schilderijen. Hij vertolkte de tiendelige Com positie met imponerende stoerheid, toewijding en volhouding. Terecht had hij de volle waardering, die zich uitte hi ovationeel applaus, zodat nog een loegift gespeeld werd. J. Kortmann. NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND. De leden van de Ned. R.K. Midden standsbond, afd. Leiden, worden er aan herinnerd, dat hedenavond om 8.30 uur in „De Vergulden Turk" een ledenvergadering gehouden wordt, waarop de heer B. Tersteeg.zal spre ken over ,,De belasting vrije reserve ring", een onderwerp dat zeker alle middenstanders moet interesseren en om daar iets van op te steken is een courantenverslagje niet vol doende, doch moet men zelf gaan luisteren. Het bestuur rekent dan ook op een geweldige opkomst. Ook middenstanders, die geen lid zijn van de Hanze, kunnen deze bijeen komst meemaken, terwijl iedere be- langhebende zijn boekhouder kan meebrengen. JAARVERGADERING „WEGTRANSPORT". In de bovenzaal van „In de Ver gulden Turk" hield de coöp. Ver voersorganisatie „Wegtranssport kring Leiden, haar eerste jaarverga dering, welke door de voorzitter, de heer W. Slootweg, uit Hazerswoude, werd geopend, waarbij spr. de werk zaamheden van het afgelopen jaar besprak en de resultaten bevredigend noemde. Er is voor 143.000 ver werkt, o.a. aan kolentransport in de winter '46'47 en zandvervoer. De heer Slootweg bepleitte een hechte samenwerking, temeer daar de wet Auto Goederenvervoer de leden bo ven het hoofd hangt. Wil de organi satie hierbij succes boeken, dan die nen de leden zich hecht aaneen te sluiten. De secretaris, de heer A. N. Mank, gaf een bseld van de groei der organisatie, die thans 55 leden telt. Spr. noemde de opzet geslaagd en spoorde ook hier weer aan tot samenwerking, om te komen tot een gezond particulier beroeps goederen vervoer. De penningmeester, de heer P. de Brij, uit Benthuizen, bracht een voorlopig financieel verslag uit, met als resultaat een hatig saldo van 1223.70. Het definitieve verslag zal hier niet veel van afwijken Bij de bestuursverkiezing moest een ze vende bestuurslid gekozen worden; de keus viel hierbij op de heer S. A. van Leeuwen, uit Leiden. Hierna hield de heer S. Blokland een cau serie over prijsberekening. Veel mensen, aldus spr., zetten het be- roepsvervoei de voet dwars, daar moeten wij een krachtige organisa tie tegenover stellen. Met betrekking tot de prijzen, zei de heer Blokland, dat de landelijke regeling voor alle goederen^ afstanden en capaciteit van de te gebruiken vervoersmid delen nodig is. Tenslotte' wees spr. op het nut van een behoorlijke boek houding. Om half elf sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering. LEIDSE UNIVERSITEIT. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschritf getiteld: „Onderzoekingen over mo gelijke oorzaken van neotenie" de heer J. M. Lode wij ks, geboren te Klaten (Java) en wonende te 's-Gre- venhage; tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, geti teld: „Een Monografie van het Genus Operculina D'Orbigny, 1826" de heer D. D. Bannink, geboren te Malang (Java) en wonende te Leiden, tot doctor in de Geneeskunde op proef schrift, getiteld: „Klinische waarne mingen bij Beri-Beri in een Japans Krijgsgevangenkamp te Singapore 19441945" de heer C. A. Kuypers geboren te Vlaardingen en wonenae te Zeist. INDRUKKEN VAN EEN REIS NAAR ROME. Lezing van dr. Jongkees. In het Rykèmuseum van Oudhe den, alhier, heeft dr. J. H. Jongkees Dinsdagavond gesproken over „In drukken van een "reis naar Rome". „Italië heeft, evenals vele andere landen, in de oorlog een aanzienlijk verlies aan kunstbezit geleden. Dit geldt voor de Griekse en Romeinse oudheden echter in mindere mate dan voor latere kunstwerken. Op oud heidkundig terrein vormt de vernie ling van nagenoeg alle Romeinse bruggen wellicht de grootste schade post; vrijwel alle weggeroofde mu seumstukken zijn immers, soms wel iswaar beschadigd, teruggekeerd, en de bewonderenswaardige 'restaura tie van het gebombardeerde Pompei heeft deze ruïnenstad zelfs een be ter aanzien gegeven dan zij voor heen had. Naast deze verliezen staat echter ook winst. In de, nagenoeg onge deerde, stad Rome zijn vele vondsten gedaan, waaronder hoogst belangrij ke. Een aantal hiervan verrijkt onze kennis van de Griekse beeldhouw kunst, andere vondsten komen ver rassende bevestiging brengen van wat nog niet geheel zeker was. Zo is de legendarische Aulus Vibenna een historische figuur gebleken, en de Etrurische overheersing van Rome in de 6e eeuw v. C. werd geillustreerd door een Etrurische inscriptie, de eerste die te Rome is gevonden. Van groot belang voor onze kennis van de Romeinse kunst der eei'ste eeuw na C. en tevens historisch interessant zijn de voortreffelijke reliëfs, die on der het paleis van de pauselijke kan selarij worden aangetroffen. Bij opgravingen onder de St. Pieter, wordt, onder buitenge woon moeilijke omstandigheden, een grote en uitstekend bewaarde Romeinse begraafplaats blootgelegd. Even buiten de stad werden en kele jaren lang de opgravingen te Ostia, Rome's havenstad, met ver hoogde energie voortgezet, waardoor het blootgelegde gedeelte meer dan verdubbeld is. Van de oogst van honderden beeldbouwwerken is ech-, ter nog slechts weinig bekend ge maakt. Hier zijn voor 't eerst de por tretten van de Atheeense staatsman Themistokles en van de beroemde arts Hippokrates gevonden, en een in drukwekkend en hoogst zeldzaam kunstwerk is het voortreffelijk be waarde standbeeld van een Romein uit omstreeks 400 na C., vermoedelijk Symmachus voorstellend, de vijand der Christenen. Voor zover het publicatierecht dit toeliet, wétd het overzicht van deze opgravingen en van andere wondsten door lichtbeelden geillustreerd. BONKAARTEN AFHALEN. Donderdag zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een nummer heeft van 14401 tot en met 18.000. Meegebracht dienen te worden de stamkaarten, inwisselingsbonnen van de lopende bonkaarten, eventueel in legvellen (voor schoenenbonnen) en contrölekaarten a.s. moeders (voor toeslagkaarten). K.J.M.V. Hartebrug. Voor Vrij dag luidt ons program elk wat wils, voorafgegaan door een korte bespre king over de vastenavondviering en een belangrijke mededeling over de K.J.M.V.; aanvang 8 uur. Bruckner's Eerste Symphonie on der Schuurman. Het abonne mentsconcert, dat Het Residentie- Orkest na de Parijse tournée op Don derdag 5 Februari in de Stadsge hoorzaal zal geven staat onder lei ding van Frits Schuurman. Solisti sche medewerking verleent Adolphe Poth, viool. Het programma luidt: W« A. Mozart, „Entführung a. d. Serail", eh het Vioolconcert G gr. t., Anton Bruckner, Eerste Symphone (in de „Linzer Fassung"). Mannenkoor S.L.F. Woensdag avond j.l. gaf het mannenkoor der Sted. Lichtfabrieken te zamen met het dubbelmannenkwartet Inter Nos beide ondc reliding van de heer D. Kok een uitvoering voor patiënten en zusters van 't Diaconessenhuis. Dat een en ander zeer in de smaak was gevallen daarvan getuigde de Directrice na afloop in hartelijke woorden namens patiënten en aan wezig personeel. R. K. Traaisportarbeidersbond. Des R. K. Transportarbeidersbond St. Bonifacius herinnert de leden aan de jaarvergadering te houden op Vrijdag 30 Jan. as. te 8 uur in het gebouw „Prediker", Janvossensteeg. Op deze avond zal ook de nieuwe geestelijke adviseur pater Spruyt, ge ïnstalleerd worden. R.K. Bond van rijwielhandelaren. De afd. Leiden van de R.K. Bond van Rijwielhandelaren heeft een ver gadering gehouden onder voorzitter schap van de heer J. van Zijp. De bij eenkomst was goed bezocht. De heer van Zijp werd met algeméne stem men als voorzitter herkozen. De ver kiezing van bestuursleden had tot resultaat, dat de heren van Benten en W. W. v. d. Wiel werden herkozen en dat de heren J. Meyer uit Rijp wete ring en Schouten uit Roelofarends- veen werden gekozen. De heren van Zijp en v. d. Wiel (werd'en gekozen als afgevaardigden voor de Bondsvex-gadering welke op 28 Jan. 1948 te Eindhoven zal worden gehouden. Vervolgens was het woord aan de spreker van deze avond, de heer A. de Graaf, die een interessante eause- rie hield over de oorzaken van de ma teriaal schaarste. Enerzijds vindt deze zijn oorzaak in de schaai'ste aan de viezen, anderzijds in het onoordeel kundig inkopen v. regeringsinkopers. Gelukkig is in de wijze van inkopen een verbetering getreden, maar te vreden kunnen wij nog niet zijn. Ook het uitvallen van Duitsland, voor de ooi-log de grootste leveranciers van ï-uw materiaal en afgewerkte onder delen, doet z'n invloed gelden. Er is echter goede hoop, dat wij dit jaar een flink eind in de goede richting schieten. Maar dan moet er een eind gemaakt worden aan de papierwar winkel. -aarmede de importeurs en de gehele handel te maken hebben. Na de rondvraag werden enige in- I teressante stukken gereedschap ge demonstreerd. De geestelijk adviseur pater Booms O.F.M. spi-ak er zijn voldoening over uit dat de Kath. Rijwielhandelaren van Leiden en Omgeving zich weer georganiseerd hebben en zag vol ver- ti-ouwen de toekomst voor deze af deling tegemoet. Met ingang van 1 Jan. zijn bij de Raad van Arbeid hier ter stede benoemd toe adjunct-commies de heren K. Verstraaten, J. Gordijn en P. Hemerik. BURGERLIJKE STAND. Geboren- Johanna Francisca Eli sabeth Maria, d. v. T. C. M. J. Uit- tenhout en A. W. B. Varksvisser; Ingrid Louise Margaretha, d. v. H F. de Nooy en L. G. van Hamers- veld; Petronella, d. v. L. Klinkha mer en J. J. Trap; Rachel, d. v. L. Blok en S. van Tongeren; Elisabeth Susanna Agnes Maria, d. v. P. J. Raaphorst en M, J. S Castelein; Angenieta, d. v. W. Zwart en A. Fiere; Antonius Maria, z. v. J. J. Zandbergen en M. C. Zwetrloot; Su sanna, d. v. J. Beekman en S. M. de Graaf. Gehuwd: E. de Koning jm en J. J. Meijers jd.; M. Pet jm en J. van Eijgen jd; D. G. Bossink jm en P. Be ens jd.; H. Boot jm en J. C. Era dus jd. Overleden: J. J. Hamhuis n. 1 j.; C. C. van der Hulst wed. van L. van Leeuwen 51 jaar. HILLEGOM Geslipt. De wachtmeester der Rijkspolitie W. uit Warmond, slipte met zijn motorrijwiel in de Hoofd straat alhier Het voertuig bekwam schade en de berijder knie-blessure. Hij wei-d per auto naar zijn woning Kinderspeeltuin. In de Amerika- buurt wordt een kinderspeeltuin op gericht. DE ZILK Ongeval in de kerk. Mej. van G. alhier, werd tijdens de godsdienst oefening onwel, verloor het bewust zijn en viel op de grond. Zij werd de pastorie binnengedragen, waar de dokter een zware hersenschud ding constateerde. LEIDSCHENDAM Een ondergronds gemaal Diepboringcn. Zoals wij destijds meldden maalt het hoogheemraad schap Delfland door een tijdelijk ge maal water uit Rijnland naar Delf land ter ontzouting van Delflands boe zemwater. Dit gemaal zal echter op voor schrift van het gemeentebestuur t.z.t. moeten verdwijnen. Daar het noodza kelijk zal zijn dat het overpompen van water voor de toekomst besten digd moet worden, overweegt het heemraadschap Delfland de mogelijk heid tot oprichting van een krachtig ondergronds gemaal. Reeds worden diepboringen verricht om te onder zoeken of de bodemgesteldheid van het Kerkplein voor een dergelijk on dergronds gemaal geschikt is. In dien dit onderzoek het gewenste re sultaat oplevert, zal tot de bouw van bedoeld modern gemaal worden over gegaan waardoor aan Leidschendam de primeur gegeven wordt voor de vestiging van een ondergronds wa tergemaal. LISSE Vrouwenbeweging. Voor de Kath. Vrouwenbeweging van de par. St .Agatha heeft het gezelschap van Pierre Balledux opgevoerd „Het Lied van Benadette". Tijdens de pauze huldigde pastoor Van Zuylen de pre sidente, mevr. VreeburgHeems kerk, die, na 17 jaar de vereniging te hebben voorgezeten, besloten heeft haar functie neer te leggen. Namens de ver. werd haar een geschenk en bovendien een bloemstuk aangebo den. Enkele jongedames hielden een samenspraak, waarin het wel en wee van de ver. gedurende het president schap van mevr. Vreeburg werd be sproken. Aan het einde van de bij eenkomst sprak mevr. Vreeburg een dankwoord. Zij bood PieiTe Balledux een bloemstuk aan bij diens zilveren jubileum. De heer Balledux was erkentelijk voor deze woorden en dankte de pre sidente in het bijzonder persoonlijk nog voor al datgene, wat zij voor hem en zijn gezin heeft gedaan ge durende de bezettingsjaren. NOORDWUK. 7e Lustrum Kath. Arbeidersbewe ging. Het 35-jarig bestaan van de Kath. Arb. Beweging afd. Noordwijk is onder grote belangstelling gevierd. De voorz., de heer J. v. Leeuwen, sprak in een welkomstwoord zijn gro te vreugde uit over de geweldige be langstelling op deze avonden, doch bovenal, dat ook de werkvergaderin gen tegenwoordig ,zo goed bezocht worden. In korte trekken memox^eer- de spr. de afgelopen 35 jaren, waarin men met vele en grote moeilijkhe den heeft te kampen gehad, doch dank zij de grote stuwkracht van de heren H. Buyze, A. C. Meyer en P. Smit en zovele anderen, heeft de K. A.B. zich tot een hechte oi'ganisatie gevormd en telde men voor de be zetting 300 leden, thans is men de 500 gepasseerd, een aantal wat tot vreug de stemt, doch nog veel groter kan en moet worden, waarbij spr. vooral doelde op de jongeren. Bij deze fees telijke herdenking voelde hij zich ge drongen ,om de heer P. Smit, die in 1941 als voorzitter aftrad en zich na dien metterwoon elders heeft geves tigd, dank te brengen voor zijn 26- jarige noeste arbeid in het belang der afd. gedaan. Spr. bood hem onder applaus een klein aandenken aan, ter- w"l mevr. Smit een bouquet bloemen werd overhandigd. De heer Smit dankte getroffen voor de huldiging, hem gebiracht. De heer A. C. Meyer belichtte nog de hartelijke samenwerking in het bestuur, terwijl de g. a., kap Wüst, de leden aanspoorde ti'ouw te blij ven aan hun leiding, omdat hierdoor steeds groter macht en invloed kan worden uitgeoefend tot 't verkrijgen van de juiste verhoudingen en een goede orde. Noodzakelijk is, dat men zich ontwikkelt om met recht en re den de nodige medezeggenschap te verkrijgen. Daarom spoorde spr. aan deel te nemen aar de kadeiworming. Voor het amusante gedeelte zorgde deze avonden de R.K. Verenigde Noordwijkse spelers, welke met groot succes opvoerde het blijspel in 3 be drijven „Als Ma aan de -.ouwtjes trekt", ontleend aan een operette, be werkt door de heer Nard Augustinus Onder de pauze een grote vexToting ten bate van „Herwonnen Levens kracht". V.V.V. De voorzitter, de heer A. J. Wenckebach, deelde mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat U.N.O. tij delijk zijn bivak zal opslaan in Noordwijk. Spr. bepleitte de benoe ming van een voorzitter of directeur, die los staat van het bedrijf, omdat het ondoenlijk is voor een voorz., die in het bedrijf zit, in het seizoen de belangen van V.V.V. ten volle te be hartigen. Pogingen zullen in het werk worden gesteld, dat de bloembollen- tochten van de A.N.V.V. vanuit Noordwijk woxxlen georganiseerd. Aan het jaarverslag van de secr. ont- nen wij, dat het infomatie-bixreau 7186 inlichtingen verstrekte. Het jaarverslag van de penn. gaf aan in komsten van leden 1876.64 en voor het reclamefonds 3435.50; het batig saldo bedroeg 870.26. In de kascom- missie werden gekozen de heren S. de Roos, Th. Verloop en L. J. Droogh. In het bestuur werden her kozen de heren Th. Verloop. J. C. Schmidt en J. Eichelsheim. Na een lagne doch zeer belangrijke rond vraag, deed het bestur de medede ling, dat getracht zal worden in 1948 wederom bloemenfeesten te organi seren. Hiervoor is bereids een ere- comité samengesteld, waarnaast een werkcommissie, bestaande uit de heren: H. J. v. d. Wilk, M. v. Wijk, S de Roos, J. v. d. Staak, W. Bos man, B. Braun en J. C. v. d. Meer, terwijl als artistiek lexder is aange steld de heer Wijnands uit Oegst geest. Nadat de heer v. Leeuwen met nadruk er op had gewezen, dat de leden naast hun contributie veel meer zullen moeten gaan bijdragen om de badplaats Noordwijk attrac tief te maken, sloot de voorzitter. De volledige passagierslijst van het m.s. „Oldenbarnevelt", personeel van de koninklijke landmacht, dat 15 Februari te Amsterdam wordt ver wacht, ligt op ons bureau ter in zage. VOORSCHOTEN P. v. d. A. Het gehele bestuur werd bij acclamatie herkozen. Dit bestaat dus uit de heer O. R. I. Vi- veen, voorzitter, tevens voorzitter van de raadsfractie, mevr. H. A. S. RomijnOostveen, secr.; tevens raadslid. De heren C. v. d. Werf, raadslid, W. Kreeft, W. Ch. Derks, penn., B. Hoogwerf Kroon en Oos tergo. In het nauw. Even voor het uitgaan van het kleuterscholtje in het smalle gedeelte van de School straat wide Woensdagochtend een haastige chauffeur daar de tram voorbijrijden. Ben van de tegenover gestelde kant komende auto kwam daar in het gedrang en werd aange reden. Gelukkig bleef het bij mate riële schade, waarbij de dader er met minder kleerscheuren afkwam dan het slachtoffer. Bouw 44 middenstandswoningen, Alle benodigde vergunningen voor de bouw van de 44 middenstandswo ningen aan de Wijngaardenlaan en Duivenvoordestraat, alhier, zijn ver leend,, zodat de aannemers A. en J. de Graaff en G. en P. Niersman, al hier, binnenkort een aanvang kun nen maken. Middenstandsvereniging. De in komsten bedroegen in 1947 1442.86, terwijl in totaal werd uitgegeven 1435,50, zodat er een batig saldo is van 7.36. Tot leden van de kas- commissie werden benoemd de he ien E. J. van Dijk en Joh. Smit. De contributie werd gesteld op 24 De vaste bijdx-age aan „Santos" bedroe gen in 1947 ƒ115. De aftr. bestuurs leden L. van Aken en W. Zoetemeik werden bij acclamatie herkozen. Tij dens de rondvaag werden besprekin gen gevoerd op welke manier de af deling bij de a.s. jubileumfeesten zou kunnen meewerken. WARMOND Het Warmonderhek. De K.N.A. C. deelt mee, dat teneinde eventueel te geraken tot een tolvrije directe wegverbinding tussen Leiden en Warmond een onderzóek wordt ver richt naar de aard van het tolrecht, op grond waarvan aan het War monderhek tol wordt geheven. ZOETERWOUDE (H. R-) Moedercursus. Voor de afd. van het Wit-Gele Kruis van de Hoge Rijn dijk zal door Zr. Th, van Tilbux-g een moedercursus worden gegeven in het parochiehuis. De laatste moedercur sus werd 6 jaar geleden gegeven, het bestuur verwacht nu een grote deelname. De eerste les zal worden gegeven Woensdag 4 Februari a.s. des avonds te half acht. BEURSOVERZICHT Ter beurze van Amsterdam bestond gisteren weliswaar wederom een goed prijshoudende stemming, doch van een koersverbetering, zoals de laat ste dagen kon worden geconstateerd was geen sprake. Aanvankelijk was er blijkbaar enig materiaal aan de markt, tenminste waren tal van fondsen, waaronder de meeste toon aangevende soorten, bij de opening iets lager, dodh onder beui'stijd werd er weer een stijgende lijn gevolgd, waarbij in de meeste gevallen bij het slot op ongeveer hét hoogste punt van de dag werd gehandeld, waarbij ver geleken met eergisteren echter, slechts geringe veranderingen konden worden vastgesteld. De Amerikaanse markt was stil, waarbij de koersen over het alge meen wat hoger waren. Op de be- leggingsmarkt ging weinig om. De Nederlandse staatspapieren vertoon den geen mutaties van betekenis, be houdens de Nederlandse dollarle ning, die na' reeds tot 102^ te zijn ees'tegen gisteren 104 werd genoteerd. Gemeentelijke, provinciale leningen en pandbrieven waren stil en zo goed als onveranderd. Prolongatie 2 K procent. LAATSTE BERICHTE?' DE DEVALUATIE VAN DE FRANC De consequenties voor Nederland De koei-srverhouding tussen franc en gulden is door de Franse maatx-e- gel gewijzigd van 44,8975 francs voor een gulden tot 80,8156 francs voor een gulden. Op de vrije deviezenmarkt, die door de Franse autoriteiten is in gesteld, zal de Nederlandse gulden niet worden verhandeld, zodat een vrije koers zich niet zal ontwikkelen. Het betalingsaccoord tussen de beide landen voorziet in de maatregelen die in geval van een koerswijziging moeten worden getroffen. Het in Franse francs luidende saldo van de Nederlandse Bank in de boeken van de Banque de France zal worden verhoogd, zodanig dat de tegenwaar de in Nederlandse guldens gelijk blijft. Wat de materiële gevolgen van de devaluatie aangaat aldus verneemt het A.N.P bij informatie in bevoegde kringen heeft de stap van .de Franse regering in Nederland te leurstelling veroorzaakt. In de eerste plaats is de positie van het mone taire fonds door de Franse maatre gel verzwakt. De mogelijkheid dat het verdrag van Bretton Woods een dam zal kunnen opwerpen tegen eventuele valutaplannen van andere landen, die niet stroken met het be ginsel van de vaste wisselkoersen, is kennelijk afgenomen- In de tweede plaats wees men erop, dat rekening moet worden gehouden met de mo- WEERSVERWAGHTING g ZACHTE WEER HOUDT AAN. Aanhoudend zacht weer met g S voornamelijk in de nacht enkele g g buien en morgen overdag weer o g.tijdelijke'opklaringen. Nu en dan 5 c [u-achtige wind tussen Zuid en v Euidwest. oooooooooooooooooooooooooooooooooo BIOSCOPEN. De filmpi-ogramma's voor de vol gende week zijn als volgt door de Kath. Film Centrale gekeurd: Casino: ..La Symphonie Pastorale", strikt volwassenen. Luxor: „De andere", strikt vol wassenen. Lido: „Boefje", 14 jaar. Rex: „La Dame de Monte Chris- to", 18 jaar. Trianon: „Fantasia", 14 jaar. gelijkheid dat de instelling van een vrije valutamarkt in Frankrijk het handelsverkeer tussen de beide lan den zal bemoeilijken. De Nederland se regering bestudeert de situatie ten einde na te gaan of op dit gebied speciale stappen zouden moeten wor den genomen. Men gaf te kennen, dat de devaluatie van c>e Franse franc voor de positie van de gulden geen rechtstreekse gevolgen heeft en dat Nederland zijn tot dusver ge voerde politiek ongewijzigd zal voort zetten. EEN PENSIOENFONDS VOOR DE TUINDERS? Door het central bureau voor de veilingen te 's-Gravenhage woi'dt een plan bestudeerd tot instelling van een pensioenverzekering vóór zelf standige tuinders. Door op de vei lingafrekeningen een bepaald' per centage van de tuinders als premie in te houden hoopt men een fonds te stichten. Op het ogenblik wordt bij de aangesloten veilingen onderzocht in hoeverre er animo voor een der gelijke regeling bestaat. AANMOEDIGINGSPRIJS VOOR ROTTERDAMSE COMPONISTE. Aan de Rotterdamse componiste Saar Bessem is door de regering een prijs van 1500 toegekend als aan moediging voor haar compositorisch talent. De directe aanleiding was haar jeugdopera „Zwaan, kleef aan". DE VIERKANTE-CENTEVIETER- ACTIE. De verkoop van vierkante centi meters van het Damplantsoen, waar van de opbrengst niet alleen bestemd is voor monumenten, maar ook voor de verzor-ging van de nagelaten be trekkingen der gevallenen, zal te R'dam ook door een huis aan huis actie worden gestimuleerd. Dames van de U.V.V. hebben zich hiertoe bereid verklaard. Enkele vooraan staande restaurateur's hebben het comité de verkoop van certificaten in hun zaken mogelijk gemaakt. Ge hoopt wordt, dat thans ook het be drijfsleven niet achter zal blijven bij de aankoop van certificaten. HENRY FORD IN NEDERLAND. Naar wij vernemen zal de heer Henry Ford II vergezeld van zijn echtgenote, einde Februari waar schijnlijk 29 Febx'uari naar Ne derland komen voor een bezoek aan de Fordfabrieken in ons land. Henry Ford II, de president van de Ford Motor Co werd 4 September 1917 geboren. Hij is gehuwd met Anne McDonnel en heeft twee doch ters. Tijdens de tweede wereldoorlog diende hij bij de Amerikaanse vloot. Na de dood van zijn vader, Edsel B Ford in 1943 werd hij als luitenant gedemobiliseerd om de functie van vice-president bij de Rod Motor Co te kunnen aanvaarden. Toen zijn grootvader Henry Ford, zich in 1945 terugtrok werd hij president van de Ford Motor Co. SOCIALISTISCHE FRACTIE AANVAARDT VRIJE GOUDMARKT De socialistische fx-actie van het Franse parlement heeft de regerings voorstellen tot instelling van een vrije goudmarkt en intrekking van de bankbiljetten van 5000 frs. aan vaard. De mogelijkheid bestaat, dat de socialisten zekere amendementen op de oorspronkelijke voorstellen zullen indienen. POSITIE NED. SCHEPEN. Alamak, 29 Jan. van Karachi. Am- stelkerk, 29 Jan. van Dakar. Arkcl- dijk, 28 Jan. 17 uur te Antwerpen. Johan de Witt, 29 Jan. van Algiers, (verb.). Kota Inten, 29 Jan. 10 uur te Suez. Maaskerk, 28 Jan. te Free town. Maasland, 28 Jan. van Santos naar Montevideo. Oranje 29 Jan. te Singapore. Tabinta, 28 Jan. van Suez. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 28 Jan. Kaas. Aan voer 5 partijen kaas le kw. 1.59 1.83, 2e kw. 1.531.57. Handel vlug. ROEOFARENDSVEEN, 23 Jan. Bloemenveiling. Piquanle 0.90 1.15, Copland ƒ0.66—1.—, White Sail ƒ0.70—1.05, Harvest ƒ0.90—1.15, W. Pitt 1.30—1.40, Brigthling ƒ0.42— 0.58, Krelagc f 0.49Ö.62, Zenober 0.440.64 Crown Imperial 0.42 0.66, Pink Gem. 0.44—0.68. v. d. Eerden 0.620.80. Nansen f 0.64 0.68, v. d. Hoef 0.800.85. Pierson ƒ0.480.54, Albino 1.401.45, Prins Carnaval 1.101.25, Gele Prins 0.640.71, Scarlet Wonder f 0.45 0.58, Moore 0.460.66, Freesia's 0.850.90, Spring Glory 0.440.48, Helios 0.41—0.50, Am. Glory ƒ0.39— 0.53, 1'Innocence 0.490.58 Alfred 0.70—0.75. Whrestler f 0.50—0.56, Crocussen 0.080.16.

Leidse Courant | 1948 | | pagina 3